Bent u geen puzzelaar ZOETHOUDER flui-gerli/ke fb ftfanS I, INGEZONDEN Scheepswerf »Moed en Trouw« viert 100-jarig bestaan Predikbeurten. PLAK DIT STH00KJE op BLANCO ZIJDE BRIEFKAART Oplossing vaderi h Oplossing moedert Oplossing zoon: Oplossing dochter: Y(yoor élke ingevulde oplossing aan ommezijde briefkaart 1 postzegel van 25 cent byplakken naast de postzegel van 10 cent (binnenland). Adresseer aan: Pers-Puzzelcompetitie, postbus 35, Utrecht Eens schudt het leven je wakker TWEEDE BLAD 1 OKTOBER 1965 Ook al hebt u nóóit gepuzzeld, deze eerste opgave kunt u beslist wel baas. Want we beginnen de grote strijd om het puzzelkampioenschap en waarde volle prijzen met de eenvoudige „ver- s chili enpuzzel' De tekenaar tekende twee maal het zelfde plaatje, maar de afbeelding rechts is niet precies gelijk aan het voorbeeld links. Het gaat er maar om, de ver schillen op te sporen en op te tellen. Hoeveel lijntjes zijn er na het over- tekenen fout getrokken of vergeten? Ieder gezinslid kan meedoen, maar ten hoogste vier op één briefkaart. Ge bruik het hierbij afgedrukte invulstrook- je voor uw oplossing (en) en vul voor ieder gezinslid het totaal getelde aan tal foutieve lijntjes in. Plak het dan verschuldigde porto boven het adres, vermeld het adres van het gezinshoofd (abonné) als afzender en post uw brief kaart (en) vandaag nog. Volgende week plaatsen wij de oplos sing bij de nieuwe opgave. Wie dit raadsel geheel goed heeft, op gelost en verder aan alle voorwaarden voor deelneming heeft voldaan, kan re kenen op toekenning van vijf punten. Wie een opvallende of originele oplos sing instuurt maakt kans op een of meer extra punten. Help mee de opleiding van een blin dengeleidehond te bekostigen. Zolang u zelf nog kunt zien, kunt u ook puz zelen voor dit goede doel. Plak daarom 2 oktober a.s. zal er te Paal (gem. Graauw c.a.) gefeest worden. Het zal dan 100 jaar geleden zijn dat Pieter Verras een werf stichtte aan het ver dronken land van Saeftinge. Het eerste schip dat hij bouwde was een hoogaars, een zogenaamde 5- knieër. In totaal bouwde hij ongeveer 22 houten schepen. Het is jammer dat van het type en de bouwwijze weinig of niets meer bekend is. Zijn zoon Jan Verras nam de werf over en beheerde die tot 1924. Hij bouwde maar liefst 105 schepen, waar een kwartje extra aan geldige postze gels per oplossing boven het normale porto VOORWAARDEN voor deelneming aan puzzel competitie Nederland 1. Alleen abonnees en leden van hun gezin mogen meedingen naar de prijzen en de titel „beste puzzelaar van Nederland". 2. Elk meedingend gezinslid is per inzending 25 cents inleggeld ver schuldigd. 3. Het volledig uitgeknipte diagram of invulstrookje met codeletters en oplossing moet op een blanco brief kaart worden geplakt, te adresse ren aan Perspuzzelcompetitie, post bus 35 te Utrecht. 4. Onduidelijke invulling of verande ringen maken een inzending on geldig. 5. Oplossingen die na a.s. woensdag 19 uur n.m. in bezit van de cen trale jury komen, dingen die week niet meer mee in de puntentelling. 6. Op elke briefkaart moet het ver schuldigde porto (10 cent voor bin nenland) en het extra porto van 25 cent per oplossing rechts boven aan de adreszijde worden geplakt. Inzendingen die evt. niet door de P.T.T. zijn afgestempeld, zijn on geldig. onder hoogaarsen, hengsten en lemmer- hengsten. De meeste schepen waren vissersschepen, voornamelijk bestemd voor de mossel- en oestervisserij. Ook liep een hoogaars van stapel bestemd voor de visserijpolitie. Dit schip stond bekend als een zeer snelle zeiler. In 1924 ging het bedrijf over van vader op zoon. De thans nog krasse baas Piet Ver ras, 74 jaar oud, is nog steeds eige naar van de werf, al hebben zijn drie zoons het werk reeds overgenomen. Het is nu dus het vierde geslacht Ver ras, hetgeen op zich al de moeite van het vermelden waard is. Piet Verras bouwde tot 1960 nog 28 houten schepen en jachten. We vinden van zijn hand nog de hengst CLN 1, 7. Voor elke goede inzending ver werft de deelnemer een aantal punten, in verhouding tot de zwaar te van de opgave. Extra punten kunnen worden gegeven voor op vallende of originele oplossingen. Winnaars zijn degenen die in deze competitie het hoogste aantal pun ten in totaal verwerven. 