BIPS RIJKSPOSTSPAARBANK BAAYENS DO De Rijkspostspaarbank deelt mede dat thans de volgende rentevergoedingen gelden voor BELEGGING SRï;KENINGEN RPS voor bedragen met een opzeggings termijn van 12 maanden voor bedragen met een opzeggings termijn van 6 maanden YERSEKE Het minimum-bedragwaarmede een beleggingsrekening kan wor den geopendbedraagt f 1000,grotere bedragen afgerond op een veelvoud van f 100Verdere inleggingen dienen te ge schieden in bedragen van f 100of een veelvoud daarvan. Het maximum-bedrag, waarover rente wordt vergoed, bedraagt f50000,—. Nadere inlichtingen aan alle postkantoren en bij de Van Baerlestraat 27, Amsterdam, tel. (020) 73 1271 KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH Raadsvergadering. Voor het laatst in 1964 kwam de raad vorige week woensdag in openbare zitr ting bijeen. Bij de aanvang deelde de voorzitter mede, dat onze gemeente voor 1965 acht woningen is toegewezen. Op voorstel van B. en W. werd een 10- tal subsidie-aanvragen of verhoging van reeds bestaande, afgewezen. Dit als ge volg van de niet sluitende begroting 1965. Besloten werd tot verhuur van de woning Schotte 21, autoboxen en schuur. Aangekocht werd pand Schotte 17 voor 1500,Met algemene stemmen werd dhr. W. Dronkers herkozen als bestuurs lid van de Burg. Inst. voor Maatschap pelijke Zorg. Tegenkandidaat was dhr. M. C. Lindenberg. Met ingang van 1 januari 1965 is het verlenen van bij stand ingevolge de Alg. Bijstandswet overgedragen aan B. en W. Wanneer Maatschappelijke Zorg geen andere taak meer had, dan zou tot opheffing kunnen worden overgegaan. Maar men heeft ook nog de exploitatie van „Vrede- lust". Het gemeentebestuur is van me ning dat de belangen van de bejaarden in- en de exploitatie van het tehuis het beste behartigd worden door een be stuur dat ervaring heeft in deze zaken. Het bestuur blijft onderworpen aan het toezicht van het gemeentebestuur. In 1965 zal een voorsel tot wijziging van de naam en het reglement worden inge diend, evenals een voorstel tot overna me van de bezittingen der instelling voor zover deze niet zijn bestemd voor het tehuis ,Vredelust". Hierna ging de raad over tot behandeling van de be groting 1965. Dhr. Pekaar gaf in zijn algemene beschouwing zijn visie over de politiek van de overheid met betrekking tot de gemeenten, speciaal op financieel gebied. Nu geen hogere bijdrage uit het Gemeentefonds verwacht kan worden, komen veel gemeenten zeer krap in hun geldmiddelen te zitten. Verlaging van belasting moet nu worden omgezet in een verhoging van de gemeentelijke be lasting, zoals havengeld, legesrechten, hondenbelasting en rechten voor de be graafplaats. Hiermede moet getracht worden het geraamde tekort van 51.724,97 te overbruggen. Door dit te kort was het ook niet mogelijk nieuwe kapitaals werk en op de begroting te plaatsen, uitgezonderd de aanschaf van een nieuwe telmachine. Op de begroting drukken natuurlijk de grote uitgaven voor haven en riolering. Het verminde ren van de post herstel straten met 20.000.moet hij betreuren. Voorts vroeg hij aandacht voor het woning tekort, recreatie en ontspanning. Het was hem duidelijk dat het gemeente bestuur onmogelijk enige aktiviteit voor 1965 in het zicht kon stellen, gezién de aanwezige middelen. Aan het slot van zijn betoog sprak hij zijn dank uit voor hetgeen in 1964 tot stand is gekomen, bood namens zijn fraktie alle hulp en steun aan en hoopte op een prettige samenwerking in 1965. Ook dhr. Ge braad moest wat de begroting betreft een even somber geluid laten horen. Dapkbaar was ook hg voor de tot stand gekomen