NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND uit oveRöenkmq VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST, D. WAS YERSEKE c, >3 'HlLLEGEN Land- en Tuinbouw 31STE JAARGANG No. 9 30 JULI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 GOUDEN HERENRINGEN REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Uw volk is mijn volk en uw God is mijn God. Ruth 1 16b. Twee weduwen zijn op reis naar Ka naan. De een is Naomi, de andere is haar schoondochter Ruth. De een heeft zich eens aan de Here onttrokken om als vreemdelinge in Moab te verkeren, zich tijdelijk plaatsend onder de hoede van Kamos. Maar bitterheid kwam over haar. Die God verlaat heeft smart op smart te vrezen. De ander is uit Moab, maar ze kleeft haar schoonmoeder aan. Ze gaat niet tijdelijk mee, maar heeft de roepstem des Heren beluisterd en beantwoord. Al is zij een Moabietische, door het geloof weet ze zich verbonden aan de Here, en daarom is ze één met Zijn volk. De band die beide weduwen samensnoert is niet slechts de gemeen schappelijke smart en het gemeenschap pelijk lijden, maar de band die hen ver bindt is het geloof in de Here. Twee weduwen zijn op reis naar Ka naan. Zij hebben geen vooruitzicht. Wie zorgt er voor weduwen? Wie zorgt er voor vrouwen, die weduwen zijn en uit het land der zonde komen? Wie zal ze kennen straks en zich over haar ont fermen? Ze gaan naar Kanaan, maar is daar voor hen plaats? Ja, want beider belijdenis is: Uw volk is mijn volk, en uw God is mijn God; en dat volk is het volk des Verbonds en die God is de Here. Daarin ligt haar vooruitzicht. Heeft de Here niet gezegd tot Zijn volk, dat de weduwe en wees niet verdrukt mogen worden? En heeft Hij zelf niet voor deze een plaats bereid in Zijn land? Is hg niet de Man van de weduwen en de Vader der wezen, en zijn zij bij Hem niet veilig? Wat kan Kamos, wat kan Moab, wat kan de wereld plaatsen te genover de belofte des Heren? Veel moeten ze achterlaten in Moab. Drie graven zijn daar, en slechts een gebro ken leven nemen ze mee. Maar ze heb ben de Here gevonden, en ook al be zwijkt hun vlees en hun hart, zo is toch de Here de rotssteen huns harten, en hun deel in eeuwigheid. Hongerig naar spijs die vergaat hebben ze in Moab ge leefd, maar hongerend naar spijze die blijft gaan ze heen naar Kanaan. Neem, wereld uw schatten; gij kimt niet bevatten, hoe rijk ik wel ben. 'k Heb alles verloren, maar Jezus ver koren, Wiens eigen ik ben. (Uit een Dagboek) UNIEKE K0LLEKTIE Kapelle - Tel. (01102) 223 Uw vakantie begint niet né, een on afgebroken, doodvermoeiende monster rit van Mokum of Maastricht naar Ri mini, maar zodra u de deur uitstapt. Maak van die autorit ook een plezieri ge, rustige tocht. Neem de tijd 'tis vakantie en rust af en toe uit. Vuist regel: om de twee uur een half uur er uit: even lopen, slapen of een appel eten. Goed voor u! Wissel regelmatig van bestuurder als dat mogelijk is. Goede reis! En vooral: een veilige reis toegewenst! Dus: zorg allereerst voor voldoende rij-routine. Maak vóór de grote tocht met een huurauto eerst een proefrit om de wagen te leren kennen. Zorg voor goed gestuwde bagage: niet alles achterin, zodat uw auto moei lijk bestuurbaar wordt en de stand van de koplichten sterk verandert. Zorg voor goed gerichte spiegels, zo dat u het weggedeelte naast en links achter u volledig kunt overzien. Zorg er bovendien voor dat u ge makkelijk bij uw gereedschap en reser ve-onderdelen kunt komen. Stel u op de hoogte van de verkeers- voorschriften in het buitenland. Allemaal zorgen voor een zorgeloze vakantie! Ligt u liever te zonnen in de berm! Best, maar kijk uit. Pas op, dat kin deren niet spelend die drukke verkeers weg oversteken en wees hierin zelf een voorbeeld. Stop bij een fijn plekje zo ver mogelijk aan de kant van de weg en begin niet op de rijbaan te remmen. Bij het wegrijden: breng zo mogelijk de auto op de parkeerstook op snelheid en voeg in zonder het rijdende verkeer te hinderen. Vakantie: duimen omhoog! Ook deze zomer kunt u gerust de zon tegemoet gaan door te liften. Als u maar niet op bermen en vluchtstroken van autowegen gaat staan