NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq oudejaarsavond-overpeinzingen Land- en Tuinbouw 31STE JAARGANG No. 31 31 DECEMBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN JLcmfyS do. SÜULdt VAN THOMASVAER EN PIETERNEL Administratie en redaktie Een gelukkig en voorspoedig nieuwjaar REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „En Jezus zeide tot hen: Kunnen ook bruiloftskinderen vasten, ter wijl de bruidegom bij hen is?" Marcus 2 19 De botsing tussen Jezus en de offi ciële, Joodse vroomheid, die zo nootlot- tig voor haar eindigde, is al begonnen. Hoe kan het anders? Simeon, in de tempel, heeft het reeds gezegd: „deze wordt gezet tot een teken, dat weder sproken zal worden". Neutraliteit be staat niet. Wie Jezus ontmoet zegt„ja" of „neen". De Joodse vroomheid is begonnen „neen" te zeggen en zij meent, dat zij daartoe verplicht is door de houding van Christus begonnen tegen over het wettisch vasten. Uw discipelen moeten vasten, zoals de discipelen van Johannes en van de Farizeën; dat eist de wet. Maar Jezus zegt, dat zijn discipelen niet zijn kinderen van de wet, maar bruiloftskinderen, Zij moeten niet lan ger onder de wet leven, maar uit de genade. Onder de wet leven, zoals de Farizeën dat deden en nog doen, betekent: zich door zijn prestaties, zijn doen, de liefde van God waardig te maken. Zich door zijn nauwgezette wetsvervulling recht vaardig weten voor God. Dat is een zwaar leven, daarover kan Paulus U inlichten, dat is een slavenleven. Dat leidt tot hoogmoed of tot wanhoop. Maar Jezus' discipelen moeten geen slaven zijn, maar bruiloftskinderen. Eerst later hebben zij de diepte van dit Woord leren verstaan. Paulus vindt er de woorden voor, als hij zegt: „Wij dan gerechtvaardigd zijnde door het geloof, hebben vrede bij God". Ik behoef mij niet rechtvaardig te maken, ik kan dat ook niet doen. Jezus Christus heeft dat voor mij gedaan toen Hij voor mijn zonde stierf aan het kruis en ik behoef dit alleen maar te aanvaarden. Aan vaarden wil zeggen: geloven dat het goed is. Maar dan ben ik een bruilofts kind, een kind bestemd voor de grote bruiloft. Dan zullen er wel dagen komen waarin ik weinig van die bruiloft merk, vastendagen. Daarvoor waarschuwt Je zus Zijn discipelen ook. Maar zij kunnen de diepste vrede van binnen niet meer raken. Ook boven de vasten-dagen moet voor de christen geschreven staan: ,,'tls feest in mijn ziel, want mijn Heiland kwam in, met al Zijn liefde en luister". (Uit een Dagboek) wil niks meer met haar te maken hebben". „Dat is duidelijke taal", waardeerde de rechter, „vijfentwintig gulden boete, en zorg dat we je hier nooit meer zien". Daarmee was de kous af. Maar de volgende zaak bracht de vader van het meisje voor de groene tafel. „Ik heb die vrijer van mijn dochter een draai om de oren gegeven", bekende hij. DE WRAAK Enige tijd geleden kwam een jonge man in het verdachtenbankje omdat hij de woning van zijn geliefde weder rechtelijk was binnengedrongen. Hij meende te weten dat het meisje alleen thuis was. Zij wilde niets met hem te doen hebben. Nu dacht hij een schone gelegenheid te hebben haar eens haar fijn uit de doeken te doen waarom hij zoveel van haar hield. Hij prutste het keukenraam open, drong de woning bin nen, stapte naar de huiskamer en viel daar in de armen van haar vader. Die drukte hem in een stoel en belde de po litie omdat er een inbreker was. Het ge volg was een boete met een voorwaar delijke gevangenisstraf, ter bekoeling van de liefde. En nu was die zelfde jongeman er wéér. Wegens rijwieldiefstal. Hij had de fiets van het meisje gestolen om aldus haar aandacht op zich te vestigen. De volgende dag heeft hij de fiets terug gegeven, maar ondertussen was de poli tie al met de vermissing