e NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq BOVEN DE 40 Purol >3 i'Vlleoen 30STE JAARGANG 21 MEI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 dient heel de huid Land- en Tuinbouw No.-ÉT^ REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De God van Jacob is ons een hoog vertrek. Psalm 46 8b Meestal wordt God als de God des verbonds genoemd de God van Abraham, Izak en Jacob, of de God Israels. De dichter van Psalm 46 zegt echter niet: de God van Abraham, Izak en Jacob, of: de God Israel^, of: de God van Abraham, maar: de God van Jacob is een Rotsburcht. Dat heeft een bijzon dere bedoeling. Hij geeft er mee aan, dat de Here voor Zijn zondig volk een Helper is, wil door deze aanduiding van God er bijzonder de nadruk op leg gen, dat wij als mensen, die voortdu rend tegen Zijn Woord en wil ingaan, toch vrijmoedig tot Hem de toevlucht mogen nemen en in Hem als in een rots burcht mogen wegschuilen. Immers Jacob was zo dwars, zo voortdurend tegen God in. Nog zo heel anders dan Abraham, de gehoorzame geloofshelud, en dan de zachtmoedige, stil-onderworpene Izak. Jacob, die man met die lelijke, zo in 't oog lopende ka rakterzonden, die bedrieger God schaamt Zich niet diens God genaamd te worden. Door zich Jacobs God te laten noe men, wil de Here ons onder de indruk brengen van het wonder van Zijn ge nade, ons de diepte en de heerlijkheid laten zien van het verbond der genade, Jacobs God met die naam staan we voor het verbazende, dat God in Christus goddelozen rechtvaardigt; dat Hij Zijn verbond over bozen gedenkt; dat Hij als de Getrouwe Zijn beloften waarmaakt ook over hen, die in zondig Kapelle Tel. (01102) 223 ongeduld telkens tegen Hem inwerken; dat Hij een Rotsburcht blijft ook voor wie door eigen schuld in de grootste nood zijn gekomen. Deze God van Jacob, deze God van trouw en genade, is onze God. Zoals Hij de bedrieger Jacob beloofde voor hem te zullen zorgen en hem te zullen zege nen op al z'n zwerftochten, zó heeft Hij ons, gedoopten in Zijn naam, ons zondaren, betuigd en verzegeld, dat Hij ons van alle goed verzorgen en alle kwaad van ons weren of ten onzen bes te keren zal. (Uit een Dabgoek) STICHTING TEN BEHOEVE VAN OUDERE WERKZOEKENDEN ACHTER DE COULISSEN VAN DE WELVAARTSSTAAT „Ben je ook al veertig?" Met deze vraag verwelkomde de papagaai van de heer Van Eijsden ons in het kantoor van de „Stichting boven de veertig", waar de met paparassen bezaaide bu reaus en de onafgebroken rinkelende te lefoons de dynamische bedrijvigheid il lustreren van deze instelling, die in de afgelopen elf jaren vele duizenden Ne derlanders boven de veertig jaar aan werk heeft geholpen. De heer Van Eijsden, van huis uit re clame-consulent, oprichter en secretaris van deze stichting, vertelt dat er mo menteel ongeveer 17.000 werkzoekenden staan ingeschreven bij deze instelling. „Dagelijks schrijven wij minstens 10 werkzoekenden bij ons in en het aantal aanvragen is nog veel groter". Is 40 jaar ,,oud"? In onze welvaartsstaat spelen zich achter de coulissen kleine drama's af, waarvan niemand weet heeft. Voor boekhouder Reinders begon dat onge veer een half jaar geleden, toen hij bij de directie werd geroepen. Hij ging zo maar even naar binnen, zoals hij zo vaak in het kleine privé-kantoor naar binnen was gegaan. De gezichten van zijn twee directeuren stonden somber en toen Reinders thuiskwam, was hg stil ler dan anders en toen de kinderen naar bed waren, vertelde