NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq (Vï?dBw Gevaarlijke eensgezindheid f/oor/iu/// K£"?Dampo 31STE JAARGANG No. 23 5 NOVEMBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 iiM-Mii.üjii.i.nrna De bloemen van hei oorlogsgraf Fa. D. Pieterse - Wemeldinge BINNENVERI NG 'SCHUIMRUBBER HAZET-F ABRI EKEN Zevenbergen N.B. J. Kole Yerseke Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Mensenkind, wat is het hout des wijnstoks meer dan alle hout? Ezechiël 15 2a. De Here stelt aan Ezechiël de vraag, wat het hout van een wijnstok vóór heeft, boven alle andere hout. De vraag is scherp en niet zonder ironie. Het antwoord moet immers luiden, dat het hout van de wijnstok bij het hout van schier alle bomen ten achter staat. Van eiken en beuken kan men tenminste nog van alles maken, en ge heel afgezien van de vruchten, hebben zulke bomei. waarde om hun hout. Met de wijnstok is dit niet het ge val! De wijnstok is een edele plant, maar als hij geen vruchten draagt, is hij to taal waardeloos. Een onvruchtbare wijn stok heeft geen zin en geen nut. Men kan van wijnstokhout zelfs geen simpele pin maken, om er iets aan op te han gen. Het is bij de wijnstok niet om het hout, maar om de vrucht te doen. Hiermee is de troosteloze toestand van Jeruzalem in de dagen van Ezeehi- el aangewezen. Vruchten van bekering droeg het niet, en daarom zal de Here met die stad doen, wat elke landman met een onnutte wijnstok doet: uit roeien, want waarom zou hij nog on nut de aarde beslaan? Dit is ook voor ons gezegd. Zijn we ons inderdaad goed bewust van het schrikkelijk kwaad van on vruchtbaarheid Als iemand gif tige vruchten voortbrengt, hebben we daar wel genoeg van te zeggen. Dieven en overspelers, wel foei! Maar laat ons goed bedenken, dat Gods Woord het machtigst toomt tegen het, misschien De meest moderne I COLLIERS-HANGERSl illllBGEN Kapelle - Tel. (01102) 223 uiterlijk nette en preciese, maar in we zen door en door onvruchtbare en lege leven! Een onvruchtbaar leven is een mis lukt leven! Het is niet de vraag, of we geleefd hebben, maar of we voor God geleefd hebben. Best mogelijk, dat ons leven, naar menselijk oordeel, geslaagd en welbesteed was. We hebben gezwoegd en onze kinderen zullen er ons dank baar voor blijven. Maar als het alle maal voor onszelf was en er was niets voor God in, dan is het mislukt. Hoe staat het in ons leven met de hemelse vruchten? De Landman komt straks niet om blad of hout, maar om vrucht! (Uit een Dagboek) Er mag bepaald niet worden geklaagd over een gebrek aan financieel-econo- misch nieuws. Dat nieuws wordt ge maakt zowel door de volksvertegen woordiging als door de regering. Ons kabinet verstond zelfs de kunst om op twee plaatsen tegelijk aan het woord te zijn. Terwijl minister Vondeling met miljoenen goochelde op het Binnenhof, hield zijn collega Den Uyl zich bezig met een college voor de vertegenwoor digers van de industrie te Maastricht. Het kan nuttig zijn om zich de inhoud en de betekenis van dat college nog eens voor de geest te halen, te meer omdat de industriële gezagsdragers ook enkele opmerkelijke uitspraken deden. Voorlopig tevreden. In de ontmoeting tussen overheid en industrie zijn geen scherpe woorden gevallen. Beide partijen hebben elkaar gespaard en geprezen, waar dat moge lijk bleek. De industrie beperkte zich bij dat treffen tot kritiek op onderdelen van het economisch overheidsbeleid en de regering honoreerde deze geste met het aanschaffen van haar tijdelijke be voegdheid tot het treffen van indivi duele prijsmaatregelen, hetgeen van zelfsprekend niet betekent dat er geen collectieve prijsmaatregelen, meer zul len komen. De regering is voorlopig tevreden met de industrie, die langzamerhand onze belangrijkste inkomensbron is ge worden. De ondernemers in de industrie beseffen hun verantwoordelijkheid, zo prees drs. Den Uyl en voordien had de industrie bij monde van de heer De Koster verklaard dat de plannen van genoemde bewindsman van visie