NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq te hoge huurprijzen K^Dampo 32STE JAARGANG No. 36 4 FEBRUARI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 JLcw-fyS de sOiaat I COLLIERS-HANGERS I yilLLEQEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Velen zeggen: Wie zal ons het goede doen zien? Verhef Gij over ons het licht Uws aan- schijns, o Here. Psalm 4 7 De vraag der „velen" is wellicht ook de vertolking van ons eigen, pijnigend verlangen. Ieder mens toch is een ge boren hoper. Wij lijden aan een diepe, verborgen wonde. Zou die ophouden te schrijnen, zouden we rust hebben bij het minder dan volmaakte in leven en wereld, dan zouden we eerst veranderd moeten worden in schepselen van lager orde. Maar zolang wij mensen blijven, wezens, geschapen naar Gods beeld en gelijkenis, zullen we onze zondigheid ervaren als onvrede. We zullen blijven zoeken naar een leven, dat Gods goed keuring heeft en blijven lijden onder het gemis daarvan. „Wie zal ons het goede doen zien?" We beginnen niet met deze vraag te stellen. We beginnen met te vertrouwen dat we het zelf wel vinden zullen. Maar het leven leert ons, dat we de opdracht die God ons hart gaf en de eis, die Hij in ons geweten stelde, niet kunnen vervullen. Dan komt de vraag naar een ander; het uitzien naar één, die het wèl kan. Daarom ligt in die ervaring van onmacht reeds een zegen: ze kan ons ontvankelijk maken voor het ant woord, dat God reeds gegeven had, éér wij riepen: Christus Jezus, die voor ons en onze zaligheid uit de hemel is neer gedaald. Van Boven, uit een hogere we reld komt het goede tot ons. We moeten daarvan niet afkerig de oren wenden. Zo is het immers altijd! Het goede, dat het kind ontvangt in opvoeding en on derwijs, ontvangt het toch van degenen, die boven hem staan; zich bewegen in een hogere wereld van grotere kennis en rijper leven Wat groeit uit het kind, dat geen contact heeft met een hogere wereld? En is het dan zo vreemd, als ons gezegd wordt, dat we het heil slechts kunnen verkrijgen door ge meenschap met Hem, die van Boven is: Gods Zoon? Zal donker Afrika uit zijn lijden ge red worden, dan moeten daar mannen heen, in wier hart en hoofd en hand de ontferming, de wetenschap en de vaar digheid van de Christelijke volken lig gen. Het intreden van zulke mannen in het leven der Afrikaners betekent voor hen genezing en levensbehoud. En zo verstaan wij het indalen van Gods Zoon in deze wereld, in Wiens hart en hand al de liefde en al de Macht van God lagen. Hij werd onzer één, veref fende onze schuld en nu zien wij het goede voor ons liggen en er komt vreug de in het hart, (Uit een dagboek) FLINTSTONE BEDREIGD Men zou het zo niet aan hem zeggen, maar de dikke kruidenier, die in de ge rechtzaal zo zenuwachtig met zijn bol hoedje stond te draaien, was een echte droogkomiek; en bovendien was hij nog sekretaris van de gymnastiekvereniging die tien jaar bestond. Zijn voorstel om ter gelegenheid van het tweede lustrum een gekostumeerd bal te geven, was onder bulderend ge lach aangenomen. Het hele dorp vroeg zich vol spanning af, in welk kostuum die komiekerige kruidenier wel zou ver schijnen. Als men alles mag geloven, wat de getuigen vertelden, dan had men op dat dorp wel fantasie. De slager, die nog dikker was dan de kruidenier, had een ossenkop gehuurd. De amechtige vrouw van de bakker verscheen als prima-ballerina, met een heleboel strik jes en kantjes en een tuiltje nagemaak te kersen op haar hoofd. De drogist was in zijn vak gebleven, door zich in een levensgroot aspirinebuisje