super-lichte sportfietsen fa f. van der peyl Met vakantie OPRUIMING BIJ QUAAK A. DUINKERKE - YERSEKE KRUININGEN CINERAMA WERELDREIS volautomatische kleinbeeld camera's Fa van der Peijl, Yerseke AL DIE AANWENSELS Fa. van Willegen- van Strien Zn. VERHAGE NUTSSPAARBANK KORTING I.V.A. wereldreis voor tieners in Cinerama te Rotterdam Nederlandsche Middenstands Spaarbank In de ALL-SAFE documenten* kist zijn uw papieren veilig ven, want met de antibiotica blijkt een zeer effectieve behandeling mogelijk te zijn. De meeste veehouders weten ook, dat zij, wanneer hun dieren eenmaal tegen uierontsteking met een penicil- linepreparaat zijn behandeld, de mejlk de eerste drie maal 24 uur of wel Üe eerste zes melkmalen niet mogen af leveren. In de praktijk blijkt echter, dat ook na dit zes maal niet afleveren van de melk er toch hög penicillinerësten in de afgeleverde melk kunnen voorkomen. Op de controlestations weet men tegen woordig 60 milligram penicilline in een hoeveelheid melk van 5 ton op te spo ren. Zestig milligram, dat ongeveer ge lijk staat met 100.000 eenheden penicil line, een ho«eveelheid die meestal per behandeling wordt toegediend. Een en ander is het gevolg van het feit, dat men penicillineheeft gebruikt, die een langere uitscheiding3tijd heeft. In dit verband zij er dan ook nogmaals met nadruk op gewezen dat veehouders steeds hun dierenarts moeten vragen wanneer pencilllinepreparaten bij het vee worden gebruikt hoelang de melk van het behandelde dier niet aan de fa briek mag worden afgeleverd, Tevens dienen de verschillende fabrikanten van deze antibiotica op de verpakking van hun preparaten te vermelden hoelang de uitscheidingsduur. vair het- betreffen de preparaat zal zijn. Dit laatste om te voorkomen, dat de dierenartsen en veehouders in de war kunnen geraken bij het toepassen van al deze verschil lende preparaten met hun verschillende eigenschappen. Gebleken is dat in de tegenwoordige tijd nog ,?o ongeveer 1 van alle vee houders in Nederland melk aflevert die penicilline bevat, aldus Drs. K. Clay, directeur van het Melkcontrolebureau „Meba" te Amsterdam onlangs voor de radio. Zo op het oog lijkt dit percen tage niet hoog, maar men dient wel terdege te beseffen, dat onze zuivelpro- dukten worden geproduceerd met be hulp van verschillende bacterieculturen die zeer gevoelig zijn voor penicilline. Wanneer kuas, bereid uit penicilline- houdende melk, na de produktie aan temperatuursveranderingen wordt bloot gesteld, zullen als gevolg van de wer king van penicilline op de diverse bac terieculturen storingen kunnen optreden in de rijping. Zo is b.v. de melkzuur bacterie, die een grote rol speelt bij de rijping van kaas, zeer gevoelig voor pe nicilline. Ir. minimale hoeveelheden kan peni cilline dus bij de rijping van zuivelpro- dukten een grote verschuiving in het biochemisch evenwicht geven. Na on derzoek op verschillende veehouderij bedrijven, die penieillinehoudende melk hadden afgeleverd, bleek dat deze peni cilline op allerlei manieren in de melk terecht was gekomen. Het grootste per centage was natuurlijk het gevolg van het inspuiten of toedienen van pencilli- nepreparaten in het uier. Daarnaast ge bruikt men tegenwoordig bij tepelver wondingen diverse plastic canules, die vaak een antibioticahoudende substan tie bevatten. Ook deze waren dikwijls de oorzaak van het voorkomen van pe nicilline in de melk. Daarnaast waren uierzalven en het behandelen van tepel