NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Onder het vriespunt PUROL c, >3 'HlLLEQEN jCanfyS cLq. süiajxt 32STE JAARGANG No. 34 21 JANUARI 1966 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE1 Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 GOUDEN REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur ..En hij begon hun te leren, dat de Zoon des mensen veel moest lijden en verworpen worden van de ouderlingen en overpriesters en schriftge leerden". Marcus 8 31 Jezus is Zijn discipelen altijd een stuk vooruit. Jezus maakt Zijn discipelen doorlopend geestelijk buiten adem. Tel kens als zij Hem ingehaald hebben gaat Hij de volgende etappe. Hoeveel moeite heeft het gekost om hen te doen beseffen wie Hij is. De be kende vraag, die we zoëven gelezen hebben, wordt pas tegen het einde van het derde, het laatste om gangs jaar, op de reis naar Jeruzalem, gedaan: „Wie zegt gij dat ik ben?" Petrus' antwoord, namens de andere discipelen gegeven, is kort en klaar: „Gij zijt de Christus, de Zoon des levenden Gods". Eindelijk dan! Op deze weg is Jezus hun voorge gaan en nu hebben de discipelen Hem ingehaald. Maar de Zaligmaker gunt hen geen rust. Tekenend is de mededeling die Mattheus aan de bovenstaande tekst doet voorafgaan. „Van toen aan" zegt Mattheus. Van datzelfde ogenblik af. De discipelen weten nu, dat Hij de Christus is, nu moeten zij leren, dat de Zoon van God verworpen zal worden, zal moeten lijden en sterven maar ten derden dage zal opstaan. Dat betekent weer een lange etappe, een donkere weg van misverstand en wanhoop, waar aan pas een einde komt, als de opge stane Heiland aan Zijn discipelen ver schijnt. Hij is dus toch de Christus, al is Hij aan het kruis gestorven, want Hij is opgestaan. Eindelijk staat Jezus met Zijn discipelen op de Olijfberg. Zij zijn weer samen, zij hebben de Meester in gehaald. „Here", vragen zij, zult Gij in deze tijd aan Israel het Koninkrijk weder oprichten?" Met andere woor den: nu zijn wij er toch, nu is het doel bereikt! Jezus 'antwoord is: de Hemel vaart. Weer is Hij Zijn discipelen een eind vooruit. Zij moeten de Olijfberg verla ten en aan de volgende etappe begin nen. Deze weg zal lopen door Judea en Samaria, tot aan het uiterste der aarde, de zendingsweg dus. Als wij Je zus' discipelen zijn, bevinden wij ons op die weg, die lang is. Maar één ge dachte kan ons bemoedigen: dit is de laatste etappe. Als wij Hem nu hebben ingehaald, of liever, als Hij nu weer bij ons komt, dan is het opdat wij, naar de belofte van 1 Thess. 4 17, „altijd met de Heer zullen wezen". (Uit een Dagboek) VINGERS, TENEN, NEUS EN OREN VOORAL DE BROMFIETSERS LOPEN GEVAAR Ieder seizoen heeft z'n eigen bijzon- herheden en dat brengt met zich mee dat we wat onze gezondheid betrerft altijd weer ergens anders voor op onze hoede moeten zijn. In de winter zijn dat de temperaturen onder het nulpunt, want daarvan kunnen allerlei narigheden het gevolg zijn. In felle koude en snijdende wind. Schippers, broodbezorgers, melkslij- ters, fietsende of brommende personen en alle andere mensen die felle koude en snijdende wind hebben te trotseren, moeten zich tegen bevriezing trachten te beschermen. Een laag kranten, aangebracht onder de kleren, is heel geschikt om het li chaam warm te houden. Voor de li chaamsuiteinden heeft men wollen handschoenen, dikke sokken in ruime schoenen, oorwarmers en soms ook een bivakmuts nodig. Van veel belang is het bovendien dat de kleding nergens snoert, dat het schoeisel nergens knelt. De bloedsom loop