in kennis ge steld. Het scheen een soort van wraak oefening te zijn. De jongen had ook een foto van het meisje gestolen, maar daar werd verder niet over gepraat. „Wil ze niks met je te maken heb ben?" vroeg de officier meelevend. „Soms wel en soms niet," antwoordde de verdachte. Waarmee de kern van het geval waarschijnlijk wel is blootgelegd. De ene keer wilde ze wel, de andere keer niet. En zo was die jongen ture luurs geworden. „Laat 'r toch lopen," ried de rechter. „De wereld loopt vol meisjes. En die niet weten wat ze willen, zijn niet altijd de beste". „Ze is anders heel aardig, soms," vond de verdachte. „Wat heb je aan soms? Ze moeten altijd aardig zijn. Er komen later nog dagen genoeg om onaardig te wezen," zei de officier. „Ze kan barsten," antwoorde de ver dachte nu. „Aardig of niet aardig. Ik MODERN EN SIERL'JK Kapelle - Tel. (01102) 223 „Bent u er tegen die jongen als schoonzoon te krijgen?" vroeg de offi cier. „Ja," zei pa. „Deugt-ie dan niet?" „Nee. Hij heeft bij ons ingebroken. Als vader kan ik mijn dochter niet uit leveren aan een inbreker". „O," zei de rechter. „Is 't hem dat! Dan moet u eens even wachten". En uit de stukken kwam het strafregister te voorschijn: 5 vonnissen, waaronder één van anderhalf jaar. ,,U bent toch zelf ook niet zo'n beste!" vond de officier. De laatste keer is vijftien jaar gele den", zei pa. „Kijkt u het maar na. Sindsdien heb ik mijn leven gebeterd". „Het zou", vond oe officier, „mogelijk zijn dat die jongen zijn leven óók ging beteren. Vijftien jaar geleden zijn er mensen geweest die u een kans hebben gegeven. Waarom gunt u een ander die kans niet?" Vader stond met de mond vol tanden. Hij gaf geen antwoord. Vijfentwintig gulden boete heeft de rechter hem ge geven. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden.) DE BOOMGAARD EN DE WINTER Na de vele regen geldt als eerste zorg: de drains nakijken. Natte voeten is bij zonder slecht voor de fruitboom. Ver volgens de bemesting afwegen tegen de situatie van de eigen boomgaard. Ligt zij in gras, dan is meer stikstof nodig. Ook de oudere boomgaard, bij onvol doende groei, vraagt meer dan een jongere of een goed groeiend bestand. Meestal geeft men kas, op Mg-arme grond ook wel magnesamon. Fosfaat verkiest de boom in de licht opneem bare vorm, wat ook goed is voor de onderteelt: het gras, de groenbemester. Kwaliteitsfruit verlangt een goede kaliverzorging. Bij hoge stikstofgiften wil nog weieens een tekort aan kali ontstaan. Het is daarom goed hier tijdig in te voorzien. Op zware grond zwavel zure kali, op de lichtere patentkali. Is er een duidelijk Mg-tekort dan tevens kieseriet strooien, al naar de omstan digheden 500-800 kg/ha. Het magnesiumvic^igstuk speelt niet alleen in de boomgaard. Ook voor het grasland, de gezondheid van het vee, is dit van groot belang. Waar de fruit teler een gezond gewas bereikt door de noodzakelijke kalibemesting aan te vul len met kieseriet, kan ook de grasboer, om gezond gras te krijgen, ditzelfde doen. In zijn geval is meestal 400-600 kg kieseriet per hectare voldoende. Thomasvaer: Ach Pietemei, wat gaat het snel! Waar is de tijd gebleven! Ik merk wel, dat we in de eeuw Van ruimtevaarders leven. Pieternel Dat heb je goed bekeken, man, 'tWas maart, het was zo zomer, En nu is 'teind december, hè? De allergrootste dromer... Thomasvaer: Houdt 't tempo helemaal niet bij! 