NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID BEVELAND beeld en Merkelijkheid ovepöenkinq Thcdeim, A3 vWillegen Gzn P. A. DE KUNDER Gero^yettes A 3 vWillegen Gzn 30STE JAARGANG No. 39 26 FEBRUARI 1965 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 klokjes LEERT U AUTORIJDEN VLOT EN VEILIG Onrustige Zenuwen? t REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 24Ö3 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Gaat het ulieden niet aan, gij allen, die over de weg gaat? Schouwt het aan en ziet, of een smart is gelijk mijn smart, die mij aangedaan is, waarmede de Here mij bedroefd heeft ten da ge der hittigheid Zijns toorns. Klaagl. van Jeremia 1 12 Wie is hij, die hier zó vreselijk klaagt? Ongetwijfeld is dit de klacht van het verwoeste Jeruzalem, waarvan de muren verbroken zijn en de heilige tempel een puinhoop is geworden. Zonder medelijden gaan de hartstochtige vijanden aan haar ellende voorbg. Maar uit de rokende ru- ine klinkt een felle schrei tot degenen, die langs haar heen lopen. En toch, die per gezien, is deze klacht eerst volle werkelijkheid geworden in de lijdende Verlosser. Alleen Zijn smart is onverge lijkbaar met elke andere smart. In ons leed kunnen wij wel eens menen, dat nie mand ooit zó beproefd is geweest als wij, maar één blik op het kruis van Gol gotha doet de woorden op onze lippen besterven. „Welk lijden blijft bij 't lijden groot, Dat U is wedervaren?" Wat is de oorzaak van deze smart Onze dagtekst spreekt van Gods hand, die ge- GOUD-ZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KBPELLE Z B slagen heeft in grote toom, m.a.w. Je- ruzalems zonde is aan haar gestraft. En alweer, is niet de diepste oorzaak van het lijden onzes Heren de zonde? Maar dan niet eigen zonde, maar de zonde van de opstandige mens. God heeft Hem zonde voor ons gemaakt, één brok zon de, en daarom is op Hem neergedaald de bliksemgloed van Gods heilige gram schap tegen de zonde, en is Hij neerge smeten in de helse verdoemelijkheid der Godverlatenheid. Daarom is Zijn smart met geen andere gelijk te stellen. En dat gaat ons aan, die het oude lijdensverhaal lezen. Wij mogen het kruis van Golgotha niet als toeschou wers voorbijlopen. Het gaat om onze zonde, onze schuld, onze straf. Maar dank zij Gods genade ook om onze vrijspraak, onze gerechtigheid, ons leven, want wie dit woord gelooft, echt gelooft, vindt in Jezus' ondergang zijn redding. (Uit een Dagboek) In de Overheidsuitzending „Mens en Samenleving" hield Dr. G. Hendriks, di recteur bij het Ministerie van Maat schappelijk Werk, een beschouwing over onze visie op de ander. Een van de opvallende verschijnselen van de laatste jaren is de komst naar ons land van grote groepen personen. De redenen hiervan zijn zeer verschil lend. Soms zijn zij in ons land geboren en hebben ze langere of kortere tijd in het buitenland vertoefd. Denkt u maar aan onze landgenoten uit Indonesië, de gerepatri eerden Een andere groep die geheel in In donesië geboren en getogen is, kwam eveneens naar ons land, n.l. de Ambo nezen. Met Suriname en de Ned. Antillen onderhoudt ons land, zoals u weet, nau we betrekkingen. Inwoners van deze landen zijn Rijksgenoten en kunnen zich in ons land vestigen. U hebt de laatste tijd stellig ook ken nis genomen van allerlei berichten over buitenlandse arbeidskrachten. Zij komen voornamelijk uit Italië, Spanje, Grieken land en Turkije. Hun komst houdt ver band met de arbeidsvoorziening. Door de politieke situatie in verschil lende Oost-Europese landen werd West- Europa na de oorlog ook geconfronteerd met een groep van personen, die er de