of op af- en opritten daar van. Op andere wegen komt heus wel een auto die u wil meenemen! Denkt u er wel aan dat u er weer uit moet? De automobilist mag n.l. niet meer stoppen op de autoweg, ook niet op vluchtstroken of in de bermen. Ten zij er dringende noodzaak is, zoals een lekke band. Maak dus een duidelijke afspraak met de bestuurder waar u uit kunt stappen: van de autoweg af óf op een parkeer plaats (met blauwe P). Dat voorkomt niet alleen voor u als lifter, maar ook voor de vriendelijke autobestuurder een bon. En vakantie zonder bonnen is stuk ken beter! Stopt u niet plotseling om de weg te vragen, want degene die achter u zit kent de weg wel en wil doorrijden... En parkeert u pas in een vreemde stad wanneer u goed hebt gekeken of dat wel is toegestaan. Bedenk dat af wijkende borden en in België bijvoor beeld gele strepen U verbieden te stoppen en te parkeren in het buiten land. Houdt u eraan, anders bent u een gast die liever niet gezien wordt. Windt u niet op, als er geen eind komt aan een file. Houdt afstand: tot uw voorligger het aantal meters dat gelijk is aan de helft van uw snelheid. Rijdt u 80 km, dan 40 meter vrij hou den. Voor uzelf en voor al die anderen, die u inhalen. Inhalig bent u op drukke wegen met tegemoetkomend verkeer toch niet? Geef iedereen de ruimte en... houdt rechts Zoveel mogelijk rechts houden. Dat is gewenst én verplicht. Maar als u voet ganger bent en u kuiert buiten de be bouwde kom over een weg zonder voet- of fietspad, dan is het linkshouden ge blazen. Stap bij naderend verkeer even de berm in. Ook en vooral tijdens druk ke vakantieweekenden. U houdt dan vanzelf de zonzij! Denk naast uw auto- en verzeke ringspapieren (en de NL-plaat) ook aan het meenemen van een gevarendriehoek (verplicht in Italië), een sleepkabel om hulp te kunnen bieden aan andere auto mobilisten en een pechpakket. Uw ga rage helpt u bij het samenstellen van zo'n pakket, zodat u de vitale onder delen van uw wagen bij u hebt. Wie goed voorbereid op vakantie gaat komt veilig thuis! Immers met het hooi en kuilgras en door de vele regens is veel kali aan de grond ontrokken. Daarbij moeten we ook denken aan de komende winter. Heeft de zode te veel kali verloren, dan is de kans op uitwinteren groot. Een nadeel, dat pas ernstig in het volgend voorjaar voel baar wordt, maar dat door een flinke gift ten minste 200 kg kalizout 40 per hecare nu nog goed kan wor den voorkomen. NATSTE MEI VAN LAATSTE 20 JAAR Nooit eerder zoveel lenteregens, zo lazen wij. Nu, dat hadden wij zelf al wel gemerkt. Ook aan het gras. Dit was zeer vochtrijk, 85 water was heel gewoon. D.w.z. maar 15 droge stof. Kuilgras vergde extra zorg. Een andere zorg ligt bij de bemesting. Van voorlichtingszijde wordt het vol gende gezegd: Waar de voorjaarsbemes ting reeds vroeg heeft plaats gehad en men met kali wat voorzichtig is ge weest, verdienen gemaaide percelen (naast stikstof) ook wat extra kali. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wg willen u met deze adviezen zo goed mogelgk van dienst zgn en geven zo mogelgk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Koperen knoop. Ik ben in het be zit van een koperen knoop (waar een broche van gemaakt is) met de beelte nis van Napoleon, geflankeerd door 6 adelaars. Ik weet dat hij in het leger gedragen is. Heeft deze knoop nog waarde Tót sieraden verwerkte curiositeiten hebben als regel geen verzamelwaarde meer voor verzamelaars. De waarde als sieraad is zonder meer niet te beoorde len en zal sterk afhangen van de wijze waarop die verwerking is uitgevoerd. In het algemeen brengen dergelijke sie raden wanneer een particulier ze van de hand wil doen, weinig op want men kan ze praktisch niet anders kwijt dan bij een antiquair oi misschien bij een juwelier. Wij raden u aan aldaar eens te informeren wat deze er voor geven. Daarbij dient u dan te bedenken dat ge noemde handelaren er veelal jaren mee zullen blijven zitten, omdat deze siera- ren niet courant zijn. Millibaren. Waarom drukt het K. N.M.I. de luchtdruk in millibaren uit? Waar is deze eenheid vandaan of af geleid? Welk verband is hiermee met