werken. De verbreding der straten ziet hij als een grote behoefte ten aanzien van het steeds toenemende verkeer. Hij vond het jammer dat enke le personen hun medewerking niet spon taan verlenen wanneer er sprake is van het afstaan van voortuintjes enz., hoe wel hiermede toch het algemeen belang gediend wordt. Hij maakt het gemeente bestuur er geen verwijt van dat er geen enkel kapitaalswerk op de begroting voorkomt. Dit is zuiver een gevolg van het ontbreken van de benodigde dek kingsmiddelen. Evenals dhr. Pekaar be treurt hij de vermindering van 20.000,- op de post onderhoud straten. Hij spreekt zijn ernstige bezorgdheid uit dat verdere bezuinigingen het verzor- gingspeil van de gemeente zullen aan tasten. Nog vele belangrijke en noodza kelijke objecten worden opgenoemd zo als vijfde fase riolering, persleiding, bouw- en industrieterrein, toren- en scholenbouw. Met de bede dat God wijs heid zal geven om de gemeente te be sturen op grond van Gods Woord, waar op alleen voorspoed en welvaart te ver wachten is, bood dhr. Gebraad, mede namens zijn fraktie, alle steun en me dewerking aan. Dhm. Sinke, Van de Velde en Boone sloten zich bij de vorige sprekers aan. Op voorstel van dhr. Van de Velde werden bij de behandeling van de begroting slechts de nummers der hoofdstukken genoemd. Dit had zoveel succes, dat de raad in recordtijd door de begroting heen was. Op een vraag van dhr. Comelisse over de post straat verbetering deelde de voorzitter mede dat de post van 6000,gebruikt kan worden om enkele zeer slechte straten door eigen personeel te laten opknap pen. Voorts vroeg hij aantekening dat zijn fraktie tegen de subsidie was van de vereniging BelgiëNederland. De voorzitter dankte voor de vlotte behan deling van de begroting en voor het begrip dat de raadsleden hadden opge bracht voor het opmaken hiervan. Het tekort van 51.724,97 ziet hij eveneens als een gevolg van de overheidspolitiek ten opzichte van de gemeenten. De wo ningbouw blijft een grote zorg. Een toewijzing van 8 woningen is totaal on voldoende. Het aanstellen van een soci aal werker, hetgeen door dhr. Pekaar ter sprake was gebracht, is reeds op gang gebracht in samenwerking met an dere gemeenten. Recreatie en ontspan ning heeft de aandacht van B. en W. Voor het eerst is reeds contact gezocht met het Waterschap voor verbetering van het recreatiecentrum in de Buren- polder. Ontspanning voor de rijpere jeugd zien B. en W. in de eerste plaats als een taak voor de gemeenschap, hoe wel op alle steun en medewerking kan worden gerekend. Schrapping van 20.000 gulden bij de post straatverbetering is de conseqentie van de uitvoering van het 4e rioleringsplan. Bij de rondvraag uit dhr. Pekaar zijn misnoegen dat in het oude gymnastieklokaal aan de Vier- straat een verkeersmaquette zal worden geplaatst. Hij is niet tegen de maquet te als zodanig, maar het gaat hem om de ruimte. Dit is de enige plaats in de gemeente waar leden van de sportver 4% 31% enigingen kunnen trainen. Uit de toe spraak van de voorzitter bleek ook de aandacht voor sport en vrijetijdsbeste ding. Vooral dit laatste acht dhr. Pe kaar belangrijk. En nu wordt de enige plaats ontnomen. Door sport- en derge lijke verenigingen wordt veel gedaan om de jeugd van de straat te houden. Met aandrang verzocht hij B. en W. een an dere plaats voor de maquette te zoe ken. Ook dhr. Korstanje kwam met be zwaren en deed de suggestie van plaat sing in de brandweerkazerne. Dhr. Boo ne opperde toen het denkbeeld om een niet meer in gebruik zijnde oesterloods te benutten voor plaatsing van de ma