NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq Waarheen met de varkens? K^Dampo ^ero Bessettes AlvWillegen Gzn JLcmfyS cLd stxaat ThMcirn AXvWillegen Gzn* 30STE JAARGANG No* 43 26 MAART 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags J, M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN klokjes REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01180) 881 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Dit hebben dan de krijgsknech ten gedaan. Johannes 19 24b. In de lijdensgeschiedenissen staan ge deelten, die terstond en diep ontroeren, maar ook van die kleinigheden, waar wij gemakkelijk overheen lezen. Behoort ook de verdeling van 's Heren kleren niet tot die laatste? Maar hoe verklaart gij het dan, dat juist deze kleinigheid door al de Evangelisten ons verhaald wordt, terwijl b.v. geen hunner al de ze ven kruiswoorden overlevert? Gij moet hierbij tussen de regels door lezen. Hier staat het nuchtere feit, dat Jezus naakt uitgetogen aan het kruis heeft gehangen, een schande te meer voor de lijdende Zaligmaker. Driemaal heeft Jezus zijn kleed afgelegd: bij de voetwassing in de Paaszaal, bij de be spotting door de soldaten in Pilatus' pa leis, en nu hier aan het kruis, en elke maal is het een nieuwe vernedering van de Heiland geweest. Nu hangt Hg daar in al Zijn jammerlijkheid en ontering. Ook in Zijn overgrote liefde en plaats- bekledende overgave. Deze nieuwe schande bewijst immers opnieuw, dat Hij waarlijk de Christus is, en de evangelist Johannes haast zich, daarop uw aandacht te vestigen. Wat die soldaten doen, is de vervulling der H. Schrift, der oude profetie uit GOUD-ZILVER-OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B Psalm 22, dat aangrijpend lijdenslied, waarin de Christus door Zijn Geest een Zijner liefste kinderen gebruikt heeft, om in smartelijke wegen iets uit te kla gen van wat op Golgotha volle werke lijkheid zou worden. Neen, het is niet alleen schande ge weest, maar een nieuw bewijs dat Hij is de van God gegeven Zaligmaker, in wien Gods vredesraad vervuld is. Moest niet de Christus al deze dingen lijden en al zo in Zijn heerlijkheid ingaan? Naar aardse maatstaf gemeten is aan deze Jezus niets aantrekkelijks, maar laat Lodenstein ons vandaag eens de taal des geloofs vertolken: Vermogend goud, dat om uw glans geprezen uw dienaars kluistert, en had mij wel eer gevangen; mg zal na deez' tijd veel meer de naakte Jezus wezen, 'k En wens geen scepter noch een groot gebaar van macht, geen prachtig kleed van Jezus, maar de naakte Jezus zeiven. (Uit een Dagboek) Bij de varkenshouders heerst grote onrust. Het is al begonnen, toen enige jaren geleden Homburg N.V. in Haps Fomeva N.V. stichtte. Fomeva is de af korting voor fok- en mestbedrijf voor varkens. Homburg wilde de grondstof fen voor zijn vleeswarenfabriek zélf produceren. Daarvoor waren zóveel var kens nodig, dat alleen de mestafvoer al grote moeilijkheden veroorzaakte. Men vond de oplossing door de mest te ver gassen. Het gas kan in de fabriek wor den opgestookt en het poeder dat over blijft, is een uitstekende meststof voor gazons en kamerplanten! In het Land van Cuik heerste toen grote onrust, want werden de mesters daar nu niet uitgeschakeld? Dank zij de gunstige afzet elders heeft men er geen last van gehad. Maar er gebeurt nu nog heel wat meer. Hedel en Hussum. Een paar weken geleden kwam het bericht, dat Koudijs N.V., een grote voe- derfabriek, in Hedel een dochteronder neming ging stichten, die „de grootste varkensfokkerij van Europa" zou wor den, n.l. met 2.000 zeugen en 30 dek- beren om te