8. Wij dragen geen verantwoordelijk heid voor zoekraken, beschadiging of vertraging. 9. Een deskundige jury van Neder landse puzzelontwerpers beslist over geldigheid en waardering der inzendingen. Over opgaven, oplos singen en toekenning der punten is geen correspondentie mogelijk. 10. Door inzending verklaart men zich akkoord met deze voorwaarden en met de beslissingen van de jury. WAT ZIJN DE PRIJZEN? 500,èn het landelijk kampioen schap voor degene die in totaal het hoogste aantal punten verwerft uit ALLE opgaven. In volgorde van het aantal punten keuze uit een draagbaar radiotoestel, div. luxueuze serviezen, Delftsblauwe vazen, een dameshorloge, een herenhor loge en een fondu-pan. Voorts loven wij ter aanmoedignig el ke week een L.P.-grammofoonplaat uit voor de Inzender die het HOOGSTE aantal EXTRA punten verwerft voor een enkele oplossing van de opgave voor die week. vermeld in het boek „Ronde- en Plat- bodemjachten". Dit prachtige en tege lijk typisch Zeeuwse scheepje bo&$vde hij nog samen met zijn vader. Ook een Lemsteraak ging te water, een schip dat momenteel nog in de ha ven van Yerseke ligt. Ook de hengst GRA 6 en de Lem- merhengst GRA 9, vermeld in het boek „Schepen op de Schelde", komen van de Scheepswerf „Moed en Trouw". Geleidelijk aan hebben de drie zoons van Piet Verras de werf gemoderni seerd. De oude helling bestaande uit slee en tong zijn nu vervangen door mo derne rails en karren, maar nog steeds worden vissersschepen gerepareerd en verlengd. Dit verlengen en vaak dras tisch verbouwen gaat nog vaak zonder tekening, er wordt gestrookt en ge krast, gemeten en gepast, alles op het oog. Een aangeboren gevoel voor lijnen spel en vorm zit nog steeds in het Ver ras-bloed. Op het gebied van platbodems in de eerste 75 jaar en de bouw en verbouw van alles wat met de visserij te maken heeft, hebben zij hun sporen ruim schoots verdiend, waarbij zij niet na gelaten hebben een eigen stempel op hun werk en een eigen karakter aan hun schepen mee te geven. Er is dus alle reden om op 2 oktober de vlaggen uit te steken en er een uitbundig feest van te maken, hetgeen naar verluidt, op Vlaamse manier zal geschieden. De Haven. De haven van Paal, gelegen aan de Westerschelde, was tot voor kort prak tisch geheel dichtgeslibt. De heer Dirk Verwey uit Hilversum, directeur van Universum C.V. en van de C.V. Radio Veronica heeft plannen ge maakt om de haven uit te baggeren en te herscheppen in een jachthaven. De haven heeft intussen weer haar oor spronkelijke diepte terug en de aanleg van drijvende steigers is in volle gang. Vooral onze zuiderburen uit Antwer pen zullen dit grote plan toejuichen. Immers Paal is een rustig en mooi ge legen haventje, gelegen in de vaarroute AntwerpenTerneuzen, en bereikbaar door het Speelmansgat. Ook als vluchthaven bij noodweer zal hiervan gretig gebruik gemaakt wor den, daar de Zeeuws-Vlaamse kust van Terneuzen tot Antwerpen in geval van nood en ontij maar heel weinig te bie den heeft. W. B. Jr. Vondeling neemt onze appel En, daar is hij gauw mee klaar, Hg belooft een stukje kauwgom, Doch niet nu, maar na vijf jaar. Dat is om ons zoet te houden, Kleutertjes aan Moeders schort: Heus hoor, Pappie geeft de centjes, Later, als je groter wordt. Doch inmiddels stijgen prijzen, Dat gaat met nieuwjaar al in, Moeders zullen het wel merken In de zorg voor hun gezin; En je kunt het niet ontlopen Met een opgeruimd gemoed, Want dan ga je saboterend Reeds op ongeschoeide voet. Rook niet, drink niet, rij geen auto, Ook een brommer kan al kwaad, Gooi je ouwe radiootje Door het venster op de straat. Oliekachels niet meer branden, Kijk niet meer naar de tee-vee, Geef hem met je platenspeler Aan de voddenboeren mee. Als we dat nou allen déden, Was 't nog droeviger gesteld, Kregen we nóg meer belasting, Want de fiscus moét zijn geld; Vondeling zwaait economisch Ook al niet een