verwondingen met behulp van penicil- lineprodukten er dikwijls de oorzaak van dat penicilline kon worden aange toond in de door de veehouders afge leverde melk. Zo verklaarde b.v. een veehouder, dat het onmogelijk was dat er penicilline in de door hem aange voerde melk kon zij naangetoond. Het bleek echter dat er een dag of vier voor de monstername bij deze veehou der een koe was verlost met behulp van de keizersnede. Deze koe was behan deld met penicilline, welke op het la boratorium in de melk was aangetoond. Dierenartsen, die penieillinehoudende preparaten bij het vee toepassen, die nen dus zeker de veehouders te waar schuwen wanneer deze preparaten zijn gebruikt. Tot dusverre was dit niet de gewoonte, maar met het oog op ver betering van de kwaliteit van het Ne derlandse zuivelprodukt, is het absoluut noodzakelijk dat antibiotica uit de melk wordt geweerd. SOMS ERGERLIJK, SOMS BELACHELIJK, SOMS ONSMAKELIJK WELKE CONFLICTSTOF LIGT ER AAN TEN GRONDSLAG? sabbelen of zuigen op een duim of op één van de andere vingers aan. Deze gewoonte komt in allerlei mate van he vigheid en ook met verschillende vari aties voor. Het ene kind is er voortdurend mee bezig, het andere alleen vóór het in slapen. Sommigen hebben voldoende aan één duim, die ze dan lekker diep in hun mond steken. Anderen hebben naast een vingertje ook nog een tip van een laken of een doekje nodig! De tandartsen houden over het alge meen niet erg van dit kinderaanwensel, want de kans op misvorming van het mondje is dan steeds aanwezig. Psy chologen zijn er echter vaak weer te rughoudend mee de kleintjes het duim- zuigen met alle geweld af te leren. U kent ze natülirlijk ook, de ogen- knippers, de nagelbijters, de hoofd krabbers, de grote en de kleine neus- peuteraafs. Hebt u die toevalligerwijs nooit ontmoet, dan kent u misschien wel gezichtentrekkers, handenwrijvers of wenkbrauwenfronsers. Voor zover het volwassenen betreft, is het meestal slechts met de grootste moeite op te sporen hoe zo'n gewoonte zich nu precies heeft ontwikkeld. Men zegt wel eens, dat al die aanwensels voortkomen uit nervositeit, maar dat betekent niet veel. Zenuwachtig is ieder een wel eens. Het duimzuigen. Zuigelingen en kleuters wennen zich, zoals iedereen weet, gemakkelijk het Het gevoelsleven. Jonge babies, vinden de psychologen, moet men bij het duimzuigen maar la ten begaan; het verschijnsel verdwijnt immers vaak vanzelf. Bij deze opvat ting kunnen wij ons eigenlijk wel aan sluiten. Als kinderen van drie tot tien jaar, en soms nog ouder, hardnekkig aan het duimzuigen blijven vasthouden, dan is dat een kwestie die wel degelijk de aandacht verdient: meestal is er dan iets niet in orde met hun gevoelsleven. Bij zulke grote kinderen die nog steeds duimzuigen, dient men zich af te vragen of zij misschien te weinig wer kelijke warme liefde en belangstelling tekort komen. In zo'n geval is er alle aanleiding, dat de ouders zich eens be raden over hun verhouding tot het be trokken kind. Het bed wateren. Het is verkeerd en het is trouwens ook doelloos het duimzuigen op latere leeftijd te bestrijden met een fors en flink optreden. Het is heel wat vrucht baarder wanneer er gezocht wordt naar fouten en tekortkomingen in de opvoe ding, om die dan te herstellen. Dit zijn geen kletspraatjes uit de veelgesmade „eeuw van het kind"; iede re opmerkzame moeder weet, dat haar zoon of dochter vooral dè.n de duim in de mond steekt als hij of zij