kwikdruk Een millimeter is een lengtemaat en een millibar is een eenheid van druk; derhalve dient de luchtdruk in millibar uitgedrukt. Een millibar is afgeleid uit het centimeter-gram-secunde stelsel. Een millibar staat gelijk met mm kwik- druk. Wit-Rusland. Wit-Russen waren genaamd zij die zich verzetten tegen het aan de macht komende Bolsjewis me in de jaren 1917 enz. Leiders o.a. generaal Denikin en admiraal Koltchak. Wit-Rusland moet geografisch een deel van Europees Rusland zijn (Oekraïne?) Bestaat er enig verband tussen beide aanduidingen Wit-Rusland ligt in het westen van Europees Rusland en wordt begrensd door Polen, Oekraïne, Groot-Rusland, Litauen en Letland. Het verzet tegen de bolsjewieken concentreerde zich in de Krim, de Oekraïne en Wit-Rusland, waar de trouwe aanhangers van de tsaar ge vonden werden. Daar de bolsjewieken ,,de roden" genoemd worden, noemden de anderen zich „de witten". Dit sloeg dus niet alleen op de Wit-Russen. Ad miraal Koltsjak droeg in januari 1920 het commando over aan generaal Dini- kin. Inktvlek. Hoe krijg ik een grote zwarte inktvlek uit een vloerkleed? U kunt de inktvlek betten met azijn, citroensap of citroenzuuroplossing, tot de vlek geen kleur meer geeft. Onder de vlek een schoteltje plaatsen en op de overgebleven inktvlek enige kristallen citroenzuur (of wijnsteenzuur), hierop wat water druppelen en laten weken. Vervolgens opnieuw betten met citroen zuuroplossing. Deze behandeling her halen tot de vlek geheel verdwenen is. De plek nabetten met water, tot dat er geen zure lucht meer aan te ruiken is. Vrijstelling. Wanneer heeft men recht op vrijstelling van kijkgeld? Vrijstelling van kijkgeld wordt alleen verleend aan invaliden en chronische zieken wier inkomen beneden bepaalde normen ligt. Voor nadere inlichtingen kunt u zich zonodig wenden tot de Dienst Luister- en Kijkgelden van de P.T.T., Hofweg 3, 's-Gravenhage of tot de burgemeester van de gemeente waar u woont. Naamplaatjes. Er is een instel ling, die metalen naamplaatjes uitgeeft, die men met een kettinkje er aan om zijn hals kan hangen. Deze instelling raadt deze plaatjes vooral aan voor automobilisten en andere mobile perso nen, om identificatie bij ongelukken te versnellen. Op zo'n plaatje staan on vermeld: naam, adres, telefoonnummer, bloedgroep, enz. Waar kan ik genoemd plaatje krijgen en welke gegevens moet men dan opgeven? Hiervoor kunt u zich wenden tot het Rode Kruis Ziekenhuis, Sportlaan 600, 's-Gravenhage, tel. (070) 614761. Prijs 10,U kunt zich het beste eens met het ziekenhuis in verbinding stellen. Daar hoort u dan ook welke gegevens u op moet sturen. Bijbetrekking. Ik ben in dienst van een verzekeringsmaatschappij. Ik sta niet in loondienstverband maar oefen een z.g. vrij beroep uit en word als zelf standige beschouwd wat fiscaal en so ciale verzekeringswetten betreft. Wij hebben nu een bijbetrekking aangenomen als concierge van een school (dit be treft het schoonhouden van de school, geen volledige dagtaak). Wat is nu het voordeligste fiscaal en wat de sociale verzekeringswetten betreft Fiscaal maakt het niet veel uit in welke vorm een en ander is gegoten. De inkomsten uit de bijverdiensten moe ten in ieder geval worden aangegeven. Voor loon uit dienstbetrekking, wat kennelijk wordt genoten, krijgt u met ingang van 1 juli automatisch een af trek van 5 verwervingskosten (ver werkt in het loonbelastingtarief). Voor de inkomstenbelasting mag u die 5 aftrekken over geheel 1965, doch maxi maal 600,Worden de werkzaam heden door uw echtgenote verricht, dan hebt u bovendien recht op de aftrek voor de werkende gehuwde vrouw en is de betrekking ook terecht op naam van de vrouw gezet. Verricht u zelf de werk zaamheden, dan geniet u die aftrek ten onrechte en dat is alleen voordeliger als de fiscus het niet merkt. Verkeer. Hoe moet een fietser een auto inhalen op een weg zonder rijwiel pad en moet deze auto aan de rechter kant van de weg ruimte laten voor de wielrijders Een fietser moet een auto op een weg zonder rijwielpad aan de linkerzijde in halen. Een auto op een weg zonder rij wielpad behoeft geen ruimte te laten voor de