rrivé DO BA AYENS IPTIEI YERSEKE! WEMELDINGE KRUININGEN KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE BOEK. bespreking Langste brug in Europa nadert voltooiing Bejaardensocieteit. Na een korte seizoensluiting gaat de bejaardensocieteit weer open op woens dag 1 september a.s. Zowel dames als heren bejaarden kunnen weer hun vrije tijd besteden in het prachtige vereni gingsgebouw „Trefpunt". Wij twijfelen er niet aan of er zal weer veel gebruik van gemaakt worden. De speciaalzaak voor Uw BRIL Gevonden voorwerpen. Gevonden een fietscape. Inlichtingen ter gemeentesecretarie. Waterski-demonstraties Door de vereniging „Het Kanaal" worden, indien de weersomstandighe den het toelaten, a.s. zaterdag in sa menwerking met de watersportvereni ging „Kortgene" en enkele personen uit de gemeenten Yerseke en Wemeldinge, waterski-demonstraties gegeven in de buitenhaven voor de kleine- en de mid- densluis. Deze demonstraties beginnen om 6.15 uur. Omstreeks half negen wordt door de muziekverenigingen „Euphonia" uit Goes en „Oefening Kweekt Kunst" uit Wemeldinge met de bij deze korpsen behorende drumbands een taptoe verzorgd, die het aankijken en aanhoren dubbel en dwars waard is. Van onze adverteerders. Dezer dagen werd de gemoderniseer de en uitgebreide winkel van dhr. M. J. Geluk alhier heropend. De winkel van radio's, televisies en wasmachines alsmede het gehele programma op elek trisch huishoudelijk gebied in de Wil- helminastraat bood een fraaie aanblik, mede doordat de winkel door vele bloemstukken werd omlijst. De aanwe zigheid van vele zakenrelaties gaf aan deze gebeurtenis een feestelijke tint. Burgemeester C. N. F. van Sas was eveneens aanwezig. Daarna werd de zaak voor het publiek geopend. De zaak is nu negen jaar gevestigd in het voor malige postkantoor en is wat capaci teit betreft nu verdubbeld. Vanaf deze plaats goede zaken toegewenst. Ongeval. Enkele dagen na een brommer-onge val in de gemeente Hoedekenskerke is in het ziekenhuis St. Joanna te Goes overleden de 18-jarige J. M. Schouwe- naar uit Wemeldinge. De duopassagier S. de J. kwam bjj dit ongeval met de schrik vrij. Dinsdagmiddag vond de be grafenis plaats, welke door vele be langstellenden en meelevenden werd bij gewoond. Bouw kerkelijkp centrum begonnen. Velen in onze gemeente hebben in de afgelopen week op het bouwterrein te genover het postkantoor aan het Dorps plein met genoegen de aktiviteiten ga de geslagen, die daar op het ogenblik worden verricht. In opdracht van de Ned. Herv. Gemeente is het aanne mingsbedrijf Flipse en Zoon te Koude- kerke begonnen met het graven van de funderingssleuven voor de bouw van het kerkelgk centrum. Door de bouw van dit nieuwe jeugdcentrum, hetwelk de aannemer in het vroege voorjaar van 1966 hoopt op te leveren, zal ein delijk een eind komen aan het vergade ren in het tegenwoordige jeugdgebouw aan de Dorpsstraat. Dit gebouw vol doet, ondanks de verbeteringen, die vo rig jaar werden aangebracht, niet aan de geringste eisen, die in de tegen woordige tijd aan een verenigingsge bouw gesteld dienen te worden. Het nieuwe gebouw, dat een vleugel van het na het kerkelijk centrum te bou wen dorpshuis wordt, zal een zaal voor 80 personen en 2 zaaltjes voor klei nere vergaderingen bevatten. Het heeft in de zaal tevens een verhoogd podium. Het nieuwe verenigingscentrum is ont worpen door de architecten