BAAYENS YERSEKE «oom ^JDPTIEK^r De speciaalzaak voor Uw BRIL WEMELDINGE KRUININGEN KRABBENDIJKE KAPELLE-BIEZELINGE De ouders verantwoordelijk Geslaagd. Aan de Chr. Kweekschool te Middel burg slaagde voor de volledige bevoegd heid (hoofdakte) dhr. L. C. P. Sinke. Voor het toelatingsexamen R.M.L.S. te Goes slaagde Adrie Aarnoudse alhier. Oliebollen. A.s. maandag en dinsdag is er weer gelegenheid uzelf en uw gezin te trak teren op de bekende oliebollen van het Leger des Heils. Traditiegetrouw kun nen deze weer besteldworden aan de Heilssoldaten en worden ze bij u thuis bezorgd. Wij bestelden reeds. Doet u het ook? Doe het dan nu meteen. U steunt er het plaatselijke korps mee. Zendingsavond. Dinsdagavond 6 oktober om half acht hoopt Zendingzuster D. de Jonge in de Vrij Evang. kerk dia's te laten zien en te vertellen over haar werk onder de negerbevolking in Afrika (Natal). Toe gang is vrij. Zeeuwse Collecte. De Zeeuwse Collecte 1964 zal worden gehouden van 5 t/m 10 oktober a.s. De ze keer is de opbrengst bestemd voor de volgende doeleinden, t.w.1. speel tuinwerk; 2. anjersfonds; in 1963 werd aan 10 harmonie- en fanfaregezelschap pen een bedrag beschikbaar gesteld om nieuwe instrumenten aan te schaffen; 3. vakantieweken voor bejaarden en huisvrouwen. Terwijl 18 van de plaat selijke netto opbrengst weer ter be schikking zal worden gesteld voor plaat selijk maatschappelijk werk. Bus inleve ren maandag 12 oktober om acht uur in het gemeentehuis. Gevonden voorwerpen. Gevonden een portemonnaie en een re genjas. Inlichtingen ter gemeentesecre tarie van Wemeldinge. Kolen toeslag. Blijkens een in dit nummer opgeno men advertentie kan ter gemeentesecre tarie weer kolentoeslag worden aange vraagd. De verstrekking geschiedt al leen aan hoofden van gezinnen en al leenstaanden, die een eigen huishouding voeren. Niet in aanmerking komen: Personen, die met uitzondering van een eigen zelfbewoonde woning, meer dan 1500,bezitten; alleenstaanden, die meer dan 1900,per jaar inkomen hebben; en gezinnen van 2 personen, die meer dan 2700,per jaar inkomen hebben. Nadere inlichtingen worden ver strekt ter secretarie. Aangeraden wordt zoveel mogelijk bewijsstukken, als eigen domsbewijzen, spaarbankboekjes, enz. mede te brengen. Aanvaring. Tijdens dichte mist vond zondag een scheepsbotsing plaats tussen het Duitse motortankschip „Raabo Karcher 101" en het Belgische motorschip „Colom bia". Het Duitse motorschip was gela den met een zeer explosieve lading. Doordat het in een mistbank kwam, ging het schip voor anker. Het Belgi sche motorschip doemde uit de mist op en ramde met de voorsteven het tank schip. Men kon van geluk spreken dat de Colombia de tanker juist raakte in een leeg ruim, anders waren de gevol gen ernstiger geweest. De Colombia werd licht beschadigd, de tanker kreeg een gat juist boven de waterlijn. De motor verschoof door de schok van de aanvaring op zijn fundatie. Moedig optreden beloond. Dinsdagavond heeft burgemeester C. N. F. van Sas aan dhr. P. J. Onderdijk, wonende Nieuwendijk 17, in het bijzijn van zijn vrouw, ouders en broer met echtgenote de bronzen medaille en di ploma van het Belgische Carnegie Hel den Fonds uitgereikt. Dhr. Onderdijk, die schipper is, lag op 23-12-1963 met zijn schip in Wijnegem in België. Een collega schipper, die naast hem lag, wilde met een auto van zijn schip op de wal rijden. Door de gladheid geraakte deze echter met de auto tussen de kade en het schip. De auto liep direct vol water, doordat een raampje open stond. Dhr. Onderdijk, die het ongeluk zag