NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq Bronchi letten >3 onderhoudsplicht A3 vWillegen Gzn A 3 vWillegen Gzn 30STE JAARGANG No. 41 12 MAART 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Als een lam werd Hij ter slach ting geleid, en als een schaap, dat stom is voor het aangezicht zijner scheerders, alzo deed Hij Zijn mond niet open. Jesaja 53 7b. Lees eens met deze tekst voor ogen de lij densgeschiedenis onzes Heren, en keer op keer zal het u treffen, hoe juist dit woord de houding van de Heiland be schrijft. O zeker, de Here heeft ook tij dens Zijn smarten meer dan eens ge sproken, maar het was om anderen te helpen of aan de waarheid getuigenis te geven. Doch verder zwijgt Hij; stil laat Hij Zich de handen binden in de hof; zonder verzet laat Hij Zich wegvoeren naar Zijn rechters en straks naar het kruis, stil als een lam, stom als het ge plaagde schaap. Kajafas ergert zich aan dat zwijgen en Pilatus verwondert er zich over; de soldaten hebben al gauw de pret er af, zulk een misdadiger te plagen en zij slaan Hem met de stok op het hoofd. En de menigte moet niets hebben van zulk een man en schreeuwt het woedend uit: „Neem weg! Neem weg!" Zie het Lam Gods, dat de zonde der wereld wegdraagt! Vanwaar dit zwijgen, die stomheid? De Here heeft toch vroeger vaak ge sproken, in felle aanklachten zich geuit tegen Farizeën en Schriftgeleerden, of Zijn: wee u! uitgeroepen over Jeruzalem, dat de profeten doodt. Omdat Hij de weg gaat, die de Vader Hem heeft gewezen, en nu kan en wil Hij alleen maar gehoorzamen, enkel maar doen, wat de Vader Hem op draagt. Het behaagde de Here Hem te verbrijzelen, Hij heeft Hem krank ge maakt. En Jezus heeft Zich gebogen on der het heilig recht van God, dat wij vertrapt hadden. Hij lijdt onder een Hem vreemde schuld, maar die Hij in Zijn liefde op Zich heeft willen nemen. Waarlijk, Hij is hier niet een voorbeeld van weerloos heid, maar van gehoorzaamheid. Hij is geen model van geduld en lijdzaamheid, maar de Plaatsbekleder, de Borg. De schapen van de grote Herder wil den in hun zondig onverstand voor her der spelen; toen is de Herder der scha pen schaap geworden, een lam, opdat Hij de verloren schapen weer zou ver zamelen en tot Zijn kudde maken. (Uit een Dagboek) BESTRIJDING VAN DE UIEVLIEG De teelt van uien in ons land is nog altijd zeer belangrijk te noemen. Gezien de hoge uieprijzen staat het wel vast dat deze teelt een grote uit breiding zal ondergaan. Van groot belang is om bij deze teelt alles in het werk te stellen en te komen tot een zo groot mogelijke oogst. Om dit te bereiken zal men in de eerste plaats aandacht moeten schenken aan de bestrijding van de maden in uien, larve van de uievlieg. Tot dusver werd bij de bestrijding van deze parasiet gebruik gemaakt van de gechloreerde koolwaterstoffen met na me dieldrin, aldrin en heptachloor. Dit waren voor enkele jaren ideale middelen, maar nu gebleken is, dat de uievlieg resistent is geworden, zullen nieuwe middelen noodzakelijk zijn. De toepassing van gechloreerde kool waterstoffen is door de Plantenziekten- kundige Dienst, ook op de percelen waar wortelen worden geteeld, verboden. Gelukkig dat door het gebruik van Basudine op basis van diazinon bij een juiste toepassing een uitstekende en af doende bestrijding kan worden bereikt. Om vervluchtiging tegen te gaan, is het noodzakelijk dat genoemd middel di- rekt na het spuiten wordt ingewerkt. VEEL HAARKLOVERIJ OVER... WIE MOET HUURHUIS ONDERHOUDEN De verschillende huurverhogingen wel ke in de loop der tijden zijn ingevoerd, dienen voornamelijk of althans mede om de verhuurders tegemoet te komen in de zo aanzienlijk gestegen kosten van het onderhoud. Van het begin af is het echter een punt van zorg geweest of de verhuur der die verhoogde inkomsten ook met terdaad zou besteden tot het doen ver- gaines t rincfetv G0UD-2ILYER OPTIEK-UURWERKEN TEL.