>5 NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Opvolging van kinderen Bronchi letten 32STE JAARGANG No. 35 28 JANUARI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN lIlLLEGEN e o REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 23425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „Want als zij uit de doden zullen opgestaan zijn, zo trouwen zij niet, noch worden ten huwelijk gegeven; maar zijn gelijk engelen, die in de hemel zijn". Marcus 12 25 Na de Farizeën en de Herodianen komen nu ook de Sadduceën tot Jezus met een strikvraag. In tegenstelling met de Farizeërs ontkennen zij de opstanding der doden en zij menen dit te moeten doen op grond van hun trouw aan de boeken van Mozes. Zij hebben nu een geval in elkaar gezet, waardoor zij af doende de ongerijmdheid van dat op- standingsgeloof kunnen bewijzen. Wij hebben hun bewijs gelezen van een vrouw, die achtereenvolgens, in 't z.g. leviraats- huwelijk, met 7 broers getrouwd is ge weest. Dit, naar het voorschrift van Deut. 25 5. Wie zal nu, bij de opstan ding, de gelukkige zijn; zij waren im mers alle zeven met haar getrouwd geweest Jezus antwoord heeft een dubbele strekking. Aan het slot, in het 26ste en 27ste vers laat Hij hun zien, dat trouw aan Mozes hen moet dwingen de op standing te aanvaarden. Maar bovenal moeten zij bedenken, dat de hemel niet is een verlengstuk van de aarde. Jezus zegt niet: na de opstanding zullen zij engelen zijn, maar in dit opzicht „als de engelen zijn", n.l. dat zij niet trouwen Wat is Gods Woord uiterst sober in de mededelingen over het leven na de dood, zo sober, dat men door fantasie poogt aan te vullen, wat aan openba ring ontbreekt. Aan de ene kant kunt ge terecht bij het spiritisme, dat eigen lijk niets anders is dan een geraffineerd materialfsme en aan de andere kant schijnen sommige Christenen, als zij over de hemel praten, er ook heel wat meer van af te weten. Maar in beide gevallen komt ge in een aardse hemel terecht. De enige die er bij zijn leven iets van gezien heeft, Paulus, zegt in 2 Cor. 12 dat het hem niet geoorloofd is de dingen uit te spreken die hij gezien heeft. En daarom: blijft er af! Het pro- dukt van de fantasie is in de regel wei nig geschikt om het verlangen op te wekken. Een ding weten wij, n.l. waar de hemel begint. Die begint niet bij de dood, maar bij de bekering, waar de mens, innerlijk vernieuwd, wedergebo ren, zich aan de Heiland overgeeft en ernst maakt met diens woord: „Wie in Mij gelooft, die heeft het eeuwige leven". Dat is voorlopig het voornaamste en verder heeft God wel gezorgd. (Uit een dagboek) DE FISCUS EN IN HET BEDRIJF VAN DE OUDERS Een tegemoetkoming bij de afrekening Bij de behandeling in de Tweede Ka mer van de nieuwe Wet Inkomsten belasting 1964, die op 1 januari 1965 in werking is getreden, is op verzoek van de Kamer een regeling getroffen welke tegemoet kan komen aan het bezwaar, dat er, wanneer ouders hun bedrijf aan één of meer kinderen willen overdragen, vaak te grote bedragen aan het bedrijf moeten worden onttrokken voor de belastingbetaling over de stille reserves, de goodwill, e.d. Uit een oogpunt van billijkheid tegen over eventuele andere kinderen of met het oog op de oudedagsvoorzieningen ten behoeve van de ouders zelf moet men veelal van de werkelijke waarden op het moment van overdracht uitgaan. En dan komt, wanneer de boekwaarden van de gebouwen en andere bedrijfs middelen door de afschrijving laag is geworden terwijl hun werkelijke waarde, uitgedrukt in het steeds achteruitgaan de geld, is gestegen, als regel een grote winst naar voren waarvan de fiscus