NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq PilROL JLcmfyS do, SÜidCLt 'HlLLEQEN 31STE JAARGANG No. 30 24 DECEMBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN GOUDEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een iegeiijk, die in hem gelooft, niet verderve maar het eeuwige leven heb- be. Joh. 3 16 Wij kunnen deze tekst gaan „verkla ren": Wij kunnen gaan vragen: wat bedoelt de apostel met „de wereld?" Wij kunnen een leerstellige uiteenzet ting gaan geven over de uitdrukking „Zijn eniggeboren Zoon". Wy kunnen een beschouwing gaan houden over „geloof" en gaan trachten duidelijk te maken, dat een historische-, tyd- of wondergeloof nog het zaligmakende geloof niet is. Wij kunnen naar aanlei ding van Joh. 3 16 een godgeleerde verhandeling over „eeuwig leven" geven De waarde van dergelijke uiteenzet tingen en beschouwingen en verhan deling wordt allerminst ontkend. De dogmatiek kan als basis, ondergrond en achergrond van het godsdienstige leven node en moeilijk gemist. Maar duchten we het gevaar van intellectu alisme! Wie een bloem ontleden kan en de namen van stampers en meeldraden weet te noemen, heeft misschien nog nooit een bloem gezien. Er staan teksten in de bijbel, die ons stil, zeer stil moeten maken. Eén van deze teksten is ongetwijfeld de dagtekst Wie, staande tegenover deze tekst de huivering, de ontroering, de stilheid niet kent kent hij zichzelf, kent hij God, verstaat hij het Evangelie? Dit woord plaatst ons voor een oceaan van goddelijke deernis, ontferming, genade, liefde. De kennis is te hoog; wij kunnen daar niet bij. Deze liefde is sterk als de dood, de ijver is hard als het graf; haar kolen zijn vurige kolen, vlammen des Heren. Vele wateren zouden deze liefde niet kunnen uitblussen, ja, de rivieren zouden ze niet verdrinken: al gaf iemand al 't goed van zijn huis voor deze liefde, men zou hem ten enenmale verachten. God geve, dat we Joh. 3 16 maar niet op een plaat aan de wand van ons huis hebben hangen, of geschreven in ons bij beltje met al of niet de wijziging van „een iegelyk" in onze eigen naam, doch dat we in grote bewogenheid des harten mogen stamelen: ik dank u, dat ik het misschien wel niet „beredeneren" kan, doch dat ik het geloven mag. Ere zij God, in de hoogste hemelen. (Uit een dagboek) BERKENHAAR STROOP De rijwielpaden zouden weer eens een goede beurt krijgen. Het hout, dat met lange scheuten over de tegelpaden was gegroeid, werd weggekapt, er werden kleine slootjes gegraven voor de afwa tering, en hier en daar moest een nieuw paaltje worden gezet. De wegwerkers van de gemeente beijverden zich om de zaak in orde te maken, zoals ze dat ge wend zijn te doen. Langs de teerweg naar de uitspanning moesten de berken struiken worden opgesnoeid. ,,'t Is toch eigenlijk zonde," vond de opzichter, „dat die berketakken maar zo worden weggesneden. Er zit zoveel sap in, dat goed is voor haargroei." Nu bevond zich onder de ploeg weg werkers iemand die in alle kranten alle advertenties las van haargroeimid delen, want de hoogte van zijn voor hoofd nam maand tot maand toe, en er zijn mensen die zich daar iets van aan trekken. Dit was zo iemand. „Nooit van gehoord," zei hij, „dat berkensap goed voor het haar zou we zen." „Wat!" riep de opzichter in vertwij feling uit, heb je het dan nooit bij de kapper zien staan? Berkenwater man, dat is je-van-het als je kaal begint te worden." De getroffene zag daarin een uit komst voor de begroeiing van zijn sche del. Hij vroeg maar steeds meer inlich tingen, die de anderen grif bereid waren hem te geven. En toen de ploeg om vijf uur naar huis ging, had