e NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkmq (batikt LEER, is "IN"! speldjes >3 ode sth&at (jood will 31STE JAARGANG No. 18 1 OKTOBER 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Fa. D. Pieierse - Wemeldinge BINNENVERI NG SCHUIMRUBBER HAZET-FABRIEKEN J. Kole Yerseke - Tel. 372 plastic relief direct van fabriek met uw reclame tekst REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Spaar Uw volk, o Here, en geef Uw erfenis niet over tot een smaadheid. Joël 2 17b. Er is verschil tussen het eerste en tweede hoofdstuk van de profetieën van Joël. In hoofdstuk 1 beschrijft de pro feet een feit, een gebeurtenis, die reeds heeft plaats gevonden. En in het twee de hoofdstuk beschrijft hy een ramp, die waarschijnlijk in de naaste toekomst plaats zal hebben. Eerst heeft hij het over het platteland, waarover een sprinkhanenzwerm gevallen is. Maar daarna gaat hij spreken over de stad, over Jeruzalem, die nu tot terrein van een ramp dreigt te worden. Het on gedierte zag het land vóór zich als een lusthof, als een paradijs, maar achter zich als een woeste wildernis. En nu gaat zich dit sprinkhanenleger werpen op de heilige stad. Het gaat de muren beklimmen, het zal zich laten gelden in de huizen van Jeruzalem, het zal de tempel naderen en dan is de ramp niet te overzien. Want dit is een be wijs, dat de Here Jeruzalem verlaten heeft, de enige stad ter wereld, waar Hij wonen wil. Dan betekent dit, dat ook de Messias niet zal komen. Er is nu echter nog één middel. Het kan zijn, dat de Here nog gehoor wil geven aan een biddend volk. Daarom roept Joël het volk samen tot een ge bedsdag. De priesters des Heren moe ten wenen, en staande tussen het voor huis en het altaar, smeken: „Spaar Uw volk, o Here! en geef Uw erfenis niet over tot een smaadheid". Misschien zal de Here verhoren, om Zijns Naams wil. We zien in onze dagen de Kerk be dreigd. Bedreigd van buiten af, maar ook van binnen uit. Wanneer echter de Kerk zou vernietigd worden, dan be tekent dat het einde der wereld. Toch geeft de Here deze dag ons nog. Waar toe Opdat wij bidden zouden. Beter nog, opdat wij luisteren zouden naar het gebed van onze Hogepriester in de hemel. Christus, verhoogd aan 's Vaders rechterhand, bidt vandaag voor Zijn volk: „Spaar Uw volk, o He- re! en geef Uw erfenis niet over tot een smaadheid". En dat is onze grote troost. Want er is geen gebed van Christus, dat geen verhoring vindt. Duidelijker en sterker dan Joël weten wy, dat zelfs de poor ten der hel de gemeente van Christus niet zullen overweldigen. Het kan er dan ook nog zo slecht voorstaan. In de dagen van de antichrist moge zelfs het instituut der Kerk van de aarde zijn weggedaan. Maar het volk des Heren heeft niets te vrezen. De erfenis des Heren zal niet worden overgegeven tot een smaadheid. Want: Christus bidt. (Uit een Dagboek) ONVERLICHTE FLESSENTIKKER „Als ik uniformen zie, word ik hele maal wild", zei de verdachte met een „Grunnings" accent. „Dan begin ik met myn ogen te roll'n, en alles aan me be gint te bibber'n. En dan wait 'k nait meer wat ik doe". Dat was die avond ook gebeurd. De verdachte wist nait meer wat hy deed. En toen wilde hij de agent met een bierfles op het hoofd tikken. Heel vroe ger, toen de politie in sommige gemeen ten nog met een helm getooid ging, had dat niet veel te betekenen. Maar de tegenwoordige uniformpetten zij niet op bierflesjes berekend. De politieman zag dat deze man zon der licht fietste. De verbalisant stond daar juist met de opdracht goed op de verlichting van alle rij- en voertuigen te letten. Hy sommeerde de verdachte dus af te stappen, toen die lustig rond fietste zonder enige verlichting. Maar de verdache stapte niet af. Hij zette, zoals men dat noemt, de sokken er in en maakte dat hij weg kwam. Nu had de politieman ook een fiets bij zich, en hij kon er goed mee voor uit. Reeds enkele seconden later had hij de achtervolging ingezet. Het werd