NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq nog al glad JLcmfys de stxaat 'if/LLEGEN Bronchi letten 31STE JAARGANG No. 26 26 NOVEMBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Land- en Tuinbouw Voor Baby PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „dat gij de naam hebt dat ge leeft, en ge zijt dood". Ik heb uw werken niet vol ge vonden voor God. Openb. 3 lb, 2b. De kerk van Sardes had een goede naam. Iedereen zei, dat het een beste gemeente was. En de mensen in Sardes geloofden dat zelf ook, ze voelden zich de geestelijke elite van Klein-Azië. Maar Christus, die zich door de schijn niet laat bedriegen, trekt hun dat mooie paradepakje uit, en verklaart, dat hun christendom slechs naam-christendom is, vorm zonder inhoud! Ge hebt wel de né.dm, dat ge leeft, maar dit is ten on rechte. Ge zijt dood! Niet maar kwij nend of ziekelijk, maar dood. Mors dood! Die naam is maar vlagvertoon, en het is niet echt. De werkelijkheid is anders! Christus motiveert dit striemend oordeel, door er aan toe te voegen, dat hun werken niet vol gevonden zijn voor God. Dit wil niet zeggen, dat ze niet vol maakt zijn, want dat zijn we geen van allen, en men mag van iemand wiens le ven niet volmaakt is, nog niet zeggen, dat alles slechts schijn is zonder wezen. Nee, dit „niet vol", betekent: leeg, hol. Het lijkt alles heel mooi, maar de He- re klopt er eens tegen aan, en 't blijkt leeg. Alles is leeg. Iemand gaat vol ver wachting een winkel binnen, maar komt teleurgesteld terug: ja, ziet u, alle do zen in de etalage zijn leeg! Zo'n eta lage-christendom met lege dozen is dat daar. Een toporganisatie, maar leeg. Trouwe kerkgang, maar leeg. Sublieme diakonale verzorging, maar leeg. Er zit geen leven en geen liefde in, en slechts wat geschiedt uit liefde tot Jezus, dat houdt z'n waarde en blijft eeuwig in stand. Wat is dat erg, als het leven weg- vliedt! Wat er dan overblijft is een me chanisme. Keurig in elkaar gezet, maar toch niet meer dan een mechaniek. Lief debetoon aan de lopende band, en ge stroomlijnde gebeden! Het naamchristendom van Sardes is een verschijnsel van alle eeuwen. De gedaante der godzaligheid is er dan wel, maar de kracht ontbreekt. Er zit geen elan en geen vaart en geen stuwkracht in. We hebben dan wel een naam, maar het is niet de vraag, of we een naam hebben bij de mensen, maar of we een naam hebben bij God, en deze geschre ven staat in het boek des levens. Naamchristendom betekent niets. (Uit een Dagboek) EEN HELE(NDE) MOEDER De politie heeft steeds de handen vol werk als er kermis is, maar de laat ste tijd gebeuren bij dergelijke gelegen heden toch raadselachtige dingen. Het scheen, dat een groep gewiekste en. uiterst bekwame zakkenrollers alle dorpskermissen in de streek als opera tieterrein had uitgekozen. Het leek aan vankelijk erg duister. Waarom trokken die „vaklui" naar gewone dorpskermis sen, en „werkten" zij niet bij andere ge beurtenissen in de grote centra, waar veel meer mensen bij elkaar komen? Overal stonden politiemensen uit te kijken naar verdachte individuen. Maar menig argeloos feestvierder was zijn eigendommen kwijt geraakt, voor men ontdekte, dat er helemaal geen sprake was van zakkenrollers met een inter nationale faam: de daders waren kin deren van elf tot dertien jaar, afkom stig uit één gezin. Van dat gezin heb ben we nu de moeder voor de balie ge had: een sex-bom vol nylon, kant en mensenvlees. Eén van haar kinderen elf jaar was met een bankbiljet van duizend gulden thuis gekomen. Dat geld was op straat gevonden. Moeder aan vaardde dat als geschenk en betaalde er een deel van de nogal uitgebreide ge zinsschulden van. Wegens heling moest ze nu terecht staan. ;,i,Het is toch zielig, zo'n voorbeeld voor de kinderen!" vond de officier. Uit de stukken bleek, waar het geld van daan kwam. De duizend gulden waren in jarenlange zuinigheid met kleine beetjes brj elkaar gespaard door een van de buurvrouwen van de verdachte. Die had steeds elk overgehouden dubbeltje en kwartje weggelegd voor het grote feest van haar zilveren bruiloft. Van alle ro zengeur en maneschijn die ze zich ja ren geleden op haar trouwdag had voor gespiegeld, was weinig terecht