NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Koud weer Yi/llEGEN ISoodwill 31STE JAARGANG No. 21 22 OKTOBER 1965 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 GOUDEN bouw internaat voor schipperskinderen begonnen Fa. D. Pieierse - Wemeldinge binnenveri ng •schuimrubber hazet-fabrieken J. Kole - Yerseke - Tel. 372 IÏSPUROL REDACTEUR: J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Al verhieft gij u gelyk de arend, en al steldet gij uw nest tussen de sterren, zo zal Ik u vandaar nederstoten, spreekt de Here. Obadja 4. Obadja profeteert tegen Edom. Zyn profetie richt zich tegen de nakome lingschap van Ezau, de afvallige zoon van Izak, die de zegeningen van het verbond versmaadde en voor een schaal linzenmoes zijn eerstgeboorterecht ver kocht. Bij een van de verre tochten, die hy ondernam, is hij doorgedrongen in een hoog en woest berggebied, in het land van Ana, de stamvorst der Ho rieten. Hij gaat een huwelyk aan met diens dochter Oholibama, zonder overleg te plegen met zyn vader of moeder. Dit huwelijk met een ongelovig meis je, gevolg reeds van zijn bondsbreuk, wordt oorzaak van zijn eeuwige onder gang. Aanvankelijk gaat het hem uit stekend. Er groeide een groot volk uit hem, dat Edom heette, en dat alles be zat, geld en macht en cultuur, maar dat de dienst des Heren miste. Dit volk was met een grimmige haat tegen het broedervolk, het volk des Heren, Israel vervuld, dat, bij hem vergeleken, arm en gering was. Zó ver ging die haat, dat Edom weigerde, Israel door zijn land te laten trekken, toen het uit Egypte naar Kanaan trok, ja zelfs in hete haat zich stelde op de kruispunten der wegen, toen Jeruzalem ingenomen werd door Nebukadnezar, om daar de vluchtelingen op te vangen en te ver moorden. Tot dit volk zegt de profeet in de Naam des Heren: „De trotsheid uws harten heeft u bedrogen". Zeker, Edom is hoog geklommen. Maar al zou het zich verheffen als een arend en al zou het zijn nest stellen tussen de sterren, DAMESRINGEN MET EDELSTEEN Kapelle - Tel. (01102) 223 toch zal de Here hem van daar neder stoten. En dit is gebeurd. Het gebergte van Seïr is een dodenland geworden. Eens lagen daar binnen drie dagreizen meer dan dertig steden. Eens woonden daar wijzen en geleerden en rijke kooplieden. Nu is ditzelfde land één wildernis. Er zijn meer volken geweest, die zich verzet hebben tegen de Here en Zijn Ge zalfde. We behoeven niet eens ver in de historie terug te gaan. De ruïnes van de Duitse steden spreken een duidelyke taal. Evenwel het is gevaarlijk, al leen maar naar Duitsland te zien. Wat komt er terecht van de Russische en Amerikaanse steden? We hebben het einde van de geschiedenis nog niet be reikt. Het wereldrijk van de antichrist wordt zelfs een ruïne. Heel de profetie van Obadja wordt vervuld. Tot het laat ste woord toe: Het Koninkrijk zal des Heren zijn. (Uit een Dagboek) In Wemeldinge is het aannemings- bedryf J, A. Poleij uit Kruiningen be gonnen met de bouw van een nieuw in ternaat voor schipperskinderen. Het is het eerste internaat in Nederland, dat met garantie van het rijk wordt ge bouwd. In 1954 besloot de Diakonie der Herv Gemeente het tegenwoordige internaat over te nemen van de toenmalige ex ploitant. Het gebouw, waarin ook nu de kinderen nog gehuisvest zijn, voldeed ook toen al niet aan de eisen, die zo wel door de Raad voor de Kinderbe scherming als de Brandweerinspectie werden gesteld. Om aan deze eisen te kunnen voldoen, bleek nieuwbouw de enige oplossing te zijn. Op initiatief van burgemeester C. N. F. van Sas werden pogingen gedaan om te komen tot het in het leven roepen van een interkerkelijke stichting, wel ke de bouw en de exploitatie van een nieuw internaat ter hand zou kunnen nemen. In 1961 werd in het leven geroepen de Stichting Christelijk Internaat voor Schipperskinderen te Wemeldinge. In deze Stichting zijn de verschillende Ker ken en het schoolbestuur vertegenwoor digd. Een ontwerp van het Architectenbu reau Rothuizen en 't Hooft te Middel burg kwam in 1962 ter tafel. De bouw kosten werden toen, exclusief het ar chitectenhonorarium en de kosten van dagelijks toezicht, op 375.000,ge raamd. Omdat men al vlug begreep, dat voor de stichting van een nieuw