een spannende race, maar langzaam won de Wet terrein. Op een hoek werd de over treder in de kraag gegrepen. Het hier na volgende gesprek duurde slechts kort. De lichtloze man verklaarde kop pig dat hy niets met de politie te ma ken wilde hebben, dat hij zou fietsen zoals het hem verkoos en dat de agent wat hem, de aangehoudene, betreft het heen en weer kon krijgen. Hij zei dit op zo'n onvriendelijke manier, dat de agent hem uitnodigde mee te gaan naar het bureau, om het onderhoud in een rus. MODERN EN SIERL'JK lIlLLBCEN Kapelle - Tel. (01102) 223 tige omgeving te kunnen voortzetten. Aan deze uitnodiging gaf de man geen gevolg. Hij haalde het bierflesje uit zyn zak, hief het dreigend op en riep dat hij het chroom van zijn fiets zou be smeuren met de herseninhoud van de agent. Veel verder kwam hij niet, want voor hij wist wat er gebeurde had de agent het bierflesje in zijn fietstas en de verdachte in de kraag. „Een uniform werkt op mij als 'n ro de lap op 'n stier. Dat heb ik uit de oor log overgehoud'n", verklaarde de ver dachte nog eens, toen hij voor de rech ter kwam. „Maar er is toch nog wel enig ver schil of in de uniform een landwachter steekt of een eerzaam politieman", dacht de rechter. „O, ik heb er zo'n hekel aan!" zucht te de Groninger. „En dan nog wel met een bierfles!" zei de rechter misprijzend. „Maar er had melk in gezet'n", haast te de verdachte zich te beweren. „Ik kwam van mijn werk en ik had brood en melk bij me gehad". Dat maakte vanzelfsprekend een heel verschil. Een dreigement met een melk fles is heel iets anders dan een dreige ment met een bierfles. Voor de man die de klap krijgt is het onderscheid welis waar niet opvallend, maar voor de rech ter wel, dat spreekt. De officier dacht een middel te we ten om de verdachte van zijn uniformen complex te genezen. Hij vroeg een week gevangenisstraf. Dan kon hij er een week lang aan wennen, dacht hij. En misschien is de schrik dan wel over. „Ik doe de melk tegenwoordig in zo'n plastic-flesje", riep de verdachte. „En ik spoel 'tnog om ook!" „Daar mag evenmin mee geslagen worden", zei de rechter streng. Maar de straf viel toch mee: veertien dagen voorwaardelijk en 25,boete. Omdat anders het gezin de dupe zou worden. Bij zijn vertrek ging de verdachte in een grote boog om de parketwachter, heen. Om de rechter te laten zien dat het toch wel écht waar is van dat com plex. WILLY H. HEITLING Als de zomer op zijn eind raakt, maar als het toch nog niet koud genoeg is voor de wat zware, warme winterkle- ding, dan dragen we graag een pakje of mantel van leer of suède. Kleding van dit materiaal is immers warm en zeker ook vlot, sportief, klassiek en zeer apart. Het is een kwestie van persoon lijke smaak of we het matglanzende nappaleer of suède kiezen, want beide zijn even sterk en modieus. Jeugdig en bijzonder sjiek voor jon ge vrouwen is een jasje van leer, dat tot op de heupen valt en grote, opgestikte zakken, liefst met kleppen, bezit. Nieuw is een versierende drukknopsluiting. Heel mooi is ook een lange mantel van enigszins grof leer met een rondgesne- den kraag. Een brede ceintuur en een drukknopsluiting onderstrepen het spor tieve karakter. Wit, de kleur die Coco Chanel voor- deze winter zo naar voren brengt, ja sneeuwwit leer is heel nieuw als ma teriaal voor sportieve kleding. Er is heel zacht nappaleer, soepel als de fijn ste stoffen, dat tot gemakkelijk zitten de broeken verwerkt kan worden. Daar om is het mogelijk witte of andere kleuren leren pakjes te maken, die be staan uit een smalle, lange broek met een jasje in blazerstyi, dat dus ook heel praktisch op een rok gedragen kan worden. De leren broek wordt meestal op zijde gevoerd. 