NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkincj OP NAAR LUNDY 31STE JAARGANG No. 25 19 NOVEMBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN oCcLftfys da stxcuxt GOUDEN Fa. D. Pieterse - Wemeldinge BINNENVERI NG Ijoodwill SCHUIMRUBBER HAZET-F ABRI EKEN J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Moeders Goede Keuze REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar Ik heb tegen u, dat gij uw eerste liefde hebt verlaten. Openb. 2 4. De Heiland schrijft aan de christenen in Efeze, dat Hij iets tegen hen heeft. Dat is zeer ernstig. U weet, hoe het is, als iemand iets tegen u heeft. Er zit wat. De harte lijkheid in de omgang is verdwenen. Alles loopt even stroef. Wat heeft Christus dan tegen Efeze? Prijzend heeft hg een ganse rij van „werken" opgesomd, en... moesten ze nu dan nóg meer doen dan ze al de den? Nee, dót niet! Maar wót ze de den, moesten ze anders doen. Het moest gedragen worden door... de liefde! Dóór zat de fout! Niet op het „gelaat der Kerk" maakte de Heiland enige aan merking, doch op haar hart. In de uitwendige organisatie liep alles vlot, maar i n n e r 1 ij k deugde er niets van... Ik heb tegen u, dat gij uw eer ste liefde hebt verlaten! Het was in Efeze zo ontzettend koud geworden. De warme bezieling had plaats ge maakt voor kille vormelijkheid. Zou Christus ook zoiets tegen ons kunnen hebben? Het kan allemaal zo akelig kil wor den in de Kerk en in het leven der christenen. U weet wel, hoe het dan gaat. Zo voor het oog loopt alles keu rig, en is er niet dót op aan te mer ken. Maar er zit geen warmte in. We bidden dan wel, en we gaan ter kerk en ten Avondmaal, maar het gaat meer uit sleur dan uit begeerte. Wij ont plooien de Pro-Rege-banier, maar. o God, voor U wil ik belijden als onze zwaarste schuld dat wij, in naam voor U te strijden meest met onszelven zijn vervuld. Dit is het verlaten der eerste liefde. Christus verdraagt dat niet. Alles kan Hij van Zijn Kerk verdra gen, maar juist dit ene niet, want in haar verkilling en verstening dreigt de bruid op te houden bruid te zijn. Er is maar één geneesmiddel. Bekeert u. Het zijn meestal juist de nette men sen, die zich bekeren moeten. (Uit een Dagboek) EEN BORREL, TWEE RIBBEN, DRIE DAGEN Het zou een dure vakantie worden dit jaar. Dat had Arie met zijn vrouw afgesproken. Ze waren er zuinig voor geweest. De bromfiets was opgepoetst en ontkoold, er was zo'n handig boekje aangeschaft, waaruit men in een week kan leren hoe een Luxemburger de weg naar de tandarts vraagt, enfin, alles was in orde. Want nu zelfs een brom fietser geen tas vol papieren meer nodig heeft aan de grens, zouden Arie en de vrouw voor het eerst van hun leven naar onze zuiderburen gaan. Op de eerste dag van de vakantie moest Arie naar de stad om de laatste hand te leggen aan de toebereidselen voor de grote tocht. Ment kent dat: pleisters, Belgisch geld en zulke zaken schaft men pas op het laatste moment aan. Omdat het toch de eerse vakantie dag was, en omdat morgen de grote sprong in het onbekende zou volgen, dronk Arie er een borrel op. En dat had hij niet moeten doen. Want daar om kwam hij nu op het matje. Een agent had hem zien aankomen op die gedenkwaardige dag in het laatst van juli. De bromfietser slingerde, verklaar de de agent als getuige. Toen hij een fietser inhaalde, slingerde hij nog meer. En nadat hij de fietser had ingehaald, sloeg hij over de kop om vervolgens op de berm van de weg te blijven liggen. De agent kon zijn potloodje nog wel even in de zak houden, want een maand later kwam Arie het ziekenhuis pas uit. De dokter had er de handen mee vol gehad, want er waren allerlei krammen aan te pas gekomen om Arie's gezicht weer in de normale plooi te krijgen en twee ribben zaten niet meer op hun plaats. De officier vond het maar zielig, als iemand zo zijn vakantie moet beginnen. „Als je dan toch met alle geweld in het ziekenhuis wilt gaan liggen, doe het dan in de baas z'n tijd", vond hij. Er was in deze zaak een probleem en daarom had men de verbalisant als ge tuige opgeroepen. Arie zelf had enkele dagen later bij het eerste verhoor in het ziekenhuis oprecht verklaard: „Het HERENRINGEN UNIEKE K0LLEKTIE Kapelle - Tel. (01102) 223 slokje