Pencilline in de melk YERSEKE BAAYENS «*|SsOPI1EKi50^' De «pedaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE Eens schudt het leven je wakker Bejaardensociëteit. Men verzoekt ons mee te delen, dat de Bejaardensociëteit gedurende de maand augustus is gesloten. Het gaat nog steeds in stijgende lijn. In het sei zoen 1964-1965 was het aantal bezoe kers 8657. Dat „Trefpunt" in een grote behoefte voorziet, is daarmee wel be wezen. Taptoe Wemeidinge. Het ligt in het voornemen op zater dag 28 augustus a.s. in de avonduren een taptoe te geven, welke zal worden verzorgd door de plaatselijke muziek vereniging „Oefening Kweekt Kunst" en het muziekgezelschap „Euphonia" te Goes. Ook de drumbands van deze korp sen zullen medewerking verlenen. Door de welwillende medewerking van de Rijkswaterstaat zal weer gebruik ge maakt kunnen worden van het brede gedeelte van de Westelijke Kanaalweg voor de woning van dhr. Smits. Oprichting Jeugdkorps. Ook de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" alhier gaat een jeugd korps oprichten. In juli j.l. zijn op de lagere scholen in de gemeente circu laires verspreid om jongens en meisjes van 8 jaar en ouder in de gelegenheid te stellen zich als leerling van het jeugdkorps op te geven. Deze aktie is een groot succes geworden, want niet minder dan 40 leerlingen hebben zich aangemeld, zodat met ingang van sep tember a.s. met de opleiding, die ge geven zal worden door een leraar van de Zeeuwse Muziekschool, een aanvang kan worden gemaakt. De oprichting van dit korps maakt het nodig, dat in de komende maanden verschillende ak- ties op touw gezet zullen worden, waarvoor de eerste stappen inmiddels zijn genomen, want de leden van het jeugdkorps zullen na verloop van 5 6 maanden in het bezit gesteld moeten worden van nieuwe instrumenten. In het verleden heeft de muziekvereniging echter nooit tevergeefs een beroep op de bevolking van ons dorp gedaan, zo dat ook het resultaat van deze akties met vertrouwen tegemoet gezien wordt. Gevonden voorwerpen. Gevonden een waterpomptang. In lichtingen ter gemeentesecretarie. Coöp. Raiffeisenbank. Bij bovengenoemde bank alhier werd in de maand juli aan spaargelden ge stort tot een bedrag van 197.372,16, terwijl 159.073,16 werd terugbetaald. Het saldo bedroeg aan het eind van de maand 5.460.467,02. Er werden 6 nieu we boekjes uitgereikt. De postduiven. De duiven van de P.V. „Vrijheidsduif" vlogen vanuit Clermont. Bg de jonge duiven was de uitslag: 1, 8, 24, 37 J. Waverijn; 2, 14 A. Neve; 3, 7 H. van Koeveringe; 4, 35, 43 A. Kole; 5, 6, 11, 16 J. Voois; 9, 19. 20, 29, 34 H. Poleij; 10 J. Oele Jzn.12, 22, 36 G. de Brui ne; 13 P. Willeboer; 15, 23, 38 K. Tjarks; 17, 28, 42, 45 W. van Velzen; 18, 26, 32 Jac. J. Oele; 21, 30 Joh. Meijr; 25, 33 J. Stroosnijder; 27, 39 J. Krombeen; 31, 40 P. Kakebeeke; 41 J. Wisse; 44 C. van Paasschen. By de oude duiven was de uitslag: 1, 2 J. Schrier; 3, 7 Joh. Meijer; 4, 5 Jac. J. Oele; 6 J. Krombeen; 8, 11 M. Blok; 9, 10, 12 J. van Iwaarden. Examens machineschrijven. Op het te Bergen op Zoom gehouden examen slaagden voor het praktijkdiplo ma machineschrijven: Uit Kruiningen de dames W. A. Allewijn en M. L. Wil leboer en dhr. N. v. d. Berg; uit Hans- weert de dames M. C. Blommaert, E. A. M. de Blok, J. P. van Kooten (met lof), M. F. van Kooten, D. J. J. van Poelje, C. J. N. Slabbekoorn en E. Wis se; uit Rilland mej. M. C. van Zweden; uit Schore mej. J. Eversdijk (met lof); uit Waarde mej. T. de Leeuw; uit We meidinge mej. D. A. E. Dagevos; uit