NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND oveRöenkmq 31STE JAARGANG No. 22 29 OKTOBER 1965 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 oCclH.Q.S do. SÜlCLOt 'illlLtCEN Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Mensenkind, deze mannen heb ben hun drekgoden in hun hart opgezet, en hebben de aanstoot hunner ongerechtigheid recht voor hun aangezichten gesteld; word ik dan ernstiglijk van hen gevraagd Ezechiël 14 3 Een zeer deftig gezelschap kwam eens tot Ezechiël. Een deputatie uit de oudsten van Israel. Zij kwamen tot hem als profeet des Heren, en dus als het ware met een gebed. Welke moeilijke zaak het was, waarin ze graag Gods antwoord wilden hebben, wordt niet ge zegd. Maar in elk geval was de nood wel hoog geklommen, want anders wa ren ze heus niet naar Ezechiël geko men, met wien ze niet zo bijster veel op hadden, en dien ze, als 't even kon, negeerden. Het merkwaardige is, dat de profeet hen niet eens aan 't woord heeft laten komen, laat staan hun van antwoord gediend heeft. Het bekende woord: Wie Hem aanroept in de nood Vindt Zijn gunst oneindig groot, scheen voor ditmaal eens niet op te gaan! Waarom niet? Zijn Gods beloften dan niet waar? Ja, zeker wel, maar dan moeten de gebeden óók waar zijn, en dat was, al thans bij deze lieden, niet het geval. Hoort u maar, hoe de Here hen ontmas kert: „Deze mannen hebben hun drek goden in hun hart opgezet". Dat bete kent, dat hun hart 'n so^t godengalerij was, waar plaats was voor 'n hele rij goden, en daar was de Here één van. Eén van de vele! Wellicht hadden ze hun schandgoden al op de rij af ge raadpleegd zonder 't gewenste resultaat, en nu was de Here hun laatste red middel. De Here wil wel een Helper in de nood zijn, maar Hij weigert zeer beslist als nood-hulp te fungeren. Wie de ge beden even haastig weer laat verdwij nen, als de nood verdwenen is, en hei melijk z'n afgoden huldigt mèt dat hij de handen vouwt tot het gebed, die be ledigt God en moet zich niet verwonde ren, als de Here vraagt: Word Ik dan ernstiglijk van hen gevraagd? Nee, dat is geen ernstig werk. Dat is van het gebed een gokje ma ken wie zal zeggen of het niet eens helpt, als ik tenslotte nergens meer te recht kan! Als we dan geen antwoord krijgen, moeten we niet bazelen over het „probleem" van onverhoorde gebe den. Hier is geen probleem. Er was riiet eens gebeden! (Uit een Dagboek) DE GESCHONDEN KOLENMAN De brandstoffenhandelaar stelde zich op in het verdachtenbankje, nam met weids gebaar de bril van zijn neus en liet zien hoe hij dit instrument met draadjes sajet had gerepareerd. „Zelfs de bril heeft ze me stuk ge slagen, edelachtbare!" riep hij vertwij feld nog voor iemand hem iets had ge vraagd. „Het was gewoongewoon verschrikkelijk „Ongewoon verschrikkelijk", dacht de officier, die de dagvaarding ging voor lezen. 't Bleek een geval van mishandeling. De kolenman had een zijner cliënten een niet bestelde „oplababber" gegeven. Dat was gebeurd tijdens een onderhoud waarbij de brandstoffenhandelaar de da me een rekening onder de neus had ge houden. De dame raakte over deze rekening zeer verbolgen. Zij uitte zich in be woordingen die wij niet zouden kunnen herhalen zonder een kleur te krijgen. Toen de kolenman bleef aandringen, nam zij de pook ter hand en hieuw daarmee op 's mans hoofd, klaarblijke lijk met de bedoeling van hem zo'n aar dige spaarpot te maken als men voor de oorlog kon kopen: een nikkertje met een gleuf in het hoofd. De kolenman echter koesterde vele idealen, doch