gebeuren, sprong bij een temperatuur van 7 graden onder nul direkt te wa ter en trachtte onder water een portier open te maken, wat niet gelukte door dat de portieren door de val waren ont zet. Het gelukte hem echter met zijn voet het dak van de auto open te schui ven en hierdoor zijn ingesloten collega van de verdrinkingsdood te redden. De heer Onderdijk was zo door de koude bevangen geraakt, dat hg door z'n broer op de wal geholpen moest worden. Het Belgische Carnegie Helden Fonds be sloot voor dit moedige optreden de bron zen medaille met diploma toe te ken nen. Instuif. Zaterdag a.s. start de instuif weer en wel met een filmavond, in het Jeugd- gebouw aan de Dorpsstraat. Er zullen 4 films vertoond worden. De film gaat om 7.30 uur draaien. Er zal deze eer- se avond ook bekend worden gemaakt wat men het komend seizoen in de in stuif zal gaan doen en dat belooft zeer aantrekkelijk te worden. Concert. Dinsdagavond bracht de muziekver eniging O.K.K. een bezoek aan het be jaardentehuis „Vrede Best". In de con versatiezaal speelden zij voor de be jaarden een aantal stukken koraalmu- ziek, afgewisseld door marsmuziek. Dit concert werd door de bejaarden op zeer hoge prijs gesteld. De voorzitter van O.K.K.dhr. J. Burger, sprak enkele woorden, waarin hij naar voren bracht dat het nu 43 jaar geleden was dat O.K.K. een bezoek had gebracht aan „Vrede Best". Proficiat. Dhr. W. van Stel slaagde dezer dagen voor het examen derde leerkring vol ledig bevoegd onderwijzer. Proficiat! Voetbal. Zaterdag speelde het eerste elftal een wedstrijd tegen Axel II. Wemeldinge won met 41. Het tweede elftal speel de op eigen veld tegen Kapelle II en won met overtuigende cijfers, 72, na dat de rust reeds was ingegaan met een 41 voorsprong. Zaterdag speelt Wemeldinge I thuis tegen Nieuwdorp I, het tweede elftal gaat naar 's-Heer Hendrikskinderen, Wemeldinge A I speelt op eigen veld tegen Kapelle A I en Wemeldinge B gaat naar Hansweertse Boys B. Examens machineschrijven. Op de te Breda gehouden examens voor het praktijkdiploma machineschrij ven slaagden: Uit Kruiningen de da mes E. M. Jansen, C. Janssen, A. P. F. van Langevelde, J. Nieuwenhuize, L. C. van Noorden en M. A. M. Suij en dhm. A. J. Dek, P. C. van Koeveringe en F. Krombeen; uit Hansweert de dames T. van Dijke, J. de Graaf, M. A. van der Vliet en R. A. Wiegman en dhrn. F. W. J. Bock en C. F. M. v. d. Borgt; uit Kloosterzande mej. M. C. Jansen Ver- planke en dhr. K. A. W. Maaijen; uit Krabbendijke mej. A. L. C. M. Lobbe- zoo; uit Rilland-Bath mej. J. Poley en dhrn. A. P. Bruynooge, C. P. Schout en A. J. P. de Waard; uit Schore de dames M. S. van Koeveringe en P. T. Lants- heer; uit Waarde de dames J. H. M. Kamerling, A. C. Koeman, L. M. Wa terman en P. J. Waterman en dhrn. J. J. de Leeuw en O. P. Schrier; uit Wals oorden mej. M. L. Lucasse; uit Yerseke de dames M. C. Nijssen, A. van Velzen en H. Vogelaar en dhm. M. J. Scheele en P. U. den Toonder. Allen ontvingen hun opleiding van dhr K. Koetsdijk, door de Staat gedi plomeerd leraar machineschrijven. Schaken. De uitslagen van de voor de 3e en 4e ronde van de onderlinge clubcompetitie in de Kruiningse schaakvereniging D. Z.D. gespeelde partijen luiden als volgt: W. 'tJong—H. v. d. Berg 0—1; W. ZuydwegL. Poley W. Hu- brechsenW. A. Verbeek 01; J. QuakkelaarJ. van Oosten 10; M. v. GastelD. van Sandijk 10; J. Quak kelaarW. A. Verbeek 10; P. v. d. ParelL. Poley 01; W. Hubrechsen W. 