zou daardoor immers kunnen wor den belemmerd en dat vergroot de kans op bevriezing. Daarenboven kan men zich tegen af koeling vrijwaren door het nemen van voldoende beweging, bijvoorbeeld: lo pen, gymnastiek doen, stampen met de voeten, de armen steeds over elkaar slaan. Bromfietsers en scooterrijders zijn in een ernstige vorstperiode beslist niet te benijden: zij zitten maar te zitten en ze hebben praktisch niets te doen. Zij lopen veel kans bevroren ledematen te krijgen. Weefselbeschadiging. In ons zogenaamde gematigde kli maat is algehele bevriezing een hoge DAMESRINGEN MET EDELSTEEN Kapelle - Tel. (01102) 223 uitzondering. In onze streken heeft men meer te maken met bevroren oren, neuzen, vingers en tenen en dat zijn stoornissen waar men toch niet te licht over moet denken. Deze lichaamsdelen kunnen bij de temperaturen die hier gemeten worden, wel degelijk zozeer afkoelen dat de weefsels ter plaatse meer of minder ernstig kunnen worden beschadigd. Als lichtste graad van bevriezing kan men de „winterplekken" aan handen en voeten beschouwen. Die plekken zijn paarsig van tint en er wordt op die plaatsen een heftige jeuk gevoeld. De huid gaat op die plaatsen vrij ge makkelijk kapot en daarom verdient zo'n eerstegraads bevriezing al dadelijk zorgvuldig te worden behandeld. Met blaarvorming. Veel ernstiger is de tweedegraads be vriezing, die met vorming van blaren gepaard gaat evenals bij een flinke verbranding. Hele stukken huid kunnen daarbij verloren gaan. Bij nog ernstiger bevriezing treedt bovendien versterf van dieper liggend weefsel op. Ook de zenuwen in dat ge bied sterven af en zodoende wordt het betrokken lichaamsdeel, dat aanvanke lijk zeer pijnlijk was, geheel gevoel loos. Het spreekt vanzelf dat iemand bij wie één of meer lichaamsdelen bevro ren zijn, allereerst in een minder kou de omgeving moet worden gebracht. Hierbij mag echter volstrekt niet worden overdreven, want plotselinge grote warmtetoevoer zou juist ave rechts kunnen werken en het gevrees de weefselversterf kunnen bevorderen. De temperatuur in het vertrek mag daarom voorlopig niet boven de twin tig graden Celsius komen. Verstandige eerste hulp is hier een eerste vereiste. Amputatie voorkomen. Bij zulke ernstige bevriezingen gaat het er om het aangetaste lichaamsdeel te behouden, dat wil zeggen er voor te zorgen dat het niet na kortere of lan gere tijd moet worden geamputeerd. Eventueel reeds ontstane wonden dienen uiterst voorzichtig met steriel verband te worden bedekt. Nauwgezet moet ook verder worden gewaakt te gen het binnendringen van bacteriën. In dit opzicht bestaat er eveneens een analogie met verbrandingen, waar immers het optreden van ernstige in fecties een der grootste gevaren is. Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) LIEFDE PER AUTO Het monteurtje met de gotische schouders stond in het verdachtenbank je zenuwachig van zijn ene been op het andere te hippen. Hij zag er uit als iemand in een advertentie van patent geneesmiddelen. Vóór het gebruik van het geneesmiddel. „Een ernstig misdrijf, een buitenge woon ernstig misdrijf", mompelde de politierechter, in zijn papieren kijkend. ,,'t Lijkt me 't beste, dat je maar eens een poosje de gevangenis in gaat. Daar leren ze je dergelijke streken wel af". De ogen van de verdachte kwamen griezelig ver naar buiten steken, zodat hij wel wat op een slak leek, want die hebben hun ogen op steeltjes staan. Zijn adamsappel bibberde krampachtig om hoog en omlaag en op zijn smalle rug wrong hij de handen. „Gevangenisfluisterde