Steen en Tuinhof te Vlissingen en C. J. Klap te Waarde. De postduiven. De postduivenvereniging „De Post duif" alhier nam deel aan de volgen de vluchten. Vanuit Bordeaux, afstand 817 km: 1 en 7 A. J. op 'tHof; 2 en 3 P. Vuijk; 4 en 5 M. Oudeman; 6 C. Lamper. Vanuit Neufvilles, afstand 109 km: 1, 2, 7, 12, 15, 16 ,17, 19, 20, 21 en 29 J. Vleugel; 3, 4, 11 en 23 A. J. op 'tHof; 5, 6, 13 en 18 H. Oudeman; 8, 10, 14 en 26 F. Timmerman; 9, 22, 27 en 28 C. Lamper; 24 en 25 P. Vuijk. Vanuit Mons, afstand 119 km: 1, 2, 3, 6, 13, 18, 21 en 22 J. Vleugel; 4 en 5 J. Feytel; 7 P. Vuijk; 8, 10, 14 en 20 A. J. op 'tHof; 9, 16, 17, 23 en 24 C. Lamper; 11, 15 en 19 H. Oudeman; 12, 25 en 26 F. Timmerman. Gemeenteraad ontstemd. De gemeenteraad heeft in de vergade ring van maandagavond j.l. felle kritiek uitgeoefend op de speciale uitgave van het Zeeuws Tijdschrift. Niet alle leden van de raad konden hun mening uit spreken, omdat een aantal bedoeld tijd schrift nog niet had gelezen. Het Zeeuws Tijdschrift verscheen vorige week met als thema „Zeeland 19651975". Hier in worden de mogelijkheden en de ver wachte ontwikkeling in Zeeland weer gegeven. Over de gemeente Kruiningen wordt echter met geen woord gerept. En dat vond dhr. C. Slabbekoorn (P.v. d.A.) toch al te gek. Normaal zou de raad zich over een en ander niet druk gemaakt hebben, maar omdat, aldus dhr. Slabbekoorn, de ideeën en tekst verzorging z\jn van de redactie-secre taris Drs. M. C. Verburg en juist om dat deze ook nog de leiding heeft van het Economisch Technologisch Instituut (E.T.I.) voor Zeeland, moeten enkele gevaren van zijn ideeën voor onze streek in het licht worden gesteld. Voor dhr. Slabbekoorn hiertoe over ging vroeg hij zich nog af, waarom van Kruiningen, noch van een van de andere KWYK- gemeenten, een advertenie werd ge plaatst. Wat dhr. Slabbekoorn bijzon der opvalt is, dat in het geschrift met geen woord wordt gesproken over de mogelijke ontwikkeling van het kanaal door Zuid-Beveland met zijn, wat al gemeen wordt toegegeven, uitermate gunstige ligging aan diep vaarwater, de grote verkeersweg en de spoorlijn. Met medewerking van het Provinciaal Be stuur, de Directeur van het E.T.I. Zee land, de Directeur van de Planologi sche Dienst, is destijds het z.g. KWYK- plan gereed gekomen, wat uitstekende perspectieven biedt voor de ontwikke ling van onze streek. Ook in het op blz. 151 vermelde schema van studie objecten wordt het kanaal volkomen verwaarloosd, is hem opgevallen. Grap pig, maar toch ook in-droevig, vindt spreker, dat wel de toekomstige eco nomische en sociale positie van Yerseke is genoemd, maar dat geen enkel as pect van de streekontwikkeling is ge noemd. Terwijl volgens spreker nota bene op blz. 181 wordt gezegd: „Wie de zaken objectief beschouwt neemt een overdreven lokaal-patriottisme waar, dat plaats dient te maken voor het bevor deren van het denken en handelen in streekverband". Dan valt het volgens hem des te meer op, dat de gemeenten Kapelle en Krabbendijke wel apart wor den genoemd en niet Kruiningen, waar men zich van meet af aan heeft be ijverd voor de bevordering van de streekontwikkeling. Dhr. Slabbekoorn ging verder met: „In vele raadsverga deringen heeft de gunstige mogelijkheid van streekontwikkeling rond het kanaal een onderwerp van bespreking uitge maakt en is op hogere autoriteiten en instanties een