NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq V7ILLZQBN 7euffd, 30STE JAARGANG No. 22 30 OKTOBER 1964 I A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 9e zee is rijker dan men denkt «puistjes Fa. D. Pieterse -$ Wemeldinge geslapen^* 0|een J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR: A.bonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Mijn oog zal niet verschonen. Ezechiël 9 10m. God had heel veel verkeerds gezien in Israel, maar in onbegrijpelijke goedheid had Hij Zijn volk altijd weer vriendelijk aangekeken, en zelfs Jeremia had nog beloofd namens God: „Ik zal mijn oog op hen stellen ten goede". Maar nu is Gods geduld uitgeput. Hij kan dit volk niet meer vriendelijk aanzienMijn oog zal niet verscho nen. Het ontzettende van dit oordeel is, dat het oog is de spiegel der ziel. Als Gods n a o- toornig is, dan betekent dit, dat i hart is vergramd. Dat Zijn ziel walgt. Dat de oneindige lief de van Gods hart plaats gemaakt heeft voor toorn. En wat blijft er voor de mens over, als God hem niet meer lief heeft? Al onze zaligheid is juist ge legen in Gods liefdevolle hart. Gods handen kunnen ons „zegenen". Dat menen we tenminste als we „voorspoed" hebben in 't leven. We verwarren dan succes met zegen. Spreken dan ook nog vromelijk van de „zegen des Heren", hoewel al die voorspoed vaak vloek be tekent. Maar goed! L&ten Gods handen ons dan niet slaan. Is het dón goed? Kunnen we 't dan uithouden zonder Gods liefde en gemeenschap Bekommeren we ons om Gods ogen niet Kunnen we rustig voortleven zolang Gods hart voor ons toegesloten is, ook al kan het dan gebeuren, dat Gods handen ónze handen vullen met zilver en goud, en onze mond, die Hem niet prijst, volstopt met brood? Waarom letten we toch niet meer op Gods ogen? Waarom vlamogen we meer op wat Gods handen geven, dan dat we uitzien hoe Gods ogen staan? Is de Gever niet meer dan de gave? Is ddt misschien ook de oorzaak, waarom ons gebedsleven vervlakt, en ontaardt in een zegen van vele woor den, dat we God niet meer aan durven zien, omdat we weten, dat Zijn ogen niet goed staan? Alleen wanneer op Hem weer zien onze schreiende ogen, zal Zijn oog ver schonen en zal Hij alle tranen van onze ogen afwissen. (Uit een Dagboek) MAAR HOE KRIJGT MEN IETS ER UIT? De zee is altijd een rijke bron van voedsel voor de mens geweest. De vis vangst is even oud als de mens zelf. En de soorten vis zijn even afwisselend als alle andere voedingsmiddelen ge zamenlijk. Men kan kreeft eten en oes ters, inktvis en mosselen en kiezen uit duizenden verschillende vissen. Toch is dit nog maar een heel klein deel van wat de zee voor ons kan betekenen, menen Amerikaanse deskundigen. Bij de miljoenen verschillende vormen, die het leven in zee heeft aangenomen, zijn er vele, die voor de mens bijzonder waar devol kunnen zijn. De dode stof blijft daarbij niet ach ter. De zee is rijk aan allerlei metalen en delfstoffen, die de mens maar al te hard nodig heeft. Ze worden alleen niet ontgonnen. De Ameriaanse oceanograaf Dr. John Mero heeft hierover weer eens een klaaglied laten horen. „De indu striële kringen weten niet welke rijk dommen zij laten liggen", meent hij. Men exploiteert wel de bodemrijkdommen langs de kust, zoals kalksteen, olie en gas, maar men vergeet de miljoenen tonnen metaal, die op de diepere plaat sen van bijvoorbeeld de Stille Oceaan liggen te wachten. Als voorbeelden noemt hij: kobalt, nikkel, koper, man gaan, fosfaten en goud. Zijn klacht is niet nieuw en eigenlijk bedoeld als stimulans om er eindelijk eens wat aan te gaan doen. Wel zoeken geleerden naar alle mogelijke manieren om de mens middelen te geven de bo dem van de zee ook-als een tweede do mein te beschouwen en zij hebben ook resultaten, maar de weerklank hiervan bij de mannen die het moeten doen, de grote industriëlen of de staatslieden, ontbreekt eigenlijk. Wel investeren de oliemaatschappijen miljoenen in hun speurtocht naar olie en gas kijk maar naar ons eigen Ameland maar de rest wordt eigenlijk vergeten. En die rest is heel wat groter dan op het eerste gezicht lijkt. Amerikaanse geleerden hebben erop gewezen, dat bij de vele raadsels, die de zee nog heeft, wel eens heel goed de oplossingen kun nen worden gevonden voor een groot aantal kwalen waaronder de mens nog Beter zien en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kap.ll. Z.