NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkmq sombere vooruitzichten JLcün.fyS cLq. StXCLCCt IVOROL 32STE JAARGANG No. 33 14 JANUARI 1966 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 if/LIEGEN Land- en Tuinbouw Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „En hij zwaarlijk zuchtende in zijn geest, zeide: Wat begeert dit geslacht een teken"? Marcus 8 12 Na het tweede wonder der spijziging komen de Farizeeërs Jezus weer op zoeken en met hun strikvragen verzoe ken. Openbare disputen waren in hun kringen aan de orde van de dag en van 't succes het laatste-woord-hebben hing het prestige van een rabbi af. Vandaar die herhaalde gesprekken, waarvan wij lezen. Telkens stuurt de een of andere kring van rabbi's zijn afgezanten naar Jezus, met een strikvraag, een haastig- opgezette val, in de hoop, dat Jezus het antwoord zal schuldig blijven en Hij dus verslagen wordt. Zo komen zij ook nu en begeren „een teken van de hemel". Misschien is de toevoeging „van de he mel" een reaktie op de vermenigvuldi ging van de broden. Dat was maar brood, dat was maar aards, geef ons nu eens een echt teken, van de hemel. Als deze vraag gedaan wordt, zucht Jezus zwaarlijk in zijn geest. Bedroeft Hem de hardheid des harten van deze mensen? Ongetwijfeld. Hun wordt het teken geweigerd. Maar Mattheüs ver telt dat hun toch bij deze gelegenheid een teken wordt beloofd; het teken van Jona, de profeet. Het teken van de he mel zal komen, waardoor God voor eens en voor altijd tot de wereld zal spreken. Dat zal er zijn, als Jezus aan het kruis hangt en roept: „Mijn God, mijn God, waarom hebt gij mij verlaten"? Als Hij in het graf gelegd wordt en ten derde dage opstaat. Zo zal Gods teken zijn, Zijn open baring, die tegelijkertijd verberging is. Dat wil zeggen: alleen in het geloof kan men Gods teken in Jezus Christus zien en aanvaarden. Niet die mens vindt Hem, die Jezus voor zijn rechterstoel, voor zijn troon heeft gedaagd: recht vaardig u voor mijn verstand, geef een teken en ik zal in u geloven. Maar al leen hij, die van zijn troon wil stappen en knielen, zondaar wil zijn, verlorene, anders niets, ziet in de verberging, de openbaring van de goddelijke liefde die hem redt. Dit is de enige weg om een antwoord te vinden op de vraag die nog altijd aktueel zal blijven, totdat de grote dag komt: „wat dunkt u van de Chris tus"? (Uit een dagboek) Het jaar 1966 valt niet bepaald jui chend te ontvangen. Nationaal zowel als internationaal worden we geconfron teerd met problemen, die ons de naaste toekomst niet stralend tegemoet doen zien. Het nieuwe jaar brengt het Neder landse volk een aantal niet onbelang rijke prijsverhogingen, eensdeels veroor zaakt door hogere omzetbelastingen en accijnzen, anderdeels door economische oorzaken. Waardoor dan ook, de prijzen blijken hoger op te lopen dan ons aan vankelijk was voorgespiegeld en werd verwacht. Bovendien zullen nu ook de meest noodzakelijke levensbehoeften als brood en melk een fikse verhoging ondergaan. De loonsverhoging van 1964 en 1965 beginnen nu pas goed door te werken. Lang heeft het ministerie van econo mische zaken getracht de daaruit ont stane kostenverhoging niet of slechts zeer ten dele in prijzen der produkten tot uitdrukking te laten komen, speciaal ten aanzien van die der eerste levens behoeften. Maar het gaat niet langer. Alles wordt duurder, de verstrekking van levensmiddelen en wat dies meer zij kan er niet bij achter blijven. De inflatie sluipt onontkoombaar voort. In plaats van deze