zal er wel mee in verband staan". Maar uit het rapport van de dokter was gebleken dat het alcoholgehalte in Arie's bloed niet veel hoger was dan dat van iemand, die per ongeluk over de stoep van een café is gelopen. Volgens de wetenschap had de man nauwelijks één borreltje op. Maar dat kwam, zei de agent, omdat de bloedproef pas vele uren na het ongeluk was genomen. Klaarblijkelijk had men eerst 's mans ribben weer in het gelid gezet. ,,'tls anders geen kwade kerel", zei de politie. Arie zelf bleef er bij dat het van de borrel moest zijn gekomen. Maar de of ficier kon er niet toe komen deze ver dachte de gevangenis in te sturen. Die mislukte vakantie is al een flinke straf op zichzelf, vond hij. Het moest maar met een flinke boete worden afgedaan. De agent trad nu opnieuw naar vo ren. Hij verontschuldigde zich omdat hij graag iets wilde zeggen zonder aan de beurt te zijn. En toen vertelde hij dat Arie de hele strop zelf moest betalen. De Ziekewet zal wel geen cent uitke ren, omdat het een kwestie van eigen schuld is, zei hij. Nu zag de rechter vol mededogen op de verdachte neer. „Drie dagen gevangenisstraf", beslis te hij. „Maar voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar. Als je zorgt dat er het eerste jaar niets gebeurt, gaat er een streep door". „En het volgend jaar in de vakantie alleen maar melk drinken", adviseerde de officier. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) door Leslie Thomas Door een onzer lezers werden enkele weken geleden bijzonderheden over het eiland Lundy gevraagd. Daar wij niet over zijn (haar) adres beschikken en wg op ons verzoek tot heden geen opgave van adres ontvingen, plaatsen wij de in lichtingen thans als artikel. Mogelijk zijn meerdere lezers geïnteresseerd en komt het misschien ook nog onder de aandacht van de vraagsteller (ster). Red. Raad en Daad. Een oud historisch eiland, eens trots op een eigen muntstelsel, waar verha len over reuzen de ronde doen, waar een bijzondere groente groeit en waar de papegaaiduikers hun broedplaats hebben... Midden in het Kanaal van Bristol ligt, als een grote walvis, het bijzondere en prachtige eiland Lundy. U vindt er romantiek, woeste golven, idyllische zomerdagen, mist, zeevogels, vuurtorens, een handjevol eilandbewo ners en een vreemdsoortige kool. Dit alles tezamen, plus de echo's van een opwindend verleden, is vervat op dit hoog uit zee oprijzend stukje land, blootgesteld aan weer en wind. Vanaf het eiland, dat 5 km lang is en op zijn breedst 1 y2 km meet, hebt u een prach tig uitzicht op Wales aan de noord kant en de ruige klippen van Devon in het zuiden. Van het vasteland van Groot-Brittan- nië ziet men het eiland vaak door mist omhuld en dit is, aldus de bewoners, juist de beste tijd voor een bezoek, om dat u, eenmaal op het eiland aangeko men, grote kans hebt dat het weer op klaart en het een prachtige warme dag wordt. Maar de bewoners van Devon zeggen er het volgende van: „Lundy's Clear, Means rain's a' near". Volgens hen kunt u dus bg helder weer maar beter wegblijven. Lundy is per vissersboot te bereiken vanuit Bideford ir. Noord Devon, of, alleen in de zomer, met de excursieboot die de tocht regelmatig onderneemt van uit Ufracombe. De vissersboot vaart het hele jaar en vormt de verbinding tussen Lundy en de buitenwereld. Des winters, als de hoge golven het eiland beuken, is de bevolking geheel en al ge ïsoleerd, soms weken lang. De stoomboot is een wat gerieflijker manier om het eiland te bereiken. Na een plezierige tocht van ongeveer drie uur, laat de boot in de kleine baai het anker vallen en is het wachten op de eilandbewoners, die de passagiers in hun kleine bootjes naar de wal bren gen. Op zoninge dagen heeft de zee een wonderbaarlijk blauwe kleur. De witte zeemeeuwen cirkelen krijsend over de toppen der klippen en rond de peperbus- vormige vuurtoren, die de wacht houdt op het hoogste punt van het eiland. Eenmaal aan land kunt u niets an ders doen dan klimmen. Er leiden twee paden omhoog, die in de gids nogal ten onrechte wegen worden genoemd, maar die ongeschikt zgn voor elk vervoer middel. Het is een lange klim, maar als u op de top bent aangekomen zult u er zeker geen spijt van hebben. U kunt beneden u de