NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq tekort slapende tieners >5 30STE JAARGANG No. 48 30 APRIL 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Fa. D. Pieterse - Wemeldinge binnenveri ng Eioodwill 'schuimrubber hazet-f abri eken Zevenbergen N.B. J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE o REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUENINGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Judas, een dienstknecht van Jezus Christus, en broeder van Jacobus. Judas la. Zo moet de volgorde wezen. Dienst knecht van Jezus Christus, en broeder van Jacobus. Voorop gaat, dat Judas het eigendom des Heren is, dat Jezus het alleen over hem te zeggen heeft; en dan zijn er ook nog familiebetrekkingen. Eén er van is heel belangrijk, nJ. dat hij de broeder is van Jacobus, de alge meen bekende leider van de Jeruzalem- se Gemeente. Als Judas zich als z ij n broeder aandient, kunnen zijn lezers hem dadelijk thuisbrengen. Maar het is ondergeschikt. Het staat op de tweede plaats. Zo moet de volgorde wezen: dienstknecht van Jezus Christus en broe der van Jacobus. De wereld kent niet anders dan één naam en één verhouding: broeder van Jacobus. De wereld kent de driehoek niet: ik, God en de naaste. Dit is de tragiek van alle humanisme. Het kent God niet en het kent Jezus niet. Het kent familiefeesten en familieveten, so ciale verhoudingen en sociale wanver houdingen, en meer niet. De mens zelf moet daar maar wat in omkoersen. Het Christendom kent de driehoek. Alleen en dat is onze tragiek wij Christenen keren de orde telkens om en dan zijn we praktisch huma nist. We rekenen niet, we rekenen te weinig met God. We rekenen niet, we rekenen te weinig met Jezus. We zyn eerst broeder van Jacob en daarna pas dienstknecht van Jezus Christus. Hoe- velen, die dit lezen, zijn eerst verloofd en dan pas gereformeerd; eerst gehuwd en dan pas Christen; eerst zakenman en dan pas belijder van Christus; eerst ar beider en dan pas burger van het Ko ninkrijk. Vandaar, dat het zo vaak mis Vf/LLEGEN Kapelle - Tel. (01102) 223 loopt in ons huwelijk en in ons gezin, en in onze familieverhoudingen, en met onze buren, en in de kerkeraad, en in heel onze maatschappij. Dan zijn we boos, of niet boos, al naar we gemutst zijn, en vriendelijk of bits, al naar het ons uitkomt. Dan hebben we „een akker gekocht" en „vijf juk ossen gekocht" en „een vrouw getrouwd" (zie Luc. 14 18) en voorlopig nog geen tijd, als Jezus ons ergens toe roept. Dan zijn we in hart en nieren revolutionair, ook al stemmen we anti-revolutionair. Neen, Jezus moet eerst onze levensvriend zijn. Jezus moet eerst onze Verlosser en Ko ning zijn. We hebben te leven onder de hoogspanning van dit gebed: „Here, wat wilt Gij dat ik doen zal?" Zo moet de volgorde wezen: dienst knecht van Jezus Christus en broeder van Jacobus. (Uit een Dagboek) IS ER NOG SPRAKE VAN 'BEDTIJD' IN EEN TIJD VAN GEZAGSCRISIS? Wij ontvingen het verzoek of een van de artikelen van onze redactie misschien zou kunnen handelen over het onder werp: „Hoeveel slaap heeft de op groeiende jeugd nodig?" Dit in verband met huiswerk, feestjes, televisie, e.d. Wij hebben deze kwestie aan Dr. Sca- longne voorgelegd; wij mochten daar over de hieronder volgende beschouwing van hem ontvangen. Of de vraagsteller ook met dit antwoord tevreden zal zijn is weer een andere zaak! HET PROBLEEM VAN DE AVOND Dit verzoek is waarschijnlijk niet af komstig van een vertegenwoordiger van die opgroeiende jeugd. Dat meen ik te kunnen afleiden uit het feit dat eerst het „huiswerk" wordt genoemd en pas daarna de „feestjes, televisie e.d.". En dan zie ik het volgende tafereeltje voor me opdoemen. Moeder: „Toe nou, jongen, ga nou naar bed, je moet mor gen weer om acht uur op". Hij: „Doe nou niet zo vervelend, ik heb dat pok- kenwerk byna af". Moeder: „Als je daar nu eens wat eerder mee begonnen was..." Zoon: „...en dat moet dan in het kwadraat worden verheven..." Of wat vindt u hiervan? Vader: „Waar moet je nu vanavond weer naar toe, meisje, weet je wel dat 't gisteren twee uur was toen je van die klasse- instuif thuiskwam?" Zij: „Zou