beginnen. Men zal er 600 achtweekse biggen per week afleveren aan boeren die contracteren willen en kan dan zo'n 30.000 mestvarkens per jaar afleveren. De naam „grootste fokkerij" gold niet lang. Een week later volgde het be- bericht, dat in Hussum, Sleeswijk-Hol- stein, een fokkerij is opgericht met een capaciteit van 80.000 biggen per jaar. En dat is nog niet alles. Het Duitse be drijf zal samenwerken met één in de buurt van Hamburg en samen zal men tot 140.000 biggen per jaar komen. Ook in andere plaatsen van de Bondsrepu bliek zal men zulke centrale fokkerijen stichten en wel om biggen het gehele jaar door tegen een vaste prijs (tussen de 65 en 95 mark) te kunnen leve ren. In Frankrijk wil men hetzelfde. En ook in het oosten van ons land heeft men de afgelopen winter op vele plaat sen hevig getwist over het oprichten van N.V.'s die biggen zouden moeten voortbrengen ten behoeve van de aan deelhouders en anderen. Twee ontwikkelingen. Bij deze ontwikkelingen moeten wij twee zaken goed onderscheiden, n.l. de eigenlijke fokkerij en het grote bedrijf dat ook mest. Wat het eerste betreft: het is heel goed mogelijk, dat speciale fokbedrijven betere biggen afleveren dan het gewone fokbedrijf. Door het grote aantal kan men stammen fokken, zo nodig zelfs het heterosiseffect met be rekening toepassen en regelmatig een big van constante kwaliteit afleveren. Het tweede bedrijfstype is heel anders van opzet: het wil zelf ook mesten en moet dus een deel van de afzet in han den hebben. Voor dit type bedrijf behoeven wij voorlopig niet bevreesd te zijn. Wie zo'n bedrijf opzet, krijgt te maken met ar beiders die tegen c.a.o.-loon werken, een vijfdaagse werkweek plus een acht- of negenurige werkdag op prijs stellen en vermoedelijk niet altijd de vakkennis en toewijding bezitten van de gewone fok ker en mester. Daar staat dan tegen over dat men op een groot bedrijf tal van arbeidsbesparende technieken kan toepassen, dat men desgewenst zelf het mengvoeder kan samenstellen (zoals Fomeva wil) en een strenge hygiëne kan nastreven. De gewone mester kan echter de mest beter benutten, kent geen vijfdaagse werkweek en behoeft bij een goede stalinrichting ook niet veel uren aan de varkens te besteden. Daarom verwachten velen, dat de ge wone mester voorlopig nog niet zo veel hinder zal hebben van de grote bedrij ven, mits hij maar bij de afzet betrok ken is. Nu het nog steeds goed gaat met de varkens en deze dieren nog steeds in aantal toenemen, maakt nie mand zich zorgen over de afzet. Het is echter goed, dat men zich klaar maakt voor wat minder gunstige tijden. Zo niet, dan zal men eenmaal tot de ontdekking komen, dat de afzet hapert, terwijl de grote mestbedrijven hun aandeel in de markt behouden hebben, onder meer door contractlevering aan slachterijen. Zijn mammoetbedrijven voordelig? Op het ogenblik beheerst de vrees voor mammoetbedrijven de gehele dier lijke verdeling in ons land. Wij kennen immers ook al zeer grote slachtkuiken- bedrijven en legbedrijven. Met de laat ste vlot het echter nog niet en de oor zaak is bekend: de zeer lage eierprijzen van de laatste 15 maanden. Alleen groot winkelbedrijven of met eierringen ver bonden bedrijven konden zich de weelde veroorloven van grote bedragen te in vesteren in legbedrijven. Zonder zeker heid omtrent de afzet was het te ris kant. Hetzelfde geldt ook voor de slachtkuikens en de varkens. Wanneer beide bedrijfstypen, het ge wone en het zeer grote, gelijke kansen hebben bij de afzet, kunnen wij de strijd tussen beide typen gerust afwachten. Men moet nooit vergeten, dat één