te steken waarin hij bijna niet lopen kon. De kruidenier kwam binnen, vermomd als de dood, met rare dwarsstrepen op zijn jas, die de ribben voorstelden, een zandloper in de ene en een zeis van triplex in de andere hand. De aanspreker, die een stipt man was maande tot spoed en even later ging het juichend door „Concordia" de gang door, de stoep af, het dorpsplein over, en door de tuin weer naar de achterdeur De kruidenier liet zijn zandloper in het portaal staan en marcheerde lustig mee, met in zijn ene arm de zeis en in de andere de hijgende prima-balleria van de bakker. Hetgeen helemaal niet naar de zin was van de bakker zelf, die altijd al een hekel aan de droog- komiekerige kruidenier had gehad. Want ook de bakker was een weinig De meest moderne Kapelle - Tel. (01102) 223 komiek, maar hij had minder succes. Hij was die avond verschenen als Flint- stone, de held van het stenen tijdperk, met de vacht van de kinderwagen om zijn buik, en een heleboel touwtjes, die haren moesten voorstellen, aan zijn benen. En hij had gedacht, de held van de dag te zijn. In de tuin achter het feestgebouw zag de bakker uit het stenen tijdperk zijn kans schoon. „Is dat nou een pak om mee hier te komen?" mopperde hij tegen de dood. „Gerrit, maak hier asje blieft geen ruzie!" hijgde zijn bestrikte echtgenote, terwijl de kersjes begon nen te bibberen. „Ruzie? haha! Als hij ruzie maakt, sla ik 'm hiermee subiet de kop af!" lachte de kruidenier ko miekerig. En meteen zwaaide hij zijn triplex-zeis in de richting van de nage maakte Flintstone. Hoe komiekerig ook bedoeld, de zwaai met de zeis had een zeer onge wenste uitwerking. De bakker werd juist getroffen in het elastiekje, waar mee hij de vacht om buik had gebonden. Het knapte, en de vacht begon samen met de harige benen langzaam maar zeker af te zakken. Flintstone jammerde luidkeels „Hab- bediebedabedoe" en trachtte met beide handen de vacht en daarmee zijn presti ge te redden. Maar tevoren gaf hij nog gauw meneer de dood een flinke mep met de knots, die hij uit het stenen tijdperk had meegebracht. De dood zag sterretjes en wist niet beter te doen dan een finke opdoffer met zijn zeis terug te geven. Het triplex brak, maar de bakker werd toch licht beschadigd. Toen kwam de aanspreker met zijn ac cordeon, en maakte een einde aan de bijeenkomst. Flintstone waggelde met de handen in de zij naar huis en de dood danste met een blauw oog en de zandloper verder. Een tientje boete voor de dood en een tientje boete voor deze mislukte televisie-figuur besliste de rechter. „We hadden die twee tientjes beter samen op kunnen maken", sprak de aanspre ker droefgeestig. WILLY H. HEITLING VOOR KAMERS EN ETAGES BEREKENT MEN DIKWIJLS. WAT ZEGT DE WET OVER ONDER- EN DEELHUUR? Een der nevenverschijnselen van de woningnood is het grote aanbod en de nog veel grotere vraag naar kamer ruimte. Niet alleen ongehuwden, maar ook duizenden gezinnen bewonen bij gebrek aan een passende woning tegen woordig een of meer kamers. Nu ont hullen wij geen publiek geheim wanneer wij vaststellen, dat vele verhuurders ten aanzien van de kamerbewoners soms zodanig woekeren met de huur prijzen, dat de wettelijke bepalingen met de voeten worden getreden. Veelal slikken de huurders dit. Of omdat zij allang blij zijn met een duur betaalde etage die hun in elk geval onderdak biedt, of omdat zij him eigen rechten niet kennen. Het laatste blijkt niet zelden het geval te zijn. Welke aanwijzingen geeft de huurwet ten aan zien van deelnuren en onderhuren. 