toverstaf: Hij belooft ons straks één vinger Maar neemt nu je hand al af! JAAP MIJDERWIJK (Nadruk verboden) GORILLA-KIND VERSTOTEN In de Frankfurtse dierentuin is een gorillakind geboren en dit is de eerste keer dat zoiets in Duitsland gebeurde. Hij heet Max, zijn vader Abraham weegt 150 kg en zijn moeder Makula 83 kg. Daar Makula, omdat zij onder men sen opgroeide, nog nooit een apenbaby gezien had, was zij bang voor haar eigen kind en accepteerde het niet. Daarom wordt Max nu door een menselijke pleegmoeder verzorgd. De dierentuin directeur is van mening dat hij zich zeer goed ontwikkelt en alle kans heeft eens een grote sterke gorilla-man te worden. In verband met het 50-jarig jubi leum van de afdeling Zuid-Beveland Oost van het Nederlandsche Roode Kruis zal in de komende weken een ledenwerfaktie plaats vinden in alle ge meenten van deze afdeling. Laat jong en oud van deze gelegen heid gebruik maken hun waardering te tonen voor het mooie en grote werk van het Rode Kruis. In ieder gezin minstens één lid van het Rode Kruis. Dat het na afloop van de aktie zo moge zijn! Van 2330 september 1965 YERSEKE. Geboren: Helena, dv. Din- genis Hubregt Murre en Maria Theun- tje de Back. Huw.afk. Leendert Hoekman, 20 j. en Maria Jozina Schouten, 20 j. te Krab- bendijke. Overleden: Jacoba Murre, 82 j. Van 2329 september 1965 KRUTNINGEN. Geboren: Marcel Pie ter, zv. Pieter van Legen en Willemina Johanna Jansen. Ondertrouwd: Josephus Adrianus Ma ria Theune, 27 j. te Vlissingen en Jo hanna Gerarda Theresia van der Borgt, 24 j. Gehuwd: Leendert van der Hart, 21 j. en Maatje Jansen, 20 j. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Hulsbergen, Kapelle. 2.30 uur: Ds. H. R. J. Rerjenga. Voorbereiding H.A. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. E. Booy. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Ds. Chr. v. d. PoeL Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 7.30 en 10 u. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Leiding: Kapiteine van Engelen. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. Vrg Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. Verschoor, Vlis singen. Bed. H.A. en dankzegging. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. B. van der Lelie. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. G. Blok. Geref. Kerk 10 en 3 uur: Ds. D. Sloot. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrg Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Leep. Krabbendjjke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. W. Suyker. 2 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Nauta, Middelburg. 2.30 uur: Ds. Jebbink, Kapelle. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10 en 5 uur: Ds. H. R. Juch. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. Sieders. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dgken. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uUr: Leesdienst. door LEIDA GRAAFLAND 26) Ze bestudeerde de aan- en verkoop, de personeelsadministratie, de stand van het wagenpark en wandelde een paar maal per week door de schuur. Zo maakte ze twee personeelsleden eens een standje, omdat ze te laat op hun werk waren, want Roelie stond op een morgen om kwart voor zeven al bij de schuur en wees de meesterknecht op het feit. Ze deelde hem kort en bondig mede, dat zoiets door haar niet meer getolereerd zou worden. Op een avond,- toen hij al lang ver trokken was, liep ze het kantoor van Talingen binnen en ging achter zijn bu reau zitten. Met de sleutelbos, die hij haar had overhandigd, probeerde ze de laden te openen, wat ten dele gelukte en na vruchteloos alle sleutels beproefd te hebben, kwam ze tot de slotsom, dat hij één sleutel in zijn zak gehouden moest hebben, omdat er één lade her metisch afgesloten was en geen sleutel daarop paste. De inhoud van de andere laden was niets bijzonders. Ze rommel de nog wat in de kasten, die niet af gesloten waren, zonder iets bijzonders te ontdekken, en ging tenslotte weer te rug naar haar eigen kantoor. Ze stak een sigaret op en peinsde, hoe