NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq chs<®fe >3 't Mooiste bruin 31STE JAARGANG No. 6 9 juli 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Fa. D. Pieierse - Wemeldinge binnenveri ng •schuimrubber hazet-fabrieken J. Kole - Yerseke - Tel. 372 en beschermt tegen zonnebrand Pigmaderm.Tube f 2,95 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,60 per kwartaal Franco per post 3,20 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE: Advertentieprijs 1-25 mm 3,75, verder 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Toen nu Jefta te Mizpa bij zijn huis kwam, zie, zo ging zijn dochter uit, hem tegemoet, met trommelen en reien. Richt. 11 34 De Here heeft de Ammonieten ge geven in Jefta's hand, en met rijke buit beladen nadert hij Mizpa. Het bericht van zijn overwinning is hem vooruit gegaan. Ook zijn dochter, zijn enig kind, heeft van de roem van haar vader ge hoord. En nu nadert haar vader, om ringd door zijn helden. Ze kan niet thuis blijven wachten, maar haar va der moet 'teerst door haar worden be groet. Met trommels en tamboerijnen gaat zij aan het hoofd van een schare van meisjes hem tegemoet! Het gaat haar te langzaam; ze holt vooruit en val juichend in de armen haars vaders... Maar wat is dat? Waarom zwijgt toch haar vader? Waar alles looft, waarom weent dan hij? Ach... open gedaan heeft hij zijn mond tot de He- re, en hij kan niet meer terug. Het eer ste dat uit zijn huis uit zou gaan hem tegemoet zou hij offeren de Here. Dit offer moet nu zijn dochter zijn? Ach, hij die de Here gebruiken wil de om zelf groot te worden, vindt hier zijn God als zijn tegenpartij der. Jefta heeft gezegd: Here, laat mij, de bastaard tot een hoofd en overste worden, dan is mijn toekomst zeker. De Here zegt: Jefta, Ik maak u tot Overste, maar geef mij dan uw dochter ten offer. Want Gods wet gaat door. Geen bastaard zal in de vergadering des Heren komen, zelfs niet zijn tiende geslacht. Gij zult uw dochter moeten missen, Jefta, en daarin zien dat ge toch niet voortleeft in de vergadering des Heren, want Zijn wet en woord gaan door! Wilt gij vre de kennen, Jefta, dan zult ge die al leen vinden in de weg des geloofs, dat is in deze weg, dat gij eigen wil en eigen toekomst moet verzaken, om u allleen vast te houden aan het Woord des Heren, dat doorgaat ondanks men selijke list! Geen berekening geeft vre de, maar alleen de volkomen overgave des geloofs. Deze wet in het Koninkrijk der hemelen is niet te breken, en Jefta en wij zullen dit elke dag moeten le ren, hoeveel strijd dit ook kost. Maar Hij die tot dit geloof roept, is ook ge trouw. Hij geeft hiertoe kracht. Die kracht vloeit voort uit het offer van Christus, en wordt in de weg des geloofs door Zijn Geest geschonken. (Uit een Dagboek) dCanfyS do. StXOuOt DRIE SLACHTENDE GESLACHTEN „Edelachtbare heer rechter, u kèn mijn niet veroordelen", sputterde opa met krassend geluid. „Ik ben méér dan onschuldig. Als mijn zoon mij uit kin derliefde een konijn geeft, dan zou ik een hond zijn om dat te weigeren. Zo iets mag je als ouder je kind niet aan doen". Nu trad de zoon naar voren. „Ik heb eerlijk geen straf verdiend, edelachtbare", zei hij. ,,'tls zoals mijn vader zegt. Als ouder mag je een ge schenk van je kind niet weigeren. Bo vendien kon ik nergens aan zien dat de konijnen gestolen waren". En tenslotte kwam de kleinzoon aan de beurt. „Ik lust geeneens k'nijnen", riep hij. „Je kunt er mij de deur wel mee uit krijgen. Ik heb er geen hap van mee- gehad ook". De drie onschuldige geslachten ston den eensgezind voor de groene tafel hun vrijspraak te bepleiten. Zij waren overi gens niet zo onschuldig als zij beweer den. Met elk van de drie had de rech ter al enkele malen eerder kennis ge maakt. Het begin van de zaak lag bij de kleinzoon, die geen „k'nijn" lustte. Er wordt wel eens beweerd dat diefstal voortvloeit uit hebzucht, maar dat gaat in dit geval niet op. Op een nacht ging de kleinzoon uit wandelen. Hij kwam enkele uren. later terug met drie tamme konijnen. Het was vier uur die ochtend toen hij zijn vader wekte met het ver zoek de buit zo spoedig mogelijk in de pan te laten verdwijnen. Vader