bedrogen wijsheid de werkende vrouw fliirgerli/'fce TJw inrichten? fa. F. W. de Schipper Predikbeurter ADVERTEERT IN DIT BLAD VLOERBEDEKKING GORDIJNEN wij tonen u alle soorten en bekende merken wij verzorgen letterlijk ALLES voor U Kom eens kijken Kom eens overleggen - bij -^rro.. HET IS NU UW VOORDEEL met ^0 brengt een bezoek aan onze zaak 10 korting op het nieuwste en beste Herenkostuums 10 tot 40 °/0 korting Jongenskostuums 10 tot 40 korting Winterjassen 10 tot 40 #/o korting Overhemden en weekenders NU voor f 9.90 Zuiver wollen dekens NU voor 24.90 Zware kwaliteit (Van Wijk) f 36.90 en f 48.90 Vele andere koopjes Dorpsstraat 70, Krabbendijke, Tel. (01134) 279 qo We hebben 'n vijftien a twintig jaar geleden de boot opzettelijk gemist. Na tuurlijk meende men toen goed te doen door de huurprijs aan banden te leg gen en de woningbouw te gaan sub sidiëren, omdat er anders niet zou wor den gebouwd. Maar als er ooit een be sluit een land en zijn bevolking ellende heeft bezorgd, dan is het wel dit ge weest. Dat zullen autoriteiten niet ge makkelijk erkennen, omdat het een po litieke kwestie is, maar hoe meer jaren er verstreken hoe duidelijker het werd, dat we met d^t eertijds gevallen be sluit ontzettend duur zijn uit geweest, de woningnood er door tot op de hui dige dag Rebben laten voortduren en sindsdien akelig slecht gebouwd heb ben. En vooral dit laatste zal ons nóg talloze jaren misère bezorgen. Ér is sindsdien in ons land niet, al thans te weinig, gebouwd naar de be hoefte der gezinnen doch uitsluitend volgens het principe van wooneenhe den, die een gezin, hoe dan ook, een onderdak bezorgen. Dat onderdak moest zo beknopt mogelijk zijn, opdat van de beschikbare rijksgelden zoveel mogelijk eenheden Randen worden gebouwd. Voor de woningwetwoningen stelde het rijk de bouwsom per eenheid vast en de gemeentebesturen moesten maar zien, dat ze een aannemer vonden die het daarvoor wilde doen. Dat wassen is steeds minder gemak kelijk, want die curveprijs is laag. Te laag eigenlijk?'voor een fatsoenlijke, de gelijke bouw.- In vele plaatsen verrezen derhalve woHingwetcomplexen, die al spoedig allerlei gebreken gingen ver tonen. Het 'feèlrstel daarvan vergde we derom grote kapitalen. Een zuinigheid die dë wijsheid bedriegt De curveprijs volgde de stijging der bouwkosten maar uitermate langzaam. Mede hierdoor werd de bouw van wo ningwetwoningen alleen nog rendabel voor ae~ aannemer, wanneer dit kan ge beuren in een grote, voortgaande bouw- stroom. Minstens honderd of meer hui zen, van gelijke samenstelling, die te gelijk kunnen worden gebouwd. Alleen dan is het nog mogelijk om de bouw voldoende efficiënt te laten verlopen om met de curveprijs min of meer uit te komen Een contingent van enige tien tallen woningen tegelijk krygt een ge meente of woningbouwvereniging niet meer! gebouwd tegen de voorgeschreven curveprijs. In vele gemeenten zoekt men tevergeefs naar een aannemer die het er voor doen wil. Gevolg: dat bouw volume kan door zijn te geringe om vang niet worden gerealiseerd. We hebben na de oorlog in de ge subsidieerde bouw meest drie-, vier- en viifkamerwoningen gebouwd. Dat geldt niet alleen voor de goedkoopste klasse van woningwetwoningen, maar ook voor de wat duurdere z.g. premiewo ningen. Al naar de samenstelling van het gezin kreeg men een woning met drie, vier of vijf kamers toegewezen. De bergruimte is miniem; zolders zijn er niet meer bij, garages ook niet, hoogstens een bergplaatsje in het