hij het zijn vrouw. De zaak was verkocht „Ach", zei zg, „jij met je ervaring en diploma's hebt zo weer werk". Ex-boekhouder Reinders moet er nu een half jaar later om glimlachen, bit ter glimlachen. Hij solliciteerde lang, maar vergeefs. Reinders heeft geen frau de gepleegd, heeft niet in de boeken ge knoeid, was niet brutaal tegen de di rectie, op zijn privé-leven was niets aan te merken, lichamelijke gebreken had hij niet. Reinders mankeerde niets, wer kelijk niets. Eén telefoontje. Ja toch, Reinders had één ding, één vreselijk naar ding, dat je blijkbaar te genwoordig slechts fluisterend mag zeg genReinders was boven de veertig, zelfs twee jaar boven de veertig. Hij was te oud Het gezicht van de ambtenaar van het arbeidsbureau stond somber, toen hij zijn leeftijd vertelde. Maandenlang klopte Reinders vergeefs aan bij ver schillende werkgevers, die liever een jongere kracht in dienst namen. Toen hoorde hij van een kennis dat er in Am sterdam een vereniging bestond, die zich speciaal belastte met het werkzoe- ken van boven-de-veertigers. Reinders belde op, stuurde zgn ge gevens in en een week later werd in het tweewekelijks orgaan van de Stichting boven de veertig een advertentie van hem opgenomen. Dit blad, dat een op lage heeft van 30.000, lag een paar da gen later op de tafel van talrijke Ne derlandse werkgevers. Reinders kreeg er vier brieven op. Hij kon nog kiezen ook! Nu is hij sinds enkele weken boek houder bij een verkoopkantoor. Uiteenlopende beroepen. „Over het algemeen plaatsen wij de mensen binnen enkele weken", zegt de heer Van Eijsden. „Alleen topfunctiona rissen moeten soms iets langer wachten. Wij hebben een goede naam bij de werk gevers, daarom nemen zij vaak mensen van ons". Maar zijn er in deze conjunctuur dan nog zoveel mensen, die zonder werk zitten „Nou en of", reageert onze gastheer. „U moet niet vergeten, dat talrgke be drijven de laatste jaren zgn gelikwi- deerd en dat dit proces zich in de naaste toekomst vermoedelijk nog duidelijker zal manifsteren. Wij kregen vooral ook veel mensen uit het kleinbedrijf, de branche, die de concurrentie tegen de grote bedrijven vaak niet kan volhou den. Wij krijgen mensen met de meest uiteenlopende beroepen, ofschoon de ad ministratieve werkers domineren. Maak ook verpleegsters melden zich bij ons, winkelpersoneel, corveeërs en alle mo gelijke handarbeiders". Via stichtingsblad. Maar het zijn niet alleen werknemers, die de telefoon in de bedrijvige kantoor- vertrekken aan de Alexander Boerstraat 11 in Amsterdam-Zuid doen rinkelen. Ook werkgevers bellen dagelijks op met het verzoek: „Hebt u nog iemand voor mij?" „Direkte arbeidsbemiddeling mogen wij echter niet verlenen", vertelt de heer Van Eijsden. „Heeft een werkgever iemand nodig, dan plaatsen wij een per soneelsadvertentie in ons blad, dat juist die kring van werkzoekenden bereikt, waaruit de werkgever iemand wil re- cruteren. Ons orgaan is dus het middel om werkgevers en werkzoekenden met elkaar in contact te brengen". Bladerende in dit lijvige, fraai ge- illustreerde en met tal van vooruitstre vende artikelen getooide tijdschrift, ko men we de meest uiteenlopende adver tenties tegen. In een van de laatste af leveringen van het blad wordt bijvoor beeld een chef arbeidsanalyse gevraagd, een secretaresse voor een hoogleraar, tekenaars-constructeur, boekhouders en vertegenwoordigers, een ervaren bouw kundige, magazgnbedienden, een chef monstertafel, een