>5 NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Calorieën tellen wèl 30STE JAARGANG No. 47 23 APRIL 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN 'ffllLEGEN oCanfys cU sÜLdat e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Judas, een dienstknecht van Je zus Christus. Judas la. Deze Judas is een broeder van Jezus. We weten weinig van hem af. De Schrift vindt het nooit de moeite waard, om over onze hoge posities en onze presta ties de lof te zwaaien. Voor haar is maar één ding belangrijk. Of we be keerd zijn. En dat kan ze van deze Ju das zeggen. Hij was een broeder van Jezus. Dus ongelovig (Joh. 7:5). Dus iemand, die Jezus eens voor overspan nen hield (Mare. 3 :21). Wat moet Je zus daaronder geleden hebben. „Vreemd aan Zijn eigen broederen" (Ps. 69:9), dat is toch wel zeer pijnlijk. En tot aan het kruis is deze pijn gebleven. Want dan kan Jezus Zijn moeder niet eens aan één van Zijn broeders toevertrou wen, maar moet Hij haar in handen stellen van Johannes. Ik denk, dat Ju das daar later altijd weer verdriet over heeft gehad. Want hij is daarna ge worden: een dienstknecht van Jezus Christus. Het klinkt als een juich toon: dienstknecht van Jezus Christus. Dat heeft Gods genade van hem ge maakt. En dat vindt de Schrift ver melding waard. Wij vragen ons wel eens af: wat moet er toch van onze jongen terecht ko men? En wat moet er van die broeder terecht komen, van die broeder naar het vlees Vlak bij de Heiland leven zij, in Zijn Verbondskring, en toch spotten zij met Hem. Of wacht even geldt het misschien uw eigen man? Heeft hij laatst ook niet zoiets gezegd, dat Jezus een overspannen figuur was? En dat gij het ook waart, door in Hem te ge loven „Een hopeloos geval". Ja, hopeloos VOORNAME MODELLEN Kapelle - Tel. (01102) 223 voor ons. Maar nooit hopeloos voor God. Ziet het maar aan Judas. Erger kon het toch niet. De broeder van Jezus, en bij het kruis gestaan, en toch nog ongelovig. Maar hij werd ver anderd een dienstknecht van Jezus Christus. Blijf hopen, blijf bidden, blijf wachten. Gods genade kan zo oneindig veel. Maar dan moet die verandering niet aan de buitenkant zitten. Dienstknechten, sla ven van Jezus Christus moeten we zijn. Geen slaven van mensen meer. Ge ringeloord door hun goed- of afkeurin gen. Geen slaven der zonden meer. Ge ringeloord door eigen driften. Lezers, ge heet, ge zijt discipelen van Jezus. Zijt ge ook reeds slaven van Hem? (Uit een Dagboek) Wie te veel eet wordt dik. Daar helpt geen lieve-moeder aan. Wat dat ,,te veel eten" is, is voor iedereen verschillend. Het is mogelijk, dat wanneer twee men sen precies hetzelfde eten, de één een goed gewicht houdt en de ander te veel ponden aanzet. Bij voorbeeld omdat de een drukker en heftiger in zijn gewone bewegingen is dan de ander, of omdat hij langer is of jonger of omdat hij meer lichaamsbeweging neemt. Het is daarom vaak niet mogelijk af te vallen op het „dieet" dat een vriend of vriendin of familielid met succes ge bruikt of gebruikt heeft. Bent u te zwaar, vergelijkt u dan niet wat eet met wat uw slanke vriendin eet, maar neem gerust aan, dat wat u eet (en drinkt) voor uw eigen, speciale geval te veel is. Of u eet te veel öf u hebt te weinig lichaamsbeweging öf beide. De oplossing is: minder eten, meer bewe gen of zowel 't een als het ander. Een mens verbruikt de gehele dag door energie; de een meer, de ander minder, afhankelijk van zijn