sous- terrain van een flatgebouw. De woningtoewijzing is zodanig, dat geen enkel gezin in de nieuwbouw een kamer overhoudt voor: logeergasten, huiswerk maken, studeren, musiceren cf knutselen. Toch be^f^t. m de meeste gezinnen de behoefte aap zo'n ruimte er wel degelijk. Dit temeer nu de men sen over steeds meerolyrije tijd zijn gaan beschikken, de, studietijd langer en zwaarder is geworden, het zelf knut selen niet alleen een liefhebberij maar veelal ook een noodzaak,; is geworden wegens de duurte van de te kopen goederen. ,j6ja De enige beschikbare, zitkamer in de nieuwbouw moet dienen voor alle ge zinsleden met hun. studie en liefhebbe rijen. Daar staan oc^k de radio en de teleVisic- waarvan ouderen of jongeren willen genieten. Natuurlijk is dat alles cnmogelyk met elkaar te rijmen, te ver enigen. De schoolresultaten zijn er vaak ook naar. Van het thuis „zelf doen" wordt men noodgedwongen verdreven naar hobbies buitenshuis. Wanneer de ouders 's avonsd naar de televisie wil len kijken, is er voor de opgroeiende jeugd in de huiskamer geen gezellig heid meer, ze gaat naar buiten, de straat op, waar de baldadigheid de ge meenschap op nieuwe kosten komt te staan We hebben door onze gesubsidieerde woningbouw het paard zó achter de wagen gespannen, dat we ondanks de er aar bestede miljarden, alleen rnatt nieuwe nooddruft hebben opgeroepen, die we nog nauwelijks herkennen. H. VAN WERME SKERKEÏ*J (Nadruk verboden) d 9b FISCALE VERACHTING VOOR Wij zijn aan een jaar begonnen, waar in de economische groei zal voortgaan, maar waarin anderzijds voor een aan tal bedrijfstakken de winstmogelijkhe den het nulpunt-zullen nadeden. .In> zijn tötaliteit beziën zal onze economie ook in 1966 nog gesierd zijn door een situ atie van volledige werkgelegenheid, een van de doelstellingen die de spil vor men voor onze economische politiek. Op de keper beschouwd voldoen wij eigenlijk nu niet en voldeden wij ook in de laatste jaren niet aan het ideaal van volledige werkgelegenheid, want de arbeidsmarkt is en was in het jongste verleden steeds overspannen. Deze si tuatie schaadt het econorriisch bestel evenzeer als een toestand nnfet een te kort aan werkgelegenheid. De voort schrijdende inflatie, die onze economi sche groei begeleidt,- wordt zelfs voor een deel aan die overspannen arbeids markt toegeschreven. Dit brengt ofts er toe in een land met een brede zoom van ^jongeren en bejaarden, die niet aan Het arbeidspro ces deelnemen, te pleiten voor inscha keling van zoveel mogetijk produktieve krachten. Om dit doel'te bereiken kan o.m. een beroep gedaan worden op le gehuwde vrouw. ->' Honkvast. Allerlei krachten in ons volk werken het meewerken van de gehuwde vrouw in de produktieslag tegpn: In de rij van de Westerse landen die ijns vergelijk baar statistisch materiaal kunnen le veren. maakt de NedëHhndse gehuwde vrouw (!e indruk dat rij"1 erg honkvast is. Men wiit dit aan conservatisme, aan de t> pische gebondéhliëid van or ze moeders aan het gezin etc., maar het is stellig ook zo dat h'ët deelnemen aan het arbeidsproces voQt f de Nederlandse gehuwde vrouw niet Aantrekkelijk ge maakt wordt, met name niet in fiscaal opzicht. Jr>ov/ Er bestaan niet zoveel gegevens over de aanwezige bezwarep maar wij krij gen de indruk dat een,-aantal gehuwde vrouwen de stap naar;: het betaalde ar beidsproces wel gedaan heeft maar haastig op die schrede is teruggekeerd zodra bleek hoe hoog-dip extra gezins inspanning door de fiscus wordt be