Yerseke de dames A. M. Nieuwenhui- ze, L. G. den Toonder en A. Tramper. Allen ontvingen hun opleiding van dhr. Koetsdijk, Staatsgediplomeerd leraar machineschrgven. De overige cursisten hopen op 28 augustus in Breda examen te doen. Jo kwam terug. En weer heeft Jo de Roo het Neder lands wegkampioenschap op zijn naam gebracht. Woensdagavond is hy hier voor op het gemeentehuis spontaan en uitbundig gehuldigd. Voorafgegaan door E.M.M. en met vrouw en dochter tje Nicole gezeten in een fraaie sport auto, werd de kampioen het dorp in gevoerd. Het enthousiasme was zo groot dat de dringende menigte het muziek korps E.M.M. in een benarde positie bracht. Op het bordes van het ge meentehuis werd Jo toegesproken door burgemeester A. Schipper, Rentoc-voor- zitter J. van Langevelde, de voorzitter van de R.T.C. „Theo Middelkamp" dhr. Van Stee, door de consul voor Zeeland van de K.N.W.U. dhr. J. Ganseman en natuurlijk door ploegleider Kees Pelle- naars. Allen onderstreepten nog eens de uitzonderlijke capaciteiten en hoop ten, dat Jo de Roo ook in staat zou zijn het wereldkampioenschap te be halen. Jeugd naar Gorkum. Niet minder dan 128 jeugdige Zeeuw se wandelaars vertrokken dinsdag met 3 bussen naar Gorkum om deel te ne men aan de Jeugdvierdaagse. Dit is be langrijk meer dan in 1964, toen 69 Zeeuwse jongelui aan deze vierdaagse meededen. Uit Kruiningen lopen dit jaar 12 jongens en meisjes mee. De Ned. Wandelsport Bond hoopt met dit wan delsportevenement de jeugd meer „wan- delsportminded" te maken. Er wordt daar in Gorkum niet alleen gewandeld, want dat is rond het middaguur meest al klaar. Daarna worden de deelnemer- tjes op attraktieve wijze beziggehouden. De slotdag, zaterdag, wordt door vrij wel alle ouders bijgewoond. Dan is er ook het grote défilé, terwijl het wan- delfeest wordt afgesloten met een bij eenkomst van ouders, Gorkumse pleeg ouders en wandelaars. Geslaagd. Voor de in Middelburg gehouden exa mens van de Ned. Associatie voor Prak- tijkexamens slaagde mej. C. Pieterse voor het praktijk diploma boekhouden en mej. A. Pieterse voor Engelse han delscorrespondentie. Voor het onlangs te Middelburg ge houden examen voor het diploma Mo derne Bedrijfsadministratie slaagde dhr. J. W. Hasman alhier. Bij de gehouden examens te Breda slaagde voor coupeuse mej. Magda Won- dergem alhier en voor tailleuse mej. Diny Snoep te Yerseke. Coöp. Raiffeisenbank. Bij de spaarbank van de Coöp Raif feisenbank „Kruiningen" werd in de maand juli 1965 ingelegd 304.616,51 uitbetaald 238.047,55 meer ingelegd 66.568,96 Het saldo per ultimo juli 1965 bedroeg 11.884.537,22. Er werden in dezelfde periode 19 nieuwe boekjes uitgereikt. Inbraak: Daders onvindbaar. Vermoedelijk in de nacht van zondag op maandag is er ingebroken in de on beheerd staande woning van dhr. J. v. L. aan de Stationsweg. De daders ver nielden een keukenraam en verschaften zich hierdoor toegang tot de woning en dit echt niet met de bedoeling de wo ning te bezichtigen. Het spoor leidt namelijk regelrecht naar het kantoor. In een bureaulade ontdekten zij de sleu tels die pasten op de brandkast. In deze kast bevond zich een flink bedrag aan Nederlands geld en enig Belgisch geld. Van de daders ontbreekt, ondanks uitgebreid onderzoek van politie en technische recherche, tot op heden nog elk spoor. Vijftig jaar getrouwd. Op 29 juli 1915 zworen Anton de Bel uit Kruiningen en Janna Nieuwenhuize uit Yerseke elkaar op het Kruiningse raadhuis eeuwig trouw. Vorige week donderdag was dit precies 