NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq gezonde duiven houden >3 Ooodwill 31STE JAARGANG No. 19 8 OKTOBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge binnenveri ng 'schuimrubber hazet-fabrieken J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De leeuw heeft gebruld, wie zou niet vrezen De Here Here heeft gesproken, wie zou niet profeteren? Amos 3 8. Amos de profeet. Wij weten niet veel meer van hem, dan dat hij was onder de veehoeders van Tekoa. Mis schien zou men juister vertaald hebben: veehandelaar, veebezitter. Want Amos is niet een man geweest, die de hitte van de dag en de koude van de nacht verduren moest om als herder van scha pen een schamel stukje brood te ver dienen. Neen, ge krijgt uit het zevende hoofdstuk de indruk, met een tamelijk welgesteld man te doen te hebben. Hij woont in Tekoa, een plaatsje dicht bij Bethlehem. Zijn beroep bracht mee, dat hij de markten in Jeruzalem, He- bron, Bethel en Samaria bezoeken moest om daar wol en schapen te verkopen en eigen benodigdheden in te kopen. Zo gaat zijn leven heel genoeglijk voorbij. Hij ziet in deze steden wel heel veel, dat tegen zijn zin is. Maar daar be hoeft hij zich niet druk over te maken. Tenslotte zijn dat zijn zaken niet. Tot, opeens, de Here hem laat zien, dat dit zijn zaken wel zijn. Tot hem ge schiedt namelijk de stem des Heren. God heeft een opdracht voor hem. Hij moet namelijk zijn marktreizen gebruiken om de gerichten Gods aan te kondigen. Hij ziet daar geweldig tegen op. Hij zou het veel liever niet doen. Maar hij moet. De Here Here heeft gesproken, wie zou niet profeteren? Midden op de markt verheft hij zijn stem. Dreunend verheft zich zijn woord tegen Israels volkszon den. Scherp brengt hij de sociale mis standen aan het licht. Hij predikt in een tijd van grote weelde. En nu getuigt hij niet tegen de weelde, maar tegen het feit, dat in deze weeldetijd door an deren zulk een schreiende armoede ge leden wordt. YI/llEQEN Kapelle - Tel. (01102) 223 Opeens is hij weer verdwenen. Druk wordt over deze prediker gepraat. Wat wil die boer Waar bemoeit hij zich mee? Het blijft een tijd rustig. Men tracht het gebeurde te vergeten. Tot opnieuw zijn stem weerklinkt. Hij kan niet anders. Wij hebben niet een bijzondere bood schap van God meer nodig. De Here Here heeft tot ons gesproken in de Heilige Schrift. En, waar wij Zijn Woord kennen, spreekt Hij tot ons in de gebeurtenissen van elke dag. Hoe kan het dan, dat wij zo gemakkelijk zwij gen? De Here komt - dat weten wij. Nog een kleine tijd en de mensheid zal aanschouwen het teken van de Zoon des mensen. Waarom zeg ik dat niet aan mijn collega en mijn buurman? Waar om zwijgen wij dan? Moet dat vandaag niet anders zijn? (Uit een Dagboek) DEZE LIEFHEBBERIJ EIST MEER, DAN MEN ZOU VERMOEDEN Sinds onheugelijke tijden houdt de mens duiven. De duiven zijn sinds de vroegste tijden huisdieren geweest en reeds in de oudste geschriften vindt men ze vermeld. Onder andere in het oude Egypte had men fokkerijen met duizenden vogels en ook de Grieken en Romeinen hielden deze sierlijke dieren er op na. De ene groep hield ze voor de slacht, de andere voor sier en weer een andere als postduiven, dus hoofd zakelijk voor het overbrengen van be richten. Vele van deze soorten zijn la ter ook in onze streken gekomen en zij hebben dan ook veel invloed gehad op de rassen die wij tegenwoordig kennen. Eerst alleen als lekker hapje. In ons land werden de duiven echter pas populair in ide middeleeuwen en wel in (voor deze dieren) minder gun stige zin. Rijke edelen hielden duiven op zogenaamde duiventorens en wel om ze te kweken voor... de tafel. Op die manier zorgden zij zelf voor hun gevogelte. Zij waren wat trots op hun duivenfokkerij en