MASKERS DOELTREFFEND RATTENVERDELG1NGSMIDDEL ONTDEKT I Tavi'c II" Eens schudt het leven je wakker SCHEEPVAART VEREENIGING ZUID lianaschool 1367,35 en aan de chr. ulo school 1622,53 en voor lichamelijke oefèning aan de uloschool 2348,94. Omdat de schoolarts in een rapport de akoestiek, vooral in het speel-werklo- kaal zeer slecht noemde, werd door de raad besloten bij wijze van proef een ge- luidsabsorberend plafond aan te bren gen voordat tot grotere verbeteringen wordt overgegaan. Dit vergt een uit gave van 2500,Mevr. A. Koeman- Grootjans, die thans reeds als tijdelijk werkster optreedt, werd benoemd tot schoonmaakster van het gemeentehuis. De voorschotten op de vergoedingen be treffende het vakonderwijs bij de ulo werden vastgesteld op 2400,voor de vrouwelijke handwerken en 4300,: voor het vak lichamelijke oefening. Voetbal, Een 33 gelijk spel was. het resultaat van de wedstrijd die het tweede elftal zaterdag tegen de „Meeuwen" speelde. Mocht er iemand getwijfeld hebben aan de superioriteit van onze A-junioren in de wedstrijd tegen Wemeldinge A I, dan zal deze wel schrikken bij het vernemen van de uitslag: een 110 overwinning! WAARDE Voetbal. Waarde Inspeelde zaterdag j.l. tegen Heinkenszand en verloor deze wedstrijd met 43. -v rvny aW) -ja /rfjy ."ISSf éi.' jO Opbrengst Kerkbouvvaktie, v«.. ij, d -V ilCJX.K- vyi De Kerkbouwaktie 1964 heeft alhier 2983,50 opgebracht. Gemeenteraadsvergadering. In de dinsdagavond gehouden verga dering werd zonder bijzondere opmer kingen de begroting 1965 vastgesteld. De gewone dienst gaf aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 54.850,85 met een post voor onvoorzien van 6.553,49. K#pitaaldienst inkomsten 1.252.158,32, uitgaven 1.110.124,99, een nadelig slot van 145.033,33. Bur gemeester J. D. de Kam noemde de post onvoorzien tQch een somber beeld en zag in dé toekomst het invoeren van verhoging van verschillende belastingen toch nog noodzakelijk. Ten behoeve van aanschaf en uitbreiding leermiddelen voor de o.l. schooi werd een bedrag van 800 beschikbaar gesteld. Goed keuring werd verleend op een verzoek van de Oranjevereniging om ter ge legenheid van de viering van de bevrij ding op 5 mei 1,50 per leerling be schikbaar te stellen voor tractatie der schoolkinderen en 150,voor de Oranjevereniging. Met 5 stemmen voor eh 2 tegen werd goedkeuring verleend om een onderzoek in te stellen naar eventuele mogelijkheden voor de toe- kornst voor recreatie; dit. in samenwer king met polderbestuur en V.V.V. MILJARDENSCHADE DOOR RATTEN In de Verenigde Staten is een pre paraat in de handel gebracht ter be strijding van ratten. Dit nieuwe verdel- dingsmiddel, dat de naam Raticate heeft gekregen ezL(nog) niet in. Nederland be schikbaar is, heeft de merkwaardige eigenschap, zo meldt het maartnummer van „Het Beste uit Reader's Digest", dat hét onschadelijk is voor alle andere diersoorten. Ook de gezondheid van vrij willige proefpersonen heeft na toedie ning van dit nieuwe middel geen nadeli ge gevolgen ondervonden. Jarenlange proeven hebben aangetoond, dat honden, katten, konijnen, kippen, paarden, var kens, koeien, schapen, muizen en zelfs resusaapjes en chimpansees, geheel on gevoelig zijn voor dit preparaat. Het Amerikaanse „Wild Life Research Cen ter" heeft dit verdéjgingsmiddel, dat door een der oudste Amerikaanse phar- maceutische fabriekèh', de McNeil La boratories, is ontwikkeld, „het tot nu toe méést exclusieveFln één keer wer kende dodelijke vergif" genoemd. Grote schade. Men schat, dat het aantal ratten in Amerika even groot is als de bevolking van dit werelddeel. Tot voor kort was er nauwelijks „rattenkruit" tegen deze dieren gewassen, aangezien een ratten- paar elke tweeëntwintig dagen jongen kan krijgen, hetgeen neerkomt op vijf tienhonderd nakomelingen per jaar. Bo vendien heeft men ktinnen nagaan, dat elke rat per jaar voor ongeveer honderd gulden opeet of door besmetting on bruikbaar maakt. Het Amerikaanse Mi nisterie van Landbouw heeft uitgere