niet die van spaarpot te worden. Hij ver zette zich dus, onderwijl uitnodigend met de rekening zwaaiend. Vervolgens wierp de „dame" de pook van zich af om met gevelde vuist op de man af te stormen en zijn bril te vernietigen. De schuldeiser liet zich hierdoor niet uit het veld en niet uit de kamer slaan. Hij bleef de rekening presenteren. Daarop trok de juffrouw de asla uit de kachel en storte die over de man uit. Met tranen in de ogen vanwege de stof, gaf de kolenhandelaar zijn cliënte VOORNAME MODELLEN Kapelle - Tel. (01102) 223 daarop een oplawaai, die haar naar de politie deed snellen om aangifte te doen van mishandeling. „Ik nam haar bij de pols en drukte haar een beetje weg", zo omschreef de verdachte zelf de klap. Maar de rechter dacht er anders over. Hij toonde zich vol medeleven met de getroffen kolen man, maar de wet laat niet toe, dat meri zijn klanten afranselt. De man had weg moeten gaan voor het zover kwam. Dat leerde hij nu in de rechtszaal en het lesje kostte hem tien gulden. Tegen de radiator van de verwarming stond ondertussen de pook onverschil lig geleund. Want ook de juffrouw moest terecht staan. Zij legde een schel le verklaring af, waarin zij in schrille bewoordingen de kolenman beschreef als een gier, die eigenlijk eerder in de dierentuin dan in een brandstoffenhan- del thuishoorde. „Bel de Staatsmijnen maar op, rech ter", riep ze, „bel iedereen maar op. Ik heb nergens een cent schuld!" De rechter belde echter noch de Staatsmijnen noch iedereen. Hij gaf haar gewoon twee tientjes boete, rekening houdend met de financiële omstandig heden en klaarblijkelijk de boete niet verzwarend om te voorkomen dat an dere middenstanders er het slachtoffer van zouden worden. De in beslag genomen pook zal van rijkswege worden vernietigd. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) SUIKERINDUSTRIE SUBSIDIEERT ONDERZOEK OP BIETECYSTEN A ALT JE Het dreigt de verkeerde kant op te gaan met de bietemoeheid, veroorzaakt door het bietecystenaaltje. Dit geldt niet alleen voor het zuid-westen van het land, maar ook elders. Aangezien bestrijding alleen mogelijk is door goe de vruchtwisseling, gebaseerd op grond onderzoek, heeft dit de gezamenlijke suikerindustrie doen besluiten een be langrijke subsidie toe te kennen op de kosten van het cystenaaltjesonderzoek zoals dit door het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Oosterbeek wordt verricht. Daardoor kost systenaaltjesonderzoek (ook bij gecombineerd onderzoek) met ingang van heden slechts 5,per monster. In verband met deze maatregel zal het Instituut voor Rationele Suiker- produktie te Bergen op Zoom geen on derzoek op bietecystenaaltjes meer voor de praktijk verrichten. Meer bieten; meer aaltjes. De belangstelling voor de teelt van suikerbieten neemt de laatste jaren toe en niet alleen in de bakermat van de bietenteelt, het zuidwestelijk zeeklei gebied, maar ook in overig Nederland. Naast de vrij algemeen gunstige finan ciële resultaten, zal ook de snel toe genomen mechanisatie bij verpleging en oogst hierbij in niet geringe mate toe hebben bijgedragen. Bovendien zijn de koppen en het blad een zeer gewaar deerd ruwvoer in de aangrenzende wei degebieden, hetgeen het uiteindelijk re sultaat extra ten goede komt. Derge lijke omstandigheden brengen met zich mee dat de vruchtwisseling te nauw dreigt te worden waardoor de parasie ten de kans krijgen zich sterk te ver menigvuldigen. Eén van de parasieten die zich sterk vermenigvuldigt bij in tensieve bietenteelt