'tJong 10; C. J. de MeyM. van Gastel 0—1; B. Cok—W. Karelse 1—0; J. KarelseJ van Oosten 10. Vergadering Plattelandsvrouwen. De afdeling Kruingen en omstreken van de Bond van Plattelandsvrouwen startte in het nieuwe seizoen met een „pannekoekenfuif". Verschillende da mes hadden hun zelf gekweekte fuch sia meegebracht, die door dhr. Pieterse werden gekeurd. De eerste prijs was voor mevr. Zuidweg-Schrier. Mej. Sand- stra, directrice van de Huishoudschool alhier, proefde de eigengebakken appel taarten. Eerste prijs mevr. Van Houte- Felius. Het verdere gedeelte van de avond was „Een avond vol verrassin gen, een gezellig samenzijn met zang, spel en voordracht. Mevr. Baarens las een verslag voor van mevr. Polderman over haar reis naar Meridon. Het win- terprogramma werd besproken. Ook werd voorgesteld een wandelclub op te richten, waar veel belangstelling voor was. Er werden weer drie nieuwe leden ingeschreven. Het verkeer. Donderdagavond omstreeks acht urn- ontstond op rijksweg 58 bij de kreek een aanrijding tussen een bestelauto be stuurd door A. H. uit Hulst en een com bi bestuurd door J. B. uit Vlissingen, beide komende uit de richting Krab bendijke. De aanrijding ontstond bij een inhaalmanoeuvre van J. B., die in moei lijkheden kwam toen hij een tegenlig ger ontwaardde. Hij moest daardoor de bestelauto „snijden" en kwam hierbij met zijn combi met de voorkant van deze auto in aanraking. De combi kwam in de linkerberm terecht, rukte drie betonnen reflectorpalen uit de grond, sloeg drie tot vier keer over de kop en kwam daarna in de berm tot stilstand. De ongeveer één jaar oude combi werd totaal vernield, de bestelauto werd licht beschadigd. De bestuurder van de te genligger, A. D. Mzn. uit Kruiningen, had de tegenwoordigheid van geest zijn auto door de grasberm en op het rij wielpad te sturen en ontsnapte hier door aan een frontale botsing. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf had ©p de kruising VeerwegSluisweg een aanrijding plaats tussen de motor rijder J. de F. uit Axel en de brom fietser J. v. B. uit Waarde. De oorzaak was gelegen in het feit, dat de brom fietser geen voorrang verleende aan de zich op een voorrangsweg bevindende motorrijder. De F. werd, vermoedelijk met een kaakfraktuur, op advies van Dr. P. Allewijn naar het ziekenhuis te Sluiskil vervoerd. V. B., die er een lich te hersenschudding aan overhield, werd per taxi naar huis vervoerd. De motor werd licht en de bromfiets zwaar be schadigd. Diefstal. In de nacht van donderdag op vrij dag werd ten nadele van C. J. B. een dekzeil ontvreemd in de Oomshoek. Dit zeil werd gebruikt ter afdekking van zich op het land bevindend stro. De po litie stelt een onderzoek in. Veerdienst gestremd door mist. Maandagmorgen moest de veerdienst KruiningenPerkpolder vier uur ge staakt worden ten gevolge van de mist. Hierdoor ontstond een opeenhoping van auto's. Het .gehele havenplateau en de Veerweg stonden vol, en zelfs op de Rijksweg wachtten auto's met bestem ming Zeeuws-Vlaanderen. Dezelfde si tuatie deed zich natuurlijk in Perkpol der voor. Met dit verschil echter, dat de mist daar aanmerkelijk vlugger was opgetrokken dan aan Kruiningse zijde. Hierdoor werden de wachtende auto mobilisten daar ongeduldig. Om half twaalf werd de dienst hervat. Koe verleende geen voorrang. In de nacht van zaterdag op zondag vond om half vier op de kruising Rijks wegZanddijk een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door G. A. J. S. uit Bergen op Zoom en één van de drie ter plaatse op de weg los lopende koeien. Deze runderen, eigen dom van de landbouwer P., hadden kans gezien het goed omheinde weiland te verlaten en een uitstapje te maken. De