een van de berken een V-vormige inkeping. Daar was met een touw de zorgvuldig uitge spoelde blauw emaille drinkkan van het slachtoffer onder vastgebonden. Vol hoop ging de man naar huis. Als dit hielp, zou hij een goedkoop middel heb ben gevonden. De volgende morgen bleek het kanne tje boordevol. Het liep er bijna overheen Hetgeen geen wonder is, als men weet dat enk^lë van de collega's de vorige avond nog laat in de weer waren ge- HERENRINGEN UNIEKE KOLLEKTIE Kapelle - Tel. (01102) 223 weest om er een mengsel van stroop en slaolie in te gieten. Het resultaat was verbluffend. De kaalhoofdige man nam vol verbazing het blauwe kannetje van de boom, voor zichtig, om geen druppel te morsen. Hij keek er verzaligd naar. „Zou dat nou helpen?" riep hij. En toen de anderen aanmoedigend knikten, goot hij een flinke scheut van de kle verige massa over zijn hoofd en ging aan het wrijven. De mannen gingen aan het werk met gebogen hoofden, om niet te laten zien hoe ze lachten. Nu en dan zeiden ze dat het al begon te helpen, en dat er stop peltjes te zien waren. „Lachen jullie maai'," zei het slacht offer, „ik laat me niet tuk nemen." De zon kwam echter hoger aan de he mel en het werd behoorlijk warm. Vlie gen, muggen, wespen en ander gedierte voelden zich aangetrokken door het van stroop glimmende hoofd tussen de weg werkers. De man kreeg er hoe langer hoe meer last van. Eerst schudde hij het hoofd, als een paard dat last heeft van vliegen. Later begon hij met de handen te zwaaien. En nog later stak hij de pikkerige kop in een sloot, om de kleverige massa uit het restant van zijn haartooi te verwijderen. Toen ver sprak een van de mannen zich en zo is het uitgekomen. Het slachtoffer zag er de humor aan vankelijk niet van in. Hij tikte een van de lachers nogal danig op het hoofd. Dat is nu voor de rechter geweest, en het heeft hem een tientje boete gekost wegens mishandeling. De andere leden van de ploeg hadden een snipperdag genomen om de ziting bij te wonen. Na afloop gingen ze in de gang van 't gerechtsgebouw onder elkaar met de pet rond. Het leverde net ge noeg op om op de griffie de boete te betalen. WILLY H. HE1TLING (Nadruk verboden) FEESTFOTO'S EN FEESTREPORTAGE Het is rondom ons erg nat de laat ste tijd. Het voorspelt niet veel goeds voor een witte kerst, waarmee we de laaste jaren niet erg verwend zijn. Maar wit of niet, van ons, als rechtgeaard amateurfotograaf wordt verwacht dat we iets aan kerst doen. Heeft u al films in huis gehaald? Wat wij kunnen vereeuwigen hangt af van de wijze waarop de feestdagen wor den doorgebracht. Buitenshuis, zoals steeds meer gebeurt, of als intiem fa miliefeest, dat z'n speciale bekoring heeft. In beide gevallen zijn er foto kansen genoeg. Bij wijze van uitzondering kan een familiegroepje op de gevoelige plaat geen kwaad, mits tot uitdrukking komt dat de foto met de kerst of de jaar wisseling is gemaak. Ook het maken van een soort reportage over december 1965 is dankbaar werk. Een eerste ver eiste hiervoor is schotvaardigheid. We laden de camera daarom zeker twee da gen voor Kerstmis, liefst eerder om de sfeer van een winkelende stad vast te kunnen leggen. Houden we het idee van een reportage vol, dan zou de camera niet eerder opgeborgen moeten worden dan de 2e januari, zo we haar al op bergen. Een gemiddelde belichting kun nen we, bij een film van middelmatige gevoeligheid (22 Din-Verichrome) stel len op een diafragma tussen 8 en 11 bij een tijd tussen 125 en 150 secon- en. Dit geldt uiteraard bij flitsfotogra- fie. Kijkt u, als u de bezitter van een boxcamera bent, nog even na of de slui er