hij slik kend. „Jazeker, gevangenis!" riep de rech ter boos opkijkend, recht in het ang stig vertrokken gezicht van die zielige knaap Hij had een van die blijmoedige schurken veiwacht, waar ons wetboek van strafrecht eigenlijk voor geschre ven is. Nu ontwaarde hij in het bankje van de misdaad een soort regenworm; een verdachte die in een echte cel een figuur zou slaan als een mug in een papegaaienkooi. „Nou ja, gevangenis", bond de rech ter in. „Bij wijze van spreken dan. Je begrijpt toch zeker wel dat het een heel ernstig feit is om daar maar met een andermans auo te gaan piere waaien!" Liefde in. 't spel. De jongen knikte zwijgend. Er kwam heel wat overredingskracht van rech ter en officier voor aan te pas om hem aan het vertellen te krijgen. De oorzaak van het misdrijf lag eigenlijk bij blonde Gesien. Men zou niet hebben veiwacht dat er in zo'n tenger mannetje zo vee lliefde zou kun nen schuilen. Zijn hart klopte voor blonde Gesien. Doch hij kwam niet verder dan een schuchtere groet en soms een praatje over het weer. Doch zie, daar loerde de concurren tie. Govert, een rondachtig jonkman met blozende konen, de zoon van de baas nog wel. Govert ging verder dan een praatje over het weer. Hij begon ook over de natuur. De ontluikende natuur zelfs. Hij nodigde Gesien uit een tochtje te gaan maken met zijn oude bromfiets, een opgelapt samenstel van afgebladderde lak en verroest nikkel. Gesien ging mee en de verdachte had dagen nodig om die klap te boven te komen. Na enkele dagen rijpte een geniaal idee. Ons monteurtje begon óók over de ontluikende natuur. En hij nodigde Gesien uit een tochtje te gaan maken in een auto. 's Zaterdagsmiddags reed hij de wagen van de baas uit de ga rage, liet wat verderop Gesien instap pen en reed met onrustig kloppend hart een eindje rond. Niet lang. Hoog stens een kwartier. Toen bracht hij de auto terug naar de garage. Een vleermuis. Doch zie, daar stond Govert net aan zijn bromfiets te prutsen. Waarmee we maar willen zeggen, dat het niet goed afliep. De baas was erg zuinig op die auto. Hij gebruikte hem alleen voor trouwerijen en begrafenissen. Dat het monteurtje de benzine wel wilde ver goeden deed niets ter zake. Hij kreeg ontslag en nog een bekeuring ook. We gens het zich wederrechtelijk toe eigenen van benzine. „Deze verdachte", meende de offi cier, „kan worden vergeleken met de vleermuis die een vogel wilde zijn". „W-wou die ook graag v-verkering hebbenhakkelde de jongen ge ïnteresseerd. „Zwijg!" gebood de officier. „Ik eis, in verband met verschillende omstan digheden en uit 't oogpunt van alge mene preventie vijftig gulden boete! En wee je gebeente als je ooit nog eens weer hier komt!" „Heb je al weer werk?" vroeg de rechter. „Jawel, edelachtbare". „Nu, dan zullen we er iets afdoen. Dertig gulden of twee dagen. En je hebt de waarschuwing van de officier gehoord. Zorg, dat zoiets niet weer ge beurt!" „Ja meneer. Nee meneer. Natuurlijk meneer". Even later zagen ze hem in elkaar gedoken de straat oversteken. Peinzend keek hij nog eens naar het gerechts gebouw, waar Vrouwe Justitia op het' dak staat met haar weegschaal, zonder ooit pijn in de arm te krijgen. Daar kwam net het paartje naar buiten dat op de publieke tribune had gestaan. Een doordringende roffel, een blauwe wolk, en daar reden ze heen op een glimmende nachtmerrie van chroom en rode lak. De verdachte knikte timide goedendag. Maar de duo-engel keek met om. Alleen haar sjaal wapperde vrolijk in de wind. Hij zal het wel niet ver brengen in de wereld, die verdachte. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Bijstandswet. Ik ontvang uitkering van de A.O.W. en bedrijfspensioenfonds. Ik moet diëet houden voor suikerziek te. Kom ik in aanmerking voor bij stand? 2. Ik krijg een uitkering inge volge de zoutschade, maar kom daar mee lang niet toe, aangezien mijn vloer oppervlakte drie maal zo groot is als van andere woningen, die hetzelfde be drag kregen uitgekeerd. De gemeente wil de uitkering niet verhogen. Kan ik ook hiervoor ondersteuning krijgen? Door een buitenstaander is nimmer te beoordelen of iemand in aanmerking, komt voor een uitkering volgens de Al gemene Bijstandswet. In het algemeen is het zo dat iedere Nederlander die niet in staat is in eigen levensonder houd te voorzien, recht heeft op een uitkering, maar dit wordt per geval be keken aan de hand van alle omstan digheden. Wendt u zich dus tot de ge meente en dient u een aanvraag in. Landbouwfonds. Geeft het Land bouwfonds ook weduwenuitkering als de man komt te overlijden? Tot welke leeftijd krijgt zij diti bedrag uitge keerd vraagt abonnee. Wanneer iemand zijn boerenbedrijf vrijwillig beëindigt en deswege in aan merking komt voor een uitkering van wege het Landbouwfonds, dan zal bij zijn overlijden de weduwe deze uitke ring toch ontvangen. Dit tot haar 65ste jaar. Heeft zij die leeftijd bereikt, dan ontvangt zij een ouderdomsuitkering (A.O.W.) plus een rentebedrag, dat eveneens vanwege het Landbouwschap wordt verstrekt. Erfdeel. Ik was weduwnaar en heb 4 kinderen (allen gehuwd). Ruim 12 jaar geleden ben ik voor de tweede maal gehuwd. Er is geen testament. Is het nu mogelijk een testament te ma ken, zodat mijn vrouw bij mijn over lijden in het bezit blijft van wat we hebben? Zo neen, wat is dan voor haar de meest gunstige oplossing? (Tot ze 65 jaar is, dan heeft ze eigen pensioen; ze is nu 62 jaar). Als testament maken niet meer mogelijk zou zijn, en mijn vrouw komt na mij te overlijden, ko men dan inventaris geld rechtmatig aan de kinderen uit mijn eerste huwe lijk? Wanneer u zou vooroverlijden, zou in derdaad het erfdeel van de weduwe klein zijn, maar het is mogelijk dat u een testament maakt waarbij u haar een levensonderhoud schenkt en rege lingen treft inzake de inboedel. De no taris zal u wel aan de hand van alle gegevens vertellen, hoe u deze regeling het beste kan opstellen. Boerenjasmijn. Wij hebben een z.g. boerenjasmijn in onze tuin, die wij 3 jaar geleden als jong plantje hebben gekocht. De jasmijn is inmiddels uit gegroeid tot een grote struik, maar heeft nog nooit gebloeid. Wat kan hier van de oorzaak zijn? De boerenjasmijn r= philadelphus is er in vele soorten en bloeit zogenaamd op het oude hout, dat wil zeggen op twijgen die het vorig jaar gegroeid zijn. De snoei beperkt zich dus tot het uit dunnen van de twijgen, dus zwakke twij gen er uit nemen en de sterke alleen wat intoppen, waardoor het onrijpe ge deelte verwijderd wordt. Uw driejarige struik kan zeer goed dit jaar bloeien. Handelt u zoals boven is aangegeven en uw jasmijn zal dit jaar wel bloeien. Die snoei kunt u in voor- of najaar toe passen. Uitgebloeide twijgen in de vol gende winter er uitlichten of als ze nog sterk genoeg zijn de zijtwijgen wat in korten. Laat de struik vooral niet te dicht worden, dus als er veel twijgen zijn, sterk uitdunnen. Huur. Mag de huur van een be jaardenhuisje behorende bjj een rust huis voortdurend verhoogd worden? De huur is in een tijd van 8 jaar van 87,tot 130,per maand ver hoogd. U kunt nagaan of