NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq BAAYENS Jiangs de. stxaat DO 'Uil leq en 31STE JAARGANG No. 20 15 OKTOBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE >piï£J REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Zijt gijlieden Mij niet als de kinderen der Moren, o kinde ren Israels? spreekt de Here; heb Ik Israel niet opgevoerd uit Egypteland en de Filistijnen uit Kaftor, en de Syriërs uit Kir? Amos 9 7. Voor ieder, die leeft onder het ver bond der genade, geldt het woord van de apostel Petrus, dat hij zich moet be naarstigen om zijn roeping en zijn ver kiezing vast te maken. Die twee: roe ping en verkiezing, zijn onlosmakelijk aan elkaar verbonden. Israel maakte de ze twee los. Het roemde in de verkie zing, maar het verwierp zijn taak en zijn voorrecht, een heilig volk te zijn. En tegen deze goddeloosheid verzet Amos zich in zijn prediking. Vlijm scherp is zijn boodschap, als hij zegt, dat Israel voor de Here is als de kin deren der Moren, en dat de opvoering uit Egypte op één lijn staat met de trek der Filistijnen uit Kafor en der Syriërs uit Kir. Dit is wel een heel moeilijk woord voor Israel en voor ons. Is het ver bond dan niets? O, het verbond is alles. Maar Israel heeft het tot een karika tuur gemaakt. En daarom moet Amos deze harde woorden spreken. Inderdaad, van zichzelf is een Israëliet niets meer dan een Moor. De Moren zijn nakome lingen van Cham. Ze wonen in Nubië, ten zuiden van Egypte. Als één volk in Israels ogen veracht was, dan waren het deze Kusjieten. Maar Amos heeft nog meer. Wilt ge u beroemen op feiten uit het verleden? Hebt gij een wonderlijke verlossing ge noten uit Egypte? Maar dat kunnen de Filistijnen ook zeggen. Zij zijn afkom stig van Kaftor, dat is het eiland Kre ta. En nu moet ge maar eens zeggen, wat wonderlijker is: dat gij uit Egypte getrokken zijt naar Kanaan, of dat de Filistijnen gevaren zijn van Kreta naar hun tegenwoordig land. Hebt ge soms nog iets, Israel? Wilt ge u verheffen op de wonderlijke historie van de woestijntocht Maar vergeet dan niet, dat ook de Syriërs een woestijntocht achter de rug hebben. Zij kwamen van de Tigris helemaal naar de Middelland se Zee. Gij hebt er veertig jaar over gedaan, de Syriërs deden het in veel korter tijd, terwijl zij door veel groter woestenij kwamen. Dat ligt ons zo, het roemen. Wij, Ne derlanders. Wij, christenen. Maar wat willen wij. Als wij niet inzien, dat al onze roem in Christus ligt, we zijn verloren met heel ons christendom. Wanneer God Israel heeft uitverkoren, dan heeft Hij het in de komende Chris tus uitverkoren. En wanneer Hij ons genadig was, dan is het alleen om die zelfde Christus. Benaarstigt gij u slechts om uw roeping en verkiezing vast te maken. (Uit een Dagboek) DE ZILVEREN I*LOERT Een beste kerel, die Jan. Hij behoort tot onze beste klanten, en de rechtbank verslaggevers willen geen kwaad van hem horen. Hij is zogezegd een van on ze broodheren, want niemand komt zo dikwijls in het kleine zaaltje van de po- ltierechter als hij. Daarom groet hij ons steeds met onderscheiding en wij groe ten beleefd terug. Verheugd, dat onze dag goed nieuws oplevert. Een beetje driftig is hij wel. We heb ben het wel eens meegemaakt, hoe hij door drie parketwachters de zaal moest worden uitgesleept, omdat hij voor het hekje een getuige wilde vermoorden. Van de vijftien vonnissen die hij nu heeft, is er geen wegens diefstal of iets dergelijks. „Ik doe niemand tekort", zegt Jan. ,,'tls allemaal mishandeling en beledi ging". En dat tilt hij zo zwaar niet. Meestal vloeien de zaken trouwens voort uit ru zies tussen anderen en waar Jan dan met zijn super-rechtvaardigheidsgevoel tussen springt. Deze keer bleek het een klap met een ploertendoder. Een prachtig instrument. Het was in beslag genomen en de of ficier liet het zien: allemaal staal, met een stalen veer en een kogel aan het eind, voldoende om zelfs van de kop van een olifant een spaarpot te maken. „Als je met zo'n ding in je zak loopt, dan vraag je toch om gevangenisstraf", vond de officier. „Jawel, maar ze zeiden dat ze me van onderen tot boven zouden openha len", zei Jan. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 De klap was trouwens niet zo erg aangekomen, want het slachtoffer leef de nog. Hij was de kostganger van de man waarmee Jan deze keer ruzie had. „Ik wou alleen zijn kostbaas maar- even spreken", vertelde de verdachte. „Dat was dan wel een erg krachtig woordje", vond de officier. De vorige keer is Jan er af gekomen met drie dagen. Een voorwaardelijke straf krijgt hij niet, want dat zou een spel van kat en muis zijn: hij houdt het toch niet de hele proeftijd lang uit zonder ruzie te maken. Daarom eiste de officier nu een week. „Ik heb liever een geldboete, anders moet ik nog in hoger beroep ook", pleitte Jan. „Hoor eens", zei de rechter, „met zo'n straflijst en dan een boete!" „Een zware boete dan maar", vleide Jan, want hij is een goed vakman en als hij niet in de gevangenis zit verdient hij als betonwerker veel geld. De bazen willen hem graag hebben. In het werk is hij even driftig als in de ruzie. „Omdat het de vijftiende veroorde ling is", zei de rechter, „maar de zes tiende keer wordt het anders hoor!" Vijftig gulden boete of tien dagen kreeg de verdachte. „Je komt hier veel te vaak", voegde de politierechter er aan toe. „Ik hcop dat ik hier nooit weer kom", zei Jan, maar aan zijn stem kon men horen, dat hy het zelf ook niet geloofde. „Ik hoop het ook", zei de officier, „hoewel, ik zie je graag". „Jawel", zei Jan, „maar het kost mij maar een hoop geld". „Kom", zei de officier, „als mijn eis van een week gevangenisstraf was door gegaan had het ons een hoop geld ge kost". „Nee, dank u", zei de verdachte toen hem gevraagd 'werd of hij hoger be roep wilde aantekenen. „Toch is het een beste kerel", vond de officier toen Jan de deur achter zich had dichtgetrokken. Maar Jan was toen al op weg naar zijn volgende ruzie. Voor die tijd zal hij nog wel een nieu we broek kopen. Want dat is ook een afwijking van hemhij heeft altijd splin ternieuwe plusfours aan in kleuren, die in een prijscourant van een bollenkwe- ker niet zouden misstaan. En die doet hij met een bandje onder de enkels dicht. In die wijde pijpen bungelen de ploertendoders en gummislangen en lo den pijpen, die de politie altijd bij hem in beslag neemt. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE RAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. W(j kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Theologie. Naar welke scholen moet ik gaan om theologie te gaan studeren? Ik heb gehoord dat men ook op grond van een artikel kan studeren. Welk artikel? Ik ben N. Hervormd, maakt dit misschien ook nog verschil niet de eventuele studie? vraagt N. W. U kunt zich met deze kwestie het best wenden tot de secretaris van de theologische faculteit, Prof. Dr. S. van der Linde, Ramstraat 10, Utrecht. Hij kan u alle gewenste inlichtingen ver strekken, maar vermeldt u in uw brief nog wel even uw vooropleiding. Paling. Daar ik huurder ben van een binnenviswater waarvan het vis recht ambachtsheerlijkheid is en heb ik om de visstand te verbeteren al een jaar of zes pootaal en glasaal uitgezet, ter beschikking gesteld van de O.V.B. te Utrecht. Nu komt het wel eens voor dat de polder overgaat tot uitbaggeren „watergangen". Dan worden twee dam men geslagen en het water ertussen uit- gepompt, zodat de paling praktisch geen water meer heeft en zodoende gemak kelijk te vangen is. Van wie is die pa ling op net moment tussen de gesla gen dammen? schrijft ons J. M. Die paling is ongetwijfeld van u. U kunt zich het beste tot het desbetref fende waterschap wenden, de zaak uit eenzetten en het verzoeken maatregelen te nemen ter vermijding van een der gelijke schade voor u. Is het water schap niet in staat of bereid u voldoen de waarborgen dienaangaande te geven, dan lijkt het het verstandigst de zaak in handen van een advokaat te geven. Autocoureur. Welke eisen worden er gesteld aan een autocoureur? Kan iemand met een zelfgebouwde racewa gen aan een race deelnemen of gaat daar een keuring aan vooraf? Op een gesloten racebaan die geen deel uitmaakt van de openbare weg, mag men met toestemming van de di rectie rijden met een zelfgemaakte auto die voldoet aan de eventuele eisen door de directie gesteld. Een rijbewys is niet noodzakelijk. In wedstrijden moet de auto voldoen aan de door de wedstrijdcommissie gestelde eisen wat betreft de cilinderinhoud. Voor welke eisen gesteld worden aan