NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq tloodwill PAS UZELF AAN! >5 30STE JAARGANG No. 50 14 MEI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN SPELDJE Fa. D. Pieierse - Wemeldinge BINNENVERI NG SCHUIMRUBBER HAZET-FABRIEKEN J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININ GEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01180) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur De Here is mijn Herder. Psalm 23 la. Psalm 23 is niet de goedbedoelde taal van iemand, die een gevoelig versje schrijft in een poëzie-album bij een plaatje van wat schapen met een her der. Het is de zang van iemand, die de smarten en noden van het leven onder vonden heeft. Het is niet de poëzie van een zacht- fluwelig mens, die het leven alleen maar in tere kleuren ziet en beschrijven kan, maar de ervaring van een, die de strijd en de beproeving van het leven kent, ook de dalen van de donkere doods- schaduwen. Omdat hij uit de grote verdrukking komt, daaróm juist kan hij met zoveel vertrouwen belijden: De Here is mijn Herder. Hij heeft het in de hardheid en de zondigheid en het doodsgevaar van het leven ervaren, dat de Here er doorheen bracht en het altijd goed maakte, zodat hij nu kan zingen dat lied van het rots vaste geloofsvertrouwen: De Here is mijn Herder. Eerst als ge er iets van ondervon den hebt, dat de Here u leidde door 'tvaak zware en gevaarlijke leven heen, dat Hij u droeg niet alleen als het ging door lichte landen van geluk, ook als 't moest door nare en duistere dalen, be schaduwd van de dood, kan het ook uit uw ziel komen, neen, niet als een teer gevoelig lied, dat ge zingt in een sen timentele stemming, maar als de uit graniet gehouwen zang van vast ver trouwen: De Here is mijn Herder! Toch hebt ge dan nog niet gesmaakt de volle rijkdom, die er in deze geloofs- betuiging ligt. Eerst als ge belijdt: Wij dwaalden als schapen, wij keerden ons een iegelijk naar zijn eigengekozen weg, maar de Here heeft onze ongerechtig heid op Hem doen aanlopen, Die Zijn leven voor de eigenwillige, weggelopen schapen heeft gesteld, eerst dan zult gij het met heel uw hart als een ge loofslied zingen: De Here Jezus is mijn goede Herder! (Uit een Dagboek) JLajwys de. süi&at DE GAP-RIJDER Op zijn tgd hebben we allemaal onze afwijkingen. Een normaal mens is niet meer dan een etalagepop. Maar soms gaan we met onze afwijkinkjes over de schreef. Dan slaat de politierechter met de hamer op tafel om ons tot de orde te roepen. Zo is het ook gegaan met die bedees de kantoorbediende. Hij was een erg bleu man, die nauwelijks hardop durfde te praten in de rechtszaal. In zijn ziel woelde maar één hartstocht: autorijden. In het dagelijks leven was hij maar een doodgewone kantoorklerk. Achter het stuurwiel voelde hij zich de koning van de weg. In zgn diensttijd heeft hem dat al eens parten gespeeld. De krijgsraad heeft hem toen twee maanden laten op knappen omdat hij met een legerauto een ommetje had gemaakt. Die twee maanden hebben hem niet genezen. Zijn vrouw was een paar dagen gaan logeren bij de schoonouwelui. Nu dans ten thuis de muizen op tafel. De kan toorbediende nam een snipperdag en huurde een auto. Doelloos reed hij rond, met kleine beetjes tegelijk, als iemand die aan een likeurglaasje likt om de smaak zo lang mogelijk in de mond te houden. De tweede dag deed hij dat ook nog. Toen was het geld op. Het geld, dat wil zeggen het huishoudgeld. Nu bleek deze man, zoals gezegd, niet bijzonder vrij in zijn optreden. Het ver dwenen huishoudgeld zat hem dwars. Vijfentachtig gulden had hij uit het le ge sigarenblikje gehaald, dat de schat kist van zijn vrouw was. Hoe zou hij dat moeten verantwoorden als zij thuis kwam? De angst, die een bijzonder slechte raadgeefster is volgens 't spreek woord en volgens de praktijk, overman de hem. Hij zag geen kans alles eerlijk op te biechten. Daarom vertelde hij de buurvrouw dat men bij hem had inge broken. Het huishoudgeld was verdwe nen, zei* de gap-rgder. De buurvrouw vond het verstandig daar de politie in te mengen. Zij belde de postcommandant en even later was die met papier en potlood ten huize van de kantoorbediend. Ja, hield die vol, er was ingebroken en de