e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq DE ZON TEGEMOET <9 31STE JAARGANG No. 1 4 JUNI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa; F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 'iflLltCBN MAAR DAN DE OGEN GOED BESCHUT Land- en Tuinbouw SPELDJE PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En als zij. gebeden hadden, werd de plaats in welke zij vergaderd waren, bewogen, en zij werden allen vervuld met de Heilige Geest, en spraken het Woord Gods met vrijmoedigheid. Hand. 4 31. Hoe dikwijls hofen wij in de gesprek ken onder vier Ogen met hen, die vast gelopen zijn in het leven: Bidden helpt toch niet. Inderdaad, er is een soort bidden, dat zeker niet helpt, maar de innerlijke nood en de verscheurdheid nog vergroot. Maar dat soort bidden is niet waard bidden genoemd te worden. We willen eerst zien, dat bidden wèl helpt, dat bidden een gebeurtenis is, een overwinning. Wanneer Petrus en Johannes, weer vrijgekomen zijn, dan is hun eerste gang naar de vergaderde gemeente; ze geven verslag van hun ervaringen, en spon taan beantwoordt de gemeente dit met een bidstond. Gij moet dit gebed lezen. Wat mooi, wat actueel, wat sterk. In dat gebed vluchten zij in de almacht Gods, waarin ze veilig zijn voor alle aanvallen van buiten. In dat gebed ra ken ze alle vrees kwijt, want zij zien niet meer op de dreigementen der over-; sten, neen, God moet erop zien. Ze ge ven deze nood even door aan God en dan zal Hij wel doen wat goed is. Ze bidden ook niet in de eerste plaats om lyfsbehoud en een makkelijk leventje, maar om vrijmoedigheid voor Gods knechten om te spreken. ïn dit gebed gaat heit werkelijk niet allereerst om hun particuliere belangen maar om de komst van Gods koninkrijk. Dat bidden helpt, want aan dit on baatzuchtig bidden heeft God de belofte verbonden, dat „alle dingen óns toege worpen zullen Worden" En nu staat er eigenlijk in onze dagtèkst: „En terwijl ze baden, dus onder, het bidden,,.werd de plaats bewogen". Ze baden als het ware de kracht en de .overwinning uit de hemel in hun leven. Ze ontvingen ruim genoeg aanvalskracht om over winnend door de! sterke linies "~van dé vijand heen te breken met het zegevie rende Woord van God;Waarom hielp dus dit bidden? Ómdat dit gebed niet baatzuchtig, niet egoistisch, rtiet klein, niet betrokken op hun eigen tijdelijk be langetje was. En waarom helpt uw bid den dikWyls niet Omdat het zo af schuwelijk egocentrisch is, het cirkelt om uw kleine belangetjes. Uw gebed heeft iets van. de krampachtigheid van het ongeloof. Het is niet vrij,, niet on gebonden,. niet losgemaakt van uzelf. Bidden helpt alleen, wanneer de geest van het volmaakte gebed erin ademt, wanneer de wet van Gods Rijk erin heerst. Zoek eerst het koninkrijk Gods eii Zijn gerechtigheid, en de rest is een toegift. (Uit eèn Dagboek) MODERN EN SIEPL'JK Kapeile - Tel. (0V102) 223 Vot 'de moderne;accessoires van een vrouw behoort zéker ook een zonnebril. Daarmee willen We niet zeggen; dat het kopen van zö'n riüttig voorwerp op de zelfde manier gaat als het kiezen van een armband, een shawl of een tas. By een zonnebril gaat het immers niet om mode alleen, rhaar voor een zeer be langrijk depl, zo niét hèt belangrijkste, om de glazen, die de waarde van zo'n bril bepalen.. De kleur hiervan en de lijn van het montuur bepalen liet mode-element. In teressant om te Wéten, is, dat de vorm van de zonhe^rji' als regel de lijn van de algemene moidé 'm jSrillëri al een sei zoen vooruit aankondigt. Doe een verstandige keuze. Het