een autocou reur kunt u zich het best wenden tot de Koninklijke Automobiel Club, Sophia- laan 4, Den Haag. Nauwkeurige inlich tingen over het beroep van coureur van 50 cc motoren kunt u verkrijgen bij de Koninklijke Motorrijders Vereniging, Bezuidenhoutseweg 185, Den Haag. Salarisverhoging. Mijn dochter werkt al ruim 3% jaar in een verpleeg huis en werkt 48 uur per week. Zij heeft al die tijd het zelfde maandsala ris gekregen, dus nog nooit salarisver hoging ontvangen. Mag dat? Wij weten niet welke funktie uw dochter in het verpleeghuis bekleedt en kunnen dus niets zeggen over het loon dat zij zou moeten verdienen. Dat doet er in dit verband trouwens al minder toe. Het is natuurlijk een volstrekt ab surde situatie, die vrijwel nergens zijn pendant heeft, dat uw dochter in drie jaar tijd geen enkele loonsverhoging heeft gehad. Dat is uiteraard volstrekt onaanvaardbaar. In die jaren zijn over al de lonen, zo blijkt uit de statistieken van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, met ongeveer 30 getsegen. Alleen in 1964 al stegen de lonen ge middeld met 17 Wij kunnen ons daarom niet voorstellen, dat u uw doch ter daar langer laat werken, c.q. zij daar nog langer werken wil. Zeker als zij verpleegster mocht zijn, ligt het werk elders voor het opscheppen en de krappe situatie op de arbeidsmarkt geeft haar, ook als zij een andere funk tie heeft, stellig gelegenheid iets anders te zoeken en te vinden. Het lijkt ons in elk geval ongerijmd dat iemand zijn werkkracht nog langer in dienst gaat stellen van een werkgever die de loon ontwikkeling in onze samenleving met de voeten treedt en daarmee al aantoont geen enkele verantwoordelijkheid te voe len voor degenen, die zijn ondergeschik ten zijn. Wij geloven dat u en uw doch ter uit deze gedachtengang nu einde lijk eens de consequenties moeten trek ken. Vrijmetselaars. Waarmee hield de processie van de Vrijmetselaars in Southport (Engeland) op 12 juli 1965 verband Deze processie hield verband met de herdenking van de slag aan de Boyne, op 11 juli 1960, waar Willem m zijn schoonvader, Jacobus, overwon en uit Ierland verdreef. 11 juli was dit jaar een zondag. Waarschijnlijk daarom was de viering op 12 juli vastgesteld. Tijdens ziekte ontslagen. Myn doch ter werkt in „de bouw" als serveerster. Zij was 5 weken ziek en werd door te lange ziekte ontslagen. Mag dit? Ontslag tijdens ziekte is niet ge oorloofd. Zij kan zich wenden tot het Gewestelijk Arbeidsbureau. Adres gevraagd. Enige tijd gele den zond de N.C.R.V. de film „Fury1 uit. In de hoofdrol speelde een jon getje mee dat Joey heette. Wat is zijn echte naam en hoe luidt het adres? De echte naam van Joey, die mee speelt in de film Fury is Bobby Dia mond. Brieven voor hem kunt u schrij ven naar c/o Incorporated Television Company, 555, Madison Avenue, New- York 22, U.S.A. Woningprobleem. Mijn kleinzoon oefent het beroep van schoenen- en tassenreparateur uit in een werkplaats zonder woonhuis. Nu kan hij van een veel oudere collega een zaak overnemen met woonhuis (kleinzoon is nog niet gehuwd). Nu is de vraag: als mijn kleinzoon de zaak koopt, gaat dan ook door de koop de huishuur op hem over? Als woonhuis en zaak één geheel vor men en dus als bedrijfspand kan wor den aangemerkt, is hiertegen van de huisvesting geen bezwaar mogelijk en ligt het alleen aan de toestemming van de eigenaar. Gedichtenbundel. In welke gedich tenbundel komt het gedicht „De harp- toon" voor dat begint met de regels: Van den toren luid en schel, doet het kling'lend klokkespel? Het gedicht van J. J. L. ten Kate „Christus Remunerator" (een harp toon) dat begint met de regels: Van den to ren luid en schel, doet het kling'lend klokkespel, enz., komt voor in de bun del „De dichtwerken van Ten Kate", uitgegeven in Amsterdam in 1872 door K. H. Schadd. Cocktail Trio. Hoe luiden de na men van het Cocktail Trio? In het Cocktail Trio speelt Ad van der Gein piano en is tevens leider van het trio, Tonny Moore speelt gitaar en Carel Alberts speelt bas. Ze zingen alle drie en spelen ook wel op andere in strumenten. Avondstudie. Mijn zoon werkt al sinds enige maanden als H.T.S.'er in een grote onderneming en wil nu in zijn vrije tijd doorstuderen, daar hrj alleen met het H.T.S.