moe of verdrietig is en duszachtheid en troost behoeft! Ook nachtelijke onzindelijkheid be rust nogal eens op innerlijke moeilijk heden. In zulke gevallen is de normale oefening in het beheersen van de blaas- werking, waarvoor de kleuterjaren bij uitstek geschikt zijn, verzuimd. Het re sultaat is, dat de jongens en meisjes, ook als ze groot zijn, nog met het nare euvel van het bed wateren tobben. Het hoofdbonzen. Verder zijn er nog kinderen die de vreemde gewoonte hebben in hun bed jes heen en weer te schuiven, zittend op de knieën, waarbij ze soms het hoofd telkens met een harde bons tegen het hout of het ijzerwerk stoten. Volgens moderne inzichten kan het best zijn, dat hierin een zelfde tekort aan medeleven tot uiting komt als bij het hardnekkige duimzuigen. Zulke kleuteraanwensels schijnen min of meer uit te slijten op de leeftijd waar op de lagere school moet worden be zocht. Bij kinderen tussen tien en veer tien jaar kan men die vreemde ge woonten echter best weer zien opleven. Er worden dan weer nagels afgeknab beld, velletjes van vingers gebeten, er wordt aan neus en lippen gekrabd, aan oren en haren gepeuterd. Het is goed die opgroeiende lummels, die toch al zo weinig raad met hun houding weten, niet te hard te vallen over zulke heb belijkheden. Dienst bewijzen. Toch moeten we er wel een oogje op houden en wanneer de aanwensels ons al te zeer gaan verontrusten, moeten we zien er het oordeel over te krijgen van iemand die veel begrip van de mensenziel heeft. Het gaat overigens niet aan, personen met vreemde aan wensels voor te stellen als geestelijk abnormalen. Dat gebeurt nogal eens, maar dat is doorgaans ten onrechte. En dan nog dit: mensen met aan wensels zijn zich van hun eigenaardige manier van doen dikwijls helemaal niet bewust. Gaat het om echt belachelijke of beslist onsmakelijke gewoonten, be wijs hen dan een dienst door hun aan dacht er op te vestigen. Wanneer zij er dan bovendien af en toe met enige takt aan herinnerd worden, kunnen zij zich de hinderlijke handeling wellicht af wennen. Dr. ALFREDA BRIEDE (Nadruk verboden) BURGERLIJKE STAND Van 29 juli—5 augustus 1965 YERSEKE. Huw.aangifte: Cornelis Krombeen, 61 j. te Kruiningen en Brela Catharina de Munck, 44 j. Huw.afk.: Govert Zondervan, 23 j. en Neeltje Bastiana Ruster, 20 j. te Krab- bendijke. Van 29 augustus—4 juli 1965 WEMELDINGE. Geboren: Maatje, dv. Jan Jacobus Pekaar en Adriana Cor nelia van den Heuvel; Ronald, zv. Jan Ferjtel en Elizabeth Helena Schouten. Huwelijksaangifte: Johannis Snoek, 36 j. te Kattendijke en Pieternella Adri ana de Neef, 33 j.Leo Herman Pro voost, 23 j. te Rotterdam en Pieter nella Geertruida van den Boomgaard, 19 j. Van 29 juli4 augustus 1965 KRUININGEN. Geboren: Christiaan Jan, zv. Jan Geerard Labeur en Fran- cina Elena Meijer. Ondertrouwd: Boudewijn Willem de Die, 35 j. te Amsterdam en Irma Louisa Maria Neve, 46 j.; Leopold Petrus Jans- sens, 22 j. te Goes en Cornelia Jacomi- na van de Parel, 21 j. Gehuwd: Jan Kerkhove, 27 j. te We- meldinge en Anna Adriana Bauer, 22 j. Overleden: Maatje Kievit, 81 j., wed. van Godefridus Snoek. Over de maand juli 1965 RILLAND-BATH. Geboren: Maatje An na, dv. Pieter Bom en Francina Rijn hout; Peter, zv. Adriaan Marinus Blok en Antje Pool; Adriana, dv. Marinus Zandee en Cornelia Lambrechtse; An- thonie Johannes, zv. Gommert Ismaël Traas en Maatje Lambregtse; Francis- cus Pieter, zv. Pieter Leendert Lobbe- zoo en Johanna Margaretha Ots. Huw.aangifte: Adriaan Hugestinus Koster, 22 j. te Krabbendijke en Kaatje Jozina Buteijn, 19 j.; Lamertus Johan nes van den Tillaar, 38 j. te Heeze en Jozina Catharina Johanna Rijk, 34 j.; Joannes Baptist Catharina Langenberg, 21 j. en Jannetje Geertruida Jacoba Sentse, 18 j. PREDIKBEURTEN Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 uur: Ds. B. van der Lelie. 