20 Vergoeding en geen cent meer Voor de berekening van de huurver hoging in de gevallen, waarin men een gedeelte van een woning (b.v. een of meer kamers) heeft gehuurd, het zij van de huurder (onderhuur), het zij rechtstreeks van de eigenaar (deelhuur) geldt dat de huurprijs van een gedeelte van het pand stijgt in evenredigheid tot de huurprijs van het gehele pand. De wet bepaald, dat in dergelijke gevallen de huurprijs voor het gehuurde gedeelte in de zelfde verhouding moet staan tot de huurprijs van de gehele woning of van het gedeelte staat tot het gebruiks- bedrijfsruimte, als het gebruiksgenot van het geheel. Heeft men dus de helft van een wo ning gehuurd, dan betaalt men de helft van de huurprijs. Bij de beoordeling van de onderlinge verhouding moet niet al leen rekening worden gehouden met de grootte van het geheel of gedeelte, maar tevens met andere hoedanigheden, die het „gebruiksgenot" bepalen, zoals gerief, ligging, aantrekkelijkheid e.d. Partijen zullen het hierover met elkaar eens dienen te worden en kunnen even tueel de huuradviescom. inschakelen. In geval degene die het gedeelte heeft verhuurd, zelf hoofdbewoner is. mag hij evenwel de bedoelde huurprijs verhogen met 20 Deze 20 wordt hem gegeven als vergoeding voor het ongerief dat hij ondervindt, doordat hij een deel van zijn woning of bedrijfs ruimte heeft afgestaan. Huurbescherming De verhuurder, mits hij hoofdbewoner is, heeft dus recht op een soortement vergoeding van 20 Helaas wordt in de praktijk dit percentage dikwijls tot een veel hoger niveau opgeschroefd. Vele verhuurders maken misbruik van de woningnood door hun kamers te ver- huren tegen prijzen, die niet op wette lijke gronden steunen. De kamer- of etagebewoners slikken dat meestal, om dat zij al blij zijn met woonruimte en geen conflict met de verhuurder ris keren. Het is dikwijls gebeurd dat in geval de kamerbewoner toch de huuradvies commissie raadpleegde en deze een la gere huurprijs vaststelde, de verhuurder de kamerbewoner de huur opzegde. Vanzelfsprekend kan deze zich dan altijd beroepen op de huurbescherming en zal de rechter hem dit beroep aanvaarden, maar dan ontstaat er zulk een gespan nen situatie tussen eigenaar of onder verhuurder enerzijds en de kamerbe woner* anderzijds, dat meestal van een proces wordt afgezien. Niettemin blijft het een droevige zaak, dat de woningnood door sommige lieden wordt uitgebuit. Zo klopte on langs een echtpaar, dat een etage had gehuurd voor 300,per maand, bij een huuradviessommissie aan. Het bleek dat de huurprijs van het gehele pand slechts 160,bedroeg. Geef dit echt paar eens ongelijk, dat het een vete met de huurder riskeerde en de huurprijs door de huuradviescommissie liet vast stellen! En gestoffeerd Nu worden kamers en etages vaak gestoffeerd, soms ook gemeubileerd verhuurd. Vraagt de verhuurder een stevige huurprijs, dan wijst hij op de waarde van deze bijkomende voorzie ningen. Ook op dit punt wordt er ont zettend gemarchandeerd. Men hangt maar een paar oude gordijnen op en legt en kokosmat op de vloer, en dan meent men te kunnen vragen wat men wil. Maar ook hier geeft de huurwet aan wijzingen. Voor het gebruik van meube len of stoffering mag een bedrag be rekend gelijk aan 20 per jaar van de verkoopwaarde op het ogenblik van ingebruikneming. Let wel, hier is sprake van de verkoopwaarde, niet van aanschaffingsprijs. Als het gebruik van meubelen of stof fering op een bepaald tijdstip 5 achter eenvolgende jaren heeft geduurd, moet voor de daarop volgende 5 jaren een prijs gelijk aan 20 per jaar van de verkoopwaarde op dat tijdstip worden berekend. Zijn die 5 jaren om, dan wordt de prijs opnieuw bepaald naar de geldende verkoopwaarde en zo vervol gens. Voor water, gas en electriciteit moeten de werkelijke kosten of de naar redelijkheid geschatte kosten worden berekend. Voor het overige moet men zich houden aan de algemene prijsvoor- schriften; Mr. M. VAN OUDWIJCK (Nadruk verboden). ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W\j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Belgisch Wielerblad Weet u het adres van een wielerblad of sportkrant in België? vraagt D. v. d. B. Er verschijnt in België één dagblad dat uitsluitend aan de sport gewijd is, namelijk de Franstalige krant Les Sports, waarvan u het adres kunt vra gen aan de Belgische Wielrijdersbond, Martelaarsplein 8, Brussel. Verder be vatten de meeste Belgische bladen (zowel Franstalige als Nederlandsta lige) een zeer uitgebreide sportrubriek, die sommige dagen verscheidene blad zijden in beslag neemt. Piet Kraak. Kunt u mij vertellen wanneer Piet Kraak voor 't laatst het doel van het Nederlands elftal heeft verdedigd Op een woensdagavond in de maand oktober van het jaar 1959 heeft Piet' Kraak zijn internationale doelmancarri ère met een thuiswedstrijd tegen Noor wegen afgesloten, die in Rotterdam ge speeld werd. Nederland kon toen nog doelpunten maken, want Oranje zege vierde met 71. Erfenis Ik ben weduwe en heb een eigen huis. Na het overlijden van mijn man hebben de kinderen afstand ge daan van hun vaderlijke portie. Kan ik nu het geld van de spaarbank halen of moeten de kinderen toestemming geven en mag ik het huis zonder hun toe stemming verkopen? Als ik het op eigen naam laat zetten, zijn daar kosten aan verbonden? Als uw kinderen afstand hebben ge daan van de nalatenschap van hun va der, dan kan dit alleen juist gebeurd zijn door een uitdrukkelijke verklaring van verwerping, welke door alle kin deren moet worden afgelegd ter griffie van de rechtbank, in welk arrondisse ment de erfenis is opengevallen. Om over het spaarbankboekje te kunnen beschikken, hebt u nodig een verklaring van erfrecht, die u moet aanvragen bij een notaris onder overlegging van een afschrift van de verklaring van ver werping door uw kinderen. Als boven staande verklaring van verwerping tot stand is gekomen, mag u inderdaad met het huis doen wat u wilt, als er ten minste niemand anders aanspraak op het huis maakt. Als u in het bezit van bovengenoemde akte bent, zullen de kosten om het huis op uw naam te krij gen waarschijnlijk rond de 1000,lig gen. Stelt u zich hiervoor echter in verbinding met uw notaris, deze kan u waarschijnlijk ook vertellen welke han delwijze belastingtechnisch gezien voor uw erfgenamen het verstandigst is. Toren van Pisa Volgens mij is het mogelijk de scheve toren van Pisa te behoeden voor verdere verzakking of eventuele instorting. Aan wie kan dit idee het beste bekend maken In welke taal moet ik mijn brief schrijven U doet er verstandig aan bij de Ita liaanse ambassade te informeren naar adressen, waar u uw ideeën zal kunnen bekend maken. Schrijft u (liefst in het Engels of Frans) aan de Italiaanse ambassade, afdeling Culturele Zaken, Mauritskade 21 te Den Haag. Voetballen Mag een buitenlandse voetballer (b.v. Ole Fritsen of Harry Bild) in het Nederlands elftal spelen? Mag de speler Jan Mulder (ex-W.V.V. 