NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq (foor/iif/// >3 oCang.s de sOiaat 30STE JAARGANG No, 40 5 MAART 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN Merkhorlog'es Fa. D. Pieierse - Wemeldinge BINNENVERI NG SCHUIMRUBBER HAZET-FABRIEKEN J. Kole - Yerseke - Tel. 372 Land- en Tuinbouw PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur En het huis werd vervuld van de reuk der zalf. Joh. 12 3. Maria brengt aan Jezus het kostbaar ste, wat zij bezit, een albasten kruik gevuld met de allerduurste zalfolie. En zij schenkt Hem alles, niet een paar druppeltjes, maar de hele inhoud en giet de nardus over 's Heren hoofd en voeten, zodat het hele huis vervuld is van de reuk der zalf. Het is, als wij dit verhaal lezen, nog altijd, of die lieflijke geur in onze neus binnendringt en wij snuiven haar met welgevallen op. Want hier is sprake van liefde, die zich zonder terughouden aan Jezus geeft. Liefde drijft Maria bij haar daad; zij redeneert niet, zij denkt niet aan de aanzienlijke waarde van de olie, zij geeft, aan Jezus; het beste is voor Hem nog niet goed genoeg. Jezus is de Koning van haar hart, haar hemelse Bruidegom; Zijn liefde is haar redding, haar leven, haar ware schat, en de we derliefde, die haar hele persoon heeft in brand gezet, wil nu ook aan Jezus het allerbeste en allermooiste geven, en in echt-vrouwelijke vindingrijkheid heeft zij haar trots, haar albasten kruik ge nomen en spontaan, in eens aan Jezus gebracht. In onze koude wereld, die het hare zoekt en in eigenliefde leeft, heeft Ma ria getoond, welk een liefde Jezus wekt in al de Zijnen. En zeg nu gerust, dat dit een dwaas geschenk was, en dat het geld veel beter had kunnen worden be steed, maar dan staat gij aan de kant van Judas, die er net zo over dacht. Jezus neemt haar in bescherming, want Hij weet, wat achter haar daad schuilt: grote liefde. Daarom vervult de reuk dezer zalf niet alleen het huis waar Jezus toen aanzat, maar deze reuk doorwasemt de ze wereld en dringt door in uw eigen woning en gezin. O, sluit uw deuren niet dicht! Van alles, wat gij doet, blijft tenslotte niets over, maar wat gedaan werd uit liefde tot Jezus, dat houdt zijn waard' en zal blijven bestaan! (Uit een Dagboek) DE STILLE GETUIGE SPRAK De landbouwer knikte opgewekt naar het recht, als iemand die weet, dat ze hem niks kunnen maken. Het feit, dat hem voor de groene tafel bracht, ont kende hij. En hij had de bewijzen van zijn onschuld meegebracht. De man moest terecht staan, omdat hij clandestien een schuurtje zou heb ben geconstrueerd, een vernuftig doch weinig sierlijk samenstel van afbraak planken en tweedehands dakpannen. De ze compositie had hij in zijn weiland ge plaatst zonder de vereiste schriftelijke toestemming van het college van B. en W., en dat kan niet in een geordende samenleving. De wakkere agrariër had er een han dig smoesje op bedacht. „Dit", zei hij met plechtige zwier, ,,is geen nieuwbouw. Die schuur staat er al wel zeventig jaar en misschien al wel langer, want mijn grootvader moet hem in zijn jonge dagen hebben gezet. En ik heb dat ding alleen maar wat opge lapt". Vrijmoedig glimlachte hij tegen presi dent en rechters. Straks zou hij thuis wel demonstreren, hoe hij het de heren eens even had verteld. De verdachte was er van overtuigd, dat zijn verdediging afdoende zou zijn, want hij had nog iets achter de hand ook. Dat was een stille getuige; een brief, geschreven door een schilderes. Die had een schilderij gemaakt van het bouwsel in die periode van onze