internaat veel geld nodig zou zijn, werden plannen beraamd om dit geld te bemachtigen. Het personeel van de school, dat van het tegenwoordige internaat en andere belangstellenden organiseerden een te kenwedstrijd en verkoopakties met le peltjes en speldjes. In verband hiermee werden ook lezingen gehouden, waarbij dia's werden vertoond. Van veel kerken en bedrijven werden bijdragen ontvan gen. Het hierdoor verkregen bedrag van ruim 10.000,zal in het nieuwe ge bouw zeker nuttig kunnen worden be steed. Rijksgarantie. Inmiddels was het echter Prinsjesdag 1963 geweest. Dit betekende voor de internaten, dat, naast de financiële steun, die het ryk geeft aan schippers voor huisvesting van hun kinderen aan de wal voor het Volgen van onderwijs, op de rijksbegroting voor 1964 nog twee andere posten waren opgenomen, n.l. a. een post voor het verlenen van recht streekse steun aan internaten voor schipperskinderen in de vorm van een bedrag per week per kind, dat voor 1964 werd bepaald op 5, b. de mogelijkheid tot het verlenen van garantie door het rijk voor de tijdige betaling van rente en aflossing van geldleningen, aangegaan voor de bouw van internaten. In nauw overleg met hoofdambtena ren van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, de Inspecteur van het Lager Onderwijs in Algemene Dienst, het Chr. S.O.S. en het N.C.O.V., werd door het bestuur van de Stichting in december 1963, onder overlegging van de plannen, een verzoek om rijksgaran tie bij genoemd Ministerie ingediend. Op 3 juni 1965 werd van de Minister van Onderwijs en Wetenschappen de mededeling ontvangen, dat hij het plan goedkeurde en dat hij bereid was het verzoek om garantie in gunstige over weging te nemen. Op grond van dit be richt konden geldleningen voor de fi nanciering van de bouw en inrichting worden afgesloten. Enkele weken geleden werd tenslotte van de Ministers van Onderwys en We tenschappen en van Financiën het lang verwachte bericht ontvangen, dat het rijk garant zou zijn voor de tijdige be taling van rente en aflossing van de op te nemen geldleningen. Ook de rijksgoedkeuring en de toe stemming om tot gunning over te gaan, werden vervolgens ontvangen. De totale kosten van de bouw en in richting worden voorlopig geraamd op 800.000,—. Inrichting gebouw. Het nieuwe gebouw zal ruimte bieden voor de huisvesting van 80 kinderen. Op de begane grond vinden we o.m. een grote zaal van 11 x 12 meter, vier speelruimten met in elk een knutsel- afdeling. Voorts de keuken, personeels- kamer, toiletruimten, benevens het kan toor en het woongedeelte van de direc trice. De hoofdingang bevindt zich in de per- soneelsvleugel aan de zijde van de Prin ses Beatrixweg, terwyl aan de zijde van de Molenstraat twee ingangen voor de kinderen zijn geprojecteerd. Op de verdieping bevinden zich 12 slaapkamers voor elk 6 kinderen en 2 slaapkamers voor elk 4 kinderen. Voor de leidsters zijn er 7 grote en 2 kleine kamers beschikbaar. Hier zijn ook een kleine ziekenboeg, drie was- en doucheruimten, w.c.'s, naaikamer, bergruimten, enz. Plaats van het gebouw. Het internaat wordt gebouw op een terrein, dat bijzonder gunstig gelegen is ten opzichte van de school (afstand 25 meter) en het kanaal door Zuid- Beveland. De ouders behoeven, wanneer zij met hun schip in Wemeldinge komen, als het ware maar even over de dijk te wippen en ze staan bij het internaat. Niet alleen voor de kinderen, die vaak van kleine schepen afkomstig zijn, maar ook voor hen, die nu in het oude in ternaat zjjn ondergebracht, zal straks het nieuwe gebouw een oase van ruim te en rust vormen. In het oude internaat voormalig stationsgebouw met aangebouwde hoiv ten barak verblijven thans naast de directrice en vier leidsters 50 kin deren. Er is te weinig slaap ruimte. De eet zaal moet tevens dienst doen als speel zaal, terwijl over de was- en douche gelegenheid eigenlijk geen goed woord gezegd kan worden. Het eind van deze steeds meer on houdbaar wordende toestand is echter in zicht. Over ruim een jaar zal voor de leerlingen van de „Prinses Beatrix"- school voor schipperskinderen een aan de eisen des tijds voldoend „Prinses Beatrix"-internaat beschikbaar zijn. MEER ONGEVALLEN OP NATTE WEGEN DAN