-B. Tel. Ö1102-223 Uiisluitend merkbrillen van topklasse. gebukt gaat. In de zee leven miljoenen soorten planten, microben en andere le vensvormen. Deze levende organismen bevatten vaak stoffen, die bijzonder bruikbaar zullen zijn voor de produktie van geneesmiddelen. Enkele voorbeelden zijn al gevonden. In de vijftiger jaren ontdekte men al in Amerika dat een soort zeewier een vernietigende werking had op ziekte-verwekkende virussen. Zelfs een bepaalde stof, die voorkomt in onze dagelijkse oester, bleek in staat bij proefnemingen op muizen virussen te vernietigen, die griep en kinderverlam ming veroorzaken. Een uitgebreid onderzoek van deze materie moet volgens de Amerikaan Prof. Paul Burkholder verrassende re sultaten opleveren. Zijn universiteit (in Columbia) heeft al zelfstandig een ex peditievaartuig aangekocht en van alle denkbare instrumenten voorzien om on derzoekingen uit te voeren bij koraal riffen en kleine eilanden in de Grote Oceaan. Maar een grotere inspanning is nodig, wil de men^ op niet al te lange termijn zijn voordeel kunnen doen met de enorme schatten die de oceanen nog verbergen, meent Burkholder. De zee zal mogelijk ook een oplossing kunnen bieden voor de voedselnood, waarin een groot deel van de mensheid al verkeert. Talrijke algen- en wier soorten blijken onmisbare voedingsstof fen in rijke hoeveelheden te bezitten. Het moet niet moeilijk zijn, menen de geleerden, deze soorten ook nog een aangename smaak te geven. Praktijk voorbeelden zijn hier ook al te vinden. In Japan is een bepaalde, zeer voedzame algensoort al een zeer geliefde lekkernij geworden. Het gaat hier nog om een specialiteit, wel wat al te duur voor da gelijks gebruik. Maar een zeer goedkope exploitatie op grote schaal, ten bate van de hongerige medemens, is beslist niet onmogelijk, menen de geleerden. Wij kijken te veel naar de ruimte, zeggen zij, met enige jaloersheid op hun collega's die in deze tak van de weten schap werken. Grote sommen worden besteed aan de sprong in de ruimte, die de komende decennia geen praktische voordelen voor de mensheid kan opleve ren. Veel te weinig aandacht wordt ge schonken aan het terrein waar we nog even weinig van afweten, de rijkdom men van de zee. Hel zou meer nut heb ben als wij wegen gingen zoeken om deze rijkdommen sneller te kunnen ex ploiteren, zeggen de oceanografen. (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van nw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Porto brief aan Koningin en Bouw vakarbeider. Naar aanleiding van de antwoorden op deze vragen ontvingen wij van dhr. B. J. K. te Yerseke het volgende schrijven: Naar aanleiding van uw antwoord in uw blad van 16 dezer, betreffende fran kering van een brief aan H.M. de Ko-< ningin, ben ik van mening dat uw ant woord niet juist is. U schreef dat wel porto is verschuldigd, doch dit is niet het geval. Dit houdt verband met het recht van petitie en het betreffende ar tikel van de Postwet. Informeert u hier eens naar bij de P.T.T. U schrijft verder in dat nummer dat een jongen van 14 jaar rechtens in loondienst mag werken. Ook dit is niet juist. Een jongen van 14 jaar mag rech tens niet in loondienst werken. Er is maar één uitzondering en wel wanneer uit een verklaring van het hoofd der onderwijsinstelling waarvan hij leerling is of was blijkt, dat hij aan zijn leer plicht heeft voldaan en dus niet meer leerplichtig is. Dan alleen kan een z.g. arbeidskaart ingevolge de Arbeidswet 1919 worden