vader landse geschiedenis, toen men nog geen vergunning nodig had voor het plaat sen van optrekjes van afbraakhout en tweedehands dakpannen. En dat was toch wel een afdoend bewijs voor zijn stelling, dat de schuur uit grootvaders dagen dateerde, vond hij. Het ontlastende schrijven ging van hand tot hand en de rechters knikten nadenkend, de verdachte daarentegen triomfantelijk. Maar de officier had ook nog een stille getuige achter de hand, of eigenlijk twee. Hij haalde een pak te voorschijn, gehuld in stemmig bruin pa pier. Daar haalde hij een schilderij uit en een foto. Dat was het schilderij, dat de schilderes jaren geleden had gemaakt. De verdachte mocht het bekijken, het geen hij overigens deed zonder veel ge voel voor de kunstwaarde te tonen. Maar hij herkende het wel. Dat was het oude schuurtje van opa, zei h|j, zoals het al De meest succesvolle Eterna, Pontiac, Stowa, Union ancre, koopt U bij de horloger juwelier lil LLtCBN KAPELLE (Z.-B-) TELEFOON (01102) 223 BEKENDE SERVICE EN GARANTIE wel zeventig jaar is geweest. Plechtig als een medicijnman, die nu een groot wonder gaat verrichten, haal de de officier vervolgens de foto er bij. Die was veertien dagen geleden ge maakt. Daar stond opa's schuurtje ook op. Maar als een beschuldigende vinger verrees daarnaast 't clandestiene bouw werk van afbraakplanken en dakpan nen. Alleen waren de kippen die op het schilderij in bevallige houding over het gras dwaalden, vervangen door een paard. „Mot je nog peultjes?", zei de land bouwer verbouwereerd. H|j probeerde nog wat tegen te sputteren, maar het fundament van zijn verdediging was vol komen ondergraven. De stille getuige van de officier had die van de verdach te volkomen van de kaart gepraat. Het schilderij was afkomstig uit de voor kamer van de parketwachter, die het schuurtje van de foto in het dossier had herkend. Vijf en twintig gulden boete kreeg de man van het schuurtje. Hoofdschuddend ging hij de rechtszaal uit. Tegen der gelijke zwarte kunst bleek hij niet op gewassen. WILLY H. HEITLING (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief W(j willen u met deze adviezen zo goed mogel|jk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Cyclaam en azalea. Hoe kan ik een cyclaam en een azalea overhouden, vraagt M. G. Wanneer de cyclaam uitgebloeid is, zo wegzetten en geen water meer ge ven. In mei de knol uit de pot nemen en opnieuw in goede grond plaatsen. Zo mers kunt u, wanneer het echt zonnig is, de plant gerust met pot en al buiten plaatsen. Wel voor de felle zon behoe den. In september binnenhalen. 2. De azalea is geen gemakkelijke plant om over te houden. Uitgebloeide bloemen en vruchtbeginsels meteen wegnemen om de plant te sparen. Na de bloei zet u haar in een koele, liefst ongestookte ka mer in het licht, minder water geven en de bemesting stopzetten, wel zorgen dat de potkluit niet uitdroogt. De bla derkroon dagelijks besproeien is aan te raden. Na half mei buiten brengen. Zo nodig eerst verpotten in een mengsel van bosgrond of grove bladaarde, turf molm, scherp zand en wat oude mest. Een azalea kan echter, als zij 's zomers goed gevoed wordt, jarenlang in dezelf de pot blijven staan. De pot op een zon nig plekje ingraven of in een bakje met aarde op balcon, plat of dergelijke, in elk geval in de buitenlucht. Meestal zijn groei en bloei weelderiger als ze zonder pot in de volle grond wordt gezet, die van tevoren goed met bosgrond, turf molm en oude koemest werd vermengd. In september weer oppotten in een meer wijde dan