last. Te menen dat wij werken voor de gemeenschap is een illusie zodra dat gemeenschappelijk belang niet een ver lengstuk is van het individueel belang. Splitsing'. Voor Tie te betalen inkomstenbelas ting, inclusief loonbelasting, is hier te lande nig' altijd bepalend het inkomen van man en vrouw samen. Pas sinds 1962 is een aarzelend begin gemaakt met het toestaan van uitzonderingen op die regel. Bij de wet „voorzieningen van de werkende gehuwde vrouw" is bepaald dat uitsluitend voor de toepassing van de tabel het zuiver inkomen van de belastingplichtige verminderd wordt met een derde van de daarin begrepen arbeidsinkomsten van de vrouw met een minimum van 500,en een maxi mum van 2000, Het gaat hier niet om een principi ële erkenning van het recht van de ge huwde vrouw op een eigen belasting van haar inkomsten, maar meer om een tegemoetkoming. Deze tegemoetkoming is nodig omdat gehuwde vrouwen die buiten de huishouding arbeid verrich ten, kosten moeten maken om die pres tatie buiten gezinsverband mogelijk te maken. Er moet dikwijls een dure huis houdelijke hulp worden aangetrokken, er moet betaalde oppas komen voor de kinderen enz. De daaraan verbonden kosten kunnen dan betaald worden uit de fiscale tegemoetkoming. Te weinig. Hoe schraal is echter deze tegemoet koming! Zelfs als wij ons blijven vast klemmen aan de „tegemoetkoming" kunnen wij nauwelijks de realiteit vast houden. Het is duidelijk dat geen en kele huisvrouw, die een behoorlijke plaats in het gezinsleven inneemt, voor 40,per week een plaatsvervangster in de huishouding kan vinden Voorts zijn wij van mening dat voor de praktische toepassing van de ge boden mogelijkheid de belastingdienst dikwijls een veel te eng standpunt in neemt. Wij doelen hier met name op die gevallen waarin de echtgenote ge regeld in belangrijke mate werkzaam heden verricht in het door haar man uitgeoefende bedrijf of zelfstandig be roep. Hiervoor is de beloning van de gehuwde vrouw bij wettelijke fictie ge steld op 2250,per jaar, tenzij blijkt dat een redelijke beloning meer of min der bedraagt. De aftrek van het inkomen wordt dan op 750,gesteld. Dat is minder dan 15,per week. 45,schoon per week! Er zijn gevallen bekend van zaken lieden met een grote omzet, waarvan de vrouw de gehele inkoop of organisa tie van het bedrijf verzorgde, waarbij de „redelijke" beloning van de echtgenote niettemin op 2250,werd gesteld. Haar arbeidsprestatie bedraagt dus minder dan 45,per week. En dan te weten dat het minimum loon voor een volwassen werknemer sinds 1 januari 1966 door de minister van sociale zaken op 120,per week is gesteld! Hoe is het in dit licht te verklaren dat een echtgenote van een apotheker voor het verrichten van volle dagen administratieve arbeid wordt ge acht voor 3000,prestatie te hebben geleverd in een vol jaar. Voor dit geld is al sinds jaren geen goede typiste meer te krijgen! In doorsnee wordt de beloning van een meewerkende vrouw in bedrijf of beroep op 2250,gesteld. Dit bedrag is veel te laag als uitgangspunt. Dat was het reeds in 1962. Hoeveel te meer reden is er om dit bedrag voor het jaar 1966 te verhogen, al was het alleen maar om het te lage uitgangspunt in koop kracht te handhaven. Oorzaken. Naar onze mening is er meer nodig. Met name in het midden- en kleinbe drijf zijn er talloze gehuwde vrouwen, waarvan het gewaardeerde loon in eigen bedrijf veel hoger moet worden gesteld. Waarom leren ons oude bedrijfseco nomische waarheden dat voor de be rekening