dringend beroep gedaan hiervoor noodzakelijke medewerking te verlenen. Het bekende „Kruiningse Me morandum" was hiervan een duidelijk voorbeeld Als dan toch gemeenten wor den genoemd, waarom dan ook niet de gemeente Kruiningen als beijveraarster voor de ontwikkeling van de streek en waar bovendien naar plattelandsbegrip pen grootse dingen zijn gebeurd na de ramp van l-2-'53. De redactie-secreta ris, directeur van het E.T.I.zal zich er wel weer van afmaken met de dood doener, dat het aantal voorbeeld ge meenten met naar verhouding grote vraagstukken gemakkelijk kan worden vergroot. Het blijft evenwel opvallend, dat voor oost Zuid-Beveland Krabben dijke wel wordt vermeld. Ik vraag mij in ernst af om welke redenen. Indien naar objectieve maatstaven een verge lijking wordt gemaakt, slaat zonder meer de balans door naar onze ge meente (gunstige ligging, grootste streekgemeente, verzorgingspeil, onder wijs, prachtige bedrijven)". Dhr. Slab bekoorn besloot zijn fel betoog met: „Ik tart daarom de directeur van het E.T.I. een objectief onderzoek in te stellen, tenminste als de objectiviteit nog op gebruikt kan worden. Daaraan twijfel ik wel eens en dit is het gevaar waar op ik uitdrukkelijk wil wijzen". De voor zitter, burgemeester A. Schipper en de raadsleden die bedoeld tijdschrift even eens hadden gelezen, konden zich vol ledig achter dhr. Slabbekoorn stellen. De instelling heeft yoor deze verbou wing een geldlening aan moeten gaan van 24.000,De raad besloot maan dagavond rente en aflossing te garan deren. Het zwembad. In de raadsvergadering van maandag avond deelde burgemeester Schipper me de, dat G.S. heeft medegedeeld dat van de Staatssecretaris bericht is ontvan gen, dat in 1966 gelden beschikbaar worden gesteld ter realisering van de Kruiningse zwembadplannen. Voor de ze mededeling had dhr. C. Slabbekoorn gevraagd of het juist is, dat in de kreek in „Den Inkel" wordt gezwommen en zo ja, of dit geen gevaar oplevert voor de volksgezondheid. Burgemeester A. Schipper antwoordde hierop dat het wa ter in „Den Inkel" maandelijks wordt gekeurd en dat het tot op heden vol komen zuiver is. J udodemonstraties Dat de judosport nog steeds druk wordt beoefend, wordt vrij regelmatig waargenomen. De sportschool Geelhoed alhier, die in dit voorjaar werd opge richt, verheugt zich in een nog steeds groeiende belangstelling. Zaterdagavond zal de sportschool .demonstraties geven in het Dorpshuis.pussen 7 en 9.30 uur zullen leerlingenvan de Kruiningse sportschool hun kunnen in deze sport laten zien. Aan deze demonstratie zul len ook leerlingen van de Krabbendijk- se sportschool meewerken. Als bijzon derheid kan worden vermeld, dat een aantal leerlingen van de sportschool uit Halsteren zullen demonstreren met trampolinespringen. Voor nadere bij zonderheden zie men de advertentie el ders in dit blad. N.C.B. op reis. De afdeling Kruiningen van de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond heeft afge lopen zaterdag het jaarlijkse uitstapje gemaakt. De N.C.B.