OP GLADDE Bij regenachtig weer vonden in 1963 53.659 ongevallen, kettingsbotsingen en slippartijen plaats op de Nederlandse wegen. Het aantal ongevallen op glad de wegen was daarentegen beduidend lager: 33.419. Uit deze door het Cen traal Bureau voor de Statistiek gepu bliceerde cyfers kan worden opgemaakt dat er in Nederland meer verkeers ongevallen gebeuren op natte wegen dan op gladde. Ongetwijfeld speelt hier bij een afwisselend droog en nat weg dek tengevolge van regenbuien een gro te rol. Besneeuwde en beijzelde wegen ma nen de weggebruikers automatisch tot grotere voorzichtigheid, terwyl de ver keersintensiteit in belangrijke mate af neemt. Onvoldoende aanpassing van het ver keer vindt echter plaats als een droge weg door regen verraderlijk glad kan worden. Het Verbond voor Veilig Verkeer ad viseert daarom iedere automobilist by grillig herfstweer extra attent te zijn: Rijd kalm en met aangepaste snel heid, vooral bij duisternis. Houd voldoende afstand tot uw voor ligger. Automobilisten die korte tyd in het bezit zijn van een rijbewijs wordt aan geraden rij-ervaring op te doen op rus tige wegen, alvorens bij duisternis en slechte weersomstandigheden deel te ne men aan intensief verkeer. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst z(jn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eiders verkregen inlichtingen of gegevens RED A.O.W. en verzorging. Drie jaar geleden is mijn vader overleden en bleef mijn moeder op 86-jarige leeftijd alleen over. Mijn moeder kon totaal niets meer doen en moest overal mee geholpen wor den. We zijn thuis met 5 broers en 2 zusters maar moeder wilde alleen bij mij wonen, dat is toen gebeurd. De kwestie geld kwam toen aan de orde. Ze waren het er allen over eens dat geld geen rol speelt, want ze wilden geen cent heb ben. Maar er was er één die wilde moe der laten betalen en wel le jaar 20, per week, 2e jaar 100,per maand, 3e jaar 125,per maand. Wat er overbleef moest op moeders spaarbank boekje, waar nog wat op staat. Deze regeling was helemaal niet naar mijn zin, maar omdat moeder zo ziek was stemde ik maar toe. Na een half jaar toen moeder weer opgeknapt was, heb ik hem laten weten dat als de A.O.W. niet voor mij bestemd was, hij het maar moest overnemen. Daarmee stemde hij in. Moeder gaf elke maand 50,aan giften weg. Door het ontvangen kost geld is een spaarpotje ontsitaan. Nu gaat moeder, wegens huiselijke omstan digheden, voorlopig naar een ander en het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. bondsdag, 1956 minister der posteryen, 1957 huidige ministerszetel. Vakantiegeld. Myn man is twee jaar in de ziektewet geweest en heeft verlenging gekregen. Hy staat inge schreven voor byzondere werken. Zyn loonbelasting, ziektewetpremie, A.O.W. en pensioen worden ingehouden en zyn loon wordt gewoon doorbetaald. Hy valt onder Stichting Sociaal Fonds Bouw- nyverheid, Postbus 637, Amsterdam. Heeft hy nu nog recht op vakantie geld? Uw man heeft geen recht op vakan tiegeld. Door de Stichting Sociaal Fonds Bouwnyverheid is bepaald dat loonbe lasting, ziektewetpremie, A.O.W. en pensioen worden ingehouden, maar by verlengd ziekteverlof wordt geen va kantiegeld uitbetaald. zou graag het gespaarde geld van dat familielid mee willen nemen. Deze per soon zegt echter van die afspraak niets af te weten. Kan moeder met haar A. O.W. doen wat zij zelf wil of heeft de familie hierover iets te zeggen Be staat er een regeling? Het is voor een buitenstaander uiter aard moeilijk een gefundeerd oordeel te geven in een geschil wanneer hy niet beide partyen heeft gehoord. Het wil ons echter voorkomen dat in deze en kele principiële regels in het gedrang zijn gekomen en dat de zaak vry een voudig wordt als men hierop nog even de nadruk legt. In de eerste plaats kunnen kinderen niet over de erfenis van hun ouders beschikken zolang er geen erfenis is daar de moeder nog leeft. Dus uw moeder is eigenaresse van de door haar ontvangen A.O.W.