automobilist had door de dikke mist de beesten niet opgemerkt. De auto werd licht beschadigd. Het betrokken koe beest moest later op advies van de veearts worden afgemaakt. Dat was dan een noodlottig einde van een nachte lijk slippertje. Ernstig ongeval. Toen dhr. A. C. van Houdt zaterdag avond met zijn auto naar huis terug keerde, werd hij onwel, reed dwars door de heg van de voortuin van de wed. Nieuwenhuize, over ongeveer 12 meter land en kwam tegen het huis tot stil stand. Tevoren had dhr. Van Houdt nog stilgestaan en getoeterd, maar toen niemand daar op reageerde, was hij doorgereden. De wagen stond nog in de eerste versnelling. Ongeveer een kwartier later werd de auto gevonden. De gewaarschuwde arts, Dr. J. A. Kamps uit Rilland, constateerde een hartverlamming. De heer Van Houdt was bestuurslid van de afdeling Zee land van de „Vebena", de organisatie van aardappelhandelaren, voorzitter van de afdeling Zuid-Beveland van de Ve bena" en voorzitter van de weegbrug vereniging „Krabbendijke". Tevens heeft( hij altijd zeer aktief meegewerkt aan de rijtoer van de bejaarden. Hij was 71 jaar oud. Wiel van tractor. Woensdagmorgen had dhr. Wolfert een minder gelukkige dag. Toen hij na melijk met zijn tractor ter hoogte van het politiebureau was gekomen, week het linkerachterwiel af van de koers en vervolgde op eigen gelegenheid zijn weg. Tot overmaat van ramp ramde het hier bij de bromfiets van de rijkspolitie. Enige materiële schade ontstond. Proficiat. Dhr. Markusse herdacht op donder dag het feit dat hij 40 jaar als assis tent A bij. de directe belastingen heeft gewerkt. Hij zal per 1 december met pensioen gaan. Overigens houdt dhr. Markusse wel van hoge getallen, hij is n.l. ook reeds 40 jaar in de ambtena renbond, 25 jaar in de gemeenteraad en ongeveer dezelfde tijd in het bestuur van de muziekvereniging. Afscheid. Dhr. Overbeeke nam donderdag af scheid van 't schoolmeestersleven, want hij gaat met pensioen. Hij is jarenlang' hoofd geweest van de openbare lagere school. Voetbal. Het eerste elftal speelde dit weekend tegen Smerdiek I en verloor met 31. Met dezelfde cijfers verschil, maar dan in hun voordeel, won het tweede elftal van de Meeuwen. De B-junioren ver sloegen Kruiningen met 111. Wandeltochten. De vorig jaar opgerichte wandelgroep te Biezelinge zal zaterdag 3 oktober wandeltochten organiseren in de omge ving van Biezelinge. Er zal gewandeld kunnen worden over afstanden van 5, 10, 15 en 20 km. Als startplaats is ge kozen de hervormd christelijke school. Elke deelnemer zal een medaille ont vangen, terwijl er voor groepen groeps- prijzen beschikbaar zijn. Collecte. De te Kapelle en Biezelinge gehou den collecte voor de kankerbestrijding heeft 539,06 opgebracht. Vrachtauto slipte. Donderdagmorgen raakte te Bieze linge in de bocht bij het kerkgebouw van de Geref. Gemeente een vrachtauto aan het slippen, als gevolg van het ver loren gaan van olie uit de brandstof tank. De auto was op weg naar de vei ling om fruit te laden. De auto raakte een langs de weg geparkeerd staande trekker met aanhangwagen van Provin ciale Waterstaat. Vervolgens schoot de auto, bestuurd door J. B. F. H. uit En schedé, de weg over, waarbij hij nog een tuinhek ramde. Beide voertuigen liepen lichte materiële schade op. Kerkconcert. In de Ned. Herv. kerk werd woens dagavond een concert gegeven, waarin als organist optrad dhr. Feike Asma. Verder werkten mede de Evangelische zangkoren uit Goes en Wemeldinge on der leiding van Gommert de Kok uit Goes. Naar schatting woonden 150 per sonen het concert, dat op hoog peil stond, bij. Aanrijding. Een aanrijding tussen een Volkswa genbusje en een personenauto had woensdagmiddag plaats bij de inrit naar de kleinfruitteeltproeftuin de Dijkwelse- weg. Uit de richting Goes kwam het busje van de P.T.T. aangereden, be stuurd door I. J. M. uit Goes. Deze wil de de proeftuin indraaien, maar be merkte daarbij niet dat hij werd inge haald door de personenauto, bestuurd door W. A. B. uit Nispe. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Bei de voertuigen werden licht beschadigd. Examen. Aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam slaagde voor de middelbare akte A en B Nederlands, onze dorps- genote Mies Geense. Voetbal. Zaterdagmiddag speelde het eerste elftal thuis tegen Spui I. Kapelle won met 41. Met de rust had de thuisclub een 2—0 voorsprong genomen door Kou semaker en Van de Vrede. Na de rust kreeg Kapelle min of meer een doelpunt cadeau toen de bal via een knie in eigen doel belandde. Buijze bracht voor Spui het enige tegenpunt, terwijl Ze- gers tenslotte de stand op 41 bracht. Het tweede elftal, dat op bezoek ging naar Wemeldinge, moest met een 72 nederlaag huiswaarts keren. Winst was er ook niet weggelegd voor de B-juni oren, die in Yerseke met 30 verloren. Ook de A-junioren moesten het onder spit delven op eigen terrein van Ril- landia A I. Bloemententoonstelling. Het is de leerlingen van de hervormd christelijke school te Biezelinge dit jaar niet gelukt weer beslag te leggen op de schoolwisselbeker die de vereniging „Floralia" te Kapelle sedert enkele ja ren beschikbaar stelt voor de mooiste ingezonden schoolplant. Dit jaar is het Leida van Zweden die met haar rode begonia de trofee in handen stelt van de christelijknationale school. Het re sultaat van de opkweek onder de schoolkinderen was vrijdagavond te zien in garage Hundersmarck, waar „Flora lia" voor twee dagen was gehuisvest. Niet alleen is er door de schoolkinderen geijverd wie er met de lauweren zou gaan strijken, ook van particuliere zijde was er in alle categoriën flinke deelna me. Daarnaast is er ook door de groe- pne dahlia- en chrysantenkwekers weer een wedstrijd gehouden wie er met de mooiste snijbloemen voor de dag zou komen. Nadat voorzitter J. M. Huis- soon een welkomstwoord had gesproken, opende burgemeester H. G. van Suijle- kom de tweedaagse expositie, waarbij hij er op wees, dat de eerbied voor het bloemen- en plantenrijk vooral moet ko men van de jongeren, voor wie in de eerste plaats deze 26e tentoonstelling weer is georganiseerd. Door de jury, bestaande uit dhrn. P. Hermes en J. Goudswaard te Goes en J. op 'tHof te Kapelle werden de prijzen als volgt toe gekend. Mooiste plant van de tentoonstelling: Leida van Zweden met rode Begonia. Schoolkinderen. Klasse II, Geranium: le pr. Rien van Liere en Stoffel Pieter Slabbekoorn; 2e pr. Jacqueline Kole en Els Dekker; 3e pr. Ko Remijnse en Connie Wondergem. Klasse III, Coleus: le pr. Nora Schijf en Johan Veerhoek; 2e pr. Ine Voet en Ineke de Korne; 3e pr. Ad Slabbekoorn en Laura de Visser. Klasse IV, Rode begonia: le pr. Lei da van Zweden; 2e pr. Jan Slabbekoorn en Mieke Wisse; 3e pr. Digje Mallekote. Klasse V, Rose begonia: le pr. E. Ganseman en Ernst de Win; 2e pr. An- ja Glas en Lia Eversdijk; 3e pr. L. de Regt. Klasse VI, Bladbegonia: le pr. Ad. de Koeijer. Idem (Pilea)le pr. Adri van Sluys en Martha Ganseman; 2e pr. Hans Ganseman en Ad Wisse; 3e pr. Toos Westveer. Snijbloemen scholieren. Klasse IV: le pr. Trudy Potter, Annemarieke op 't Hof en Pieter op 't Hof. Klasse III: le pr. Nico