kend, dat de schade, die jaarlijks door ratten wordt aangericht, gelijk is aan de opbrengst van honderdduizend mid delgrote boerderijen. De rat is een knaagdier, dat móét knagen, omdat anders zijn snijtanden gemiddeld twaalf tot vijftien centimeter per jaar zouden aangroeien. Vandaar dat hij zich met grote vastberadenheid door hout, metaal en zelfs door beton een weg baant en ook op deze wijze grote schade aanricht. Regelmatig komt het, voor, niet alleen in de Verenigde Staten, maar ook in ons land, dat een rat kortsluiting ver oorzaakt in de hoogspanningsnetten, waardoor niet alleen branden uitbreken, maar ook de communicatiemiddelen wor den verlamd en hele ,steden en dorpen zonder elektriciteit komen te zitten. In krottenwijken valt de rat bovendien mensen aan; vaak zijn slapende zuige lingen zijn slachtoffers. Alsof dit nog niet genoeg is, kan hy tot de belang rijkste overbrengers van de gevreesde tyfus en builenpest worden gerekend. Jaarlijks presenteert het dier de Ver enigde Staten een rekening van onge veer vier miljard gulden. Toevallig ontdekt. Het nieuwe preparaat is bij toeval ontdekt. Experts van McNeil waren on geveer vijf jaar bezig met speurwerk, teneinde te komen tot de samenstelling van een nieuw geneesmiddel tegen ar tritis (gewrichtsontsteking). Hoewel een preparaat tot stand kwam, dat de code naam McN 1025 kreeg, bleek aan de hand van proeven, dat dit en nog een honderdtal andere nieuwe samenstellin gen geen bijzondere kwaliteiten bezaten om artritis het hoofd te kunnen bieden. Na enige tijd werden er proeven geno men met McN 1025 om te kunnen vast stellen of het wellicht een gunstige uit werking op de spijsvertering zou kun nen hebben. Men behandelde een aantal ratten en muizen met zes milligram van dit preparaat. Merkwaardigerwijze stier ven alle ratten, terwijl de muizen le venslustig rond bleven springen. Proe ven met grotere doses, tot duizend mil ligram per kilo lichaamsgewicht toe, op ratten en andere dieren genomen, wezen uit. dat alleen de ratten stierven, ter wijl de gezondheid van geen enkel an der dier ook maar enige nadelige in vloed ondervond. Proeven. In een groot aantal steden heeft men in zakenpanden, graanopslagplaatsen en dergelijke, sinds enkele jaren proeven genomen met uitstekende resultaten. Het nieuwe preparaat kan gemakkelijk worden verwerkt in namaak etenswa ren en ook wanneer er andere dieren in huis zijn, heeft men niets te vrezen, hetgeen vooral voor de boeren van bij zonder belang is. Zij behoeven niet meer in angst te zitten over eventuele con sumptie van rattenvergif door hun vee. Een van de vele proefnemingen onder toezicht van het Wildlife Research Cen ter, waarbij duizenden ratten, die een varkensfokkerij onveilig maakten, wer den gedood, terwijl de gezondheid van geen enkel ander dier werd geschaad, heeft dit onder meer uitgewezen. Niet alleen in de Verenigde Staten zelf, maar ook in Frankrijk, Israël en India heeft de Wereld-Gezondheidsorga nisatie van de Verenigde Naties met uitstekende resultaten proeven geno men. Het ziet er naar uit, dat dit nieuw ontdekte verdelgingsmiddel het antwoord zal zijn op de onvoorstelbare schade en ellende, die door ratten jaarlijks overal ter wereld worden aangericht. Van 410 maart 1965 YERSEKE. Huw.aangifte: Carlos Al berto de Jesus Francisco, 30 j. te Am sterdam en Johanna Murre, 17 j.; Hu- bertus Slings, 20 j. te Alblasserdam en Hedwig Evelina Scharrenburg, 22 j. Van 410 maart 1965 KRUTNINGEN. Geboren: Willem Hui- bregt, zv. Laurus Boone en Maatje Boo gaard. Ondertrouwd: Comelis Snoek, 22 j. te Goes en Wilhelmina Jacomina van de Plasse, 19 j. Over de maand februari 1965 KRABBENDIJKE. Geboren: Anna, dv. J. van Iwaarden-Nieuwenhuize; Willem J., zv. N. van Iwaarden-Krijger; Jan C., zv. P. Engelse-Eversdijk; Anthonette C., dv. J. van Damme-van Houdt; Huibrecht J. zv. A. Kaan-Oostdijk. Getrouwd: H. Harthoorn, 22 j. en J. de Bruine, 19 j.; N. Lindenberg, 21 j. en D. Gorissen, 20 j.; J. Boone, 22 j. en M. Tramper, 