NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq BEWAREN 31STE JAARGANG No. 3 18 JUNI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN nieuwe modellen >7ILL tQ EN PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01180) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Maar het bedenken des Geestes is het leven en vrede. Rom. 8 6b. Wanneer God de mens te machtig is geworden, wanneer hij door het geweld van Gods liefde is overrompeld en ge vangen genomen, dan leeft hij eigenlijk niet meer, maar Christus in hem. Een waarachtig gelovig mens is een gestorven en altijd door stervend mens. Paulus zei: Ik leef, doch niet meer ik, maar Christus leeft in mij. Zulk een mens denkt, wandelt, leeft niet meer „naar het vlees", niet meer uit zich zelf, maar „naar de Geest". Daar is dus het bedenken des vleses gestorven, daar is de dood gestorven, daar is het leven en vrede! Want het bedenken des Geestes is het leven en vrede. De Heilige Geest denkt, overlegt, wenst en begeert dan in de mens. Dat is natuurlijk leven en vrede. Hoe kan het anders? Het vlees denkt: Ik ben zo kwaad nog niet, die anderen zyn veel slechter. De Geest in ons denkt: Ik ben een schuldig zondaar. Het vlees denkt: Ik zal mezelf wel redden. De Geest in ons denkt: Christus al leen kan mij redden. Het vlees denkt: Ik laat me niet in een hoekje dringen, ik zal me hand haven. De geest in ons denkt: Ik zal me zelf wegcijferen, ik zal me verloochenen. Het vlees denkt: Leef door te leven. De geest in ons denkt: Leef door te sterven. Het vlees denkt: Ik heb het te zeg gen in mijn leven. De geest in ons denkt: Christus heeft alleen zeggenschap. Alles, wat het vlees bedenkt en be geert, is tegen God of buiten God, is de dood! Maar alles, wat de Geest bedenkt is voor God en uit God, is het leven en vrede. Wanneer wij in eigen wijsheid en eigen willigheid onze gang gaan, dan lo pen wij vast en dood. Wie zichzelf uitleeft, leeft zich dood. Wanneer wij eigen zin en wil kruisi gen, en ruimte geven aan de wil des Geestes, dan wandelen wij op het pad des levens en hebben wij vrede. De dood van het vlees is het leven van de Geest. Daar alleen is vrede. (Uit een Dagboek) Levensmiddelen, die niet in de koel kast horen, moeten ergens in huis droog, koel, gemakkelijk voor het grijpen en overzichtelijk klaar liggen. Daarom wor den voor aardappelen, groenten, bana nen, jam, brood, conserven, griesmeel, rijst, meel en zo voorts, daarvoor ge schikte laden en rekken gebruikt, die weinig plaats innemen en toch aan alle wensen tegemoet komen Omdat er in veel keukens en kelders geschikte bergruimte ontbreekt, is het goed enige moderne, praktische opberg- mogelijkheden onder ogen te zien. Een vast plankje met daar onder te gen aan enige plastic laadj es kan ge makkelijk overal in de keuken opge hangen worden. Als de laadjes van door zichtig plastic zijn, is dat heel prettig, omdat dan zonder moeite de inhoud Zichtbaar is. Dit geeft veel tijdsbespa ring als bijvoorbeeld de huisvrouw ziek is en anderen haar taak moeten over nemen. Op het plankje kan gemakkelijk nog het één of ander staan, bovendien kan er eens vlug even iets op weg ge zet worden. Het brood. Is er de ruimte en natuurlijk de mo gelijkheid om een broodlade in een be staande keuken- of aanrechtkast te ma ken, dan zal dit een bijzonder goede aanwinst in de keuken zijn. In zo'n lade kan meer brood geborgen worden dan in een ouderwetse broodtrommel en hij is gemakkelijker schoon te houden. Is het niet mogelijk zo'n lade aan te brengen, en er is toch iets nieuws no dig, dan