zag geen kans met zijn gezin de drie konijnen voor het aanbreken van de dageraad op te peuzelen. Om half vijf was hij bij opa. Of opa als ontbijt een konijn wenste. Het was een cadeau tje van zijn kleinzoon. Opa wilde wel. Hij sprong zijn bed uit en haastte zich het konijn te slachten. De vader repte zich naar huis om de beide andere pan klaar te maken. De politie echter vertoont soms een verbazingwekkende aktiviteit. Zo ook in dit geval. Midden onder het konijnen- ontbijt keek de verbalisant door het openstaande raam naar binnen. De zoon sprong op en riep: „Ik lust geen k'ngn!" Meteen zag ook de vader de agent. Hfl schreeuwde: „Bij opa moet je wezen, maar bij mg niet!" En tegelijk wierp hg met kracht het venster dicht. VOORNAME MODELLEN 'HlLLBOEN Kapelle - Tel. (01102) 223 De politieman ging terecht enige ach terdocht koesteren naar aanleiding van deze begroeting. Hg waarschuwde de postcommandant. Deze krabde zich ach ter het oor. Vijf minuten later zaten vader en zoon op het politiebureau met de restanten van de konijnen voor zich op tafel. Na enige tijd voegde een mop perende grootvader zich bij hen. In zgn woning had men alleen nog wat afge kloven botjes gevonden en een konijne- vel. Blijkbaar houdt opa van opschie ten. De drie betuigden met gloed hun onschuld. Maar de politie bleef achter dochtig. Het is in ons land geen ge bruik in de ochtendstond konijnen te verorberen. Nog was het verhoor gaan de, toen twee konijnenfokkers buiten adem kwamen binnenhollen, om aan gifte te doen van de vermissing van hun lievelingen. „Daar staan ze", zei de wachtmees ter, terwijl hij op de schaal met af gekloven botjes wees. „Niemand kan bewijzen dat ik in die hokken ben geweest!" riep de kleinzoon nog bij de politierechter. Maar het baat te hem niet, voetsporen en vinger prentjes spraken duidelijke taalDe rechter achtte alles bewezen. Vader en zoon kregen elk twee weken voorwaar delijk. De zoon moest bovendien ruim zeventig gulden schadevergoeding be talen aan de benadeelde konijnenfokkers maar daar stond tegenover dat zijn va der er twee tientjes boete bij kreeg. Opa kwam er af met dertig gulden boete. „De volgende keer sla ik hem met het konijn om de oren, de stommeling", siste hg. WILLY H. HEITL1NG (Nadruk verboden) BESPUITING! Door het dagelijks bestuur van het waterschap De brede watering van Zuid-Beveland wordt er idei aandacht op gevestigd, dat in de maanden juni, juli, augustus en september de water afvoerkanalen, die bij het waterschap in onderhoud zijn, zullen worden bespo ten met chemische middelen ter ver delging van de plantengroei. Ter voor koming van onherstelbare schade aan land- en tuinbouwgewassen worden be langhebbenden aangeraden om geen water uit deze waterafvoerkanalen te gebiuiken voor beregening, besproeiing of bespuiting en evenmin als drink water voor het vee. Om een doeltref fende bestrijding van de vegetatie te bereiken wordt een ieders medewerking verzocht om geen riet e.d. af te maaien, daar hierdoor de werking der vergif ten grotendeels wordt teniet gedaan. HULPVERLENING DOOR WIJKVERPLEEGSTER AAN VAKANTIEGANGERS Vakantiegangers, die in hun woon plaats regelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleegster van een kruisver eniging, kunnen dece verpleeghulp in de meeste gevallen ook verkrijgen op het vakantie-adres. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn wanneer het het geven van injecties betreft. De eigen huis arts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te ge ven voor zijn collega in de vakantie plaats. Ook de wijkverpleegsters in de twee plaatsen zullen elkaar over de pa tiënt (e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is ziek wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook hulp van een wijk verpleegster verkrijgen. Als de pa tiënt (e) nog niet lid is van een kruis vereniging, zal een nood-lidmaatschap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de plaatsen aan de kust en de gemeenten langs de plassen voor vakantie hebben uitgezocht, kunnen bij ziekte eveneens hulp van een wijkverpleegster verkrg- gen. Ook deze patiënten dienen even wel eerst een arts ter plaatse te con