'er) binnen een tijdsbestek van drie maanden in het nationale elftal van België spelen? Om voor het nationale voetbalelftal te mogen uitkomen, moet men de natio naliteit bezitten van het land, dat men vertegenwoordigt. Deze bepaling geldt niet alleen voor Nederland, maar voor alle bij de F.I.F.A. aangesloten voetbal landen. Bild, die Zweed is, mag dus be slist niet voor Nederland uitkomen. Wel voor Zweden, wanneer Feijenoord daarvoor toestemming zou geven. Jan Mulder mag beslist niet voor België uitkomen, echter wel voor Nederland, wanneer bondscoach Kessler hem daar toe zou uitnodigen en Anderlecht hier mee akkoord zou gaan. Komende zomer, tijdens de wereldkampioenschappen in Engeland, zullen verschillende landen teams met buitenlandse spelers uitko men, die in een buitenlandse ploeg spelen. Zo zal West-Duitsland Schnel- linger opstellen, die speelt voor de beroemde Italiaanse club A.C. Milaan. En Suarz en Del Sol, respectievelijk spelen in Inter Milaan en Juventus (Turijn), zullen in Engeland in het Spaanse elftal uitkomen, Puskas, de Hongaar, is wel meermalen voor het Spaanse elftal uitgekomen, evenals de Argentijn Di Stefano. Maar dat kon al leen, omdat deze spelers tot Spanjaard zijn genaturaliseerd. Belastingkwestie Ik ben 65 jaar en geniet dus A.O.W.-premie, ik krijg tevens een lijfrente van 1.000,per jaar. Voor deze lijfrente heb ik 13 jaar lang een premie van 505,per jaar betaald. Uitkeringen 28 maart, juni, september, december 250,per keer. Aangezien ik noch A.O.W. noch lijf rente nodig heb voor mijn levensonder houd, worden deze bedragen automa tisch door de betreffende instanties op de spaarbank overgemaakt. Daar blij ven deze bedragen dus staan en komen bij mijn vermogen. Nu is mijn vraag deze: Volgens Elseviers belasting-alma nak 1965 behoeven deze bedragen bij het invullen van het belastingbiljet-B niet te worden opgegeven voor het ver mogen. M.a.w.: de gespaarde uitkerin gen van A.O.W. en lijfrente mogen van het vermogen worden afgetrokken. Zie hiervoor blz. 22 punt 2 en blz. 35 punt 3 Lees ik dit goed of zit hier een niet door mij ontdekt „addertje onder het gras"? In de door u genoemde punten van Elseviers Belasting-almanak wordt ge handeld over de waarden van de rechten op ouderdomspensioen en lijfrenten. Zie bij de laatste het opschrift (boven aan de bladzijde)Polissen van lijfrenten. De waarde van het recht op deze uit keringen is in feite ook een bestanddeel van het vermogen. Dit is echter vrij gesteld. Zijn de uitkeringen eenmaal genoten en is 't bedrag daarvan op de spaarbank gezet dan is het meer dan „recht op uitkering", maar: „spaar banksaldo". Deze banksaldi zijn niet vrijgesteld en moeten dus wel bij het vermogen worden aangegeven. Militaire dienstplicht Mijn zoon verloor op 6-jarige leeftijd door een on geval zijn rechter oog. Is hij hierdoor vrijgesteld van militaire dienstplicht? Uw zoon zal wel een oproep voor de keuring krijgen, maar het is vrijwel zeker dat hij dan zal worden afgekeurd. Vrijgezellenflatjes Waar staan in Leiden de zogenaamde vrijgezellenflat jes en wat is de huurprijs hiervan? De zogenaamde vrijgezellenflatjes staan in Leiden aan de Churchillaan. Deze flatjes hebben geen huurprijs, maar worden verkocht in coöperatief verband van het bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De koopprijs is 35.000, en moet betaald worden door 3500, ineens te betalen en daarna 370.per maand. WEMELDENGE Van 612 februari 1966 Zaterdag 12 februari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.08 4.34 9.51 10.14 Maandag 4.55 5.23 10.42 11.01 Dinsdag 5.44 6.09 11.25 11.46 Woensdag 6.30 6.52 12.05 Donderdag 7.09 7.30 0.21 0.44 Vrijdag 7.44 8.11 1.01 1.22 Zaterdag 8.24 8.56 1.47 2.12 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1