toonden deze aan de gasten met groot genoegen. De dui ven werden hier hoofdzakelijk gemest, aangezien het nuttigen er van het doel was. Dat hierbij dikwijls methoden wer den toegepast die wij tegenwoordig ten strengste zouden veroordelen, behoeft geen betoog. Later werd het duivenhouden minder en kwam de klad er in. Nog een keer beleefde het een opkomst, toen men in het leger er toe over ging duiven te houden voor het overbrengen van be richten. Dit was omstreeks de acht tiende eeuw. De duivensport. Het duivenhouden als ontspannings bezigheid door liefhebbers dateert van niet zo lange tijd geleden. Deze dieren- liefhebberij heeft echter internationaal zo'n grote vlucht genomen, dat men werkelijk van een overal verbreide sport kan spreken. Er bestaat over de ge hele wereld een grote liefhebberij voor deze ontspanning en het in alle landen rijk bloeiende verenigingsleven is hier van een bewijs. Overal waar men komt ziet men dui ven houden. Doch wat wel opvalt: het gebeurt niet altijd op juiste en verant woorde wijze. Al is de duivenliefhebbe- rij iets dat door iedere amateur kan worden beoefend, daarom dienen er toch wel minimum eisen gesteld te worden en dat zowel voor de dieren als ook om de eigenaar voor schade te behoeden. Men ziet dikwijls een hok, dat niets anders dan een kist met een gat er in, opgehangen aan een wand en hier worden dan duiven in gesloten. Dit is een van de grootste misdaden die men ten opzichte van deze dieren kan be gaan. Ziekten en allerlei andere on aangenaamheden zullen dan ook het ge volg zijn van een zo ondeskundige huis vesting. Geen vocht en geen tocht! Men moet niet denken, dat men er zo gemakkelijk met een kistje afkomt. Er komt voor het houden van duiven nog wel iets anders kijken. Natuurlijk behoeft het ook niet altijd een up to date volière te zijn, maar bepaalde voorwaarden zijn er toch. De eerste dingen waaraan men dient te denken zijn: de duif kan niet tegen vocht en tocht!. Dus dient men er voor te zorgen, dat het hok water- en tochtdicht is. Asfaltpapier kan hierbij goede diensten bewijzen. Buitendien is de ruimte ook belangrijk. Er is vastgesteld dat duiven om ge zond en in goede conditie te blijven per paar een ruimte van ongeveer één ku bieke meter nodig hebben. Tevens heb ben duiven behoefte aan frisse lucht en zon, dus dient er ook voor gezorgd te worden, dat zij deze krijgen. Dan spreken we nog niet eens over de juiste voeding, de opleiding van de postduif, de paring en de zorg voor eieren en jongen. Bij het bouwen van een hok voor uw duiven dient met al deze dingen rekening te worden ge houden en kunt u hieraan niet voldoen, dan is het voor de dieren en u zelf be ter er niet aan te beginnen! (Nadruk verboden) STRUCTUURVERLIES BEDREIGT DE GROND Elk middel om structuurverlies te voorkomen moet worden aangegrepen, vooral bij sterke mechanisatie. Een van die middelen is de najaarsbesmesting. In het voorjaar is de structuurgevoelig heid van de grond soms groot. Een be dorven structuur benadeelt de opkomst van het gewas, de groei, de opbrengst. Najaarsbemesting heeft o.m. als voor deel: minder structuurbederf in het voorjaar, als de groei begint. In het najaar is de strooicapaciteit, vooral als over de stoppel wordt ge reden, bovendien groter. Het materiaal lijdt minder, de werktuigen gaan langer mee. Voeg daarbij het prijsvoordeel bij aankoop van meststoffen in de herfst, dan blijkt dat najaarsbemesting direkt loont. Najaarsbemesting was voorheen ge bruikelijk. Het grasland en de winter gewassen, zo redeneerde men, gaan met fosfaat en kali krachtiger de koude in. Minder gevaar op uitwinteren; de basis voeding ligt klaar als de voorjaarsgroei begint. Mechanisatie was er nog wei nig. Dat is nu anders geworden. Struc tuurverlies bedreigt de grond, wat ex tra nadeel kan betekenen. Najaarsbe mesting, als middel om structuurbederf te voorkomen, heeft daardoor nog meer zin dan voorheen! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst z(jn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eiders verkregen inlichtingen of gegevens RED Woningprobleem. Ik woon momen teel in A., werk in B. en zou over enige tijd in C. willen gaan wonen. Van de burgemeester van C. kreeg ik te ho ren, dat ik voor een huurwoning van de gemeente C. niet in aanmerking kon komen, dan op zeer lange termijn, om dat ik geen economisch belang bij deze gemeente had. Weet u misschien een andere manier om er een woning te hu ren? 2. Hoeveel Hervormde kerken telt Zeeland en welke daarvan behoren tot de Gereformeerde Bond? Inderdaad zijn er gemeenten, die iemand alleen dan huisvesting bieden, indien deze persoon werkzaam is bin nen de grenzen van die gemeente. Daar houden die gemeenten zich koppig aan vast en dus komt u er niet binnen. De enige manier om deze beletselen op te heffen is in bedoelde gemeente te gaan werken. Op uw tweede vraag hopen wij nader terug te komen. het beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. Landsgrenzen. 1. Wat voor zin had het om indertijd de grenzen van ons land zo grillig vast te stellen zoals bij voorbeeld tussen Brabant en België of de grens met Duitsland? 2. Waar kwam toen België zelfstandig werd het Bel gische koningshuis vandaan, waar stamt het van af? 3. Hoe komen de zoge naamde kinderhoofdjes (straatkeien) aan hun vorm? vraagt abonnee. 1. De grilligheid van de grenzen van ons land vindt zijn oorzaak in kleine of grotere oorlogen of geschillen, maar ook door de z.g. natuurlijke grenzen (ri vieren, moerassen, enz.). Door de ge schiedenis van ons land heen zijn ze zo gegroeid. Aan de oostkant is het ten slotte de taalgrens die langs deze lijn loopt en in het zuiden is de laatste grens bepaald door de afscheiding van België. Bepaalde garnizoenen (zoals Maastricht) hielden stand voor de koning, andere kwamen in opstand. 2. Leopold I, de eerste koning van België, was een zoon van hertog Frans van Saksen-Koburg. Hij was getrouwd met Charlotte Augus ta, erfgename van de Britse troon. Zij overleed een jaar daarna. Zestien jaar later trouwde hij met prinses Louise Marie, dochter van de Franse koning Lode wijk Philips. De politieke toestan den van die tijd leidden er toe dat men hem als „koning der Belgen" aanzocht en (met Britse medewerking) kroonde. 3. Kinderhoofdjes en andere grote blok ken steen worden evenals de gewone straatstenen voordat ze de oven in gaan in vormen geperst, zodat ze op die ma nier, dus zonder beitel of zaag, de ver eiste vorm aannemen. Zandsteen lijmen. Kan ik mijn zandstenen schouw lijmen En hoe is het schoon te maken? Zandsteen kunt u weer lijmen met steenlijm. U kunt de schouw weer schoonmaken met een staalborstel, maar gaat u hierbij wel voorzichtig te werk. Met een staalborstel kunt u echter niet alle soorten vuil verwijderen en als de schouw een grote waarde heeft, laat u dan voorlichten door een expert op dit gebied. Vogels schieten. Mag een jongen van de leerplichtige leeftijd op vogels schieten? Is het waar dat er Neder landse gemeenten zijn die voor elke do de kraai die op het bureau van politie wordt ingeleverd 70 cent uitbetalen? Welke wapens moeten er eigenlijk vol gens de laatste bepalingen worden in geleverd? Hoort de windbuks daar niet bij? Mag men op een eigen erf schieten zoveel men wil? Een jongen van de leerplichtige leef tijd mag niet met een windbuks op vo gels schieten, maar als dat op eigen erf gebeurt is daar door de politie wei nig aan te doen. Er bestaan in Neder land inderdaad gemeenten die voor elke dode kraai een