zijn deel moet hebben Weliswaar gelden voor zulk een over drachtswinst reeds enige faciliteiten, n.l. een aftrek van 10.000,en voorts een bijzonder tarief van 20 k 40 af hankelijk van de top van het overig inkomen, maar niettemin is het nodig geacht tegemoet te komen aan het be zwaar dat er geld op tafel zou moeten komen dat in het bedrijf maar moeilijk gemist kan worden. Een uitzondering Daar het de bedoeling was dat de faciliteit alleen bij wijze van uitzon dering van toepassing zou zijn in ge- VOORNAME MODELLEN Kapelle - Tel. (01102) 223 vallen waarin de noodzaak van over dracht zich voordeed, geldt zij alleen wanneer de ouder 65 jaar of ouder is of wanneer deze invalide is. Invaliditeit is, naar de fiscale maat staven, aanwezig indien de belasting plichtige ondernemer ten gevolge van ziekte of gebreken vermoedelijk in het eerstkomende jaar buiten staat zal zijn om de helft te verdienen van hetgeen lichamelijk en geestelijk gezonde be lastingplichtigen, die overigens in ge lijke omstandigheden verkeren, kunnen verdienen. De regeling komt er dan op neer, dat op schriftelijk verzoek van de ouder en de kinderen die de onderneming voortzetten de belastingclaim op de stil le reserves enz. naar de kinderen wordt doorgeschoven. Gelijke boekwaarde Ongeacht de prijs welke de kinderen voor het overnemen betalen of gedeel telijk schuldig blijven, wordt bij de ouder geen overdrachtswinst in het be lastbaar inkomen begrepen, mits de kinderen zich er mede akkoord verkla ren dat zij de boekwaarden, afschrij vingssystemen e.d. van de ouder onge wijzigd overnemen. Zij beginnen dan met zoveel lagere boekwaarden en kun nen in de komende jaren zoveel te minder ten laste van hun winsten af schrijven. De claim die de fiscus had op de ouders doordat hun boekwaarden lager waren dan de werkelijke waarden der bedrijfsactiva, gaat nu over op de kin deren. Deze nemen als het ware de daarvoor bestemde belastingschuld over en daarmee zal men onderling rekening moeten houden bij het bepalen van de koopsom. Voor- en nadeel. Het voordeel van deze faciliteit is evident. Ook wanneer men geen geld beschikbaar heeft om met de fiscus over de stille reserves af te rekenen, kan men thans op een reële basis zijn bedrijf aan zijn kinderen overdragen. Er staan echter ook nadelen tegen over. In de eerste plaats verspeelt men de vrijstelling van 10.000,van de overdrachtswinst. Maakt men van de fa ciliteit geen gebruik en men hoeft natuurlijk niet als men niet wil dan betaalt de vader over de overdrachts winst minus 10.000,doch de kinde ren beginnen met een kapitaal dat het gehele bedrag van de overdrachtswinst hoger is; en zij kunnen dus in de vol gende jaren dat totale bedrag weer ten laste van hun winst brengen. In de tweede plaats is het tarief over de overdrachtswinst maximaal 40 Betaalt men, dat wil zeggen de kinde ren die het bedrijf voortzetten, aan de top van zijn inkomen nu meer dan 40 dan is het voor ouders en kinderen te zamen ook om die reden voordeliger om maar af te rekenen over de over drachtswinst bij de vader, tegen maxi maal 40 en dan later zoveel te meer af te schrijven tegen het percentage dat de kinderen aan de top van hun inkomen betalen. De fiscus geeft dus wèl krediet, maar niet voor niets. Overige vereisten. Behalve dat de ouder ofwel invalide, ofwel ouder dan 65 jaar moet zijn en dat de doorschuiving van de belasting claim alleen kan geschieden op schrif telijk verzoek van alle betrokkenen, dat zijn de eigenaar plus de voortzettende kinderen, is nog vereist dat de gehele onderneming wordt overgedragen en dat de voortzettende kinderen