-223 - KRPELLE Z B richten van noodzakelijk onderhoud. Ten einde hem daartoe min of meer te dwin gen werd bij de huurwetswijziging van 1 september 1955 een onderhoudsplicht voor de verhuurder ingevoerd, vergezeld van een strafsanctie in de vorm van ver vallenverklaring van huurverhogingen, waarop hij in normale omstandigheden wel aanspraak had kunnen doen gelden. Niettemin geeft de onderhoudsplicht veelvuldig aanleiding tot conflicten tus sen huurder en verhuurder, die soms zeer hoog kunnen oplopen en de ver schillende huuradviescommissies vaak handen vol werk verschaffen. Wat zegt Burgerlijk Wetboek? Artikel 1587 van het Burgerlijk Wet boek bepaalt, dat „de verhuurder is ge houden het verhuurde goed in alle op zichten in goede staat van onderhoud te leveren. Hij moet daaraan, gedurende de huurtijd, alle reparaties laten doen, die noodzakelijk zijn met uitzondering van degene tot welke de huurder verplicht is". Het behoeft echter geen betoog, dat het vooral de laatste zinsnede van dit wetsartikel is, die aanleiding geeft tot alle mogelijke haarkloverijen tussen bei de partijen. Niettemin is het ietwat verwonderlijk, dat in vele gevallen noch de huurder, noch de verhuurder op de hoogte blijken te zijn van hun verplichtingen met be trekking tot het onderhoud, ofschoon het burgerlijk wetboek toch verschillen de bepalingen over deze materie bevat. Zo komt het nogal eens voor, dat huur der de rekening van de schoorsteenveger aan de eigenaar presenteert, ofschoon art. 1620 van het B.W. uitdrukkelijk be paalt, dat deze kosten ten laste van de huurder komen. Geringe en dagelijkse reparaties zijn eveneens voor rekening van de gebruiker (art. 1619) maar zij komen ten laste van de huisheer, „in dien zij door de vervallen toestand van het verhuurde noodzakelijk zijn gewor den". Het is duidelijk dat deze wetspassage, welke immers voor velerlei interpretatie vatbaar is, gemakkelijk tot meningsver schillen aanleiding kan geven, waarbij elke partij de kwestie natuurlijk bekijkt vanuit de gezichtshoek welke voor hèm het voordeligst is. Wélke plichten? Tot de verplichtingen van huurder kunnen onder meer worden gerekend: kleine reparaties aan het hang- en sluit werk van deuren, ramen en luiken, het herstel van gebroken ruiten, het vegen van schoorstenen en het herstel van be vroren waterleidingen. Bij de beoordeling van de vraag of een woning uit een oogpunt van onder houd aan redelijke eisen voldoet, wordt de algemene onderhoudstoestand beoor deeld. Daarbij wordt er in het bijzonder op gelet of zich belangrijke gebreken voordoen met betrekking tot een der volgende punten: daken, goten, water afvoer, balkons, balustraden en andere uitwendige onderdelen, gas- en elektri sche leidingen, sanitaire installaties, hout- en verfwerk, muren, vloeren en trappen, plafonds, pleisterwerk en voeg werk. In vele gevallen (en dat komt waar achtig niet zo héél zelden voor) blijft de eigenaar in dit opzicht in gebreke. Besluit de huurder in arren moede dan zelf maar de kosten voor onderhoud te betalen, dan kan hij dit aan de huurad viescommissie