NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq STEEDS GEVAARLIJKER Uw Nieuwjaarsgroet Bronchi letten JLaJA-fyS do. SÜLddt YfllLEQEN 31STE JAARGANG No. 28 10 DECEMBER 1965 REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINEN GEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En ten laatste zond hij tot hen Zijn zoon. Matth. 21 37a. De gelijkenis van de wijngaardiers, en met name de dagtekst, predikt ons wel allereerst Gods lankmoedigheid. In som mige kringen hoort men nog wel spre ken over de Here, die groot is van ge duld of bezigt men een uitdrukking als het „gehengde" van Gods lankmoedig heid. Dat de Almachtige lankmoedig is, het Oude Testament verkondigt het ons zo goed als het Nieuwe. De Here heeft de eeuwen door Zijn dienstknechten tot de landlieden gezonden, maar Jeruzalem heeft de profeten gedood en gestenigd degenen, die tot haar kwamen. De pries ter Amazia jaagt Amos weg. Jeremia wordt in de kuil van Malkia geworpen. De valse profeet Zedekia slaat Micha, de zoon van Jimla op het kinnebakken. Hoewel de bijbel de lankmoedigheid prijst en een lankmoedige verheft bo ven een sterke, als een mens, groot van verstand, die de twist weet te stillen, zijn wij over het algemeen kort aange bonden. God niet alzo. Mozes roept in diepe bewogenheid uit: Here, Here God, barmhartig en genadig, lankmoedig en groot van goedertierenheid en waar heid! Jona ergert zich zelfs aan Gods lankmoedigheid. Paulus vergist zich niet, wanneer hij verzekert, dat de He- re met veel lankmoedigheid de vaten des tooms heeft verdragen. Ten laatste! Deze enkele woorden plaatsen ons aan de oever van een oce aan van goddelijke ontferming; ze ope nen een wijd vergezicht van eeuwige goedertierenheid; ze prediken ons het kerstevangelie. Voor het uiterste is God niet teruggedeinsd. De daad van de hoogste liefde heeft Hij verricht. Na velerlei vermaningen en talloze bemoei ingen, die geen „succes" hadden, na krenkende beledigingen en pijnlijke te leurstellingen, zond Hij Zijn Zoon. Dat is het treffelijkste wat Hij geven kan. Hij geeft Zijn hart, Zijn Innerlijkst Zelf, Zijn Voedsterling. Kerstfeest is het feest van het Offer Gods. Zwijgt tegenover dit Allerhoogste en Allergrootste het rumoer van ons hart? Worden wij er stil van? Smelt in het aangezicht van deze liefde ons steen koude en steenharde hart? En leerden ook wij offeren, de offeranden Gods: een verslagen hart en een gebroken geest Asaf wist het welwie 't dank baar hart Mij biedt ter offerand', die geeft Mij eer! (Uit een Dagboek) MISLUKTE SURPRISE De goede Sint heeft de vaderlandse hoofden weer op hol gejaagd. Misschien is hij er de oorzaak van geweest, dat deze man zijn echtgenote een strafbare verrassing wilde bereiden. Dit is gebeurd na het kleine karwei tje. Er moest iets worden geschaafd en getimmerd aan de achterdeur, die bij vochtige weer altijd sleepte en nimmer goed sloot. De afgrijselijke hoeveelheden regen en natte sneeuw van de laatste maand hadden het hout doen zwellen, en de bewoners konden nu de deur nau welijks nog open en dicht krijgen. Daar om namen ze htm toevlucht tot deze verdachte, die, naar hij verklaarde, zul ke kleine karweitjes altijd graag op knapt. Hij kwam met een schaaf in het vrije avonduur, en na wat geklop en getim mer hing de deur weer in haar hengsels. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 De mensen waren er blij mee, want men pleegt jaren verdriet te hebben van din gen, die in een kwartier hersteld kun nen worden. Hoe zou men de timmer man-vrijwilliger een plezier terug kun nen doen? „Zou je een borreltje lusten?" vroeg de vrouw des huizes. „Wel een halve kan!" antwoordde de timmer-amateur. Dat kon. De fles kwam op tafel en de timmerman er onder. Toen sloeg hij de gereedschapskist met een vlotte zwaai onder de arm en wankelde huis waarts, door de pas gerepareerde ach terdeur. Onderweg evenwel begonnen zich droevige en