van het bedrijfseconomisch re sultaat met de veel hogere werkelijk heid rekening moet worden gehouden en waarom wordt de redelijkheid daarvan door de fiscus genegeerd? Dan ligt hier duidelijk een van de oorzaken waardoor de lasten van het kleinbedrijf ondraaglijk worden. Man en vrouw in een zaak moeten van hun gezamenlijk inkomen meer belasting betalen dan man en vrouw met een zelfde inkomen die beiden werkenmer zijn. Willen wij op groter schaal ge bruik maken van de arbeid van ge huwde vrouwen, dan zal de minister van financiën ten behoeve van deze krachten een reëler standpunt moeten innemen dan tot heden het geva lis. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO Van 1320 januari 1966 YERSEKE. Geboren: Maatje Geertrui- da, dv. Jan Abraham van de Velde en Stoffelina Geertruida Nijssen; Adriaan, zv. Adriaan Bartel Bruijnooge en Janna Jannetje Mol. Van 1319 januari 1966 WEMELDINGE. Geboren: Leendert Izaak, zv. Izaak Ruissen en Neeltje Ja- coba Westveer. Van 1319 januari 1966 KRUININGEN. Geboren: Francina, dv. Marinus de Bat en Cornelia Johanna Lobbezoo. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Hemstede uit Vlissingen. Jeugddienst. 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reyenga. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra, Krui- ningen. Geref. Gem. 9.30, 2.30 en 6.30 u.: Ds. Chr. v. d. Poel. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 8 en 10 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur Leidster: Kapiteine A. C. van Engelen. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. B. Zoodsma. 2.30 uur: Ds. v. d. Bos, Goes. Vrije Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. K. Krabbe van 's-Gravenhage. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Zaterdag 22 jan. 19.30 uur: Ds. A. W. Verhoef. Zendingsavond. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Ha-nsweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. van der Lelie. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. Y. van der Schoot. V.m. Jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. D. Sloot. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrije Evang. Gemeente Bath 10 en 2.30 u.: Ds. Penninga, Rotterdam. Krabbend ij ke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 10 uur: De heer Allewijn, Middelburg. 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma, Wemeldinge. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. Juch. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. L. Schellevis. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Op 23 januari a.s. hoopt onze lieve moeder en oma A. MINNAARD-KLAP haar 90ste verjaardag te vieren Haar kinderen, klein en achterkleinkinde ren Gelegenheid tot felicite ren op 22 januari van 4 tot ,5.39 u. in het Evang. zondagsschoolgebouw Wemeldinge, jan. 1966 Namens onze verenigingen danken wjj de organisatie van I.V.A.-winkeliers har telijk voor het bedrag, dat wij uit dênopbrengst van de E.V.A.-aktie mochten ont vangen w-.V Bestuur VOLHARDING Bestipir TOVIDO Peugeot Bromfietsen vgnaf 398, A. Duinkerke Tel. 7o6 - Yerseke BalansopruimingOok in meisjesjurk} es met lange mouwen spotkoopjes! Vlot te modellen ,eh prima kwa liteiten. - Textielhandel Snoep-van Willigen. Piet van Moderne haarden Oosten 3-4-7 Holland House, de cosmetic voor mannén met een be schaafd mannelijke geur. - Kapper Meyer, Tel. 601, Yerseke. Wij ruimen nog steeds op! Deze week heerlijk warme crêpe mousse broekjes met pijpjes slechts 3,95. J. de Neef, Daniëlstraat, Tel. 416, Wemeldinge. Peugeot Sportrijwielen Zeer licht! A. Duinkerke Tel. 786 - Yerseke fltfs Aolp.B Pi III 3 XU JjISi 15 regels 1,25, elke volgende regel 25 cent, 11 voor 12,50. Korte Golfjes onder nummer of „adres te be vragen" worden tegen mm-prys berekend Inzenden: Uiterlijk tot. woensdagmiddag 12 uur Hang zo'n handig opklap baar lessenaartje naast uw telefoon, 'tls reuze gemak kelijk! 