hoge pot. Zodra de knoppen zich kleuren de besproeiing van de bla derkroon stopzetten. Wanneer er naast sommige bloemknoppen lichtgroene scheutjes te voorschijn komen, moet u deze „diefjes" nijpen, omdat ze ten kos te van de knoppen de voedselstroom tot zich trekken. Benzine. Wordt er benzine uit steenkool gewonnen? In de oorlog stagneerde de aanvoer van buitenlandse aardolie naar Duits land en de bezette gebieden en daarom moesten de Duitsers die brandstof voor vliegtuigen, tanks, auto's, enz. nodig hadden, deze op een andere manier ma ken. Ze namen bruinkool en waterstof, verhitten deze en kregen toen een pro- dukt dat ongeveer het zelfde bevatte als aardolie. De aardolie moest dan „ge kraakt" worden en zo verkreeg men benzine. Deze benzine was van een slechtere kwaliteit. Tegenwoordig wordt de benzine weer gemaakt door het kra ken van aardolie die uit de grond wordt opgepompt. Nederland kon zich inmid dels grotendeels zelf voorzien uit eigen oliebronnen, waarvan de raffinaderijen te Pernis diverse produkten vervaardi gen, w.o. benzine, smeeroliën en vetten. Het bij dit proces vrijkomende „kraak"- gas wordt weer gedeeltelijk geleverd aan gasbedrijven die het eventueel mengen met andere gassoorten zodat een voor delig „stadsgas" voor verwarmingsdoel einden ontstaat, dat een aantal (cokes)- gasfabrieken overbodig maakte. Blauwe- en goudenregen. Hierbij stuur ik u een blauweregen. Bevat de ze plant giftige bestandelen en is zij in de bloeitijd min of meer giftig b.v. voor kinderen? Dezelfde vraag geldt voor de goudenregen, aldus ab. Van de goudenregen is het bekend dat deze giftig is, dus voorzichtig met kin deren en huisdieren. Van de blauweregen hebben we niets kunnen vinden over de giftigheid hiervan. Toch moeten wij u aanraden ook hiermee voorzichtig te zijn, gezien de grote verwantschap met de goudenregen. Week- of maandbladen. Kimt umij de adressen geven van de volgende week- of maandbladen: „Vogelrevue" en „Avicultura" vraagt J. W. te W. Het redactie-adres van het tijdschrift Avicultura luidt: Uitgeverij C. Misset, Doetinchem. In het handboek van de Ned. pers komt „De Vogelrevue" niet voor. Wel „De Vogelgids" (Postbus 143, Leiden) en „Het Vogeljaar" (Reguliers gracht 9, Amsterdam-Centrum). Big Ben-liedje. Wat is de tekst van het z.g. Big Ben-liedje? De meest gebruikelijke woorden op de West Minster Chimes (kleine afwij kingen bestaan) luiden: All through this hour Lord be my guide, And by Thy power No foot shall slide. Huurprijs. Hoeveel huur mag ik rekenen voor een woning waarvan de huurprijs in 1956 is vastgesteld op 6,25 per week incl. De huurverhoging van 1 april 1960 (20 mocht in beginsel niet worden toegepast op de goedkope woningen, die u verhuurt. De huurverhoging van 1 juli 1964 is echter wel van toepassing op de door u bedoelde woningen. Deze huurverhoging bedraagt voor de ge meente waar u woont 12y2 Voorts kunt u de verhoging van de waterprijs natuurlijk wèl doorberekenen. Kokmeeuwen. Abonnee vraagt be paalde inlichtingen over kokmeeuwen. De kokmeeuwen zaten allemaal in één richting, omdat dit meestal een kwestie is van windrichting, met de kop tegen de wind in. Op een grasterrein zoeken de meeuwen allerlei dierlijk voedsel als wormen etc. In hoofdzaak voeden de meeuwen zich met dierlijk voedsel als slakken, wormen, weekdieren, schelp dieren, enz. 