quette. De voorzitter antwoordde dat niet alle gebouwen hiervoor geschikt zijn. De bezwaren van de raadsleden voelt hg zeer goed aan. Hij is bereid de kwestie nog eens in B. en W. door te nemen, wellicht is een oplossing te vin den in een ongebruikt schoollokaal in de Kerkhoekstraat. Dhr. De Koeyer wees op de afwatering op het bouwterrein achter de fam. Schipper. Dhr. Van de Velde had uit het betoog van de voor zitter vernomen, dat B. en W. belang stelling hebben voor het jeugdwerk. In dit verband wees hij op de Instuif in „De Haven". Hij was dankbaar voor de reeds vroeger toegestane subsidie maar zou in overweging willen geven deze te verhogen. Aan het eind van de vergade ring wenste de voorzitter de raadsleden gezegende kerstdagen en een zalig uit einde. Als oudste raadslid dankte dhr. Gebraad en hoopte op Gods steun en wijsheid om de gemeente te mogen be sturen. De speciaalzaak voor Uw BRIL Gooien met flessen. Vier jongelieden hebben het Kerst feest op wat ongebruikelijke wijze ge vierd. In de nacht van 25 op 26 decem ber j.l. hebben zij hun vernielzucht bot gevierd op de woning van dhr. M. A. W. aan de Berghoekstraat. De 19-jarige F. A. J. M. H., de 16-jarige J. ftf. de V., de eveneens 16-jarige W. S. en de 18- jarige M. A. S. hadden de avond van eerste kerstdag doorgebracht in West- Zeeuws-Vlaanderen. Toen ze, na behoor lijk wat „ingenomen" te hebben, weer terug waren in Kruiningen, besloten ze een ..geintje" uit te halen. Ze gooiden 's nachts om één uur circa acht met bier gevulde flesjes (wat zonde!) tegen de voorgevel en de voordeur van de wo ning van W. De ruit naast de deur werd hierbij vernield. De jongemannen wer den 's nachts om twee uur al door de politie uit bed gehaald en voor verhoor mee naar het bureau genomen. Om half vijf konden ze weer terug naar huis ke ren, met de zekerheid dat ze een duur geintje hadden uitgezocht. Auto in de sloot. Op de beruchte plaats, en wel bij de z.g. kreek, is eerste kerstdag om onge veer 16 uur weer een auto uit de bocht gevlogen. Hèt trof dit keer dhr. P. N. uit Middelburg, die met grote snelheid met een huurauto uit de bocht vloog, drie bermpaaltjes afreed en ten slotte in de sloot terecht kwam. De auto werd zeer zwaar beschadigd. De bestuurder kwam er met de schrik en een paar schaafwonden af. Kerstnachtdienst. Donderdag is in de hervormde kerk een interkerkelijke kerstnachtdienst ge houden. Het kerstevangelie werd gele zen door de Herv. predikant Ds. J. H. J. Hoffman. De Geref. predikant Ds. J. Koolstra hield een meditatie over „Het geboortebericht". Verder zong het Chr. zangkoor „Jubilate Deo" twee liederen met orgelbegeleiding van mej. M. Kok en het gemengde koor .Crescendo" zong eveneens twee liederen, zonder begelei ding. Voorts werd door vier koperbla zers medewerking verleend aan deze in een met groen versierde kerk gehouden dienst. Kerstmiddag Plattelandsvrouwen. Maandagmiddag 21 december j.l. heb ben de Plattelandsvrouwen uit Kruinin- ken en omstreken hun kerstfeest ge vierd in de stijlvol versierde zaal van „Ons Dorpshuis". De presidente ver welkomde mevr. M. J. Moerdijk-Vander- swalm, mevr. H. Risseeuw-Verdouw en mevr. R. M. Sanderse-Jacobs, die de middag zouden verzorgen. „Er is een Kindeke geboren op aard". Dit gege ven werd met muziek, zang en decla matie door mevr. Moerdijk (piano), mevr. Risseeuw (zang) en mevr. San derse (declamatie) op eminente wijze vertolkt. Na de pauze droeg mevr. San derse het kerstverhaal voor ,.De kleine wereld van flat 10". Mevr. Baarens dankte namens alle aanwezigen de da mes die deze prachtige middag