3/4 mantel. Van het zachte, bijna zydeachtige nappaleer is ook een driekwart jasje in klassieke stijl bijzonder mooi. Zo'n jas past op een rok, maar ook op een lange broek. Een heerlijke dracht op koele zomeravonden, in de herfst of in het voorjaar. Sportief, praktisch en begerenswaard is ook een broekrok van nappa-glacé- leer. Misschien in het wit en dan in combinatie met een enigszins getail leerd bruin leren nappa jasje met bre de revers en dubbele rij knopen? Een betrouwbare begeleider op reis en ook by een wandeling door de stad is een kostuumpje van fijn nappaleer. Zo'n pakje krijgt een wat sportiever aanzien als de schouders van klepjes zijn voorzien en als er grote zakken op gestikt zijn. Jasje en rok kunnen natuur lijk ook met andere, niet leren, kleding stukken gecombineerd gedragen worden. Misschien schaffen we ons voor een enkel fietstochtje niet dadelijk een le ren kniebroek met bijpassend jack aan, maar de combinatie is beeldig, sportief en charmant tegelijk. Suède jasjes. Veel vaker draagbaar en veel minder aan mode onderhevig zijn de niet af te beulen suède jasjes. Heerlijk om te be zitten zo'n gezellig jasje met liefst dub bele rij knopen en grote, platvallende reverkraag, die ook hoog kan worden gesloten. Het kan zowel op een lange broek als op een rok gedragen worden. Ons kleedgeld is verantwoord besteed als we een ldnge suède jas aanschaf fen. Zo'n klassieke jas, die niet snel uit de mode is. Heel praktisch is bij zo'n jas een extra, gebreid kraagje en gebreide „binnenmanchetten", als wind vangers in de mouwen. Een lange jas in iets wijder model en met aangesneden mouwen doet het figuur niet zo uitko men en is dus bijzonder geschikt voor de wat zwaardere vrouw. Ook kan zo'n jas zonder bezwaar gemakkelijk over een mantelkostuum gedragen worden. Voor sportieve, jonge vrouwen is een leren of suède rok een ideaal bezit. Een gladde rok, een rok met diepe plooi midden vóór of een rok met grove rits sluitingen in zakken, splitten of zelfs onderaan in de zijsplitten, dat hangt van de leeftijd en de smaak van de draagster af. Doe het zélf! Een beetje veranderen aan de jas of het jasje dat we al jaren bezitten is weer een geheel ander punt. We bedoe len zo'n jasje dat een beetje dun ge worden is van het vele malen reinigen of waarvan de kraag zó lelijk is gewor den, dat we hem er, zonder daar lang over te denken, afslopen. De mode van nu, met zijn fantasie en zijn snufjes geeft ons veel mogelijkhe den om te experimenteren, zodat het jasje waar we een beetje op uitgekeken waren, bijna „couture" wordt. Heel praktisch is het om in zo'n oud het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. jasje een dubbele voering te maken. De handigen onder ons kunnen het zelf wel. Zij maken om te beginnen een papieren patroon, gelijk aan de bestaande jas en breien volgens dit patroon een warme voering van grove wol. Misschien is het een aardig idee een meteen een mutsje, zeer geliefd deze winter, lange shawl en bijpassende kousen te breien? Gekleder. Meer gekleed staat het als we voe ren met een crylor stof, die een bont achtig uiterlijk heeft. Zo'n voering geeft een jas het allure van een comfortabele bontjas. Heel mooi is het om er nog een vest, model herenvest, van de voe- ringstof bij te maken. Een vest met een colkraag. Een pakje, dat niet zo heel fraai meer is, krijgt weer een fris en heel ander aanzien als we de mouwen vervangen door exemplaren van stevig ribfluweel en de kraag door een capuchon van het zelfde materiaal. Het jasje krygt boven dien een ribfluwelen voering. Een heel jeugdig effect krygen we als we het jasje van het kostuumpje, waarvan we de kraag afhalen, voeren met een soepele wollen tweed. Van deze tweed maken we ook een mouwloze blouse met rolkraag, die we ook over een pullover kunnen dragen. Voor erg koude dagen breien we er alvast een muts en kousen bij. (Nadruk verboden) BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogeiyk van dienst z(jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eiders verkregen inlichtingen of gegevens RED De keizer van Portugal. Kunt u mij een verklaring geven voor de titel van het boek „De keizer van