archivaris, huishoude lijke hulpen, een assistent-accountant, een dieselmonteur, verkoopsters en een directie-assistent. Geen wonder, dat werkzoekenden die de vier kruisjes achter zich hebben, zich gaarne abon neren op dit wgdverspreide blad, en dat tegen een geringe contributie van 10,- per jaar. Geen wonder ook, dat werk gevers, die regelmatig vakatures heb ben, eveneens deze contributie gaarne betalen al was het alleen omdat zij op de pagina „wij zoeken werkzaamheden" aspirant-medewerkers hopen aan te treffen. Vrijwilligers. „De contributie van ons orgaan, de opbrengst van de advertenties en de talloze giften van particulieren zijn on ze bronnen van inkomsten", zo vertelt de secretaris. „Wij zouden ons werk nooit efficiënt kunnen verrichten, wan neer wij niet zo'n prachtige medewer king kregen van talrijke vrijwilligers, die geheel belangeloos voor ons werken". Juist op dat moment komt een voor malige boekhandelaar binnen, 70 jaar oud, die enkele honderden adresbandjes inlevert, die hij in het week-end heeft geschreven. Hij is ook een getrouwe gast op de wekelijkse „plakavond", wanneer een twintigtal medewerkers de adresbandjes om het stichtingsorgaan moeten plakken. „Maar in het hele land hebben wij medewerkers", vertelt de heer Van Eijs den, „meestal oudere mensen". En som ber voegt hij hieraan toe: „Bij de jon geren behoef je daarvoor niet te ko men. Het zijn de oudjes, waar de mees te pit in zit en die zich belangeloos voor ons inspannen". De haver verdiend. Eén van hen is de heer Pietersen, die zelf al eens door de stichting aan werk is geholpen. Deze 78-jarige ex-magazijn bediende, die ook na zijn pensionering de drift tot Werken in zich voelde, werd onlangs gehuldigd omdat hij tien jaar lang zijn vrijwillige medewerking aan het zegenrijke Werk van deze instelling had gegeven. „Zo'n man zou op koninginnedag een lintje hebben verdiend", meent de heer Van Eijsden. Dagelijks bezig achter de coulissen van de welvaartsstaat, komt deze man tenslotte tot sombere bespiegelingen: „Wij besteden een hoop geld aan de on derontwikkelde gebieden, zonder dat we soms weten wat er met dat geld ge beurt. Dat de mensen daar geholpen moeten worden, wil ik graag beamen. Maar wij dreigen te vergeten dat er in ons land nog talrijke onderontwikkelde gebieden zijn, dat bij ons nog talrijke mensen in de grootste moeilijkheden zit ten, en dat daar vaak weinig of niets aan wordt gedaan". Dat laatste kan men echter van de „Stichting boven de veertig" niet zeg gen. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zgn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED EEN DUURZAME BESTRIJDING VAN RUIGE ONKRUIDVEGETATIES Onkruidbestrijding vormt, vooral op industrieterreinen, parkeerplaatsen e.a. een groot probleem. Onderzoekingen staan echter ook op het gebied van onkruidbestrijding niet stil. Er bleek behoefte te bestaan aan een middel dat speciaal nog houtige planten, o.a. braam en diepwortelende onkruiden als distel, zuring, brandnetel enz. opruimt. Thans is er een middel gevonden dat aan bovenstaande eisen voldoet. Dit middel heet FARABIN, bevat aan werk zame stoffen behalve de twee kompo- nenten atrazin en aminotriazol tevens de groeistof 2,4 D. Tijdstip van toepassing vanaf half mei. Farabin kan worden verspoten tot begin september. Spuiten op vochtige grond, droge onkruidvegetatie, bij be dekte hemel en windstil weer. Wanneer een te hoge onkruidvegeta tie aanwezig