NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkmq contactlenzen 1 30STE JAARGANG No. 18 2 OKTOBER 1964 A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 vfllLEGEN Fa. D. Pieierse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0|:een J. Kole - Yerseke Tel. 372 REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs btj vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Assur zal ons niet behouden, wij zullen niet rijden op paar den, en tot het werk onzer han den niet meer zeggen: Gij zijt onze God. Immers zal een wees bij U ontfermd worden. Hosea 14 4. Na een profetische werkzaamheid van ongeveer zestig jaren heeft Hosea zeer waarschijnlijk de zwarte dag van Israels historie, de val van Samaria in 722 vóór Christus' geboorte en de wegvoering van het volk naar Assyrië, persoonlijk beleefd. Gedurende al die jaren heeft hij de naderende oordelen verkondigd, en nu is het dan zo ver. Zo staat hij dan nu voor een nieuwe taak. En spreekt er nu leedvermaak uit zijn woor den Zo zijn de profeten des Heren niet. Zelfs in de donkere onheilsnacht ver geet Hosea niet, dat hij de volle Raad Gods aangaande onze verlossing te ver kondigen heeft. Daarom blijft zijn stem klinken, die opwekt tot boete en berouw en wederkeer: „Bekeer u, o Israel, tot de Here, uw God, want gij zijt gevallen om uw ongerechtigheid" (14 2). En werkelijk, het overblijfsel geeft gehoor. Hun wordt nu in de tekst de belijdenis hunner bekering op de lippen gelegd. Het overblijfsel belijdt, dat As- j sur hen niet behouden zal, het belooft, dat ze tot het werk hunner handen niet meer zeggen zullenGij zijt onze God, en het erkent, dat alleen een wees bij God ontferming zal vinden. Assur zal ons niet behouden. De we- j derkeer tot de Here houdt dus in, dat men voortaan niet meer de toevlucht nemen zal tot Assyrië of enig machtig wereldvolk. En deze erkenning beteken- j de iets voor dit kleine volk, dat zo in- j gesteld was op de hulp van buiten. Ook zullen ze tot het werk hunner handen niet meer zeggen: Gij zijt onze God. Ze! zullen van hun beeldendienst in Dan en in Bethel wederkeren tot de wettige dienst des Heren in Jeruzalem. Ze zul- i len vragen, ook ten aanzien van de j vorm, de wijze van de godsdienst, naarj wat de Here van hen vraagt. Ja, zo klein zijn ze geworden onder j de slaande hand Gods, dat ze inzien: Immers zal een wees bij U ontfermd I worden. En dat ze daarom als wezen moeten zijn, zo afhankelijk, zo hulpbe hoevend, zo zwak. De droevige rest van Israel heeft alles verloren staat, kerk en maatschappij. Maar dit bracht hen juist tot het inzicht, dat het zo goed was. Wederkeer terugkeer tot de Heer, dat is ons aller roeping. We zeggen, dat wij dat willen. Maar willen wij wezen zijn? Zó afhankelijk? Laat het vandaag blijken. (Uit een Dagboek) Beter* zien en ex* toeter* uitzien MET EEN BRIL VAN Kap.II. Z.-B Tel 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. het aanschaffen van contactlenzen een vrij kostbare zaak is, die de prijs van een bril veelvoudig overtreft. Het is dus in het belang van de patiënt dat deze verstandig te werk gaat om de kans op succes zo groot mogelijk te doen zijn. Contactlenzen zijn van een uiterst licht materiaal vervaardigd en hebben een doorsnede van slechts enkele millime ters. Om hun werk goed te kunnen doen, moeten deze bijzonder kleine schijfjes op de juiste wijze op de oogbal aanslui ten en hier zit de kneep. De allerklein ste afwijking kan de lenzen volkomen waardeloos maken. Alleen de oogarts Het komt er dus op neer, dat om een correcte aansluiting te verkrijgen, de welving van de oogbal en het oppervlak van het hoornvlies uiterst nauwkeurig moeten worden gemeten en als het wa re in kaart moeten worden gebracht. Dat is een werkje zo tijdrovend en zo veel vakkennis vergend, dat slechts oog artsen hiervoor capabel geacht mogen worden. Wie dus naar de oogarts gaat en de ze een recept voor brilleglazen laat voorschrijven, doch later thuis besluit om maar contactlenzen te nemen, moet goed begrijpen, dat de mogelijkheid van een fiasco groot wordt wanneer hij of zij zonder meer met dit recept naar een opticiën of technicus gaat om daar de ze lenzen te laten maken. Met nadruk moeten we adviseren eerst met de eigen oogarts te overleg gen, alvorens deze stap te ondernemen. Temeer, daar er bepaalde oogafwykin- gen zyn, waarvoor contactlenzen geen oplossing bieden. We behoeven hierbij maar te denken aan mensen die eigen lijk alleen maar een leesbril nodig heb ben. Wanneer ze niet lezen, kunnen ze de bril afzetten, maar met contactlenzen is dat niet zo eenvoudig. Iets dergelyks doet zich voor bij een bepaalde vorm van astigmatie. Weggegooid geld Er liggen dus nogal wat voetangels en klemmen op dit gebied en wanneer men buiten de oogarts om dergelijke lenzen wil laten maken, dan loopt men de kans op een fiasco. Het (vele) geld is dan gewoon weggegooid en na deze strop moet er tóch weer een bril wor den aangeschaft. Dit is echter niet nodig wanneer men de juiste weg bewandelt. De oogarts, die uiteraard specialist is en het