niet op „B" staat? De motiefkeuze in deze tijd zal niet al te veel moeilijkheden opleveren. We zeiden al dat de familiefoto dit keer niet mag ontbreken. Probeert u ditmaal eens met een ander soort plaat voor de dag te komen dan in voorgaande jaren. De familieleden waren toen waarschijnlijk blij met het af druk je dat u later stuur de. Maar u kimt nu misschien eens een ander opnamestandpunt proberen of een wat „lossere" rangschikking. Er wordt vaak geprobeerd de familie rond de dis te „schieten". Dat is een hele opgave. Onherroepelijk zult u dan met niet te overbruggen contrast zit ten. De personen op de voorgrond van gen al het licht van uw flitser, terwijl de achtergrond er zeer bekaaid af komt. Om dit te voorkomen kunt u het beste los van de flitser fotograferen. Is dit met uw camera niet mogelijk, beperkt u zich dan tot kleine groepjes. Vergeet u niet bij het indirekt flitsen het dia fragma één of twee „stoppen" verder open te draaien? Daarnaast zijn kaarsen op tafel en een kerststukje aardige details voor uw reportage. Laat de tafel vrij (geen ont sierende lege borden) of zorg voor een andere achtergrond dan de bestaande. Een paar vage gezichten op de achter grond (grote lensopening!) doen het over het algemeen wel. De reportage hoeft zich bij voorkeur niet alleen binnenshuis af te spelen. De kerstboom, van buiten-af gefotogra feerd, kan een goede foto opleveren. Werk dan wel met een statief, anders draait het op een teleurstelling uit. We hebben boven al gewezen op de moge lijkheden in een stad in feesttooi. Laat u door de kou niet afshcrikken. tegen wat de huid deert! VERZEKERINGSPLAATHOUDER VOOR ELK TYPE BROMFIETS Op 1 maart 1966 moet het achter spatbord van elke brommfiets zyn voorzien van het onlangs wettelijk ver plichte W.A. verzekeringsplaatje. In de maanden daaraan voorafgaande zullen vele honderdduizenden bromfietsers de boor en schroeverdraaier ter hand ne men om het plaatje op de voorgeschre ven wijze te bevestigen. Ruw geschat bestaat het anderhalf- millioen bromfietsen tellende park uit ca. 200 verschillende typen, waarvan dus ook de spatborden vaak grote ver schillen vertonen. Dit bemoeilijkt de montage van het plaatje, dat immers verticaal en rammelvrij moet worden aangebracht. briek Batavus te Heerenveen zocht naar een oplosing van dit probleem en ontwierp een even handige als simpele houder voor de verzekeringsplaat, die op elk spatbord kan worden gemonteerd Het ei van Columbus is in dit geval een plastic wig tusen het spatbord en het houdertje, van een dusdanig model, dat houder en plaatje altijd in verticale stand op het spatbord kunnen worden geschroefd. Twee bouten bevestigen plaat, hou der en spatbord muurvast aan elkaar, terwijl de wig en twee rubberringen aan de binnenzijde van het spatbord tevens het hinderlijke rammelen tegen gaan. Het witte houdertje heeft hetzelfde formaat als het plaatje en heeft aan de ronde bovenzijde een rood-wit-blau- we versiering. Houder, wig, bouten, moeren, sluit- ringetjes en rubberringen, zijn in aan trekkelijke verpakking voor de prijs van 2,40 bij de ca. 2.000 Batavus-dealers verkrijgbaar. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN RED ACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED. Opzegtermijn. Ik ben 15 jaar in dienst bij één firma zonder contract te tekenen. Wat is de opzegtermijn? vraagt J. C. H. Normaal is een opzegtermijn in acht te nemen, die gelijk is aan één beta lingstermijn. Wordt u echter per week betaald, dan dient u ten minste 3 we ken te voren op te zeggen, na een der gelijke lange diensttijd. Bent u voor uw werkgever onmisbaar, dan is deze niet verplicht u het ontslag toe te staan. Frambozen. Ik was van plan om nog deze maand wat frambozen te plan ten. Kan dat nog? Hoe ver moeten de planten van elkaar staan? Kan ik ze direkt aan palen en draad zetten? Heb ik dan in 1966 frambozen? vraagt C. G. Het is nu een zeer ongunstige tijd om frambozen te planten. U kunt beter wachten tot de ergste vorstperiode ach ter de rug is, dus b.v. in de maand maart. Zet de rijen 1.50 m uit elkaar en plant op de rijen 3 a 4 planten per strekkende meter. Na het planten kort u de stengels in tot ongeveer 40 cm vanaf de grond. U behoef niet op vruch ten in 1966 te rekenen, daar de jonge planten wortels moeten vormen en te vens nieuwe scheuten voor het volgen de jaar. Op een enkele vrucht in 1966 na kunt u pas in 1967 vruchten van be tekenis verwachten op de eenjarige twijgen die in 1966 gevormd zijn. Palen en draad behoeft u pas gedurende de zomer van 1966 aan te brengen om de jonge scheuten daaraan te binden. U kunt nu alvast die palen klaar maken, stevige palen aanpunten en ze met tim- mermanscarbolineum of Wolmanzout te behandelen, dat is beter dan kort voor het zetten van de palen. Belasting. 1. Ik heb een tweede hands frees gekocht van 550,Mag ik dit bedrag van de belasting afschrij ven? 2. Wat mag mijn vrouw verdie nen voor zij in de belasting valt? 3. Wat mag ik bijverdienen voor ik hier over loonbelasting moet betalen? 4. Mag ik postzegels, telefoonkosten, schoenen, fiets enz. aftrekken? Dit heb ik nodig om kranten te bezorgen als bijverdien ste en wat mag ik nog meer aftrekken voor de bijverdienste? vraagt C. G. 1. Wanneer u de frees gebruikt om de grond te bewerken voor het verkrij gen van een opbrengst die u aan moet geven als belastbaar inkomen, mag u de kosten van de frees aftrekken. Daar deze meerdere jaren meegaat, moet u die aftrek verdelen over die jaren. Het aantal moet u schatten. Gebruikelijk is 3 k 5 jaar. 2. Deze vraag is in zijn al gemeenheid niet te beantwoorden. Dat hangt n.l. af van uw overige inkom sten. In ieder geval is van de opbrengst van arbeid van een gehuwde vrouw 500,aftrekbaar voor het bepalen van de vraag of u al dan niet in de belasting valt. 3. Hiervoor geldt het zelfde als voor vraag 2; het is zonder meer niet te zeggen. Voor u zelf is ech ter geen 500,— aftrekbaar en er zal loonbelasting en a.o.w.-premie moeten worden ingehouden zo gauw het loon het vrijgestelde minimum overtreft. Ook valt u in ieder geval in de inkomsten belasting als u langer dan één maand twee dienstbetrekkingen naast elkaar hebt en als uw totale neveninkomsten (na aftrek van kosten en 500,voor wat betreft uw echtgenote) een bedrag van 400,te boven gaan. 4. Inder daad mag u van de opbrengst van het krantenbezorgen de kosten aftrekken die u daarvoor redelijkerwijze moet ma ken. Gaan de totale kosten 240,niet te boven, dan mag u in aftrek brengen 240,èf 5 van de inkomsten als dat meer is. Deze aftrek geldt voor man en vrouw apart. Overigens mogen wij u nog verwijzen naar de toelichting bij het aangiftebiljet waarin diverse aftrek- mogelijkheden zijn genoemd. Minister van defensie. Kunt u mij in de rubriek „Met Raad en Daad" het privé-adres van de minister van defen sie geven? vraagt M. V. Het privé-adres van minister De Jong van defensie is: P. J. S. de Jong, Haag se Bos nr. 12, Den Haag. Gedicht Kunt u mij helpen aan het gedicht De Vroolijke Herder? Het gedicht De Vroolijke Herder is van Gabriël Smit. DE VROLIJKE HERDER Ik zing u van den herder Jan zoo bly als ik maar zingen kan. Hij zat op een heuvel, stil en goed, met zijn dikke jas en zyn vilten hoed; hij