NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq >3 oC&nfys de stfiaat 30STE JAARGANG No. 49 7 MEI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL KRUININGEN Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNTNGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Uw stok en Uw staf, die ver troosten mij. Psalm 23 4b. Willen we bij God aankomen, dan moeten we op het rechte pad blijven. Er is het gevaar, dat we door eigen zinnigheid telkens van de weg afraken. En er is het gevaar, dat we van de weg worden afgetrokken, in de macht van de Boze geraken. Alleen wanneer we weten, dat er te gen beide gevaren uitkomst is, zijn we veilig en weten wij zeker, dat we bij God zullen aankomen. Die bewaring nu en die bescherming geeft de goede Her der aan Zijn schapen. Dit is het, wat uitgedrukt ligt in die woorden: stok en staf. Men zou bij het horen kunnen denken, dat ,,stok" ongeveer hetzelfde is als „staf", zodat „stok en staf" eigenlijk een onnodige verdubbeling van woorden is, alleen gebruikt voor het rhytme van het gedicht. Toch is in het oosterse her dersleven de stok iets gans anders dan de staf. De stok of knots is de zware, met ijzeren punten bezette knuppel, waar mee de herder het roofdier, dat tegen het invallen van de avond soms ineens op de schapen aanvalt, afweert. Met zijn staf tikt hij de schapen, als ze wat achter blijven of te veel terzijde van de kudde afdwalen. Zo zijn er twee gevaren voor de scha pen, een gevaar van buiten af en een gevaar van binnen uit. Het gevaar, dat het schaap van buiten af door de Boze besprongen en meegesleurd wordt. En 't gevaar, dat het schaap uit zichzelf van de kudde wergzwerft en van de Here afdwaalt. Het gevaar van het roofdier en het gevaar van de achteloosheid van het schaap. De goede Herder beschermt de scha pen en houdt het schaap bij de kudde. De Here Jezus laat u maar niet aan u- zelf over en Hij laat de Boze maar niet toe, dat hij u enige hinder doe. Hij wil u beveiligen tegen de gevaren, die uit uzelf voortkomen en tegen de aanvallen van de Boze. Gij moogt rekenen op Zijn leidende en op Zijn beschermende macht. Er is heel wat toe nodig om op het rechte pad te blijven en bij God aan te komen. Maar de goede Herder zorgt er voor. Die knots en die staf, die mogen u bemoedigen. (Uit een Dagboek) SPAREN IS DUURDER DAN U DENKT Vandaag stond er een verwoed spaar der terecht. Een spaarder die zo spaar zaam was, dat hij met de justitie in aan raking kwam. En het spaartegoed bleek te klein, om de boete te betalen. Dit drama in zakformaat vond zijn eerste oorzaak in de spaarpropaganda, die wordt gevoerd om ons volk van het nut van sparen te overtuigen. De jonge man had ook allerlei advertenties en brochures gelezen. Hij had zorgvuldig uitgerekend, hoe rijk iemand wordt, die een dubbeltje per dag overspaart en hoeveel iemand na veertig jaar kan heb ben als hij elke maand een rijksdaalder weglegt, alles met rente op rente; be rekeningen, die haast niet zonder hoofd pijn zijn uit te voeren. Hij spaarde en spaarde. Van de klei ne beetjes moest het komen. Dat had hij duidelijk gelezen. Daarom spaarde hij niet zozeer guldens en rijksdaalders, als wel centen en stuivers. Toch liep het nog aardig op. Op een goede dag ont dekte hij, dat hij al meer dan een rijks daalder had overgehouden, zonder te hebben bemerkt, dat hij zich ergens in moest bekrimpen. Het saldo bleef stij gen via 2,75, 3,—, 3,10 tot vijf gulden. Toen sloeg hij op een vrolijke avond ineens twee