JF „.SNHISK KOMT PAN PE 6R0TE 3, PE HOOFDPRIJS fliirtjerli/'kp VERRASSING KRABBENDIJKE Wat zegt de quizmaster Predikbeurten Eens schudt het leven je wakker TWEEDE BLAD 12 NOVEMBER 1865 Raadsvergadering. Vorige week donderdag kwam de ge meenteraad in openbare vergadering bijeen. Meegedeeld werd dat de grond achter de huizen in de J. W. Friso- straat verkocht is aan de huiseigenaars. Eind december loopt n.l. de 40-jarige pacht af. Bij de ingekomen stukken be vond zich een verzoek van de muziek vereniging „Concordia" om de subsidie te verhogen. De vereniging kampt met een tekort van 800,B. en W. dien den een meerderheidsvoorstel in om de subsidie te verhogen van 100,tot 300,Over dit voorstel werd lang durig beraadslaagd. Dhr. Marcusse zei gehoopt te hebben dat men royaler uit de hoek zou komen. In de omliggende gemeenten krijgen de verenigingen aan merkelijk hogere subsidies. De burge meester antwoordde dat er eerst was geïnformeerd naar de grootte van de subsidies van de omliggende gemeen ten en toen bleek dat Waarde 300, Yerseke 600,Kruiningen 600, Kapelle 1200,en Rilland 1500, geeft. Men heeft zich laten leiden door de gedachte dat 300,voorlopig ge noeg zou zijn om ook een prikkel voor de vereniging over te laten. In de Scoudestraat wordt een stopverbod in gesteld voor beide zijden, over een af stand van 45 meter vanaf de Dorps straat. Het stilstaan van voertuigen is vooral op dit gedeelte hinderlijk. De chr. Uloschool zal met twee leslokalen uitgebreid worden. Door de toename van het aantal leerlingen is dit nood zakelijk geworden. Het natuurkunde- lokaal werd reeds als gewoon leslokaal gebruikt en nu het leerlingenaantal weer zo sterk is toegenomen dat een zesde leerkracht mag worden benoemd, is het nodig er twee lokalen bij te bou wen. Hierdoor komt men op het ter rein dat bestemd was voor de te bou wen lagere school op gereformeerde grondslag, waarvoor nu een nieuw ter rein dient gezocht te worden. Het voor stel om in bouwplan West een nieuwe, tweede kleuterschool te gaan bouwen, had de volle instemming van de raad. De op dit ogenblik in gebruik zijnde school kan 120 leerlingen herbergen, maar biedt volgens de tegenwooridge eisen slechts gerief voor 80 leerlingen. Het aantal leerlingen neemt zodanig toe, dat er vanaf 1 december 1965 geen nieuwe leerlingen meer aangenomen kunnen worden. De school zal gebouwd worden voor rekening van de gemeen te en zal dan, zoals dit met de tegen woordige gebeurt, verhuurd worden aan het schoolbestuur. Studievereniging vergaderde. De studievereniging der S.G.P. ver gaderde onder voorzitterschap van dhr. Slotboom. Op deze avond sprak dhr. W. de Bel over de Anti-Revolutionaire Par tij. Hij lichtte ook o.m. de verschillen tussen S.G.P. en A.R. toe. Een uitvoeri ge discussie volgde. Brand! Zondagavond werd de vredige stilte in Krabbendijke wreed verstoord door het loeien van de brandweersirene. Dhr. H. Weststrate had alarm geslagen om dat hij zag dat er iets mis was in het opberghokje van de voetbalvereniging. Met in werking gestelde hoorn snelde de brandweer naar de plaats des on- heils. Met man en macht werd er ge spoten. Het gebouwtje werd voor een groot gedeelte vernield. Enkele netten en een kalkmachine die er in waren op geslagen werden ook een prooi van de vlammen, zodat de voetbalvereniging hier nog een behoorlijke schadepost aan heeft. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Voetbal. Het tweede elftal versloeg Temeuzen- se Boys met 30. Het was hierbij for- tuinlgker dan de A-junioren, die met 31 verloren van Wemeldinge en de B-junioren, die tegen Hansweertse Boys met 22 gelijk speelden. Spaarbanken. B^j de spaarbank der Coöp. Raiffei- senbank werd in de maand oktober in gelegd 519.235,99 en uitbetaald 327.787,08. Het totaal ingelegde te goed bedroeg eind okt. 10.830.944,01. In oktober werden 64 nieuwe spaarders ingeschreven. Bij de rijkspostspaarbank werd in ok tober 25.015,04 ingelegd en uitbetaald 15.409,08. Benoeming. Met ingang van 1 februari 1966 is tot lerares aan de Uloschool benoemd mej. J. Bout te Huizen (N.