ze op diplomatieke wijze kennis kon nemen van de inhoud der afgesloten lade. Na een poosje kreeg ze een idee, en dat vond ze zelf zo fantastisch origineel, dat ze voldaan glimlachte. De volgende morgen was ze weer om zeven uur bij de garage. Ze wenkte twee potige chauffeurs. „Willen jullie me even helpen met het verplaatsen van twee schrijfbu reaus?" vroeg ze op vriendelijke toon. Natuurlijk, dat deed men met alle plezier. Dus gingen ze met Roelie mee naar boven. Ze wees naar het schrijf bureau in haar vertrek, opende de deur van het kantoortje van Talingen en zei: „Deze twee moeten verwisseld worden. Kunnen jullie dat in orde maken?" Binnen tien minuten waren de beide zware schrijfbureaus verwisseld en toen de mannen met een paar sigaren weer beneden waren, haalde Roelie de laden leeg en stapelde alles op het bureau in haar vertrek. Om half negen zat ze te roken in af wachting van de komst van Talingen. Ze hoorde hem naar binnen gaan en genoot in stilte van zijn consternatie. Aan de geluiden, die ze kende, wist ze precies, wat hij deed: jasje uittrekken en met de hoed opbergen in de kast, de bureaustoel naar achteren schuiven en plaatsnemen. Toen was het opeens stil. Ze schoot bijna in de lach en het was haar wel wat waard geweest, als ze op dit moment zijn gezicht had kunnen zien. Het bleef wel een minuut stil, toen werd de stoel weer achteruit geschoven en hoorde ze hem naar haar toe komen. Een kort tikje. „Ja". Talingen trad binnen en begon: „Me vrouw, mijn bureau is..." Meteen zweeg hij. Zij zat immers achter zijn bureau. Zonder hem aan te kijken zei ze: „Goeden morgen, meneer Talingen". „Eh... o pardon, goeden morgen, me vrouw. Dat bureau..." „Dit bureau?" herhaalde Roelie, ter gend langzaam. „O ja... dat heb ik la ten omwisselen. Dit past me beter, zie je. Het is wat groter en wat lager. Apropos, er is nog één lade op slot. Geef me even de sleutel, wil je?" Ze stak, nog steeds zonder hem aan te zien, haar hand uit en hield die uit gestrekt. En toen hij niet reageerde, keek ze hem eindelijk aan en vervolg de op korte toon: „Nou? Hoe zit het? Komt er nog wat van?" Hij begon te kleuren. „Er zitten privé-eigendommen van me in". Ze leunde op het blad en knikte. „Zo, zo, privé-eigendommen. En dat in mijn tijd. Thuis geen ruimte genoeg meer? Waaruit bestaan die privé-eigen dommen? Girostrookjes van de alimen taties? Of schuine romannetjes? Maak es open... ik word nieuwsgierig..." Hij bleef besluiteloos naast het bureau staan en keek naar de vrouw, die spot lachend opblikte. „U schijnt er een vermaak van te maken om zo af en toe eens op mijn verleden te zinspelen, nietwaar, me vrouw?" Ze knikte. „Het was hoogst interessante lectuur. Als je nog eens zonder werk komt, kon je misschien je memoires gaan schrij ven. Dat is tegenwoordig erg in de mo de en brengt nog goed geld op ook. De mensen zwelgen gaarne in een opsom ming van eens anders ondeugden, voor al als het zo op het oog nette mensen betreft, zie je'!' Langzaam schudde hij zijn hoofd. „Wat hebt u er aan, mevrouw, mij op deze wijze het leven zuur te ma ken?" Ze keek hem kwasi-verwonderd aan. „Doe ik dat? Sorry, maar dat was helemaal mijn bedoeling niet, hoor. Ver geet het maar". Ze schoof n^et haar stoel een eindje achteruit. „Nou, begiil maar die la leeg te maken. Ik heb die ruimte nodig. En ik ben nieuwsgierig naar die privé-eigendommen van je. Zijn het soms souvenirs van al de ge liefden, die je gehad hebt?" ,,U hebt een zeldzame manier om iemand..." begon hg, met ingehouden woede, maar ze viel hem ih de rede: „Zwam niet en maak open. En een beetje gauw. Anders laat ik die lade openbreken". Hij haalde een ring met twee sleutels uit zijn zak en keek haar aan. „Als u zich even wilt verwijderen..." Ze schudde resoluut haar hoofd. „Ik denk er niet aan. Dit is mijn kantoor en mijn bureau. Dan had je je privé-spullen maar thuis moeten laten. En schiet een beetje op, want Maria kan elk ogenblik binnenkomen. Kan ze mis schien ook mee genieten". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1965 | | pagina 3