getui gen; ,,Ook al kan men die visie niet in alle onderdelen onderschrijven.,, De minister van econ. zaken woog de prijzen van industriële produkten af tegen die van de diensten. Zodoende kon hij stellen dat in 5 jaar de prijzen van industriële produkten met 10% gestegen, maar het dienstpakket werd 20% duurder. Welvaart of welzijn Producenten van duurzame con sumptiegoederen konden van 1951 tot 1964 gemiddeld zelfs tot een prijsdaling van 20% komen. In die tijd moesten de diensten 70% duurder worden. Dit bracht de minister er toe een oneven wichtigheid te constateren tussen wel vaart en welzijn. De economische groei in ons land is nog onevenwichtig en moet derhalve gecorrigeerd worden. Binnen de economie veranderen de ver houdingen, zo meent de regering. De dienstensector blijft achter in produk- tiviteitsgroei. evenals de industrie in enkele branches. De regering wil nu die branches onderzoeken en daaruit de conclusie trekken, die vooraf al onderschreven waren door de voorzitter van helt Verbond van, Nederlandse Werkgevers. Het patroon van onze economie is te veelzijdig en te prutserig en dit ziet men als de oorzaken van het ach terblijven van ons bruto nationaal pro- dukt bij een land als de V.S. Meer diepte De industriële werkgevers zeggen dat er een groot tekort is aan inves teringen in de diepte en de regering is het daarmee eens. Er moet naar haar mening beperking van investering komen in de breedte. Zij zoekt die be perking in de eerste plaats bij de dienstverlening, anders zou de be windsman op de gestegen prijzen in deze sector niet zozeer de nadruk hebben gelegd. Daarnaast moet in de sector van de produktie voorkomen worden, dat er geld besteed wordt aan bedrijven die in de markt toch niet mee kunnen. Hiermee worden in het economisch groeiproces in ons land de schapen van de bokken gescheiden. In de beoordeling van de deelnemers aan het economisch leven in Nederland is steeds uitgegaan van de formule van gelijke kansen. Hiermee wordt bedoeld dat elk soort bedrijf, ongeacht ligging en opzet, voor de overheid gelijke rechten bezit. In de theorie van Den Uyl kan dat nauwelijks het geval zijn. De waardering van de overheid gaat alleen nog uit naar de meest rendabele bedrijven. De zeer rationeel werkende bedrijfshuishoudingen moeten zich ver diepen en vergroten. Van de rest moet een deel worden opgeruimd. Konsekwenties Op het eerste gezicht lijkt zo'n redenering volkomen juist. Het is ech ter duidelijk dat deze in zijn konse kwenties tot een zeer gevaarlijke ont wikkeling leidt. Want ergens moet bepaald worden wat er wel en wat er niet doelmatig JLs. Iemand moet mee delen of een bepaalde dienst gewenst is of overbodig wordt geacht. Bij de produktie van overhemden b.v. kunnen er zestig soorten worden gemaakt, die alle een redelijke afzet vinden maar er kan ook één soort wor den geproduceerd in een veel grotere seriie zodat de produktiekosten per eenheid dalen. In de zelfde gedachten- gang kunnen de distributiekosten aan vaard worden bij spreiding van de ver kooppunten over een gehele stad of bij verkoop in een stad op één plaats. Het laatste is beslist goedkoper voor de eindprijs maar daarvoor moet dan een hele stad vol consumenten naar een enkel punt gaan. Het voor of tegen van het een of het ander werd tot heden door de vrije keuze van consumenten via de markt prijs bepaald. Legt men echter die marktprijs aan banden, dan kan men tot een volkomen socialisatie geraken. Gaat het stap voor stap die kant op? Dit pad? Het komt ons voor dat onze indu strie de maatschappelijke rationalisatie al te gemakkelijk aanvaardt als een on ontkoombaar gegeven. Zij komt in de verleiding voorstander te worden van het opruimen van een groot aantal klein- en middenbedrijven, die naar het oordeel van de groten overbodig zijn geworden omdat him produktiemethode niet de meest doelmatige is naar het oordeel van in laatste instantie de over heid. Daarmee worden dan concurrenten op de kapitaalmarkt