allen het zelfde standpunt innemen wat betreft het al dan niet doorschuiven der stille reserves. Dit laatste blijkt reeds uit het feit dat behalve door de ouders het schriftelijk verzoek tot doorschuiving mede door alle voortzettende kinderen moet worden gedaan. Nu zou zich bijvoorbeeld het geval voor kruinen doen, dat een vader zijn zaak aan twee zoons wil overdragen, ieder voor gelijke delen, doch dat men het er, gezien de financiële verhoudin gen, onderling over eens is, dat men ten aanzien van de ene zoon wil af rekenen over de (halve) stille reserves en ten aanzien van de andere zoon wil doorschuiven, wat betreft de (andere helft der) stille reserves. Men zou dan kunnen redeneren dat de vader eerst zijn halve bedrijf aan de ene zoon zou kunnen overdragen en daarbij betalen over de helft der stille reserves minus de vrijstelling ad 10.000,Later zou hij dan de helft die hij nog bezat, en die dan zijn gehele onderneming is, aan de andere zoon kunen overdragen en daar bij gebruik maken van de doorschui- vingsmogelijkheid. En passant zou dan meteen nog het voordeel van de vrij stelling ad 10.000— worden geno ten, omdat thans, anders dan vroeger, ook bij overdracht van een deel van een onderneming reeds direkt de volle vrij stelling wordt genoten. Fiscus let op! Deze constructie lijkt wel mogelijk wanneer er een voldoende tijdsverloop tussen beide transakties is en de ge schetste gang van zaken een reële ach tergrond heeft, b.v. doordat de zoons niet even oud zijn en ieder op gelijke leeftijd een deel van de zaak van de va der over kan nemen. Kan de fiscus evenwel stellen dat in wezen één transaktie is uitgevoerd en dat dus het tijdsverloop tussen beide overdrachten slechts een formalitet was die nergens anders toe kon dienen dan om het vereiste dat de doorschuiving de gehele onderneming moet betreffen, te ontgaan, dan zal men hiermede geen succes hebben. De fiscus kan dan de doorschuiving bij de overdracht aan de tweede zoon weigeren. Dat de gehele onderneming moet wor den overgedragen, houdt overigens niet in dat de vader niet enkele, voor het drijven van de onderneming niet essen tiële, bedrrjfsaktiva van de overdracht floestdrank in tabletvorm.95ct zou mogen uitsluiten en naar zijn privé vermogen zou mogen overbrengen. Het zou zich b.v. kunnen voordoen dat tot het bedrijfsvermogen ook zij woonhuis zou behoren, dat hij enerzijds zelf wil behouden en dat anderzijds door de zoons om financiële redenen ook niet kan worden overgenomen. Dan kan de doorschuiving van de stille reserves in de overige bestanddelen van 't bedrijfs vermogen wel doorgang vinden, doch over de stille reserves in dat woonhuis moet de vader dan vanzelfsprekend be talen. De vraag is echter naar welk tarief. Het bijzxmdere tarief Op grond van de wettekst en de op zet van de gehele regeling moet het bijzonder tarief van 2040 hier boven reeds genoemd, van toepassing zijn. Blijkens een toelichting, door de minister gegeven bij een soortgelijke doorschuivingsregeling bij omzetting van de zaak in een N.V., is de minis ter echter van oordeel dat in dat geval de boekwinst op het woonhuis naar het normale, oplopende, tarief moet worden belast. Deze winst zou dus boven de top van het normale inkomen zeer zwaar worden belast, hetgeen het ge bruikmaken van de faciliteit als regel al te duur zou maken. Het is nu de vraag of de belasting rechter op grond van de wettekst het bijzonder tarief van toepassing zal ver klaren of op grond van het systeem van de wet zoals de minister dat ziet, het normale, oplopende, tarief. Op dit punt is het wachten nog op de eerste