guldens kapot en, de volgende morgen ontwakend, besefte hij hoe gemakkelijk het is met grote beetjes uit te geven, wat men met kleine beetjes vergaart. Drie gulden had hij nu nog aan centen en stuivers. Het woog hem als lood in de zak. Dat geld moest er gens veilig worden opgeborgen, begreep hij. Zo los in de zak bleef er toch niets van over en het werd te zwaar ook. Er moest een spaarpot komen. Dit nu vormde een probleem. Van ge spaard geld moet men nooit iets uit geven. Dat is een verstandige stelregel, immers al uitgevende, raakt men het gespaarde veel vlotter kwqt, dan men het bij elkaar heeft geschraapt. Dus moest de nieuwe spaarpot niet worden betaald van het overgespaarde geld. Dat is logisch. Maar hg had gelezen, dat men er niets van in de portemonnee merkt, als men met kleine beetjes spaart. Deed hij nu, ten behoeve van het sparen, een uitgave ten behoeve van een spaarpot van wat men een lopende re kening noemt, dan zou hij die uitgave wel bemerken. Dat mocht dus ook niet, want dan voldeed hij niet aan de eisen van de brochure. Tussen deze twee ge dachten bleef h*j hinken, met in zijn zak voor drie gulden aan stuivers en centen. HORLOGES nieuwe modellen VOOR MODERNE MENSEN Kapelle - Tel. (01102) 223 Hij mocht geen spaarpot kopen van het gespaarde geld, want hij mocht er niets van uitgeven. Hij mocht geen spaarpot kopen van zijn andere geld, want hij mocht in zijn financiële om standigheden niets van het sparen be merken. Aldus draaide hij rond in een kringetje. Alleen de ambtenaar van een spaarbank, waar men zulke handige busjes ter beschikking stelt, had hem uit de droom kunnen helpen. Maar hij vond die drie gulden niet de moeite waard om naar de spaarbank te bren gen. Aldus raakte hij in diepe zorgen. En dan te bedenken, dat in opruiende geschriften wel eens wordt beweerd, dat de kapitalist geen zorgen heeft! Tenslotte hakte hij de knoop door. Thuis stond de spaarpot van zijn schoon zuster. Daar zat toch niets in, want zij had zich niet gehouden aan de ijzeren regel dat men van het gespaarde niets moet uitgeven. Hij stak haar spaarpot in zijn zak en liet er die avond tevre den voor drie gulden aan brons in ram melen. De schoonzuster echter, haar verlies bemerkend, ontdekte plotseling hoe ge hecht zij was aan deze spaarpot, de bron van vele illusies. Zij snelde naar de po litie, die er een dossier van aanlegde en de spaarpot met inhoud in beslag nam. ,,Je had beter een spaarpot kunnen kopen", zei de rechter, die de jongeman 25,boete oplegde; ten laste van de lopende rekening, want van de spaar centen kan dat niet af. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) GROEIEND GAZON OP PLASTIC FOLIE Het is sinds kort mogelijk een kant en klaar groeiend gazon thuis te laten bezorgen. Een selectiebedrijf te Aalten brengt onder de naam Bultigreen deze nieuwe vinding op de markt. Dit gazon is te vergelijken met ge wone graszoden in groot formaat, ech ter met dit verschil, dat de wortels niet zijn afgesneden en het gewicht onge veer 4 x zo laag is. Bovendien kan el ke amateur zijn Bultigreen-gazon zelf aanleggen zonder risico van verdrogen of niet aanslaan. Het gras onderscheidt zich totaal niet van normaal gazon en onkruiden komen niet voor. Een mat is 4 m lang en 60 cm breed en weegt slechts ongeveer 22 kg. Voor het uitrollen dient het plastic folie, waar de grasmat op gegroeid is, te worden verwijderd. Na het uitrollen dient men de mat overvloedig te besproeien, doch aandrukken of rollen