aktiviteiten. Ook slapen en rusten vergen energie. De hoeveelheid energie, die men verbruikt, wordt uitgedrukt in calorieën. De enige manier om calorieën „binnen te krijgen" is eten en drinken. Het komt er op aan, dat de hoeveelheid voedsel, die men opneemt, aangepast is aan het aantal calorieën, dat men verbruikt. Is er evenwicht tussen opneming en verbruik, dan blijft het lichaamsgewicht gelijk; neemt men minder voedsel op dan men nodig heeft, dan valt men af; is de hoe veelheid; groteiJ, dan komt men aan. Het teveel aan voedsel wordt in ons li chaam uiteindelijk in de vorm van vet opgeslagen. Een kleine hoeveelheid re- servevet heeft iedereen nodig; een grote hoeveelheid is zeer ongemakkelijk en zeer ongezond. Geleerden over de ge hele wereld zijn het er over eens, dat het de verhouding tussen inkomende en verbruikte calorieën is, die het lichaams gewicht beïnvloedt. De calorieën in ons voedsel. Al onze levensmiddelen leveren calo rieën, nadat ze verteerd zijn. Of ze veel of weinig calorieën leveren hangt af van hun gehalte aan vetten, suiker, zetmeel en eiwit. Levensmiddelen met een hoog watergehalte zoals de meeste groenten en vruchten leveren weinig ca lorieën. Levensmiddelen met een hoog vetgehalte (zoals èlle olie- en vetsoor- ten, boter, margarine, room) of een hoog gehalte aan suiker of zetmeel (zo als suiker, jam, brood, gebak) leveren veel calorieën. Voorbeeld 50 g olie (vetgeh. 100 levert 450 cal. 50 g boter (vetgeh. 83 375 cal. 50 g suiker 200 cal. 50 g brood 110 cal. 50 g aardappelen 43 cal. 50 g tomaat 9 cal. 50 g melk 30 cal. Verstandig afvallen. Wie minder moet gaan eten, dient niet in het wilde weg van alles minder te eten. Hij zou dit zeker niet volhou den en bovendien de kans lopen dat in de voeding te weinig eiwitten, vitamines en mineralen voorkomen, met het ge volg dat hij zich slap gaat voelen. Wat men wel moet doen, is de porties ver minderen van diè levensmiddelen, die weinig of niet bijdragen tot een goede gezondheid, maar wel gemakkelijk lei den tot vetafzetting. Dit zijn de levensmiddelen die veel calorieën leveren en praktisch geen z.g. beschermende waarde hebben: in de eerste plaats vetten en oliesoorten, sui ker, zoete broodbeleggingen, zoetigheid, zoutjes en sterk alcoholhoudende dran ken. Bij het opstellen van een ver- mageringsdieet nemen we als basis in ieder geval die levensmiddelen die een plaats verdienen in het „dagmenu" van wege hun „beschermende" werking, t.w.: y2 liter melk of yoghurt 295 cal. 15 g kaas 48 cal. 75 g vlees of vis of een ei (gem.) 130 cal. 250 g groente (gem.) 75 cal. 100 gfruit (gem.) 40 cal. 588 cal. voeg daarbij bijvoorbeeld: 3 sneden brood 125 g) 275 cal. 250 g aardappelen 190 cal. 20 g boter of margarine 150 cal. en u hebt een voeding van 1200 cal. Deze voeding is veel beter vol te hou den dan een eenzijdige voeding van al leen maar vermageringsbiscuits of een sherry-kuur of een bananen-melkkuur enz. enz. Uit welke bronnen de calorieën af komstig zijn, maakt voor het verlies van lichaamsgewicht geen verschil: over een aantal weken gerekend en die tijd moet men meestal toch wel nemen valt men op welk dieet ook van zeg 1200 calorieën evenveel af, ongeacht of dit dieet vooral vetarm of vooral sui ker- en zetmeelarm is en ongeacht de soort vetten (rijk aan verzadigde of on verzadigde vetzuren). Van welke levensmiddelen wordt men dik, van welke mager? Er is geen enkel normaal