Eversdijk; 2e pr. Ineke Voet; 3e pr. Peter Balkenen de en Cobie van de Vrede. Klasse II: le pr. Jan Slabbekoorn en Kees Ruissen; 2e pr. Johnny Glas en Gil jam Burger; 3e pr. Mappy Groen- leer en Huib Slabbekoorn. Wedstrijdgroepen. Chrysanten: le pr. J. Hermes (tevens wisselbeker); 2e pr. J. Slabbekoom-Groenleer. Dahlia's: le pr. P. Oele (tevens wis selbeker); 2e pr. J. Hermes; 3e pr. M. Veerhoek. Inzendingen particulieren. Snijbloe men, Chrysanten: le pr. P. Oele en J. M. Huissoon; 2e pr. P. Oele en J. Her mes; 3e pr. P. Oele en J. Hermes. Dahlia's: le pr. P. Oele en M. H. Glas; 2e en 3e pr. P. Oele. Droogboekettenle pr. mevr. Zoete- weij en A. Eversdijk; 2e pr. Jankees Ganseman en A. Eversdijk; 3e pr. A. Eversdijk. Mozaieken: le pr. P. Joose; 2e pr. M. van Dalen. Drijfschalen: le pr. T. v. d. Have; 2e pr. Ad. Brouwer; 3e pr. P. Oele. Bloemenmanden: le pr. P. Oele 2 x. Snijbloemen diversen: le en 2e pr. mevr. Oele; 3e pr. Willy Bekenes. Bloembakjes: le pr. mevr. Eversdijk- Krijnsen; 2e pr. idem en mevr. A. Nieu- wenhuize-Huissoon; 3e pr. Kees Ruissen en P. Joosse. Veldboeketten: le en 2e pr. M. J. Groenleer; 3e pr. Lia Bakker. Bloemstukjes: le pr. mevr. Zoeteweij; 2e pr. Joke Oele; 3e pr. mevr. Evers- dijk-Govers. Niet bloeiende kamerplanten: le pr. mevr. Eversdijk-Krijnsen; 2e pr. Ineke Lepoeter; 3e pr. Jac. Marijs. Bloeiende kamerplanten: le pr. M. de Jager; 2e pr. M. H. Glas en mevr. Oele-Leijs; 3e pr. M. Willemsteijn. Zondagsschool vierde 100-jarig bestaan. De op één na oudste zondagsschool van ons land, het „Mosterdzaadje" te Biezelinge, heeft zaterdagavond op stijl volle wijze het 100-jarig bestaan her dacht. Dit gebeurde in de consistorie der Ned. Herv. kerk, waar vele geno digden, onder wie het college van B. en W. aanwezig waren. Vele toespraken werden gericht tot hen die zich met liefde en toewijding geven aan de evan gelieverkondiging onder de kinderen. Des middags was het jubileum met de kinderen gevierd, terwijl er zoals bekend vorige week zondagavond in de Ned. Herv. kerk een wijdingsdienst is ge houden, waarin voorging de voorzitter van de Nederlandse Zondagsschool Ver eniging Ds. J. ter Schegget uit Amster dam. Het was Catharina van de Linde, die in het najaar van 1864 het initiatief nam een zondagsschool te stichten. De oprichting had plaats met medewer king van de toenmalige predikant te Biezelinge, Ds. Th. H. ^ahuys. Het was de tweede zondagsschool in ons land. De eerste kwam enkele jaren daarvoor in Amsterdam tot stand. Vele jaren heeft de oprichtster haar krachten aan het zondagsschoolwerk gegeven, gelei delijk kwam daarvoor een brede belang stelling. Vyf jaar geleden stond de zon dagsschool voor een ernstige crisis, toen besloten moest worden de school te sluiten vanwege leiderstekort. Dit is slechts één zondag het geval geweest. Onder leiding van de toenmalige predi kant Ds. D. Schneider werd weer een leiderskorps gevormd, dat bereid was het werk voort te zetten. Thans telt de school dertien leiders en leidsters die met vier assistenten elke zondag aan ruim honderd kinderen van alle kerke lijke gezindten het evangelie brengen. Hoezeer het zondagsschoolwerk wordt gewaardeerd, bleek uit de vele toespra ken die er tijdens deze herdenkingsbij eenkomst werden gehouden. Ds. J. van Dijken, die als oudste predikant een persoonlijk woord richtte namens de Chr. Geref. Kerk was een schriftelijke felicitatie binnengekomen zei te ho pen, dat het werk steeds voortgezet mag worden tot eer van God. Ds. A. Sieders, die het woord voerde namens de Ned. Herv. Kerk, wees