waren de vrouwen die het eerst donkere brillèn als !bülpmidd:el tegen de felle zonnestraleh zijn-gaan dragen. Dat er sindsdien vrouwen en ook mannen zijn dié zonnebrillen dragen op plaat-, sen en tijden, dat er geen behoefte aan is, heeft waarschijnlijkals oorzaak, dat men zich een beetje önherkehbaar Voelt achter gekleurde glazen en op deze ma nier zijn zelfbewustheid versterkt. Dat dit niet bélangrijkste reden is waarom donkere brillen Worden gedra gen, is natuurlijk volkomen duidelijk: Een zonnebril -is immers nuttig en heeft bovendien zijn waarde al lang bewezen. De mode maakt het dragen daarenbo ven tot een extra genoegen. Welke zonnebril kiezen wij dit jaar Natuurlijk past niet elke bril bij elk gezicht. Er is - echter wel voor elk ge zicht een passende bril te vinden. Iemand met een rond gezicht kiest an ders dan iemand met een ovaal gelaat. En natuurlijk houdt elke vrouw reke ning met haar teint, haar haar en haar kleding. Meer doublé! Begonnen we;.!bi||'hetmateriaal van het montuur, dan wordt het dit seizoen zeker celluloid of doublé. Dé laatste ja ren was er veel celluloid, maargeel en wit doublé zulten meer en meet „in" zijn. En Ook pjónturert,iptgeyöèrd in een combinatte yah Celluloid, en by voor beeld aluminium: Heel apart en mooi. Helemaal up-to-date zyn we met mon turen mét grote rondfe glazen of vier kante glazen met afgeronde hoeken. Willen we het wat rustiger aan doen, dan zijn we met een eivormig of ellips vormig montuur gélukkig ook heel mo dern. Welke kleur montuur zullen we ne men? „Schildpad" is een modekleur en ook „mocca" en „tabak". J.a, de kleu ren blijven in hoofdzaak donker. Keur de kleur! Ep dan, "de glazen! Deze moeten van een goéde kwaliteit zijn, willen z'e.A dè ogen. op de juiste manier bèschérmen'. Elk .stukje gekleurd gTas is tiamelijk nog geen zonneglas. Nee, gewoon. don; ker glas van slechte kwaliteit zal vaak een vertekend beeld geven, eri 'dat is alleen maar zeer vermoeiend voor de ogen.. Vooral aan het strand of op het wa iter is hét belangrijk, dat de, ogen goéd jitégen de ultra-violette stralen 'beschermd zijn, en dat kan alleen mét goed .ma teriaal. Over de kleur, van de glazen kunnen we ons bij elke deskundige la ten adviseren. Gaat,, u een zonnebril kopen, doe dit dan bij zonnig weer en loop er even mee naar buitenDaar neemt de proef op de som. j vi Brildragers. Merisen die altijd al een gewo'né bril drdgeh, vragen zich wel êens af wat voor hen de beste oplosëing is, als ze ook .een zonnebrilwillen hebben. Heel plezierig is het om ook een bril met gekleurd glas aan te schaffen, die wer den precies dezelfde eigenschappen be zit van de dagelijkse bril. Het extra voordeel van zo'n byil is, dat hy even tueel praehrig als,reservebril kan die nen. En hebben we. pech, dat er een glas breekt,dan kan zo'nglas met zon werende, .gekleurde laag, weer heel ge makkelijk besteld \yorden. Ook dubbel foejis brillen, brillen mét trifocaal. glas en brillen,-met myJtifo- icaal glas kupnen ..met een gekleurde, zonwerende laag, worsen geleverd. Een andere mogetykiield voor brildragenden is de clip-over,; die ovgr de gewone bril gedragen wordt,In gevalle,n, dat we véél of snel van jbri} moeten wisselen, ikan zo'n voorhanger je verkiezen zijn iboven „een zonnebril öp sterkte". Dié opzetglazen zijntegenwoordig van zeer licht, vaak 'ónbreekbaar materiaal, zo dat ze de gewohe 'brilniet noemens waard verzwaren. - i Wanneer niet? Ónze inlichtingen -oVer Zonnebrillen zouden niet compleet; zyn, als'we hier niet zouden vermeldéh wanneer