's Avonds trekken de meeu wen naar het binnenland, o.a. de duinen in. Hun collectieve vertrek is te verkla ren door hun instinct. Veelal is er een leider die aangeeft wat er gebeuren moet, ook bij andere vogels die in ko lonies leven. Nu volgen nog enige ge schikte boeken: Vogels van wad en slik, door M. de Jong; Vogelboek voor ieder een, door Ko Zweeres; Vogels waarne men, door Henry Makowski; Prima vo gelboek, door J. E. Sluiters; Thiemes' vogelboek, door Georg Steinbacher. Al deze werkjes zijn bij een goede boek handel te verkrijgen of te bestellen. Gelderse worst. Waar komt de naam „Gelderse worst" vandaan? U vroeg ons hoe men aan de kwali ficatie „Gelderse worst" komt. Hierbij moet u niet zozeer denken aan de worst, maar aan het uitgangsmateriaal. De worst wordt gemaakt van varkens, die op speciale wijze zijn gevoederd. Die voedermethode werd destijds voorname lijk in Gelderland (IJsselstreek) toe gepast. Deze varkens kregen veel meel- kost voorgeschoteld, zodat het vlees een stevige structuur kreeg. Men sprak in dit verband vroeger zelfs van Gelderse varkens. Waar informeren? Ik kom u om raad vragen omdat ik al een tijd niets van mijn dochter uit Canada heb ge hoord. Op al mijn brieven krijg ik geen enkele reactie. Ik ken geen adressen van mensen die in haar buurt wonen, waar ik naar kan schrijven. Maar nu moeten we toch maatregelen nemen. Tot wie moet ik mij wenden om er achter te komen wat er aan de hand is? Wij begrijpen dat u de kwestie zeer ter harte gaat en u niets liever wilt dan zo snel mogelijk iets van uw dochter te horen. Wij raden u aan u te wenden tot het vice-consulaat van Nederland, dat gevestigd is in de provincie waar ook uw dochter woont. Dat lijkt ons voorshands de enige mogelijkheid. Het adres is: Nederlands vice-consulaat, 217 Charlottes treet, C.R. Lorway, Sidney, Canada. Wij hopen van harte dat u hier zult slagen in uw pogingen. Prinses Beatrix. Is het waar dat in de Staatscourant van 31 januari 1938 zou staan, dat bij de troonsbestijging van H.K.H. prinses Beatrix, zij dan zal regeren als Wilhelmina II? Het is beslist niet waar, dat in de Staatscourant van 31 januari 1938 zou staan dat bij troonsbestijging van prin ses Beatrix, zij dan zal regeren als Wil helmina II. Hoe het verhaal in de we reld is gekomen? Toen de prinses werd geboren, stelden journalisten aan een hoffunctionaris de vraag of de prinses, wanneer zij koningin zou worden, ook een van haar andere namen zou kunnen gebruiken. De hoffunctionaris zei toen: „Desverkiezend kan zij als koningin de voorkeur geven aan een andere naam". Let wel, desverkiezend. Bovendien zou zij zich dan bij wijze van spreken even goed koningin Armgard kunnen gaan noemen. In elk geval is in de door u gereleveerde staatscourant de bedoelde passage beslist niet gepubliceerd. het beste bed ooit gemaakt! nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. ONTSMET UW ZAAIZAAD Langzamerhand nadert de tijd om aan het zaaiplan en het zaaien te den ken. Vroeg gezaaid, betekent in het voorjaar meestal goed gezaaid en dik wijls geven de vroege zaaisels de hoog ste opbrengst. Vanzelfsprekend moeten bodem en omstandigheden geschikt zijn, wanneer dit het geval is, is voor sommige gewas sen zoals zomertarwe, gerst en haver vroeg zaaien geen bezwaar. Dat aan het zaaizaad en de keuze van het ras de grootste zorg besteed moet worden, is wel bekend. Daarnaast wordt wel eens uit het oog verloren dat het beste zaad nog niet altijd de zekerheid biedt van een gezond gewas. Dikwijls kan het zaad worden aan getast door ziekten, waarvan de kiem- sporen reeds op het zaad aanwezig zijn, zonder dat men dit met het blote oog kan bespeuren. De gevolgen blijven niet uit en een