doorgeven, die in dat ge val de verhuurder verbiedt een bepaal de huurverhoging in rekening te bren gen. Mogelijkheden tot recht. Het ligt natuurlijk voor de hand, dat de huurder, zo hij klachten heeft over de door hem bewoonde woning, zich in de eerste plaats tot de eigenaar wendt. Krijgt hij nul op het rekwest, dan staan hem verschillende mogelijkheden open om recht te zoeken. Het is echter altijd weer verwonderlijk te moeten con stateren, dat vele huurpandbewoners met klachten over onderhoud komen aandraven. Welke mogelijkheden staan de gebrui ker open, wanneer hij meent dat „de huisbaar" zijn onderhoudsplicht niet na komt? In de eerste plaats kan hij zich wen den tot de huuradviescommissie, die, wanneer zij het met de huurder eens is, een verklaring aflegt, welke een ver laging van de huurprijs tot gevolg heeft. Bouw- en woningtoezicht. Verkeert een wcming in een zodanige toestand, dat zij ongeschikt is voor be woning, maar wel door het aanbrengen van verbeteringen daarvoor geschikt kan worden gemaakt, dan kan de be woner een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders, die de eigenaar kunnen verplichten de nodige verbeteringen aan te brengen. Het or gaan dat zich hiermee in de praktijk belast, is de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht. In de derde plaats kan de woning on bewoonbaar ofwel ongeschikt ter bewo ning worden verklaard. In dat geval wordt de huurprijs teruggebracht tot de huurprijs die op 31 december 1950 gold. Tenslotte kan de huurder zich bij eenvoudig rekwest tot de kantonrechter wenden. Bij de griffie kan hij een ver zoekschrift indienen, waarbij de rechter wordt gevraagd een dag te bepalen waarop deze zaak kan worden behan deld. De rechter kan dan, indien hjj de klacht gegrond vindt, de huurder mach tigen bepaalde onderhoudswerken of re paraties op kosten van de verhuurder te doen uitvoeren. In deze procedure is de uitspraak van de kantonrechter bin dend. Beroep is niet toegelaten. Mr. M. VAN OUDWIJCK (Nadruk verboden) jioestdrank in tabletvorm.95ct ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Indexcijfer. Wat verstaat men on der 't zogenaamde indexcijfer, dat vaak wordt genoemd bij overzichten over prijsstijgingen en dergelijke Indexcijfers van de kosten van levens onderhoud weerspiegelen de veranderin gen die de prijzen van goederen en dien sten, aangekocht door stedelijke gezin nen of loontrekkenden, in de loop van de tijd hebben ondergaan. Het index cijfer is gewoonlijk samengesteld uit de volgende elementen: Voeding, kleding, huur, licht, verwarming, verzorging (ook medische) e.d. In Nederland worden de prijsindexcijfers van het levensonderhoud van gezinnen gepubliceerd in 't Maand schrift van het C.B.S. en in de Sociale Maandstatistiek. Zij worden samenge steld op basis van een budgetonderzoek in 1951 in enkele grote, middelgrote en kleinere gemeenten. De gegevens ten aanzien van een stijging van de kosten van levensonderhoud worden ontleend aan dit onderzoek, op basis 1951 100. In december 1964 was het indexcijfer 141 (exclusief verplichte sociale ver zekeringen en loonbelasting of 146 (in clusief sociale verzekeringen en loon belasting) Anturiums. Sinds maart heb ik twee Anturiums die het steeds goed hebben gedaan wat blad en bloem be treft. Sedert 2 maanden echter gaan de stelen van de bloemen scheuren op een hoogte van 10 15 cm en gaan dus na een tijdje dood. Wat moet ik doen? 2. Sinds 23 januari hebben wij twee tor telduiven, die niets anders doen dan ve ren uitplukken. Is dit normaal? En mo gen deze beestjes 's winters buiten staan? Zij hebben een ruim hok en worden 's nachts wel toegedekt. 