gekomen. Maar de zilveren bruiloft zou goed wor- MODERN EN 5IERL'JK Kapelle Tel. (01102) 223 den. Tot ze van huis ging om haar in kopen voor deze feestelijke gelegenheid te doen en al op de hoek van de straat merkte, dat het geld weg was. Uit haar kamer had de verdachte ge zien, hoe het vrouwtje huilend naar haar geld liep te zoeken. De hele buurt kwam aan het drama te pas, maar niemand kon het bankbiljet terugvinden. Geen wonder, want dat had deze verdachte al te pakken. Zo is de zilveren bruiloft niet doorgegaan, want alle goedwillen de buren zagen samen nog geen kans, zoveel geld op te brengen, ook al had ken ze het vrouwtje nog zo graag scha deloos gesteld. Ondertussen was het nu de beurt van deze madam om te gaan huilen. De of ficier achtte de opzet heling aan alle kanten bewezen. De politie had me vrouw zelf nooit eerder te pakken ge kregen. Maar ondanks dat blanco straf register luidde de eis een maand ge vangenisstraf, ónvoorwaardelijk. Wenend en klagend hoorde de moe der dat aan. „Een maand? Dat is verschrikkelijk! En mijn gezin dan?" De rechter liet zich idocjr het rijk vloeiende tranenbeek je en het onsmake lijke gesnik niet beïnvloeden. Een maand is eigenlijk nog veel te weinig voor zo'n infaam gemeen feit", zei hij, „maar we zullen er rekening mee houden, dat u als huisvrouw moei lijk kunt worden gemist". Zo gaat deze „moeder" nu een maand de kast in. De rouge spoelde er een beetje af toen ze de zaal uitging, veel minder fleurig dan toen ze binnenkwam. WILLY H. HE1TLING (Nadruk verboden) Sneeuw en ijzel dwingen iedere weg gebruiker automatisch tot grotere voor zichtigheid, speciaal in mid-wintertijd. Bij zeer strenge winters, zoals in liet eerste kwartaal van 1963 gebleken is, neemt de verkeersintensiteit af omdat velen het niet verantwoord vinden te gaan rijden op bar slechte wegen en on der slechte weersomstandigheden. Uit een onderzoek in Engeland is zelfs ge bleken dat het autoverkeer tijdens uren met regen, sneeuw en een glad wegdek afneemt en meer mensen de fiets ne men! Naast regen en sneeuw, die direkt met de toestand van het wegdek samen hangen, is mist ook een vorm van weersgesteldheid die van invloed is op het aantal verkeersongevallen. Mist heeft een remmende werking op het verkeerstempo en op inhaalmanoeuvres, waardoor relatief het aantal ongevallen bij mist gering is. Uit een onderzoek in Duitsland Ba den-Würtemberg) is gebleken dat mist en nevel speciaal in de maanden okto ber, november en januari ongevallen veroorzaakten. In Frankrijk bleek het percentage autobotsingen op kruisingen bij mist aanzienlijk lager (29,2 dan bij goed weer (52,5 daarentegen op de wegen zelf aanzienlijk hoger (70,8 dan normaal (47,5 Bij mist dient men zijn grote licht te ontsteken ook overdag en niet slechts de stadslichten. Voorts is het zaak kalm te rijden met een niet te hoge snelheid en ruime af stand tot een voorganger te bewa ren. Extra attentie is geboden onder via- dukten (waar de gladheid van de nacht nog niet kon worden wegge smolten door de zon), bij bushaltes (door olie op het wegdek), op tram rails e.d. Automobilisten doen er verstandig aan in herfst- en wintertijd de waar schuwingen via de radio over de ge steldheid van de weg ter harte te nemen, of hiernaar bij de betreffen de informatiediensten te informeren. Voor grote afstanden is het beslist geen onverstandige daad de trein te nemen, zeker wanneer ervaring in het c rijden bij slecht wéér en gladheid ont breekt! WEES NIET EENZIJDIG, OOK NIET BIJ DE BEMESTING! Nu de oogst van het land is en ook het vee weer op stal, maakt de boer opnieuw zijn plannen klaar voor het komende seizoen. Ook aan de bemesting zal hij v/eer de nodige aandacht moe ten besteden. Door een te éénzijdig gebruik van de meer gezuiverde kunstmeststoffen in de laatste jaren, is de aanvoer van soprenelementen in de grond vermin derd, waardoor er tekorten aan deze elementen zijn gaan ontstaan. Naast het gebruik van organische meststoffen is het daarom aan te be velen de kunstmeststoffen te geven in die vorm, waarbij naast de hoofdelemen ten verschillende waardevolle neven bestanddelen voorkomen. We denken hierbij aan chilisalpeter, slakkenméel en laag procentige kalizouten. Bij dui delijke tekorten aan sporenelementen gebruike men speciale sporenelement meststoffen, zoals koperslakkenbloem. Het grondonderzoek van de laatste jaren heeft bovendien aangetoond dat de kalktoestand van vele landbouwper- celen, vooral op zandgrond, veel te wensen overlaat. Het gebruik van meststoffen die de kalktoestand gunstig beïnvloeden, zoals slakkenmeel en de eigenlijke kalkmest- stoffen, is dan zeker aan te bevelen. Door de toepassing van een zo veel zijdig mogelijke bemesting wordt het oogstrisico verminderd en kan men eco nomischer boeren. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief W\j willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wp kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Pacht. Hoeveel procent mag de grondeigenaar méér vragen op de pacht? Hoeveel is de pacht voor land en tuinbouwgrond per hectare? Op 15 november 1964 zijn de nieuwe pachtnormen voor de agrarische ge bouwen en landerijen ingegaan bij Kon. Besluit (Staatsblad 405). Deze verho- hingen hangen af van de grootte en de kwaliteit van de gebouwen en van de gronden. We kunnen deze hier alleen maar in grove trekken weergeven. Bouw- en grasland max. 30,per ha. Tuinland een verhoging van 10 Ta bel B woningen en woongedeelte. In houd in kubieke meter 300 tot 500 en groter, al naar kwaliteit van 1085, tot 1580,goed 800,— tot 1270,—, gem. 610,tot 890,matig 385, tot 555,— en slecht 170,— tot 235,Tabel C landbouwbedrijf s- gronden) kleiner dan 15 ha en groter al naar kwaliteit van 145,tot 25, en 110,tot 15,per jaar. Tabel A: Al naar de grondsoort en kwaliteit aftrek of toeslag, zonder opstallen. Toeslag of aftrek wisselend. Zeeklei gronden enz. 220,tot 135, 160,— tot 110,—, 130,— tot 50,—. Weidegronden 200,tot 155, 150,— tot 75—, 110,— tot 65,—. Rivierkleigronden 180,tot 105, 150,— tot 190,—, 120,— tot 65,—, 215,tot 80,Zandgronden 150,— tot 90,—, 90,— tot 55,—, 65,— tot 45,—. Tuinland 1.000 tot 700,—, 440,— tot 330,—, 770,— tot 460,—. Alles globaal en afhankelijk van kwaliteit. Verdere in formaties kunt u inwinnen bij de Grond kamer. Adressen gevraagd. Kunt u mij de adressen en geboortedata opgeven van Peter Piekos, Herman Stok en de Mari- chica's Onderstaand volgen de door u ge vraagde gegevens: De Marichica's, Ruysdaelkade 13, Amsterdam. Dit duo bestaat uit Marite Herlaar, geboren 13 oktober 1939 en Quita Lowe-Dijkstra, geboren 9 mei 1935. Herman Stok, Prin segracht 714, Amsterdam. Peter Pie kos (ware naam), Oranjelaan 23, Ber gen. frloestdrank in tabletvorm.95ct Welke plant is dat Hierbij zend ik u een bloem en blad van een plant. De naam is mij onbekend, ook weet ik niet of dit een vaste plant is of een éénjarige. De plant is circa 25 cm hoog en heeft nu nog prachtige bloemen. Kunt u mij hier verder over inlichten? De toegezonden bloem en blad beho ren tot een mooi zomerbloeiend gewas, n.l. Gazina splendis hybride. Een goe de Nederlandse naam is ons niet be kend. De plant vraagt een kalkrijke en vooral warme zonnige plaats. Alleen bij zon openen zich de bloemen. Het is een éénjarig gewas. Zaaitijd februari-maart op warmte, later verspenen en in pot jes zetten. Na half mei buiten uitplan- ten op een ruime afstand door de meer liggende groei van de plant (op 3,25 cm). Kasteel Groeneveld. Wat is in het kort de geschiedenis van Kasteel Groe neveld en wie bewoont het nu? Het kasteel Groeneveld wordt tegen woordig gehuurd door de Nederlandse Televisie Stichting om er allerlei op namen te maken. Bijvoorbeeld Villa Si- donia werd er opgenomen. Het kasteel werd voorheen bewoond door baron Staats van Amerongen. In verschillen de boeken wordt de geschiedenis van dit kasteel vaak verkeerd beschreven. Het eerste dat we zeker weten is dat het kasteel in 1710 het eigendom werd van de zoon van een uitgeweken hugenoot De Mamuchet. Veel meer over dit kas teel kunt u te weten komen uit het boekje „De geschiedenis van Baam", geschreven door de heer D. Pluim Waar schijnlijk zul u dit boekje in een biblio theek moeten zoeken, omdat het in de boekhandel haast niet meer verkrijg baar is. Ook de Baamsche Courant heeft de laatste tijd veel over dit kas teel geschreven en deze zal u zeker de gewenste inlichtingen verstrekken. Het adres van de Baarnsche Courant is: Laanstraat 58, Baarn. Kees Broekman. Hoe luidt het adres van de oud-elf stedenrij der, nu trainer van de Nederlandse schaats ploeg Kees Broekman in Noorwegen? Als Kees Broekman de laatste weken geen verhuisplannen heeft gehad, luidt zijn adres nog steeds Stangenveien 72, Hamar, Noorwegen. Goudvissenvijver. Ik bezit een vij ver achter mijn huis met goudvissen. Deze vissen zijn gezond en de planten groei is fris en mooi. De vijver is een half jaar oud. Kunt u mij naar aanlei ding hiervan onderstaande vragen be antwoorden? 