je me nu niet altijd als een klein kind willen behandelen, je bent zeker weer bang dat ik niet voldoende slaap krijg". Va der: „Ja, dat ben ik inderdaad". Doch ter: „Nou, dan ga ik maar, ik ben zó terug..." Wat is ons minimum? Wisten we maar hoeveel slaap een mens precies nodig heeft. Dat zou voor de ouders en opvoeders een hele steun kunnen zijn in de voortdurende strijd om de macht, een geweldig wapen te gen de verdere ondermijning van het gezag: zoveel uur heeft de dokter ge zegd en het is voor je gezondheid! Er wordt wel gezegd, dat de mens per etmaal acht uur dient te slapen. Als dat zo was zou daar voor de opgroeien de jeugd misschien nog wel iets bijge daan moeten worden, maar die „acht uren" zijn eigenlijk volkomen uit de lucht gegrepen. We weten wel, dat het sociale mini mum, uitgedrukt in guldens per week, thans op 110 staat, maar over het slaapminimum, uitgedrukt in uren per etmaal, zijn zulke exacte cijfers helaas niet te geven, daarvoor zijn de indivi duele verschillen in slaapbehoefte te groot. Tydens het twisten. Van de grote Edison is bekend, dat hij aan een enkel uurtje slaap genoeg had. Hij ging daartoe in zijn laborato rium een poosje op zijn werkbank lig gen, om daarna zijn onderzoekingen te vervolgen, 't Idee dat Jankees of Karei een paar kwartiertjes op de huiskamer tafel ging liggen om daarna nog een paar extra vraagstukken te maken! Grote veldheren als Alexander en Napoleon hadden zelfs genoeg aan een paar minuten. Uit de geschiedenis is bekend, dat zij kort voor of tijdens een belangrijke veldslag een ogenblikje slie pen. Laat Alice en Yvonne 't maar niet horen, anders zeggen ze: „Paps, ik doe m'n ogen wel even dicht onder het twis ten..." Maar niet iedereen heeft genoeg aan zo'n hazeslaapje. Tegenover zulke kort en diepslapers kent de geschiedenis ook de nodige langslapers, die zeker niet minder hebben gepresteerd. De beroem de Goethe was zo iemand en ook de dichter Lord Byron. Deze historische bijzonderheden om de individuele ver schillen met voorbeelden te illustreren. Ergens iets scheef. Met die vraag „hoeveel slaap de op groeiende jeugd eigenlijk nodig heeft" is er iets niet helemaal in orde. Met het stellen van die vraag wordt er ge demonstreerd dat er „ergens" (om dat woord ook eens te gebruiken) iets scheef zit; waarschijnlijk is dat in de gezagsverhouding, ik zinspeelde daar al op. Iedere ouder weet immers drommels goed hoeveel slaap zijn eigen kind per etmaal van node heeft. Door de jaren heen heeft iedere va der en iedere moeder zich over elk hun ner kinderen een oordeel gevormd in zake de slaapbehoefte; de uiterlijke te kenen van een eventueel slaapgebrek zijn hen van jongs af aan bekend. Die symptomen zijn niet voor ieder kind hetzelfde. De een reageert met meer lichame lijke miezerigheid: zulke kinderen gaan er slecht uitzien en zijn overdag dui delijk vermoeid. De ander raakt meer geestelijk uit zijn evenwicht: prikkel baarheid, opstandigheid, humeurigheid en algemeen onbehagen treden dan meer op de voorgrond. Toverformule. Daarom heb ik het gevoel, dat de problemen van de vraagsteller eigenlijk een beetje anders liggen. En dan meer in deze zin dat de ouders zeggen: ik zie dat m'n kind slaap tekort komt, maar mijn gezag schiet le kort om daar iets aan te veranderen, kan ik de dokter of de krant nu geen uitspraak ontlokken die ik dan als toverformule kan uit spreken. Die formule is er niet. Bij gebrek aan gezag zou hij trouwens ook niet helpen. Dat is een strohalm, die onmiddelijk zou afbreken. Hier gaat het er om het gezag binnenshuis weer te herstellen en dat is niet zo gemakkelijk als de dingen reeds uit de hand gelopen zijn. Maar er is wel een troost: het is in bijna alle gezinnen zo, het is het euvel van deze tijd. Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor eiders verkregen inlichtingen of gegevens RED Eigen huisje. Wij hebben een eigen huisje. Kan mijn man dat op zijn broers of zwagers zijn naam laten zetten zon der dat ik (zijn vrouw) dat weet? Al dus mevr. XXX. Uw vraag is kort en krachtig maar bevat zeer weinig gegevens voor een concreet antwoord. Bedoelt u hier de gemeenschappelijke woning? Bent u in gemeenschap van goederen gehuwd of op huwelijkse voorwaarden? Wat be doelt u met „op naam zetten van", bij testament beschrijven of verkopen? In elk geval is het zo dat als een echt paar de gemeenschappelijke woning in eigendom heeft, één van de partners deze woning niet kan verkopen of ver vreemden zonder medewerking van de andere partner. Uw man kan deze wo ning dus niet zonder uw medewerking verkopen. Hij kan u (nog) wel onterven en zijn deel in het bezit aan een ander toekennen (na zijn dood). A.W.W. Ondanks de laatste ver hogingen heb ik sinds januari nog geen cent meer A.W.W.-uitkering ontvangen. Klopt dat? Inderdaad is de A.O.W.-premie als ook de ziekenfondspremie dit jaar flink gestegen, maar volgens onze berekenin gen is het totaal toch iets lager dan de verhoging van het pensioen volgens de A.W.W. Wij raden u aan contact op te nemen met de raad van arbeid, afdeling weduwenuitkering en hier om inlichtin gen te vragen. Mieren. Wij hebben veel last van mieren. Verschillende bestrijdingsmidde len bleven zonder resultaat. Individuele mieren doden heeft geen zin, want het gezegde geldt dat als men één mier doodt, er tien op de be grafenis komen. Afdoende is alleen als men de nesten opzoekt en de mieren, larven en eieren hierin doodt. U kunt de nesten vinden door na te gaan waar de mieren geregeld lopen. Volgt u die paadjes, dan vindt u het nest wel. Dit met kokend water begieten. Grotere nes ten openleggen en bestrooien of begie ten met een insecticide. Men kan ook de mieren zelf gebruiken om nest met inhoud te doden. Daartoe maakt u een strooimiddel van 1 ons fijne borax en een half ons bloem van zwavel, droog mengen en 's avonds bij droog weer op de mierenpaadjes strooien. De mieren brengen dan dit middel zelf in het nest. Enkele avonden herhalen. Dit is voor de mens onschadelijk. Het beste is echter het nest te vernietigen. Begonia'. Mijn begonia wil niet groeien, hij zit geregeld vol meeldauw. Een begonia is heel gevoelig voor fouten in de behandeling. De plant staat waarschijnlijk te donker, te koud en te vochtig. Hij moet niet in de volle zon staan maar wel in het volle licht. Ma tig gieten, stuiven met zwavel of pirox of een ander geschikt middel. Dit her halen om de 14 dagen zolang tot het wil verdwenen is. Diepvries. Ik zou graag een diep- vrieskast willen hebben maar men zegt dat het niet aan te bevelen is omdat het niet gezond is, dat z.g. de ziel uit alles is wat uit de diepvries komt en onsma kelijk is. Van dergelijke praatjes moet u zich maar niets aantrekken. Groenten uit de diepvries bevatten wel degelijk de zo noodzakelijke vitaminen enz. en onsma kelijk worden ze er zeker niet van. Uiteraad is het aan te bevelen niet uit sluitend diepvries te gebruiken, maar dit af te wisselen met verse groenten. Joop Doderer. Met wie is Joop Doderer getrouwd? Joop Doderer is getrouwd (geweest) met Conny Stuart. Dit huwelyk zou echter door echtscheiding ontbonden zijn. RisieoregelLng woningbouw. In het jaar 1960 heb ik ingeschreven op een bouwplan voor het bouwen van een woonhuis volgens bestek en tekening. Het bestek is in 1961 gemaakt en de datum van gunning is 19 november 1962 geweest. In het bestek was de z.g. Ri sicoregeling Woningbouw 1954 opgeno men, doch naar mijn mening zijn door de minister in 1962 deze risicoregelin gen buiten toepassing geplaatst. Inmid dels is het huis in februari 1965 voor de tweede maal opgeleverd (dit had volgens het bestek moeten gebeuren bin nen drie maanden na de eerste opleve ring, dit was 5 juni 1964). De aanne mer stuurt mij nu een rekening voor de stijgingen van lonen gedurende de bouw tijd volgens de risicoregeling. Graag zou ik vernemen hoe het zit met die risicoregelingen en natuurlijk of de aan nemer aanspraak kan maken op deze vergoeding voor gestegen lonen tijdens de bouw. De Risicoregeling Woningbouw 1954 is een overheidsregeling die opgenomen werd in door de overheid gesloten con tracten. Ook particulieren namen deze regeling vaak, als apart beding, op in het bestek. Het intrekken van de Risico regeling heeft alleen gevolg voor de overheid. U, die