50 jaar ge leden en dit werd zaterdag feestelijk gevierd. We maken er niet te veel op hef van, hadden de echtelieden tegen elkaar gezegd. Maar probeer zoiets eens stil te houden! Velen begaven zich dan ook naar de Korenbeurs om het echt paar geluk te wensen de buurtvereni ging had de vlag in top. Vooral op vak- bondsgebied heeft dhr. De Bel zich ver- dienstelgk gemaakt. Hij is al 45 jaar lid en vele jaren penningmeester van de Christelgke Landarbeidersbond. Na aanrijding doorgereden. Vrijdag werd een op de Hansweertse straatweg geparkeerd staande personen auto aangereden en daarbij beschadigd door een voorbgkomende personenauto. De bestuurder van deze personenauto reed na deze aanrijding door, doch ge tuigen hadden het kenteken opgenomen. Bij naslag bleek de schademakende per sonenauto toe te behoren aan J. N. al hier, die dan ook prompt door de po litie werd aangehouden en geverbali seerd. N. zal uit Middelburg de reke ning krijgen gepresenteerd. Onzedelijke handelingen gepleegd. De eigenaar van een boerderij in de gemeente Waarde deed bij de politie aangifte, dat een Kruiningse jongeman min of meer onzedelgke handelingen had gepleegd met twee bij de landbou wer logerende meisjes van 8 en 10 jaar. Bij onderzoek bleek dit de enigszins de biele K. H. te zgn geweest. De meisjes werden in een polderweg door H. lastig gevallen. Van onze adverteerders. Zaterdag a.s. opent de firma F. Weis- scher uit Haarlem in Kruiningen een afdeling van haar bedrijf. In de show room exposeert zij een mooie collectie kachels, koelkasten, wasmachines, sa nitair en verdere artikelen op het ge bied van verwarmings- en koeltechniek. Ook voor loodgieterswerk kan men bij deze zaak terecht. Vooral dat zal in een reeds lang bestaande behoefte voor zien. Het voorheen door dhr. Holleman bewoonde pand heeft een ware meta morfose ondergaan. We bevelen een ieder aan om zaterdag eens een kijkje te gaan nemen. Van deze plaats wensen wij de firma Weisscher alle succes toe. Alweer zege voor Theo Schouwenaar. Zaterdag gingen in Schijf 49 renners van start. Het was een zware strgd, want half koers was de helft reeds van het strijdtoneel verdwenen. De rest van het rennersveld lag ver uiteen. Ko Blok, die toen reeds op de tweede plaats lag, wist die plaats uitstekend te verdedi gen. Hij kwam met kleine achterstand op B. Duit en ruime voorsprong op de rest over de streep. Theo Schouwenaar werd vijfde en Tony Stroosnijder werd zesde. Zondag werd er gereden te Stand- daarbuiten. Reeds in het begin sprong Theo in gezelschap van De Smit weg. Deze twee wisten een voorsprong op te bouwen van 15 seconden. In de sprint werd De Smit verslagen door de rappe Theo; Tony werd keurig 6e en Ko 7e. Scouts In nood. Een tiental z.g. Belgische zeescouts zal de tocht van Den Doel naar Hans- weert met 2 sloepen nog lang heugen. Zondagmorgen voeren deze jongelingen, in leeftijd variërend van elf tot zeven tien jaar, op een woelige Westerschel- de. Bij de Schaar van Valkenisse kwa men beide sloepen in moeilijkheden. Daar konden ze niet meer tegen de sterke wind oproeien en raakten aan lager wal. Een geluk voor de jongelui was, dat ze werden opgemerkt door een visser, die het bergingsbedrijf Polder man waarschuwde. Met de „Inktvis" bereikte men beide sloepen, waarvan er een al half vol water stond. Vermoeid en met de schrik in hun benen kwa men ze tenslotte in Hans weert aan. Hierbij mag worden opgemerkt, dat het toch wel zeer onverantwoordelijk is om met dergelijke bootjes, waarin geen mo tor