'tGaat vlugger nog dan vlug. Echt stroomversnelling van de tijd, Het oude keert niet terug. Wat is er bijster veel geschied, We hielden 'tbij de vrede! Hoewel de koude oorlog woedt. Pieternel Ons Holland, het besteedde Aan z'n defensie o zo veel. Het kost me tocht een duit. Soldaten kregen meer soldij, Ze gaan er op vooruit! Ze zwaaien niet zo spoedig af, Hun diensttijd duurt vrij lang. Thomasvaer Ze oefenen in 't buitenland, Daar zijn ze pas op gang! Ons dichtbevolkte Nederland... Pieternel Lijkt op een mierenhoop! We groeien weer in tal en last. Er was weer veel te koop. Neem enkel eens de woningbouw, Er wordt wat neergezet. Thomasvaer Ik wil nog geen bejaardenhuis, En alsjeblieft geen flat! Geef mij een woning, niet te duur. Pieternel Nu zeg je nogal wat! Waar moet dat henen met de huur Op 'tdorp en in de stad? De huurverhoging gaat weer door, Thomasvaer Toch staan er huizen leeg. Zó peperduur is daar de huur, IIIIÜ wensen lezers, adverteerders, correspondenten en agenten Dat men geen huurders kreeg. En toch vrij grote woningnood, 't Geeft werk aan economen! Hoé dat dit koetje nu toch bij De horens dient genomen! Pieternel Wat zeg je van ons aardgas, man? Zit jij niet lekker warm? Merk jij het alle dagen weer: De bodem is niet arm! Thomasvaer Geweldig vrouw, maar Limburg klaagt Daar sluiten ze de mijnen. Veel kompels zie je straks niet meer Daar ondergronds verdwijnen. Pieternel De Daf wordt daar wel zeer aktief, Ze gaan er auto's maken. Maar soms ging een textielfabriek Zelfs z'n produktie staken. 't Gaat heden alles in het groot, De kleintjes, ze verdwijnen! Thomasvaer Dat heb je heel goed opgemerkt! 't Gaat volgens vaste lijnen. Denk maar aan onze Middenstand: Wat klein is, dat verdwijnt. Er wordt wel danig gesaneerd, De plannen zijn omlijnd! Bak jij maar zoete broodjes, Piet, Het brood wordt peperduur; We nemen melk per druppelfles, We tellen ze secuur! Pieternel Mijn huishoudboekje, Thomasvaer, Toont stijging van de prijzen. Je zou bij tijden, van de zorg, Vroegtijdig nog vergrijzen! 'n Stuiver hier, een duppie daar, Zo gaat het maar omhoog. Thomasvaer: De lonen stegen ook alweer, Toch is 't geen lust voor 'toog! We eten van de welvaartsboom, We schudden en we rukken, Pieternel Maar van een kale kikker kan Men weinig veren plukken! Het woord inflatie maakt me bang, Wie kan er nu nog sparen? Thomasvaer Wat steeg toch alles vreselijk, Zo in de loop der jaren! Dat ene woord hoogconjunctuur Lijkt wel een toverwoord. Pieternel Wat is er weer gestolen, zeg, Ik las van bankroof, moord. In Tilburg was het meer dan bar, Het was een kapitaal. En dan de doden in 't verkeer, Thomasvaer Ja, dat is kolossaal! 't Verslaat haar duizenden steeds weer, Wat zal het einde wezen? Het wordt er heus niet beter op, 'k Verkeer in duizend vrezen, Het aantal auto's neemt zo toe! Pieternel Met ezels aan het stuur En zondagsrijders bij de vleet; Reed men maar meer secuur. Ik wens meer heren in 't verkeer, Want anders loopt het fout. Op 't spitsuur is het in de stad Dag in, dag uit, benauwd! Thomasvaer hl Rijbewijs is geen bewijs Dat men ook rijden kan! Kijk dagelijks de bladen na, Je weet er alles van! Pieternel Aan wegenbouw wordt veel gedaan, Maar toch nog niet genoeg; Dat iedere rijder dan toch ook Niet zo onmatig joeg. Thomasvaer Aan tunnels, aan een metro zelfs, Dus straatjes geen gebrek. Hoe meer men doet, hoe erger 't wordt, Het is toch al te gek! Pieternel Neem enkel deze zomer maar, Wat was ze grillig nat. Maar ondanks dat zijn duizenden Dag in, dag uit, op pad. We horen overwegend Duits, In Zandvoort aan de zee, We reizen naar Italië, Al valt het soms niet mee. Des zomers is 'téén mierenhoop. Thomasvaer Het najaar, dé-t was mooi. Wel jammer, dat bij menig boer Mislukte de oogst van 'thooi, Die mensen hebben 'ttoch al zwaar. Ze zitten vaak in zorgen En werken is 't geblazen, hoor, Bij avond en bij morgen. Pieternel Neem verder hun tekort aan grond, Er wordt veel opgeslokt. Wat doet een boer met bankpapier? Er moet geploegd, gefokt. Thomasvaer 't Gaat met de Deltawerken goed; Die Oosterscheldebrug Is er toch ook een schakel van, 