beloning uitloven, om dat men anders een overlast zou krijgen van deze vogels. Dit is jaren geleden ook het geval geweest met houtduiven. Volgens de laatste bepalingen moesten stiletto's, valmessen en ploertendoders worden ingeleverd. Schietwapens mag men nooit in zijn bezit hebben zonder machtiging, behalve een windbuks of windpistool. Een windbuks mag men echter niet op straat gebruiken en zelfs niet tonen, maar wel in huis. Zonder jachtvergunning mag men eigenlijk ook niet op eigen erf schieten zoveel men wil, maar dit is van allerlei omstan digheden afhankelijk, zodat u het best hiernaar kunt informeren bij de politie in uw woonplaats. Sanering kleine landbouwbedrijven. Hoe luidt de wet ten opzichte van de sanering van kleine landbouwbedrijven Wat zijn de voorwaarden en waar kan ik aanvraagformulieren krijgen De wet ten opzichte van de sanering van kleine landbouwbedrijven luidt: Wanneer men zijn bedrijf beëindigt en men is 50 jaar, krijgt men 196,per maand. Bij 51 jaar 207,—, 52 jaar 219,-, 53 jaar 225,-, 54 jaar 243,-, 55 jaar 255,—, 56 jaar 273,—, 57 jaar 303,— 58 jaar 338,—, 59 jaar 392,tussen 60 en 65 jaar 451, per maand. De voorwaarden zijn: de minimum leeftijd moet 50 jaar zijn. De laatste drie jaar mag de inkomsten belasting niet hoger gelegen hebben dan gemiddeld 8.000,— en de inkomsten moeten voor 50 verkregen zijn uit eigen landbouwbedrijf, met minstens 2.000,U kunt een aanvraagformu lier krijgen bij het plaatselijk districts bureau. Adres gevraagd. Hoe luidt het adres van de uitgeverij Catholic Press? Het adres van de uitgeverij Catholic Press Inc. is: 153 Nord Michigan Str., Chicago, U.S.A. Wie is de beste puzzelaar van ons land? En wie helpt er mijn opleiding betalen, zodat ik straks een blinde kan gelei den door het drukke verkeer? Zie elders in dit blad en puzzel mee! Aardbevingen. Gaarne zou ik van u willen weten hoe aardbevingen ont staan en waarom deze meestal in berg achtige streken voorkomen. Aardbevingen zijn trillingen van de bodem, ontstaan door natuurlijke oor zaken. Deze zijn instortingen van een hol (vooral in kalksteengebieden), ster ke branding op een rotskust, vulkani sche uitbarsting en als belangrijkste de tectonische aardbeving. Deze ontstaat door de verschuiving van twee gedeel ten van de aardkorst of het daaronder liggende substratum ten opzichte van elkaar. Die verschuiving ontstaat diep in de aarde en kan zich bij uitzondering voortplanten tot aan de aardkorst. De tot nu toe diepst bekende haard ligt op 720 km diepte. Het feit dat aardbevin gen altijd in bergachtige streken voor komen, valt te verklaren uit het feit dat de centra der sterke aardbevingen in hoofdzaak op twee gordels om de aarde liggen. De ene is gesloten en wordt gevormd door de omranding van de Stille Oceaan, de andere loopt van de Middellandse Zee over Perzië, Hima laya, Sumatra naar Nieuw-Guinea. Bo vendien treden buiten deze gordels hier en daar bij uitzondering aardbevingen op. Hoe krijg ik ze wit? Hoe krijg ik de witte toetsen van de piano weer mooi schoon? De witte toetsen van een piano kunt u weer schoon krijgen door ze in te wrijven met spiritus. Muziek. Op welke muziek deed een dame in de Scandinavsiche uitzending op 19 augustus voor de televisie een pantomime met haar handen? De muziek die gebruikt werd bij de bijdrage van Zvi Kanar in het program ma „Sextet" was „Meditation" uit de opera „Thais" van Jules Massenet. WEMELDINGE Van 10—16 oktober 1965 Zondag 10 oktober: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.41 3.53 8.56 9.16 Maandag 4.15 4.27 9.25 9.47 Dinsdag 4.47 4.59 9.53 10.21 Woensdag 5.19 5.29 10.27 10.55 Donderdag 5.49 6.00 10.56 11.24 Vrijdag 6.22 6.38 11.35 Zaterdag 6.59 7.21 0.03 12.25

Scheldebode | 1965 | | pagina 1