staat, zich op een gevaarlijke rivier als de Westerschelde te wagen. Met de vele zeeschepen, sterke stroom en zo als zondag bij stormachtige windvlagen is het voor onervaren jongelingen met zulke vaartuigjes levensgevaarlijk. Men sen, die met „de vaart" te maken heb ben, hebben al dikwijls hun hart vast gehouden. Lezing. Zaterdagavond werd in het dorpshuis „Kaj Munk" door Ds. A. de Haan, oud predikant der Herv. gemeente, een le zing gehouden over het zendingswerk in de Congo. Eén en ander werd toegelicht met door hemzelf genomen kleurendia's. Na een inleiding door Ds. v. d. Lelie ging Ds. de Haan in het kort in op het zendelingenwerk in Congo. In dit land, waar van de 14 miljoen inwoners er 2% miljoen protestant zijn, en dat wat oppervlakte betreft 80 x België is, wer ken in totaal 47 zendelingengenoot schappen, waarvan er veel afkomstig zijn uit de Verenigde Staten en Zwe den. Op interessante en humoristische wijze vertelde de predikant verder over zyn werk in Leopoldstad, waar hij ver bonden is aan het onderwijs, zoals hij zei „als manusje van alles". Ds. de Haan heeft van jongsaf de wens gehad om enkele jaren in Congo te werken. In zijn inleiding vroeg hij zich af hoe dat zou zijn gekomen. Geboren en ge togen in Antwerpen kwam hij dikwijls, bij de haven, waar hij ook „Coggo-bor ten" zag, waar o.a. Congolezen op voe ren. „Misschien heeft dat mijn nieuws gierigheid opgewekt", zo vertelde hij. Tot slot van deze leerzame avond werd de toehoorders gelegenheid geboden vra gen te stellen. Ds. de Haan is naar Ne derland gekomen om de reis van zijn echtgenote en 4 kinderen te regelen. Deze week is het gezin naar Leopold stad vertrokken. Bejaardenmiddag. Vrijdag 30 juli was er in het dorps huis „Luctor et Emergo" een bejaarden middag, uitgaande van de Plattelands vrouwen. Vele oudjes maakten daarvan gebruik. Voetbal. Krabbendijke I staat weer aan het begin van zijn voet bal glorie. Althans, zo laat het zich aanzien na de gran dioze wedstrijd, die het elftal zaterdag speelde tegen het eerste elftal van Yer seke, aan wie een forse 73 nederlaag werd toegebracht. Na deze formidabele overwinning wordt door de supporters de komende competitie weer met ver trouwen tegemoet gezien. De A-junio ren, die niet in de normale opstelling konden spelen wegens de vakantie, ver loren hun wedstrijd tegen Hansweertse Boys met 62. Oudste inwoner overleden. Vorige week vrijdag overleed nog vrij plotseling de oudste inwoner van ons dorp, de heer Jac. Kok. Dhr. Kok is 97 jaar oud geworden. Vrachtauto in de sloot. Een vleeskoelwagen van de Zeeuwse vleeshandel raakte donderdagmorgen op de rijksweg ter hoogte van het „Shell" station in een slip en belandde tenge volge hiervan in de naast de weg lig gende sloot. De wagen werd bestuurd door dhr. J, J. D. v. B. uit Goes, die met de schrik vrij kwam. De koelwa gen werd dusdanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Wedvluchten. De duiven van de P.V. „De Lucht bode" kwamen vanuit Neufvilles, een afstand van 98 km, in deze volgorde binnen. Jonge duiven: 1, 2, 7, 8, 9, 22, 31, 40, 41 D. A. van de Vrede; 3, 5, 11, 16, 17, 18 M. Sinke; 4, 6, 23, 24, 25, 26, 29 C. A. van Oosten; 10, 34, 36, 42 H. van Doorn; 12, 14, 15, 19, 44 J. J. de Jonge; 13, 32, 35 A. A. Visser; 20, 21 P. Zandijk; 27, 33, 37 J. Moerland; 28 C. M. Harthoorn; 30, 43 M. A. Clement; 38, 39 K. M. Staal. Oude duiven: 1, 3, 5 A. A. Visser; 2 C. A. van Oosten; 4, 8 P. Zandijk; 6, 10 D. A. van de Vre de; 7 C. P. van Oosten; 9 K. M. Staal. De uitslag