NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Ook toe aan 'n uitzet timnlwill 31STE JAARGANG No. 4 25 JUNI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge BINNENVERI NG SCHUIMRUBBER HAZET-F ABRI EKEN J. Kole - Yerseke - Tel. 372 OPREIS I ter voorkoming van hiuggebeten. REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Die Geest getuigt met onze geest, dat wij kinderen Gods zijn. Rom. 8 16 De grootste en kostbaarste troost, die een mens in dit leven bezitten kan, is: vast overtuigd zijn, dat hij een kind van God is, overal en altijd, zelfs in het hei lig oordeel Gods. Velen missen deze troost, missen dus het meest waardevolle in leven en ster ven. Hoe komt het toch, dat de meeste christenen tussen hoop en vrees dobbe ren, en dat zo weinigen rotsvast getui gen: Mijn Verlosser leeft; ik weet, dat ik, ondanks alles, dat mij aanklaagt, een kind van God ben. Vele oorzaken zijn te noemen. Eén be langrijke zal ik nu aanwijzen. De meeste mensen willen maar niet verstaan, dat de waarachtige troost van het kind schap Gods alleen komt in het teken des kruises. Het teken van Christus' Kruis, zeker, maar daarom óók in het teken van ons Kruis, het Kruis van de afster ving van ons boze vlees. Wij moeten ons niet inbeelden, dat wij deel hebben aan het Kruis van Golgotha, wanneer wij het Kruis van het discipelschap in eigen leven verwerpen. Zij behoren bij elkander. Het een is zonder het ander ondenkbaar. Dat blijkt uit hoofdstuk 8 van de brief aan de Romeinen, dat blijkt vooral uit deze tekst. Hier vinden wij de vol strekte tegenstelling van vlees en Geest, van zelfhandhaving en zelfverlies, van zelfbehoud en Kruis, van het oude en het nieuwe leven. Gods Geest is de Geest van het Kruis, het offer, de dood aan het vlees. Daarom zegt Paulus: Juist die Geest van het Kruis getuigt met onze Geest, dat wij kinderen Gods zijn. Juist die Geest troost ons. Wie nu juist die Geest van het Kruis verwerpt in zijn leven, verwerpt daar mee automatisch de Geest der vertroos ting. Wie wandelt naar het vlees, jaagt de Geest weg, bedroeft Hem, weder staat Hem, zodat Hij niet getuigen kan, dat wij kinderen Gods zijn. Wanneer wij slordig en eigenzinnig leven, dan hebben we geen troost, geen blijdschap, geen vrede, dan hebben wij heel diep in ons hart geen vrijmoedig heid te geloven dat we kinderen Gods zijn. Juist die Geest van het Kruis, dat wij verwerpen, gaat zwijgen. Er is een levensverband tussen de Geest en onze troost, omdat er een levensverband is tussen Kruis en troost, of wilt gij tus sen de volle Christus, die gestalte in ons wil aannemen, en onze troost. (Uit een Dagboek) Kapelle - Tel. (01102) 223 VOOR MOEDERS EN DOCHTERS ERVARINGEN IN EEN TEXTIELZAAK Echt goede adviezen zijn belangrijk. Het is dan ook zaak er goede nota van te nemen, zeker bij het kopen van lin nengoed. Daarom zijn we eens op een drukke koopdag in een textielzaak ach ter de toonbank gaan staan. Het gebeurde dat twee jonge meisjes bij het kopen van haar uitzet bij de zelfde verkoopster een geheel van el kaar afwijkend advies kregen. Hoe dat kan? Die verkoopster had al snel be grepen dat meisje A, met een bepaald bedrag, dat ze zeker niet kon over schrijden, naar de winkel was gekomen om lakens, slopen, handdoeken etc. te kopen. Heel anders lag het bij haar cli ënte B, die wel in haar hoofd had wat ze wilde hebben, maar die op een ge geven moment de beslissing kon nemen maar iets meer uit te geven. In het eerste geval hoorde ik de des kundige verkoopster adviseren eenvou dige keukendoeken te nemen en voor delige aanbiedingen te benutten. In het laatste geval ried zij aan een duurdere, betere kwaliteit te kiezen, omdat, als het kan, het altijd verstandiger is het allerbeste aan te schaffen als het een uitzet betreft. Zelfs hoorde ik haar ver tellen dat ze zelf liever acht betere kwaliteit lakens zou nemen dan tien of twaalf minder goede. Grote verandering. Veel verloofde meisjes wippen zo af en toe eens de textielzaak binnen om om er weer iets bij te kopen voor haar uitzet. Andere gaan gezellig samen