NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq f/oor/uf/// Bronchi letten >3 yiULBQBN Jiangs cU söiouodt 30STE JAARGANG No. 44 2 APRIL 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa F. VAK DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN nieuwe modellen c Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge BINNENVERI NG SCHUIMRUBBER HAZET-FABRIEKEN J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - 'TELEF. (01180) 2463 Abonnementsprijs by vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE: MARKT 19 - TELEF. (01180) 881 - GIRO 28426 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En Jezus zeide: Vader! vergeef het hun, want zij weten niet, wat zij doen. Lukas 23 34a. Het eerste kruiswoord openbaart ons de onmetelijke schat van Jezus' liefde, die eigen lijden vergeet om voor Zijn vijanden te bidden, voor mensen, wier handen Hem vreselijke pijn hebben aan gedaan en wier woorden Hem grievend hebben gekrenkt. Hij bidt voor die soldaten, die hun beulswerk daajreven volbracht hebben en nu dobbelen om Zijn kleren; Hij bidt voor die Joden, die niet gerust hebben, eer zij Hem aan het kruis zagen hangen. Een zware schuld hebben zij allen op zich geladen, tegen de 'Heilige Gods hebben zij zich bezondigd, maar geen vervloeking klinkt over Zijn lippen, maar biddend treedt Hij voor hen in bij de Vader, want zij weten niet, wat zij doen. Weten zij dat niet? Heeft Hij dan niet onder hen gepredikt en Zijn won deren verricht? Heeft Hij dan niet in Zijn lijden talloze blijken gegeven van Zijn persoon en werk Inderdaad, en toch weten zij het niet, want anders zouden zij de Here der heerlijkheid niet gekruisigd hebben. Kan dit ook van ons gelden, dat wij niet weten wat wij doen, als wij de Heiland verwerpen? Want dat doen wij metterdaad; dit gebed van Jezus voor Zijn vijanden is in lijnrechte strijd met onze hatelijkheid, boosaardigheid, on verzoenlijkheid. Deze liefde moest ons hart vertederen tegenover zulk een Meester en ons bereid maken, onze naas te, ook onze vijand lief te hebben. Wij weten immers van Zijn kruis, wij ken nen dit eerste kruiswoord. En nu blij ken ook wij geheel aan de verkeerde kant te staan, op één lijn met die sol daten, Farizeën, Herodes, Pilatus en al hun trawanten. Erkent gij dat? Belijdt ge uw schuld, uw grote schuld? Dat is de weg tot ware vrede, want dan moogt gij er van verzekerd zijn, dat Jezus aan Zijn kruis, beladen met uw zonden, ook voor u ge beden heeft, 'tls Zijn voorbede, waar door voor u nog hoop is. Maar dat brengt ook een grote ver andering in u te weeg. Dan breekt uw hart onder zo grote liefde, en al valt het u zwaar, gij zult in oprechtheid le ren bidden: Vergeef ons onze schulden, gelijk ook wij vergeven onze schulde naren! Dat leert alleen de vergevende liefde van Hem, die voor vijanden gebeden heeft. (Uit een Dagboek) WETTELIJKE STATUS VAN UW 50 CC Ruim zestien jaar geleden kwamen de eerste bromfietsen in Nederland, toen nog deftig aangeduid als „rijwie len met hulpmotor". Thans rijden er bij na 1,5 miljoen brommers op onze wegen en hun aantal groeit nog dagelijks. Wij weten het allemaal: de bromfiets is in het Wegenverkeersreglement ge lijkgesteld met de van ouds bekende fietsen. Dat is de reden, dat men van de bestuurder geen rijbewijs of andere paperassen verlangt. Anderzijds eist de wetgever, dat de bromfietser zich op de weg gedraagt als een gewone fietser, d.w.z. dat hij deel uitmaakt van het langzaam verkeer. Met alle consequen ties van het rijden op fietspaden, de voorrangsregels op kruisingen, etc. Het is zo gezien ook logisch, dat de bromfiets wettelijk moet voldoen aan een aantal technische eisen van de fiets. In het Wegenverkeersreglement zijn de z.g. fietseigenschappen, waaraan een brommer moet voldoen, vermeld: een fietsbel, pedalen, een goedgekeurd ach terlicht, een wit achterspatbord (ten minste 30 cm lang) en twee onafhanke lijk van elkaar werkende remmen. De wetgever heeft vervolgens bepaald, dat alle brommers moeten zijn uitgerust met een goed herkenbare gele plaat (van 6 x 16 cm) en een inrichting tot het ontkoppelen van de hulpmotor, zodanig dat de bromfiets desnoods ook trappend kan worden voortbewogen. In de jaren vijftig bleek echter dat de bromfietsevolutie een ongewenste kant opging. Met name de mogelijkheid om uit een motortje van ten hoogste 50 cc een steeds grotere snelheid te halen, gaf te denken. De fabrikanten en impor teurs kwamen reeds na enkele jaren tot de conclusie, dat het onbeperkt opvoe ren van de snelheid op de duur zou leiden tot de ondergang van deze popu laire tweewieler. Vandaar hun streven, eerst op vrijwillige basis en later onder toezicht van de overheid, te komen tot HORLOGES VOOR MODERNE MENSEN Kapall* Z.