man, ook bij de best gemechaniseerde hokken, toch maar een bepaald aantal dieren goed kan verzorgen. Voegt men nu zul ke eenheden samen tot een mammoet- bedrijf, dan wint men niets. Men ver groot slechts het risico en maakt een onproduktieve top van bureaulieden, controleurs, administrateurs enz. nood zakelijk. Waarom probeert men het dan bij de varkens wel? De verklaring is nogal eenvoudig. Bij de kuikens kan iedere boer het beste uitgangsmateriaal ko pen. Daarvoor zorgen de V.B.'s en de fokbedrijven. Het gaat er dus om, of dit bij de varkens óók zal worden door gevoerd. Want als die speciale fokbe drijven bewijzen dat zij een big kunnen leveren die sneller groeit, minder voer nodig heeft en een betere slachtkwali teit bezit, dan is het pleit volkomen be slecht. Is dat echter te verwachten? Waarom betere biggen? Bg het pluimvee heeft de gebruiks- hybride volkomen het pleit gewonnen. Tot dusver is er echter nog niets dat er op wijst, dat het bij de biggen ook zo zou zijn. Homburg N.V. heeft wel kritiek geoefend op onze varkenstypen en gezegd dat zij voor vleeswaren een ander type eiste, maar niemand weet precies welk type. Piétrains soms? Ve len zijn van mening, dat hier geen sprake is van type of ras, maar dat men er doodeenvoudig voordeel in zag om het zélf te doen. Dat is heel goed mo gelijk, maar zeker weet men dit niet. Het feit dat Homburg ook andere fa brieken opkoopt wijst echter wel in een bepaalde richting. Als er echter een beter type gefokt moet worden en als er een heterosis effect is, dan kan men óók V.B.'s voor varkens stichten. Dan kunnen de fok kers van nu worden ingeschakeld voor het fokken van stammen die b.v. de ouders moeten leveren waaruit het spe ciale fokbedrijf de gebruiksbiggen teelt. Ook om deze reden is er volstrekt geen reden voor paniek. Nieuwe ontwikke lingen breken zich baan, maar als er een goede samenwerking tot stand komt tussen de fokkers en mesters op de normale bedrijven, kan men zich erbij aanpassen. De mammoetbedrijven beschikken echt niet over tovermiddelen, die hun con currenten opeens zouden uitschakelen. Wat zij kunnen kan de praktische var kenshouder óók, al ziet het er naar uit, dat hij dit weldra in samenwerking met collega's zal moeten doen. Als men zich daarop goed voorbereidt, gaat men met zijn tijd mee en wordt men niet uitge schakeld. (Nadruk verboden) BRUIGOM MOET ZITTEN heeft opzettelijk zonder machti ging van de minister van Waterstaat een radio-elektrische zendinrichting, als bedoeld in art. 20, lid 1 sub c der Te legraaf- en Telefoonwet 1904, Staats blad no. 7, niet zijnde een radiotelegraaf of radiotelefoon, al dan niet voor het openbaar verkeer bestemd, gebruikt, terwijl die zendinrichting bestemd was tot het uitzenden van mededelingen van woord- en tooninhoud van ontspannende aard, bestemd voor allen die deze wens ten te ontvangen en terwijl zulks krach tens art. 3 dier Wet verboden was". De officier las het voor op de toon van een vrijzinnige Mohammedaan, die in haast zijn avondgebed aframmelt. De jongeman in het verdachtenbankje luis terde er niet eens naar. De jongedame op de tribune knikte nadenkend. De deurwaarder haalde zijn zakmes te voor schijn en sneed de touwtjes door van de in beslag genomen voorwerpen. Even later was de groene tafel bedekt met grammofoonplaten, een pick-up, een radiotoestel, een microfoon, een ver sterker en al die ingewikkelde wir-war, waarmee men amateurzenders schijnt te kunnen maken. „Hoe heet dat ding?" vroeg de offi cier, een soort van metalen inktvis met plastic draden omhoog houdend. 