er op, dat het accent van deze jubileumviering vooral moet liggen op de mogelijkheden die er vandaag aan de dag nog zijn om het werk te kunnen doen. Namens de Ned. Herv. Gemeente overhandigde de predikant aan voorzitter A. M. de Jon ge een geschenk onder couvert. Burge meester H. G. van Surjlekom, die na mens de burgerlijke overheid sprak, zei dat het nodig is dat we belangstelling voor eikaars werk hebben. Het zondags schoolwerk achtte hij van zeer grote betekenis voor het latere leven van de kinderen. Namens de Herv. Vrouwen vereniging sprak mevr. De Waard-Nieu- wenhuize een kort woord, hetwelk zij vergezeld deed gaan met het aanbieden van een enveloppe met inhoud. Als ver tegenwoordiger van de kerkeraad der Geref. Kerk sprak dhr. C. Joosse, ter wijl dhr. C. Meulpolder zijn gelukwensen aanbood namens de Chr. Geref. Mannen- vereniging „Calvijn" en de Chr. Geref. Vrouwenvereniging „Dorcas", alsmede als oud-leerling. Namens de zondags school „Eben Haëzer" uit Kapelle sprak dhr. N. Eversdijk Mzn., die eveneens een geschenk onder couvert aanbood. Als laatste sprak mevr. Reijerse-van de Velde als oud-leidster. Tussen de ver schillende programmapunten was er sa menzang van zondagsschoolliederen, ter wijl de feestavond besloten werd met vertoning van de film „Het blinde meis je". De leiding van de avond was in handen van voorzitter A. M. de Jonge, die ook het welkomstwoord sprak en mejuffrouw Corrie van de Velde. KINDEREN OP WEG NAAR SCHOOL: Ouders van kinderen, die voor het eerst naar school gaan, moeten hun kinderen helpen en opvoeden tot een goed verkeersgedrag. Dit is niet zo een voudig en gemakkelijk als vele ouders wel denken; zij doen er daarom ver standig aan hun kinderen, vooral als ze naar de kleuterschool gaan, te begelei den en hen verder goed in 't oog te houden. Stapje voor stapje zullen de kinderen geleid moeten worden naar een zelfstandig goed verkeersgedrag. De volgende punten, die altijd van toepassing blijven, kunnen daarbij, al dus de Nederlandse Vereniging Bescher ming Voetgangers en het Verbond voor Veilig Verkeer, als richtlijn dienen. 1. Geef altijd het goede voorbeeld, ook in het verkeer. 2. Zoek de veiligste weg naar school; dat is niet altijd de kortste. 3. Wen de kinderen er aan op de stoep rand stil te staan alvorens over te steken, en naar alle kanten goed uit te kijken. 4. Wen de kinderen er aan niet de rij weg over te hollen. 5. Laat het voor een kind een goede gewoonte worden gebruik te maken van de zebrapaden op de route naar school. Geef zonodig uitleg van de bedoeling van voetgangers- of ver keerslichten en de tekens van de po- litie-agent. 6. Is er geen zebra in de omgeving, wijs de kinderen er dan op, dat ze nooit tussen of achter stilstaande auto's vandaan mogen oversteken. Leer de kinderen op dié plaats oversteken, waar ze zelf voldoende uitzicht heb ben en waar ze door het rijdende verkeer goed en tijdig kunnen worden den gezien! 7. Wen de kinderen er aan op buiten wegen zonder voet- of rijwielpad aan de linkerkant van de weg te lopen. Tenslotte nog dit. Veel kleuters fietsen zonder toezicht op de rijweg. Vooral op het platteland is dit een dagelijks verschijnsl. Daar gaat het kind op de fiets naar school, omdat de afstanden dikwijls groot zijn. De ouders dienen echter te beseffen dat dit absoluut onverantwoord is. Onderzoekingen hebben n.l. uitgewe zen, dat een kind onder het negende jaar niet „rijp" is om als wielrijdertje zelfstandig deel te nemen aan het ver keer. EN VOOR VISITEKAARTEN VAN DER PEYL

Scheldebode | 1964 | | pagina 4