-leden hebben de prestaties van hun collega's bewonderd, zoals de werken aan de Grevelingen- dam, Haringvlletbrug, enz. De heenreis werd over Zijpe, Bruinisse, Goeree en Overflakkee met als eindpunt Rotter dam gemaakt. Terug, werd via Breda gereisd. Hoewel het Wéér niet best was, was de stemming prima. Koe gevonden. In het weiland van dhr. Zweemer (Zandweg 4) is tijdelijk een zwarte vaars ondergebracht. Dit koebeest is vermoedelijk uit iemands wei gebroken. Inlichtingen kunnen worden verkregen, bij dhr. Zweemer of bij de politie. Wedvlucht. Door de P.V. „Vrijheidsduif" werd deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Orleans, afstand 422 km. De uitslag hiervan was: 1, 2, 16 en 20 J. Waverijn; 3 en 29 Joh. Meijer; 4 J. Stroosnyder; 5 A. Neve; 6 en 17 K. Tjarks; 7, 9 en 11 W. van Velzen; 8 en 25 J. Voois; 10 en 27 Steenpoorte-Buijze12 en 13 M. Stroosnijder; 14, 22 en 28 J. J. Oele; 15 M. Blok; 18 en 19 A. Boone; 21 C. van Koeveringe; 23 G. de Bruine; 24 P. A. Kakebeeke; 26 H. Poleij. Wedvluchten. 422 km vlogen de duiven van de P.V. „De Scheldeduif" om vanuit Orleans weer thuis te komen. De volgorde van binnenkomst was: 1, 3, 11 Jac. Traas; 2, 14, 30, 36 D. van Luijk; 4 W. Krijn- sen; 5, 9, 12, 16, 21, 22, 25, 31, 37 C. J. Clement; 6 Jos. Huismans; 7, 24, 26, 27, 28 L. Paauwe; 8, 32 Jac. Minnaard; A (Voorheen 't Wolhuis Horsten) IS THANS GEOPEND! Speciaalzaak voor breiwol, handknoop-smyrnakarpetten, dameshandwerken, kousen en sokken ZUIVELSTRAAT 21 - BERGEN OP ZOOM - TEL. 4506 Volgens burgemeester Schipper gaat het een gevaarlijke kant op wanneer ge twijfeld moet worden aan de objectivi teit van een ambtenaar of dienst. Ook hij is de mening toegedaan, dat Krui ningen totaal wordt verwaarloosd. Het memorandum heeft toch wel uitgewe zen, dat wij aan het streekbelang den ken. Heeft Krabbendrjke hiervan wel eens wat getoond? vroeg hij zich af. En wat de bedrijven betreft, vroeg bur gemeester Schipper zich nog af, of de directeur van het E.T.I. het bedrijf aan het station van de N.V. C. Meijer wel eens heeft gezien. (Ja, misschien van uit de trein, bedacht hij.) Na nog enige discussie werd besloten G.S. van de in de raad gedane opmerkingen in kennis te stellen. Afscheid mej. Baveco. De gemeenteraad heeft besloten mej. H. M. Baveco op haar verzoek eervol ontslag te verlenen als hoofdleidster van de openbare kleuterschool. Burge meester Schipper releveerde nog de ver diensten van mej. Baveco, die 42 jaar aan de school verbonden is geweest. Op 31 augustus a.s. zal afscheid van haar worden genomen. Uitbreiding „Avondlicht". De instelling voor maatschappelijke zorg zal het in beheer zijnde rusthuis „Avondlicht" uitbreiden. De z.g. recre atiezaal (serre) wordt twee keer zo groot. De nok van het dak wordt door getrokken, waardoor het mogelijk wordt nog enkele kamertjes bjj te bouwen. 10, 29, 38 M. Minnaard; 13 C. A. Elen- baas; 15 C. Almekinders; 17 J. A. van Langevelde; 18, 19, 20, 34, 35 J. Alle- wijn; 23 M. Moerland; 33 M. Bolier. Van „De Luchtbode" vlogen de dui ven vanuit Noyon (220 km). Hiervan was de uitslag voor de jonge duiven: 1, 6, 26 J. J. de Jonge; 2 M. Sinke; 3 J. Moerland; 4, 5, 10, 11, 13, 15, 18, 32 C. A. van Oosten; 7 E. Wagenaar; 8, 14 W. Hoogesteger; 9, 22, 28, 29 C. M. Harthoorn; 12, 19, 21, 30 A. J. Kruys- se; 16, 24, 27, 31 K. M. Staal; 17 A. A. Visser; 20, 35 P. van Oosten; 23 D. A. van de Vrede. Uitslag voor de oude duiven: 1, 2 A. A. Visser; 3 K. M. Staal; 4 E. Wagenaar; 5 C. P. van Oosten; 6 D. A. vhn de Vrede. Voetbal. Vorige week vrijdag voetbalde Krab bendijke tegen de combinatie „De Koe poort" uit Goes. Dfeze wedstrijd eindig de in een 72 ovëWinning voor Krab bendijke. 