van de wedvlucht vanuit Bordeaux (812 km) is: 1, 2 J. J. de Jonge; 3 M. A. Clement; 4 J. Moer land; 5, 6, 7, 8 A. A. Visser; 9 M. Sinke. „De Scheldeduif" hield een wedvlucht uit Clermont. Over 259 km vlogen de duiven de volgende uitslag bij elkaar: 1, 7, 8, 45 Jac. Minnaard; 2, 12, 14, 18, 24, 30, 33 L. Paauwe; 3, 11, 13, 19, 23, 26, 29, 40, 46 C. J. Clement; 4, 20, 27 31, 36, 41, 43, 47 M. Minnaard; 5 J. A. van de Plasse; 6, 37, 38 C. A. Elenbaas; 9 C. Almekinders; 10 Jos Huismans; 15 J. Allewijn; 16, 21, 32, 49 D. van Luyk; 17, 22, 28, 39, 42, 48 W. Krgnsen; 25, 44 M. Bolier; 34, 35 Jac. Traas. Concert. Zaterdagavond zal de muziekvereni ging „Vooruit" een concert geven op de tent, in aansluiting op de gehouden wielercours. Aanvang 8 uur. Muziekvereniging gaat jubileren. Op 28 augustus zal de muziekver eniging .Vooruit'^haar 65-jarig bestaan gaan vieren. Een commissie samenge steld uit verschillende verenigingen is al druk bezig met het organiseren van de feestelijkheden. Een 5-tal verenigin gen heeft toezegging gedaan om hier aan deel te nemen. Er zal de hele mid dag muziek door -de gemeente klinken; een programma zal spoedig verschynen. Kerknieuws. De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, kandidaat Ti chelaar, heeft dinsdag met zijn vrouw een bezoek aan de gemeente gebracht om zich te oriënteren en besprekingen te houden met kerkelijke college's, als mede met enkele verenigingsbesturen. De bijeenkomst werd gehouden in het Hervormd Centrum. Geslaagd. Voor het te Rotterdam gehouden exa men assurantiebezorger A slaagde dhr. C. W. Wisse te Kapelle. Middenstandsexamen. Voor het middenstandsdiploma slaag den te Rotterdam en Terneuzen de da mes I. Kosten-Tilroe en Z. de Wee- Brouwer te Kapelle, J. P. Snoep te Bie- zelinge en mevr. Florusse-Blankenburg te Wemeidinge en dhm. P. M. Sonke en Q. W. Verhulst te Biezelinge en C. Gijssel en P. J. v. d. Maale te Wemei dinge. Ze werden opgeleid door de Ka- pelse middenstandscursus, erkend door het Instituut voor Middenstandsontwik keling te 's-Gravenhage; directeur dhr. C. L. Duininck en leraar dhr. N. Evers- dijk Mzn. Gevonden voorwerpen. Bij het groepsbureau van de rykspo- litie te Kapelle werden als gevonden voorwerpen aangegeven: Een bos sleu tels, een metalen duimstok, twee rub ber spuithandschoenen, een padvinders- riem, een regenpak en een plastic bromfietscape. Rijkspostspaarbank. In juli werd bij het kantoor van de rijkspostspaarbank te Kapelle flink ge spaard. Het spaartegoed steeg met 19.414,61., Er werden I1?!' Stortingen gedaan tot een totaal van 29.327,59. Met 41 opvragingen werd 9.912,98 te rugbetaald. Er köfolen 6 riieuWe reke ninghouders worden ingeschreven. Wedvluchten. De postduivenhoudersvereniging Oost West, Thuis Best nam met 110 jonge en 45 oude duiven deel aan een wed vlucht vanuit Albert; De duiven werden gelost met zuid-westen wind. De af stand bedroeg 189 km. De uitslagen zijn: Jonge duiven: 1 W. C. Hunders- marck; 2 J. H. C. Poleij; 3 Jac. Schrier; 4 W. Anthonisse; 5 P. I. Butler; 6 en 7 C. Langenberg; 8 B. Ridderhof; 9 Van Driel-Heijstek; 10 P. Glas. Oude dui ven: 1, 3, 5 en 6 P. I.