Portugal" van Selma Lagerlöf? De hoofdfiguur uit het boek „De kei zer van Portugal", Jan van Scrolycka, kreeg na het lange wegblijven van zijn dochter Klara Gulla hoogmoedswaan zin. Hij kon namelijk niet verdragen dat het enige waarvoor hij leefde van hem weggegaan was. Hij gedroeg zich toen tegenover de bewoners van zyn dorp als de keizer van Portugal. Waar om hij nu Portugal koos wordt niet dui delijk in het boek, maar waarschijnlyk had hij wel eens iets gehoord over dat land. Oude radio. Zoudt u my kunnen vertellen hoe ik het geluid van een oude radio kan versterken? Het best kunt u uw raidotoestel naar een reparateur brengen, die zal dan om het geluid te verbeteren, o.m. wel nieu we buizen moeten inzetten. Karl May-museum. Wat is het adres van het Karl May-museum en wat is er allemaal te zien? Het Karl May-museum bevindt zich in Radebeul, dicht bij Dresden in Duits land. Verdere vermelding van adres bij correspondentie is niet nodig. In dit museum is alles te zien wat met de boeken van de schrijver te maken heeft, zoals indianenuitrustingen, wapens, enz. Zwitsers volkslied. Heeft het Zwit serse volkslied de zelfde wijs als het Engelse volkslied? Voor het Zwitserse volkslied (Rufst du, mein Vaterland) en het Engelse (God save the King) is gebruik ge maakt van dezelfde muziek. Deze me lodie is ontstaan in de jaren 17441745. De tekstdichter van het Zwitserse volks lied was J. H. Wyss (1811), die van het Engelse is niet bekend. Goocheltrucs. Hoe kom ik in het bezit van goocheltrucs? U kunt in het bezit komen van goo cheltrucs door u in verbinding te stel len met de firma Triks, Keizersgracht 484, Amsterdam. Het adres van deze firma wordt volgende maand gewyzigd in: Kloveniersburgwal 113, Amsterdam. U kunt dan voor ƒ1,een catalogus aanvragen met uitvoerige inlichtingen. „Tante's Testament". Kunt u my helpen aan het gedicht „Tante's Testa ment"? Na lang zoeken vonden wy voor u het gedicht „Tante's Testament". Het is een gedicht van de zanger J. H. Speenhoff. Lieve nichten, lieve neven, Dit is tante's testament. Tante kan niet eeuwig leven; Ook aan tante komt 'n end. Om het afscheid te verlichten Laat ik, als gedachtenis, Aan myn neven en myn nichten Alles wat hun dierbaar is. Nooit kon mij een man behagen, Nooit werd my wat raars gevraagd; Daarom sterf ik, zonder klagen, Als een hoogbejaarde maagd. Heel mijn leven was ik gierig, Dikwijls at ik korstjes brood. Zo te leven is plezierig, Want dan gaat men schatrijk dood. Aan mijn nichtje Mietekeetje Laat ik al mijn valse haar; Mijn gescheurde dejeuneetje, Want dat kreeg ik zo van haar. Verder maak ik aan neef Arie, Die zoveel van Mozart houdt, Mijn bekroonde kunstkanarie Plus een zakje havermout. Voor mijn neef de apotheker Zijn de restjes medicyn; Want die drankjes zullen zeker Na myn dood hem nuttig zyn. Laat zijn vrouw er zich aan laven, 'k Gun haar die restantjes graag; Want haar tante wordt begraven Met een glad bedorven maag. Dominee schenk ik myn poejes Met hun mandje èn hun bak; Voor die twee gestreepte snoesjes Had ie al zo lang een zwak. Aan myn meid met gryze haren, Die met mij heeft saamgeleefd, Schenk ik wat ze al die jaren Uit myn huis gestolen heeft. Iedereen heeft nu het zyne, Iedereen is ruim bedacht; Tante kan gerust verdwynen, Tante heeft haar taak volbracht. Doch mijn geld heb ik vergeten! Och, wat maal ik om dat siyk! Mijn familie heeft te eten... 'k Maak er dus de kerk mee ryk. speldjes met goudopdruk in vele kleurmogelijkheden en iedere gewenste vorm billijke prijzen geen matrljskosten vanaf 2500 stuks 99 99 Postbus 82, Roosendaal, Tel. (01650) 6265 WEMELDINGE Van 39 oktober 1965 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.05 9.45 2.19 2.48 Maandag 10.27 11.15 3.31 4.15 Dinsdag 11.59 3.11 4.15 Woensdag 0.38 1.13 6.25 6.52 Donderdag 1.43 2.08 7.15 7.37 Vrydag 2.31 2.47 7.54 8.13 Zaterdag 3.07 3.20 8.27 8.44 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1