met mama winkelen. We treffen één zelf bewuste die alles in één keer bestelt van een zorgvuldig samengesteld lijstje, ze wist er alles van. Maar de meesten doen het in gedeelten. „Ja, mèt de huwbare leeftijd komt de belangstelling voor de uitzet, dat is nu zo en dat was vroeger al zo", zegt de winkelier. ,,De laatste twintig jaar is in de manier van kopen alleen een grote verandering gekomen. De hoe veelheden die aangeschaft worden zijn namelijk aanmerkelijk kleiner gewor den, terwijl vroeger dozijnen theedoe ken, slopen en badhanddoeken gekocht werden. Was vroeger al het linnengoed wit, tegenwoordig zien we in het huis- houdtextiel de beeldigste kleuren en dessins". „En waar let men nu het meest op?" „Voor ons land telt in het bijzonder dat we zo prijskopend zjjn. We vragen toch meestal in de eerste plaats wat iets kost? De geborduurde badgarnitu- ren bijvoorbeeld, vallen zeker erg in de smaak. Iedere vrouw roept snoezig, maar ze hebben er heel vaak het geld niet voor over. Misschien heeft dat ook iets te maken met het feit, dat de slaapkamer bij het inrichten van het huis meestal het laatst aan de beurt komt als het geld dus al bijna helemaal besteed is". Toch maar wit! „Nee, het gekleurde beddengoed, hoe mooi ook, is eigenlijk tot nu toe hele maal niet zo'n succes", horen we van de chef-verkoopster. Zij wijt de oorzaak daarvan aan het feit, dat ze waar schijnlijk ook duurder in 't gebruik zijn. Gebruiken we namelijk gekleurde la kens, dan liggen ze uitsluitend als bo- venlakens op de bedden. We zijn dan bij het verschonen hiervan verplicht, èn het bovenlaken èn het onderlaken door een schoon exemplaar te vervangen. Dit brengt dus met zich mee, dat er meer wasgoed is en daardoor ook meer slij tage. Bovendien zijn de oudere klanten, na vele jaren huwelijk, er aan gewend geraakt het bovenlaken van de voor gaande week automatisch de volgende week als onderlaken te gebruiken. Dit alles neemt niet weg, dat het veel gezelliger en plezieriger is om mooie bovenlakens op de bedden te hebben. En er is zulk fantasierijk bed dengoed! We zagen in de vakken la kens met opgestikte randen, exempla ren die helemaal roze-wit, geel-wit of bleu-wit gestreept zijn en lakens met de schoonste borduursels, al of niet in wit. Denkt u dat uw man of verloofde daar beslist niet onder slapen wil Tracht hem er voor te winnen, het staat zo gezellig. Later, als u heel erg lang getrouwd bent, koopt u er zeker alleen maar witte lakens bij. En we zijn maar éénmaal jong en romantisch! Sinds kort zijn er ook effen gekleur de, gekleurde, gestreepte en met bloe men bedrukte flanellen lakens te koop. Een vrolijke noot voor de sombere, kou de en kille wintermaanden. De onverstandigen. Wat denkt u van het meisje, dat in de winkel komt en vraagt: „Juffrouw, is er weer iets nieuws in theedoeken? Ik heb er al 14, maar ik kén er niet afblijven!" Ze is heerlik enthousiast, maar erg onverstandig! Een ander jeugdig klantje gaat met haar moeder beginnen met de eerste aanschaffingen. Het bedrag dat besteed kan worden, wordt genoemd en de vak ken worden nagelopen. Tegen het advies van de verkoopster in, slaat deze twin tiger aan het uitzoeken van de aan trekkelijke, gekleurde badhanddoeken. Ze had die keer beter kunnen beginnen met de lakens, zodat ze meer stuks daarvan neemt. Lakens zijn immers la ter een veel grotere uitgaaf dan hand doeken, die gemakkelijker kunnen wor den bijgekocht? Een serieuze verkoop ster verkoopt in zo'n geval dan ook veel liever twaalf lakens dan achttien of meer handdoeken. Lichten de moeders de dochters hier dan niet over in? Moeders hebben in de loop der jaren toch wel het goede inzicht gekregen van wat nodig is. Zij letten toch ook wel op de afmetingen van het beddegoed? Maar deze moeder juichte alles toe wat er uitgekozen werd. Misschien had haar kind een aan moediging nodig om eindelijk haar zelf verdiende geld eens te beleggen inplaats van het te verkwisten en te „ver- twisten" In de was. Nog even iets over het wassen. Ge kleurde lakens blijven als regel goed in de was. Maar