^Butler; 2 C. Langenberg; 4 J. H. C. Poleij; 7 Van Driel-Hegstek; 8 en 9 W. C. Hunders- marck; 10 Jiac. ScÜrier. Enkele leden namen ook deel aan de grote wedvlucht vanuit Dax, afstand 943 km. Als eerste eindigde de duif van L. Schrier en als tweede die van J. H. C. Poleg. Autobotsingen. Het niet verlenen van voorrang was de oorzaak van een botsing op de drie sprong Nieuwe Kerkstraat-Biezelingse Aardenweg te Biezelinge tussen de per sonenauto bestuurd door P. W. B. en éen bestelauto bestuurd door D. P., bei den uit Biezelinge. Er hadden geen per- soonlgke ongelukken plaats. De perso nenauto werd ernstig-, de bestelauto licht beschadigd. Een voorrangsfout maakte ook dhr. D. v. K. uit Kattendijkg_.toen deze met zijn personenauto vanuit de richting Monnikendijk kwam aangereden en bij de Goesestraat rechtsaf wilde slaan. Daar botste hij tegen de Vanuit Kloe- tinge komende personenauto van dhr. H. G. F. S. uit Geleen. ,Ook hier liep het zonder persoonlijke ongelukken af. Beide auto's liepen flink wat schade op. SCHADEPOST VOOR MELKVERWERKENDE FABRIEKEN De laatste tgd komen er van de zijde der melkfabrieken weer meer klachten dat de veehouders melk afleveren, die ongeschikt is voor het verwerken tot bepaalde produkten en wel speciaal yoghurt, boter en kaas. Bij onderzoek biykt dat er zich kleine hoeveelheden penicilline in de melk bevinden, die het onmogelijk maken om deze produkten te vervaardigen. Yoghurt, boter en kaas worden op de fabriek gemaakt met ver schillende bacteriekuituren, die bgzon- der gevoelig zijn voor antibiotica en dus ook voor penicilline. Het gevolg van het afleveren van rhet antibiotica be smette melk is dan ook dat verschillen de produkten op de fabriek niet kun nen worden gemaakt en de verwerken de fabrieken een grote schadepost lgden. Hoe deze penicilline in de melk te recht komt, weet de betrokken veehou der in de meeste gevallen zelf maar al te goed. Wanneer een van zgn koeien een uierontsteking heeft wprdt vaak een penicillmepreparaat voorgeschre- door LEIDA GRAAFLAND 18) „U zult over mg niet te klagen heb ben, mevrouw". „Daar reken ik ook op. Je krggt van af deze maand hetzelfde loon als Lena had. Draag jouw werk aan Greet je over. Morgen begint ze. Ik hoop, dat ik het allemaal aan je kan overlaten". „Zeker, mevrouw. En dank u wel voor het opslag". Ze knikte ten teken, dat het gesprek afgelopen was en strak een sigaret op. Zo, Dolf wist er nu ook van. Misschien vertelde hy het wel aan Talingen, die kwal. Dan kon hy weten, dat de baas er in ieder geval ook van op de hoogte was. Het betekende in haar stryd met Talingen althans een klein winstpuntje. De verstandhouding tussen haar en de procuratiehouder was precies als voorheen. Met dit verschil, dat hij in derdaad wat minder bg Borger overhuis kwam. Op verjaardagen was zijn aan wezigheid evenwel onvermgdelijk en als altijd boog hij even, als hij haar hand drukte en feliciteerde, terwijl zij haar gereserveerde glimlach toonde en de stereotiepe vraag stelde: „Hoe maakt u het, meneer Talingen?" Voor de rest bemoeide ze zich de verdere avond niet meer met hem. Meestal zat ze tussen enkele vrouwen in, met wie ze zich onderhield, keek naar de twee meisjes, die bedienden en moest toegeven, dat Jopie op voortref- feiyke wyze de weggejaagde Lena ver ving. Jopie zag er altgd keurig uit, on- berispelgk gekleed van top tot teen, hetgeen Roelie bgzonder waardeerde, omdat ze ook in dit opzicht een uit stekende naam had. In de aanwezigheid van de gasten was ze altgd bijzonder vriendelijk tegen de meisjes. De eerste avond, dat de nieuwste aan winst een blad met glazen liet vallen, schrokken de meeste aanwezigen en de gesprekken verstomden onmiddellgk. Roelie kwam waardig overeind, liep naar de onthutste Greet en legde be schermend haar arm om de schouders. „Alle begin is moeiiyk", zei ze zo, dat iedereen het kon horen. „Haal maar even een stoffer en blik, hé? Het had mg ook kunnen overkomen. Jopie, haal jg andere glazen?" En zich met een glimlachje tot de gasten wendend, zei ze: „We zullen maar denken: scherven brengen geluk. Een ogenblikje alstublieft, Jopie zorgt wel voor nieuwe voorraad". Terug in haar kring, vroeg de vrouw van de burgemeester: „Laat je het haar betalen?" Roelie schudde haar hoofd. .