NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq LJ Bronchi letten cjCanfyS da stxetat Hoe breit u? Spit, Spierpijn A 32STE JAARGANG No, 32 7 JANUARI 1966 J. A. WESTSTRATE MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN UI EG EN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: KOU AAN SE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En de Farizeërs uitgegaan zijn de, hebben terstond met de He- rodianen tezamen raad gehou den tegen hem, hoe zij hem zou den doden. Marcus 3 6 De Farizeërs, dat zijn niet de beroeps- huichelaars, zoals velen veronderstellen, maar dat zijn in Israel de principiëlen. In de dagen van de Syrische overheer sing is deze partij gesticht met de goe de bedoeling om Israels nationale en geestelijke goederen te beschermen te gen de vreemde invloeden. Op zichzelf een prijzenswaardig streven. Wij weten uit de jaren van de bezetting hoe heil zaam dit kan zijn. Maar wat goed be doeld was, ontaardde op de duur en ver steende, zoals alle godgeleerdheid ont aardt én versteent, als de Heilige Geest ontbreekt. Tegenover de Romeinse over heerser stond deze groep onverzoenlijk. Heel anders was het gesteld met de Herodiarfen. Zij vormden niet bepaald een partij, maar waren in Jezus' dagen een groep van mensen, op wie Herodes kon rekenen. Niet omdat zij zoveel lief de hadden voor Herodes, maar omdat daardoor him belangen werden be schermd. Aangezien Herodes een ver lengstuk was van Rome, stonden de Herodianen minder afwijzend tegenover de Romeinen. Zij konden bij een ver andering van zaken alleen maar verlie zen. Waren dus de Farizeërs de mannen van het beginsel, de Herodianen waren de mannen van de utiliteit. Wat nuttig voor ons is, is goed. Het behoeft geen nader betoog, dat Herodianen en Fari zeërs tegenstanders waren, maar nu Je zus gekomen is, nu worden de vijanden vrienden, zoals later Pilatus en Herodes vrienden worden. Deze monster-vriend schap openbaart op ontstellende wijze de vijandschap van de natuurlijke mens te gen de Verlosser. Er staat niet voor niets: „Zalig is hij, die aan mij niet zal geërgerd worden". Dat de grote massa van de kerk ver vreemd is, is mee de schuld van de Kerk zelf. Het is goed, dat zij dit wil erkennen. Als men maar één ding niet vergeet, n.l. dat als de Kerit.zal zijn ge worden, zoals zij moet zijn, trouw in haar belijdenis, open naar de wereld, brandend van liefde voor het verlorene, daar nog altijd onverzwakt overblijft de ergernis van het evangelie. (Uit een Dagboek) ONDER VROUWELIJK TOEZICHT Bar zenuwachtig kwam de bakker voor de groene tafel. Hij had daar alle reden toe. Want hij verwachtte niet an ders, dan een fikse gevangenisstraf. Want zijn dagvaarding vermeldde, dat hij als bestuurder van een, tweewielig motorrijtuig had gereden over de voor het openbaar rijverkeer openstaande rij weg zonder dat hij in staat was voor noemd motorrijtuig naar behoren te be sturen. In dat opzicht is de rechter niet mals en dat wist de bakker. „Ik had niet erg veel gedronken", zei de bakker berouwvol. Dat klopte met het resultaat van de bloedproef, een komma vijf pro mille. Dat is nog een heel eind van dronkenschap verwijderd. De rechter zei dat troostend, maar de bakker was niet van zijn zenuwachtig heid te genezen. Hij bleef van zijn ene been op het andere drentelen, nu en dan een beetje snikkend van narigheid. „De motor is weg", bibberde hij. „Er deugde anders niet veel van", wist de officier, „moet nu een ander er maar ongelukken mee maken?" „Nee, meneer", zei de verdachte kla gerig ,„jk imaiestl Jiem afbreken van mijn vrouw. Hij is helemaal uit elkaar geschroefd naar de opkoper gegaan". Dat was opzienbarend nieuws. De eer ste straf was dus al uitgedeeld door de echtgenote van de verdachte. „Zo", informeerde de rechter, „dus u moogt niet meer rijden van uw vrouw?" „Nee, meneer. Zodra ik thuiskwam met het proces-verbaal moest ik de mo tor in het schuurtje zetten. En de vol gende dag heb ik hem moeten afbre ken". Voor herhaling van het misdrijf be hoefde dus geen vrees te bestaan. „Het is me nog nooit eerder overko men", klaagde de verdachte ook nog. Dat klopte wel. Het was namelijk de eerste keer, dat hij in zijn leven op een motor zat. Hij had het karretje die avond gekocht en wilde het meteen pro beren. Een rijbewijs had hij nog niet. En