zelfs gewone witte la kens krimpen erg als ze, geheel nieuw, dadelijk in heet sop worden gedaan. Ja, krimpen is voor een groot deel afhan kelijk van wiè en hoè ze wast. Er zijn nu eenmaal altijd nog vrouwen, die on verstandig met haar textiel omgaan. „Maar hoe moet het nu met de ge kleurde?" informeerde ik. „Felle kleuren zullen tijdens de eer ste wasbeurt steeds de neiging verto nen het sop een beetje te kleuren. We behoeven hierover niet ongerust te wor den, want de in het sop ronddrijvende verfstofdeeltjes zijn chemisch niet-aktief en verdwijnen met het spoelen. Voor de lusvastheid van handdoeken verdient het aanbeveling deze voor het gebruik eerst een keer afzonderlijk te wassen". Hoe lang we met een laken doen Dat hangt er helemaal van af hoe veel la kens we bezitten. Met twaalf k acht tien lakens, die door elkaar gebruikt worden, doen we nu eenmaal langer dan met zes lakens, die we veel inten siever moeten gebruiken. Wèl weten we, dat als een goed laken 100 maal gewassen is, er nog geen achteruitgang te bemerken is. Ik zag ook een nieuwtje op lak en- gebied: lakens, die niet meer gestre ken behoeven te worden. Ze hebben kreukherstellende, zelfstrijkende eigen schappen, die we al kennen van de overhemden. De nieuwste tafellakens die er gemaakt worden, krimpen niet, laten zich gemakkelijk wassen, zijn vlekkenwerend en behoeven niet gestre ken te worden. Ook niet na vele was beurten. Nadruk verbodenBETTY TEELING VOEDERWINNING MET WEINIG KOSTEN Nieuwe methoden bjj hooi- en kuil- voerwinning vinden alom navolging. Be grijpelijk, want zij zijn erop gericht met zo weinig mogelijk kosten (aan arbeid vooral) het hooi in de schuur of berg en het silo voer in de kuil te krijgen. Behalve met weinig kosten, moet er voldoende ruwvoer worden gewon nen. In deze drukke tijd zal er daarom ook aan de bemesting aandacht moeten worden besteed. Naast stikstof, zullen vele gemaaide percelen een kalibemesting nodig heb ben. Of een complete mengmeststof. Dit is afhankelijk van wat reeds in het voorjaar werd gestrooid. Het is van be lang dit eens na te gaan, want zonder een voldoende basisbemesting komt de stikstof niet volledig tot zijn recht. Bovendien, de laatste maanden zijn bijzonder nat geweest. Deskundigen ne men aan, dat vooral op de lichte grond een deel van wat aan voedingsstoffen beschikbaar was, reeds naar diepere la gen is gespoeld en: voor de plant on bereikbaar is geworden. het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. W'ü kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Olympische Spelen. Wie won de 3000 meter steeple op de Olympische Spelen in Tokio? Op de Olympitsche Spelen in 1964 te Tokio behaalde op de 3000 m steeple G. Roelans (B.) de gouden medaille. Hij legde de 3000 meter af in 8.30.8. Zeesluis te Zandvliet. Tot wie moet ik mij wenden om inlichtingen te ver krijgen over de in aanbouw zijnde zee sluis te Zandvliet? Voor de gewenste bouwkundige ge gevens van de in aanbouw zijnde zee sluis te Zandvliet kimt u zich wenden tot het ministerie van verkeer en wa terstaat in Nederland, of tot de Belgi sche ambassade. Deze instanties zullen u ongetwijfeld in deze kunnen helpen. Afvoer. Het erf van mijn buur man en dat van mij is gescheiden door een greppel, welke uitloopt in een pol dersloot. Langs de greppel aan de kant van mijn buurman ligt een dam over de poldersloot, welke hij gebruikt als uit- pad naar de dijk. Nu wil de buurman de afvoerbuizen van de W.C. uit laten lopen in deze sloot en wel precies naast de dam en vlak tegen de greppel. Dit heeft tot gevolg dat alles uit deze af voerbuizen voor mijn bloementuin in de sloot terecht komt. De afvoerbuis komt aan zijn kant vlak naast de greppel, maar het afval uit deze buis komt dus aan mijn kant in de sloot terecht, om dat doorstroming naar de andere kant niet gemakkelijk zal gaan, omdat de dam daar ligt. Aan de andere kant van de dam heeft mijn buurman echter plaats genoeg om zijn afvoerbuizen aan te brengen. Mag hij de afvoerbuizen di- rekt naast de greppel in de sloot uit laten komen? Zo