af te remmen werkt deze regering ze met haar be groting nog in de hand. Hogere prijzen dus al, terwijl de loonsverhogingen voor 1966 nog moeten komen. Laat de lonen nu hoogstens met zeven procent stijgen, adviseerde de regering. We vrezen, dat halverwege het jaar reeds zal blijken, dat de loonsverhoging, met inachtne ming van alle bijkomende toezeggingen, het percentage van zeven aanzienlijk zal hebben overtroffen. Dat betekent een nieuwe druk op de prijzen. Steeds veelvuldiger worden de feiten die een ernstige waarschuwing inhouden tegen de voortdurende verhoging van HORLOGES nieuwe modellen vc<n f Kapelle - Tel. (01102) 223 lonen en prijzen. Bedrijven worden op geheven of samengesmolten met andere. We zagen reeds hoe in Deventer, in Twente, in Brabant vrij omvangrijke ontslagen er het gevolg van zijn. In het komende jaar zullen zeker meer van dergelijke gevallen voorkomen. De hoge lonen nopen de bedrijven nog efficiënter te gaan werken en te bundelen en te concentreren waar dat maar mogelijk is, zelfs ten koste van eigen zelfstandig heid. En dan denken we nu nog maar niet aan wat in Limburg staat te wach ten, waar het niet alleen gaat om slui ting van kolenmijnen, maar waarbij zovele andere bedrijven nauw zijn be trokken, dat ook daar verscheidene debacles zijn te verwachten. Wat de internationale situatie aan het begin van 1966 betreft, scheppen de Amerikaanse pogingen tot overleg te komen in de kwestie Vietnam nog weinig hoopvolle verwachtingen. Die pogingen zijn opvallend genoeg. Zo op vallend zelfs, dat men zich gaat afvra gen of de Amerikaanse regering de situatie zo donker inziet, dat zij het nodig oordeelt alle hens aan dek te fluiten om de storm meester te worden. Wanneer de pogingen niet slagen, dan staat ook te vrezen, dat de oorlog in Vietnam spoedig tot geheel zuid-oost Azië zal worden uitgebreid, dat verder gaande ontwikkelingen zelfs niet zijn uitgesloten. Gezien het toch nog weinige succes dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam behalen, zal bij de Viet- kong en bij China de behoefte aan vreedzaam overleg nog niet zo groot zijn. We kunnen slechts hopen, dat de diplomatieke aandrang zo sterk zal zijn, dat ook deze partij gaat inzien beter eieren voor haar geld te kunnen kiezen dan de slachting van zovele mensen levens voort te zetten. Erg optimistisch laat de naaste toe komst zich niet aanzien. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) IEMAND ANDERS Surveillerende agenten maken tijdens hun rondjes soms eigenaardige dingen mee. Zij kijken niet zo gauw bevreemd op. Maar deze dienaar van onze Her mandad vond het toch wel een beetje raar toen een voorbijganger een weinig wankelend op hem toestapte en zei: „Agent, ga maar door, ik ben iemand anders". De voorbijganger was gehuld in een leren jas. Hij droeg een gele sjaal, en het hooft was bedekt met een valhelm. Zoals gezegd, dit alles kwam de agent wat vreemd voor. „Hoezo?" vroeg hij verwonderd, „waarom bent u iemand anders „Zomaar," zei de man,, zijn valhelm wat achterover schuivend. „Ik ben iemand anders ziet u. Ik wandel hier maar een beetje voor mijn plezier". Nu ziet men slechts zelden mensen voor hun plezier wandelen in leren jassen, gele dassen, en bedekt met valhelmen. Weliswaar vallen steeds meer voetgan gers als slachtoffers in het verkeer, doch men maakt slechts zelden mee dat zij zich het vege lijf trachten te redden in een soort harnas. De achterdochtige agent hield daarom de man maar wat aan de praat, in de hoop meer gewaar