1. Het doodgaan van uw planten wijst op een of andere ziekte of fouten in de behandeling. Aantasting door bladaaltjes geven bij ernstige aantasting vaak der gelijke misvormingen te zien. Probeer eens te spuiten of te stuiven met een insektendodend middel en tegelijk zor gen voor een vochtige omgeving, dus geregeld spuiten en op een eilandje zet ten. Ook kan groeistagnatie door te la ge temperatuur gepaard met teveel gie ten dit veroorzaken. Bestrijding ligt dan voor de hand. 2. Dit verenpikken wijst ten eerste vaak op ongedierte, dus con troleren. Denk er om op de losse hand zetten, dus niet vasthouden (verenver- lies). Ook kan de voeding daar een grote rol bij spelen. Bedek de vloer van de kooi met een schelpenrand, daar ze hier graag in pikken (afleiding). Ver der liefst gemengd voer, dus niet alleen hennepzaad, dat is te eenzijdig. De kooi moet groot genoeg zijn, liefst 80 x 40 x 60 cm. Controleer ook geregeld de zit- stokken op ongedierte. Trouwring. Als een gehuwde pro testant de trouwring aan de linkerhand draagt, welke betekenis heeft dit dan? Wanneer gehuwde protestanten hun trouwring aan de linkerhand dragen, heeft dat doorgaans geen diepe beteke nis. Het geschiedt veel om praktische redenen, bijvoorbeeld wanneer men het uit oogpunt van zijn werkzaamheden hinderlijk vindt de ring aan de rechter hand te dragen. Of als de ring aan de andere vinger knelt. Krotopruiming. Ik was in het be zit van een dubbele woning, waarvan de helft een paar jaar bewoond is geweest. In die tijd werd de woning onbewoon baar verklaard. De toenmalige huurder is in een gemeentewoning gekomen en het huis is afgebroken. Er is mij van gemeentewege verklaard dat ik nergens vergoeding voor krijg, bijvoorbeeld krot- opruimingspremie of iets dergelijks. Graag zou ik willen weten in hoeverre dit juist is of tot wie ik mij moet wen den. De krotopruimingspremie is een bij drage van het rijk aan de gemeente. Het is echter geen wet van Meden en Perzen dat de gemeente dit bedrag daar aan de bewoner van de op te ruimen krot moet betalen; zeker niet, wanneer zij zorgt dat die bewoner een nieuw huurhuis krijgt. Wij kennen de motieven van uw gemeente verder niet, maar het zal wel zijn redenen hebben dat zij u de premie niet toekent en daaraan kimt u verder helaas weinig veranderen. Des gewenst kunt u zich vervoegen op het gemeentehuis en nadere inlichtingen vragen. Verwantschap. Is Sir Winston Churchill verwant aan ons vorstenhuis? Sir Winston Churchill is niet verwant aan ons vorstenhuis. Gier in sloot. Mijn buurman stort gier in de sloot rondom mijn huis. Tot wie moet ik mij wenden? U kunt zich wenden tot de gemeente gezondheidsdienst of tot het waterschap. Chronisch invalide. Mijn zuster is chronisch invalide vanaf haar kinder jaren. Zij werkt halve dagen, hetgeen moeilijk gaat. Kan zij in aanmerking komen voor een uitkering? Wanneer uw zuster chronisch inva lide is en daardoor niet of moeilijk in staat is in de noodzakelijke kosten van haar bestaan te voorzien, zou zij o.i. in aanmerking kunnen komen voor een uitkering krachtens de algemene bij standswet (groepsregeling invaliden). Het lijkt ons raadzaam dat zij binnen kort contact opneemt met de gemeen telijke dienst van sociale zaken om hier over te praten. Almanach da Gotha. Wie geeft de Almanach da Gotha uit? In 