1. Waaraan kan men zien wat het verschil is tussen een man netjes- of vrouwtjesvis De vissen zien er uit of ze kuit moeten schieten (hoe wel dit niet gebeurt). 2. Ik heb een vermoeden dat wij in de winkel waar deze vissen worden gekocht, steeds mannetjes krijgen. Als de goudvissen nog jong zijn, is er geen verschil te zien tussen beide ge slachten. Als ze ouder zijn (dus geschikt voor de teelt) is er wel verschil. De vrouwtjes zijn bij de aarsopening dikker dan de mannetjes. Deze zijn veel slan ker. Als ze er uit zien of ze alle kuit moeten schieten zullen het wel vrouw tjes zijn, maar voor levenskrachtig kuit (eieren moeten er toch mannetjes aan te pas komen. Koffie-extraet. Hoe kan ik koffie- extract maken? U kunt koffie-extract maken door in een gewoon huishoudkoffiepotje koffie te filteren, maar dan met zo weinig mo gelijk water, zodat het een sterke op lossing wordt. In plaats van koffiemelk voegt u dan kokende melk toe in het kopje. Geraniums. Ik heb een aantal ge raniums gestekt. Op het ogenblik staan ze in een schuurtje met voldoende dag licht, maar dit schuur je is niet vorst- vrij. In huis kan ik deze geraniums niet plaatsen, maar ik beschik wel over een vorstvrije kelder zonder daglicht. Kan ik nu met 2 TL-lampen (elk van 20 watt) het daglicht in de kelder ver vangen, en zo ja hoe lang moeten deze lampen per dag branden? Met die lampen kunt u die stekken voldoende licht geven, daar het dag licht gedurende de winter ook niet zo intensief is. De brandduur moet u aan passen aan de duur van het daglicht gedurende de overwintering. Vooral niet te lang belichten, daar dit de stekken tot groei dwingt en het is juist de be doeling zo min mogelijk groei, waar door een sterke plant opgekweekt wordt. De lichtduur per dag varieert dus van 8 tot 10 uur per dag. Wel moet u zorgen voor een goede ventilatie, dus hier ook aanpassen aan de behandeling in kast of bak. In het voorjaar na de wintervorst zo spoedig mogelijk naar het daglicht brengen, b.v. weer naar de schuur. Stekken in de winter aan de droge kant houden. Kevertjes. Ingesloten treft u een kevertje aan dat wij de laatste weken veel in huis aantreffen. Als deze bees- jes gedood worden, kraken ze. Tot welk soort behoren deze kevertjes en wat is de bestrijding hiertegen? Het toegezonden kevertje behoort tot de familie van de lapsnuittorren, ge woonlijk snuitkevers genoemd en beho ren tot het geslacht Otiorrynchus. Ze zijn alleen schadelijk voor verschillende planten als aardbeien, fruitbomen enz. doch zijn in huis absoluut onschadelijk, zoals uit de levenswijze blijkt. In het najaar en in koude zomers willen ze wel eens in huis beschutting zoeken. Zijn ze hinderlijk, dan wegvangen of met D.D.T. stuiven. POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Judo-examens. Zaterdag 20 november j.l. zijn in de sportschool Felix Janssens te Yerseke de navolgende judoka's geslaagd voor de oranje band: A. Hartoog, A. Goe man, J. de Jonge, R. Harthoom, F. Sandere, D. Ampt, L. Nijssen, A. Pe- kaar, A. van Sprundel, L. Pekaar, mej. J. Verschure, W. Catshoek, C. Hart hoom, H. Zonruiter, L. van IJsseldijk, A. Pekaar, S. van der Endt, P. Zonder van, J. Paauwe, K. van der Endt en J. de Rooy. WEMELDENGE Van 28 november4 december 1965 Woensdag 1 december: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.44 7.01 12.18 Maandag 7.22 7.42 0.46 1.03 Dinsdag 8.05 8.35 1.35 1.49 Woensdag 8.57 9.38 2.18 2.39 Donderdag 10.01 10.44 3.15 3.41 Vrijdag 11.14 11.53 4.28 4.54 Zaterdag 12.16 5.32 5.52 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1