-diploma geen mogelijk heden ziet zich een hogere leidinggeven de positie te verwerven. Het liefst wil de hg nu met avondstudie een diploma halen in de economische wetenschap pen, b.v. voor een technisch commerci ële funktie. Kunt u mij inlichten of er een instituut bestaat waar men een er kend diploma kan halen of b.v. een in stantie waar hierover inlichtingen zijn in te winnen? De aangewezen weg voor uw zoon lijkt ons de studie M.O. Economie. Deze studie kan hij onder meer volgen aan de Vrije Leergangen te Amsterdam. Mag dat? Is een huurder gerech tigd herstelwerkzaamheden binnenshuis (vloertje in kast) op zaterdag te wei geren Het is voor de verhuurder enorm veel voordeliger dit door vakmensen in hun vrije tijd te laten doen, dan door een grote firma. 2. Wie moet grond belasting en straatbelasting betalen: de huurder of de eigenaar van het pand die dit eigendom in erfpacht heeft? Het stuk grond is bebouwd door erfpacht nemer. U moet toestaan dat de noodzake lijke reparaties verricht worden. U kunt die reparatie op zaterdag slechts dan weigeren als u kunt aantonen dat dit voor u onoverkomelijke moeilijkheden meebrengt. 2. Normaliter betaalt de eigenaar grond- en straatbelasting. Na tuurlijk kan men overeenkomen dat de huurder deze zal voldoen. A. den Doolaard. Wat is het adres van de schrijver A. den Doolaard? De schrijver A. den Doolaard kunt u bereiken op het adres Miggelenberg- weg 51 te Hoenderloo. Willy en Willeke. Is de zanger Willy Alberti de echte vader van Wil leke Alberti? Willy Alberti (C. Verbrugge) is de echte vader van het zangeresje Wille ke Alberti. Kleutercursus. Wij verwijzen de moeders van kleu ters naar de advertentie in dit nummer over de kleutercursus, welke door het Groene Kruis wordt georganiseerd en zal beginnen op maandag 18 oktober a.s. n.m. 8 uur in het gebouw De Ha ven aan de Dreef. De cursus staat on der leiding van Zuster Dirkse uit Goes. V oetbalnieuws. Tegen Smerdiek moest de verdedi ging vier maal zwichten, waartegen de voorhoede van Yerseke slechts éénmaal het net kon vinden, een 41 nederlaag dus. Yerseke II verloor met 30 van Arnemuiden II. Yerseke B I won met 70 van Krabbendijke B I. Zaterdag komt Rillandia I op bezoek bij Yerseke I, Yerseke H moet naar Waarde I. B I gaat op bezoek bij Hans- weertse Boys B I en B II ontvangt Kruiningen B I. De «peciaalzaak voor Uw BRIL Gevonden voorwerpen. Gevonden een portemonnaie. Terug te bekomen ter gemeentesecretarie. Droomkeuken voor Plattelandsvrouw. Vorige week donderdag werd in zaal Nolet tijdens een speciaal hiervoor be legde bijeenkomst door de afd. Yerseke van de Bond van Plattelandsvrouwen aan de winnares van een gehouden en- quêtewedstryd, mevr. M. N. Scheele- Verschuure, de door haar gewonnen prijs uitgereikt. De presidente van de afd. Yerseke, mevr. Bom-Rietveld, kon een groot aantal leden welkom heten, waar van velen waren vergezeld van hun echtgenoot. In het bijzonder riep mevr. Bom een welkom toe aan de adj. direc trice van de vereniging voor Nederlands Fabrikaat, mej. L. Veldheer en dhm. A. van Beerschoten en P. Frima, die namens de directie van de Bruynzeel- fabrieken aanwezig waren. De enquête werd gehouden door de voorlichtings dienst van de Bruijnzeelfabrieken onder een groot aantal leden van verschillen de vrouwenorganisaties. Mevr. Bom was zeer verheugd dat een lid van haar or ganisatie een prijs had gewonnen, wel ke door mej. Veldheer aan mevr. Schee- Ie werd uitgereikt. Zij mocht een mooie Bruijnzeelkeuken in ontvangst nemen, welke geheel gratis in haar woning zal worden aangebracht. Mevr. Scheele dankte hartelijk voor dit mooie geschenk en zei wel enige dagen nodig te hebben om dit alles te kunnen verwerken. Voor de pauze werden door diverse sprekers nog felicitaties gericht tot mevr. Schee- Ie en werden namens de Bruijnzeelfa brieken verversingen aangeboden. Na de pauze werd een quiz gehouden, waar aan een zestal dames en heren deel namen. WEMELDINGE Van 17—23 oktober 1965 Zondag 20 oktober: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.47 8.15 0.59 1.20 Maandag 8.42 9.27 2.00 2.28 Dinsdag 10.08 11.04 3.18 3.57 Woensdag 11.51 4.56 5.33 Donderdag 0.33 1.10 6.10 6.42 Vrijdag 1.42 2.07 7.13 7.37 Zaterdag 2.34 2.53 8.03 8.23 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1