nee, hoeveel cm moet hij deze afvoerbuis naast de greppel in de sloot uit laten komen? Zo ja, is het dan geoorloofd dat het afval uit deze buizen voor mijn bloementuin terecht komt, al is het dan ook in de sloot? Wij kunnen u op uw vraag geen di- rekt antwoord geven, wel enige richt lijnen. U zult eerst moeten nagaan, of er geen gemeente- of waterschapsveror dening bestaat, die de afvoer van vuil regelen en die uw buurman verbieden te handelen zoals hij van plan is. Be staat er een zodanige verordening, dan is uw buurman strafbaar als hij deze overtreedt. Bestaat zo'n verordening niet, dan moeten wij u adviseren een advokaat te raadplegen. Uw buurman CARBOVIT tegen maag- en darmstoornissen. mugolin (reukloos) mag namelijk niet op zodanige manier van zijn rechten gebruik maken, dat hij nodeloos overlast bezorgt. Dit is echter een ingewikkelde kwestie, juridische hulp is dus zeer gewenst! Voetbal. Welke spelers van beker winnaar Inter zijn of waren internatio naal? De achterspelers Burgnich, Fachetti, Ricchi en Guarneri kwamen voor het Italiaanse elftal uit. Linksbuiten Corso en binnenspeler Mazzola behoren tot de vaste krachten van het Italiaanse elf tal. Suarez kwam talrijke malen voor het Spaanse elftal uit. Heidi Brühl. Kunt u mij zeggen, met wie Heidi Brühl is getrouwd? Heidi Brühl trouwde met de tien jaar oudere Amerikaanse filmacteur Brett Halsy. Bromfiets verzekering. Sinds 1 januari van dit jaar is o.a. voor brom fietsers, verzekering tegen W.A. ver plicht gesteld. Ik meende dat daarbij bepaald was dat een dergelijke verzeke ring 18,per jaar kost. De verzeke ringsmaatschappij blijkt echter te re kenen 18,plus 5,voor „kos ten", omdat de maatschappij met de voorgeschreven 18,niet uit zou kunnen komen. Die verzekering kost dus nu ieder jaar 23,—. Mag dit zo maar? Uw verzekeringsmaatschappij heeft bij de 18,die de verzekering kost, nog eens extra 5,aan kosten ge rekend. Dit mag inderdaad. Iedere ver zekeringsmaatschappij doet dit name lijk. Ook bij de continuering van de verzekering, het volgend jaar, kan dit extra bedrag van 5,er weer bij worden geteld. Correspondentie-adressen. Kunt u mij de correspondentie-adressen ver strekken van Ronny Tober en de Young Sisters Ronny Tober kunt u bereiken via het correspondentie-adres Phonogram, Sin gel 170-172, Amsterdam-C, tel. (020) 245588, toestel 53. De Young Sisters wonen te Breda, Oranjeboomstraat 84, tel. (01600) 42319. Aardgaskachel. Is het waar dat men bij het branden van een aardgas kachel steeds een raam moet open zetten Het is niet echt zo, dat u, wanneer u een aardgaskachel zou aanschaffen, steeds met een open raam zou moeten zitten. Dit zou met een petroleum kachel misschien nog nodig kunnen zijn, met goede aardgasverwarming zeker niet. Misschien moet u af en toe uw kamer eens verfrissen, opdat er verse zuurstof binnenkomt voor de verbran ding, maar dit slechts sporadisch en ge schiedt in de praktijk reeds door het herhaaldelijk openen van de deur en via de aanwezige kieren, respectievelijk luchtroosters. Verenigde Naties. Kunt u mee delen op welke gebieden de Verenigde Naties werkzaam zijn? Over de Verenigde Naties kunnen wij u het volgende vertellen: De Verenigde Naties is een internationale organisa tie tot handhaving van vrede en veüig- heid. Zij is opgericht in San Francisco op 26 juni 1945 als verbeterde voort zetting van de Volkenbond. Haar di- rekte doel is: de vreedzame bijlegging van geschillen tussen verschillende sta ten en gemeenschappelijke maatregelen te treffen tegen bedreigingen. Indirekt heeft zij zich ook ten doel gesteld: de grondrechten van de mens, de econo mische- en sociale vooruitgang, vraag stukken van culturele en humanitaire aard en de zelfbeschikking der volken. WEMELDINGE Van 27 juni—3 juli 1965 Dinsdag 29 juni: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.42 2.17 7.18 7.46 Maandag 2.36 3.10 8.10 8.34 Dinsdag 3.27 4.00 8.58 9.22 Woensdag 4.19 4.51 9.46 10.12 Donderdag 5.13 5.39 10.43 11.08 Vrijdag 6.05 6.29 11.28 Zaterdag 6.59 7.21 0.04 12.17

Scheldebode | 1965 | | pagina 1