belastingbetaler die de kat de bel aan bindt. Al met al kan gesteld worden dat de fiscus voor het uitstel dat men door de doorstroming geniet een tamelijke prijs vraagt, terwijl in vele gevallen, zeker in de zienswijze van de mininster omtrent het tarief, die prijs al te hoog zal zijn. Men zij gewaarschuwd! (Nadruk verboden) H. ALLEWRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Cobouw. Wat is het abonnements adres van het aannemersblad „Co- bouw" Tevens van een soortgelijk blad in België Vlaams. Het adres van Cobouw, dagblad voor de bouwwereld is: Prinses Mariestraat 34, postbus 34. Den Haag, telefoonnum mer abonnementen en advertenties: (070) 608916. Een soortgelijk blad in België is La Chronique, 47 rue du Hou- blon, Brussel 1, België. Dit blad ver schijnt niet dagelijks, maar twee maal per week. Notenboom. In mijn tuin staat een notenboom met een stam van ca. 35 cm. Heeft deze boom nog waarde? Zo ja, tot wie kan ik mij wenden vraagt L.E. Vermoedelijk wordt met die 35 cm de dikte van de stam bedoeld. Een groot verschil maakt het nog hoe u gemeten heeft: de doorsnee of de omtrek van de stam. De omtrek is n.l. 31/? x de door snee. Zoveel te dikker de stam, zoveel te meer waarde heeft het hout. Wan neer er in uw stad of omgeving een firma is die fijne houtsoorten verwerkt, want notenhout is zeer waardevol, kunt u zich met die zaak in verbinding stel len. Voor en aleer u zich hiermee in verbinding stelt, kunt u beter eerst ad vies vragen aan de Kon. Ned. Heide- mij. Een afdeling hiervan (technische dienst) is gevestigd in Goes. De heer J. Buteijn (hoofd van deze afdeling), Vogelzangseweg 100, tel. (01100) 7410, waar u alle gewenste inlichtingen kunt inwinnen, b.v. vergunning om te snoeien enz. Ontbinding van een bond. Wat is nodig tot opheffing, eventueel ontbin ding van een koninklijk goedgekeurde bond, eventueel vakorganisatie? Bij wel ke instantie dient men zich te vervoe gen en welke papieren moet men over leggen In de eerste plaats moet men in sta tuten en reglement nagaan welke voor waarden er gesteld zijn voor de ontbin ding van de bond. Daar voor wijziging van de statuten koninklijke goedkeu ring vereist is, moet men die goedkeu ring ook vragen, als men de bond voor het einde van de in de goedkeuring op genomen bestaanstermijn van de bond, wel ontbinden. Men moet dus een ver zoek om goedkeuring tot de kroon rich ten met overlegging van de bewijsstuk ken om aan te tonen, dat de ontbinding statutair juist is geschied. Het beste is dus een notaris te hulp te roepen of iemand anders die dit werk geregeld bij de hand heeft gehad. Pensioen. Sinds 1 september 1964 ontvang ik pensioen ingevolge de uit kering A.O.W. Voor het plakken van rentezegels ontvang ik 17,13 pensioen en voor werkzaamheden in Duitsland ontvang ik 12,63 pensioen per maand uit dat land. Het pensioen dat ik uit Duitsland krijg wordt van mijn A.O.W. afgetrokken. Mag dit? Zo ja, ingevolge welke wetten of voorschriften? De korting berust op het verdrag met Duitsland inzake de Sociale Verzeke ringen, dat er op gericht is te voor komen enerzijds dat er mensen tussen wal en schip zouden vallen doordat ze in geen van beide landen A.O.W. zou den krijgen, en anderzijds te voorkomen dat inwoners van een van beide landen dubbele uitkering zouden krijgen. Hebt u dus in Duitsland gewerkt en daar A.O.W.