NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BE VELA ND oveRöenkinq OVERTROKKEN KREDIETPATROON jCcLftfyS dia SÜiCLOt 30STE JAARGANG 19 MAART 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRU3NINGEN J. M. C VAN DER PEYL - KRUININGEN Beter zien en er beter uitzien Fa. D. Pieterse - Wemeldinge BINNENVERI NG fioof/llf/// SCHUIMRUBBER HAZET-FABRIEKEN J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Land- en Tuinbouw Onrustige Zenuwen? PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE No. 42 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01180) 881 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Toen spogen zg in Zijn aan gezicht, en sloegen Hem met vuisten; en anderen gaven Hem kinnebakslagen, zeggende: Pro feteer ons Christus! Wie is het, die U geslagen heeft? Mattheüs 26 67, 68. Een profeet, krachtig in werken en woorden, voor God en al het volk: zo heeft Jezus onder ons gewoond. Hij overtreft verre al de profeten, die vóór Hem geweest zijn, en dat waarlijk niet alleen door de kracht van zijn profetische getuigenis, waarin Hij de volle raad Gods tot onze zaligheid verkondigde, maar boven alles, omdat Hij zelf de in houd is van Zijn boodschap. Alle andere profeten wijzen als met uitgestoken vin ger op Hem; Hij kan zeggen: „Heden is deze Schrift in uwe oren vervuld". Na Zijn terdoodveroordeling door de Joodse Raad wordt Hij juist in Zijn ambt als profeet op de laaghartigste wijze bespot; zij spuwen Hem in het ge laat, zij slaan Hem met vuisten; zij werpen een doek over Zijn gelaat en ge ven Hem slagen, zeggende „Profeteer ons Christus! Wie is het, die U gesla gen heeft?" En daarmee onteren en verwerpen zij Hem als profeet, die nog daareven zijn kloeke belijdenis voor de hogepriester heeft afgelegd. Bespot als profeet: maken wij het be ter dan die verontwaardigde Joden? O zeker, wij doen het fatsoenlijker, wg prijzen de heerlijke woorden van Chris tus, wij geven hoog op van Zijn predi king. Maar hoe is de praktijk van ons leven? Laat ik het heel concreet mogen MET EEN BRIL VAN il/LLEGEN K.p.llt Z.-B. T.l. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. vragen: hoe is onze levenshouding te genover onze vijanden, die wij immers naar Jezus' woord moeten liefhebben, en voor wie wij moeten bidden? Wat maken wij van zijn: „Oordeelt niet, op dat gij niet geoordeeld wordt"? En is ook bij ons aanwezig dat geloof in Zijn persoon en werk, dat Hij eens genoemd heeft het enige, wat aan God behaagt? Ik zou zo kunnen doorvragen; eigen lijk is het hele Evangelie één vraag aan ons gericht door de grote Profeet, de vraag om ons hart en om onze liefde. Waarlijk, die verblinde Joden zijn onze naaste familie. Zijn H. Geest alleen kan ons van harte gewillig en bereid maken om naar Zijn stem te luisteren en Hem te ge hoorzamen. Het gebed om die Geest is het rechte antwoord op de vraag van het Evangelie. Leer mij naar Uw wil te hand'len; 'k zal dan in Uw waarheid wand'len; neig mijn hart en voeg het saam naar de vrees van Uwe naam. (Uit een Dagboek) BUURMAN MUURRAM Dat het tussen deze buren niet boter de was voor iedereen in de rechtszaal duidelijk zichtbaar. Zij wierpen elkan der boze blikken toe: als blikken had den kunnen doden, had men op hetzelf de moment twee burenlijken zien lig gen. Desondanks kwamen deze lieden voor de groene tafel omdat zij op een ge geven ogenblik een onuitblusbaar ver langen naar elkander hebben gehad. Hoe zou men het anders moeten verklaren, dat de een dwars door de muur heen bij de ander probeerde te komen? Dit alles is geschied op de avond van de verjaardag van de buurman links. Na tuurlijk woonden zij samen in hetzelfde huis. Als er geen samenwoning was zou de politierechter geen werk hebben. Nu geviel het dat buurman links zijn verjaardag vierde. De bakker had een taart gebakken met drie zwaantjes en allerlei barokke versieringen. De buurt werd genodigd het festijn mee te be leven. De glazen stonden op tafel en met behulp van geestrijke vochten was de gezellige stemming ontstaan die de' Nederlandse verj aarspartijtjes ken merkt. Maar buurman rechts was niet op het feest genodigd. Met een gezicht, niet ongelijk aan het onvriendelijke uiter lijk van de bison in de dierentuin, stond hij in de gang