65 jaar „Vooruti". Het programma ter viering van het 65-jarig bestaan van de muziekvereni ging „Vooruit", dat gehouden zal wor den op zaterdag 28 augustus a.s., is als volgt samengesteld. Om 1 uur zal de officiële ontvangst plaats hebben op het gemeentehuis. 1.30 uur zullen de korpsen Waarde, Rilland, Krabbendijke en Kruiningen zicli opstellen voor een mars door de gemeente. 2 uur: Concer ten doof „Vooruit" te Waarde, „Concor dia" te Krabbendyke, Boerenkapel uit Kruiningen, „Rillandia" te Rilland en „E.M.M." te Kruiningen. 7 uur: Con certen door „Euterpe" uit Heinkens- zand, Boerenkapel uit Kruiningen en „Excelsior" uit Kloetinge. Tevens wordt ook die dag de gladi- olententoons telling gehouden in garage Schrier, die zeker een bezoek waard zal zijn. Aan de burgerij wordt verzocht die dag de vlag uit tes steken. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde Kapelle I een vriendschappelijke voetbalwedstrijd te gen S.V.D. uit Driewegen. De wedstrijd eindigde in eën 5—3 overwinning voor Kapelle, nadat al met de rust een 20 voorsprong was verkregen. Het tweede elftal speelde tegen een gecombineerd elftal van Kloetinge en Kapelle III om dat de Kloetingse spelers grotendeels verstek lieten gaan. Bij deze wedstrijd was de uitslag 12—in het voordeel van Kapelle II. De B-junioren, die op bezoek gingen naar Yerseke B, wonnen eveneens, met 6-1. r Na botsing doorgereden. Op rijksweg 58 even voorbij de Smok- kelhoekweg onder Biezelinge is woens dagmorgen de kermisexploitant H. H. R. uit Rotterdam met zijn bestelauto op een vrachtauto van de firma W. uit Yerseke gebotst. De kermisexploitant, die kennelijk naar sterke drank rook, kv/am bij het naderen van zijn tegen ligger naar het 'TïWker weggedeelte. Hij botste daarbij tegen de laadbak van de vrachtwagen, die geladen met mosse len op weg was naar België en reed na de botsing door. De bestuurder van de vrachtauto, dhr. W. uit Yerseke, zette met een kort daarop passerende vracht auto van de firma Bosman uit Nisse de achtervolging in. Tegen de helling van de Zanddijk onder Kruiningen trof men de bestelaüto geparkeerd in de berm aan. Beide voertuigen werden bij de bot sing flink beschadigd. Na verhoor in het politiebureau te Kapelle werd van dhr. R. een bloedproef afgenomen. Wedvlucht. De postduivenhoudersvereniging Oost, West, Thuis Best te Kapelle nam met 95 duiven deel aan een wedvlucht van uit Beaumetz, afstand 165 km. De snel heid van de eerst aankomende duif be droeg 1295,79 m per minuut. De uitslag is: 1 W. C. Hundersmarck; 2, 4, 6, 7 en 8 P. I. Butler; 3 P. M. Kuijper; 5 M. P. van Oeffelen; 9 J. de Schipper; 10 Jac. Schrier. Te hard gereden. Dat het nemen van een bocht met te hoge snelheid risico' meebrengt onder vond zaterdagmiddag dhr. C. J. uit Ber gen op Zoom. In de Vierwegen onder Kapelle begon de auto van J. te schui ven en slipte de vrij brede sloot in. Voor J. liep dit allemaal goed af. Voor zijn mede-inzittende zoon en diens verloof de mej. C. S. uit Oegstgeest ging dit niet op. Beijden w&jden met hun hoof den tegen de voorruit geslingerd en moesten met snijwonden aan het gelaat worden overgebracht naar het zieken huis Bergzicht te Goes, Mevr. Risseeuw- de Zeeuw verleende de eerste hulp. De auto werd flink beschadigd. Aanrijdingen. Dinsdagmorgen om kwart over vijf is de 17-jarige H. W. uit 's-Heer Hendriks kinderen met zijn brommer op de krui sing Goesestraat-Monikendijk