is, dan met veel water spuiten, of het onkruid eerst maaien, daarna de bespuiting uitvoeren nadat er zich voldoende blad heeft ontwikkeld. De werkingsduur is afhankelijk van dosering, grondsoort en onkruidvegeta tie, maar gemiddeld lean gerekend wor den op 612 maanden. Niet alleen voor Rijksinstellingen, Ge meenten en Industrieën is deze vinding een uitkomst, maar ook vooral voor de boerenbedrijven, omdat men met zeer weinig kosten (arbeidsbesparing) en over het gehele jaar van al zij onkruid is verlost. Huurverhoging. Mijn huurbaas wil nu de huur flink verhogen, omdat het leven steeds duurder wordt. Mag dat? Uw huurbaas heeft helemaal het recht niet om zomaar de huur van de door u bewoonde woning zo fors te verhogen. Het motief: „Alles is veel duurder ge worden" is gewoon belachelijk, want dan kunnen talloze winkeliers, zaken lieden etc. hun prijzen ook flink ver hogen en zitten we binnen korte tijd helemaal vast in de spiraal lonenprij zen. Het kan best zijn dat de huurprijs laag is in verhouding tot de huurprijs van vergelijkbare woningen, doch de verhuurder zal toch zeker eerst overleg met de huuradviescommissie dienen te plegen. „Schippertje". Ik heb een klok ge kocht, die de bijnaam „schippertje" heeft. Hoe komt men aan die naam? Wanneer werd het gemaakt? Het schippersklokje komt aan zijn naam, doordat het speciaal gemaakt werd voor het gebruik op een schip. Het heeft dan ook geen slinger, maar een anker, dat op het uurwerk draait. Het model van het schippertje is een klein model stoeltjesklok. Het werd gemaakt in de periode van 17001800. Soortelijk gewicht. Wat is het ge wicht van huishoudpetroleum Het gewicht van een liter petroleum is 800 gram. Gas of kolen. Is het waar dat een gezin (3 personen) dat in het bezit is van een gaskachel, gasfornuis, geyser en douche, voor dit alles per week nog geen 5,aan gas behoeft te betalen, dus nog geen 2,nodig zijn voor koken en nog geen ƒ3,voor een hele week warmte? Zijn dit huisvrouwen „bij uitstek" of wij „opmakers"? Als dit waar is, kunnen we dan niet allemaal beter onze kolenhaarden bij de vuilnis deponeren Het kan natuurlijk best dat een ge zin met gasverwarming slechts een lut tel bedrag per maand moet betalen, ter wijl u met uw kolenhaard een veel gro tere som kwijt bent. Maar neemt u dan maar van ons aan dat u van de winter warm heeft gezeten, en die mensen wel verkleumd van de kou moeten zijn ge weest. Er gaan allerlei geruchten in den lande dat bijvoorbeeld aardgas zo veel goedkoper is (en kan zijn) dan de klassieke verwarming en dergelijke, maar dit is, althans op het ogenblik, nog niet het geval, al is het zeker te verwachten, dat in de naaste toekomst aardgas financieel voordeliger zal zijn. Maar het verhaaltje, dat ze u hebben verteld, is een fabeltje. Voorts moet u bedenken, dat de tarieven plaatselijk zéér sterk uiteen kunnen lopen en er soms voordelige vastrechttarieven voor gas enz. bestaan. Premie A.O.W. Is het juist dat iemand in vaste gemeentedienst geen premie A.O.W. hoeft te betalen, daar dit van overheidswege wordt gedaan? Het betreft hier een 38-jarige ongehuw de werknemer van een gemeentelijk gas- bedrgf. Inderdaad is het gebruikelijk dat het rijk of de gemeente de premie volgens de A.O.W. van zijn werknemer voor zijn rekening neemt. Daar staat tegen over dat mensen in rijks- of gemeente dienst in de regel maandelijks wel geld betalen voor een pensioenfonds. Klimplant. Kunt u mij iets ver tellen