geweerd en verruimt men de arbeidsmarkt. Daarmee wordt ook een ontwikkeling ingeluid, die het produktieprogramma van onze industrie zal versmallen en spoedig ook de con currentie zal verzwakken. Willen onze „captains of industry" dit pad op? Wij kunnen het ons nauwelijks voorstellen. Ons produktiepatroon zou spoedig tezeer worden ingekrompen en aan de komst van nieuwe industrie- of handelsbedrijven zou een eind worden gemaakt. Het lijkt ons beter, toch maar iets meer te letten op de consument met zijn gevarieerde eisen en de kreet van uiter ste „utility" met grote reserve te han teren. Tenzij wij de volledige gesociali seerde maatschappij als einddoel hebben aanvaard. (Nadruk verboden) Drs. MIERLO KLAPROOSDAG 1965 Elk jaar in november dit jaar op de 13e van die maand is het Klap roosdag. De klaproos de symbolische bloem van het oorlogsgraf wordt op en om streeks deze datum verkocht, als het Nederlands Oorlogsgraven Comité de jaarlijkse collecte houdt. Deze organisatie besteedt de op brengst van de inzameling om nabe staanden van gealliëerde gevallenen gesneuveld en in ons land begraven in de jaren 1940 tot en met 1945 gast vrijheid in Nederland te verlenen, zo dat zij in staat zijn om hier de graven van hun gesneuvelde familieleden te be zoeken. Sedert de bevrijding zijn op deze wij ze meer dan 41.000 nabestaanden in ons land geweest. In Nederland zijn echter meer dan 30.000 gealliëerde gesneuvel den begraven. Het aantal van 41.000 na bestaanden is dan ook slechts een ge deelte van de tienduizenden vrouwen en kinderen, vaders en moeders, die nog wachten totdat ook zij worden uitgeno digd. Dit zijn veelal bejaarde ouders, weduwen en kinderen, die een derge lijke tocht zelf niet kunnen bekostigen. Hun enige kans om naar ons land te komen, is via het Nederlands Oologs- graven Comité. Hoeveel van deze nabestaanden dit comité in 1966 kan uitnodigen, hangt af van de Klaprooscollecte, die op en omstreeks 13 november wordt gehou den. Verleden jaar was de opbrengst zó hoog, dat aan een extra groep nabe staanden het bericht kon worden ge zonden dat Nederland hen verwachtte. Laat het ook nu weer een dankbaar heidsoffer zijn jegens de nabestaanden van de velen, die uit het buitenland kwamen en voor onze vrijheid in Neder land de dood vonden. Zodat volgend jaar velen van hen de reis naar Nederland kunnen maken! Het grafbezoek, zoals dit door het Nederlands Oorlogsgraven Comité mo gelijk wordt gemaakt is uniek en onder vindt in de voormalige gealliëerde lan den veel waardering. Daarom biedt „The British Legion" (de grote organisatie van Britse oudstrijders en nabestaan den) uit erkentelijkheid aan drie en der tig collectanten van de Klaprooscollec te 1965 volgend jaar een reis naar en vakantie in Engeland aan. Uit elke pro vincie worden drie collectanten door het lot aangewezen. FREEK VAN DER MEER ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zjjn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakeïykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Pensioen. Ik ben in de jaren 1947- 1960 brievenbesteller geweest en daar na weggegaan. Hoeveel bedraagt mijn pensioen als ik 65 ben? In het algemeen bedraagt het pen sioen l2/4 per dienstjaar, van de ge middelde pensioengrondslag der laatste drie jaar. Doch maximaal 70 bij 40 dienstjaren. Het kan echter zijn dat ook andere werkzaamheden voor of na uw tijd bij de P.T.T. nog meetellen. Het is niet doenlijk daarvan in dit bestek een overzicht te geven. Het best kunt u wel licht bij uw vroegere werkgever infor meren, waar men ook over de salaris bedragen van destijds nog. de gegevens zal hebben. Hervormde kerken. Hoeveel Her vormde kerken telt Zeeland en welke daarvan behoren tot de Gereformeerde Bond? vraagt J. L. Volgens het Provinciaal Bureau der Ned. Herv. Kerk, Singelstraat 17, Mid delburg, telt de provincie Zeeland 103 Hervormde kerken, waarvan er 10 tot de Gereformeerde Bond behoren. Kinderbijslag. Ik heb een zoon die 2 december a.s. 