te worden, vooral omdat de voorbijgan ger een heerlijke geur van alcohol ver spreidde. Slechts enkele tellen later gierde de overvalwagen door de straat, om met huilende sirene, piepende remmen en gillende banden naast het tweetal tot stilstand e komen. „Ik ben iemand anoers", herhaalde de voorbijganger toen de portieren open gingen om de mobiele brigade uit te spuwen. Maar deze „vliegende brigade" had goed op de kalender gekeken en wist dat het carnaval nog niet was aan gebroken. Dies werd niet iemand anders, maar deze „Iemand Anders" met be kwame spoed ingeladen. Nog steeds gehuld in een leren jas, met de gele sjaal om de nek, maar zon der valhelm, stond de man nu in het verdachtenbankje. Het geval was meteen duidelijk. Voorbijgangers hadden het po litiebureau opgebeld. Zij hadden een scooterberijder zien passeren gekleed in leren jas, gele sjaal en valhelm. De man reed zo gevaarlijk dat hij zonder twijfel onder de invloed van sterke drank ver keerde. De overvalwagen rukte uit om de man op te pikken, die zo letterlijk aan het signalement beantwoordde. De man bleek inderdaad flink onder invloed. Volgens de ambtelijke stukken was dit verbalisant gebleken uit zijn waggelende gang, de onmiskenbare dranklucht, zijn vreemde gedrag en de uitgekraamde wartaal. Voor de rechter begon hij meteen te zeggen dat hij iemand anders was. „Maar hoe wist u die avond zo zonder meer dat iemand van uw signalement werd gezocht" vroeg de officier. „Dat wist ik niet", antwoordde de verdachte, „want ik ben iemand anders" „En daarom gaat u met al dat blik op uw hoofd wandelen"? wilde de rech ter weten. „Gewoon", zei de man, ,,'t is zo ge vaarlijk op straat tegenwoordig". De rechter haalde het dossier voor de dag. En uit het dossier de verklaring van de echtgenote van de verdachte. „Ik ben lopend gegaan, want ik durfde niet bij hem op de scooter te zitten", heeft ze mij gezegd. „Mijn vrouw is ook iemand anders", beweerde de alcoholist. Maar de rechter achtte bewezen dat hij wel de zelfde twas. Twee weken gevangenisstraf heeft hij gekregen, en twee jaar ontzegging. ,,U bent een ge rechtelijke dwaling", sputterde de ver dachte, ik ben echt iemand anders". WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) SUIKERBIETEN IN DE MODERNE BEDRIJFSVOERING Hoewel het jaar 1965 niet als een topjaar voor de suikerbietenteelt aan gemerkt; kan worden^ mag verwacht worden, dat het areaal dit jaar in nage noeg dezelfde omvang gehandhaafd zal blijven. Dit vindt allereerst zijn oorzaak in de gunstige bietenprijs, waardoor de teelt een lonende basis heeft terwijl daarnaast andere, arbeidsbesparende factoren een voorname rol spelen. Het afgelopen jaar immers heeft aan getoond, dat met het hoog-een-kiemige precisie-zaad ook bij een minder gunsti ge start in een vrij laat voorjaar suiker bieten verbouwd kunnen worden met een minimum aan arbeid, hetgeen goede mogelijkheden biedt de suikerbiet zonder grote risico's in het huidige bouwplan op te nemen. Gerekend kan worden met een toe neming van het gebruik van dit zaad type; dit, gevoegd bij een effectieve toepassing van chemische onkruidbe strijdingsmiddelen en een vrijwel geheel gemechaniseerde oogst, verschaft de suikerbiet ook op het moderne land bouwbedrijf een waardevolle plaats. Precisie-zaad voldoet aan hoge kwa liteitseisen: hoge eenkiemigheid en goede kiemkracht gaan samen een uniforme zaadgrootte. Hoogwaardig precisie-zaad en een bewuste openen de weg naar een be drijf szekere teelt; uit de Rassenlijstge- gevens