voorkeur aan gaf in de vrije wereld te vertoeven. Zij worden wel aangeduid als politieke vluchtelingen. Tenslotte zou ik nog willen noemen een groep van jeugdige personen uit het buitenland, die voor enkele jaren hier verblijft ten behoeve van hun studie aan een van onze onderwijsinstellingen. Zij komen veelal uit landen, die op dit ge bied nog niet zulke uitgebreide voor zieningen hebben. Evenals de groepen buitenlandse werknemers en politieke vluchtelingen is ook deze categorie van personen uit verschillende nationalitei ten samengesteld. Om u een indruk te geven van de omvang van deze immigratie in ons land geef ik u enkele cijfers: Gerepatrieerden ca. 300.000 Ambonezen 25.000 Vluchtelingen (na 1945) 12.000 Rijksgenoten uit Suriname en de Antillen 10.000 Arbeidskrachten uit het bui tenland 60.000 Studerenden uit het buiten land 5.000 Bepaalde groepen, zoals bijvoorbeeld de arbeidskrachten en studenten, zullen na enkele jaren veelal weer naar hun vaderland terugkeren. Maar het is denk baar, dat anderen hun plaatsen weer tij delijk zullen innemen. De overkomst van deze groepen uit landen waar zij vaak onder geheel andere omstandigheden hebben geleefd en gewerkt, vraagt de aandacht van maatschappelijke organi saties en de overheid. Gelukkig vinden velen van hen vrij spoedig hun weg in onze samenleving; vooral wanneer zij hier geboren zijn zoals vele gerepatri eerden. Personen van andere nationali teit hebben al dadelijk hun taalmoeilijk heden, maar dat niet alleen. Zij hebben bijvoorbeeld ook hun eigen gewoonten, zoals met betrekking tot de voeding, de kan dat bij de betrokkenen onaangena me gevoelens oproepen. Men kan zich gekrenkt voelen door het geringe begrip dat voor de ander in zijn anders-zijn wordt opgebracht. Zij kunnen het gevoel krijgen hooghartig te worden behandeld. In bepaalde gevallen valt zelfs het woord discriminatie. De leden van een groep komen hiertegen soms in verzet met het gevolg dat de afstand tussen ons en de ander weer groter wordt. De vele werkzaamheden voor de op vang en de begeleiding van uiteenlopen de groepen in ons land kunnen in sterke mate aan betekenis winnen door een po sitieve houding van onze samenleving ten opzichte van deze mensen. Het is echter niet eenvoudig stereotiepen, die in de samenleving aanwezig zijn over het denken en voorstellen van ons over de ander, snel te wijzigen. Het is daar om van belang dat het moderne maat schappelijk werk al het mogelijke doet om een onjuiste beeldvorming over de ander bij de bevolking te wijzigen. Een geregelde voorlichting aan brede lagen van het publiek zal daarvoor nodig zijn. Bovendien lijkt het van belang op ge richte wijze voorlichting te geven aan hen die meer dan anderen contact heb ben met deze groepen. Hierbij valt bij voorbeeld te denken aan de Nieuwsbrief, die is gewijd aan de buitenlandse ar beidskrachten hier te lande. Ook het pu bliceren van objectieve gegevens ont leend aan sociaal-wetenschappelijke on derzoekingen kan de bevolking een be ter inzicht geven in de houding en de omgang en de kleding. Voor hen die niet zo snel hun weg in de Nederlandse samenleving vinden, wor den daarom verschillende voorzieningen getroffen en aktiviteiten uitgevoerd. Dat wordt reeds lang gedaan voor onze gerepatrieerde landgenoten uit Indone sië. Ook voor hen die de laatste jaren uit Suriname en de Antillen komen, worden in het kader van de maatschap pelijke opvang en begeleiding, bepaalde aktiviteiten verricht. Hetzelfde ge schiedt voor de hier te lande verblijven de arbeidskrachten uit het buitenland. Het werk voor de opvang en de bege leiding van