is slechts in lichte mate nodig. Doordat de wortels niet zijn afgesne den, hebben zij al na drie dagen contact met de ondergrond en na 14 dagen ligt de mat zo vast als een normaal gazon. De zeer snelle bespeelbaarheid kan wor den gezien als een grote voouitgang op gazongebied. Zelfs „gazon op het balkon" is hier door mogelijk geworden, als men de fo lie onder de mat laat zitten. Het gras blijft minstens een heel seizoen in goe de konditie, mits men zorgt voor vol doende vocht. Regelmatig sproeien is dus echt wel noodzakelijk. De mat kan normaal worden gemaaid, onverschillig of hij op aarde of op een stenen of betonnen ondergrond ligt. Als men de mat voor het eerst ziet liggen, vraagt men zich met verbazing af, hoe het gras er zo gezond uit kan zien, terwijl toch maar zo weinig voe dingsbodem aanwezig is. Juist deze kunstmatige voedingsbodem en de spe ciale kweekwijze tijdens de groei heb ben de ontwikkeling van de grasmat mogelijk gemaakt. Wij zien in deze vinding grote moge lijkheden voor particulieren, die direkt een mooi gazon in hun tuin willen heb ben. AFDELING VAN VERENIGING PHILADELPHIA OPGERICHT Landelijk verricht de Vereniging Phi ladelphia nu al verscheidene jaren ze genrijk werk ten behoeve van het afwe kende kind. Rondom de scholen voor Buitengewoon Onderwijs zijn in steeds meer plaatsen afdelingen van Ouder verenigingen opgericht. Omdat er ook in onze omgeving nog veel te doen valt om het zorgenkind le vensruimte te verschaffen, heeft men op de Bevelanden een afdeling van de Protestantse Christelijke Vereniging Philadelphia opgericht. Deze naam houdt in: „Dient elkander door de liefde" en heeft als doel: een zo goed mogelijke verzorging van het afwijkende kind, zo als vakantiehuizen, kleuterdagverblijven en het bijeenbrengen van ouders en vrienden van gehandicapte kinderen ter onderlinge kennismaking en uitwisse ling hunner ervaringen. Ook problemen en moeilijkheden met deze kinderen kunnen op de vergaderingen worden voorgelegd. De afwijkende mens vraagt van u geen medelijden, maar medeleven... Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij u naar de advertentie in dit blad. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Wij danken de heer J. Z. voor zgn mededeling dat inderdaad al jarenlang is geconstateerd, dat egels bij koeien zogen. Dit was ons niet bekend en wij vinden dit een aardige bijzonderheid uit de natuur. Psycho-somatische ziekten. Ik kocht laatst een boek, getiteld „Uw geest maakt u ziek of gezond" van Dr. Curt S. Wachtel. Is deze Dr. een Ne derlandse arts Wat is zijn adres Kunt u mij tevens zeggen wat een arts voor psycho-somatische ziekten is en in wel ke plaatsen des lands men ze kan vin den? Aldus C. N. Dr. Curt S. Wachtel is een Amerikaan en zijn adres kunt u verkrijgen door u in verbinding te stellen met de Ned. Boekenclub in Den Haag, Prinsevinken- park 2. Artsen voor psycho-somatische ziekten zijn er niet. Voor deze ziekten is meestal een team van artsen nodig, zoals een arts voor het somatische deel van de ziekte en een psycholoog of een psychiater voor het psychedeel. Inkomstenbelasting. Ik heb ge hoord dat ambtenaren in dienst van de de gemeente met een inkomen van 6.000,tot 8.000,geen inkomsten belasting behoeven te betalen. Is dat zo Wat u gehoord hebt is niet geheel juist. Wanneer de door u bedoelde ge pensioneerden geen ander inkomen heb ben dan het pensioen waarvan loonbe lasting wordt ingehouden, dan wordt met de loonbelasting volstaan. Hebben