sulteren. Deze zal hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruisver enigingen verwijzen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wü willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Deltaplan. Wilt u een opsomming geven welke werkobjecten van het Del taplan voltooid zijn en welke nog moe ten worden uitgevoerd? Inlichtingen over de werkobjecten van het Deltaplan kunt u verkrijgen bij de Deltadienst, Van Hogenhoucklaan 60, Den Haag, tel. (070) 814461, die u het beste op de hoogte kan brengen van de stand en de verlangde details van de Deltawerken. Adres Kamerlid. Wat is het adres van het tweede kamerlid Westerhout? Voor welke partij heeft hij zitting in de Kamer? Aldus F. D. S. De heer Westerhout, lid van de Twee de Kamer, maakt deel uit van de frac tie van de Partij van de Arbeid. Hij is woonachtig te Middelburg. Volledig adres: de heer Drs. Th. J. Westerhout, Berkenlaan 17, Middelburg. Vakantietoeslag. Wg hebben een werknemer in vaste dienst aangenomen. Maar deze heeft na 6 maanden zelf ont slag genomen. Hij heeft bruto 3338, verdiend, heeft 7% dag vakantie gehad en een vakantietoeslag van 2 over zijn salaris. Nu beweert hij recht te hebben op een vakantietoeslag van 4 Is dat zo? Aldus P .D. Dit is niet zonder meer te zeggen, dat ligt aan de arbeidsvoorwaarden. Wat is hieromtrent overeengekomen? Is er een c.a.o.? Zo neen, dan is deze 4 niet verplicht! Ordeteken. Mag iemand „zo maar" een ordeteken dragen, ook als dit hem nooit is verleend? Artikel 435 van het Wetboek van Strafrecht bepaalt dat hij, die zonder daartoe gerechtigd te zijn een Neder lands ordeteken draagt, kan worden ge straft met een geldboete van ten hoog ste driehonderd gulden. Proces-verbaal. Als men van iets wordt beschuldigd en men laat een proces-verbaal opmaken, wordt dat dan altgd voorgebracht? Van mij is het nu al een jaar geleden en ik heb nog steeds niets gehoord. Wat kan ik nu nog doen Uit uw vraag werd ons niet duide lijk of er tegen u proces-verbaal werd opgemaakt of dat op klacht van u pro cesverbaal werd opgemaakt tegen een ander. Een zaak waarover proces-ver baal is opgemaakt wordt niet altijd voorgebracht. De officier van justitie kan de zaak seponeren. Wilt u hierover zekerheid hebben, dan moet u bij de of ficier van justitie van uw arrondisse ment informeren of op de klacht een vervolging zal worden ingesteld. Imca Marina. Wat is de „echte" naam van Imca Marina? Waar is zij geboren? Voor welke omroep trad zij op? Imca Marina heet eigenlijk Henny Bijl. Zij woont in Amsterdam en is te Groningen geboren. Zg werkte free lance voor verschillende omroepen, o.a. K.R.O. en V.P.R.O. Verdovende middelen. Hoe reageert iemand op verdovende middelen en hoe zal 'tmet hem aflopen, als hij hier mee doorgaat Uw vraag is allerminst eenvoudig te beantwoorden, omdat ieder mens anders kan reageren op verdovende middelen en omdat natuurlijk tevens van belang is, welke middelen men gebruikt. Ver strooidheid en nervositeit zgn doorgaans kenmerkend voor dergelijke patiënten, maar niet voor deze patiënten alleen. Wanneer iemand aan verdovende mid delen verslaafd raakt, kan dit ernstige situaties met zich meebrengen. Want voortdurend zal men dan een sterkere dosis nodig hebben, tenslotte wordt het een levensbehoefte, net als voor andere mensen eten en drinken. Wanneer u iemand in uw omgeving kent, die aan dergelijke middelen verslaafd is geraakt dan moet u beslist zijn arts waarschu wen, opdat tijdig kan worden ingegre pen. het beste bed ooit gemaaktI (goodwill nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. Treinbestuurder. Ik heb een zoon die treinbestuurder wil worden. Moet' hij dan eerst de Mulo doorlopen hebben of kan hij op een andere school beter terecht? Kunt u mij aan een adres hel pen voor de nodige inlichtingen? Wanneer uw zoon treinbestuurder wil worden, kunt u inlichtingen vragen bij de dienst van personeelszaken, afdeling sollicitaties der Nederladse Spoorwegen te Utrecht. U krijgt dan een folder toe gestuurd, waarin u alles over dit be roep vindt, ook over de vooropleidings eisen. Overigens kunnen wij u wel zeg gen dat een Mulo-opleiding niet per sé vereist is. Bij een opleiding tot trein bestuurder zou men aan een U.T.S.