-premie betaald, dan hebt u dat in die tijd hier te lande niet betaald. Wat u uit Duitsland ontvangt wordt daarom hier gekort. Hebt u aldaar ge werkt vóór 1957 en om die reden niet betaald, dan geldt het zelfde. Adres. Voor amateurtoneelgezel schappen bestaat er in Nederland een PLAKZEGELS VAN 15 CENT Wij maken er onze lezers op attent, dat tot 1 april 1966 de mogelijkheid bestaat om overtollige plakzegels van 15 cent (de z.g. kwitantiezegels) aan een postkantoor tegen geld in te wisselen. Let wel, geschonden zegels en die welke niet meer van een volledige gomlaag zijn voorzien, komen niet voor inwisseling in aanmerking. bond waarbij deze zich kunnen laten inschrijven, met al de voordelen van dien. Hoe luidt het adres van deze bond? Kennelijk doelt u in uw brief op de Vereniging van Nederlandse Toneel gezelschappen. Adres: Nieuwe Uitleg 15, Den Haag, tel. (070) 113893. Voorts is er ook nog de Nederlandse Amateur Toneelunie. Adres: Janskerkhof 1 te Utrecht, tel. (030) 23439. Ziekenfonds voor bejaarden. Moet de ziekenfondspremie voor bejaarden betaald worden naar het zuivere in komen? De ziekenfondspremie (ook die voor bejaarden) wordt berekend naar het bruto inkomen. Elektronisch orgel. Sinds kort ben ik in het bezit van een elektronisch or gel. Kunt u mij inlichten omtrent de principes waarop de voortbrenging van het geluid van dit orgel berust? Als u een radio-ontvanger verkeerd instelt kan deze gaan genereren en een toon voortbrengen die u als een hinder lijke fluittoon ervaart. De ouderen on der ons weten dat nog uit de tijd van de toestellen met spoelen buiten op en spraken van „de Mexicaanse hond". De apparatuur wekt dan een bepaalde fre- kwentie op die door andere afstemming in toonhoogte kan veranderen. Zoals u waarschijnlijk wel weet, bestaat geluid uit trillingen van bepaalde golflengten. Om een elektronsich orgel te constru eren maakt men dus in principe ge bruik van toongeneratoren, die elk een constante trilling opwekken van een frekwentie, die wij als een bepaalde toon waarnemen. Er komt natuurlijk wel wat meer bij kijken, maar voor ver dere inlichtingen kunt u altijd bij ver koper, respectievelijk fabrikant terecht. Adres. Omdat wij vermoedelijk de ze maand nog voor 5 6 weken naar Rusland gaan, zou ik gaarne zo spoe dig mogelijk de naam en het adres ont vangen van de Nederlandse cosul in Rusland. U kunt zich voor inlichtingen wen den tot onze ambassade, adres Nether lands Embassy, Kalashny Pereulok 6, Moskow, U.S.S.R. De consulaire posten in Rusland zijn namelijk gesloten. Chevrolet. Hoe luidt het adres van de autofabriek Chevrolet in Amerika? Chevrolet Motors Division, General Motors Corp., Detroit 12, Michigan, U.S.A. Aantal bejaarden. Gaarne zou ik van u enige inlichtingen ontvangen over het toenemen van het aantal bejaarden in Nederland (procentsgewijs of in gra fieken). Het gaat mij om de laatste 10 jaar. Wij kunnen u als enige goede raad geven een verzoek om nadere gegevens te richten tot het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag. Mogelijk wil men u daar van dienst zijn en tenslotte is het de enige instelling in Nederland, waarvan met zekerheid kan worden aangenomen dat zij over dergelijke de mografische gegevens beschikt. F. Geurtsen. Heeft F. Geurtsen (D.W.S.) in het Nederlands elftal ge speeld? Zo ja, hoeveel maal? F. Geurtsen heeft eenmaal in het Ne derlands elftal gespeeld, namelijk in een uitwedstrijd tegen Albanië; voorts was hij voor een wedstrijd tegen België een keer als reserve aangewezen. WEMELDINGE Van 30 januari5 februari 1966 Zaterdag 5 februari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.50 9.23 2.30 2.57 Maandag 9.41 10.26 3.28 4.07 Dinsdag 10.59 11.48 4.35 5.17 Woensdag 12.24 5.49 6.30 Donderdag 1.04 1.39 7.07 7.35 Vrijdag 2.12 2.45 8.01 8.31 Zaterdag 3.12 3.40 8.57 9.25 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1