NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq Purol LE6ER DES HEUS >3 31STE JAARGANG No. 5 2 JULI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN GOUDEN Land- en Tuinbouw dient heel de huid REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Maar de kinderen Israëls voeren voort te doen dat kwaad was in de ogen des Heren; toen sterkte de Here Eglon, de koning der Moabieten. Richt. 3 12. Van blijvende bekering was bij Israël geen sprake. Othniël is gestorven en Israël gaat weer de weg der heidenen. Maar de Here blijft. Israël van zijn kant kan de Verbonds-God gedaan ge ven en zeggen: wat hebben wij met u te doen?, de Here echter blijft trouw aan Zijn Verbond en daarom zal Israël ervaren dat het met Hem te doen heeft. De Here maakte Eglon, de koning dei Moabieten sterk. Eens heeft Bileam aan de grenzen van Moab geprofeteerd, dat uit Israël een koning zou opkomen, die Moab verwoesten zou. Het was één van de vele beloften des verbonds die, over David heen, heenwezen naar de Christus. Moab zou buigen voor Israël, als het bleef in de rechten des Heren, de God des Verbonds. Maar als Israël de Here verlaat, is Hij het ook die Moab sterk maakt, zodat Moab Israël maakt tot zijn knecht. Zou er een kwaad in de stad zijn, dat de Here niet doet? Maar ook daarin toont Hij zich de God des Verbonds. Hij zegent, maar slaat ook. Hij maakt machtig, maar ook krachteloos. Wie Hem verlaat heeft smart op smart te vrezen. Gods volk zondigt nimmer goedkoop! En steeds staan de gerichten des Heren in ver band met de zonden van Zijn volk. De kerk kan lijden onder de zonden der wereld, maar in dat lijden is de Here haar tot een schuilplaats in gevaren. Maar zo de Kerk, zo het Verbondsvolk Hem verlaat, lijdt de wereld ook onder de zonden der Kerk en Zijn verbonds volk moet dan voor een tijd 's Heren gemeenschap missen. Hij, die door Christus alle dingen regeert, kan ook de wereld sterk maken tegen de Kerk. Klagen we dan niet over de wereld, maar klagen wij over onze zonden. Want wie zijn zonde belijdt en laat, dien zal barmhartigheid geschieden. Voor hem is Christus' kruis garantie der vergeving. En dan is er weer het lieflijk licht van Gods gemeenschap zelfs onder het zwaarste kruis, en dan geeft Hij kracht om te gaan de diepste weg. 100 JAAR GELEDEN OPGERICHT^ De dominees, die in 1887 met donder preken de komst van het Leger des Heils naar Nederland begroetten, zullen niet vermoed hebben dat driekwart eeuw later de toekomstige koningin van ons land méér dan eens een avond „De Strijdkreet" zou verkopen. Ook de Britten, die 2 juli 1865 de 36-jarige bekeringsprediker William Booth in een der armoedigste wijken van East End in Londen op een zeep kist zagen prediken, zullen niet gedacht hebben, dat het Leger des Heils zou uitgroeien tot een internationaal lichaam voor evangelisatie en maat schappelijk werk, waarin zich de oude gedachte van de „strijdende kerk" ver wezenlijkt. Open oog voor menselijke nood. De ietwat wereldse slogan „Geen woorden, maar daden" zou het devies kunnen zijn van een religieuse gemeen schap als het Leger des Heils. De strijd lust, die in dit devies verscholen ligt, komt ook tot uiting in het wekelgks verschijnend orgaan van het Leger, „De Strijdkreet" geheten. „Wacht niet, tot de mensen bij u ko men, gaat tot hen met uw boodschap," zo spoorde William Booth een eeuw ge leden diegenen aan, die zich hadden aangesloten bij de Christian Revival Assocation, welke beweging in 1878 de naam „Salvation Armee" kreeg. Het Leger des Heils heeft altijd een open oog gehad voor de nood, die er in deze wereld heerst, zowel geestelijk als materieel. Maar niet als zovele andere geestelijke en wereldse autori-1 teiten vooral in de vorige eeuw nog deden, hebben haar officieren en sol daten over die nood omstandig gefilo sofeerd. Daadkracht en strijdlust in de meest positieve zin kenmerkte van het begin af de arbeid van het Leger. Daad bij het woord. Het verkondigde niet alleen Gods Woord, het voegde ook de daad bij dit Woord. Ontzaglijk veel heeft deze militante, orthodox-evangelische orga- DAMESRINGEN MET EDELSTEEN 'HlLLBCBN V»*| m f Kapelle - Tel. (01102) 223 nisatie voor de lijdende mensheid ge daan. Zij richtte ziekenhuizen op, tehui zen voor onbehuisden en