zij echter (in het algemeen) meer dan 200,- (met ingang van 1965: 400,-) neveninkomsten, dan vallen zij nog wel in de inkomstenbelasting. Dit geldt in het algemeen, de regeling is eigenlijk iets ingewikkelder, doch dit zou hier te ver voeren. Rijkstoelagen. Hoe hoog zijn de rijkstoelagen voor een dominee, een pastoor en een kapelaan? De rijkstoelagen zijn voor geestelijken verschillend. Geestelijken van de Ned. Herv. Kerk krijgen een rijkstraktement als schadevergoeding voor het feit, dat deze Kerk geen officiële staatskerk meer is, van sommige andere genoot schappen krijgen de geestelijken ook toelagen, verschillend van grootte. Ver der zijn er rijkskindergelden, die dus van het kindertal afhankelijk zijn. Al gemeen geldende bedragen zijn dus niet op te geven. Recht op A.O.W. Als ik na een verblijf van 4 jaar in Canada naar Ne derland terugkeer, kan ik dan recht doen gelden op uitkering A.O.W. Iemand moet nó. zijn terugkeer uit het buitenland precies zes jaar wachten, alvorens hij recht kan doen gelden op een ouderdomspensioen. Adres. Kunt u mij aan het adres helpen van Hare Majesteit Koningin- Moeder Elisabeth van België, alsmede het adres voor cellenterapie te Wasse naar? Het adres van Hare Majesteit Ko ningin-Moeder Elisabeth van België is: Kasteel Stuyvenberg, Brussel, België. Het adres van het Int. Soc. for the re search of cellulartherapic luidt: Lange Kerkdam 97, Wassenaar, tel. (01751) 50741. Aansprakelijkheid. Ben ik juridisch aansprakelijk voor de schulden van mijn schoonzoon U bent niet verplicht de schulden van uw schoonzoon te voldoen, hoewel u het natuurlijk wel mag doen. Importeur Star-mixer. Wat is het adres van de Nederlandse importeur van de Star-mixer? De Nederlandse importeur van de Star-mixer is de firma J. Vermeulen, Adelaardwarsstraat 4 te Epe, telefoon (05780) 2565. Aansprakelijkheid aannemer. Door onvoldoende voorzorgen van de bouwer bevroren rondom Kerstmis 1961 de pas gestukadoorde wanden van ons nieuwe huis, dat in februari 1962 werd opgele verd. Een proces voor de raad van Ar bitrage van de Bouwbedrijven had als resultaat dat de aannemer werd veroor deeld in proceskosten en terugbetaling van 305,Herstel kost echter aan zienlijk meer. Is er nog een weg te vin den om de aannemer alsnog aanspra kelijk te stellen Het lijkt ons raadzaam om de door u naar voren gebrachte nieuwe feiten als zodanig aanhangig te maken bij de Raad van Arbitrage. Het is echter ge bruikelijk om eerst de tegenpartij van uw vordering op de hoogte te stellen en te trachten in onderling overleg de zaak te regelen. Blijkt de betrokken aannemer weigerachtig te zijn, dan volgt u de eerst aangegeven weg weer. Bijzondere lasten. Mijn dochtertje en ik zijn gal- en ingewandpatiënten. Nu mag ik 2 x 120,per jaar af trekken voor bijzondere lasten bij de belastingaangifte. Mijn vraag is: Is dit bedrag inmiddels verhoogd, want wij komen er niet meer uit. Is er ook een gids waarin dergelijke bedragen staan aangegeven Wettelijk gelden er geen vaste bedra gen voor diëetkosten, doch moet van geval tot geval het bedrag der extra kosten worden bepaald. De normen wel ke de inspectie heeft gelden dan ook slechts als richtlijnen, toe te passen in gevallen waarin de patiënten zelf geen kostenspecificatie over kunnen leggen. Die normen zijn thans verhoogd, met ingang van 1964, en wel per jaar nu galpatiënten van 150,tot 180, darmpatiënten van 150,tot 180, maagpatiënten van 180,tot 210, Zoals gezegd kunt u dus als u wilt