„Dat is m'n zwakheid, Evelien, ik kan dat niet over m'n hart verkrggen". De enige, die haar misschien door had, was Tom Talingen. En in stilte had hij bewondering voor de diploma tieke wending, die ze aan dit voorval wist te geven. Ze ,buit alles uit in haar voordeel, was zijn conclusie. Ze ziet al tijd kans haar populariteit te verhogen. In het bgzgn van anderen behandelt ze haar dienstboden als haar eigen kinde ren. Ze betaalt de hoogste lonen en als er al eens een vakature is, dan vech ten ze bij tientallen om er te komen. Zo'n uitgerekende kat Enkele weken na de vakantie reed ze naar Eindhoven en vroeg op het detec tivebureau naar resultaten. Die kreeg ze in de vorm van een aantal getypte vellen. Ze installeerde zich in een hoek van het vertrek, stak een sigaret op en verdiepte zich in de lektuur. Ze las achter elkaar het rapport en keek toen naar de man achter zijn schrgfbureau en knikte voldaan. „Dit is heel goed werk, meneer, ap precieerde ze. „Hetgeen u schrijft over zijn periode bij de heer Borger, is mij bekend. Maar dat behoefde u niet te weten. Ik kan zodoende controleren, of u er inderdaad serieus werk van ge maakt hebt, dan wel of u aan het fan taseren bent geslagen". „En hoeveel fantasie hebt u gevon den?" vroeg de man glimlachend. „Voor wat het laatste deel betreft: niets. Mijn compliment. Dit is inder daad het resultaat van een gedegen on derzoek". „Wij hebben alles zeer grondig laten onderzoeken, mevrouw". Ze vouwde het rapport dicht en borg het weg in haar tas. Daarna keek ze de man vragend aan. „Hoeveel ben ik u nog verschuldigd?" De man noemde het bedrag en nadat ze voor haar geld opnieuw een kwitan tie had ontvangen, nam ze met een handdruk afscheid. Thuis, in haar boudoirtje op de eer ste verdieping, deed ze de deur op slot en installeerde zich bij het raam. Op nieuw bladerde ze door het rapport. Zo, zo, de nette meneer Tlaingen heeft dus een verleden. Gescheiden echtgenoot en geen eiser. Veroordeeld tot een maan delijkse alimentatie van honderdvgftig gulden voor zijn gewezen vrouw en twee kinderen. Verschillende affaires gehad met vrouwen, waaronder gehuw de. Eenmaal een stevig pak slaag ge had van een belaagde echtgenoot en zo ging het maar door. Van zijn vyftiende jaar af al speelden vrouwen een rol in zijn leven. Desondanks had hg kans ge zien om een behoorlijke opleiding te volgen ter verkrgging van de nodige diploma's. Een jaar gewerkt in Eind hoven en een jaar in Best. Sinds 1950 werkzaam als procuratiehouder bij de firma Borger, handel in brandstoffen en fourage-artikelen. stftdsdien niets meer vernomen over affaires met vrou wen. Schgnt integendeel zijn leven te beteren en staat in het dorp zeer gun stig bekend. Geniet een vertrouwens positie en is sinds 1955 niet meer ali mentatieplichtig wegens het tweede hu welijk van zijn vroegere echtgenote. Tweemaal las Roelie het rapport door en knikte toen, zelfvoldaan. Naam en toenaam van zijn gewezen vrouw, de beide kinderen, enkele andere vrouwen, waarmee hij in een schandaa| betrokken was geweest... alles was verified. (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1965 | | pagina 2