boot vredig op het glin sterende water zien liggen, terwijl de kleine bootjes nog steeds heen en weer varen. En nu bent u hier, op een plekje dat wel zeer een tegenstelling vormt met de overbevolkte wereld, temidden van lage stenen muren en heidevelden, ruig harige schapen en wilde geiten. Op uw wandeling over het eiland komt u aan een oude verlaten vuurtoren, verlaten omdat het licht zo Iioog zat en de mist vaak zo laag kwam dat de toren van geen nut meer was. Dan is er het kleine gehucht, waar de eilandbewoners op gure winteravon den gezellig voor hun haardvuren bgeen zitten, het „hotel" en de Marisco Ta vern, die winkel, vergaderzaal, post kantoor en bar tegelijk is. Even verderop staat de massieve gra nieten kerk, gebouwd door de dominee met de toepasselijkste naam aller tijden de eerw. heer Hudson G. Heaven. De familie Marisco, die in het verre verleden de eigenaren van het eiland waren, waren trotse, onafhankelijke eilandbewoners. Liever dan onder het gezag te staan van de een of andere prins of leider van het vasteland, slo ten de Marisco's een verbond met een primitieve Viking, Holdbodii genaamd. De familie Marisco maakte zich ook „verdienstelijk" door de eerste konijnen in Engeland in te voeren. De betrekkingen met Scandinavië worden nog steeds herdacht op Lundy. Enkele jaren geleden gaf het eiland een speciale postzegel uit ter herdenking van de nederlaag, welke de Noorse ko ning Bloodaxe duizend jaar geleden leed. Een tijdlang had het eiland zijn eigen munten. Deze werden genoemd naar de vogels die op het eiland leven, de Puf fins (papegaaiduikers). De munten zijn ook nu nog, zij het onofficiëel, in cir- het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. culatie en worden gebruikt om post zegelwaarden aan te duiden. Deze „puffinage" werd op het eiland ingevoerd door M. C. Harman, die Lun dy in 1925 aankocht voor 16.000. De munten droegen zijn beeltenis op de ene zijde en een Puffin op de andere zijde. Deze uitgifte van eigen munten had een twist tot resultaat, die zelfs behandeld werd door het hoogste hof van Groot- Brittannië het House of Lords al vorens de uitgifte tenslotte ontwettig werd verklaard. Andere bezitters van het eiland wa ren o.a. Kapitein Nutt en de „zaken man" Thomas Benson. Benson pachtte Lundy in de 18e eeuw voor 60. Hij liet hoogverzekerde schepen uit ver schillende havens komen, loste de la ding in het geheim op Lundy, liet de schepen verbranden en inde naderhand het verzekeringsbedrag. Hij nam ook op zich om dwangarbei ders naar het buitenland te vervoeren en bracht ze dan niet verder dan Lun dy, waar ze slavenarbeid voor hem ver richten moesten. Een zeer vreemd echtpaar op het eiland waren een reus van 2.55 m en zijn vrouw, die 2.30 m lang was. Hun stoffelijke resten werden in 1850 ge vonden. Op Lundy groeit een koolsoort, Bras- sica Wrightii genoemd, die nergens an ders ter wereld voorkomt. Ook vindt u er vreemde plaatsnamen als Puffin Gul ly, Benjamin's Chair, The Ugly and Mouse and Rat Islands. Het eiland heeft iets betoverends, iets fascinerends, dat het niet prgsgeeft aan de tijdelijke „indringers" uit de wereld daarbuiten. Natuurlijk, het heet de be zoekers, die per boot komen, hartelijk welkom maar als ze vertrokken zijn hult Lundy zich weer in de mist, de zeehonden hokken samen op de rotsen, de eilandsfeer, in de ware zin van het woord, keert terug. LESLIE THOMAS ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wg willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zgn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Slecht verleden. 18 jaar geleden werd ik tot een jaar veroordeeld wegens heling. Sindsdien is er niets meer voor gevallen. Als ik nu geld wil lenen of iets op afbetaling kopen, want ik wil gaan trouwen, dan krijg ik altijd bericht dat men mij na informatie niet kan helpen. Is hier niets aan te doen? is de vraag van C. T. Het staat een bank vrg geld te leenen aan wie zij wil. Ondervindt u bij een lening nog steeds moeilijkheden door die veroordeling van 18 jaar geleden, dan raden wij u aan u te wenden tot het hoofd van het reclasseringsbureau, hetwelk na uw veroordeling contact met u heeft gehad. Aan deze persoon kunt u uw huidige moeilijkheden uiteenzet ten en hem vragen te bemiddelen t.b.v. een eventueel te sluiten lening. Destructiewet. Kunt u mg de vol ledige teksten van artikel 4 en 12 van de Destructiewet geven? Art. 4 luidt: Het is verboden des- tructiemateriaal aan destructie te ont trekken. Art. 12 luidt: 1. De eigenaar of houder van desructiemateriaal is ver plicht dit overeenkomstig de in art. 17, eerste lid, bedoelde plaatselijke veror dening aan te geven, alsmede het ter be schikking van of af te staan aan het bestuur van de gemeente, waar het zich bevindt. 