blijkt, dat de belangstelling o.m. uitgaat naar het ras Polykuhn en enkele veelbelovende, nieuwe rassen en voor een groot gedeelte naar het hoog-een- kiemige ras Klein Wanzleben Polybeta, dat in 1965 bijna de helft van de opper vlakte innam. Voor het eerst is van het ras Klein Wanzleben E dit jaar eveneens precisie- zaad type C beschikbaar; nu 10 van de 12 Rassenlijstrassqn in ^de meest ge bruikte C-klasse aangeboden worden, betekent dit voor de praktijk een be langrijke vereenvoudiging van het zaaiwerk. Al met al is er reden te over om ook dit jaar weer de teelt van suikerbieten volgens de nieuwe stijl ruim in het bouwplan in te pasen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Pinda Gaare zou ik via de rubriek antwoord willen hebben op de volgende vraag. Wordt de „pinda" gerooid of ge plukt? Hoe worden zij ontdaan van de barst door mensenhanden of machines of door het groeiproces? Pinda's worden ook wel aard- of olie nootjes genoemd. De naam aardnoten geeft ook al aan dat hét een gewas is dat de oogst ongeveer op de zelfde wijze als aardappels geeft, dus in de grond. De wetenschappelijke naam is Arachis hypogaea. Ze behoort tot de familie van de peuldragende gewassen als b.v. de erwt en boon. Het is een kruidachtige gewas en kan in ons land ook wel in een kas of warenhuis gekweekt worden, dus niet buiten. Het eigenaardige van de plant is, dat na de. bestuiving van de bloemen het vruchtbeginsel in de grond dringt en dan tot volle rijpheid komt, vandaar de naam aardnoot. De aardnoten worden voor het grootste gedeelte gebruikt voor de fabricage van slaolie. De zaden be vatten 40% olie. Na rijping worden de planten opgerooid en de noten er afge stroopt, met de hand of machinaal. De barst wordt machinaal verwijderd; door handenarbeid zou dit veel te kostbaar worden. Ook worden de aardnoten toe gepast bij de margarineindustrie en bij het maken van zeep. De perskoeken worden als veevoeder gebruikt. Huurverhogingen - Vallen alle wonin gen onder de huurverhoging ook die, welke voor 1921 gebouwd zijn? Er wordt steeds gesproken over woningen na 1921 gebouwd. Moeten woningen die voor 1921 gebouwd zijn nog aan zekere eisen voldoen zoals een douche? De huren van woningen, welke voor 1 januari 1921 tot stand zijn gekomen, worden per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967 telkens met 10% verhoogd. Deze beide huurverhogingen gelden ech ter niet voor woningen, waarvan de huren op 31 december 1965 minder be dragen dan 75,70,of 60, per maand al naar gelang van de klasse waarin de gemeente, waarbinnen de woning gelegen, door de minister is gerangschikt. Wel kan de verhuurder via art. 17 van het Besluit bijzondere huurprijzen 1954 verzoeken om een huurverhoging van deze woningen. Deze minister zal voor zo'n verhoging, die dan in geen geval hoger mag zijn dan 71/£%, toestemming moeten geven. De huurder kan uiteraard in zo'n geval de verhuurder eerst verzoeken deze mini steriële toestemminng te tonen. Woningen, gebouwd na 1921 worden zonder meer in huur verhoogd, behalve die zijn gebouwd na 1 januari 1961. In dien de verhuurder zijn onderhouds plichten, zoals die zijn neergelegd in het Burgerlijk Wetboek, niet zou nakomen, kan de huurder de huuradviescommissie verzoeken de huurverhoging te annule ren, totdat de verhuurder zijn plichten is nagekomen. Bouw van sluizen Wanneer is men begonnen met de aanleg van het Kanaal door Zuid-Beveland? Met de bouw van de sluizen te Hansweert? Met de bouw van de sluizen te Wemeldinge? Wan