jis een grote, ronde plastic broodtrommel met goed sluitend deksel zeer praktisch. Deze „brooddozen" zijn licht in gewicht, dat is een groot gemak en ze zijn bovendien prettig in het on derhoud. Het brood kunnen we er het beste zó in doen, dat we een groot brood halveren en zó, op de gesneden kant, in de trommel zetten. Voor kleine voorraadjes zijn er plastic hangkastjes met schuifdeurtjes en klei ne laadjes, die er onder tegen aan hangen. De kelder. In een kelder kunnen natuurlek hou ten rekken getimmerd worden om aller lei levensmiddelen op weg te zetten. Deze rekken moeten goed vast in de muur gemaakt worden. Het nadeel er van is, dat ze niet verplaatsbaar zijn. Veel gemakkelijker is het dus om losse rekken of stapelmandjes van plastic te nemen, zodat bij een reorganisatie van kelder of keuken onnodige beschadigin gen kunnen worden voorkomen. Dit plastic materiaal is ook gemakkelijk te onderhouden. Kleine rekjes kunnen aan HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - ITel. (01102) 223 de binnenkant van kastdeuren en deur tjes bevestigd worden, waardoor op de gewone, reeds aanwezige kastplanken veel ruimte vrijkomt. Voor fruit, aardappelen en groenten zijn de luchtige stapelmandjes van plas tic in verschillende kleur buitengewoon geschikt. Overzicht. Grote rekken kunnen worden aange schaft om blikjes, inmaakglazen, fruit en flessen overzichtelijk te bewaren. De ze rekken zijn meestal uitneembaar en bovendien heel gemakkelijk in elkaar te zetten. Ze zijn er in verschillende ma ten. De handige korfjes van met plastic overtrokken metaaldraad kunnen op el kaar worden gestapeld. Fruit en groen te kunnen hierin luchtig en overzichte lijk worden bewaard. Een uitvouwbaar flessenrek is wel haast onontbeerlijk in een huishouden. Ze zijn er in enige maten. Ook een fles- sendrager kan een onmisbaar attribuut zijn. Voor voorraadjes, die in de koelkast thuis horen, zijn er keurige dozen van plastic. Er zijn voorraaddozen met dek sels, die hermetisch sluiten, zodat lucht jes in de koelkast vermeden worden. Schenken. Ja, goed plastic is wat dat betreft ideaal. Plastic melkkannen, die met een deksel kunnen worden afgesloten, wed ijveren met dito voorraad„bussen", die een aparte sehenkopening mèt dekseltje hebben. Ook aluminiumfolie bewijst in keuken en kelder zijn goede diensten. Schaal tjes met restjes kunnen er mee afge dekt worden en ook de kaas en de vlees waren kunnen er in bewaard, verpakt, worden. En als met hoogtijdagen de koelkast te klein dreigt te worden, dan brengt dit metaalfolie werkelijk uit komst. Het is belangrijk om te weten wat er te koop is op dit „opberg"-gebied en ook om goed te overwegen wat voor ons gezin het beste is om aan te schaffen, met het oog op het aantal personen, het gebruik en de beschikbare ruimte. Niet voor elke huisvrouw gelden immers de zelfde normen? (Nadruk verboden) BETTY TEELING ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 18 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Munten. A. V. beschrijft ons een drietal oude munten met verzoek om nadere inlichtingen. 