-B. Tel. 01102-223 een beperking van de snelheid tot 40 km per uur van fabriekswege. Sedert 1958 is de bepaling van kracht dat alle in de handel te brengen brom fietsen moeten behoren tot een door de Minister van Verkeer en Waterstaat goedgekeurde soort. Tot dit doel werden door het ministerie in overleg met het bedrijfsleven keuringsvoorschriften op gesteld, welke resulteerden in een Rijks- goedkeuringsnummer voor elk goed gekeurd type brommer. Bij de strenge inspectie van de nieuwe bromfietsmodellen wordt niet alleen ge let op de snelheidsbeperking tot 40 km per uur, maar ook op andere wettelijke eisen, waaraan de bromfiets moet vol doen. (bijv. de toegestane geluidssterk te). Bij de beoordeling bekijken de tech nici de combinatie van de ingebouwde motor met de daarbij behorende over brengingsverhoudingen en het uitlaat systeem. Want alleen deze van fabrieks wege toegepaste combinatie waarborgt de wettelijke status van de bromfiets. Zodoende is de hedendaagse bromfiets een nauwkeurig afgestemd vervoermid del. Elke wijziging aan een van de es sentiële delen brengt mede, dat de mo- tortweewieler niet langer valt onder de door de overheid goedgekeurde soort, met alle gevolgen van dien voor de be rijder. Om een concreet voorbeeld te noemen, vervangt men de originele car burateur of uitlaat door eenzelfde on derdeel van een andere soort of merk, dan berijdt men in feite niet langer een bromfiets maar een ongedefinieerd ver voermiddel. Hetzelfde is eveneens van toepassing op bijv. zuigers en cilinders. Het is ook goed te weten dat elke ge constateerde verandering aan een uit laatsysteem voor de politie aanleiding kan zijn de bromfiets in beslag te ne men; zelfs in het geval de geluids- en snelheidsvoorschriften nog niet zijn overtreden. Degene, die dus bewust of onbewust wijzigingen brengt in de constructie van zijn brommer brengt naast de verkeers veiligheid de „status" van de bromfiets en de positie van de bromfietsberijder in gevaar. En daarmede het plezierig en rijbewijs-vrij rijden van 1,5 miljoen Nederlanders. ONKRUIDBE STRIJDIN G OP ZAND- EN GRINDPADEN Het is een lastig en moeilijk werk om door middel van een schoffel het onkruid van de verharde toegangswe gen en de met grind bedekte paden rondom het huis te verwijderen. Gelukkig is dit thans, dank zij de nieuwe chemische vindingen, niet meer nodig en men is nu voorgoed van een zwaar en tijdrovend werk verlost. Het is zelfs zo gemakkelijk geworden, dat paden van onkruiden door slechts één behandeling met het strooimiddel Gesa- top Granulaat het gehele jaar gevrij waard zijn van onkruid. De toepassing is wel heel eenvoudig, omdat dit middel tegenwoordig in de handel is verpakt in een strooikoker, en de korrels nu zo over de paden kunnen worden uitgestrooid. Er komt dus zelfs geen rugspuit of gieter aan te pas. De korrels moeten zo gelijkmatig mo gelijk over de te behandelen paden worden gestrooid. Bij tegelpaden de korrels zorgvuldig in de voegen strooien en vegen. Belangrijk is, dat de toepassing dient te geschieden op een vochtige grond of in een periode van lichte regen. Indien het pad van te voren geheel onkruidvrij is gemaakt kan de toepas sing op elk tijdstip van het jaar plaats hebben, mits de grord vochtig is. Bij langdurige droogte de grond voor het strooien flink met water bevochti gen. Mogelijk aanwezige grote pollen gras sen of grote distel-weegbree en andere breedbladige planten van te voren ver wijderen. Deze laatste kunnen echter ook gemakkelijk met de Pesco 18-15 spuitbus worden opgeruimd. Voordelen van Gesatop zijn, dat het niet giftig is voor mens en dier, niet brandbaar en ook geen metalen aantast. Bij alle toepassingen dient men er voor te zorgen dat de korrels niet op het gazon of borderplanten terecht komen (bijv. door afspoelen bij slagregens), daar dit schade kan