zorgelijke gedachten van hem meester te maken. Het lied van de toffe jongens, dat hij pas had ingezet, verstomde bij de gedachte aan het wel kom, dat zijn echtgenote hem zou be reiden als hij thuis kwam in een der gelijke toestand. Want dat hij niet he lemaal nuchter meer was, kon hij met enige moeite aan zichzelf waarnemen. Deze mens begon zichzelf een slecht mens te vinden. Bovendien kreeg hij last van hartkloppingen, als iemand die bijna aan de beurt is bij de tandarts. De angst voor zijn vrouw plaagde hem zeer. Hij besloot iets mee te brengen, om haar te verzoenen. Maar wat? Des avonds in het donker zijn op een buiten weg maar weinig surprises te vinden. Toch vond hij iets. De politie heeft er weet van gehad. Een surveillerende po litieman hoorde gekakel en zag hoe in een kippenhok een man gehurkt zat. Bij het licht van de maan was deze duis tere figuur bezig kippen de nek om te draaien. Toen hij de wachmteester zag, nam hij drie genekte kippen en draaf de weg. Zijn gang bleek echter zo wan kel, dat de verbalisant hem na enkele stappen al had ingehaald. „Ik wilde mijn vrouw verrassen", sta melde hij Dat zei de man ook toen hij voor de politierechter kwam. „Ik durf de haast niet meer naar huis", beken de hij. De officier nam aan dat deze ver dachte al gevoelig is gestraft nadat zijn vrouw hem bij het politiebureau heeft opgehaald. Blanco strafregister en haas tig vergoede schade deden de rest. Vijfendertig gulden boete luidde de eis. De timmerman had er geen bezwaar tegen, en het vonnis werd conform. „Maar een borrel lust ik niet meer", zei hij. „Ik mag ze niet meer drinken van mijn vrouw", voegde hij er verkla rend aan toe. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) Met het oog vooral op de aanstaande belastingverhoging, werd er de laatste maanden van dit jaar een ongekend aantal nieuwe auto's verkocht. Zij ko men de paar miljoen aanvullen, die nu reeds Nederlands wegen zo vol maken. Het is beangstigend, in welk een snel tempo het autobezit in Nederland de paar laatste jaren is gestegen. Beang stigend, omdat het steeds duidelijker wordt dat de Nederlandse straten en wegen en de steden dit aantal feitelijk niet meer kunnen verwerken. Op de spitsuren in de steden is de auto een van de langzaamste vervoermiddelen, maar bovendien dringt men dan zo dicht op elkaar, dat aanrijdingen aan de lo pende band voorkomen. Vraag het iedere autobezitter: de tijd is reeds lang voorbij, dat het autorijden nog een genoegen kon zijn. Er wordt een zo voortdurende oplettendheid van de bestuurder gevergd om ongelukken te voorkomen, dat het rijden een in spannende bezigheid is en dan nog vaak komt men er op den duur niet zonder blikschade of kleerscheuren af. We spraken onlangs iemand, die onge veer één jaar in Amerika had gewoond. Het eerste wat hem bij terugkomst in het vaderland opviel, was de enorme toeneming van het motorisch verkeer. En dat bij een veel benauwder wegen net dan in de Verenigde Staten. De zeer snelle aanwas van het aan tal auto's vormt juist het grote gevaar voor degenen die reeds langer gewend zijn auto te rijden. Zij maakten de tijd mee, dat er vrijwel altijd nog ruimte genoeg was in de straten en op de we gen; zij maakten een aanvankelijk vrij gelijkmatige groei mee, waarin zij nog konden meegroeien, er zich bij konden aanpassen. Maar de paar laatste jaren is het aantal auto's zo enorm gegroeid, dat wat eens de drukte van een spits uur was nu een vrijwel de gehele dag voorkomend verschijnsel is. In plaats van een half uur zitten de bestuurders uren achtereen in de spanning van een overal op hen afstuivend en passerend verkeer, dat eigenlijk ogen van voren, opzij èn van achteren vergt. En hoe hoger de snelheid is waarmee men rijdt, hoe meer er van het opmerkingsvermo gen wordt gevergd. Die voortdurende gespannen aandacht voor alles wat zich op de weg beweegt, is op den duur niet vol te houden. On afwendbaar