Gedeputeerde Sta ten toestemming tot de verhoging heb ben gegeven. Televisietoestel. Houdt men een draad katoen of de hand voor het scherm van het televisietoestel dan worden die tegen het glas getrokken, b.v. een draad katoen blijft tegen het glas hangen; waardoor dit ontstaat is mij en vele anderen een raadsel. Kimt u mij dit uitleggen? Bij mijn kennis sen gebeurt er niets. Het principe van beeldvorming be rust op het „schieten" van elektronen op een fluoriserend scherm. Dit scherm bevindt zich aan de voorkant van uw beeldbuis. Dit scherm wordt dus elek- trisch-negatief geladen. Het is in staat om lichte voorwerpen aan te trekken (vergelijk de gewreven vulpen met de snippertjes papier). Waarschijnlijk hebt u voor de beeldbuis geen bescherm- ruit, waardoor het verschijnsel bij uw ontvanger beter valt te constateren dan bij andere toestellen. RUWE HANDEN Nalatenschap. Ik ben gehuwd ge weest in gemeenschap van goederen en heb uit dit huwelijk 2 kinderen. Het erfdeel is na het overlijden van mijn vrouw aan de kinderen uitbetaald. Nu ben ik weer gehuwd op huwelijkse voor waarden. Kan ik nu een testament op maken, waarin staat dat na mijn dood mijn vrouw de hele nalatenschap erft? U kunt uw vrouw niet de gehele na latenschap geven, maar u kunt wel bij testament een zeer gunstige regeling voor haar treffen door te voorzien in haar levensonderhoud. De notaris zal u hierbij van goed advies kunnen dienen. Dammen. Welke slag gaat voor: Steenslag of damslag? Bij het slaan van een gelijk aantal schijven is er geen voorkeur; meerslag gaat altijd voor. Bloedverwantschap. Heeft het hu welijk van een neef en een nicht scha delijke gevolgen voor de kinderen die uit zo'n huwelijk geboren worden? a. De gevolgen kunnen medisch scha delijk zijn met het oog op erfelijke ge breken in de famiile. b. Hiertegenover staat weer, dat de gevolgen ook voor treffelijk kunnen zijn, omdat de in de familie aanwezige talenten in versterk te mate overerven. Men spreke eens met de arts, maar het hart laat zich niet regeren, als er werkelijk liefde is. Correspondentie-adres. Ik zou graag met een indianenmeisje uit het westen van de Ver. Staten willen cor responderen, maar ik weet niet hoe ik met zo'n meisje in contact moet ko men. Kunt u mij helpen? Hoelang is een brief onderweg van hier naar het westen van Amerika? Er bestaan verschillende correspon dentieclubs, die je waarschijnlijk wel in contact kunnen brengen met een in dianenmeisje uit het westen van de Verenigde Staten. Hier volgen enkele van de grootste in Nederland: Wereld- correspc(ndentieclub, Marconistraat 3, Badhoevedorp, Correspondentieclub Con tact, afdeling Bz, Postbus 814, Amster dam. Je moet dan naam, adres, leeftijd en correspondentie-onderwerp of hobby opgeven, en na enige tijd komt er wel bericht. Een brief naar het westen van Amerika doet er per zeepost enkele weken over en per luchtpost een dag of vier. Huurverhoging. Ik verwoon aan huur voor mijn huis 190,65 per maand. He huis is gebouwd in 1911. Valt dit huis onder de nieuwe huurverhoging van 1966? Zo ja, hoeveel procent? De huur wordt per 1 januari 1966 met 10 en in januari 1967 met een zelfde percentage verhoogd. WEMELDINGE Van 2329 januari 1966 Zaterdag 29 januari: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.54 5.12 10.38 10.48 Maandag 5.29 5.44 11.14 11.25 Dinsdag 6.00 6.17 11.47 11.57 Woensdag 6.31 6.49 12.17 Donderdag 7.02 7.20 0.31 12.47 Vrijdag 7.33 7.56 1.04 1.23 Zaterdag 8.10 8.36 1.43 2.09 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1