neer precies is het Kanaal geopend? Is dit feestelijk gebeurd en weet u nog meer omtrent de opening of feestelijk heden te vertellen? Is er in Zeeland een boekje of tijdschrift, waar hierover iets meer geschreven staat? vraagt H.C.S. Onderstaand volgen enkele antwoor den, op de door u gestelde vragen. Met de aanleg van het Kanaal door Zuid- Beveland is men drie keer begonnen. De eerste keer door de heren Van Sorg en Donker, de tweede keer door de heer Donker alleen en de derde keer is het rijk er mee begonnen, zodat het Kanaal in 1866 klaar was en geopend kon wor den. Zover wij hebben kunnen nagaan ging dit niet met feestelijkheden ge paard, tenminste niet van dien aard dat ze vermeld worden. Met de bouw van de sluizen bij Wemeldinge en Hansweert is men voor 1866 begonnen en de grootste werd het laatst voltooid, die bij Hans weert in 1915 en die bij Wemeldinge in 1921. Er bestaat inderdaad een boekje over de deltawerken en de onderwerpen die u bedoelt. Op het ogenblik is dat in derde druk. Het zal volgende maand weer in de boekhandel verkrijgbaar zijn. Het heet „Gids van de deltawerken" en is geschreven door de heer J. S. Lings- ma, uitgegeven bij Van Nijgh en Van Ditmar. Ook verschijnt er een tijdschrift over dit onderwerp, de driemaandelijkse „Bericht deltawerken", dat eveneens verkrijgbaar is in de boekhandel 2, per los nummer en 7,per jaar abon nement. Veel meer literatuur over de geschiedenis van de deltawerken kunt u vinden in de provinciale bibliotheek in uw woonplaats. Gert Timmerman Wat is het adres van de Nederlandse zanger Gert Timmerman Het adres van Gert Timmerman luidt; Van Deldenstraat 29, Enschede. Behandeling van plant Bijgesloten treft u een blad aan van een plant die ik van de zomer heb gekregen. Aan de ze plant komen steeds nieuwe bladeren maar die komefl niet tot ontwikkeling. Hoe is de behandeling van deze plant? vraagt mevr. L.J.M. Deze plant is een soort marantha, het z.g. Tien geboden-plantje, naar de vlek ken op de bladeren te zien. Het is een nieuwe variëteit van het gewone Tien geboden-plantje, wat de laatste jaren in de handel is gekomen. Dit plantje is echter wat moeilijker in de cultuur. Het vraagt een lichte en warme standplaats, maar uit de zon. Houdt van vochtige lucht, dus veel sproeien en de plant op een omgekeerd schoteltje in een sierpot zetten of in een bakje. Hierin water doen tot even onder de rand van de pot. Voorzichtig met gieten, liever wat meer sproeien en in de winter matig gieten. In de groei om de 14 dagen bijmesten. Dat de bladeren niet uit willen groeien is waarschijnlijk te wijten aan één of meer cultuurfouten (zie boven). Alleen verpotten als het erg nodig is. Zeer goed gaat het ook, om in het voorjaar het oude blad af te snijden. Er komt dan een massa nieuw blad. Indien het nodig is te verpotten, dan in het voor jaar een iets grotere pot nemen, deze schoonmaken en goed draineren en een poreus grondmengsel gebruiken b.v. grof blad, heidegrond, turfmolm en wei nig graszodengrond of goede tuingrond en scherp zand. Wordt de plant u te groot en wilt u de zelfde grootte pot gebruiken dan kunt u de plant ook scheuren. WEMELDINGE Van 1622 januari 1966 Vrijdag 21 januari: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 11.07 11.56 4.25 5.12 Maandag 12.20 5.38 6.17 Dinsdag 1.09 1.33 6.54 7.15 Woensdag 2.06 2.26 7.47 8.04 Donderdag 2.54 3.14 8.36 8.48 Vrijdag 3.38 3.57 9.13 9.29 Zaterdag 4.17 4.35 9.56 10.12 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1966 | | pagina 1