is het bietecysten aaltje. Wanneer naast bieten ook kool- sooren (spruitkool) en koolzaad in het vruchtwisselingsplan zijn opgenomen (gewassen die dit aaltje aankweken zonder zelf schade te lijden) betekent dit een vergroting van de kans op biete moeheid. In het zuidwesten van het land zijn gebieden waar 4050 van de onderzochte percelen matig tot zwaar besmet zijn. In andere gebieden neemt de besmettingsgraad toe. De suikerindu strie beschouwt dit als een verontrus tend verschijnsel. Meer onderzoek noodzakelijk. Gezien het areaal suikerbieten (in 1965 ruim 90.000 ha) is de belangstel ling voor onderzoek tot dusver klein té noemen. Jaarlijks worden slechts 4.500 monsters op cystenaaltje onderzocht. Mogelijk worden de schadebeelden van het bietecystenaaltje gemaskeerd door de relatief grote hoeveelheid regen van de laatste jaren, waardoor de bieten weinig schade lijden. In droge jaren gaan de bladeren van de aangetaste bieten slap hangen (ook 's nachtsVoor een goede bestrijding achten deskundi gen het noodzakelijk dat jaarlijks min stens 12.000 monsters op bietecysten aaltjes worden onderzocht, dus een ver drievoudiging van de huidige aantallen. Wil men in Nederland met succes bie ten blijven telen, dan moeten de bieten telers niet alleen aan onderzoek gaan doen, maar vooral ook blijven doen en de adviezen opvolgen. Voor inlichtingen en opgaven kan men zich rechtstreeks wenden tot de assistenten van het Bedrijfslaboratori um voor Grond- en Gewasonderzoek in zijn gebied. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE RAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 38 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Correspondentie: Wil vraagsteller P. J. D. naar aanleiding van zijn vraag over het eilandje Lundy in het kanaal van Bristol zijn volledige adres aan „Raad en Daad" opgeven. We hebben een uitgebreide inlichting over dit eiland voor hem liggen en zullen dit na ont vangst van zijn adres aan hem door sturen. - Redactie „Raad en Daad". Luistergeld. Moet voor een draag bare radio ook luistergeld worden be taald? Ik heb geen andere radio, aldus M. H. Ook voor een draagbare radio is men luistergeld verschuldigd. Oleander planten. Reeds enkele ja ren hebben we twee Oleanderplanten, waarvan ik u bijgaand een stekje zend. Het moeten 1 rose en 1 witte zijn. Eén jaar heeft één exemplaar een paar bloemetjes vertoond, doch we kunnen ze niet meer in bloei krijgen. De plan ten staan nu in een pot in de tuin, met veel licht, doch niet in directe zon. Steeds komen nieuwe scheuten te voor schijn, en zou men denken dat er wel bloemen komen, maar steeds verdrogen de balletjes en vallen af. Wat is hier aan te doen? vraagt D. A. De Oleander is een plant uit de sub tropen, dus vragen veel warmte en zon. Aan die zon en warmte heeft het voor al dit jaar nogal gehaperd. Standplaats 's zomers zeer licht en zonnig en buiten alleen op een zonnige warme plaats. Ze vragen dan veel water (steeds warm) en om de 14 dagen overbemesting. In de winter koel, doch zonnig en alleen gieten als de grond droog is, maar dan ook door en door gieten. Staat ze bui ten dan in september binnen halen. Na de bloei flink insnoeien. Alleen verpot ten als de pot te klein wordt. Vraagt een flinke pot met een voedzaam grond- mengsel, b.v. 2 delen bladgrond, 1 deel mestgrond en wat scherp zand. De bloe men komen uit de krachtig gegroeide eenjarige scheuten. De cultuur is vrij lastig en men sukkelt meer met het niet in bloei krijgen, waaraan ons kli maat