JEUGDIG EN STERK Kapelle - Tel. (01102) 223 dat zal hij nu ook nooit kragen. ,,'t Is ook beter, dat ik niet rijd", gaf de bakker toe, „het is slecht voor mijn borstje". „Wat is slecht", vroeg de rechter, „motorrijden of drinken?" „Allebei", gaf de man toe, „maar drinken mag ik nu ook niet meer. Mijn vrouw zegt, dat ik me maar bij de kof fie moet houden. Ik krijg er ook geen geld meer voor". Na dit alles voelde de officier veel voor een voorwaardelijke straf, maar dan zonder toezicht. „Het toezicht" zal wel worden uitgeoefend door de eega van deze verdachte", veronderstelde hij terecht. De eis luidde een week voor waardelijk met een jaar proeftijd. „Meneer", huilde de bakker, „wat ben ik u dankbaar". „Niks te danken", zei de officier. „Dan ga ik gauw naar huis", zei de bakker, „hartelijk dank, heren". „Wacht even", zei de rechter, „u bent nog niet veroordeeld". Maar het vonnis luidde conform de eis en opgelucht keerde de zenuwachti ge bakker naar huis terug om het toe zicht van zijn echtgenote te ondergaan. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) De meeste huisvrouwen en zeker de meeste moeders breien graag, ja ze heb ben meestal wel een breiwerkje op de pen. Maar of u nu voor de eerste keer de breinaalden ter hand neemt, of dat u al een ervaren breister bent, voor het begin van elk breiwerk dat u onder handen gaat nemen, moet u eerst een proeflapje breien. Een proeflapje met de te gebruiken wol. Bij elk patroon wordt namelijk aan gegeven hoeveel opzetsteken voor 'n be paald aantal centimeters nodig zijn, en hoeveel toeren er gebreid moeten wor-: den voor bijvoorbeeld een hoogte van tien centimeter. Daarom vergelijkt u of uw eigen proeflapje met de opgegeven maten en steken overeenkomt. Onderschat dit belangrijke onderdeel van de breikunst niet, want niet alleen heeft ieder mens een eigen handschrift, elke vrouw heeft ook een eigen hand van breien. Hoe breit u? De een breit los, de ander stijf, zodat we, als we alleen op het aangegeven aantal steken afgaan, wel eens bedro gen kunnen uitkomen wat de maten betreft. Alleen dus als we net zoveel steken in de breedte en toeren in de hoogte hebben, kunnen we precies het patroon volgen. We breien dus eerst met de aangege ven naalden en de opgegeven wolsoort een proef stuk je. Dan vergelijken we steken- en toerental met de opgaven van het patroon. Hebt u meer steken op bijvoorbeeld tien centimeter dan het patroon aangeeft, dan breit u wat vast. Dan kunt u het beste wat dikkere naal den nemen. Dat zult u na nogmaals proberen zelf ook kunnen vastellen. Telt u minder steken op de pen dan betekent dat, dat u los breit, en dat u dus breinaalden moet gebruiken, die een half nummertje dunner zijn dan de op gegeven naalden. Groot zullen de verschillen over het algemeen niet zijn. Ze zullen groter zijn als u een heel andere wolsoort gaat ge bruiken. Maar ook dan zal een proeflap je ons snel uit de moeilijkheden kunnen redden. We kunnen aan de hand van de aangegeven maten immers precies uitrekenen hoeveel steken wij moeten opzetten en hoeveel toeren we moeten breien. Spannen Breien is een gezellig werk. Maar met het breien alleen van het voorpand, het rugpand en de mouwen, zijn we er nog niet. We moeten het in elkaar zetten van deze delen zeker niet onderschatten We moeten daarbij heel secuur te werk gaan. Het allerbeste is, om elk deel eerst op een zachte onderlaag met de goede kant naar beneden, op te spannen. We meten hierbij dus alle maten zorgvuldig na. Kloppen die allemaal, dan leggen we een vochtige doek over het breiwerk en strijken er heel licht met een warme bout overheen. Is dit klaar, dan halen we de spelden waarmee we de gebreide panden span den, niet eerder los dan dat het brei werk volkomen droog is. Dan spelden we de schoudemaden en de zijnaden dicht, rijgen deze dan vast en passen het kledingstuk aan. Zit alles goed dan naaien we met de zelfde wol of dunnere wol in de zelfde kleur, alles vast. Het is wel verstandig om in de schoudernaad een stukje band mee te naaien om uitrekken te voor komen. We werken nu de hals af, of zetten er een kraagje langs, pas daarna zetten we mouwen in„ en het allerlaat ste persen we, heel voorzichtig, de na den uit. Kalm tempo Het prettigste is natuurlijk om iets te breien waar niet zo'n grote haast bij