van zijn woning op een afstand het opgewekt gesnap van de feestvierders aan te horen. Hij begon te roepen dat men zich stil diende te hou den omdat hij niet kon slapen. Niemand hoorde daar iets van in het feestelijk tumult. De verjaardagsvierders gingen voort met kwinkslagen, drinkglazen, danspassen en grapjassen. Nu begon buurman rechts zich lang zaam maar zeker verder op te winden. In zijn schuur had hij een tweedehands dwarsligger van de spoorwegen liggen. Die sleepte hij naar de gang. Vervolgens rekwireerde hij zijn echtgenote. Samen beurden zij de dwarsligger op. En enke le seconden later stokte plotseling de opgewekte kout van de verjaardagsvisi te. Een doffe dreun had de woning doen sidderen, en enige kalk dwarrelde van de zoldering neer in de borrelglazen. Nog was de gedachtenwisseling niet hervat, toen een tweede dreun de ra men deed rinkelen. Wat hier geschiedde was duidelijk: buurman rechts had het nuttige instrument van de spoorwegen gebruikt, zoals men dat in de middel eeuwen met een stormram placht te doen. Zoals de middeleeuwers de muren van de belegerde veste rameiden, zo ging hij het houten tussenschot in de gang te lijf. Hij deed dat met overleg en grote kracht. Toen de geschrokken feestgangers de gang in dromden vlo den hun de splinters om de oren en te gelijk zagen zij dwars door de muur de dwarsligger op verjaardagsvisite komen. Even later probeerde buurman rechts zich een weg te banen door stofwolken en versplinterde planken. De schade bedroeg bijna honderd gul den en die zal de woeste buurman rechts aan de huisbaas moeten vergoe den, hoewel hij beweerde dat de jarige buurman links regelmatig melkbussen door de ruiten werpt. Bovendien kre gen buurman rechts én buurvrouw rechts elk een week voorwaardelijk als ver zekering in geval van een volgend ver- jaarspartijtje en een tientje boete om het af te leren. „Ik begrijp niet", zei de officier, „hoe iemand zó verlangend kan zijn naar de verjaardag van zijn buurman, dat hij dwars door de muur gaat om er te ko men". WILLY H. HE1TLING (Nadruk verboden) MIDDENSTAND IN HET NAUW In een belangwekkende beschouwing in haar jaarverslag over 1964 heeft de Ned. Middenstandsbank aandacht ge schonken aan de invloed van de gelden de kredietbeperking op het midden- en kleinbedrijf. De thans in grootte derde bank van Nederland begint met te stel len dat elke kredietbeperking discrimi nerend werkt in die zin dat de op kre diet aangewezen bedrijven hierdoor het sterkste worden getroffen. In de voorgaande beschouwing wordt dan vastgesteld dat het midden- en kleinbedrijf in verhouding veel sterker op krediet is aangewezen dan het gro te. Dit laatste heeft immers andere mo gelijkheden om in haar behoefte aan li- kwide middelen te voorzien. In de eer ste plaats heeft het grootbedrijf meestal eigen reserves, die zonodig kunnen wor den aangesproken. Komt het niettemin tekort, dan staat de weg open naar de kapitaalmarkt. De lasten van een kre diet zijn daarbij steeds vast, terwijl bij een aandelenemissie alleen dividend be hoeft te worden betaald als er winst wordt gemaakt. Zwakste positie. Hierdoor wordt voor het klein- en middenbedrijf al zonder meer een zwak kere positie geschapen. Is het tijdstip niet gunstig voor een aandelenuitgifte, dan kan voor het grootbedrijf de weg bewandeld worden naar een obligatie lening of een grote onderhandse lening via een institutionele belegger. De rente voor deze langlopende lenin gen is lager dan die van een middel lang krediet, om niet te spreken van de hoge lasten verbonden aan een kort kre diet. Gezien de geringere soliditeit van vele middenstandsbedrijven zijn zij dik wijls gedwongen op korte termijn een zware aflossingsplicht te aanvaarden. Al weer een reden waarom kleinere be drijven onder een voortdurende zware last gebukt gaan. Voortgaande in haar analyse stelt de Middenstandsbank vast dat juist in deze tijd de behoefte aan aanvullende midde len zo groot is. Als oorzaken worden genoemd de geweldige concurrentie, de gestegen eisen van de consumenten, de assortimentsverbreding, de mechanise ring enz. Onrechtvaardig. Het komt de steller van het stuk voor, dat het midden- en kleinbedrijf in ver houding minder schuldig is aan de mo netaire evenwichtsverstoring