1. Met het jaartal 1848 zijn 8.839.330 rijksdaalders geslagen. De waarde hangt geheel af van de staat waarin hij ver keert. Een stempelnieuw exemplaar kunt u op rond 50,stellen. Bij de geringste beschadiging wordt dat rond 35,Is er ook maar enige slijtage dan rond 22,50. Iets meer: 15.Een normaal gebruikt maar nog goed exem plaar, waarvan alle details echter nog goed zichtbaar zijn, op rond 8,50. Het gaat om de zeldzaamheid. Uiteraard zijn dit maar richtlijnen en gaat het er om wat een verzamelaar er voor geeft. Bo vendien zijn hierboven gemiddelde han- delsprijzen opgegeven (vanzelfsprekend geschat). De inkoopprijzen van de han del zullen op rond 40 daarvan liggen. De prijzen voor verzamelaars onderling daar tussenin, afhankelijk van de om standigheden. Ment dient te bedenken, dat de handelsprijs hoog moet zijn ge zien de kosten van het aanhouden van een voorraad, welke als regel weinig courant is. 2. Uw tweede munt is ver moedelijk een duit y8 stuiver) van Overijssel (Trasisvlania). De waarde is te verwaarlozen, gezien de slechte staat waarin hij kennelijk verkeert. 3. Uw der de munt is van Spanje; een stuk van 10 centimos. De munteenheid was en is een peseta, verdeeld in 100 centimos. Alfonso XII regeerde van 18751885 en wel: Por la grasia de Dios, ofwel: bij de gratie Gods. Gezien het feit dat dit opschrift kennelijk ook niet meer goed leesbaar is, is de waarde van de munt ook te verwaarlozen. Slechts ongeveer stempelnieuwe stukken zyn meer dan enkele dubbeltjes waard. Op het „ge kroonde vierkant" stonden van oor sprong 5 wapens. Harry Belafonte. Kimt u mij hel pen aan de levensbeschrijving van Har ry Belafonte? Harry Belafonte werd op 1 mei 1927 te New-York geboren. Hij groeide op in de negersloppen van Harlem. Op zijn achtste jaar verhuisde hij naar Jamaica, waar zijn moeder ook geboren was. Daar leerde hij een schat van oude volkslied jes, die stellig van invloed zijn geweest op zijn later succes als calypso-zanger. Hij ging weer terug naar de Verenigde Staten en via een studiebeurs belandde hij op een toneelschool in New-York. Hij trouwde met Marquerite Byrd, een le rares in de kinderpsychologie. Als ac teur was hij geen openbaring, maar toen hij „voor de grap" een keer in een nachtclub een liedje zong, bleek zijn toekomst afgebakend. Toen de calypso in zwang kwam, werd Harry de Big Ben van deze rage. De ster van Bela fonte schoot snel omhoog. Zijn platen vlogen weg en de film „Carmen Jones", waarin hij naast Dorothy Dandrigde op trad, werd een kassucces. Dat zelfde be reikte hij met de film „Island in the sim" (samen met Joan Fontaine). Klopt dat? Ik word verpleegd in een bejaardentehuis. Mijn financiën wor den echter door het tehuis met de ge meente geregeld. Zelf word ik er buiten gehouden. Wat kan ik hiertegen doen? Het is juist in overeenstemming met de geest van de Alg. Bijstandswet dat degenen, die bijstand ontvangen, zoveel mogelijk zélf kunnen beschikken over het geld. Dat sommige instanties helaas te veel vastklampen aan oude gewoon ten, alsof de Armenwet nog bestond, valt te betreuren, maar hopelijk zal ook het ambtelijk apparaat zich meer en meer gaan aanpassen aan de nieuwe situatie, evenals bijvoorbeeld de direc ties van de bejaardentehuizen. Slechts wanneer de lichamelijke of geestelijke toestand van de bejaarde zodanig is, dat het niet verantwoord zou zijn hem de bijstand zelf in handen te geven, kan hierop een uitzondering worden ge maakt. Verder behoort de bejaarde het geld zelf te ontvangen, want juist het feit dat men hem zelf alles laat rege len, is voor hem (haar) een blyk van volwaardig mens-zijn. Dr. Cronin. Kunt u my iets ver tellen over Dr. Cronin en enkele titels van zijn boeken geven? Dr .Archibald Joseph Cronin werd op 19 juli 1896 te Cardross geboren en leeft, voor zover ons bekend, nog steeds. Hij heeft een hele reeks doktersromans op zyn naam staan. Wy kunnen u alle titels van zijn boeken niet geven, aan gezien ze niet allemaal in het Neder lands zijn vertaald. Zijn bekendste ro man is De