2 uur: Ds. J. van Woerden. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. I. Wisse, Vrooms- hoop. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. H. Postma. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 7.30 en 10 u. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Leiding: Kapiteine van Engelen. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Eerw. heer M. Allewijn. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. I. J. Vasseur uit Kampen. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. W. Hoogsteen uit Haamstede. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. Zom, Woensdrecht. Jeugd dienst. 2.30 uur: Dr. Bakker, Middelburg. Geref. Kerk 10 en 3 uur: Ds. D. Sloot. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrij Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Ds. Enter. Krabbend ijk e Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. B. Fidder. Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. W. Suyker. 2 uur: Leesdienst. K a p e 11 e Ned. Herv. Kerk 10.30 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10.30 uur: Ds. W. E. Hoekstra, Lewe- dorp. 5 uur: Ds. J. E. Booy, Yerseke. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 9 uur: Ds. E. P. J. Jebbink, Kapelle. 2.30 uur: Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Leesdienst. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Student van Noort, Capelle a/d IJssel. Inplaats va'h kaarten C. KROMBEEN en B. C. DE MUNCK geven u kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben 3 sept.des hamiddags 2.30 uur ten gemeente- huize^ te Yerseke Receptië in De Haven van 7.15—8.15 uur Toekomstig adres: Zanddijk 40, Kruiningen Voor de vele blijken van medeleven tdie wij mochten ontvangen tijdens de ziekte en na het overladen van onze geliefde vader, be- huwdvader ep opa, de heer ADRIAAN PEKAAR weduwnaar van Maatje Layooy betuigen wij onze hartelijke dank Namens de familie, C. PEKAAR Yerseke, augustus 1965 Moderne verlichting Elektrische apparaten Grammofoonplaten U vindt dit alles In ruime sortering bij Kerkplein 67 - Kapelle Philips an Blaupunkt Radio an T.V. van 9 t/m 16 augustus SCHOENHANDEL KRUININGEN Agentschap Zandweg 31 Zittingen maandag, woensdag en vrijdag van 18.00-20.00 uur Rentevergoeding 3 °/o en 4 o/0 NOG ENKELE DAGEN tot zaterdag a.». Nog heel wat extra koopjes ZOMERJAPONNEN de laatste met nog: weer lstgrere prijzen U kunt nog echt even profiteren KOM EENS KIJKEN met 10 versnellingen kompleet f 295,- Deze speciale tienerreis op woensdag 8 september vertrekt om 13.00 uur vanaf het Kerkplein via de GREVELINGENDAM en DELTAWERKEN naar Rotterdam SPECIALE ATTRACTIE Opgave vóór 1 september met inlevering van 4 volle vellen oesterzegels bij één der I.V.A.