had een fluit, wat brood en een kan, een veldflesch vol, en hij heette Jan. Hij speelde op zijn fluit een vroolyk lied, zo licht en vroolyk kan ik het niet. Hij lag op den heuvel, op den grond, dicht naast hem waakte een grote hond. Toen hij nog maar even geslapen had, ontwaakte hy Wat een lied was dat! Snel stond hij op Waar kwam [het vandaan? Zijn schapen kwamen rondom hem staan Hij krabde verwonderd onder zyn hoed, want hij zag een ster zoo rood als bloed. Een „Glorie in excelsis" klonk, waar het engelenlicht hem tegenblonk. Hy groette zyn kudde, dier na dier, en zei: „Blyf stil, want ik ga van hier, ik ga Jezus aanbidden, ik ga nu vlug, en morgenochtend kom ik weer terug. En hond, pas goed op ieder schaap, dat 't niet gestoord wordt in zyn slaap". Snel liep hij naar Bethlehem van den berg hij kreeg helt warm maar dat was niet erg want hij vond dichtby het dorp in het dal Jezus, een Kind in een armen stal. Hij geloofde byna zyn oogen niet, 't Was nog mooier dan het engelenlied, Hij zei: „De engelen zongen zoo blij, dus al wat ik heb, ik geef het vrij. Hier, Jezus, heb u mijn fluit en mijn jas, mijn broek, mijn flesch en mijn [herders tasch; nu ga ik terug al weet ik niet hoe, want ik moet weer vlug naar [mijn schapen toe." Maria zei zacht: „Dag, herder Jan!" En hij: „Als ik dat begrypen kan! Hoe weet u mijn naam? Maar het [is al goed, dag, Jezuskind, dag, en slaap maarzoet." Hij danste terug en zong „Wat een feest Ik ben bij Jezus te gast geweest! Ik haal mijn vrienden allemaal, wij vieren Christus' geboortemaal." Toen kweelde Jan zijn hoogste lied, zoo hoog en vroolyk kan ik het niet. Note boom Gaarne zou ik van u willen weten, wanneer het de tyd is om een noteboom te snoeien. Misschien kunt u me helpen. We beginnen met de opmerking, dat een noteboom weinig of niet gesnoeid mag worden. Het jonge notehout heeft een grote mergpit, waardoor het ge snoeide hout spoedig zal inrotten of indrogen. De snoei moet zich bepalen tot het uitlichten van het overtollige hout. Alleen in de uiterse noodzaak in korten. Wonden zo spoedig mogelyk afdekken. De beste tijd is of het vroege voorjaar, zodat de wonden voor de winter nog kunnen overgroeien, of in het voorjaar, als er al werking in het hout begint te komen, zodat de wonden weer spoedig zullen overgroeien. Ziektekosten Behoren de dieetkos ten tot de ziektekosten waarvoor men aftrek wegens buitengewone lasten kan krijgen Inderdaad behoren de ziektekosten waarvoor men aftrek wegens buitenge wone lasten kan krijgen als het totaal aan de wettelijk genoemde grens komt. In principe zijn de werkelijke extra- kosten aftrekbaar. In verband met bewijsmoeilijkheden heeft de minister echter normen gesteld welke bedragen, voor zover u van belang: 420,- per jaar voor een suikerpatiënt; 120,- per jaar voor een zoutloos dieet; 300,- per jaar voor een zoutloos dieet waarbij zoutarme melk is voorgeschreven. Het gaat hierbij om extra-kosten voor het bereiden van duurdere maaltijden en tevens voor dubbele maaltijden. U hebt in ieder geval een richtlyn en aftrek is in principe dus zeker te verkrijgen Voor de minima welke de (totale!) ziektekosten minus vergoeding moeten belopen moge verwezen worden naar de toelichting bij het aangiftebiljet. WülM rcLDINQE Van 26 december 19651 januari 1966 Vrijdag 31 december: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.50 6.10 11.22 11.34 Maandag 6.25 6.47 V 12.01 Dinsdag 7.03 7.21 0.12 12.39 Woensdag 7.38 8.01 0.54 1.17 Donderdag 8.15 8.43 1.30 1.51 Vrijdag 9.01 9.34 2.16 2.41 Zaterdag 9.49 10.29 3.13 3.50 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1