Citadel (1937), een dokters roman die speelt onder de mijnwerkers van Zuid-Wales. Zijn andere romans zyn eigenlijk geborduurd op het zelfde stra mien, ze zijn allemaal vlot leesbaar, doch hebben geen enkele literaire pretentie. Enkele andere romans van hem zijn: Simson en Delila, Robert Shannon, Ro bert Shannon's jonge jaren, De sleutels van het koninkrijk, De Spaanse tuin man en De groene jaren. Toneel. Legt u eens uit wat ver staan wordt onder een klucht, blijspel, thriller en drama. Een klucht is een toneelspel, waarin de intrige wordt gevormd door een reeks onzinnige situaties, die iedereen dan ook als zodanig zal herkennen. Het doel van de klucht is eenvoudig samen gevat: de lachspieren in beweging te brengen. Een goed voorbeeld van een klucht is „Drie is teveel", dat op oude jaarsavond op het televisiescherm werd gebracht met Joop Doderer in de hoofd rol. Een blijspel of comedie legt ook wel enige nadruk op het komische, maar de humor is als het een goed blijspel is tenminste veel fijner en heeft ook vaak een dubbele bodem, dat wil zeg gen ernst en humor grijpen vaak in el kaar, zoals dat in het dagelijkse leven zo vaak het geval is. Shaw was een meester in dit genre, maar vergeet u Shakespeare niet („Koopman van Ve netië") en denk aan „Potasch en Parle- moer" dat al tientallen jaren volle za len trok. In een thriller ligt de nadruk op de spanning. Denkt u aan Hitchcock. Men wil de toeschouwer laten huiveren en griezelen. Meestal bevat de thriller een crimineel gegeven, dat suggestief wordt uitgewerkt. Een bepaalde vorm van de thriller is het detective-stuk, waarin "vroeger vooral de vraag „Wie deed deze misdaad" maar tegenwoordig meer en meer het hoe en waarom moe ten worden opgelost. Drama is evenals blijspel en wijd begrip. Tragische tegen stellingen tussen de mensen worden in een drama meestal voor het voetlicht gebracht. Er zijn echter ook veel dra ma's geschreven, waarin de auteur ge forceerd ernstig wil doen en een beetje goedkoop op de sentimenten wil werken. Dat noemt men dan ook melo-drama's. Omdat veel romantische stukken ergens iets tragisch hebben, kan onder de be titeling drama allerlei werk worden ge rangschikt. Vrije dag. Ik werk in een textiel zaak, waar ik 's maandagsochtends en dinsdagsmiddags vrij heb. Vanwege de paasdagen moest ik nu dinsdagmiddag werken. Klopt dat? Wanneer in een week een christelyke- of nationale feestdag valt, kan de werk gever u wel opdragen om de middag en/of de ochtend, die u normaal vrij hebt, te werken. Dit echter beslist niet zonder meer. Die ochtend en middag ko men u op een andere tijd rechtens toe. Uit uw brief bleek niet of uw werk gever u deze vrije dag metterdaad had ontnomen, of alleen vond dat u deze dag in die bepaalde week niet kon op nemen. In het eerste geval is hij fout, in het tweede geval heeft hij in over eenstemming met de spelregels gehan deld. Jodenvervolging. 1. Wanneer wer den de Joden naar Polen gedeporteerd? 2. Wanneer werden de Joden in Neder land tijdens de bezetting van scholen en uit beroepen geweerd? 1. In 1943 volgde een massale depor tatie van Joden, die via het kamp Wes- terbork naar Polen werden overge bracht. Daar wachtten hen de gaska mers. Meer bevoorrechten gingen naar Barneveld en later naar Theresienstadt, vanwaar sommigen weer zijn teruggeko men. 2. Een preciese datum valt niet te geven. Bekend is in elk geval, dat de eerste maatregelen tegen de Joden dateren van eind 1940. Toen werden reeds de Joodse ambtenaren ontslagen. In januari 1941 werd aanmeldingsplicht opgelegd aan personen, die geheel of gedeeltelijk van Joodse afkomst waren. Successievelijk werd de toegang tot trams, plantsoenen, zwembaden, restau rants, melksiyteryen en tal van andere gelegenheden aan de Joden ontzegd. In mei 1942 werden zy verplicht de Joden ster te dragen. Omstreeks die tyd wa ren de Joden reeds uit alle beroepen geweerd. Geslaagd. Geslaagd aan het Chr. Lyceum te Goes onze dorpsgenoot Dick Verschuure Voor het eindexamen H.B.S.