verzorgd hadden en met het zingen van „Ere zij God" werd deze kerstmiddag besloten. Kerstfeest bejaarden. Vorige week dinsdag heeft de Her vormde Vrouwenvereniging de kerst middag met de ouden van dagen ge houden. De presidente van de Vrouwen vereniging, mevr. N. van Iwaarden-Dek. las, na het welkomstwoord, samen met nog enkele dames de kerstliturgie. Na de pauze las mej. M. Waverijn het ver haal „Herinneringen" voor. Daarna werd gezamenlijk de koffiemaaltijd gebruikt, hetgeen door de bejaarden zeer op prijs werd gesteld. Het slotwoord werd ge sproken door Ds. J. H. J. Hoffman, die deze kerstfeestviering met gebed be ëindigd. 's Avonds werd eenzelfde bijeenkomst gehouden voor gemeenteleden. Dezelfde liturgie deed hierbij dienst. Het kerst verhaal werd verteld door dhr. Schoe- maker uit Zoutelande, waarna dhr. Roo sendaal een filmstrip vertoonde van het kerstgebeuren. Mist bezorgde ongemak. De mist op donderdag voor Kerstdag heeft veel mensen ongemak bezorgd. De veerdienst moest 'smiddags na twee uur gestaakt worden en het zou tot 's nachts 1 uur duren voor de dienst kon worden hervat. Het wachtlokaal, tevens restau rant ..Waterloo", was al spoedig afge laden met reizigers die de kerstdagen bij familie of kennissen in Zeeuws- Vlaanderen zouden gaan doorbrengen. Elke beschikbare ruimte was door pas sagiers benut, het wachtlokaal zelf, maar ook de gang, de ruimte bij de toi letten enz. Voor velen werd het binnen te benauwd en daarom gingen zij naar buiten om op het koude parkeerterrein mistige lucht te happen, 's Avonds om ongeveer half elf kregen de passagiers toestemming zich aan boord te begeven en daar het optrekken van de mist af te wachten. Schaken. De uitslagen van de voor de onder linge competitie gespeelde partijen van de schaakclub D.Z.D. luiden als volgt: J. W. HasmanB. Cok 10; J. van OostenJ. de Graag y2—y2; J. Steven- seL. Poleij 01; J. QuakkelaarC. I. de Meij 10; W. A,. VerbeekW. 'tJong 10; L. PoleijJ. van Oosten 01; W. HubrechsenB. Cok 01; J. W. Hasman—J. Quakkelaar 10. Arbeidsbureau opgeheven. Het Gewestelijk Arbeidsbureau in de Burg. Vogelaarstraat is maandag j.l. opgeheven. Ingaande 4 januari 1965 zal het Arbeidsbureau wekelijks op maan dagmiddag van 2 tot 3 uur zitting hou den in „Ons Dorpshuis". Hiermee is dan een einde gekomen aan 23 jaar vanuit Kruiningen geleide arbeidsbemiddeling in Oost Zuid-Beveland. In 1941 werd het Gewestelijk Arbeidsbureau alhier ge vestigd in een afgesloten ruimte van het oude verenigingsgebouw. Verder is het G.A.B. nog ondergebracht geweest in een lokaal van de openbare lagere school en in de woning Hoofdstraat 5. In 1955 werd het nieuwe gebouw in de Burg. Vogelaarstraat betrokken. De werkzaamheden van het kantoor wor den overgenomen door het G.A.B. in Goes. Het gebouw is overgenomen door de Rijkspolitie. Van de 23 jaar dat het G.A.B. hier gevestigd is geweest, heeft dhr. D. Nout er 20 jaar de scepter ge voerd. Ook dhr. Nout is overgeplaatst naar het Goese kantoor. Hengelwedstrijd. Voor de laatste maal dit jaar heeft de Hansweertse hengelsportvereniging „De Pilk" een wedstrijd voor de leden georganiseerd. De 38 deelnemers waren in de gelegenheid als prijzen „wild" te winnen. Er werden in totaal 115 vissen gevangen met een gewicht van 9.840 g. De uitslag luidt: 1. C. Riedijk, 1120 g.; 2. A. van Gent Sr., 1111 g; 3. M. de Buck, 932 g.; 4. J. Goedheer, 860 g; 5. A. van Gent Jr., 605 g; 6. J. Jobse, 564 g; 7. A. Murre, 418 g; 8. O. Vroege, 412 g; 9. J. Wbons, 374 g; 10. H. Dre- ver. 358 g. Scheepsdrama. In de vroege ochtenduren van eerste kerstdag hebben