of wonder- voedsel, dat vet „oplost" of op andere wijze doet verdwijnen. Vet verdwijnt al leen wanneer men minder calorieën gaat opnemen dan voorheen. Wie evenveel blijft eten zal niet afvallen, ook al eet hij citroenen of drinkt hij een liter azijn per dag. Aan de andere kant is er niet een bepaald voedsel dat persé dik maakt. Van aardappelen, van honing, van suiker, van slagroom enz. enz. wordt men niet dik, zolang de voeding als ge heel niet te veel calorieën levert. Alleen wanneer men in totaal te veel calorieën gebruikt wordt men dik. In ons land eet men niet gauw te veel vlees, melk, fruit, enz. enz. Degenen, die te dik zijn gebruiken in de regel teveel vet en te veel zoetigheid. Daarom: die twee beperken. In een matige voeding is wel degelijk plaats voor lekkers, voor wat vet, voor wat zoet. Maar niet te veel. DE BEDREIGDE BARON Landerig zat de kaartclub met drie man om de stamtafel. Driekus was er niet. Die had vannacht een baantje: hij moest op het tafelzilver van de baron passen. Want die was uit, en er was niemand van het personeel aanwezig. Waarmee maar gezegd wil wezen, dat het drietal zich verveelde. Men kan geen avond doorbrengen met zwarte pieten of eenentwintigen, als men andere, meer ingewikkelde spelen, gewend is. Ledigheid is des duivels oorkussen, dat is bekend. Zo zijn die drie kinder achtige mannetjes in hun verveling een plan gaan maken om Driekus er eens fijn tussen te nemen. Jan, die zo goed hoog-Hollands kon praten (dat had hij onder dienst geleerd) ging naar de te lefoon en belde het huis van de baron op. Aan de andere kant stond Driekus, die niet goed met de telefoon overweg kon, en er daarom eerst niets van ver stond. „Meneer de baron", zei Jan met som bere stem, „u spreekt hier met de post- commandant van de politie. Alsdat wij u maar even willen berichten, dat er drie verdachte manspersonen om het huis van de baron bennen gesinjeleerd". „.Jjjja meneer de opperwachtmees ter", bibberde Driekus angstig, „mmaar kennen die lui geen kwaad hier? Kènnu nie effen kommen helpen?" „Kijk eens hier, meneer de baron", sprak Jan weer, „we kennen onze man schappen d'r eigenlijk niet an wagen, 't Bennen heel gevaarlijke kerels, dat hebben we al lang in de smiezen. We zallen trachten 't huis te omsingelen, en dan mot uwee zich maar zo lang mo gelijk verdejigen. Maar as d'r gescho ten gaat worden, kruip dan maar on der de tafel, vanwege de granaat scherven". „Jawel meneer, zeker meneer", zei Driekus in duizend angsten. Hij zei nog veel meer, maar dat hoorde Jan niet. Die had de telefoon al lang weer op de haak gehangen, want hij moest zo hard lachen om het benauwde stemmetje van Driekus, die anders altijd zo'n praats had. Ze namen er nog eentje uit de kas, en toen nog eentje om het af te leren en toen besloten ze samen naar het huis van de baron te gaan, om Driekus een onrustige nacht te bezorgen. 't Was maar een paar minuten, even buiten het dorp. Alles was donker. Ze hoorden niets. Stil sloop het drietal na derbij. Jan nam de voorkant, want hij moest nog steeds zijn magere buik vast houden vanwege het lachen. Hendrik ging aan de serredeuren morrelen en Hein zou het bij de keukendeur probe ren. Akelig knarste het grint onder hun voetstappen. Voorzichtig draaide Jan de kruk van de voordeur om. Alles zat se cuur op slot. Maar wat was dat? Hoor de hij iets Een flauwe kreet bij de keukendeur Nieuwsgierig sloop hij er heen. Maar bij de hoek van het huis leek het net, alsof hij een bom op zijn pet kreeg. Een zware slag, en tegelijk een hevig ge jammer: „Help, help, ze willen me ver moren!" 