is, anders wordt het een zenuwachtige bezigheid. Als we breien om een pret tig handwerk te hebben, is het een rustgevend werkje. En, hoe meer we breien, hoe handiger we er in worden. Bovendien leert de praktijk, dat het zelf vervaardigen van gebreide kleding, in de eerste plaats zeker kinderkleding, aanmerkelijk voordeliger is. Ook kan eigengebreide kleding ge makkelijker gerepareerd worden. We hebben immers altijd wel wat wol over? Zijn de ellebogen van Jantjes trui door? Geen nood, we halen de mouwen gedeel telijk uit en breien ze weer opnieuw aan. En is er helemaal niets meer mee te beginnen omdat de trui veel te klein geworden is, dan trekken we de trui helemaal uit. We kopen een paar knoten wol in een harmoniërende kleur en ma ken zo'n gezellige pullover in een, twee of meer kleurenpatroon. Dochter, zowel als zoonlief zullen zo'n trui waarderen. De zoon kiest waarschgnlijk zo'n echt Noors patroon of 'n streeppatroon Het breien hiervan is heus niet zo moei lijk als 't lijkt. Doch ook met één kleur wol kunnen we heel mooie patronen breien. Weet u, dat een heel eenvoudig' blokpatroontje al een verrassend effect kan geven? Een ander voordeel van breiwerk is, dat we het kunnen meenemen als we bij een goede vriendin een kopje koffie gaan drinken. Ja, we stoppen het zelfs in een hoekje van de vakantiekoffer... (Nadruk verboden) BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met. deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Adressen gevraagd. Zoudt u mij de adressen kunnen geven van Johnny Lion en Caterina Valente? Onderstaand volgen de door u ge vraagde adressen: Johnny Lion, Drie bergenstraat 82, 's-Gravenhage. Cateri na Valente, Postbox 270, Lugano, Zwit serland. Salamanders. Kunt u mij bijzon derheden vertellen over de salamander en hoe moet hij in leven gehouden wor den Salamanders behoren tot de twee slachtige dieren. In ons land komen drie soorten salamanders veel voor. Ten eer ste de kleine watersalamander (triton vulgaris), die bruingrijs en groenachtig van kleur is en veel zwarte vlekjes heeft. Op de kop vijf overlangse zwarte strepen, waarvan de buitenste door de ogen gaan. Gedurende de paartijd leven deze salamanders in het water en daar na ook op het land. Ten tweede de gro te watersalamander. Hiervan is de rug zijde bruingroen met zwarte vlekken. De buikzijde roestkleurig of oranje, eveneens met zwarte vlekken. Deze sa lamander komt vrij veel voor, behalve in Groningen, Drente en Friesland. Ten derde de alpensalamander, waarvan de rugzijde blauw met zwarte vlekjes is en de buikzijde oranje, zonder vlekken be halve op de keel. Deze salamandersoort komt plaatselijk voor. U kunt de sala mander het beste als volgt verzorgen. Hij moet in een bakje met een laagje zand en een laagje water, zodat hij ook op het droge kan. Het voedsel moet be staan uit tubifex, dat zijn levende wormpjes, die u bij elke dierenhandel kunt verkrijgen en 's winters slapen ze meestal, zodat hij dan rustig in zijn bakje, bij voorkeur op kamertempera tuur moet kunnen slapen. Rex Harrison. Kunt u mij enkele gegevens over Rex Harrison verstrek ken? Onderstaand volgt de door u gevraag de levensbeschrijving. Rex Harrison werd geboren in 1908 in Huyt'on, Lan cashire, Engeland. Hij maakte zijn to neeldebuut toen hij zestien jaar oud was met de Liverpool Repertory Company. Voor het eerst trad hij in Londen op in het stuk „Gettin George married". Dat was in 1930. In 1936 maakte hij zijn de buut op Brodway. In deze tijd maakte hij ook zijn eerste films (The Citadel, Major Barbara, Storm in a Teacup en nog enkele andere). Tijdens de oorlog ven en geen mest. In het voorjaar de lange takken wat insnoeien en verpot ten in 2 delen bladgrond, 1 deel ver teerde mest en wat scherp zand. In de zomer moet deze plant een lichte plaats hebben, doch niet in de middag zon, matig water geven en tijdens de groei en bloei om de 14 dagen bijmes ten. en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met Verharende poes. Onze poes is al sinds lange tijd aan het verharen, niet bij tussenpozen, maar steeds een gerui me tijd aaneen. Wat zou de oorzaak zijn en wat is hiertegen te doen? Het dier is kerngezond. Liefst geen aardappelen geven, maar oud bruin brood. Jus evenmin, wel le vertraan (1 theelepel per dag). Huid massage en borstelen