studerenden wordt, mede door de totstandkoming van een ge meenschappelijke stichting, binnenkort uitgebreid. Maatschappelijke werkers en andere sociale deskundigen, maar ook vele bur gers zetten zich persoonlijk in om naar gelang van de behoeften in iedere groep de bedoelde personen met raad en daad terzijde te staan. Er worden ook publicaties en brochures uitgegeven zowel voor de voorlichting aan bedoel de personen als aan de Nederlandse be volking. Door de overheid en particulie re instellingen worden ook financiële bij dragen verstrekt voor de uitvoering van aktiviteiten op maatschappelijk en soci aal-cultureel terrein. Wat leert nu de praktijk? Dat deze mensen zich in onze samenleving thuis voelen kan in belangrijke mate worden bevorderd door onze gezindheid en hou ding. Velen van ons komen vrijwel nooit in onmiddellijk contact met hen. Bij an deren zullen de contacten maar vluch tig of van zakelijke aard zijn. Wij lezen soms bepaalde berichten over hen in de pers of horen iets vertellen over een on prettig voorval. Op grond van deze be perkte gegevens vormen wij ons een beeld over een bepaalde groep, dit wil zeggen over de ander. Soms is de naam welke aan de groep wordt gegeven, reeds voldoende om dat beeld wat te kleuren. De vorming van zo'n beeld bij ons zelf over die ander heeft het bezwaar, dat het niet alleen vaag is maar ook te weinig gedifferentieerd. Een dergelijk beeld over de andere groep wordt boven dien maar langzaam aangepast aan de veranderingen, die zich in die andere groep toch regelmatig voltrekken. Zo liggen beeld en werkelijkheid vaak ver uit elkaar, dit wil zegggen de denk beelden welke wij ons hebben gevormd, bijvoorbeeld over de arbeidskrachten uit het buitenland zijn maar zeer ten dele in overeenstemming met het werkelijke gedrag van die personen. Dat alles zou niet zo erg zijn, als die beeldvorming bij ons zelf niet in belangrijke mate onze houding ten opzichte van die ander be paalde. De genoemde groepen verblijven in ons land. Zij nemen deel aan ons maatschappelijk verkeer en daardoor kunnen wij op een of andere wijze met hen in aanraking komen. Bij dit per soonlijk contact is het wèl van belang dat wij een juiste houding hebben ten opzichte van de buitenlandse werkne mer, de Surinamer of de vluchteling. Is er bij ons een vooroordeel op grond van sterke vereenvoudiging van feite lijke gegevens omtrent de ander, dan AUTORIJSCHOOL Geen onverantwoorde hoge prijzen Envlug aanvragen Theorielessen met lichtbeelden Vraag inlichtingen Van Randwijckstraat 29 - Yerseke Telefoon 754 - b.g.g. 568 leefgewoonten van de ander. Door bjj de werkzaamheden voor deze groepen zo veel mogelijk ook plaatselijke organisa ties te betrekken, kan eveneens een juis te beeldvorming bij onze bevolking wor den bevorderd. In de naaste toekomst zullen wij steeds meer in contact komen met men sen, die geboren en getogen zijn in een ander land onder geheel andere om standigheden. Zij kunnen verschillen in houding, kleding of huidskleur. In het contact met hen is het goed ons bewust te zijn hoever beeld en werkelijkheid aangaande hen kunnen verschillen. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 15 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met deze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Dagbladen. Wat zijn de 10 groot ste dagbladen van Nederland in volg orde van hun oplaag? vraagt H. C. S. Hoewel het aantal abonnees van de dagbladen nogal fluctueert, is de volg orde van de tien grootste dagbladen mo menteel: 1. Het Vrije Volk; 2. De Tele graaf; 3. Het Parool; 4. Volkskrant; 5. Trouw; 6. Algemeen Dagblad; 7. Haag- sche Courant; 8. De Gelderlander. Voor de twee andere plaatsen komen verschil lende kranten in aanmerking, die elkaar niet veel toegeven wat het aantal abon nees betreft, zoals het Nieuwsblad van het Noorden, De Stem (Breda), Utrechts Nieuwsblad en Haarlems Dagblad. Ten aanzien van Trouw en Het Vrije Volk zij opgemerkt, dat deze kranten in gewes telijke edities verschijnen. Op dit lijstje ontbreken landelijke dagbladen als de Nw. Rotterdamse Crt., Het Handelsblad en De Tijd-Maasbode, die voornamelijk gelezen worden door wat men noemt de culturele elite en wier ongetwij feld groot gezag meer bepaald wordt door het niveau van de lezerskring dan door het aantal abonnees. Inkomstenbelasting. Abonnee L. M. stelt ons een belastingvraag. Wanneer de man niet in de inkom stenbelasting valt behoeft hij niets meer bij te betalen na de van hem en zijn vrouw ingehouden loonbelasting. Gezien de door u opgegeven cijfers blijft hij in derdaad buiten die inkomstenbelasting. Dit geldt echter niet wanneer zij nog méér neveninkomsten, b.v. spaarbank rente of opbrengst eigen woning of iets dergelijks zouden hebben en het totaal van het loon van de vrouw, nadat dit is verminderd met 740,en die neven inkomsten meer zouden bedragen dan 400,—. Dus brutoloon vrouw 786,72 afverwervingskosten 240, vrijstelling 500, ƒ740,— 46,27 Hebben zij nu minder dan 353,28 ne veninkomsten 400,00 46,72) dan vallen zij niet in de inkomstenbelasting. Zouden zij nu wel in de inkomstenbelas ting vallen, dan wordt deze berekend over het totaal van al die inkomsten, waarna de reeds betaalde (ingehouden) loonbelasting weer in mindering komt. Huurkwestie. Ik verhuur een huis met boven- en benedenwoning. De huur- zien van het onderhoud, kan de huur der zich bij eenvoudig rekwest tot de kantonrechter wenden. Bij de griffie van het kantongerecht kan hij een ver- zoekschritf indienen, waarbij de kanton rechter wordt verzocht een dag te be palen waarop de zaak wordt behandeld. Het verzoekschrift moet opgave bevat ten van naam en woonplaats van de verzoeker en van de wederpartij; ver der een mededeling van de vordering en van de gronden, waarop deze steunt. Maar voor u deze stap zet, raden wij u aan de huuradviescommissie te raadple gen en deze te vragen een zogenaamde verklaring af te leggen, die b.v. tot ge volg kan hebben dat de huurprijs wordt verlaagd. 3. Hoewel er een algemene maatregel van bestuur is aangekondigd, waarin be dragen worden genoemd, die aan de bij- standsverzoekende minimaal kunnen worden uitgekeerd (voor voeding b.v. 14,25, voor verwarming 180,van oktober t/m april), behoeven burgemees ter en wethouders zich aan deze mini ma niet per sé te houden. Dat wil zeg gen zij mogen er niet onder gaan, wel er boven. U doet er goed aan een ver zoek tot bijstand in te dienen bij de gem. dienst van sociale zaken, die dan bekijkt hoe groot de behoefte aan bij stand is. Bent u het niet eens met hun besluit, dan dient u een bezwaarschrift in bij B. en W. Reageren die ongunstig, dan bestaat volgens de Bijstandswet het recht van beroep. Hoger beroep kunt u aantekenen bij Gedeputeerde Staten. der van de bovenwoning heeft met een stok met ring, voorzien van leder of iets dergelijks, de afvoerpijp van de gootsteen willen doorsteken en op die manier, dat de afvoerpijp is gebarsten en schade heeft veroorzaakt aan de be- nedenhuurder. Ik word door hem ver antwoordelijk gesteld voor een bedrag, dat veel te hoog is. Wat te doen? De onderhuurder wil mij afpersen, welke maatregelen moet ik daarvoor treffen, is er een instantie, waar ik mij kan ver voegen om die afzetterij de kop