't Was de stem van Driekus, die zenuwachtig met een stuk hout om zich heen sloeg. Pas toen Hendrik er bij kwam kalmeerde hij wat. De buren gealarmeerd door het la waai, kwamen spoedig zien wat er aan de hand was. Ze vonden bij de keuken deur Hein, die wezenloos voor zich uit zat te staren op de stoep en maar niets anders zei dan: „Hij heb me kop tussen de ribben geslagen. Ik ben net een ka nariepietje. Ik kan door de tralies van m'n ribbekast kijken". Pas na drie kop pen sterke koffie kwam hij bij. De politie kwam er aan te pas, en alle vier kregen ze een bon, drie we gens het lopen op verboden terrein, één wegens mishandeling. Want zó hard had Driekus nou ook niet hoeven slaan, vond de politie. De kantonrechter gaf de drie ieder vijf gulden boete. En de politierechter had voor Driekus van het zelfde laken een pak. Dat was een gat van twintig pop in de kas van de kaartclub. Maar samen zijn ze er na de zitting maar eentje op gaan vatten. Om weer op verhaal te komen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verbode)n ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Cursus. Kunt u mij vertellen waar de dragline- en bulldozerschool is ge vestigd en wanneer deze cursus begint? Kunt u mij tevens vertellen wat de duur van de cursus is? Er bestaat geen speciale dragline- en bulldozerschool in Nederland. Wel geeft de Stichting Bevordering Wegenbouw te Ede (adres: Verlengde Maanderweg 119) een éénjarige cursus. Deze begint in september en is bestemd voor jongens onder de 19 jaar die in de wegenbouw werkzaam zijn. De kosten van de op leiding plus internaat bedragen 300, Daarnaast, voor iedereen, geeft de P.B. N.A. te Arnhem in samenwerking met de S.B.W. een schriftelijke cursus. Eén les kost 1,65, terwijl het studietempo zelf te bepalen is. Secretariaten politieke partijen. Wat zijn de adressen van de secretari aten van de K.V.P., C.H.U., C.P.N., P.v.d.A. en V.V.D.? K.V.P.: Mauritskade 25, Den Haag. C.H.U.: Wassenaarseweg 2, Den Haag. C.P.N.: Keizersgracht 324, Amsterdam. P.v.d.A.: Tesselschadestraat 31, Amster dam. V.V.D.: Koninginnegracht 61, Den Haag. Vergoeding. Welke vergoeding geeft de Ned. Gasunie, wanneer er gas buizen door particulier gras- en wei- lang moeten worden aangelegd? Voor het aanleggen van een pijplei ding door gras- of weiland, geeft de Ned. Gasunie op twee wijzen een ver goeding. Na overeenkomst met de eige naar van het landgoed, betaalt de N.G. U., voor het recht van aanleggen: voor buizen met diameter groter dan 40 cm 3,per meter; voor een diameter kleiner dan 40 cm 1,50. Voorts wordt een vergoeding uitgekeerd voor de mate van vernieling van het land. Het bedrag hangt af van gewas en grond. Temperatuur. Wat is de gemiddel de temperatuur aan de Italiaanse Ri- vièra in juni? De juni-temperatuur aan de Italiaan se Rivièra De Levante is 21,1 C. Dit is de gemiddelde dagtemperatuur. In de maand juni 1963-1964 was de tempera tuur overdag wel 25 C. Tijdsverschil. Hoe groot is het tijds verschil tussen Nederland en Dharhan (Saoedi-Arabië) Wij delen u thans mede dat het tijds verschil van Nederland met Dharhan in Saoedi-Arabië twee en een half uur is. Wanneer het in Nederland 12 uur des middags is, is het 14.30 uur in Saoedi- Arabië. Huurbescherming. Vallen