16,Boekhandel van der Peyl, Kruiningen. Te koop: Glasruit 1.45 x 1.65 m. met lijst. - Lange ville 58, Yerseke. Balansopruiming Onze on dergoed voorraad is danig geslonken, maar er komen weer nieuwe zendingen bin nen, u kunt dus tot 3 fe bruari nog van de korting profiteren. - Textielhandel Snoep-van Willigen. Speldjes! 3 halen, 2 beta len!.-Rij aankoop van twee speldjes, het derde gratis! Sigarenmagazijn Kole. Balansopruiming! Restan ten in truien, vestjes en pullovers voor jongens en pi'e'is^es nu spotgoedkoop! Vefè voor halve prijs en ook hierin uitsluitend de be^jCe Kwaliteiten! - Textiel handel Snoep-van Willigen. Depot Turkenburg Zaden. Bollen en heesters. Bestel nu!. - Van Paasschen, Slot- straat 10, Kruiningen. Balansopruiming! Door de grote drukte is het niet mogelijk geregeld de etala ge bij te vullen met nieu we koopjes. Kom gerust binnen vragen als u iets nodig hebt. U verdient er geld mee! - Textielhandel Snoep-van Willigen. En voor drukwerk... VAN DER PEYL! Balansopruiming bij Hud son! Tijdelijk een sigaar van 26 voor 16 cent en van 33 voor 25 cent. Sigaren magazijn Kole. Fast, de ideale haarverste- viger van Indola. - Kapper Meyer, tel. 601, Yerseke. BalansopruimingNog steeds vele koopjes in alle mogelijke artikelen zoals restanten breiwol, restan ten BH's, huishoudgoede- ren enz. enz. En op alle niet afgeprijsde artikelen 10 korting. De balansoprui ming duurt tot 3 februari. Textielhandel Snoep-v. Wil ligen. Aangeboderi hoge zwarte herenschaatslaArzen, makt 7. Gevraagd idem maat 42- 43. Burenpolderweg 20, Yerseke. Balansopruiming! Warme kinder jassen en -mantels worden nu spotgoedkoop opgeruimd. Met 10, 20 en 30 korting en v. de halve prijsUitsluitend prima kwaliteiten. - Textielhandel Snoep-van Willigen. Laat uw schaatsen machi naal hol of Vlak slijpen. M. van Anrodij, Spruitstraat 18, Yerseke. J. Kole ruimt op! Diverse coupons weefstof en cre tonne, b.v. 4.25 m v. 18,68 voor 10,8.90 m van 67,50 voor 47,50, cou pons val b.v. 4.70 m van 23,27 voor 13,29, 6.80 m val katoen van 36,75 voor 9,Overhemd da mesblouses 5,Kom kij ken naar de 5 etalages bij J. Kole, Noordzandstraat 30, Yerseke. Onbekend maakt onbemind. Beproef daarom de Sun beam shaver, die u succes verzekert. Kapper Meyer, Tel. 601, Yerseke. Vorst, en droge haren gaan samen. Gebruik dan sham poo van Helène Curtis te gen droog haar. - Kapper Meyer, tel. 601, Yerseke. School-, schrijf- en teken behoeften, kleur- en pren tenboeken levert u: Boek handel van der Peyl. Nu nóg beter stencilwerk door elektronisch stencil. Copiëerinrichting Kole, Noordzandstraat 11, Yerse ke, tel. 590. Te koop: 3-gaats oliekachel voor keuken enz. C. Paau- we, Smederij, Vierstraat, Yerseke. Alle soorten lees- en studie boeken, atlassen enz. levert u Boekhandel van der Peyl. Voor complete meubilering en stoffering uw adres: Van Nimwegen-Heijboer, Wem el- dtngev telef. (01192) 336, Dorpsstraat 53, West-Ka- naalweg 51. opruiming knal koopjes -jib .nsqtoL oov/j noma.: - - Jan.. .o.'ax

Scheldebode | 1966 | | pagina 3