2. Het bestuur van de gemeen te draagt het in het eerste lid bedoelde destructiemateriaal met inachtneming van het bij de plaatselijke verordening, dan wel bij de overeenkomst, bedoeld in artikel 17, derde lid, bepaalde, over aan de ondernemer tot wiens gebied de ge meente behoort. Het doel te dien aan zien een administratie te voeren, aan sluitend bij de door de ondernemer in gevolge artikel 9 te voeren administra tie. 3. De 'ondernemer is verplicht tot het ophalen, het vervoeren en de des tructie van het in het eerste lid be doelde destructiemateriaal overeenkom stig de bij of krachtens deze wet te ge ven voorschriften. Voetbal. Kunt u mg zeggen, hoe de uitslag in de competitie 19631964 van de voetbalwedstrijd G.V.A.V.-Feg- enoord was en hoe was de uitslag van dezelfde ontmoeting in het seizoen 1964—1965 Het vorig seizoen kwam er een ein de aan de jarenlange traditie dat Fege- noord in Groningen niet van G.V.A.V. kon winnen. De Rotterdammers die bof ten dat G.V.A.V.-keeper Van Leeuwen juist was geschorst, wonnen toen met 31. Het seizoen er voor waren zg in het Oosterparkstadion nog met 30 in de pan gehakt in een wedstrijd waarin Klaas Nuninga zich meer onderscheid de dan dat hg dat later bg Ajax zou doen. Bedorven vermicelli. Een klant klaagde dat de bg ons gekochte vermi celli haar kippesoep had zuurgemaakt. Is dat mogelijk? We kunnen ons niet voorstellen dat vermicelli, mits droog bewaard, oorzaak zou zijn van het zuurworden van de soep. Was de kip werkelijk vers of uit een vriescel? Vermoedelijk ligt de oor zaak in de nabehandeling van de ge kookte kippesoep, door het te lang on der een bepaalde temperatuur te be waren. Vooral de temperatuur tussen 20 en 40 gr. C. is fataal, als de soep enz. lang aan een dergelijke tempera tuur is blootgesteld. Deze temperatuur is de meest geschikte voor een snelle vermeerdering van de bacteriën die het zuurworden veroorzaken. Wil men dus soep e.d. bewaren, dan snel afkoelen en niet te lang in de warme keuken laten staan. Half september heersten er zo merse temperaturen, die niet erg bevor derlijk waren voor het bewaren. We vragen ons af waarom u niet direkt de Warenwet ingeschakeld heeft, vooral als u nog van deze vermicelli in voorraad had. U zou dan kunnen bewijzen dat het niet aan die vermicelli lag. Voor Baby's huldfo Adres. Wat is het privé-adres en telefoonnummer van minister Veldkamp van sociale zaken? Minister G. M. J. Veldkamp woont Israëlslaan 55, Den Haag, en is telefo nisch te bereiken onder nummer (070) 183220. Belasting op ramen. Wanneer en door wie werd belasting ingevoerd op ,het aantal ramen van een huis, tenge volge waarvan, naar ik meen, op oude re behuizingen ramen op de muren wer den geschilderd? Op 28 juni 1822 ging de wet in over belastingheffing, die bepaalde dat er be lasting moest worden betaald op deu ren en vensters. Op 29 maart 1833 werd deze wet vervangen door een andere, maar de bepaling wat vensters en deu ren betrof bleef. Weer een nieuwe wet werd afgekondigd op 16 april 1896. Zul ke wetten worden altgd uitgevaardigd door de wetgevende macht. De eerste wet werd dus uitgevaardigd onder het bewind van koning Willem I. Inderdaad gingen de mensen tengevolge van deze wet sommige ramen en deuren dicht- metselen, in huizen uit die tgd kimt u dit nu nog zien. WEMELDINGE Van 2127 november 1965 Dinsdag 23 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m n.m. v.m. n.m. Zondag 2.08 2.28 7.35 7.58 Maandag 2.56 3.12 8.19 8.42 Dinsdag 3.40 3.53 8.59 9.21 Woensdag 4.20 4.30 9.36 9.59 Donderdag 4.57 5.06 10.18 10.38 Vrijdag 5.32 5.43 10.58 11.12 Zaterdag 6.08 6.21 11.35 11.54 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1