is aan te bevelen. Helpen deze middelen niet, dan dient u de poes te laten onderzoeken door een dierenarts. Schroeivlek. Mgn lichtgrijze teddy- jas is licht geschroeid. Bestaat er een mogelijkheid dit weer goed te krijgen? Schroeivlekken kunnen slechts dan verwijderd worden, wanneer de stof op pervlakkig is aangetast, daar er anders spoedig gaten ontstaan. Lichte schroei vlekken willen wel eens verdwijnen door ze even te bevochtigen met water en buiten uit te hangen, liefst in de zon. Vaak verdwijnen de vlekken wanneer de stof gewassen is. Probeert u het zo nodig eens met wat wolblank en de jas daarna buiten te hangen. Niet al te nat maken! deed hij dienst bij de Engelse lucht macht. Daarna kwam hij in Hollywood terecht bij 20th Century-Fox en maakte „Anna and the king of Siam". Drie jaar* lang bleef hij in de hoofdstad van de film en maakte o.a. „The ghost and Mrs. Muir", „Escapa", „The foxes of Harrow". Rex Harrison speelde ook in vele successtukken van Broadway, w.o. My fair lady, wat nu ook met hem in de rol van Henry Higgin§ verfilmd is Ook speelde hij in Venus observed", „The love of the four colonels" en „The fighting cock". Zijn rol als Julius Cae sar in de film Cleopatra was wel zijn beroemdste rol. Hoe verwijder ik ze Op mijn avondjurk van blauwe satin duchesse zitten vlekken van water, jus d' orange en sherry. Hoe kan ik deze verwijderen 1 Vlekken van vruchtensap, sherry e.d. kunnen worden verwijderd met wat al cohol. Watervlekken verdwijnen vaak na een wasbeurt of door persen onder een vochtige doek. Wij zoude nu echter in overweging willen geven uw avond jurk toe te vertrouwen aan een goede stomerij. Het blijft altijd riskant zelf aan zo'n kostbare japon te gaan dok teren. Erfscheiding. Ik heb een heg voor mijn huis staan waarvan mijn buurman zegt dat een scheidingsheg is. Als dit zo is dan moet de steen voor de heg staan en hij staat wel ruim een halve meter buiten de heg. De buurman heeft de afrastering buiten de steen staan aan de kant van de heg. Maar er valt niets met hem te bepraten. Wie heeft er ge lijk Als ik de grond laat opmeten, voor wie zijn dan de kosten van dit on derzoek U kunt gelijk hebben, maar het is ook zeer goed mogelijk dat de steen in de loop der tijden verplaatst is. Wilt u precies weten hoe groot uw grondgebied is, dan kunt u dit laten opmeten door het kadaster. De kosten komen voor uw rekening. U kunt natuurlijk ook met uw buurman overeenkomen om voor ge zamenlijke kosten het kadaster de op metingen te laten verrichten. Gamalenplantje. Kunt u mij ver tellen hoe ik mijn gamalenplantje moet verzorgen Uw garnalenplant, ook wel hopplantje genaamd beloperone guttata) moet gedurende de winter rust hebben op een koele, vorstvrije plaats, matig water ge- Visse rijnieuws van december. Van de mosselpercelen in de Wadden zee werden 79.946 ton consumptiemosse len gevist en vervoerd naar de verwa terplaatsen in de Zeeuwse Stromen. De kwaliteit van de geleverde mosselen was goed. Als gevolg van zaadval op de percelen is het percentage tarra over het algemeen hoog. De groei van de oesters is matig. Op de meeste percelen zijn de oesters flink met pokken bezet. De export van con sumptie-oesters was goed, onderlinge handel gering. De totale verzending be droeg 850.026 stuks tegen 640.984 stuks in de overeenkomstige verslagmaand van 1964. Door 110 vaartuigen werd op de Zeeuwse stromen de mosselvisserij on regelmatig uitgeoefend. De kwaliteit was zeer goed met een visgewicht van 20 tot 28 kg. Op 21 september 1965 werden de mosselzaadbanken voor de publieke visserij op de vrije gronden opengesteld. Vanaf de opening van het mosselseizoen 1965-'66 tot en met 30 september 1965 werden 199.573 ton con sumptiemosselen afgeleverd (vanuit de Waddenzee 119.383 ton). Rijkspostspaarbank. In de maand december werd bij het kantoor Yerseke van bovengenoemde bank ingelegd 36.000,terugbetaald 39.000,—. frioestdrank in tabletvorm.95ct WEMELDJNGE Van 915 januari 1966 Donderdag 13 januari: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.06 5.30 10.56 11.15 Maandag 5.57 6.24 11.42 Dinsdag 6.48 7.14 0.02 12.26 Woensdag 7.32 7.56 0.43 1.09 Donderdag 8.13 8.39 1.33 1.55 Vrijdag 9.00 9.34 2.26 2.53 Zaterdag 9.56 10.41 3.27 4.00 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1966 | | pagina 1