'kWeet niet", antwoordde de ver dachte. „En dit dan?" vroeg de rechter, een alluminium spin aanduidend. ,,'kWeet niet", zei de omroepdirec- teur. En dat was eigenlijk het treurige van dit geval. Die jongen wist hoe hg een plaat op de grammofoon moest leg gen, maar daar hield zijft technische kennis dan ook definitief mee op. Hg had het hele zendertje kant en klaar gekocht, zodat hij alleen maar een stek ker in het stopcontact hoefde te steken. Hier was geen sprake van een tech nische knobbel. Hij deed het alleen uit pure verveling. En omdat hg 't zo flink van zichzelf vond. En zo interessant. Want als hij een plaatje draaide, sprong hij haastig op de fiets, reed naar de boerderij van de buurman, luisterde daar of het geluid over kwam, en was dan op tijd terug voor de volgende plaat. Voor zulke mensen komen piloten en scheepsmarconisten in de penarie te zit ten. Want deze gebrekkige zendertjes houden zich niet aan de golflengten die de omroepers bedoelen. Ze zijn hier en daar min of meer te horen en het is al eens gebeurd dat een vliegtuig niet kon landen omdat een geheime zender net bezig was de groeten aan Marietje te doen. De jongen was op heterdaad be trapt. Toen hij de auto van de opspo ringsambtenaar hoorde stoppen, gooide hij de hele rim-ram het raam uit, maar dat hielp weinig. Drie weken eiste de officier, want de justitie waardeert deze grapjes niet, om dat men er anderen mee in gevaar kan brengen. „Ik ben de vorige week pas ge trouwd", klaagde de omroeper en de juffrouw op de tribune knikte weer na denkend. De rechter maakte er een week van. Het radiotoestel, de pick-up en de gram mofoonplaten krijgt hij terug als aan denken. De versterker, de microfoon en de margarinedoos met draadjes en lam pen, die de zender scheen te zijn, wer den verbeurd verklaard. 'tWas weer zo'n klein drama, waar eigenlijk geen verhaal in zit. Of het moest het verhaal zijn van iemand, die zo leeg is dat hij niet heeft geleerd hoe hij zijn vrije tijd moet vullen. En die dat nu moet bezuren met een week achter de tralies. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) wen? aldus B. Het huwelijk kan in Nederland alleen worden voltrokken door een ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeen te, waar de bruid of de bruidegom staat ingeschreven. Uit een van deze twee gemeenten (voor het geval beiden niet in dezelfde gemeente wonen) kan een keus worden gemaakt. N.T.S.-opleidingsinstituut. Zoudt u mij iets kunnen vertellen over het N.T. S.-opleidingsinstituut? O.a. over toe latingseis (met of zonder wiskunde), de duur van de cursus en over de op leiding van cameraman? De vereiste voor de opleiding tot ca meraman is middelbare school. Wiskun de is niet strikt noodzakelijk. Verder strekt tot aanbeveling een genoten op leiding aan film- of foto vakschool; of men moet voldoende bewijs van ervaring kunnen tonen. De opleiding duurt 6 maanden. Andere opleidingen zijn: be dieningstechniek; voor de radio klank techniek; voor de televisie beeldtechniek; filmtechniek; geluidstechniek. Hiervoor dient men in het bezit te zijn van het diploma h.b.s.-b. Deze cursussen duren circa 10 maanden. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE RAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Temperatuur Zwart-wit films Muur metselen. 1. Hoeveel Kcal. warmte is er nodig om 1 m3 lucht 1 C te laten stijgen in temperatuur? 2. Zijn er kleuren en/of zwart-wit films in de handel, waarmee zowel foto's als dia's kunnen worden gemaakt? 