in te drukken? aldus N. N. Aangezien de schade kennelgk is ver oorzaakt door schuld/toedoen van de bo- venhuurder, is deze verantwoordelijk voor de ontstane schade en behoeft u dit bedrag dus niet te betalen. Wat uw tweede vraag betreft, geeft u te weinig bijzonderheden om u van advies te kun nen dienen. Als de benedenhuurder u wil benadelen in de huurprijs, dan kunt u zich wenden tot de huuradviescommissie of zo nodig een ontruimingsproces be ginnen wegens wanbetaling. Gebroken ruit, enz. 1. Een grote ruit van ons huurhuis is gesneuveld. De oorzaak is ons onbekend. (Vermoedelijk door voetballende kinderen.) Een nieu we ruit kost 50,Wie moet die 50,betalen? De huurder of de ver huurder 2. De huisbaas doet niets meer aan het huis. Alles is even verf loos. Hoe moet ik handelen in dit ge val? 3. Iemand van 60 jaar, die niet meer in zijn levensonderhoud kan voor zien, wat krijgt deze persoon volgens de bestaande normen van de Algemene Bijstandswet van januari 1965? aldus X. te Y. 1. De kosten van de gebroken ruit zijn voor rekening van de huurder, ten zij u de dader weet te vatten, die dan natuurlijk aansprakelijk zou kunnen wor den gesteld. 2. U meent dat uw huurbaas zjjn on derhoudsverplichtingen niet nakomt. Dan kunt u in eerste instantie de huur adviescommissie raadplegen. Verder ma ken wij u attent op art. 27 van de Huurwet, die van belang kan zgn voor huurders en verhuurders, die een geschil hebben over de wederzijdse onderhouds verplichtingen. Bedoelde bepaling biedt de mogelijkheid van een vereenvoudig de procesgang voor een dergelijk ge schil. Zij komt op het volgende neer: Indien b.v. een verhuurder zich niet houdt aan zgn verplichtingen ten aan- GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B OOK IVIRKI K 10» I ;RüG6flAq Psychologie. Ik heb gehoord dat er 's zaterdags college wordt gegeven in psycholgie. Als dit zo is, dan zou het dus mogelijk zijn om, na het behalen van een Staatsdiploma, gewoon te gaan werken en 's zaterdags een universitaire opleiding te volgen. Is er ook een rich ting filosofie? aldus J. K. De r.-k. leergangen te Tilburg zgn gevestigd in de Willem Il-straat 49. In derdaad staat deze instelling zeer goed bekend en organiseert zij vooral tijdens de week-ends cursussen. Wij dachten dat u er goed aan zou doen een pros pectus bij deze instelling op te vragen, die u zeker zal worden toegezonden. Dan kunt u zelf zien wat de mogelijk heden zijn. Inderdaad worden wel psy chologie en filosofie gegeven, maar u moet niet direkt denken dat dit gelijk staat aan een universitaire opleiding. Een studie in de psychologie aan de universiteit duurt een jaar of 7, 8 en u kunt wel nagaan hoe lang men nodig zou hebben, wanneer men alleen in het weekend college zou volgen en boven dien nog een dagtaak zou hebben. Duitse bladen. Kunt u mij enkele adressen geven van populaire Duitse bladen Enkele min of meer „populiare" Duit se bladen zijn: Berliner Morgenpost, Berlin-Tempelhof, Mariendorfer Damm 13; Rhein-Zeitung, Schloszstrasse 18, Koblenz; Rhur-Nachrichten, Postgasse 4/24, Dordtmund. Haarstukje. Waar kan ik een haar stukje kopen? Het bedoelde haarstukje is in Utrecht verkrijgbaar bij Maison Beek, Korte Jansstraat 2. Mijnhardt'» Zenuwtabletf n WEMELDINGE Van 28 februari6 maart 1965 Woensdag 3 maart: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.01 2.29 7.35 8.00 Maandag 2.54 3.14 8.20 8.34 Dinsdag 3.32 3.51 8.58 9.05 Woensdag 4.08 4.27 9.33 9.38 Donderdag 4.40 5.02 10.05 10.11 Vrijdag 5.14 5.33 10.37 10.42 Zaterdag 5.46 6.05 11.08 11.15 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1965 | | pagina 1