- opleiding trouwens meer hebben. Arbeidsvoorwaarden. Ik zou graag willen weten hoe ik aan een regeling en arbeidsvoorwaarden van controleur in een gereedschappenfabriek (klein me taal) moet komen. Ik krijg op het be drijf geen gelegenheid deze in te kij ken. Wel krijg ik de kans, om de col lectieve arbeidsovereenkomst van bank werker enz. in te zien, waar ik niets aan heb. Ik zou ook graag willen we ten of een bedrijf met 60 mensen nog in de klein metaal valt. Inderdaad is het niet gebruikelijk dat werkgevers hun werknemers inzicht ge ven in de collectieve arbeidsovereenkom sten. Of die gewoonte nu zo gelukkig is, staat te bezien, want blijkens de vele reacties, die wij hierover regelma tig ontvangen, wekt dit bij de werkne mers vaak alleen maar argwaan. Arg waan die overigens totaal ongegrond blijkt te zijn. Wilt u toch inzage in uw c.a.o. hebben, dan kunt u zich echter altgd wenden tot de vakbond. Een be drijf met het door u aangegeven aantal werknemers kan zeer zeker toch wel tot de klein-metaal gerekend worden. Whispering hope. Waar kan ik de tekst vinden van het lied Whispering hope? De tekst van „Whispering hope" kunt u vinden op een grammofoonplaatje, gezongen door Mieke Telkamp. Het is een Philipsplaatje, no. J.F. 327-727. De prijs is 3,95. Jeugdvaardigheidsproeven V.Z.O.S. Zaterdagmorgen J.l. werden door een groot aantal jeugdleden van V.Z.O.S. de proeven afgelegd voor het behalen van het Jeugdvaardigheidsinsigne in de A-, B- of C-klasse. De eisen hiervoor om vatten oefeningen aan de tumtoestel- len, hoog- en vèrspringen, balvèrwer- penj, een wandelmars, hindernistumen en enige kennis over de organisatie van vereniging, kring en Verbond. Dat er behoorlijk was geoefend blijkt wel uit de resultaten, want 64 meisjes en jon gens wisten het zo fel begeerde insigne te behalen, terwijl 5 meisjes nog moes ten worden afgewezen. Het examen vond plaats in de gemeentelijke turnzaal en stond onder leiding van de direkteur dhr. Van Boven, die werd geassisteerd door de dames Paauwe, Van den Ber ge, Hollemans en dhr. Pikaar. Als jury leden fungeerden de dames Van Boven en Van Weele uit Krabbendijke, de laat ste tevens als gedelegeerde van de Zeeuws-Brabantse Turnkring. Het ge heel had een vlot verloop en de ge slaagden zgn: A-insigne. Meisjes: E. J. Timmerman, J. P. van Stee, J. C. M. Rijk, J. J. Ver wijs, M. K. J. Walhout, J. A. Zoeteweij, D. J. A. Kooman, J. L. Hout (Oele), M. W. Janse, S. N. Murre, L. C. Bal. Jongens: L. A. van der Jagt, E. Bazen, M. J. Goeman. B-insigne. Meisjes: J. L. Hout (Mol), W. P. de Rooft J. W. van Stee, C. M. van de Vrede, N. L. Padmos, H. N. van der Have, S. Paauwe, W. C. Snoep, G. W. Nijssen, C. M .Harthoom, I. M. van Stee, C. Minneboo. Jongens: M. J. Goe man, I. J. Lindenberg, L. J. Paauwe, W. J. Meeuse, J. L. Paauwe, L. A. van der Jagt. C-insigne. Meisjes: P. M. Sinke, C. de Regt, J. M. Stobbelaar, J. J. Maas, K. J. Katshoek, H. J. de Visser, L. de Schipper, J. S. Timmerman, J. C. D. Saaman, J. N. de Visser, M. de Visser, R. J. Bustraan, A. R. M. Barbé, L. Ph. J. Verhaart, A. Koeman, F. J. de Koeyer, R. Duinkerke, J. Zoeteweij, J. R. Koole, P. Meijaard, P. Boone, A. C. M. Slabbekoom, C. M. Hollemans, J. F. van Oeveren, J. van Egdom. Jon gens: J. Minnaard, A. J. Nieuwenhuize, L. M. van Ast, Th. G. M. Becker, P. van der Have, T. Moerland. Politie jubileum. Dinsdag 13 juli hoopt de sinds 1 sep tember 1954 bij de politie te Yerseke geplaatste wachtmeester le klasse der rijkspolitie R. van Egdom, de dag te herdenken, dat hg 25 jaar geleden bij de politie in dienst is getreden. Namens de redactie hartelijk gelukgewenst met dit jubileum, wachtmeester. Rijkspostspaarbank. In de maand juni werd bij de rijks postspaarbank alhier ingelegd een be drag van 22.716,71 en terugbetaald 25.984,26. WEMELDINGE Van 11—17 juli 1965 Dinsdag 13 juli: Volle Maan Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. 2.04 2.33 7.39 8.07 2.54 3.19 8.25 8.49 3.37 3.59 9.06 9.29 4.18 4.41 9.44 10.06 4.58 5.14 10.18 10.42 5.31 5.49 10.51 11.18 6.04 6.19 11.22 11.50

Scheldebode | 1965 | | pagina 1