niet verplicht was dit beding in uw bestek op te nemen, blijft er aan gebonden. Spreekwoorden. Hoe ontstaan spreekwoorden en zegswijzen? Spreekwoorden en zegswijzen kunnen op heel verschillende manieren ontstaan. Soms is het niet na te gaan, wie ze het eerst heeft gebruikt, omdat de be trokken persoon geen bekende figuur is. In Nederland treft men veel uitdrukkin gen aan, ontleend aan ambacht en be drijf, school en kerk, handel en nering. Van sommige uitdrukkingen is herkomst onbekend. Dat geldt niet voor alle zegs wijzen Bijvoorbeeld: Ook Homerus slaapt wel eens. Dat houtd in: zelfs de knapste kan zich vergissen. Deze uit drukking, slaande op de grote dichter uit de oudheid, is van de Latijnse dich ter Horatius. Het was hommeles twist, ruzie, drukte. Die uitdrukking zou geïnspireerd zijn op een toneelstuk, ge titeld Homulus, dat in het midden der 16e eeuw op de Nederlandse planken werd gebracht en waarin inderdaad een hele hoop twist en drukte voorkomt. Ook de Bijbel heeft ons een overstelpen de rijkdom aan spreekwoorden en zegs wijzen opgeleverd. Voorbeeld: Het is als of de stenen spreken het is een wonder, dat dit bekend is geworden. (Ontleend aan Lucas XIX: 40). Militaire dienst. Ik heb reeds twee zoons in militaire dienst gehad. Mijn derde zoon is van de lichting 1966. Ik heb gehoord dat hij vrijstelling kan kry- gen. Is dat zo? De minister heeft inderdaad voorgesteld om personen, die vallen onder de lich ting 1966 en 1967 niet in militaire dienst te laten gaan, wanneer reeds twee broers langer dan 30 dagen militair zyn geweest. Dit is dus een voorstel, dat nog door de Kamer moet worden goed gekeurd. De verwachting is, dat het voorstel bij de Kamer niet op verzet zal stuiten. U zult nog even geduld moeten hebben, alvorens u het officieel weet. Pensioenwet. Is de nieuwe pen sioenwet voor amtbenaren al aangeno men? De regering heeft onlangs een ont werp van wet terzake van de ambte- narenpensioenen by de Staten-Generaal ingediend, maar dit ontwerp zal eerst de goedkeuring van het parlement moe ten krijgen, alvorens het rechtskracht zal hebben. Uitkering minder-validen. Hoeveel ontvangt een minder-valide volgens de groepsregeling Algemene Bystandswet? De uitkering voor minder-validen be draagt op het ogenblik volgens de groepsregeling van de Algemene By standswet 40,30 per week voor min der-validen, die 21 jaar of ouder zyn en die inwonen by bloedverwanten. Het geldt ook vóór minder-validen, inwo nend by pleegouders. Deze uitkering geldt, wanneer de betrokkenen voor 100 invalide zijn verklaard. Het bedrag van 40,30 per week kan eventueel worden verhoogd met de ziekenfonds premie. Revalidatiecentrum. Myn dochter wil in een revalidatiecentrum werken. Hoe oud moet zij dan zyn en tot wie kan ik mij om inlichtingen wenden? U kunt zich het beste met uw vraag wenden tot de directrice van het reva lidatiecentrum De Hoogstraat te Leer- sum. Deze zal u zeker alle gegevens verstrekken en heeft ons trouwens reeds gezegd, dat uw dochter eventueel in de ze inrichting zou kunnen werken in de verpleging. Het verblyf in een derge- lyk centrum is intern, de minimum leef tijd is 17 jaar en in september a.s. start men met een nieuwe cursus. Adresse ring: Aan de directrice van revalidatie centrum „De Hoogstraat", Doom (U.). Tel. (034030) 2041. het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard Internationaal arbiter. Op zondag 9 mei a.s. zal onze dorps genoot, dhr. Ton Marteyn, de cupfinale wedstrijd voor de Britse korfbaltitel te Londen leiden. Deze wedstrijd gaat tus sen Mitcham en Pegasus. Het is gebrui- kelyk dat voor een dergelijke wedstryd een scheidsrechter uit een ander land gevraagd wordt. Deze eer is nu dhr. Marteijn te beurt gevallen. Wy wensen hem dan ook een goede sportieve wed stryd toe. WEMELDINGE Van 2—8 mei 1965 Zaterdag 8 mei: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 4.17 4.43 9.46 9.59 Maandag 4.57 5.21 10.23 10.38 Dinsdag 5.35 6.02 11.04 11.22 Woensdag 617 6.44 11.41 Donderdag 7.05 7.30 0.03 12.32 Vrydag 7.55 8.21 0.54 1.32 Zaterdag 8.58 9.28 1.57 2.21 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1