17 jaar wordt. Hij is thans op een ambachtsschool, waar hij ook het volgend jaar nog moet leren. Heb ik volgend jaar nog recht op kin derbijslag en zo ja, hoeveel? Indien u zelf grotendeels in het on derhoud en de verzorging van uw stu derende zoon voorziet, kunt u aan spraak maken op dubbele kinderbijslag. Deze bepaling geldt voor ouders van studerende kinderen, voor zover deze kinderen jonger zijn dan 27 jaar. U ontvangt dan per kwartaal 178,62, tenzij voor die tijd natuurlijk weer een verhoging zou worden afgekondigd. Weduwenpensioen. Wanneer een weduwe hertrouwd is, vervallen dan het weduwenpensioen en bedrijfspensioen (metaalbedrijf) Als er schulden zyn (weduwe of man) en zij huwen niet in gemeenschap van goederen (huwelijkse voorwaarden) wie is dan aansprakelijk voor de achterstallige of nog te maken schuld? Moet dit in het contract wor den opgenomen? Welke schulden voor de gemeenschap zijn, hangt af van de huwelijkse voor waarden. Denkt u er wel aan dat hu welijkse voorwaarden bij notariële akte verleden moeten worden en vóór het burgerlijk huwelijk in dit geval. Achter stallige schulden komen voor rekening van degene die ze gemaakt heeft. Bjj hertrouwen vervallen inderdaad de bei de door u genoemde pensioenen. Glazuur verwijderen. Hoe kan ik glazuur van een aarden kan (vaas) ver wijderen Het is niet mogelijk glazuur van uw aarden kan te verwijderen, zonder dat u de vaas beschadigt. Het glazuur is verbonden met de bovenste laag van het aardewerk en er is geen enkel middel dat het glazuur kan verwijderen, en te gelijk het aardewerk onaangetast laat. Met verf ligt het eenvoudiger. U haalt een afbijtmiddel bij de drogist. U kunt het trouwens nog met zeep proberen. Afgevende schoenen. Ik heb een paar schoenen die van binnen zwart af geven. Is daar iets aan te doen? Schoenen die aan de binnenkant af geven, kunt u in de regel behandelen het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! met aceton. U moet echter wel oppas sen, want er bestaat een kleine kans dat het leer na deze bewerking gaat barsten. Zijn uw schoenen b.v. gemaakt van schapenchroomleer, dan barst het leer. U kunt daarom het beste naar uw schoenmaker gaan, die eerst het soort leer van uw schoenen onderzoekt. Aanmaning. Ik heb een zwager, waarvan ik geld te vorderen heb; over neming destijds van de zaak alle schulden. De rente is sedertdien nooit betaald. In 1972 is alles verjaard. Hoe kan ik dit varkentje het beste wassen? Wat is de officiële (wettelijk geldende) aanmaning Omdat u in uw brief helaas niet de juiste gegevens hebt vermeld, kunnen wij u hiermee niet helpen. Het best kunt u zich als het om een bedrag min der dan 500,gaat tot een deur waarder wenden en als het bedrag ho ger is tot een advokaat. Hoeveel? Hoeveel mud brechcokes gaat er in een ton? En hoeveel mud brechcokes gaat er in een kubieke me ter? Er gaat 20 mud brechcokes in een ton. In een kubieke meter gaat 10 mud brechcokes of iets meer. V oetbalineuws. Tegen Nieuwland behaalde Yerseke I een benauwde overwinning. Het waren de bezoekers die een 10 voorsprong namen voor de rust. Acht minuten na de rust wist Henk Christiaanse de ge lijkmaker te scoren. Een zwaar verde digend Nieuwland moest echter in de laatste minuut zwichten voor een vrije trap van Honoré Stobbelaar, 21. Yer seke B I won met 40 van Yerseke B II. Zaterdag is Yerseke I vrij. Yerseke II speelt thuis tegen S.V.D. De junioren B I spelen vooraf tegen Kapelle B I, B II is vrij. En zij worden niet vergeten! 272,60 heeft de collecte voor de Die renbescherming opgebracht. Een woord van dank aan geefsters, gevers en aan de collectanten. WEMELDINGE Van 713 november 1965 Dinsdag 9 november: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.24 2.39 7.42 8.00 Maandag 3.02 3.15 8.19 8.39 Dinsdag 3.40 3.53 8.52 9.06 Woensdag 4.18 4.30 9.30 9.57 Donderdag 4.55 5.06 10.12 10.36 Vrijdag 5.32 5.44 10.54 11.14 Zaterdag 6.12 6.30 11.36 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1