schuldig is. Naturalisatie. Hoe lang moet een buitenlander in Nederland wonen om genaturaliseerd te kunnen worden? Artikel 3 van de Wet op het Neder landerschap bepaalt dat een buitenlan der pas na 5 jaar tot Nederlander kan worden genaturaliseerd. Van deze be paling wordt niet afgeweken,' tenzij het staatsbelang dit dringend zou vereisen. Dat is in het geval dat u beschrijft, dus niet aan de orde. Wat u kunt pro beren en wat misschien ook wel zal luk ken, is een verblijfsvergunning te be machtigen en ook telkens proberen de ze te verlengen, zodat de jongeman toch in Nederland kan blijven. Of betrokke ne hiervoor toestemming zal krijgen, hangt voornamelijk af van de rijks vreemdelingendienst. Wij raden u aan eerst contact te zoeken met de vreem delingenpolitie in uw woonplaats, die u desgevraagd de gewenste inlichtingen zal verstrekken. Bladderen van verf. Hoe komt het dat men op diverse percelen grote stuk ken afgebladderde verf ziet? Ligt dit aan de verf of aan het hout? Dat verf afbladdert ligt meestal niet aan de verf maar aan de weersomstan digheden en wel voornamelijk aan de vochtigheidsgraad. Een normale verf soort zal onder gewone omstandigheden nooit gaan bladderen, ook het hout is hier niet schuldig aan. Wel als het hout tijdens het schilderen vochtig is, kan het gebeuren dat door condensatie de verf wordt losgetrokken. Vruchtgebruik. Wat betekent de aanduiding in een testament „Legateer ik aan haar (hem) het levenslang vrucht gebruik van mijn nalatenschap"? Daar er bij ons sprake is van een tweede huwelijk en ik gehoord heb dat er on danks zo'n testament heel wat moeilijk heden kunnen komen, zie ik uw ant woord met belangstelling tegemoet. Wordt iemand het levenslang vrucht gebruik van een nalatenschap gelega teerd dan betekent dat, dat de des betreffende persoon tot aan zijn dood de jaarlijkse opbrengst van de nalaten schap verkrijgt. Aan de nalatenschap zelf kan men dan niet komen, deze blijft geheel in tact, alleen de opbrengsten: renten e.d. komen aan de vruchtgebrui ker. Zijn er nog kinderen van de erf later in leven, dan kunnen deze hun le gitieme portie van de nalatenschap op eisen. Alle andere erfgenamen moeten het recht van vruchtgebruik eerbiedigen en kunnen hun deel in de nalatenschap pas opeisen na het einde van het vruchtgebruik: in dit geval na de dood' van de vruchtgebruik (st) er. Disc-jockey. Kunt u mij aan en kele gegevens helpen van de disc- jockey van Radio Veronica Chiel Mon- tagne? Wat is zijn adres? Wij hebben met de disc-jockey van radio Veroncia gesproken en hij ver telde dat zijn echte naam niet Chiel Montagne maar Bert van Rheenen is. Hij is 21 jaar en ongehuwd. Hij heeft de h.b.s. bezocht en de toneelschool in Arnhem en in Amsterdam. Daarna kwam hij bij radio Veronica terecht. In Uitgeest is hij geboren en heeft daar zeven jaar gewoond, daarna drie jaar in Deventer en zijn tegenwoordige adres is: Koningstraat 184, Hilversum. Auteur. Wat is het adres van Mr. Max, de auteur van het boekje „Wat betekent mijn droom?" Mr. Max, de auteur van het boekje „Wat betekent mijn droom?" is een pseudoniem voor de heer W. F. Keppel- Hesselink. Zijn adres is: Galileïstraat 187, Den Haag. Invaliditeitsuitkering. De vader van mijn buurman wordt per 2 januari 1966 65 jaar. Hij is al vanaf 1930 voor 50 invalide en ontvangt momenteel 125,per maand plus vrije ziekten- verzekering. Hij krijgt dit geld van de Rijksverzekeringsbank. Wanneer hij nu A.O.W. trekt, blijft deze invaliditeits uitkering dan gewoon doorgaan