-B slaag de aan het Goese Lyceum D. Ampt. Aan het Chr. Lyceum voor Zeeland te Goes slaagde voor het toelatingsexa men Jan van Schaik. Neptunusnieuws. Begunstigd door het goede weer wer den op zaterdagavond voor de Pinkste ren twee internationale handbalontmoe tingen gespeeld. De plaatselijke vereni ging Neptunus speelde tegen Dordmund uit Duitsland een aantrekkelijke wed strijd, waarin Dordmund met 97 aan het langste eind trok. Daarna was er een wedstryd tussen vertegenwoordigers van Duitsland en Zwitserland. Hierin waren de Duitsers veruit de sterksten; zij wonnen met 189. Op tweede pinksterdag werd weer een uitstekend handbaltournooi afge werkt. Jammer dat alle finalewedstrij den tydens hevige regen plaats moesten vinden. Dit nam echter niet weg, dat alles op tijd volgens het programma af gewerkt werd, alleen de hoofdfinale tus sen Köln uit Duitsland en Elita uit België moest gestaakt worden omdat het gehele sportterrein inmiddels ver anderd was in een meer. Köln had op dat moment een voorsprong van 20 en deze stand werd ook als eindstand aangehouden. Een prachtige collectie bekers werden uitgereikt aan de vol gende teams. Heren poule AB: 1. Köln uit Duitsland (met wisselbeker); 2. Eli ta uit België; 3. Jelmoli uit Zwitser land; 4. Rapid I uit Breda. Heren poule CD: 1. Dordmund H uit Duitsland; 2. Dongen I uit Dongen; 3. Hellas uit Goes; 4. Volharding uit Goes. Heren poule E: 1. Dordmund Hl; 2. Netunus; 3. Dongen H; 4. N.E.T.O. uit Rotter dam. Dames poule AB: 1. Athene uit Den Haag (met wisselbeker voor de 2e achtereenvolgende maal)2. Minerva uit Dordrecht; 3. Hellas; 4. Olympus. Dames poule CD: 1. Athene H; 2. Hontenisse; 3. Neptunus; 4. Volharding. Vermeldenswaard is nog dat de dames van Dongen een extra sportbeker kre gen voor de grootste nederlaag, nJ. 220 tegen Athehe I. De sportvereni ging Neptunus mag wederom terugzien op een geslaagd tournooi en uitzien naar Pinksteren 1966, als dan tenmin ste nog wat van het sportterrein over gebleven is. Inzameling Rode Kruis. De jaarlijkse inzameling van het Ned. Rode Kruis heeft 1433,60 opgebracht. Een prachtig bedrag en een duidelyk bewijs dat het Rode Kruiswerk in Yer- seke wordt gewaardeerd. Hartelyk dank aan alle gevers en ook aan de leden van de E.H.B.O.-vereniging die deze gelden hebben ingezameld. Gevonden voorwerpen. Op het postbureau der rijkspolitie al hier zijn inlichtingen te bekomen om trent de navolgende aldaar aangegeven gevonden voorwerpen: Een blauw imita tie jasje met ritssluiting, een zakmes, drie aan een ring bevestigde sleutels, een werphengel met molentje, een zwart damesvest, twee zonnebrillen, een hoofd doek en twee halskettingen, een beige damesschoen en een wit poppenschoen- tje, een blauwe linker dameshandschoen. WEMELDINGE Van 20—26 juni 1965 Dinsdag 22 juni: Laatste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 7.44 8.04 0.56 1.18, Maandag 8.26 8.43 1.43 2.05 Dinsdag 9.16 9.32 2.24 2.55 Woensdag 10.11 10.32 3.16 3.51 Donderdag 11.14 11.39 4.12 4.54 Vrijdag 12.18 5.17 6.00 Zaterdag 0.40 1.23 6.24 6.54 Te Hanaweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1