-H.). U doet allemaal mee aan een natio nale puzzelcompetitie, maar deze week bent u de hoofdpersoon in een piraten radioquiz. Daar komt het op geld niet aan en wordt kwistig gestrooid met grote getallen. Zó erg, dat de quizmas ter zélf in de war komt van al die cij fers. Natuurlijk bestaat de hoofdprijs niet uit zoveel guldens, maar uit een prijs in natura. De wedstrijdleider heeft ech ter in zijn ijver de letters van zijn eigen woorden in cijfers vertaald en om de verwarring nog groter te maken, heeft hij in de ruimten tussen de woorden die de prijs aanduiden nog de ge talletjes uitgestrooid van zijn laatste woord: een plaatsnaam in Italië. Ja, de gemakkelijke puzzeltjes zijn nu achter de rug, nu moet u eens la ten zien wat u waard bent. Schrijft u de bedoelde hoofdprijs maar eens in woorden op een briefkaart (compleet invulstrookj e gebruiken De beloning zal groot zijn. Wie de oplossing volgens de voorwaarden goed heeft, kan ditmaal ZEVEN punten no teren en een mooie sprong vooruit ma ken Voor elk foutje wordt één punt afgetrokken, maar u kunt met uw in zending altijd scoren! PRIJSWINNAAR OPGAVE 5 Mevrouw P. Henzen, Sluispad 1 te Driemond bij Weesp, boekte het hoog ste aantal extra punten, n.l. 2 bij de 5 voor een geheel goede oplossing en kan dus t.z.t. de L.P. voor de meest origi nele inzending van oplossing 5 tegemoet zien. BELANGRIJK! Van een aantal inzenders die het strookje niet gebruikten of te krap af knipten, is niet bekend op welke krant zij geabonneerd zjjn. Willen deze deel nemers dat nog even melden aan P.P., Postbus 35, Utrecht? Bij deelneming moeten beslist brief kaarten worden gebruikt en mag de codeletter bij de oplossing niet ontbre ken! Ook zijn er elke week vele puz zelaars die hun kaart te laé.t hebben gepost. Leest u vooral de voorwaarden nog eens na teneinde teleurstelling te voorkomen. OPLOSSING OPGAVE 6 ageet etage geënt tegen gaten a g e n t enige genie tenen enten Aldus kon uit een anagram een ma gisch vierkant" worden verkregen en wie het tovervierkant volledig inzond, volgens de voorwaarden, verwierf de vijf uitgeloofde punten. Per fout werd één punt afgetrokken. Ongelooflijk, dat zelfs uit zo'n let- terpuzzel nog oorspronkelijke ideeën ontsprotenEr werden niet alleen zinnen en gedichten meegestuurd waar in de gevonden woorden weer werden gebruikt, maar bovendien plakten en kelen nog de „agent" in foto „tegen" de „etage" en wisten zij als een „ge nie" een bloem in een steel te „enten"... Voor de woordkunstenaars gaf de jury een extra punt en de figuurtjesplakkers met die plaatjes kwamen met twee ex tra punten uit de bus. Drie extra punten èn de wekelijkse grammofoonplaat werden geboekt voor degene die alle woorden (zowel links als rechts) in een foto had bijgeplakt en op originele wyze zowel „Ageet" als de „gaten", „enige" als „genie" en het abstracte „tegen" in beeld heeft ge bracht. VOORWAARDEN voor deelneming aan puzzel- competitie Nederland 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar van Nederland". 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cents inleggeld ver schuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrook je met codeletters en oplossing moet op een blanco brief kaart worden geplakt, te adresse ren aan Perspuzzelcompetitie, post bus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of verande ringen maken een inzending on geldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de cen trale jury komen, dingen die week niet meer mee in de puntentelling. 6. Op elke briefkaart moet het ver schuldigde porto (10 cent voor bin nenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die evt. niet door de P.T.T. zijn afgestempeld, zijn on geldig. 7. Voor elke goede inzending ver werft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaar te van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor op vallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal pun ten in totaal verwerven. PLAK DIT STROOKJE OP BLANCO ZIJDE BRIEFKAART Oplossing vader: Oplossing moeder: Oplossing zoon: Oplossing dochter: Y(Voor élke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart 1 post zegel van 25 cent bijplakken nóAst de postzegel van 10 cent (bin nenland) Adresseer aan: Pers-Puzzelcompetitie, Postbus 35, Utrecht 8. Wij dragen geen verantwoordelijk heid voor zoekraken, beschadiging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Neder landse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, oplos singen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voorwaarden en met de beslissingen van de jury. WAT ZIJN DE PRIJZEN? 