onverlaten had den zich met 85,huishoudgeld uit de voeten gemaakt. Zo maakte hg zich HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Vi/ilEGEN Kapelle - Tel. (01102) 223 schuldig aan de valse aangifte, die hem nu voor de balie bracht. Want de poli tie is niet achterlijk. Zij had na korte tijd ontdekt dat de man het inbrekers- verhaal had verzonnen om zijn gezicht te redden tegenover zijn vrouw. Misschien is deze man een ras-pan toffelheld. Misschien is zijn vrouw een kenau. Maar eerder geloven we dat het één een gevolg is van het ander, 't Leek toch zo'n bedeesd manneke. En ook be deesde mannekes willen zichzelf wel eens voor vol aanzien. Dat doen ze dan als ze boven de honderd kilometer ko men, en onze ziekenhuizen liggen vol met mensen die een compensatie hebben gezocht voor hun minderwaardigheids complex. De officier en de rechter vonden het zeer ernstig, zeiden ze. Kennelijk zaten ze in hun maag met het probleem, wel ke straf deze man moest hebben. Maar de secretaris bracht uitkomst. Die wist dat er nog een strafzaak onderweg is. Want de kantoorbediende heeft bij de buren twee tientjes gegapt, ook om auto te kunnen rijden. In die zaak wordt een rapport uitgebracht. In afwaching van dat rapport heeft de rechter de be handeling van de zaak aangehouden. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) tijdelijk met 1 JAARGETIJDE Uit serie van 4 Bij tube van f 1.- „Ik rij'.* goed, let goed op, ik heb een goede wagen, dus ik kan mij gerust per- miteren om snel te rijden". Dat is de mening van vele automobilsten. Het is toch altijd goed gedaan! De technische mogelijkheden om snel te rijden, maken het accepteren en stipt opvolgen van snelheidsbeperkingen voor velen tot een moeilijk aanvaardbaar stuk sociaal weg gedrag. Nu hoeft snel rijden niet gevaarlijk te zijn. Dat hangt voor een belangrijk deel van de omstandigheden af (aard van de weg, gesteldheid van het wegdek, inten siteit van het verkeer, aard en gesteld heid van het voertuig, etc.), maar voor al ook van de vaardigheid, mentale en fysieke gesteldheid van de bestuurder. Indien al deze faktoren gunstig zijn, is snel rijden toelaatbaar, ja voor de vlot heid van de verkeersafwikkeling zelfs dikwijls aanbevelenswaardig. Té lang zaam rijden is vaak levensgevaarlijk! De oorzaak van vele ongevallen is minder dan men denkt aan snel rijden zonder meer te wijten. In veel gevallen is het eerder een kwestie van té snel rijden, d.w.z. met onaangeapste snelheid. Bij een onderzoek naar oorzaken van verkeersongevallen aan de hand van 145.000 verzekeringsdossiers in West- Duitsland bleek slechts in 3256 gevallen (2,2 het (te) snel rijden de direkte ongevalsoorzaak. Dat het daarbij in de meeste gevallen eerder een zaak was van te snel rijden dan van snel rijden zonder meer, blijkt uit de volgende per centages 025 km per uur 3,1 2550 km per uur 44,7 5080 km per uur 46,7 80100 km per uur 4,8 100 km per uur of meer 0,7 Van deze snelheidsongevallen was er slechts bij 176 (5,4 sprake van een sneller rijden dan de overheid ter plaat se gezien de gestelde snelheidsbeper king voor wenselijk hield. Uit deze cijfers blijkt dat juist tussen 25 en 80 km per uur de niet aangepaste snelheid een grote rol speelt. Ook speelt hier het z.g. „haast"-eiement een, rol want van een aangename snelheidsbe leving is hier geen sprake. Dat wordt bevestigd door het feit dat 54,5 van de snelheidsongevallen, ver oorzaakt door bestuurders van vracht auto's (rijdend onder druk van de klok) bleek te vallen in de groep 2550 km per uur. Onnodig om te zeggen, dat bij te snel rijden de risicofaktor t.a.v. een ernstige ongevalsafloop wordt verhoogd. Regen of sneeuw, verblinding of een slecht wegdek, mist of rook deren u niet. Wél als u „domweg" volgas blijft rijden. U wist het al? Goed zo! ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Opsporingsbevoegdheden. Heeft een opsporingsambtenaar van het Ministrie van Justitie (afd. economische delicten) het recht om bij het opmaken van een proces-verbaal te vragen naar het laatst bekende zuiver inkomen van de verdach te? Zo ja, op grond van welke wette lijke bepalingen? Er zijn in Nederland opsporingsamb tenaren met een „algemene bevoegd heid" deze zijn bevoegd opsporingshan delingen te verrichten ten aanzien van alle strafbare feiten (141 Sr). Daar naast kennen wij „bijzondere opsporings ambtenaren", deze zijn slechts bevoegd ten aanzien van aparte wetten en ver ordeningen (142 Sr). De opsporings ambtenaren verzamelen gegevens over het strafbaar feit. Daartoe zal hij ook die vragen stellen (U bent niet ver plicht de vragen te beantwoorden) wel ke naar zijn redelijk oordeel hem de nodige informatie omtrent het straf baar feit kunnen leveren. Stelt laatst genoemde ambtenaar vragen, die met het door hem onderzochte delict geen enkel verband hebben, dan kunt u de desbetreffende ambtenaar er op wijzen dat hg zgn bevoegdheid te buiten gaat en dat u hem om deze reden een ant woord op zijn vraag weigert. Of in uw geval de desbetreffende vraag terecht gesteld is, kunnen wij niet beoordelen. Aan de hand van het voorafgaande zult u dat echter zelf wel kunnen uitmaken. Levensbeschrijving. Kunt u mij een levensbeschrijving geven van prins Ri chard zu Stayn und Wittgenstein-Berle- burg uit Duitsland? Waar is hij geboren en wanneer Waar woont hij vraagt ab. Voor een levensbeschrijving van prins Richard zu Stayn und Wittgenstein- Berleburg kunt u zich het beste wen den tot de Duitse ambassade te Den Haag, die u zeker met een uitvoerige levensbeschrgving van dienst zal willen zijn. Aanstaande verloving van prinses Beatrix. Wat is er waar van de ge ruchten in verband met een aanstaande verloving van prinses Beatrix? vraagt abonnee. Wat de verloving van prinses Beatrix betreft, kunnen wij u maar één ant woord geven, namelijk dat wat prins Bernhard zelf zei, toen men hem naar aanleiding van geruchten daarover vroeg. Hij had het zelf voor het eerst gelezen in buitenlandse bladen. Zo'n antwoord van de prins geeft naar ons inziens toch wel heel duidelijk aan, dat er van een officiële verloving zelfs in het koninklijk gezin nog geen sprake is. Wel is het mogelijk dat H.K.H. in een stadium verkeert waarin zij ernstig haar toekomst overweegt, maar juist dan zouden voorbarige publicaties veel kwaad doen, vooral als het niet tot een verloving komt. Het past ons derhalve niet ons op een te vroeg moment te mengen in de particuliere aangelegen heden van een prinses, die zelf vrij moet zgn haar a.s. levenspartner te kiezen en ons heus wel op tijd mededeling zal doen indien zij t.z.t. een beslissing terzake heeft genomen. Koninklijke goedkeuring. De Ko ninklijke goedkeuring (29 jaar en 11 maanden) loopt dit jaar af. De statuten zijn nu herzien en moeten wij dus weer opnieuw goedkeuring aanvragen, daar de vereniging weer voor eenzelfde pe riode zal worden voortgezet. Wij willen ze opzenden met ondertekening van het huidige bestuur, dit is toch juist? Het verzoekschrift tot verlenging en tot wijziging van de statuten moet ge richt worden tot H.M. de Koningin. U adresseert aan haar, aan Hare Majes teit de Koningin, zonder verdere titula tuur en zonder adres (postzegels over bodig). Gebruik is, dat een deskundige het verzoekschrift opstelt. Wenst u zich hieraan niet te houden, dan moet inder daad het verzoekschrift worden onder tekend door het huidige bestuur. Ver geet u vooral het zegel niet! Feijenoord stadion. Hoeveel toe schouwers kan het Feijenoord stadion bevatten Het Feijenoord stadion kan 66.000 mensen bevatten. Het is wel aardig om u ook even te vertellen dat het stadion dit seizoen bij een thuiswedstrijd van Feijenoord al verschillende keren is uit verkocht geweest (tegen Sparta, D.W. S. en Ajax) en dat de landskampioenen een gemiddeld toeschouwersaantal heb ben, dat op het Europese continent slechts door enkele ploegen (Real Ma drid, Internationale, A.C. Milan) wordt overtroffen. Spaanse munt. Enige jaren geleden kochten wij een stuk bouwgrond voor een fabriek. Achteraan het terrein bleef een stuk over voor moestuin. Bij het omspitten stond moeder te kijken en plotseling zag zij een muntje liggen. Aan de ene kant staan Spaanse woor den en aan de andere kant een mooi wapen. Het is een gouden munt. Kunt u mij zeggen wie hier in Nederland in teresse heeft in een dergelijke munt, hetzij een museum, hetzij een verzame laar? Het kan inderdaad een aardige Spaan se munt zijn. De