ongehuwde moeders, reclasseringsinstellingen en kindertehuizen. Zo won het Leger des Heils zowel de groten der aarde als de eenvoudigen van geest als vriend. Men kan dit tijdens het week-end in de grote steden altijd weer constateren. Dan bezoeken sol daten van het heilsleger alle uitgaans gelegenheden van de grootste dancing tot het kleinste café toe. En vrijwel alle bezoekers grijpen dan naar hun beurs om spontaan hun bijdrage te leveren. Rotte eieren De 600 officieren en 1250 soldaten, die de sterkte van het Leger des Heils in ons land bepalen, hebben het in zekere zin heel wat gemakkelijker dan hun vier voorgangers, die in 1887 hun pionierswerk in Nederland aanvingen. Zij werden met stenen en rotte eieren begroet. Dat zelfde had zich in Engeland voorgedaan, waar William Booth 100 jaar geleden de organisatie oprichtte. Deze in 1829 te Nottingham geboren Wesleyaanse Methodist, die op 16-ja rige leeftijd zelf tot bekering kwam, zei zijn kerk vaarwel en trok de armenwij ken van Londen in om zijn evangeli satie-arbeid onder de armsten der ar men te verrichten. Vandaar breidde dit werk zich over het gehele land, later over de gehele wereld uit. „Spoort de zondaren aan om nü een beslissing te nemen en zet de geredden terstond aan het werk, breng hen er toe, zich te geven, dat zij op hun beurt weer anderen redden" zo sprak Booth. Toen hij in 1912 stierf en zijn zoon William Bramwell hem als generaal opvolgde, was het Leger inmiddels uit gegroeid tot een hechte organisatie, die de sociale arbeid op voortreffelijke wijze in haar werk had geïncorporeerd. 1800 centra. Het verkondigen van Gods Woord en de dienst aan de naaste, dat was het streven van de heilsoldaten van het eerste uur, dat is ook het streven van de mannen en vrouwen, die vandaag aan de dag l^etl heilsleger vormen. Ruim 24.000 officieren telt het Leger des Heils op het ogenblik, en circa 5 mil joen soldaten. De huidige opperbevel hebber is generaal Frederick Coutts!, territoriaal bevelhebber in Nederland commissioner W. Palstra. Het Leger werkt in een kleine hon derd landen. Het bezit ongeveer 18.000 centra, waaronder 2.000 instellingen voor maatschappelijk werk. Het heeft 925 dagscholen, 3000 instellingen van weldadigheid, waaronder 370 tehuizen voor daklozen, 70 klinieken, 140 kinder tehuizen, 50 woonhotels en 88 tehuizen voor ongehuwde moeders. In ons land heeft het Leger 106 plaatselijke afdelingen en 62 centra voor maatschappelijk werk. Kerk? Heilsoldaat kan ieder worden, die de krijgsartikelen ondertekent en door de Censusraad (een raad die toezicht houdt op de rolboeken van het Leger des Heils) wordt aanvaard. Deze artikelen behelzen een verklaring van trouw aan het leger en zijn leerstellingen en be ginselen, een persoonlijke getuigenis van bekering en een belofte van ont houding van alcohol en bedwelmende middelen. Aan de officieren is het ver boden wereldse opsmuk of sieraden van welke aard ook te dragen. Het typische uniform van de heils- zuster, door mevr. Catherine Booth ontworpen, dateert uit de vorige eeuw. Het Leger des Heils is kerkgenoot schap in de zir. der wet van 1853. Maar is deze organisatie een kerk in de tradi tionele zin van het woord? De theoloog dr. C. N. Impeta formu leert dit kort en krachtig: „Met een traditionele kerk bedoelt men een in stituut, dat het dynamische en impro viserende karakter, waardoor het Leger Heils zich kenmerk, te enenmale mist." Zo voelen velen in en buiten het leger het. Het leger moet nooit een kerk worden, zegt men dan. Daarmee be doelt men: het leger moet dynamisch en flexibel blijven. Als men met dit het *""aditionele kerkbeeld in gedachten het leger „geen kerk" noemt, is dit een compliment dat het leger gaarne aanvaardt. KOOPT DE MESTSTOFFEN TIJDIG EN VOORDELIG! Telkenjare voeren de brandstoffen- handelaren een aktie, waarbij zij hun klanten er op wijzen, dat de prijzen van de verschillende soorten kolen in de zomerperiode het laagst liggen. Later worden deze prijzen regelmatig met een zeker bedrag verhoogd. Ieder verstandige brandstofgebruiker wil gaarne van deze voordelige koop tijdelijk viet 1 JAARGETIJDE SPELDJE yjt serje yan 4 Bij tube van f 1.