dan werk gevers en werknemers in grote bedrij ven. Niettemin krijgt men toch de ge volgen van die verstoring op oneven redige wijze te dragen. Met het scheppen van gelijke kan sen heeft dit alles niets gemeen. Aan gezien die gelijke kansen een hoeksteen vormen van de financieel-economische politiek van de overheid, moet daar volgens de Middenstandsbank iets aan worden gedaan. Een oplossing zou kun nen worden gevonden door de ombuiging van de politiek van kredietrestrictie in een meer gedifferentieerde richting, waarbij voor midden- en kleinbedrijf minder strenge maatstaven zouden moe ten worden aangelegd. Het totaal-effect van de kredietbeperking behoeft hier door niet wezenlijk te worden aange tast. In de praktijk zouden er voor klei nere kredieten minder strenge maat staven moeten gelden. het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Steeds meer krediet. De Middenstandsbank heeft in het afgelopen jaar haar zaken aanzienlijk uitgebreid. Het krediettouw was tot het uiterste gespannen. Hierdoor is bewezen dat een steeds groter deel van het (klei ne) zakenleven op krediet drijft. Voor een bank moge dit een gunstige ont wikkeling zijn, voor het bedrijfsleven is dit een open vraag waar zonder meer geen antwoord op te geven is. De con clusie dat veel bedrijven toch in een zwakkere financiële positie komen te verkeren, is beslist niet ongerechtvaar digd. Wij spreken nu nog niet eens over dat gedeelte van het zakenleven dat zijn behoefte aan vreemde middelen in het geheel niet bevredigd zag omdat de kre dietaanvraag bij banken werd afgewe zen. Deze bedrijven scharrelen voort in grote moeilijkheden. Zij zien de moge lijkheden van de concurrentie vergroot. Zg" worden stap voor stap naar de on dergang gedrongen. Ongeveer twee weken voor dit ver slag verscheen de Kredietbeschikking Midden- en Kleinbedrijf 1965. Hierbij worden de grenzen van de kredieten met staatsgarantie aanzienlijk verruimd. Voor enkele kredieten betekent dit een veruiming van 80.000,- tot 150.000,-. Participatie. Ook wordt nu de gelegenheid geboden tot het openen van z.g. participatiekre dieten, waarbij jonge ondernemers zelf maar 5 van het te investeren ver mogen behoeven te bezitten. Daarop wordt dan een krediettoren gebouwd. Houden wij deze kredietbeschikking tegen het licht van de hartekreten van de Middenstandsbank, dan is er weinig fantastie voor nodig om na te gaan dat er in de praktijk van een ruimere kre dietverlening nauwelijks sprake zal kun nen zijn. Bij dit alles komt nog de wetenschap dat veel kleinere ondernemers toch al niet zozeer te vinden zijn voor het aan vaarden van hoge kredietlasten. Deze opvatting wordt nogal eens ouderwets genoemd, maar zij is in feite economisch volkomen juist. In wezen heeft onze middenstand geen behoefte meer aan ruimere kredietkan sen. Innerlijke versterking van de klei nere bedrijven kan in de eerste plaats bereikt worden door kansen te scheppen voor de vorming van meer eigen ver mogen. Ongezond. In diepste wezen zijn kredieten met staatsgarantie op zichzelf al ongezond. Zij zijn goed voor aanloop van een be drijf, niet om er continuïteit op te bou wen. Er is een dringende behoefte aan fundamentele versterking van het mid den- en kleinbedrijf. Daarvoor is eigen vermogen nodig. Deze gedachte past trouwens volkomen in de wensdroom van de regering, die bezitsvorming als hoofdthema heeft. Onze gedachten blijven derhalve gaan in de richting van het scheppen van meer belastingvrije reserve-mogelijkhe den voor de middenstandsbank. Het is bijzonder moeilijk deze te verwezenlijken zonder aantasting van het beginsel der fiscale rechtsgelijkheid. Toch is het de moeite waard hier bepaalde risico's te aanvaarden. Het gebruik van belastingvrije re serves voor investeringsdoeleinden hoeft immers niet te betekenen dat een klei ne ondernemer daarmee belastingvrije bestedingsmogelijkheden krijgt. Die kun nen hem evengoed worden onthouden. Het gaat ons om de dringend nood zakelijke financiële versterking van het kleine bedrijf, dat onmisbaar is voor een gezonde macro-economische struc tuur. Die versterking moet de gemeen schap een offer waard zijn. Wanneer zal dit inzicht doorbreken? (Nadruk verboden) Drs. MIERLO DE KALITOESTAND VAN HET GRASLAND