1956 werd een voortzetting van de Almanach da Gotha onder de titel La nouvelle almanac du corps diplomatique aangeboden bij de firma Nqhoff. Zij die hier op intekenden, hebben echter nooit meer iets vernomen. Ter vervanging van de Almanach da Gotha is bij uit geverij Starke in Glückenburg, Duits land, het „Genealogisch Handbuch des Adels" verschenen. Frederik V. Met wie huwde Frede- rik V? Hoeveel kinderen kregen zij? Frederik V, keurvorst van de Palts, huwde in 1613 met Elizabeth, dochter van koning Jacobus I van Engeland. Hij was de zoon van de calvinistische keurvorst Frederik IV en Louisa Juli ana, dochter van Willem de Zwijger. Frederik V en Elisabeth hadden één zoon, Karei Lodewijk. Bij de dood van deze stierf de keurvorstelijke linie van het Paltische Huis uit. Openbaar Kunstbezit. Waar is de Stichting Openbaar Kunstbezit geves tigd Hoeveel bedraagt het inschrijf geld voor de radio- en televisiecursus? Het secretariaat van de Stichting „Openbaar Kunstbezit" is gevestigd: Nieuwlarenseweg 24, Laren N.-H., tel. (02953) 3929. De administratie: postbus 5555, Amsterdam, tel. (020) 732680. In schrijfgeld radiocursus postgiro 1665 t. n.v. O.K. Amsterdam 11,75; televisie cursus postgiro 4180 t.n.v. O.K. Amster dam eveneens 11,75. Europacup. Is er wel eens een fi nale in het tournooi om de Europacup gespeeld, waarbq de wedstrijd onbeslist eindigde, zodat zij moest worden over gespeeld Het is nimmer gebeurd, dat er een finale onbeslist eindigde, zodat de wed strijd overgespeeld moest worden. Doch toen in 1958 te Brussel tussen Real Ma drid en A.C. Milaan de finale werd ge speeld, was de eindstand na de officiële speeltijd nog steeds 22. Er moest toen verlengd worden. In de verlenging slaag den de Madrilenen erin een doelpunt te scoren. Eindstand 32 voor Real Ma drid. 1—ty^rinqen GOUDZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KRPELLE Z B. Neptunusnieuws. In de 4e wedstrijden van Neptunus vorige week zaterdagavond is het niet gelukt tot een overwinning te komen. De eerste dameswedstrijd tegen E.M.M. ruststand 15, eindstand 210, met doelpunten van L. Dronkers-Minnaard en F. van de Plasse. Eerste herenwed strijd tegen E.M.M. III, ruststand 47, eindstand 1114. Hier scoorden E. Min- naard 5 x, J. Weststrate 3 x, T. v. d. Plasse 2 x en T. de Wee 1 x. Tweede dameswedstrijd tegen Olympus, met als ruststand 03 en als eindstand 18. Hier zorgde F. v. d. Plasse voor het enige doelpunt. Tweede herenwedstrijd tegen Walcheren II, dat kampioen werd, ruststand 46, eindstand 813. Hier vonden het doel: E. Minnaard 3 x, T. de Wee 3 x, J. Weststrate en T. v. d. Plasse elk 1 maal. Voor a.s. zaterdag staan voor Neptu nus de laatste competitiewedstrijden op het programma. De dames spelen dan tegen E.M.M. en Zeeland Sport en de heren tegen Walcheren n. Oesterverzending. De oesterverzending over de maand februari 1965 heeft bedragen als volgt: 1964 1965 Nederland 48.286 49.155 stuks België 674.012 426.563 Denemarken 105.000 29.450 West-Duitsland 150.525 61.545 Zwitserland 42.000 42.400 Frankrijk 4.750 6.300 Andere landen 13.646 10.800 Totaal 1.038.219 626.213 stuks WEMELDINGE Van 1420 maart 1965 Woensdag 17 maart: Volle Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 0.41 1.23 6.21 7.02 Maandag 1.58 2.30 7.31 8.00 Dinsdag 2.58 3.25 8.27 8.40 Woensdag 3.45 4.10 9.15 9.25 Donderdag 4.27 4.51 9.58 10.07 Vrijdag 5.08 5.30 10.36 10.47 Zaterdag 5.45 6.07 11.15 11.22 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1