komen er momenten, dat de aandacht even verslapt, hetgeen onmid dellijk een aanrijding ten gevolge kan hebben. Ook de minste afleiding tijdens het besturen van een auto kan bij het huidige drukke verkeer tot funeste ge volgen leiden. Het wordt zeker levensgevaarlijk om bij dit drukke verkeer, dat door de stij ging van ons inwonertal nog drukker zal worden, met een snelheid, waar dan ook, van boven de honderd kilometer te rijden. Niet genoeg kan de weggebrui ker ook gewezen worden op het zich be hoorlijk gedragen in het verkeer. Het heeft in plaatsen als hier en zeker in de grote steden toch geen enkele zin om een voorrijdende auto nog te pas seren. De daaruit te verwachten tijd winst is nihil. Het autopark is thans zó gegroeid, dat het verder niet meer verantwoord is om in welke straat van welke plaats ook nog aan twee zijden te mogen par keren. We zien zelfs in de grote steden nog straten, waar aan weerszijden langs de trottoirs auto's geparkeerd staan, zodat de rijweg in het midden nog hoog stens ruimte voor één auto over laat, Traditiegetrouw zal er in het Nieuwjaarsnummer van ons blad weer gelegenheid zijn tot het plaatsen van NIEUWJAARSADVERTENTIES In verband met het vele extra werk dat verbonden is aan het zetten van de honderden Nieuwjaars advertenties, verzoeken wij U beleefd deze zo spoe dig mogelijk, doch uiterlijk 18 december aanstaande bij ons of onze agenten te willen opgeven De prijs der Nieuwjaarsadvertenties bedraagt van 1 tot 5 regels 2,25elke regel meer 0,40 Opdrachten kunnen ook telefonisch opgegeven worden en wel Kruiningen tel. 381, Middelburg tel. 2453, Yerseke tel. 532 terwijl de straat toch vanuit beide rich tingen mag worden bereden. De gemeenten zullen op dit punt strenger moeten worden, maar tevens veel meer parkeerruimte moeten cre- eren. Wat dit laatste betreft houdt de overheid in vele plaatsen de ontwikke ling van het verkeer lang niet bij. Te meer vereist dit van de weggebruikers de grootst mogelijke voorzichtigheid in het verkeer. Alle bravour zoals men toch nog vaak in het verkeer ervaart leidt vroeg of laat tot ongelukken. Autorij den is geen sport meer, maar wordt tot een zich omzichtig verplaatsen bij een zich voortdurend in gevaar bevinden. H. VAN WERMESKERKEN (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wjj kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Wordingsgeschiedenis. Graag zou ik mij wat verdiepen in de wordings geschiedenis van Amsterdam en zodoen de wat meer te weten komen over de achtergronden van nog bestaande toe standen en gebouwen. Ik dacht dat er wel een vereniging zal bestaan van an dere belangstellenden in dit onderwerp waarvan het hoofdkwartier wel in Am sterdam zelf zal zijn te vinden. Kunt u mij zeggen of er zo'n instelling bestaat en wat daarvan het adres is? U zoudt zich voor zulke uitvoerige informaties over de geschiedenis van Amsterdamse toestanden en gebouwen het beste kunnen wenden tot het Bureau Voorlichting en Representatie ten stad- huize der gemeente Amsterdam. Voorts is er zeker materiaal over het door u bedoelde onderwerp voorhanden in het Historisch Instituut der Gem. Univer siteit van Amsterdam, Weesperzijde 33. „Verboden vruchten". Bestond het liedje „Verboden vruchten" van Ronnie Tober al voor de lippenstift „Verboden vruchten" van Cutex in ons land op de markt werd gebracht, of werd dit lied je later gemaakt? Het liedje „Verboden vruchten" van Ronnie Tober werd gemaakt nadat Cu tex de lippenstift „Verboden vruchten" op de markt had gebracht. Deze nieuwe lippenstift kwam overwaaien uit Ame rika en Pieter Goemans, de tekstschrij ver van de liedjes van Ronnie Tober, zag hierin een leuk liedje. Kolendamp. Er wordt veel gespro ken over kolendamp, bestaat er ook hout- damp als men alleen hout stookt? Houtdamp bestaat er zeker, maar ze bevat minder schadelijke elementen dan kolendamp. Bovendien moet de rook van een houtvuur al