over de behandeling van de klim plant Clerodendron Hieronder een korte behandeling van de Clerodendron. Gedurende het najaar en de winter de plant wat aan de dro ge kant houden, niet bgmesten. In de nawinter na de rusttijd zonodig verplan ten in vrij voedzame, doch niet te zwa re grond, bijvoorbeeld 2 delen blad- grond, wat tuingrond, scherp zand en turfmolm en 1 deel verteerde stalmest. Zorgen voor goede drainage van de pot. De pot vooraf van binnen en van bui gen schoonmaken. Deze plant vraagt in de zomer veel water op kamertempera tuur en om de 8 dagen bijmesten. In de winter een wat koelere standplaats. Het verdient aanbeveling de plant regelma tig te bespuiten. Geregeld scheuten aan binden langs ijzerdraad of tonkinstok- ken. Vermeerdering door stek. Klopt dat? Mijn zoon is op de K. M.A. als beroeps. Hij studeert daar voor straaljagerpiloot en is nu 2e jaars, dus cadet sergeant geworden. Mg zoon be weert 79,per maand te ontvangen, waar nog 11,korpsgeld af moet. Hij kan z.g. niet van dit geld komen en vraagt steeds aan bij. Mijn inkomsten zijn ook beperkt. Ik ben gescheiden en krijg interimwet uitkering. Graag uw antwoord hierover. U bent in dit geval toch iets te arg wanend geweest, want een cadet-ser geant (tweedejaars) aan de Koninklij ke Militaire Academie verdient 76, per maand, waarvan dan het korpsgeld wordt afgetrokken. Is uw zoon derde jaars geworden, dan wordt dat 91, per maand. Postzegelalbum. Graag zou ik van u vernemen of er een postzegelalbum bestaat voor uitsluitend postzegels met de afbeelding van koningin Elizabeth (Engeland koloniën). Zo ja, wilt u mij dan s.v.p. opgeven waar en bg welke firma in Nederland een dergelijk album te koop is en zo mogelgk met vermel ding van de prijs. Een postzegelalbum voor postzegels met de afbeelding van koningin Eliza beth (Engeland en koloniën) bestaat jvel, maar is niet zo in de handel. U kunt het bestellen bg postzegelhandel C. A. Bredero, Zadelstraat 14, Utrecht, die het dan voor u weer kan aanvra gen bij de importeur. De prgs van een dergelijk album ligt tussen de zestig en zeventig gulden. Belasting. Ik ben 66 jaar en dreef gezamenlgk met mijn broer (71 jaar) een zaak in levensmiddelen en huishou delijke artikelen (geen N.V.). Om ouder- domsredenen van mgn broer besloten wij de zaak te verkopen en dit gebeur de per 1 juli 1964. Het pand werd ver kocht voor 70.000,Boekwaarde was 13.850,-, dus een winst van 56.150,-. Inkomsten A.O.W. over 1964 2856, handelswinst 505,88, rente van een kapitaal van 25.000,over een half jaar 498,dus totale inkomsten over 1964 3859,88. Mijn broer heeft dat zelfde inkomen. Mijn vraag is: we ko men beiden voor de winst van 56.150,- in aanmerking, dus dat wordt voor ieder 28.075,Wat gaat hier voor ieder van af (belastingvrij) en hoeveel pro cent moet hiervan als belasting betaald worden Voor ieder van u geldt dat van zgn aandeel in de overdrachtswinst ad 28.075,—, vrij is 7500,—. De rest wordt apart van het normale inkomen belast. Deze belasting zal gezien het be drag van het normaal inkomen 20 bedragen. Dus 20 van 20.575,of wel 4115,—. WEMELDENGE Van 23—29 mei 1965 Zondag 23 mei: Laatste Kwartier v.m. n.m. v.m. n.m. HOOGW. LAAGW. Zondag 8.54 9.17 2.06 2.40 Maandag 9.57 10.23 2.59 3.37 Dinsdag 11.08 11.33 4.06 4.44 Woensdag 12.15 5.16 5.52 Donderdag 0.41 1.19 6.15 6.47 Vrijdag 1.37 2.07 7.05 7.34 Zaterdag 2.23 2.52 7.55 8.17 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1