het dragen van een „dóknëre"bril moet worden afgeraden. In de eerste plaats wordt het afgera den" aan kinderen éen zonnebril te ge ven. Hun ogen kunnen namelijk veel beter tégen het felle zonlicht dan de ogen van volwassenen en bovendien hebben ze er weinig last van. Nemen we de kinderen méé naar' de wintersport, dan kunnen ze beter wél een zonnebril dragen. Automobilisten, die een tunnel inrijden of ojp schaduwrijke lanen rijden, doen het beste hun zonnebril dadelijk af te: zétten. Ook bij- het rijden in de sche mering is het dragen van een bril met gekleurd glas levensgevaarlijk. De mensen, die denken dat 's avonds een donkeré bril het licht van tegenlig gers kan verminderen, zijn helemaal fout. Een zonnebril neemt namelijk té veel -licht' weg om in het donker ge dragen te kunnen worden. En dan vergt de belééfdheid, dat we eèh zonnebril even afnemen als we te gen iemand spreken, zodat deze ons in de ogen kan kijken en er niet naar hoeft te zoeken. Nadruk verbodenBETTY TEELING BESTRIJDING VAN BLADLUIZEN, WITTE VLIEG E.D. Bladluizen vormen riaaSt rupsen en kevers e'en groot gevaar voor de land en tuinbouw. Het is noodzakelijk dat steèds wordt gewezen op het grote be lang van de bestrijding. Wil men een goede oogst verkrijgen, dan moeten aan wezige bladluizen en andere insecten be streden worden. Vooral de particulier wacht daar dik- t ij de lijk met 1 JAARGETIJDE ^riDPAST^f Ujt serie van 4 Bij tube van f 1.- wijls te lang mee en begint pas met de bèstrijding als het te laat is. De ver menigvuldiging der luizen gaat zeer snel vooral bij droog en zonnig weer. Maar al te dikwijls hoort men, dat het middel ter bestrijding niet heeft gehol pen en dat tegen bladluizen geen kruid gewassen is. Deze bewering is niet al tijd juist. Nog maar al te vaak worden middelen gebruikt, o.a. D.D.T., waar mede bladluis niet afdoende kan worden bestreden, of parathion dat voor mens en dier (vogels) zéér giftig is en op sommige planten schade kan geven. Men kan de bestrijding ter hand ne men met Basudine op basis van diazi- non, welk middel voor bladluizen en an dere insekten zoals: bladvlooien, zaag- wesp, bladwesp, trips e.a. uitstekend voldoet. Naast het 2 stuif middel bekend als het middel tegen wortelvlieg, waarvan ,de werking gelijk is aan die van pa- rathionstuifmiddelen, is het grote voor deel dat basudine zelfs tot 10 dagen voor de oogst kan worden toegepast. Voor de particulier is vooral van be lang te weten dat voor kamerplanten en rozen in de tuin er een Basudine spuitbus verkrijgbaar is bij de zaadhan- del, bloemist en drogist. Met deze di recte en veilige methode, houdt men het gehele jaar de planten vrij van ongedier te en daardoor in onbelemmerde groei. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting Van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wy willen 11 met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Gouden tientje. Wat is de waarde van éen gouden tientje van 1912 Het iséen oud" exemplaar, maar in prima conditie, schrijft J. K. Van het gouden tientje van i912 zijn er precies 3.00Ö.000 geslagen. De goud- waarde is 25,De verzamelwaar- de zal voor stempelnieuwe en bijna stejnpelnieuwe exemplaren lopen van respectievelijk 36,tot 32, Vertoont het enige slijtage dan kan het wellicht nog op 28,30,gesteld wordón, én anders Valt men terug op de goudWaar de. Korea. Hebben de Russen gevoch ten tegen de Amerikanen tijdens de oorlog in Korea? De Riissen hebben tijdens de Kore aanse öorlog hiet tëgèri de Amerikanen gevochten, al heeft die