Bij het punt „kalibemesting" zgn twee dingen van belang: de grasproduktie (de voederhoeveelheid van het eigen bedrijf) en de gezondheid van het vee. Legt men teveel nadruk op het laatste, dan komt de grasproduktie in de verdrukking, tot schade van de bedrijfseconomie. En dit werkt dubbel op. Laat men de K-bemesting weg, of beperkt men deze tot het uiterste, dan daalt de kalitoe stand van de grond. Op het zand gaat dit vlug, op veengrond gaat dit geleide lijk. Maar als de kalitoestand daalt, daalt ook het K-gehalte van het gras. De koe neemt minder op, maar geeft ook minder terug. De organische mest, stalmest en gier, gaat minder kali be vatten. Rekent men nog met de oude nor men: zoveel kali met organische mest, een klein beetje erbij met kunstmest dan treedt al spoedig een „tekort" op in het gras. De grasproduktie loopt terug. Minder voeder van het eigen bedrgf. Meer aankoop. Het netto-overschot daalt snel. Het is daarom goed de kalitoestand van de grond degelijk in de gaten te houden. De bij het grondonderzoek ge adviseerde hoeveelheid is dan steeds zonder meer noodzakelijk. Een tekort In het gras wreekt zich in de produktie. Minder voer, meer aankoop. Een een voudig „letten" op de kalitoestand van uw grond, kan dit voorkomen. Mljnhardt'f Zenuwtabl»tfn ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zgn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakeiykheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Vetvlek. Hoe krijg ik een vetvlek uit mijn jabo vloerbedekking? Ik heb al van alles geprobeerd. De middelen die u hebt geprobeerd, zijn op zichzelf wel goed. Tetra is een vetoplossend middel en ook uitstrijken op grauw papier is een goed middel. U kunt het nog eens proberen met vlek- kenpasta of tapijtshampoo. In elk geval is zo'n grote vetvlek hardnekkig en boekt u vaak niet bij de eerste poging succes. De behandeling dus maar en-, kele malen herhalen, dan zal de vetvlek wel verdwijnen. Lotto. Als ik een prijs win in de Duitse lotto, moet ik dan belasting be talen als ik het geld over laat maken naar Nederland? vraagt B. R. Als u een prijs gewonnen hebt in een Duitse loterij, kunt u het loterijbriefje ter incassering afgeven aan een bank instelling, die de prijs voor u zal innen en het bedrag tegen dagkoers aan u zal uitbetalen. U hebt dan verder geen be lasting af te dragen, aangezien loterij belasting wordt betaald (en op de prijs eventueel ingehouden) door degene die de prijs uitkeert. Wel bent u een in cassobedrag verschuldigd. Dit bedrag is vrij gering. Hier te lande wordt, zodra het bedrag binnen is bij de bank, de zaak verder met u geregeld. Huureompensatie. Deze maand word ik 23 jaar en ben ongehuwd. Ik werk in vaste loondienst voor halve da gen bij een advokaat. Ik woon op een kamer en voor zover mij bekend is wordt mijn salaris niet bepaald door een c.a.o. Kom ik in aanmerking voor huur eompensatie Krachtens een beschikking van het college van rijksbemiddelaars heeft iede re werknemer van 23 tot 65 jaar recht op huureompensatie, uitgezonderd enke le categorieën zoals bijvoorbeeld ge huwde werkende vrouwen, die niet als kostwinster kunnen worden aange merkt. O.i. kunt u daarom recht op huureompensatie doen gelden, en wan neer men u die niet uitbetaalt, u wen den tot een vakbond. N eptunus nieuws Ook de laatste competitiewedstryden waren voor Neptunus niet erg succes vol. De eerste wedstrijd van de dames werd verloren met 60 van E.M.M., de tweede tegen Zeeland Sport met 104 met tegendoelpunten van F. van de Pias- se 2 x en L. Minnaard en L. Dronkers- Minnaard elk 1 x. De heren kregen een bijzonder zware pil te slikken; zij ver loren met niet minder dan 257 van kampioen Walcheren. Deze wedstrijd werd wel zeer slecht gespeeld, zonder wissels bleek het uithoudingsvermogen wel zeer ver gedaald te zijn. Voor de doelpunten zorgden Th. de Wee 5 x en J. Weststrate 2 x. WEMELDINGE Van 2127 maart 1965 Donderdag 25 maart: Laatste Kwartier v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.19 6.40 11.50 11.59 Maandag 6.54 7.18 12.28 Dinsdag 7.28 7.53 0.39 1.10 Woensdag 8.04 8.33 1.23 1.52 Donderdag 8.53 9.29 2.09 2.40 Vrijdag 10.01 10.44 3.06 3.42 Zaterdag 11.25 4.22 5.17 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1