afgegeven. Vraagt u dit maar op de secretarie van uw gemeen te of bij de Arbeidsinspectie te Breda. Weduwenuitkering. Mag een we duwe die weduwenuitkering plus een pensioenbijdrage ontvangt in loondienst werken Een weduwe die weduwenuitkering krijgt alsook een klein pensioenbedrag van haar man, mag rustig in loondienst werken en op die manier trachten haar inkomsten te vergroten, zonder dat zulks gevolgen heeft voor de weduwenuitke ring. Fazant. Kan bij een fazantenpaar het vrouwtje nadat ze eerst een nest vol eieren heeft gelegd na die tijd veranderen in het manlijk geslacht? Dit kan bij fazanten en bij hoenders in het algemeen inderdaad wel eens voorkomen. Aardappelen. Zijn die groene ap peltjes aan de aardappelstruiken ver giftig of niet? Deze groene appeltjes zijn de eigen lijke vruchten van de aardappel, dus langs geslachtelijke weg via de bloemen gevormd. Zijn vergiftig, dus oppassen voor kinderen. Ze worden door de jeugd veel gebruikt als schiet- en werptuig. De aardappels zelf ook wel ten onrech te vruchten genoemd, zijn geen vruch ten, maar onderaardse verdikte sten gels. Zie dat maar aan de ogen (pitten) die er op zitten. De meeste nieuwe aardappelrassen vormen geen vruchten meer. Stoofperen. Kunt u mij een goed ras stoofperen noemen, dat goed hard groeit Het tegenwoordige sortiment stoof peren is niet groot, daar ze weinig meer aangeplant worden. Wanneer u deze krijgen kunt, is de Winterrietpeer zeer goed, flinke groeier. Saint Remy is een zeer sterke groeier, breed uitgroeiend. Kan in bewaarplaats tot maart bewaard worden. De vorige tot februari. Verder zijn voor u geschikt de zoete en de zure B rederode. Bewaren tot half maart. De Winterjan groeit voor uw doel niet sterk genoeg. Tropische vogels. In mijn volière heb ik veel tropische vogels, waarvan ik er verscheidene zou willen verkopen. Heb ik hiervoor een vergunning nodig? Voor éénmalige verkoop van tropische vogels hebt u geen speciale vergunning nodig. Als u als liefhebber een aantal van die vogels bezit en ze om een of andere reden wilt afzetten, dan kan dit rustig. Anders wordt het, wanneer u regelmatig deze vogels gaat verkopen, a.h.w. een soort winkeltje gaat drijven. Dan valt u natuurlijk onder het vesti- gingsbesluit en zult u inderdaad een vergunning moeten hebben. Zoals u uw geval schildert, is dit echter beslist niet noodzakelijk. Winkelpand. Ik heb een winkel pand in huur, waarin ik een kruideniers zaak drijf. De Keuringsdienst voor Wa ren heeft het toilet afgekeurd, er moet er een komen met stromend water en een wasbak je. De verhuurder weigert dit te laten aanleggen en zegt dat hy dat niet hoeft te doen. Moet ik dat nu werkelijk betalen, in een huurpand? Het spijt ons u te moeten mededelen, dat u inderdaad onder de gegeven om standigheden verplicht bent om zelf de kosten van de aan te leggen w.c. te dragen, nu uw verhuurder weigert om daaraan bij te dragen. Uw bedrijf staat n.l. op het spel. Niettemin kunt u trach ten toch een subsidie te verkrijgen en TE LANGZAAM RIJDEN, STILSTAAN OF ACHTERUITRIJDEN Een autosnelweg is een weg om op te rijden, niet om op stil te staan. Maar wilt u toch stoppen, bijvoorbeeld om wat te rusten, of dwingt een technisch gebrek aan de auto u tot stoppen, doe dat dan op de vluchtberm. Stop nooit op de rijbaan. Dat is levensgevaarlijk voor het met hoge snelheid naderende verkeer. Over snelheid gesproken. Een auto snelweg is een snélweg. Een te lang zaam rijdende auto is daar een obsta kel. De snelheid aanpassen aan die van het overige verkeer, doet het verkeer op de autosnelweg soepeler en dus vei liger verlopen. Uitermate gevaarlijk is het achteruitrijden op de snelweg, bij voorbeeld om naar een gemiste afrit te rug te keren. Verstandiger is het dat te doen via de volgende afrit. Te langzaam rijden, stilstaan of ach teruitrijden vormen samen één van de zes fouten, die Rijkspolitie en Verbond voor Veilig Verkeer