3. Wat kost het metselen van 1 m2 steens- en halfsteensmuur en een fundering per m2 voor normale gebouwen? aldus J. N. 1. Het hangt er geheel van af of men verhit onder constante druk dan wel onder constante volume. In het eerste geval is het soortelijk gewicht van lucht 0,2375 cal. per gram per graad; in het tweede geval 0,1690. De wet van het behoud van het arbeidsvermogen komt er bij kijken. Deze vraag is als zodanig te onduidelijk gesteld. 2. Het is raad zaam direct een dia-rolfilm te kopen om dia's te krijgen. Het is echter ook mo gelijk uit iedere kleuren- of zwart-wit negatief een dia-positief te maken. Dit laatste geschiedt dan in de laboratoria der verschillende merken. 3. Een gevel prijs voor nieuw-werk, vanaf de begane grond kost: half steen per m2 stenen 35,steens per m2 stenen 60, Fundering kost: 45,per m2 stenen; steens 80,per m2 stenen. Stadhuis op stelten. Graag zou ik van u vernemen waar „Stadhuis op stelten" gespeeld wordt, aldus T.-I. M. De televisie-uitzending „Stadhuis op stelten" wordt opgenomen in het ge meentehuis te Oudewater. Succulenta. Gaarne zou ik weten waar ik het tijdschrift „Succulenta" kan krijgen en wie de uitgever er van is, vraagt J. V. Succulenta is een maandblad dat uit gegeven wordt door de Ned.-Belgische Vereniging van liefhebbers van cactus sen en andere vetplanten. Redactie: Hof wijkstraat 17, Den Haag. Secretariaat: Hereweg 19, Lisse. Huwelijk. Ik heb kennissen die beiden in dezelfde plaats wonen. Kunnen zij nu in een andere gemeente trou GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B Memoires. Zijn de memoires van kampbeul R. Höss vertaald in het Ne derlands De memoires van Rudolf Höss zgn onder de titel „Zelfportret van een beul" verschenen bij de uitgeverij Kruseman te Den Haag. Prijs 7,90. Jacobswoude. Waar lag het ver dwenen dorp Jacobswoude? Jacobswoude was een dorp in de Vierambachtspolder aan de Heerenweg van Alphen naar Leimuiden. De lande rijen werden sedert 1661 uitgeveend; het kerkgebouw was al gesloopt in 1586. De nieuwe polder der Vier Ambachten kocht in 1747 de laatste huizen en brak de toren af. Levensonderhoud. Ik ken twee mannen van boven de 70, die van him a.o.w. moeilijk rond kunnen komen. Bo vendien is de een lichamelijk gehandi- cap. Wat kunnen we doen? Wanneer de twee broers met de fi nanciële middelen, waarover zij thans beschikken, niet of slechts ten dele kunnen voorzien in de noodzakelijke kos ten van hun bestaan, zouden zij in aan merking kunnen komen voor een uit kering krachtens de Algemene Bij standswet, welke 1 januari j.l. van kracht is geworden. Zij dienen zich te wenden tot de gemeentelijke dienst van sociale zaken en een verzoek tot bg- stand in te dienen. Door ambtenaren van de dienst wordt dan onderzocht, in hoeverre dit verzoek om bijstand rede lijk is. Nieuwe kerk in Delft. Wanneer is de Nieuwe kerk in Delft gebouwd? Weet u nog meer bijzonderheden Het aanvangsjaar van de bouw van de Nieuwe kerk in Delft was 1381. Een bepaalde bouwmeester is niet te noe men. Wel valt te vermelden dat het koor in 1464 is uitgebreid door Jacob van der Borg, de architect van de Utrechtse Dom. De toren heeft met de huidige spits, die van 1875 dateert, een hoogte van 108,75 meter. Deze spits, aanzienlijk langer dan de oorspronkelij ke, werd ontworpen nadat de oude was afgebrand door blikseminslag in 1872. WEMELDINGE Van 28 maart3 april 1965 Vrijdag 2 april: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.14 12.52 5.57 6.43 Maandag 1.29 1.53 7.04 7.32 Dinsdag 2.21 2.48 7.45 8.05 Woensdag 3.06 3.27 8.24 8.36 Donderdag 3.39 4.00 8.56 9.10 Vrijdag 4.13 4.35 9.32 9.43 Zaterdag 4.47 5.10 10.10 10.18 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1