onder Kapelle op een lijnbus van de A.M.Z. gebotst. Hg wilde vanaf de Monniken- dijk rechts de Goesestraat opdraaien, doch deed dit met te grote snelheid, zodat hij de bocht niet kort genoeg kon nemen. De buschauffeur, dhr. J. S. uit Wemeldinge, kon ondanks krachtig remmen een aanrijding niet voorkomen. Voor W. had het ongeval een zeer goe de afloop. Doordat hij tegen de ijzeren brugleuning kwakte, was hij eerst wat versuft. Na echter bij dokter I. J. Ris- seeuw aan huis geholpen te zijn, kon hij naar huis gebracht worden. Zowel de bus als de brommer werden licht be schadigd. V oetbalprogramm». Voor zaterdagmiddag heeft Kapelle weer enkele vriendschappelijke wedstrij den op het programma staan. Het eer ste elftal zal te Yerseke een ontmoe ting hebben met Yerseke I. Het tweede elftal gaat op bezoek naar de Bevelan ders II te Kamperland, térsvijl het der de elftal thuis de strijd aan zal binden tegen S.V.D. III. De beide junioren teams zullen voor de eerste competitie wedstrijd een bezoek afleggen aan Hans- weertse Boys. Kettingbotsing. -ej,. Nabij de Vlakebrug^op-j rijksweg 58 had zondagavond een kleine kettingbot sing plaats. In de file, die in de rich ting Bergen op Zoom reed, bevond zich de Belg G. J. J. V. uit Grobbendonk. Toen de voor hem rijdende auto's moes ten stoppen, bleek V. onvoldoende af stand te hebben bewaard. Het gevolg was, dat hij met zijn zo goed als nieu we auto op de wagen van mevrouw W. B. uit Rotterdam botste, die op haar beurt op de auto van de Duitser A. L. uit Offenbach am Main schoof. Achter de auto van V. reed-.diens vriend, dhr. K. G. van T., eveneens uit Grobbendonk (B.Ook deze bewaarde të weinig af stand. Deze ramde op zijn- beurt nog eens de auto van V. van achteren. Aan de auto's, waarvan er twee wegge sleept moesten worden, werd zware schade toegebracht. tfc. KANKER FEITEN, het a.b.c. van de kanker voorlichting ilö De stichting „Landelijke organisatie voor de kankerbestrijding" ^e^ft een brochure het licht doen zi§p onder bo venstaande titel. Achtereenvolgens wprd^p behandeld: Wat het is, Wat het veroorzaakt, Hoe het ontdekt kan worden, Hoe het te behandelen, Kanker bij n^gpnen, Kan ker bij vrouwen, Kanker„i>ij kinderen, Ekele cijfers over kanker en Kanker en u. Het boekje is bedpeld voor uitreiking aan bezoekers op bijeenkomsten, in het kader van de algemene kankervoorlich ting en zal tevens worden gezonden aan alle leden van het Koningin Wilbelmina- fonds. Tevens is deze brochure voor iedereen kosteloos verkrijgbaar op aan vrage aan het Bureau Karilfefregistra- tie en -voorlichting, De Lairessestraat 33, Amsterdam-Z., Tel. 735675. Gezien het grotë gevaar dat deze ziekte voor lijders- daaraan met zich brengt, raden we ieder gezinshoofd aan zich in het bezit van dit boekje te stel len. ZEEUWS TIJDSCHRIFT 15e jaargang no. 3: Zeeland 1965—1975 Dit tijdschrift, dat we helaas voor de eerste maal ijn dë 15-jarige verschijningsperiode ter bespreking ont vingen, is geheel gewijd aan de te ver wachten ontwikkeling van onze pro vincie over het tijdvak 19651975 en is zeer interessant. Het is ondoenlijk om alle behandelde onderwerpen hier te bespr^^n, de le zers zullen daarvan ze}£. kennis moe ten nemen. Jammer, dat het abonne mentental slechts 1400 bedraagt, dit zal dan ook wel een van de redenen ge weest zijn dat het Provinicaal Bestuur van Zeeland gelden