een behoorlijke af voer vinden, omdat men anders geen dergelijk vuur kan verdragen. Theo Eerdmans. Welke ziekte heeft Theo Eerdmans een poosje geleden ge had? Theo Eerdmans heeft een attaque ge had, waarvan hij gelukkig is hersteld. Soekamo en de communisten. Hoe komt het dat Soekarno bijna gewipt werd door de communistische partij? Hij lijkt me toch zelf ook een commu nist te zijn. Soekarno is persoonlijk geen commu nist, maar had wel veel communistische leden in zijn regering en zijn lijfwacht opgenomen. Hij streefde bepaalde poli tieke doeleinden na, die door de Chi nese communisten van harte werden onderschreven (bijvoorbeeld de vernie tiging van Maleisië). De communisten in zijn eigen land begrepen echter zeer wel, dat Soekarno's flirten met Peking slechts was ingegeven door opportuni- teitsoverwegingen. Van een doelbewuste communistische politiek was geen spra ke. Vandaar dat de Indonesische com munisten liever hun leider, Aidit, op de presidentstroon hadden gezien. Dit is zoals u weet evenwel niet gelukt. Beatle-fanelub. Kunt u mij 't adres geven van een betrouwbare Beatle-fan- club? Wat kost zo'n lidmaatschap per jaar en wat krijg je daarvoor? Het adres van de officiële Beatle- fanclub die ook erkend is door de En gelse en er mee in contact staat is: Kelderskade 8, Leiden. Zo'n lidmaat schap kost per jaar ongeveer 3,50 en je ontvangt dan geregeld levensbeschrij vingen, foto's en het laatste Beatle- nieuws. Sebastiano Ricci. Kunt u mij iets over de schilder Sebastiano Ricci ver tellen De Italiaanse schilder Sebastiano Ric ci werd op 1 augustus 1658 te Belluno geboren en overleed op 15 mei 1734 te Venetië. Hij was de eerste schilder die verandering bracht in de Venetiaanse stijl in de 18e eeuw door opneming van Noorditaliaanse- en Vlaamse barok in vloeden in de Bolognese stjjl van De Garacci. Zijn voornaamste werken zjjn de koepelschildering van de San Bernar dino te Milaan (16951698), de „Aan komst van het lijk van S. Marcus" (Do genpaleis - 1728) en („Het vinden van het kruis" (1733-'37), in de San Rocco te Venetië. frloestdrank in tabletvorm.95ct „Exofrer". Kunt u mij een adres geven waar het koksboek „Exofrer" ver krijgbaar is? De Nederlandse uitgave van het koks- boek „Exofrer" is zeer antiquarisch en in de gewone boekhandel niet meer ver krijgbaar, misschien kunt u het opspo ren in een antiquaraat. In de Franse uit gave is het echter nog wel verkrijg baar, namelijk bij Nilson-Laman, Beurs plein 3, Amsterdam. Perennamen. Waarom dragen on ze peren bijna alle een Franse naam, terwijl de meeste appelen die hier aan de markt komen een Nederlandse naam hebben, met uitzondering van een paar Engelse namen. „Belle fleur" kan ik mij alleen als Franse naam voor de geest brengen in de appelensoort. De meeste appelensoorten of -rassen kunnen wat meer koude verdragen dan de peren, die een warmer klimaat en dus warmere standplaats op prijs stel len. De meeste peren komen dan ook oorspronkelijk uit een milder klimaat, zelfs wel uit een subtropisch land, van daar de meeste Franse namen. Peren met Nederlandse namen (meest stoof peren) voelen zich daarom in ons kli maat beter thuis dan de meeste hand peren. Er zijn ook appelrassen met Hol landse of Poolse of Russische namen, die het hier dus goed doen. Appels als bijvoorbeeld Cox d'Orange Pippin ko men uit een mild Zuidengels klimaat en stellen ook hoge eisen aan standplaats. Vruchten uit zuidelijker streken moe ten dus een warmere standplaats heb ben en hebben over het algemeen hier meer last van ziekten dan vruchten uit eigen land. WEMELDENGE Van 1218 december 1965 Woensdag 15 dec.: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.01 6.29 11.36 11.55 Maandag 6.52 7.20 12.29 Dinsdag 7.44 8.17 0.55 1.24 Woensdag 8.40 9.19 1.47 2.14 Donderdag 9.41 10.25 2.51 3.22 Vrijdag 10.51 11.33 4.11 4.37 Zaterdag 11.58 5.18 5.42 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1