de vrije ziektenverzekering De invaliditeitsuitkering houdt op, zo dra de bedoelde heer 65 jaar is gewor den. De vrije ziektenverzekering even eens. Wanneer hij 65 jaar is geworden, ontvangt hij a.o.w. en kan hij zich voor ziekte verzekeren (bejaardenverzeke ring) Kevertjes. Ingesloten vindt u ke vertjes die bij ons door het gehele huis te vinden zijn, voornamelijk van juni tot september. Vroeger hadden we een berk op 2 meter afstand van ons huis staan en hadden toen ook veel last van deze beestjes. De berk werd omgehakt en direct verdwenen de kevertjes. Nu heb ben we echter weer een berk op 10 me ter van ons huis staan en de kevertjes zijn er ook weer. Tot welk soort beho ren deze kevertjes? En wat is de be- strijdingsmethode De toegezonden kevers zijn z.g. lap- snuitkevers, ofwel doodgewoon snuit- kevers genoemd om de uitstekende snuit die ze hebben. Ze behoren tot het ge slacht Otiorynchus. Het zijn twee va riëteiten, n.l. een kleinere grijze en een grotere donkergekleurde. Ze leven in al lerlei kruidachtige en houtgewassen en berokkenen in huis geen schade. Als ze hinderlijk zijn, kunt u met D.D.T. spui ten. Die berken betekenen natuurlijk ook een voedsterplant of schuilplaats voor de dieren. In de berken zelf leeft ook een snuitkever, doch deze is kleiner dan de toegezonden kevers, n.l. de ber kensteker, blauwgroen van kleur, 5 mm, die leeft in opgerolde berkeblade ren. V oetbalnieu ws. De uitwedstrijd tegen Hoek bracht Yerseke I de volle winst. Met de om zetting van de spilplaats is de ver dediging aanzienlijk versterkt. Met een 40 overwinning keerde men huis waarts. Yerseke II stuurde Wolf aarts dijk II met een 31 nederlaag naar huis. B I kon het in Krabbendijke niet verder brengen dan een gelijk spel, 33. B II, by voorbaat kansloos tegen het stérke Hansw. Boys B I-elftal, ver loor met 80. Zaterdag speelt Yerseke I thuis te gen Nieuwland, Yerseke li heeft vry, B I en B II spelen tegen elkaar. Vaardigheidsproeven V.Z.O.S. A.s. zaterdagmiddag zullen door een groot aantal meisjes en jongens van onze plaatselijke gymnastiekvereniging V.Z.O.S. de examens worden afgelegd om te trachten het vaardigheidsdiplo ma gymnastiek in de A- of B-klasse te behalen. De eisen hiervoor omvatten voor meisjes aspiranten een voorge schreven vrije oefening en eveneens ver plichte oefeningen aan brug-ongelijk, evenwichtsbalk, laagbrug, ringenzwaaien en paardspringen, terwijl de jongens aspiranten verplichte oefeningen te verwerken krijgen aan laagrek, ringen, laagbrug, paardvoltige, paardspringen, langematspringen en een vrije oefening. Er is in de afgelopen weken door hen hard geoefend en het ziet er wel naar uit dat het een zeer drukke examen middag gaat worden, daar er waar schijnlijk 70 meisjes en jongens, een aantal dat voorheen nog nooit werd be reikt, deze proeven hopen af te leg gen. Ook de ouders zijn uitgenodigd deze middag aanwezig te zijn, terwijl ook andere belangstellenden toegang hebben. Meisjes en jongens, doe je best, veel succes en een sportieve middag toegewenst. Volgende week is het de beurt aan de dames en heren, waarop we in ons volgend nummer nog nader hopen terug te komen. WEMELDENGE Van 31 oktober6 november 1965 Maandag 1 november: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.44 8.06 1.14 1.30 Maandag 8.33 9.09 2.02 2.20 Dinsdag 9.40 10.26 2.55 3.25 Woensdag 11.00 11.46 4.11 4.50 Donderdag 12.22 5.32 6.00 Vrydag 0.56 1.18 6.26 6.41 Zaterdag 1.43 2.03 7.05 7.21 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1