twee Belgische zeelie den hun leven verloren, doordat de sleepboot wahrop ze als enige beman ningsleden voeren, door een Spaanse zeeboot werd overvaren en onmiddellijk zonk. Schipper-eigenaar Maurice Bra- cke, 57 jaar en wonende te Antwerpen en zijn zwager de 58-jarige Bodewijk Hellebosch uit Berchem waren rond 6 uur vanuit Hansweert vertrokken met bestemming Antwerpen. Daar de boot er geen sleepschip achter had, zal het de bedoeling zijn geweest om zo vlug mogelijk naar hun familie in België te gaan om daar Kerstfeest te vieren. Even buiten Hansweert voltrok zich binnen enkele minuten het drama. Daar kwam de Spaanse zeeboot „Pedro de Alvara- do" (5.120 brt), welke onderweg was van Antwerpen naar zee, de Sancta Maria" tegemoet. Opvarenden van de zeeboot verklaarden later aan de rijks politie te water, dat beide schepen hun goede wal hielden en er aanvankelijk niets in de weg leek. Plotseling echter veranderde de sleepboot van koers, kwam dwars voor de zeeboot en werd mid scheeps geramd, waarna ze onhiiddelijk zonk. De twee opvarenden werden mee de diepte ihgesleurd. Daar het zicht ter plaatse vrij goed was, ongeveer 1500 m, is het onbegrijpelijk dat de „Sancta Ma ria" plotseling koers veranderde. De stoffelijke overschotten zijn tot nu toe nog niet geborgen. Kerstviering. Met een kerstnachtdienst in de Ned. Herv. kerk en een mis in de R.-K. kerk werd de nacht voor Kerstfeest de ge boorte van Christus herdacht. In de Herv. kerk verleenden enkele koperbla zers van de harmonie Scheldegalm" hun medewerking. Op tweede kerstdag vierden de jon gens en meisjes van de zondagsschool weer hun traditionele kerstfeest in een sfeervol veirsièrde kerk. Kerstmiddag bejaarden. Dinsdag 22 december werd in het Herv. Jeugdgebouw voor de bejaarden een kerstmiddag gehouden, waarvoor een grote belangstelling was. De middag ging uit van de Herv. Diakonie en de Herv. Vrouwengroep. Enkele dames la zen een gedeelte van het kerstevangelie en ook was er zang door de dames. Ds. Blok ging voor in dankgebed. De be jaarden werden onthaald op koffie met gebak. De heren kregen nog een roker tje. Bij de uitgang ontvingen alle be jaarden nog een fruitschaal. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Rilland-Bath kwam maandag 28 december in verga dering bijeen ter behandeling van een vrij korte agenda. Het ..zwaarste" punt op deze agenda was ongetwijfeld het voorstel van B. en W. om voor de stichting van een nieuw gebouw voor de Chr. Nationale school een krediet be schikbaar te stellen van 480.000, Door middel van een tekening en een maquette werd aan de raadsleden een indruk gegeven van het ontworpen bouwplan. Zonder veel discussie werd het voorstel van B. en W. zonder hoof delijke stemming aangenomen. Voor het plaatsen van een afrastering rond het terrein, waarop de nieuwe werk- en op slagruimte voor gemeentewerken wordt gebouwd en voor het maken van een verharding op dat terrein, werd vervol gens een krediet beschikbaar gesteld van 22.000,Het aanvankelijk gevo teerde bedrag van 81.120,wegens de bouw van de werk- en opslagruimte werd, in verband met loon- en prijsstij gingen, verhoogd tot 90.000,Een stukje grond ter grootte van 342 m2, dat een enclave vormt in het eerder ge noemde opslagterrein en dat eigendom is van de familie Oele te Rilland-Bath, werd aangekocht voor de prijs van 2.25 per m2. Op voorstel van de commissie buitengewoon lager onderwijs De Beve- landen werd besloten tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling ten be hoeve van het onderwijs aan zwakzin-

Scheldebode | 1964 | | pagina 2