garages onder de huurbescherming? Garages vallen onder de huurbescher ming en eveneens onder de bepaling dat als de nieuwe eigenaar de garage ont ruimd wil zien, hij de ontruiming pas na drie jaar kan doorzetten. (Hij kan deze wel vorderen, maar dan volgt er uitstel. Eigen zaakje. Ik ben in loondienst doch ben voornemens in mijn vrye tijd een zaakje te beginnen. Moet ik hier over met mijn werkgever praten of gaat hem dat niets aan? Het komt natuurlijk meer voor dat een loontrekkende er ook nog een zaak op nahoudt, of in zijn vrije tijd by een andere werkgever werkt, maar uiter aard zijn de meeste werkgevers daar niet op gebrand, omdat men niet ge heel ten onrechte vreest dat de werk prestaties van de betrokkene daaronder wel eens zouden kunnen lijden. Wilt u iets dergelijks beginnen, dan zult u be slist toestemming by uw werkgever moeten vragen en alle omstandigheden uitleggen. Diploma's loodgieter. Ik ben in loondienst bij een loodgieter maar wil zelfstandig worden. Welke diploma's heb ik nodig? Wanneer u zich als loodgiéter (zelf standig) wilt vestigen, dient u in het bezit te zijn van een middenstandsdi ploma alsook van een vakdiploma. Het vakdiploma kunt u behalen by de G.A. W.A.L.O., Nieuwe Parklaan 25, Den Haag. Zogende egels. Ik heb gehoord dat egels 's zomers wel eens bij de koeien zogen: Is dat waar? Het voedsel van de egel bestaat uit muizen, wormen, insekten en slakken, doch hij is een groot liefhebber van melk, zoals men kan constateren als men een schoteltje melk neerzet op plaatsen waar egels zich ophouden. Het is dus best mogelijk dat ze in de wei, als de liggende koeien tegen melkens- tijd vaak wat melk laten schieten, op de lucht van de melk afkomen en dan op likken. We geloven echter niet dat ze doelbewust aan de spenen zullen gaan zuigen. Hebben ze eenmaal de smaak te pakken, dan zullen ze telkens terug komen om deze lekkerny op te likken. In de literatuur hebben we hierover niets kunnen vinden wat er wel op wijst dat het niet tot het dagelijks voedsel of ge woonte van de egel behoort. Reparatie muziekdoos. Ik ben in het bezit van een oude muziekdoos. Door de verkeerde behandeling is de rol defect geraakt. Ook de tanden zy'n gebroken. Kunt u mij helpen aan een adres waar de muziekdoos kan worden gerepareerd Als de tanden van de rol van uw oude muziekdoos zgn gebroken, dan is dit volgens vaklieden bijzonder moeilijk en meestal niet meer te repareren. U zoudt het eventueel nog kunnen probe ren bijFirma Band Frères, L' Alber- son, Zwitserland. Nieuwe spoorlijn. Komt er een spoorlijn Den HaagSchiphol? Het traject van de nieuwe spooriy'n Den HaagSchiphol staat nog niet ge heel vast. Er is wel een ontwerp, doch dit is nog niet goedgekeurd. Het traject daarvan valt wel grotendeels samen met de bestaande spoorlijn Den HaagLei den. Ten noorden van Leiden zal er een aftakking komen parallel aan de be staande rijksweg, welke via Schiphol naar Amsterdam leidt. Een voorstel hiervoor deden de Ned. Spoorwegen in juni 1963 aan de regering. Op toestem ming wordt nog gewacht. WEMELDENGE Van 25 april1 mei 1965 Zaterdag 1 mei: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 10.37 11.16 3.38 4.28 Maandag 11.59 5.05 5.50 Dinsdag 0.40 1.15 6.19 6.45 Woensdag 1.37 2.06 7.05 7.24 Donderdag 2.27 2.49 7.45 8.03 Vrydag 3.03 3.28 8.22 8.43 Zaterdag 3.40 4.05 9.05 9.20 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1