- leden. Leeftijd 14-21 jaar Er rijdt maar één bus, geeft U dus tijdig op Geen zegels genoeg Koop dan bij de I.V.A. zaken Wilt U niets instellen, en toch goede foto's maken Ook voor perfekte dias In diverse prijzen Rente 4 bij daaglijks opvraagbaar tegoed Rente 4% voor gelden voor jaar vast Agentschap Wemeldinge: W. Hamelink Dorpsstraat 47 Geopend: Maandag-, woensdag- en vrijdagavond v. 7-8.30 u. Zaterdag van 35 uur Agentschap Yerseke: S. Harthoom Stenge 2 Geopend: Dinsdag- en vrijdagavond van 7-9 uur Zaterdag van 13 uur N. M. S. de spaarbank waar ieder zich thuis voelt Deze brandveilige documenten- kist is uitgevoerd met dubbele wanden met 6 mm asbest-iso- latie, met een geïsoleerde dek sel en cylinderslotl Hier zijn uw polissen, bankboekjes, ef fecten en familiepapieren volko men veilig tegen brandschade. De ALL-SAFE documentenkist is getest op brandveiligheid, maat: 34x24x9 cm. f 55,- Voor de komende week leveren wij u weer de volgende reklame 1 kg mooie bananen voor 90 cent 6 komkommers voor f 1,- Worteltjes geschrapt nog steeds 40 cent per kg Sunkist sinaasappelen 14 voor f 1,50 en verdere soorten fruit aan voordelige prijzen Bestellingen worden gaarne thuisbezorgd M. C. BLOK - GROENTE HANDEL WEMELDINGE - TELEFOON 488 15 regels 1,25, elke volgende regel 25 cent, 11 voor 12,50. Korte Golfjes onder nummer of „adres te be vragen" worden tegen mm-prijs berekend Inzenden: Uiterlijk tot woensdagmiddag 12 uur Douchefris van Andrélon in 3 geuren. Drogisterij Koo- man, tel. 221, Wemeldinge. De speciaalzaak. Buitenkansje. Metalen wandbureau met boeken plank en elektrische ver lichting. In zeer nette staat. Inlichtingen: Boekhandel van der Peyl, tel. 381, Krui ningen. Lege etui's met Schotse ruit reeds vanaf 1,45. - Boek handel van der Peijl. Voor beter verzorgd sten- cilwerkCopiëerinrichting Kole, Noordzandstraat 11, Yerseke, tel. 590. Te koop een huisorgel 3% spel, 17 registers. Adres te bevragen Wilhelminastraat 54, Wemeldinge. Flinke jongen gevraagd. Potter's groentehandel en levensmiddelenbedrijf Hans- weert. In japonnen, blouses en hoe- den nog vele koopjes. Van Nimwegen-Heyboer, We meldinge. Te koop: Bankstel met sa- lontafeitje en een Koelstra kinderwagen. A. v. d. Broe- ke, salonwagen, Langeviele, Kruiningen. Schooletui's met Caran d' Ache kleurpotloden. De beste! - Boekhandel van der Pegl. Steeds voorradig: Nylon ritssluitingen in alle maten en kleuren. Extra zware kwaliteit nylon ritssluiting voor herenpantalons in 20, 22 en 25 cm lengte. Deel bare metalen ritssluitingen met of zonder omkeerschui- ver in alle maten tot 70 cm. A. C. Baay, B. Sinke- laan 20, Yerseke. Verruim uw blik, neem een verrekijker mee als u uit gaat. Voordelige Japanse prisma kijkers. - Fa. van der Peijl, Yerseke. Merkartikelen voor imitatie prijs- Prachtige prima da messlips met kant, alle ma ten van 2,25 voor 1,45. Nylons nu 2 paar v. 1,95. - Van Nimwegen-Heyboer, Wemeldinge. Hang zo'n handig opklap- baar lessenaartje naast uw telefoon, 'tls reuze gemak kelijk! 16,—. Boekhandel van der Peyl, Kruiningen. Als u bowl wilt maken: bij Potter slaagt u altijd het voordeligst en u vindt er de grootste sortering. Gaat u met vakantie? SliHt dan een goedkope reisver zekering van la Paix. U kunt hem direkt meenemen, wij maken hem klaar ter wijl u wacht. M. J. van den Berge's Assurantiekantoor, Markt 13, tel. (01130) 503, Kruiningen. Voor complete meubilering en stoffering uw adres: Van Nimwegen-Heijboer, Wemel- dingey telef. (01192) 336, Dorpsstraat 53. Alle soorten lees- en studie boeken, atlassen enz. levert u Boekhandel van der Peyl. Er zyn wel veel goede soor- ten kleefband. Er is echter maar één Sellotape. Ook in gekleurd voorradig. - Boek handel van der Peyl.

Scheldebode | 1965 | | pagina 3