500,èn het landelijk kampioen schap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draagbaar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhor loge en een fondu-pan. Voorts loven wij ter aanmoediging el ke week een L.P.-grammofoonplaat uit voor de inzender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week. Van 411 november 1965 YERSEKE. Geboren: Bartel, zv. Hui- brecht van Noorden en Adriana van den Berge; Jakoba Maatje Pieternella, dv. Marinus Jacobus Verlare en Eliza beth Maatje den Hollander; Jozias Jan, zv. Arie Jozias de Koeijer en Klazina Neeltje de Koeijer; Karei Jakob, zv. Rijk Rijkse en Catharina Hendrika Priem. Overleden: Geertruid van den Bosch, 84 j„ wed. van Pieter Hoogstrate. Huw.afk.: Pieter van Oost, 23 j. en Adriana Kornelia Karman, 19 j. te Goes. Van 410 november 1965 KRUININGEN. Geboren: Leendert, zv. Dingenis Otte en Maatje Maria Koole. Gehuwd: Jacob Jan Onderdelinden, 19 j. te Ridderkerk en Elena Johanna Meijer, 20 j. Over de maand oktober 1965 KRABBENDIJKE. Geboren: Jacobus A., zv. A. Hoogerheide en R. Theen- aart; Maria, dv. J. Veerhoek en M. de Rijder; Paulina N., dv. A. Buteijn en E. Verkamman; Johanna E. M., dv. L. Boone en C. Versprille; Marina J., dv. J. van Koeveringe en A. de Muijnck; Hendrik N., zv. P. Tramper en A. Koo- man. Ondertrouwd: A. de Jager, 24 j. en D. Schrier, 23 j.; C. van Kleunen, 27 j. en C. Lagendijk, 23 j. Getrouwd: G. Zondervan, 24 j. en M. Ruster, 20 j.L. Hoekman, 20 j. en M. Schouten, 20 j.; C. van Kleunen, 27 j. en C. Lagendijk, 23 j. Overleden: L. Welleman, 66 j.; C. Verdonk, 78 j„ wed. van J. Kesselaar; J. Tavenler, 72 j„ wed. van C. Bergs; C. Lagendijk, 1 j.G. Hoekman, 64 j„ e.v. N. Philipse. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. 2.30 uur: Ds. A. van Cruyningen, Kloe- tinge. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. Baayens, Lei- muiden. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. Chr. v. d. Poel. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 8 en 10 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Leiding: Kapiteine van Engelen. W emeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Kand. G. L. Goedhart, Amsterdam. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. B. van der Lelie. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. P. van dei- Made, Rotterdam. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. D. Sloot. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrij Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Ds. T. H. Penninga te Rotterdam. Krabbendyke Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. S. M. J. Hulsbergen van Kapelle. 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. W. Suyker. 2 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 10 uur: Dr. Bakker, Middelburg. 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga, Yerseke Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 5 uur: Ds. H. R. Juch. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 uur: De heer Wasterval, Hedenesse. 2.30 uur: Mej. P. Stok, Kattendijke. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. door LEIDA GRAAFLAND 31) Ik bied u daarvoor alsnog mijn ex cuses aan, mijn eerlijk gemeende ver ontschuldiging.... alsjeblieft, Roelie...." Zijn stem klonk steeds hartstochtelij ker. „Als je wilt, zal ik voor je op mijn knieën gaan liggen en je verge ving vragen. Ik heb altijd zoveel bewon dering voor je gehad en nu nog. Ik heb er respect voor, hoe je de zaak hier leidt, maar geloof me, ik spreek als man van ervaring, op de duur zal dit je te zwaar worden... Dit kan een mens alleen niet meer. Je zult er aan kapot gaan en ik wil je zo graag helpen, in ieder opzicht wil ik je helpen... mijn verdere leven wil ik in je dienst stel len... als ik maar in je nabijheid mag blijven, omdat ik je zo vereer, als vrouw..." Hij was buiten adem geraakt door zijn dringende woorden, die steeds hef tiger klonken en nu liet hij zijn handen langs zich heen vallen en wendde zich af. En op dit moment begreep Roelie, dat deze man verliefd op haar was. Ge woon hopeloos verliefd. Dat hij dat al die jaren al geweest was, toen hq nog bij haar overhuis kwam. Dat hij daar om geen