slechte opkomst met holle stand is het resultaat. Vooral die part|jen zaaizaad welke in het afgelopen jaar door slecht oogst- weer zijn binnengehaald en dus in ster ke mate door kiemschimmels zijn aan getast, dienen te worden ontsmet. Maar dit geldt tevens voor gezond zaaizaad. Er mag geen enkele korrel de grond in die niet ontsmet is, de kosten zijn der mate gering, dat niemand hier risico mag nemen. Het is een groot voorrecht dat de Nederlandse landbouwer een keus kan maken uit zeer betrouwbare ontsmet tingsmiddelen. Naast het oude bekende en nog veel gebruikte Germisan, kan men ook ge bruik maken van de gecombineerde (in secticide) toepassing o.a. het middel AAgradin, deze middelen geven een ab solute bescherming tegen schimmels en insekten. Dit jaar moet weer alles in het werk worden gesteld, om te komen tot een zo groot mogelijke oogst. Ontsmetten van het zaaizaad blijft hiervoor van het grootste belang. Jaarvergadering. De afdeling Yerseke van de N.C.V.B. heeft donderdag haar jaarvergadering gehouden in „De Haven" onder leiding van mevr. De Jonge-de Jonge. Na haar openingswoord hield ze een korte medi tatie naar aanleiding van Joh. 6 115. Hierna werden de jaarverslagen voor gelezen waaruit bleek dat de afdeling op een goed jaar kan terugzien en dat het ledental thans 98 bedraagt. Vervol gens werd door de dames van de be- zoekcommissie verslag uitgebracht van hun ervaringen van 't afgelopen jaar. Aktiviteiten ontplooide de afdeling weer in 't organiseren van bejaardenwerk en diverse collectes. Als bestuursleden tra den af de dames E. Schot-Geuze, Poel man en mej. Z. Stoel. Inplaats van de aftredende bestuursleden werden geko zen de dames E. van Klink-Postma, D. Fileus-Vermeulen en M. Pekaar-David- se. Alle 6 dames werden door de presi dente „gedecoreerd" en de scheidende bestuursleden werden herdacht met een aardige attentie. Hierna zong het koor tje 2 liederen. Na de pauze kreeg mevr. Kamer-van Driel uit Middelburg het woord. Zij zorgde voor een uitstekend verzorgd programma. Erg leuk waren haar stukjes in Zeeuws dialekt en de vertellingen van vroeger, die meest his torisch waren. Het tweede gedeelte van haar voordracht bestond uit „Indrukken uit Parijs". Op humoristische w|jze ver telde ze van haar belevenissen daar. Gezien de reactie's werd het door de aanwezigen zeer op prijs gesteld. Nadat het koortje nog enkele liederen gezon gen had, dankte de vice-presidente, mej. Van de Velde, allen die hebben meege werkt om deze avond tot een succes te maken. Ze besloot de vergadering met dankgebed. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden op 25 maart. Dan zal een lezing gehouden worden over het onderwerp: Huisarts huisvrouw. Dienstuitvoering op Biddag. Op woensdag 10 maart zal het kan toor van de P.T.T. voor de postdienst z|jn opengesteld van 8.3012 uur. De tweede bestelling wordt niet uitgevoerd. Van 1617 uur bestaat gelegenheid tot het afhalen van correspondentie. Open stelling van telegraaf- en telefoondienst zijn ongewijzigd. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand februari werd bij het kantoor Yerseke ingelegd een be drag van 35.733,37, terwijl werd terug betaald 20.484, WEMELDINGE Van 713 maart 1965 Woensdag 10 maart: Eerste Kwartier HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 6.16 6.35 11.38 11.42 Maandag 6.48 7.11 12.09 Dinsdag 7.25 7.48 0.19 12.47 Woensdag 8.05 8.34 1.03 1.33 Donderdag 8.55 9.34 2.02 2.37 Vrijdag 10.12 11.03 3.18 3.59 Zaterdag 11.51 4.49 5.39

Scheldebode | 1965 | | pagina 1