beschikbaar gesteld heeft om 2000 nummers extra te druk ken. Gezien de belangrijkheid van dit num mer zouden we dit gaarne ih handen zien van alle gemeentebestuurders, zij die bij het onderwijs .getrokken zijn, al le theologen, studieclubs en de leiding gevende figuren in handel cjgg industrie. De redactie-secretaris Drs. At C. Ver burg die zorg droeg voor de ideeën en tekstverzorging en het redactielid G. A. de Kok die voor de typografische vormgeving zorgde, hebben met hun staf van medewerkers alle lof verdiend die er te verdienen Viel. De vele foto's van Wim Rierilens zijn stuk voor stuk juweeltjes. Jammer, maar waar is dat een ge meentebestuur reeds blijk, gaf van ont stemming dat hun gemëente niet ge noemd was. O.i. lijkt de Zuidbevelandse Kanaalzöne belangrijk genoeg om in dit nummer de aandacht te hebben. Reden waarom in de raad daartegen geprotes teerd werd. Overigens van harte aanbevolen. wonderwerk in Zeeland Nog even, dan zal een van de laat ste Zeeuwse eilanden geen echt eiland meer zijn. Letterlijk zal er dan een brug geslagen zijn met het vasteland. Een brug waarover men, zoals bij vrg- wel elk onderdeéPvv8n de wereldver maard geworden Deltawerken, alleen maar in superlatieven kan spreken. Een wonderlijk staaltje vai^lechniek meer dan vijf kilometer lang" en daarmee de langste van Europa), een zware be tonnen constructie steunend op zo'n vijf tig pijlers, maar architectonisch zo mooi uitgevoerd, dat het hele gevaarte boven het woelige water-*van de Oosterschei - de lijkt te zweven. De brug zal begin volgend jaar voor fiet verkeer worden opengesteld, zó rond februari. Zij vormt de verbinding tussen Schouwen Duive- land en de Bevelandeh- en daarmee een van de belangrijkste etappes in de nieu we verbinding van Zëëland met de Randstad Holland, "*6ën verbinding die tot de meest indrukwekkende in de we reld behoort. Een nieuwe snelweg is al aangelegd van Rotterdam naar het Ha ringvliet. Een brug en een dam leiden het verkeer over dit brede water naar Overflakkee. Van hier strekt zich over vele kilometers de brede Grevelingen- dam uit naar Schouwen Duiveland. De ze dammen en de brug over het Ha- aa jii- ringvliet zijn vorig jaar gereed geko men. Als volgend jaar de lange brug over de Oosterschelde gereed is, zal de rij-afstand RotterdamMiddelburg met liefst 90 kilometer zijn verkdff: De nieuwe brug wordt gebouwd voor rekening van de provincie Zeeland. In het kader van de door het Rijk betaal de deltawerken kon geen „ruimte meer worden gevonden voor dit stuk ver keerstechniek, dat immers, strikt ge nomen, geen werk is ter beveiliging te gen de woeste aanvallen vah de zee. Rond zeventig miljoen gulden zal de provincie uitgeven voor de brug. Om de kosten er uit te halen, zal tol worden geheven. Men verwacht grote belang stelling van het verkeer in 1966 een miljoen auto's, in 1978 twee en een half miljoen. Daar komen nog een half tot drie kwart miljoen rijwielen en mo toren bij. Het bouwen van de brug was het resultaat van een fors stukje touwtrek kerij. Dat de verbindingen in Zeeland, die voornamelijk steunden pp tijdroven de pontveren, snel moesten worden ver beterd, was iedereen, wel duidelijk. De grote vraag was hoe. De eerste gedach te was een dam on. dekplaats TËfetr nu de brug staat. Of ien nieuwe ^éerver- binding. Dit laatste plan zou een in-

Scheldebode | 1965 | | pagina 2