oog had voor andere vrouwen en meisjes, tenzij om er een goedkoop avontuurtje mee te beleven en dan weer aan de kant te zetten. Daarom was Tom Talingen ongevoelig voor de smachten de blikken van de dorpsschonen. Omdat er voor hem maar één vrouw bestond: Roelie Borger, de vrouw van zijn pa troon. Een stille liefde, die hij diep in zijn binnenste had weggeborgen, zorg vuldig proberen te verstikken, tot die nu losbarstte in de wanhoop van zijn bestaan. Begrijpende, dat ze hem lang zaam maar zeker weg wilde werken. De laatste strohalm, waaraan hij zich probeerde vast te klampen. Als ik wil, ligt hij op zijn knieën voor me, dacht ze, en deze gedachte gaf haar een voldaan gevoel. Nu is het zo ver, dat ik hem kan vertrappen, als ik dat wil. Maar ik wil het nog niet. Ik ben nog niet met hem klaar. Hjj moet nog een poosje spartelen. „Meneer Talingen", zei ze op beheers te toon, „de onzin, die u zo juist uit gekraamd hebt, zal ik maar vergeten. Ik neem aan, dat u op dit ogenblik u- zelf niet voldoende onder controle hebt. Nu ik u zo aanzie, valt het me op, dat u er slecht uitziet. U hebt al te veel werk gehad, vooral onmiddellijk na de dood van m(jn geliefde echtgenoot. Ik heb veel te veel van u gevergd en ik zal het me nooit kunnen vergeven, als u vandaag of morgen instort. Ik stuur u voorlopig met ziekteverlof. Gaat u een poosje naar een rustig vakantie verblijf, aan zee, of in de bergen, of waar dan ook. U bent totaal overspan nen. Ik wil het niet op mijn geweten hebben, dat u een ernstige inzinking krijgt. Ik schenk u twee maanden ziek teverlof met behoud van uw salaris, in gaande op dit ogenblik". Hij draaide zich met een ruk naar haar toe en keek haar met fonkelende ogen aan. „Dat kunt u niet doen, mevrouw... één dag nadat de nieuwe boekhouder in dienst getreden is, mij met ziekteverlof sturen. Weet u, wat daarin ligt opge sloten Dat ik fraude heb gepleegd, dat er althans iets met de boeken niet in orde is. Zo zullen de mensen deze on verwachte maatregel opvatten. Wilt u me dit ook nog aandoen? Is er dan niets menselijks meer in u overgeble ven? Wilt u me dan volkomen kapot maken? Geestelijk en maatschappelijk? Is het uw bedoeling me weer terug te trappen in de goot, waarin ik eens ge legen heb? Zegt u het me dan alstu blieft meteen, dan weet ik het... Waar om haat u me zo? U hebt niet het recht me zo te haten, om één stommi teit, die ik toen, op die avond in uw huis uithaalde..." „We spreken er niet meer over, me neer Talingen. U bent op dit ogenblik met ziekteverlof. Ik zal het doorgeven aan de bedrijfsvereniging. Stel u mor gen onder geneeskundige behandeling. Dokter Wals zal ik inlichten. En zoek een rustig oord op, zodat u weer tot u- zelf kunt komen. Daaran spreken we weer". Hij schudde zijn hoofd. „Dan zal er geen daarna meer zijn, mevrouw. U weet mijn verleden. Maar u weet niet, dat ik gevochten heb, om weer uit die goot te komen, waarin ik, buiten mijn schuld, gekomen ben. Als u mij nu wegstuurt, dan is het met me gedaan. Dan zal ik geen tweede keer meer de moed hebben om staande te blijven, omdat er dan geen enkel ideaal meer voor me overblijft. U hebt mijn lot in uw handen". „Al dit gezwam versterkt mij in de mening, dat je ziek bent. Totaal over spannen. 't Blijft, zoals ik gezegd heb. Ga naar huis, neem een paar asperinen of desnoods een stevige borrel en kruip onder de wol. Morgen stuur ik dokter Wals naar je toe". Langzaam liep hij naar de deur. „Goed, mevrouw, u hebt^Ket spel ge wonnen. U hebt ongetwijfeld die onge luksavond wraak gezworen. Ik felici teer u... proficiat met uw overwinning. IJ hebt uw doel bereikt. Daarvan ben ik >nu overtuigd. Alles had ten doel om me maatschappelijk en geestelijk te ver moorden. U bent daarin op dit ogenblik ten volle geslaagd, mevrouw Borger. Vanavond kunt u tot uzelf zeggen: ik heb hem, die Talingen, waar ik hem hebben wilde, terug in de goot. Bidt God, mevrouw, dat u nooit spjjt zult krijgen van deze avond. Ik wens u het beste". Ze hoorde hem de trap afstormen en even later met gierende banden in zijn wagen wegreden. En ze herhaalde zacht zijn eigen woorden: „Ik heb je, nette meneer Talingen, waar ik je hebben wilde Maar voldoening had Roelie Borger op dit moment niet. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1965 | | pagina 3