16 j.; S. Schrijver, 23 j. en N. Ruissen, 22 j. TWEEDE BLAD 12 MAART 1965 Voetbal. Het eerste elftal, dat zaterdag het sterk spelende Hoek op bezoek kreeg, keek met de rust tegen een 02 ach terstand op. Toch wist Kapelle in de tweede helft de balans nog in evenwicht te krijgen. Het snoepte met deze 22 uitslag een kostbaar puntje van kop loper Hoek af. Het tweede elftal, dat op bezoek ging naar A.K.F. H, moest met een 32 nederlaag de thuisreis aan vaarden. Beter deden de juniorenploe- gen het. Het A-elftal won met 01 van Hansweertse Boys, terwijl de B-junioren met 70 op eigen veld de junioren uit Kruiningen de baas bleven. Wielemieuws. De Kapelse amateur wielrenner Dies Kosten heeft het nieuwe wegwedstrijd seizoen goed ingezet. Zaterdag wist hg zijn eerste wegwedstrijd en tevens ook de eerste in België georganiseerde klas sieker van 125 kilometer van Zotteghem naar Gent op zijn naam te brengen. Zijn dorpsgenoot Rinus Hoogerland ein digde in het sterke veld van 102 ren ners op de 39e plaats. Uitvoering jeugdkorps. Zaterdagavond gaf het jeugdkorps „Jong Ons Genoegen" in hotel „De Zwaan" een uitvoering, waarvoor gro te belangstelling bestond. Vijftien maan den geleden werd met de repetities van het jeugdkorps een begin gemaakt on der leiding van de docent van de Zeeuw se muziekschool, dhr. J. F. Mannaert uit Hulst. Een constante groep van 25 jon gens en meisjes is er uit overgebleven, die thans al aardig wat kunnen pres teren. Alle muzikantjes bliezen afzon derlijk een solonummer, terwijl het korps als geheel nog een vijftal nummers ten gehore bracht. Een openingswoord sprak voorzitter P. de Puit. Burgemeester H. G. van Suijlekom sprak een slotwoord. Na afloop van het muzikale gedeelte werd de in 1952 opgenomen dorpsfilm vertoond. Jaarvergadering kleuterschool. De christelijke kleuterschool „Samu el" te Kapelle hield in haar schoolge bouw „Hummelhonk" de jaarvergade ring en ouderavond. Na een welkomst woord van voorzitter M. J. Groenleer, werden de jaarverslagen uitgebracht. Hieruit bleek dat het een goed jaar was voor de school. Bij de bestuursverkie zing werden mevr. Potter-Duijnhouwer en dhr. M. J. Groenleer herkozen. In de vakature van dhr. J. M. Huissoon werd wegens inkrimping van het bestuur niet meer voorzien. Dhr. Huissoon werd dank gebracht voor het vele dat hij in de 15 jaar, dat hij bestuurslid was, voor de school heeft gedaan. Na de pauze wer den de talrijke bezoekers bezig gehouden met het maken van werkstukken. Dit gebeurde onder leiding van de kleuter leidsters. Men kreeg hierbij een indruk hoe het leven op de kleuterschool reilt en zeilt. Auto's botsten. Op de hoek Kerkplein-Biezelingse- sïraat had dinsdag een botsing plaats door LEIDA GRAAFLAND 3) Werken aan de opbouw, had de oude burgemeester, die dezelfde dag weer op het gemeentehuis was teruggekeerd, ge zegd. Dat was voorlopig ieders parool. Er kwamen mondjesmaat weer wat kolen en Dolf had een oude legerauto gekregen, waarmee hij weer begon te rijden door de omgeving. En toen kwam het bericht, dat Dolf Borger en Roelie Grand aangetekend waren. De afkondi ging van hun voorgenomen huwelijk was voorgelezen. Waardoor de dorps gemeenschap weer voldoende stof had tot praten, omdat het nieuwtje van de bevrijding er nu wel zo langzamerhand af was. En wat moest je daar nu van zeg gen? 43 en 21 jaar, dat was eigenlijk geen verhouding. Aan de andere kant, de geruchten gingen, dat de zaak van de oude Grand zo ongeveer failliet was Je snapt het niet; had die man dan in de goede jaren niets overgespaard? Nooit beter geweten als dat Grand er wel warmpjes bij zat. En nu was er, volgens zeggen, niet eens geld om voor raden in te slaan. Ze hadden Grand al eens opgebeld en gezegd, dat hij weer kon leveren, maar Roelie, die de telefoon aannam, had vriendelijk bedankt voor de opdracht, maar tot haar spijt kon ze nog niet le veren. Of men nog even geduld wilde hebben De mensen hadden er het hunne van gedacht. De schuren van Borger waren al