vrees wel be staan. Dan had immers éen derde we reldoorlog in het verschiet gelegen. De Chinezen hebben wel aan de zijde van de Noord-Koreanen meegevochten en dank zij die steun bleef de oorlog ten slotte onbeslist én wérd de vroegere grens hersteld. Santa Maria. Is Santa van Real Madrid verkocht aan inter-Milan Er is ons niets bekend dat Santa Ma ria, de oud-spil van het hatlonale elf tal van Uruquay en sinds tién jaar de grote man in de defensie van Real. Ma drid. naar A.C.Milan zalgaan. Het komt ons trouwens zeer onwaarschijn lijk voor, wjint in de eerste plaats heeft de niet Zo jonge Santa Maria zijn beste ;tijd gehad en iri dé tweede plaats, heeft Milan in Maldini wellicht de beste stop- pér, welke er op de wereld rond loopt. De", .achterhoede vap deze Italiaansé ploeg, rpét spelersais Maldini, Trapp'a- töni en'D'aVid is vrijwel <?véri stérk als dé defensie van Inter en daarom zal men er wéinig behoefte toe geVoelen Santa Maria aan te .kopen, wél was Milan, dat in de voorhoede, sterrenals Ama- rildó Rivera én Mora heeft lopen, bezig zijn midvppr Altafiru voor Pele te rui len, maar daarvopr voelde de club. van Pele, Santos, niets. Inmiddels is Altafini nu aan Juventus verkocht. Vlooienbeten. Hoe kan ik vlooien beten behandelen? Hoelang kan een vlo zonder voeding? De vlooienbeten kunt u het beste be handelen met een verdunde ammoinak- oplossing, die het door de vlo ingespo ten zuur, dat de jeukende bulten ver oorzaakt, neutraliseert. Een vlo kan en kele weken zonder voeding. Het insekt plant zich voort door eieren te leggen, die zich ontwikkelen tot pootloze larf- jes, waaruit dan weer de vlo in zijn vol wassen vorm ontstaat. Erfenis. Ik ben weduwnaar en had twee kinderen, beiden gehuwd. Mijn dochter is l-2-'65 overleden. Waarschijn lijk z$il ik, na mijn dood, een geldsom achter laten. De vraag is nu: Zal mijn schoonzoon in de rechten van wijlen mijn dochter treden, dus met mijn zoon het na te laten geldbedrag delen, of zal mijn zoon alles uitgekeerd krijgen? Mocht dit laatste het geval zijn, op welke wijze, kan dan de schoonzoon uit geschakeld worden Uw erfenis zal, tenzij u een anders luidend testament maakt, gedeeld wor den door uw zoon en de wettige na komelingen van uw dochter. Uw schoon zoon erft dus niet van u; zijn eventuele kinderen uit zijn huwelijk met uw doch ter echter wel. Zijn er uit dit huwelyk kinderen en wilt u niet dat uw schoon zoon over het geld kan beschikken, dan zult u in een testament moeten bepalen dat uw kleinkinderen pas over het hun toekomende deel van de erfenis kunnen beschikken als ze meerderjarig zijn. Kadaverslachters. Ik heb in de krant het een en ander gelezen over de kadaverslachters, die bedorven vlees verkochten. Nu kan men hier vlees ko pen, voor, normale prijs, doch als men dit vlees uitpakt, zijn cellofaanpapier, pakpapier en de tas, waar het in zit, kletsnat. Is dit vlees van hydraemische runderen? En indien het bevroren run deren waren, dus dieren welke wegens lintworm wordén ingevroren, of Argen tijnen, is men dan niet verplicht dit in de etalage te vermelden? Of het door u gekochte vlees, vlees van hydraemische runderen was, kun nen wij natuurlijk niet beoordelen. Wel lijkt het ons waarschynlijk dat het in gevroren vlees was. Er bestaat geen ver plichting om in de etalage te vermelden dat mèn de door u genoemde soorten vléés verkoopt, daar deze soorten door de overheid gekeurd en voor consumptie vrijgegeven zyn. Wilt u dus bepaalde soorten vlees niet hebben, dan zult u dat aan uw slager moeten