waarde hangt verder grotendeels af van de vraag of en hoe goed hg bewaard is gebleven. Een mu seum noemen is wel moeilijk. De meeste plaatselijke musea zullen ook in oude munten zijn geïnteresseerd. Speciaal houdt zich hiermede bezig met Konink lijk Munt- en Penningkabinet te 's-Gra- venhage, Zeestraat 71 B. Record. Bestaat er in Nederland een record hoeveel km men in bijvoor beeld acht dagen per trein kan afleg gen? Van zo'n record is ons niets bekend in Nederland. Overigens zou zoiets ab surd zijn, daar dit record afhankelijk zou zijn van de tijd welke men op een overstap zou moeten wachten. Dit mo gelijke record kunt u het beste bereke nen aan de hand van het spoorboekje. U kunt zich met dit soort kwesties ech ter wenden tot de voorlichtingsdienst van de Ned. Spoorwegen, Hoofdgebouw III, Moreelsepark te Utrecht. Onderhoud huurhuis. Ik bewoon een huurhuis dat mijns inziens niet goed door de eigenaar wordt onderhouden. Bij wie kan ik recht zoeken? Wanneer u .van mening bent, dat uw huisbaas zijn onderhoudsplicht niet na komt, staan u verschillende mogelijk heden open om hem toch te dwingen alsnog aan zijn plichten jegens u te vol doen. De eerste stap, die u kunt zetten is, een beroep te doen op de huurad viescommissie. Voorts kunt u zich wen den tot de gemeentelijke dienst bouw en woningtoezicht (gemeentehuis). Zulks in de vorm van een bezwaarschrift aan burgemeester en wethouders, die even tueel de eigenaar kunnen verplichten de nodige verbetering aan te brengen. Een derde mogelijkheid is, dat u B. en W. verzoekt uw woning onbewoonbaar te verklaren. In dat geval wordt de huurprijs teruggebracht tot de huurprgs die op 31 december 1950 gold. Tenslotte het beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. is nog een beroep op de kantonrechter mogelijk. Bij de griffie kimt u een ver zoekschrift indienen, waarbg de rechter wordt verzocht een dag te bepalen waarop de zaak ter terechtzitting zal worden behandeld. Handelsdagscholen. Kunt u mij adressen geven van handelsdagscholen in Rotterdam, waar ik mijn zoontje, dat in de 6e klas van de lagere school zit, straks heen kan sturen Hoeveel school geld moet ik dan betalen? Er is slechts één handelsdagschool in Rotterdam, welke valt onder het Liba- non-lyceum, Rahmleeweg 6 te Rotter dam. Het is een school met een vier jarige cursus. Met het diploma van de ze school kan iemand een behoorlijke positie op een handelskantoor krijgen, al zou een diploma h.b.s.-a nog meer mogelijkheden geven. Wij raden u aan u eens te verstaan met de direktie van deze school. Wat de schoolgelden be treft u moet pas schoolgeld betalen als uw zoon 15 jaar is geworden en dan gaat dit naar het inkomen. Bus rit. Voor de meesten van ons één of meer dagen vakantie, meestal voorafgegaan van avonden reis uitzoeken en verdere voorpret. Voor chauffeurs als dhrn. S. Saman en J. Sanderse betekent zo'n dag reisje niet veel en zij zgn gewend aan veel langere reizen. Dit seizoen zullen ze voor de American Express rijden van Lausanne (Zw.) via Wenen, Buda pest naar Moskou. De terugreis gaat door Polen en Oost-Duitsland. Onge twijfeld zelfs voor hen een grote trip. Voetbalwedstrijd Verbond Veilig Verkeer Dhr. A. J. de Veij, die reeds vele wedstrijden ten bate van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft weten te or ganiseren is vorige week door de slech te weersomstandigheden buiten spel ge zet. De afscheidswedstrijd en dus voor Yerseke de laatste welke door hem ge organiseerd zou worden, is geheel in het water gevallen. De hoop is nu op beter weer voor a.s. zaterdag 15 mei en op veel publieke belangstelling om de wed strijden af te sluiten met een mooi sal do, wat geheel ten goede komt aan het Verbond voor Veilig Verkeer. Gespeeld wordt door een Yersekse Combinatie, waarvan we vorige week reeds de op stelling gaven en Timmerfabriek Ver linde uit Temeuzen. WEMELDINGE Van 16—22 mei 1965 HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.20 4.46 9.45 9.59 Maandag 4.55 5.21 10.19 10.35 Dinsdag 5.32 5.57 10.56 11.15 Woensdag 6.07 6.31 11.34 11.53 Donderdag 6.43 7.06 12.10 Vrijdag 7.22 7.44 0.28 12.57 Zaterdag 8.05 8.25 1.17 1.50 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1