'tGaat nu in Zeeland vlug. Pieternel Maar in de Biesbos gaat het traag, Je las alweer van dijken Die bij een o zo felle storm Haast allemaal bezwijken. Het werd me daar een waterplas, De boeren gedupeerd. Thomasvaer We zullen hopen dat aan hen Flink wat wordt uitgekeerd. Pieternel Ik denk aan ons Oranjehuis, 't Stond wéér in 't middelpunt. Thomasvaer Veel liefde en veel zegen zij Ook straks dit paar gegund. Pieternel Maar Thomasvaer, het is zowaar Al klokslag twaalf, man, Zodat jij dus je zegje wel Eens even zeggen kan. Thomasvaer: God zegene ons Nederland, In 'tjaar dat gaat beginnen, Met vrede, eensgezindheid en Dat ieder zich bezinne. Er zijn problemen tot en met. 'k Noem ze vandaag niet meer, Maar ja, ze dienen opgelost, Elk zij dus in de weer. TIJMEN JAARLIJKS WORDEN 20 FIETSERS ONDER AANHANGWAGENS GEDOOD A.N.W.B. dringt opnieuw bij Minister aan op maatregelen De A.N.W.B. heeft kortgeleden in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat opnieuw aangedrongen op maatregelen, die de ongevallen met wiel rijders, die onder aanhangwagens te recht komen, kunnen beperken. De A.N.W.B. stelt voor het voeren van een waarschuwingsteken aan de rechtervoorzijde van de trekker van een vrachtwagen-combinatie verplicht te stellen. Ook personenwagens, die een aanhangwagen voortbewegen, zouden een dergelijk waarschuwingsteken moe ten voeren. Uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken, dat in 1963 in totaal 23, meest jeugdige, wielrijders door vrachtauto's met aan hangers werden gedood. Hierbij was de meest voorkomende manoeuvre, dat de rechtuit rijdende fietser werd ingehaald door een vrachtwagen-combinatie. In de eerste helft van 1964 werden 10 wiel rijders en één bromfietser gedood door inhalende vrachtwagen-combinaties; in tien van deze elf gevallen deelde de aanhangwagen de dodelijke klap uit. Reeds in 1951 heeft de A.N.W.B. ge pleit voor het opnemen van een bepa ling in het Wegenverkeersreglement, waarbij het voeren van een gele drie hoek op het rechtervoorspatbord van de trekwagen dwingend zou worden voor geschreven. In 1954 werd door de A.N.W.B. we derom de aandacht op dit probleem ge vestigd in een brief aan de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat, nadat de A.N.W.B. het Centraal Bureau voor de Statistiek had verzocht een spe ciaal onderzoek naar dit ongevalstype in te stellen. Uit dit onderzoek bleek, dat in 1951 en 1952 samen 251 ongeval len van dit soort waren voorgekomen; 18 wielrijders vonden daarbij de dood, 61 liepen ernstig lichamelijk letsel op. Het in 1958 verschenen Normblad 3192 betreffende: „waarschuwingstekens op motorrijtuigen met aanhangwagen" bracht echter geen praktische oplossing. Nadat ook de „Working Party on the Prevention of Accidents", een interna tionale werkgroep van verkeersdeskun- digen, besloot het door de A.N.W.B. voorgestelde waarschuwingsteken niet internationaal aan te bevelen, omdat dit in het kader van de harmonisatie van verkeersvoorschriften in Europa niet opportuun werd geacht, drong de A.N.W.B. in 1959 voor de derde maal bij de minister van Verkeer en Water staat aan op maatregelen. De A.N.W.B. betreurt het in hoge mate, dat nog steeds niets is gedaan om dit soort ongevallen te beperken. In Denemarken, waar evenals in Ne derland, een groot aantal fietsers aan het verkeer deelnemen, is een zeer een voudig waarschuwingsbord voor trek kers met succes verplicht gesteld. WEMELDENGE Van 28 januari 1966 Vrijdag 7 januari: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.52 11.36 4.20 5.05 Maandag 12.00 5.31 6.11 Dinsdag 0.40 1.06 6.32 7.05 Woensdag 1.38 2.01 7.26 7.55 Donderdag 2.31 2.55 8.17 8.43 Vrijdag 3.24 3.47 9.07 9.35 Zaterdag 4.15 4.39 10.01 10.26

Scheldebode | 1965 | | pagina 1