weer half gevuld, maar bij Grand lag nog geen stukje steenkool. Misschien maakte Grand zich niet meer druk. Tot het bericht kwam, dat hij toch nog plot seling was overleden. En nu, in juni, werd ineens bekend, dat Dolf Borger met Roelie Grand ging trouwen. Snap daar nu maar wat van. Die jongen was twee keer zo oud als Roelie en begrijp jij nu, wat dat kind in die Borger ziet? Of zou het om de centen zijn? De mensen gisten en feliciteerden Dolf Borger, als ze hem tegenkwamen en Dolf dankte glimlachend, doch maak tussen een bestelauto en een personen auto. De van het Kerkplein komende bestelauto, bestuurd door C. B. T. uit Heinkenszand, verleende geen voorrang aan de vanuit de Biezelingsestraat na derende personenauto bestuurd door me juffrouw J. M. v. d. H. uit Kapelle. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Beide voertuigen werden licht be schadigd. Schoorsteenbrandje. Donderdagmorgen omstreeks acht uur moest de brandweer uitrukken voor een schoorsteenbrandje dat was ontstaan bij de familie B. in de Biezelingsestraat. Met het vegen van de schoorsteen wist men het euvel te verhelpen. De brand weer, die vlug ter plaatse was, had het zaakje binnen het uur onder de knie. Bijeenkomst bejaarden. Onder voorzitterschap van dhr. C. v. d. Kuijl hield de bejaardenbond in het sportgebouw de jaarvergadering. Uit het jaarverslag van secretaris L. van Liere was te horen dat het ledental is gestegen tot ruim 230. De boeken van penningmeester L. Verhulst sloten met een batig saldo. In de vakature van de heer L. Verhulst, die zich niet meer her kiesbaar had gesteld, werd gekozen de heer M. C. Slootmaker. Tot lid van de kascontrolecommissie werd dhr. Jac. Cabboort benoemd. De middag werd verder in gezellige sfeer doorgebracht met verloting en film. Gedraaid werden o.m. de films over de strijd en bevrijding van Walcheren. ADVERTEERT IN DIT BLAD PREDIKBEURTEN Yerseke Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. H. R. J. Reijenga. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. E. Booy. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. D. de Jonge. Geref. Gem. in Nederland Langeville 31 10, 1.45 en 5.45 uur: Leesdienst. R.K. Kerk, Langeville 39 Eucharistieviering zondag 8 en 10 uur. Leger des Heils Heiligingsdienst 10 uur. Zondagsschool 13.15 uur. Verlossingssamenkomst 18 uur. Leiding: Kapiteine F. A. G. de Klark. Kapiteine E. Berman. Wemeldinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. B. Zoodsma. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. J. L. Hoogkamer. Vrij Evang. Gemeente 10 en 2.30 uur: Ds. G. van Bruggen. Geref. Gem. 10 en 4.30 uur: Leesdienst. Kruiningen Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. J. H. J. Hoffman. Bed. H.D. 2.30 uur: Ds. G. Blok, Rilland-Bath. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. Koolstra. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Gem. (Stationsstraat 2) 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Hansweert Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2,30 uur: Ds. B. van der Lelie. Rilland-Bath Ned. Herv. Kerk 10 uur: Ds. G. Blok. 2.30 uur: Ds. J. H. Hoffman, Kruiningen Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Geref. Kerk 10 en 3 uur: Ds. D. Sloot. Vrij Evang. Gem. Bath 10 en 2.30 uur: Dhr. Visser. Krabbendyke Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van Leeuwen. Geref. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. J. van der Klauw uit 's-Gravensande Geref. Gem. 9.30 en 6 uur: Ds. W. Suyker. 2 uur: Leesdienst. Waarde Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur: Ds. G. E. Huizing. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. Kapelle Ned. Herv. Kerk 9 en 2.30 uur: Ds. E. P. J. Jebbink. Geref. Kerk 10.30 en 5 uur: Ds. H. R. Juch. Biezelinge Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. A. Sieders. Chr. Geref. Kerk 10 en 2.30 uur: Ds. J. van Dijken. Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 uur: Leesdienst. te ze verder niets wijzer. Dat Dolf al enige weken bij Roelie overhuis kwam, was wel bekend. Dolf had er vast geen geheim van gemaakt. Als fatsoenlijk mens kwam hij er nooit 's avonds laat, alleen maar overdag. En nooit langer dan een half uurtje, drie kwartier. Nu ja, de oude Grand was dood en misschien gaf Dolf het meisje wel adviezen. Tenslotte was hij er toch knecht geweest? Van de nare werkelijkheid wist alleen Roelie Grand zelf alles. Dolf had haar heel voorzichtig aan geleidelijk op de hoogte gebracht. Dat de zaak van haar vader vooral door de oorlog hard achter uit was gegaan. Dat het aantal klanten vrij gering was en tenslotte, dat er geen geld was om nieuwe aankopen te doen. Het beste was, dat Roelie het huis ver kocht en met hem trouwde. Dan zou ze geen zorgen behoeven te hebben en twee kolenhandelaren in het dorp was toch niet nodig. Als vader Grand was blijven leven, nu ja, dan was het anders ge weest. Dan had Grand zelf moeten be slissen, of hij alleen wilde doorgaan of samenwerken met Dolf. Maar nu stond Roelie alleen op de wereld en waar wilde ze van leven? Wat kon ze? Roe lie moest er maar eens rustig over na denken. O ja, er waren nog wat schul den te betalen, maar die zou Dolf wel voor zijn rekening nemen. Daar kon Roelie van opaan, als ze met hem trouw de. Roelie Grand dacht er precies tien dagen over. Reeds de dag, volgende op het aanzoek van Dolf, was ze naar de pastoor gestapt en had gevraagd wat hij er van dacht. Ze zette de hele si tuatie uiteen en erkende, dat er geen geld meer was om voorraden in te slaan. En Dolf kende ze immers al zo veel jaren? Jawel, maar dat was een moeilijke opgaaf voor meneer pastoor. Hij mocht die hardwerkende Dolf Borger wel, die altijd nog kans had gezien om in de don kere oorlogswinter een paar zakjes ko len op de pastorie te bezorgen. En die een flinke schep geld had geschonken voor het bouwfonds van het Dorpshuis. Borger behoorde langzamerhand tot de notabelen van het dorp en daar moest je rekening mee houden. Als het inder daad zo was, dat de oude Grand niet veel meer had nagelaten dan een eigen huis en wat schulden, dan zou dit een prachtige oplossing zijn voor Roelie. Waarbij nog kwam, dat ze uit maat schappelijk oogpunt bezien een schitte rend huwelijk deed. Goed, laat die Bor ger heel wat jaartjes ouder zijn, maar de pastoor wist wel van meer huwelij ken met een groot leeftijdsverschil, die toch goed waren. Hij had zorgvuldig zijn woorden ge kozen, toen hij tenslotte antwoordde: „Kind, ga je hart te rade. Houd je van hem? Vergeet niet, dat in een huwelijk veel dingen nodig zijn: wederzijds be grip voor elkaar, aanpassingsvermogen, het verdragen van eikaars ondeugden en gebreken, en er moet genegenheid zijn voor elkaar. Je kent hem lang genoeg, want ik herinner me nog, dat hij je vaak meenam, toen je nog maar een peuter was. Op de bok van de wagen. Misschien ken je zijn fouten en gebre ken en goede hoedanigheden veel beter dan ik Overweeg dit alles maar eens rustig en baseer dan daarop je besluit. Want als het moet, zullen er ook wel andere wegen voor je zijn". .Roelie Grand had het advies van de oude pastoor opgevolgd. Dagenlang overwoog ze alle voor- en nadelen, en was tenslotte van mening, dat, alhoe wel ze niet bepaald verliefd was op de grote Dolf Borger, ze hem altijd graag mocht lijden en goede vrienden met hem was. En misschien gaf het feit, dat hij de enige in het dorp was, die zich haar lot aantrok en haar wilde helpen, wel de doorslag. Want Dolf had geld en zij was, hoewel niet bepaald straatarm, toch wel zo ongeveer zijn tegenvoeter. (Wordt vervolgd) voor liet gekostumeerd bal reeds vanaf 55 cent BOEKHANDEL van der peyl - kruiningen I Wl-IlVIflU I «iijc nci nnicwmyi o^uucioci) cut.ii B«OEKDANOEmMyoow(CH TINGSAV0ND VAN DE scheefst vwwmGiHG ZUID die op donderdag 18 maart a.s. in de „Oesterbeurs" te Yerseke plaats vindt. Uw vrouw of verloofde is ook welkom. Aanvang 8 uur. WESTZEEDIJK 401 ROTTERDAM-WEST

Scheldebode | 1965 | | pagina 5