veroorzaken. Pas dus op bij hellende paden. CHINEES VUUR (WATER) WERK De deurwaarder begon te miauwen en vervolgens stapte een gebruinde figuur de rechtszaal in tot voor de groene ta fel. Daarop verslikte de rechter zich en de verdachte knikte bevestigend: zo heette hij inderdaad. Deze zoon van het hemelse rijk had zich te buiten gegaan aan het vuurwater van Schiedam, en vervolgens een landgenoot beide spleet ogen dichtgeslagen. Iets dergelijks mag dan al door de geallieerden worden toe gejuicht als het in groter verband gaat, hier kunnen wij dat niet gedogen, want per slot van rekening leven we in een geordende maatschappij, waar van links naar rechts wordt geschreven en niet van boven naar beneden en waar ach ter glazen ruiten de clivia's het uitzicht belemmeren in plaats van een papieren raamdichting. Of de een bij Tsjang kaj Sjek hoorde en de ander bij Mao tse Toeng werd tijdens de zitting niet duidelijk, want de verdachte bleef maar glimlachen en buigen naar iedereen in de zaal, en nu en dan begon hij te sjirpen als een jong vogeltje, wanneer hij in de gaten kreeg dat men het tegen hem had. Eigenlijk was het een zielig manneke, dat daar in het bankje stond. Een zwervertje dat in zijn klein lichaam toch een groot verlangen moest hebben naar het uit gestrekte maar onbereikbare vaderland. Hij veegde met de rafelige mouw langs zijn neus en gluurde naar de rechter, die zich zat te verbazen hoe de verbali sant die verklaringen uit deze lieden had gekregen. „Verstaat u Nederlands?" vroeg de rechter. De verdachte bewoog de lippen wat op en neer en heen en weer, alsof hij smakelijk op een pruimpje sambal kauw de, maar hij deed het terwijl hij de kaken stijf op elkaar hield. Toen de man uit gesproken was, herhaalde de rechter zijn vraag. „Bietsjie, bietsjie", verklaarde de ver dachte. het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. „Let dan maar eens goed op", advi seerde de rechter, want de wet heeft hem tot taak gegeven elke verdachte te vermanen tot oplettendheid. De offi cier bekeek de dagvaarding. Een nor maal Nederlander begrijpt dat proza dikwijls niet eens op het eerste gezicht. Daarom droeg hij alleen maar de korte inhoud voor: „Nou, hij heeft die kame raad van hem een opdoffer gegeven". Want officieren kunnen ook wel gewoon praten, zonder een hoop althansen en subsidiairs en opzettelijkheden. Of dacht u dat ze 's middags aan tafel zeiden: „Vrouw, althans echtgenote, geef me met voorbedachten rade die jus, subsi diair dat vleesnat, eens even aan" De rechter noemde de naam van het slachtoffer, of probeerde tenminste dat te doen. De verdachte herhaalde die naam, wreef langs zijn scheef linker oogje en knikte bevestigend. Hij had dus bekend. „Tien gulden of vijf dagen", eiste de officier, want hij meende, dat het man neke het wel niet breed zou hebben. De verdachte haalde de schouders op. Dat ging hem boven de kruin, waar eigen lijk een staart had behoren te zitten. Met uitgespreide vingers en opgeheven handen herhaalde het C.M. dit requisi toir. De verdachte begreep het. Hij knikte tenminste bevestigend en begon weer te sjilpen. Conform de eis stak de rechter ook tien vingers op. De Chinees zei zoiets van „Fietspomp, fietspomp" en haalde een briefje van honderd gulden uit zijn broekzak. „Negentig terug", zei hij, toen hij het op de groene tafel legde. We zouden wel eens willen weten, wat de griffier daar van opgeschreven heeft. WILLY H. HEIT LING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven zo mogelyk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Fruitcorso. Kunt u mij het adres geven van het secretariaat van het fruitcorso te Goes? vraagt J. C. B. Het secretariaat van het fruitcorso te Goes is op het ogenblik vakant, zodat u nu het beste kan schrijven naar de penningmeester. Dat is de heer Haas donk, Nachtegaalstraat 2 te Goes, tel. (01100) 6547. Broeikasje. Ik heb in mijn tuin een broeikasje van 24 broeiramen. De vraag is: wanneer moet ik de vruchten als ze boven staan met water besproeien, 's morgens, 's middags of 's avonds En is het ook nodig of goed om als er geen zon is toch een raam bovenin open te zetten? Hoe hoog moet de temperatuur zijn in zulk een kas? Hoe moet ik to maten zaaien en kweken? Wat is beter, leiding- of regenwater? Aldus