wielrijders, die daar mogelijk zouden willen voorbijrijden. Hij mag ze echter niet „snijden", d.w.z. door ge vaarlijk naar rechts te sturen van de weg drukken of tot stoppen of inhou den dwingen. Schoonheidsspecialiste. Tot wie kan ik mij wenden voor inlichtingen voor schoonheidsspecialiste Wanneer u schoonheidsspecialiste wilt worden, kunt u zich het beste om uit voerige en deskundige inlichtingen wen den tot de Vakgroep voor schoonheids specialisten. Adres: Hoge Val 19 's-Gra venhage. Invaliditeitswet. Hoe luidt artikel 72 der invaliditeitswet? Artikel 72 der invaliditeitswet luidt: „Invalide is hij die tengevolge van ziek ten of gebreken buiten staat is om met arbeid, die voor zijn kracht en be kwaamheid is berekend en die met het oog op zijn opleiding en vroeger beroep hem in billijkheid kan worden opgedra gen, ter plaatse waar hij arbeid ver richt of het laatst verricht heeft of op een naburige soortgelijke plaats een derde te verdienen van hetgeen lichame lijk en geestelijk gezonde personen, van de zelfde soort en van soortgelijke op leiding op zodanige plaats met arbeid gewoonlijk verdienen". Eigen zaak. Zijn er diploma's ver eist voor het beginnen van een patates- frites zaak? En voor een ijszaak, een koffiebar of een wasserette? Kunt u mij adresesn geven van maatschappijen die mij kunnen „runnen"? Kunt u mg ook het adres geven van de Horecaf Vakopleiding Voor het beginnen van een patates- frites zaak is generlei diploma vereist. Wilt u echter b.v. een ijssalon beginnen, dan moet u naast het middenstandsdi ploma beschikken over het vakdiploma voor ijsbereider. Een wasserij kunt u zo beginnen, dat is vrg, maar de titel „wasserette" is een gedeponeerde en beschermde merknaam! U vraagt of een of andere maatschappij u kan „run nen". Wij geven u enkele adressen, waarmee u zich in verbinding kunt stellen. Maatschappij van Mile, Goudse Straat 92, Rotterdam, tel. (010) 132735; Jennen Automaten N.V., Herengracht 286, Amsterdam, tel. (020) 238031; De Ridder N.V., Hermesweg 2, Baarn, tel. 4351. Het adres van de Horecaf Vak opleiding luidt: Joh. de Wittlaan 8, Den Haag. Brief aan minister. Ik moet een brief schrijven aan de minister van we deropbouw en volkshuisvesing. Nu be grijp ik dat ik moet adresseren aan Zijne Excellentie de Minister van, enz. Maar hoe moet ik hem aanspreken, en moet ik dan beginnen met: ondergete kende geeft met verschuldigde eerbied te kennen, enz.? Daar het nieuwe kabinet de titel van excellentie heeft afgeschaft, kunt u de minister het bese aanschrijven volgens zijn eigen titel. In dit geval is het dus Drs. Bogaers. U schrijft hem dan aan met: De weledelgestrenge heer Drs. Bo gaers, minister van wederopbouw en volkshuisvesting. Als aanhef dient: Wel- edelgeleerde heer. U ondertekent de brief met: Met verschuldigde hoogach ting. Kleefstof. Wat is de samenstel ling van de kleefstof op b.v. sellotape, plakplastic, etc. Heeft deze kleefstof zelf nog een aparte naam? Deze kleefstof is een kunstharslijm op acetonbasis en heeft een behande ling ondergaan, die het hardworden te gengaat. De preciese samenstelling en het procédé van het aanbrengen op het plastic is een fabrieksgeheim. Brillantinevlek. Er zit een brillan- tinevlek in mijn lichtgekleurde diploma- tentas. Kan deze vlek verwijderd wor den? Neen, die vlek gaat er niet meer uit. Als u de tas behandelt met een don kere wrijfwas, wordt de vlek uiteinde lijk minder zichtbaar. Adres. Kunt u mg helpen aan het volledige adres van Dr. H. S. Verwoerd van de Republiek van Zuid-Af rika Heeft hij de titel van doctor in de eco nomie Het volledige adres van minister president Dr. H. S. Verwoerd luidt: De eerste minister, Uni-gebouw, Pretoria, Zuid-Afrika. Hij heeft inderdaad de ti tel van doctor in de economie. SCHILDERSBEDRIJF WEMELDENGE Van 17 augustus 1965 Woensdag 4 augustus: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.39 6.59 11.55 Maandag 7.22 7.41 0.23 12.40 Dinsdag 8.05 *8.20 1.08 1.28 Woensdag 8.48 9.00 1.51 2.15 Donderdag 9.35 9.56 2.43 3.14 Vrijdag 10.42 11.07 3.47 4.28 Zaterdag 11.57 5.05 5.48 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1