gezamenlijk in de „Actie Zwarte Zes" bestrijden. wel als bedrijfssubsi die. Wendt u zich tot de Kamer van Koophandel dan wel tot het gemeentehuis. Uw verhuurder is niet verplicht om deze verbetering te bekostigen. Gladiolen. Kunnen gladiolen ook gezaaid worden? De gladiolus kan zeer goed gezaaid worden, doch men is niet zeker dat de oude kleur en vorm terugkomt, wat ook wel eens een verrassing kan opleveren. Zaad droog en vorstvrij bewaren en in maart in potten of bakjes uitzaaien en in een koele, doch vorstvrije kamer be waren. Staan ze in het najaar te dik, dan uitdunnen en de plantjes ook in een pot of bakje zetten en tot het voorjaar bewaren. Staan ze niet te dicht, dan tot het voorjaar bewaren. Plant ze in het voorjaar op rijen van ca. 20 cm uit en op de rij op 5 tot 8 cm. In het na jaar oprooien en het volgend jaar weer uitpoten op dezelfde wijze als kleine gladiolusknollen. In 2 tot 3 jaar kunnen ze bloeibaar zijn. Verder worden ze be handeld als bloeibare knollen. Let bij de bloei op of er soms nog mooie kleuren of vormen in zitten, om die dan verder afzonderlijk voort te kweken. PUROL-POEDER Lening. Onder welke voorwaarden kan men geld krijgen bij een krediet bank? Moet men zelf kapitaal hebben of kan men zo maar een persoonlijke lening afsluiten tegen rente en aflos- ring? Het hangt er maar helemaal van af, naar welke bank u gaat. Bij de krediet en effectenbanken moet over het alge meen zekerheid verstrekt worden. Daar entegen is het bij verschillende groot handelsbanken wel mogelijk een per soonlijke lening te sluiten, waarvan de hoogte mede afhankelijk zal zijn van de bronnen van inkomsten, die u geniet. Bij deze banken betaalt u natuurlijk wel een fikse rente Stereofonie. Dezer dagen hoorde ik over de radio een programma, dat ste- reofonisch beluisterd kon worden. Graag zou ik weten wat dit betekent. Stereofonische uitzendingen kunt u beluisteren door twee luidsprekers ver tegenover elkaar op te stellen, waarvan elk het geluid op andere wijze door geeft. U hoort dan met het linkeroor b.v. de muzièkinstrumenten uit het lin kerdeel van een orkest het best en met het rechteroor die van de rechterzijde. Stereofonie wil zeggen het opnemen, re gistreren, overbrengen en weergeven van geluiden op zodanige wijze, dat bij het weergeven de verschillende geluids bronnen ruimtelijk gescheiden worden gehoord. Hoewel stereofonie reeds in 1881 in Parijs werd gedemonstreerd en vóór 1950 ook het stereofonische Phi- lips-Miller-systeem op film bekendheid Jfó&et Fabrieken Zevenbergen verwierf, dateert de verwezenlijking op grote schaal van de stereofonie van na 1950. Bij de nieuwe (stereofonische) ontvangers hebt u aan één toestel ge noeg en worden er twee luidsprekers medegeleverd, zoals ook bij stereofoni sche grammofoons, die dan aan beide zijden van de luisteraar moeten worden opgesteld. U kunt op die wijze ook ge luiden van de ene naar de andere kant horen gaan. Ceres. Is Ceres nu de Griekse go din van landbouw en vruchtbaarheid of de Romeinse godin van de jacht? Ceres is in oorsprong de Oudromeinse godin van de groei der planten, met na me van het koren. Ceres komt overeen met de Griekse Demeter. Haar dienst zou op bevel der tienmannen, die de Si- byllijnse boeken verklaarden, in 496 voor Christus bij een misoogst zijn ingevoerd, tezamen met die van Dionysos en Kore. In 493 zou haar en deze goden de eer ste tempel gewijd zijn, van Etrusrisch maaksel, maar versierd door Griekse kunstenaars. Hij stond op de Aventinus bij de Circus Maximus, in de wijk der Plebejers. WEMELDINGE Van 17 november 1964 Woensdag 4 november: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 1.19 1.46 7.05 7.22 Maandag 2.11 2.31 7.49 8.09 Dinsdag 2.57 3.11 8.29 8.51 Woensdag 3.37 3.50 9.05 9.27 Donderdag 4.14 4.25 9.37 9.59 Vrijdag 4.46 4.55 1.011 10.34 Zaterdag 5.17 5.27 10.48 11.06 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1964 | | pagina 1