een hoger bedrag aan werkelijke kosten voorrekenen. Anderzijds kan de inspec teur ook stellen dat de extra kosten voor twee personen in één gezin niet helemaal twee keer zo hoog zijn als voor één persoon, daar in de norm ook kosten voor aparte bediening zijn ver werkt. U kunt zelf voorrekenen wat voor uw geval de werkelijke kosten zijn, dan kunt u daaraan altijd vasthouden, ook in een procedure, eventueel, want de norm berust niet op de wet. Ook bestaat de mogelijkheid dat de kosten voor gal- èn ingewandpatiënten hoger zijn dan voor alléén gal- of alleen darm patiënten. Omzetbelasting. Al enkele jaren exploiteren wij luchtgekoelde aardappel bewaarplaatsen en verhuren wij een of meer cellen aan verschillende landbou wers onder de volgende voorwaarden: Verhuurder stelt een of meer cellen be schikbaar met transportband en venti lator. Ook de koeling wordt door ver huurder verzorgd. Huurder verzorgt zelf het in- en uitbrengen van de aardappe len. Gaarne zouden wij van u vernemen of wij hiervoor (voor de ontvangen hu ren) omzetbelasting verschuldigd zijn en zo ja, hoe groot is dit percentage dan? Over de gehele huur is 4 omzet belasting verschuldigd, behalve over dat deel van de huur dat geacht kan wor den betrekking te hebben op het ge bruik van het onroerend goed, op de cel dus, zelf. Het gaat dus om het deel dat gerekend zofu worden als er verder geen enkele voorziening was. Dat be drag is te bepalen aan de hand van kosten en afschrijvingen op het gehele gebouw. Ten bate van het Verbond voor Veilig Verkeer. Sinds een aantal jaren werden er tij dens de zomermaanden zaterdagsavonds voetbalwestrijden gespeeld, waaraan zo wel dames als heren deelnamen. Door omstandigheden moest dit evenement de laaste jaren achterwege blijven. Een groot aantal dames en heren hebben aan dit evenement deelgenomen. Door ves tiging te Temeuzen wordt zaterdag 8 mei om 7 uur als slotwedstrijd en te vens afscheidswedstrijd wederom een wedstrijd gespeeld, waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan het Verbond voor Veilig Verkeer. De wed strijd zal gaan tussen een Yerseke-com- binatie enerzijds en een elftal samenge steld uit werknemers van de Timmer fabriek Verlinde te Temeuzen. De Yer- seke-combinatie bestaat uit spelers, die zich in de afgelopen jaren meerdere ma len beschikbaar hebben gesteld in di verse groeperingen van elftallen. Het elftal van Timmerfabriek Verlinde be staat uit stuk voor stuk vaklieden en dat ze zich op de groene grasmat van hun taak zullen dienen, bewijzen ze a.s. zaterdagavond 7 uur. (Zie advertentie). Opstelling Yerseke-combinatie: Doel, P. Dronkers; achter, M. Meulenberg en C. Zoeteweij; midden, D. Padmos, P. Ridderhof en M. de Koeijer; voor, J. Heijt, C. Dekker, A. Stobbelaar, J. Bol en H. van der Endt. Opstelling Timmerfabriek Verlinde: Doel, W. Dobbelaar; achter, J. Gelder land en H. Wisse; midden, A. Bakker, C. Meier en D. Firet; voor, K. Hofman, A. de Wolf, A. de Veg, B. van Taten- hove en W. Huissen. Rijkspostspaarbank. In de maand april werd bg de Rijks postspaarbank alhier ingelegd een be drag van 20.666,28, terwijl werd te rugbetaald 16.236,71. WEMELDINGE Van 9—15 mei 1965 Zaterdag 15 mei: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.13 10.50 3.13 4.00 Maandag 11.37 4.41 5.22 Dinsdag 0.08 12.46 5.52 6.23 Woensdag 1.15 1.51 6.49 7.19 Donderdag 2.15 2.43 7.41 8.05 Vrijdag 2.59 3.27 8.27 8.44 Zaterdag 3.41 4.06 9.08 9.22 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1