- profiteren. Het gevolg is dan ook dat hij reeds in de zomer de voor de winter benodigde brandstoffen opslaat. Bij aankoop van verschillende mest stoffen kan eveneens geldelijk voordeel worden behaald, wanneer men deze in de zomer aankoopt. Dit geldt b.v. voor de kalimeststoffen en het slakkenmeel. Wie deze meststoffen pas aankoopt in de eigenlijke verbruiksperiode, moet meer betalen en boert hierdoor minder economisch. Het tweede voordeel van vroeg aankopen bestaat hierin, dat men op elk gewenst ogenblik met de bemes ting kan beginnen, zonder dat eerst de aanvoer via een kunstmestleverancier behoeft te worden afgewacht. Zoals bekend kan een meststof als slakkenmeel reeds vroeg worden uitge strooid en dit is met het oog op een goede werkverdeling op het bedrijf vaak ook erg aan te bevelen. Een goed grondgebruiker streeft er steeds naar om zo economisch mogelijk te boeren. Door nu reeds de meststoffen aan te kopen, kan hij van de lage zomerprijzen profiteren ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W« kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Flanelbord. Zoals u wellicht be kend zal zijn, bestaat er op de scholen en daarneven reeds jaren het flanel bord. Dit doet dienst als leermiddel. Hierop „kleven" allerlei plaatjes en dergelijke, die aan de achterzijde van een strookje flanel zijn voorzien. Sinds korte tijd is er een nieuw preparaat in de handel, een nylonbord. Dit nylon vervangt het flanel. De nylonstof voor dit doel gebruikt, bestaat uit louter kleine lusjes, waaraan het flanel o.a. vastkleeft. Mijn vraag is nu: waar is deze nylon te koop? Dus niet de nylon borden, maar de losse nylonstof. Aldus V. M. Bij navraag is ons gebleken dat som mige reclamebedrijven bij het inrichten van etalages gebruik maken van het door u bedoelde genoemde nieuwe pre paraat. Zodoende hebben wij een adres voor u gevonden in de reclamewereld, waar u inlichtingen kunt vragen. Het is een bedrijf dat vermoedelijk zelf het artikel verkoopt. Het is de firma Snijders, Oudegracht 18, Utrecht (tel. 030—17983). Stopverf/houtworm. Ik ben in het bezit van een schuur met betonnen ra men en nu vg.lt al de stopverf er af. De schuur is nog maar 7 jaar oud. Wat kan de oorzaak zijn? 2. Wanneer in een nieuwe schuur, kisten worden geplaatst waar houtworm in zit, of landbouw werktuigen met worm en de schuur is van onderen van steen (het houtwerk begint 3 m. hoog) kan dan de nieuwe schuur met worm worden aangetast? Ik krijg een nieuwe woning, maar in vele tafels, stoelen en andere meubel stukken zit houtworm. Bestaat er dan kans dat na 5 jaar mijn woning is aan getast? Ik heb nog geen geld om alles te vernieuwen. De oorzaak dat de stofverf van de ramen van uw schuur valt„ kan ver schillend zijn. De stopverf kan niet goed aangebracht zijn, ook is het mogelijk dat zij is uitgedroogd, daardoor ge krompen is en er toen uitgevallen. U kunt het beste de stopverf door een vakman laten vernieuwen. Kisten met houtworm moet u zo in de schuur plaatsen, dat het aangetaste hout van de kisten en werktuigen niet in aanra king komt met het hout van de schuur. In uw nieuwe woning is het niet aan te raden de meubelen met houtworm neer te zetten. De mogelijkheid be staat, dat het nieuwe huis ook wordt aangetast. Voordat u gaat verhuizen, kunt u het beste zorgen dat uw meubels houtwormvrij zijn. Dit is op tweeërlei wijze mogelijk. U kunt de meubels met chemische gassen laten behandelen. Wilt het zelf doen, dan zijn er in de de handel busjes met houtwormdodend middel. Dat middel dient u in ieder gaatjej tej spuiten. Minder kostbaar maar tijdrovend is een andere behande ling: u plaatst de poten van ieder door de houtworm aangetast meubelstuk in een blikje (b.v. een leeg conserven blik je) gevuld met petroleum. De pe troleum dringt dan door het hout en doodt alle houtworm. Kinderbijslag. Kent men in ons land «eten driedubbele kinderbijslag? Voor studerende kinderen in de leef tijdsgroep van 16 tot 27 jaar wordt ten hoogste een dubbele kinderbijslag verstrekt, indien althans de ouders grotendeels in de kosten van onderhoud van deze kinderen voorzien. Een drie dubbele kinderbijslag kent men in ons land niet. Minister Veldkamp heeft kortgeleden nog betoogd, dat hij de noodzaak hiervan niet inzag. Maatschappelijk werker. 1. Kunt u me iets vertellen over de opleiding en mogelijkheden van het beroep van maatschappelijk werker? 