-uitkerin- gen en zy alleen heeft daarover te be schikken. Zij kan voorts met iedereen, naar eigen goeddunken, overeenkomen dat zij tegen een zeker kostgeld zal worden verzorgd, en zy kan daarbij zelf beoordelen wat zij wel en niet wil be talen of redelijk vindt. Daarvoor heeft zij niemands toestemming nodig. Dus: wanneer tussen uw moeder en u vast staat dat nader overeengekomen was dat het kostgeld gelyk zou zyn aan het ouderodmspensioen, dan komt het er verder niet op aan of uw familielid dat wist of niet. Als dat zo is, dan is het niet verbruikte geld van u en dan geeft uw moeder dus niet weg als zij het u geeft, doch dan betaalt zij een schuld die zij nog had wegens ontvangen ver zorging. Als uw moeder dit, met u, van mening is, dan heeft zij verder niemands toestemming meer nodig, zo min als voor het kopen van een rolletje peper munt. Levensbeschryving. Kunt u my helpen aan een korte levensbeschrijving van Ernst Lemmer? Ernst Lemmer, Bundesminister für gesamtdeutsche fragen, werd geboren in Remscheid op 24 april 1898. Hy stu deerde staathuishoudkunde aan de uni versiteiten van Marburg en Frankfurt am Main. Van 19221933 was hij se cretaris van de Duitse vakverenigingen. Van 19331945 Berlijns correspondent van buitenlandse kranten. 19241932 en in 1933 lid der Rijksdag. Mede-op richter der C.D.U. in de Russische be zettingszone. Sinds 1952 lid der Duitse Hugues Aufray. - Kunt u my aan het adres helpen van Hugues Aufray? Weet u ook nog enige byzonderheden over hem te vertellen? Heeft hy in Neder land een fanclub? Hugues Aufray werd geboren op 18 augustus 1932 te Neuilly, een voorstad van Parys, en is een broer van de be kende actrice Pascale Audret en de jongste zoon van een industrieel. Zyn ouders verhuisden naar Madrid en daar leerde hy gitaar spelen. Op 17-jarige leeftyd keerde hy terug naar Parys en ging optreden in de keldertjes aan Saint Germain-des-Prés. In „1' echelle de Ja cob" zong hy de eerste chansons van Aznavour en Brassens. Overdag speelde hy in café's. Na zyn diensttyd vertrok hy naar Rome, waar hy zyn werkelyke professionele debuut maakte in „Jicky Club". Hij bleef er een jaar. In 1953 kwam hy terug naar Parys en trouwde met een danseresje dat hij nog kende uit zijn studietijd. Zijn eerste kans kreeg hy bij Jacque Douai die hem engageerde in „La polka des Mandibules" met een Zuidamerikaans orkest. Hy zong er Amerikaanse folkloristische liedjes. Dan vertrok hy naar Monte Carlo waar hy de „Club de la Radio" oprichtte en waar hy zich twee jaar mee bezig hield. Aufray vertrok weer naar Parys. Lu- cien Morisse besloot hem mee te laten doen aan de wedstryd „Les numeros un de demain". Hij won en werd op slag bekend met een liedje van een onbeken de, nu beroemd geworden man, Serge Gainsbourg. Dit succes leek hem echter te commercieel en hij vertrok weer, nu naar Libanon, Turkije en Noord-Afrika. Eddy Barclay liet hem een contract te kenen voor zyn maatschappy. In 1961 kwam er een telegram van Maurice Chevalier, „Ga mee naar de U.S.A.". Hij trad daar op in de Ed Sullivan te levisieshow. Hy was voor een week ver trokken, maar bleef er negen maanden. Er werd hem een contract aangeboden voor het theater „Blue Angel" in Man hattan. Hij ontmoette er drie jonge de butanten die in die tijd zyn beste vrien den werden: Peter, Paul and Mary. Hu gues ging terug naar Frankryk en com poneerde daar drie chansons, o.a. Je reviens, C' est pas la peine, Lè.-haut. Hy besloot een eigen orkest te vormen en legde zich toe op de „skiffle" styl. Hy is opgetreden in Olympia met een tour de chant, deed met het liedje Dès que le printemp revient mee aan het Euro visie Songvestival, voor radio Luxem burg. Zijn laatste succes is, na een op treden voor de Nederlandse televisie „Le Rossignol Anglais". Zyn adres is: 49, Rue de Concier, Paris 4, France. Er zijn twee langspeelplaten van hem uit gebracht, n.l. Barclay 25 cm no. 80223 met o.a. Dès que le printemps revient, C' est pas la peine, L^-haut, Santiano en LP 30 cm no. 80249 met o.a. Le rossignol Anglais, Pands-moi, Debout les gars en le cour gros. Hugues heeft geen fanclub in Nederland. WEMELDINGE Van 24—30 oktober 1965 Zondag 24 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.21 3.35 8.43 9.05 Maandag 4.00 4.14 9.23 9.45 Dinsdag 4.41 4.55 9.57 10.27 Woensdag 5.20 5.28 10.37 11.05 Donderdag 5.55 6.02 11.14 11.37 Vrijdag 6.31 6.41 11.51 Zaterdag 7.05 7.20 0.21 12.40

Scheldebode | 1965 | | pagina 1