vertellen. Vermogensaangifte. Moet het geld dat mijn zoon in Canada gebruikt heeft voor het beheer van een farm, by de vermogensaangifte bijgeteld worden Hij betaalt daar een billijke rente voor, welke in Canada op een spaarboekje by- geschreven wordt. Moet het bedrag hier van in Nederland bij de aangifte van inkomstenbelasting bijgeteld worden? Op grond van het verdrag met Ca nada zijn de vordering en het inkomen daaruit, de rente, hier in Nederland be last. U moet deze dus normaal aange ven. Daartegenover zijn ze in Canada vrijgesteld. Is voor de lening echter hy potheek gegeven op een in Canada ge legen onroerend goed, dan is een en an der in Canada belast. U moet het huis dan ook wèl aangeven, doch kunt u daarbij aftrek vragen wegens dubbele belasting. Zie daarvoor de betreffende vraagpunten op het aangiftebiljet. Oliebollen. Ik zou graag van u weten hoe ze oliebollen zo mooi bakken in b.v. een kraam op de kermis. Is dit deeg (beslag) ook voorgelezen zoals wy dat doen? Hoe hoog is de temperatuur van het vet? Verschilt de samenstelling van het deeg soms met het deeg wat wij maken? De samenstelling van het deeg ver schilt niet van het deeg dat u zelf maakt. Het gaat echter om de manier waarop het deeg wordt gemaakt. U moet beginnen bij het meel eerst de gist, die aangemaakt is met de lauwe melk, toe te voegen en u moogt vooral geen bakpoeder gebruiken. Dan kunt u het gist beter eerst even vyf minuten laten ryzen en daarna pas het zout toe voegen. Zout en gist zyn namelyk vy- anden, het zout vermindert in ernstige mate de werking van het gist. Na de toevoeging van het zout laat u het deeg eerst een kwartiertje ryzen en dan roert u er luchtig met een spatel of een pol lepel de krenten en rozijnen en wat u er nog meer in wilt doen, door. Het deeg laat u nu op de gewone wyze ryzen. Het bakken van de oliebollen moet ge schieden in niet te heet vet, daar an ders onmiddellijk een stevige buiten- korst gevormd wordt en het deeg niet meer de gelegenheid heeft om goed uit te dijen. Op de kermis gebruikt men daarvoor twee bakken met vet van ver schillende temperatuur. De eerste bak is niet te heet, daar dyen de oliebollen zo mooi in uit. De tweede bak is heter vet en in deze bak krijgen de oliebollen hun heerlyke knapperige korstje. U ziet, het is maar een klein verschil met de ge bruikelijke methode en u krijgt dan toch de prachtige „kermis-oliebollen". Wan neer het deeg tijdens het bakken wat in elkaar gezakt is, roert u het dan even goed om met een spatel en laat het dan opnieuw even rijzen. Interland Zevenhandbal. A.s. gaterdagavond staat Yerseke reeds in de volle belangstelling van de handbalsport, op het sportterrein zullen dan n.l. om 18.45 uur enkele zeer in teressante handbalwedstrijden te zien zijn. Als eerste zal Neptunus een wed strijd spelen tegen de Duitse vereniging Dordmund met daarna als hoofdschotel een wedstryd tussen Zwitserland en Duitsland, samengesteld uit de sterk ste spelers. Ongetwijfeld zullen zy die deze wedstrijd te zien krygen, de hand balsport op zijn mooist zien. Gemeente reiniging. Wij maken onze lezers er op attent, dat op maandag 2e pinksterdag geen faecaliën worden opgehaald, doch wel op dinsdag d.a.v„ dezelfde tyd. YERSEKE Van 6—12 juni 1965 Zondag 6 juni: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 8.57 9.20 1.56 2.31 Maandag 10.01 10.29 3.01 3.41 Dinsdag 11.12 11.40 4.09 4.54 Woensdag 12.17 5.20 5.58 Donderdag 0.43 1.16 6.18 6.44 Vrijdag 1.39 2.12 7.04 7.31 Zaterdag 2.29 2.59 7.53 8.18

Scheldebode | 1965 | | pagina 1