A. L. Bij warm weer is het beter tegen de avond te gieten, zodat de planten zich in de nacht kunnen herstellen. Bij kou der weer beter in de voormiddag, zo dat de planten niet met een te lage temperatuur de nacht ingaan. Bij warm weer is het nodig ook overdag eens te sproeien. Verder hangt alles af van het weer, het gewas, of dit jong of oud is, bloeit of niet bloeit. Als er geen zon is mag de temperatuur niet zo hoog zyn als bij zonnig weer en moet er toch ge lucht worden om de temperatuur en het vochtgehalte te regelen. Temperatuur tussen 12 en 120 gr. C. Tomaten: Zo spoedig mogelijk zaaien in warme om geving, b.v. in uw kasje met rivierzand met turfmolm, tegen de sterke verdam ping met glasruit bedekken. Na het op komen verspenen op b.v. het tablet in uw kasje. Later in potten zetten in voedzame grond (12 tot 15 cm potten) en bij voldoende doorworteling uitplan- ten in goede grond op 75 x 40 cm af stand. Zijscheuten er steeds uithalen en toppen op 4 tot 6 trossen. Hoger in- toppen heeft geen zin, daar deze toch niet rijp worden. Voldoende luchten om aantasting door meeldauw te voorko men. Dit is in het kort de kweekwyze. Regenwater is beter dan leidingwater. Reisroute. Wat is de kortste route van Katwijk aan Zee naar Middelburg? Wat is het aantal km De kortste route van Katwijk aan Zee tot Middelburg is de volgende: Kat wijk, Wassenaar, Den Haag, Poeldyk, Naaldwijk, Maassluis, Brielle, Hellevoet- sluis, Bruinisse, Zierikzee, Goes, Mid delburg. Aantal kilometers 77. Zobelfeebont. Kunt u my zeggen wat zobelfeebont is? Onder zobelfeebont verstaat men de buikjes van „Petit Gris", een eekhoorn tje uit onder andere Canada en Rus land. In iedere behoorlijke bontzaak is dit bont verkrijgbaar. Munt. Ik heb een 10 cent munt uit 1959 die een misdruk is. Het ziet er als volgt uit: De kant van het muntteken is normaal, de andere kant echter waar de beeltenis van de koningin op hoort te staan is niet volledig. Wel echter het spiegelbeeld van de 10 cent met het kroontje. Heeft het dubbeltje nog waar de? De misslag van uw dubbeltje zal ver moedelijk als volgt zyn ontstaan. De stempel met de beeltenis van de ko ningin zal onder hebben gezeten en de stempel met de muntwaarde boven. Het dubbeltje dat vóór het uwe is geslagen zal na de slag niet weggeschoven zijn, waarna het muntplaat je van uw misslag er bovenop gekomen is. Toen heeft de muntzijde van het eerste dubbeltje een negatieve afdruk gemaakt op het uwe op de zijde waar de beeltenis van de koningin moest komen. Dit komt wel meer voor en de waarde is nu niet zo geweldig. Een verzamelaar zal er wel licht een paar kwartjes voor willen ge ven. Beeld reinigen. Ik heb een geperst marmergruizen beeld dat ik in Athene heb gekocht. Hoe kan ik dit beeld rei nigen Onder dat geperste marmergruizen beeld dat u in Athene hebt gekocht, kan men hoogst waarschijnlijk rijst- marmer verstaan (hardgeperste rijst). Dan mag niet met warm water worden omgesprongen. Koud water kan, maar niet te veel vocht aanbrengen. Muurverf verwijderen. Er bevindt zich afwasbare muurverf op de muur en nu is mijn vraag hoe dit behang moet worden verwijderd. De enige mogelijkheid om behang van de muur te halen wanneer er afwasbare muurverf op aangebracht is, is het los- krabben met een plamuurmes. De be schadigingen in de muur worden dan later met plamuur bijgewerkt. Adres. Wat is het adres van mi nister Klompé? Mejuffrouw Dr. M. A. M. Klompé woont te Den Haag. Adres: Smidswater 5. Zij is inmiddels geen minister meer. *U kunt haar het beste aanschrijven met „mevrouw", ook al is zy niet gehuwd. Vaktijdschrift. Welk vaktijdschrift geeft de Unie van ijsbereiders en pa- tates-frites-bakkers uit? Wat is het redactie-adres De Unie van ysbereiders en patates- frites-bakkers geeft het vaktijdschrift „De Conservator" uit. Redactie-adres: p/a uitgeverij-drukkerij Het Koggeschip, Nieuwe Achtergracht 104, Amsterdam. frioestdrank in tabletvorm.95ct WEMELDINGE Van 4—10 april 1965 Vrijdag 9 april: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 5.21 5.43 10.45 10.51 Maandag 5.52 6.17 11.23 11.31 Dinsdag 6.28 6.51 11.57 Woensdag 7.07 7.32 0.11 12.38 Donderdag 7.52 8.21 1.02 1.36 Vrijdag 8.54 9.29 1.59 2.36 Zaterdag 10.13 11.02 3.11 4.04 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1