2. Tot wie kan ik mij wenden om inlichtingen over kinderbescherming 1. Tot maatschappelijk werker kan men opgeleid worden aan een der dag scholen van maatschappelijk werk, te- geenwoordig veelal sociale academies genoemd. De duur van de studie be draagt 4 jaar, met dien verstande, dat hierin één praktijkjaar is begrepen. Vooropleiding: een middelbare school opleiding. Zij, die niet over een h.b.s. of gymnasiumdiploma beschikken, kun nen eventueel toelatingsexamen doen, maar dan moet men toch wel een ont wikkeling bezitten, die overeenkomt met die van degenen, die voornoemd diploma wel bezitten. Inderdaad kan ook een avondcursus volgen), de z.g. urgentieopleiding. Duur en vooroplei dingseisen zijn de zelfde. De meeste so ciale academies geven idie avondcur sussen zelf. Wat u later als maat- schapelrjk werker kunt verdienen? On mogelijk om precies te zeggen. De sa larissen variëren erg per werkkring, ervaring en dienstjaren tellen in dit beroep zwaar. Het minimum ligt te genwoordig rondom de 600.maar u kunt al gauw in een hogere salaris groep komen en een maximum van plm. 1000.1200.per maand kan door de beste krachten worden bereikt. Bovendien kan men zich middels een voortgezette opleiding verder bekwar men. 2. Met een diploma kinderbe scherming liggen er interessante moge lijkheden in het vlak van voogdijwerk, werk in kindertehuizen en opvoedings gestichten etc. Inlichtingen hierover kunt u kragen bjj de Nationale Fede ratie voor Kinderbescherming, Stadhou derslaan 150, Den Haag. ABONNEMENTSGELD. Niet alleen bij andere kranten, óók bij de nieuwsbladen nopen de stijgingen van grond- en hulp stoffen, druktarieven, bezorgkos ten, huren, reparatie- en onder houd van de aparatuur tot een noodzakelijke verhoging van het abonnementsgeld. Wij blijven graag heit nieuws;- blad voor iedereen in onze streek, zodat die verhoging tot het ui terste wordt beperkt. Het gaat hier om nauwelijks één cent per week. Met ingang van 1 juli 1965 is het abonnementsgeld voor ons blad 1.60 per kwartaal* Belasting. Kunt u mij zeggen hoe veel geld men mag hebben alvorens men er belasting van moet betalen? Ik heb geen ander inkomen dan 219 per maand van de a.o.w. Uitgaande van het bedrag dat u noemt nemen wij aan dat u ongehuwd bent en dat uw vraag het jaar 1965 betreft. Rekening gehouden met de be jaardenaftrek is dan een inkomen ad 2360.nog juist onbelast en bent u, wanneer het ouderdomspensioen onge wijzigd blijft over uw inkomen ver schuldigd 33.Er is echter sprake van dat ten aanzien van de laagste in komens nog een tegemoetkoming zan worden getroffen in de zin van een vervroeging van de ingang tweede deel der belastingverlaging. Zelf bew oning. Bestaat er een overheidsinstantie gem. of rijks) )die voorlichting en/of bemiddeling ver schaft bij het kopen van een huis door jonge mensen voor zelfbewoning Waar is Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gevestigd Wanneer u voorlichting wilt hebben bij het kopen van een huis, dat voor jonge mensen geschikt is, kunt u zich eens verstaan met het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, waarvan het hoofdkantoor gevestigd is te Amers foort, Regentesselaan 14. Pasteur. Kunt u mij een boek over Pasteur noemen Een uitsekend boek over Pasteur verscheen van de hand van mevrouw E. M. ZweigWintemitz, getiteld „Forscher und Menschenfreund". Dit boek werd ook in een Nederlandse vertaling uitgegeven (uitg. Leopold te Den Haag), maar is zover ons bekend niet meer in de boekhandel te verkrij gen. Wij raden u aan eens in een lees zaal naar dit boek te vragen, stellig zijn er genoeg bibliotheken in de naaste omtrek, die literatuur over deze che micus en bacterioloog hebben. Van de uitgeverij West-Friesland is op dit mo ment wel een boekje over Pasteur in de handel, maar dit is voor kinderen en stellig niet wat u bedoelt. WEMELDENGE Van 4—10 juli 1965 Maandag 5 juli: Eerste kwartier. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondiag 7.50 8.12 0.51 1X3 Maandag 8.38 9.— 1.44 2.14 Dinsdag 9.30 9.50 2.36 3.08 Woensdag 10.28 10.50 3.33 4.08 Donderdag 11.33 11.55 4.38 5.13 Vrijdag 12.39 5.44 6.17 Zaterdag 1.00 1.42 6.48 7.14 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1