oog van zijn pp.tiënt kent, is de enige man die in staat is om te adviseren over dit onderwerp. Meent hij dat contactlenzen geen bevredigende oplossing zullen be tekenen, dan moet men die raad niet in de wind slaan en zich bij de normale bril houden. Is hij echter van mening dat contact lenzen kunnen worden gebruikt, dan zal hij ook bereid zijn verder te adviseren en een betrouwbaar adres hiervoor op te geven, waardoor de kans op succes zeer groot wordt. De materie van de contactlenzen is van een zodanige importantie, dat het voor een ieder die hiervoor belangstel ling heeft van het grootste belang is de juiste weg te bewandelen en zich niet wildweg in een avontuur te storten, waarvan de uitslag niet vooraf is te be palen. (Nadruk verboden) Dr. P. WILT U OVERSCHAKELEN OP LAAT U DAN DOOR DE OOGARTS ADVISEREN! De moderne wetenschappelijke en technische ontwikkeling staat voor niets en heeft de mogelijkheid geschapen om zonder het dragen van de opzichttige bril toch goed te kunnen zien en wel door het dragen van zogenaamde „con tactlenzen", die we populair omschreven kunnen zien als uiterst kleine brille- glaasjes die rechtstreeks op de oogbal worden gedragen. Vele mensen voelen zich tot deze contactlenzen aangetrok ken, hetzij dat zij om representatieve redenen liever geen bril dragen, of uit pure ijdelheid. Momenteel is er een hausse in endat brengt natuurlijk ook gevaren met zich mee. Zo heeft een vermaarde Nederlander, die enige jaren grote bekendheid ver kreeg door zijn methode van het trekken van het gebit en plaatsen van een pro these in één dag en die inmiddels we gens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde werd geëlimineerd, zich nu op deze rage geworpen. Hij levert con tactlenzen tegen bijzonder voordelige prijzen Ook vele opticiëns hebben zich aan de vervaardiging van deze lenzen ge wijd, de moeilijkheden hopen zich op en de klachten zijn vele. Een strop De oogartsen zijn over het algemeen niet gelukkig met deze ontwikkeling, want daar waar de contactlenzen als moderne vinding een zegen kunnen zijn, brengen zij in veel gevallen alleen maar narigheid en een financiële strop. Men moet zich goed realiseren, dat ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wij willen u met onze adviezen zo goed mogelyk van dienst zyn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Rozebottels. In mijn tuin heb ik rozenstruiken, waaraan bijgevoegde ro zebottels zitten. Kan ik hier jam van maken? Wanneer zijn de bottels rijp? En hoe moet ik ze behandelen? Deze rozebottels zijn wel goed voor jam. De kwaliteit hangt o.a. af van de min of meer vlezige bestanddelen. Zo zijn grote bottels met veel vlezige de len zeer geschikt. Ze moeten geplukt worden in september-obtober. Recept voor 1 kg rozebottels ca. 750 gram sui ker en desgewenst bessensap. Staart en kelk van de rozebottels verwijderen, wassen en koken met weinig water tot ze zacht zijn, gedurende ca. 20 minu ten. Daarna zeven, waardoor pitten en pluisjes achterblijven. Het overgebleven moes wegen en van het gewicht aan suiker toevoegen (zie boven), 't Vrucht moes inkoken tot twee derde van het oorspronkelijk volume. Dan de benodig de suiker en desgewenst wat bessensap per kg moes, b.v. 1 deel bessensap, en dan de jam verder behandelen als ge woon. Door toevoeging van de bessen sap krijgt de jam vlugger de gewenste dikte en tevens wordt de smaak ver hoogd. Koningskinderen. Abonnee M. P. D. stelt ons enkele vragen over konings kinderen. 1. De kinderen van prinses Marianne (dochter van koning Willem I) waren Albrecht en prinses Alexandrine, van wie de laatste huwde met de hertog van Mecklenburg-Schwerin. Wie hun kinderen waren, hopen wij u nog te be richten. 2. Prinses Marie, dochter van prins Frederik Willem Karei (1797—1881) en prinses Louise van Pruisen, huwde met de prins van Wied (1902). Hun kinde ren heetten Wilhelm, Friedrich en Hein- rich. 3. De zusters van groothertogin Char lotte de Luxembourg heten: Marie Ade laide (t 1924, was niet gehuwd), Hilda (t 1950, gehuwd met Adolphe de Schwarzenberg), Antoine (f 1954, ge huwd met prins Rupprecht Héritier de Bavière), Elisabeth (f 1955, gehuwd met Louis Philippe de Thurn et Taxis) en Sophie (f 1941, gehuwd met Ernst Heinrich, graaf van Saksen). 4. De kinderen van de groothertogin zn: Jean (geb. 1921), gehuwd met Jo sephine van België; kinderen: Marie- Astrid, Henri, Jean, Margaretha, Guil- laume. Elisabeth (geb. 1922), gehuwd met Prins Frangois Ferdinand de Ho- henberg; kinderen: Anita en Sophie. Marie-Adelaide Ugett. 1924), gehuwd met Charles Joseph Henckel de Don- nersmarck; kinderen: Andreas, Félix en Henri. Marie-Gabrielle (geb. 1925), gehuwd met Knud de Holstein-Ledre- borg; kinderen: Monica, Lydia, Véroni- ca, Silvia, Camille, Tatiana, Antonia. Charles (geb. 1927), niet gehuwd. Alix (geb. 1929), gehuwd met Antoine de Ligne; kinderen: Michel, Wauthier, Anne, Christine, Sophie, Antoine-Lamo- ral, Yolande. Boomschade. - Dicht bij een woonhuis staat een vrij grote boom, van gemeen tewege geplant, die vermoedelijk hin der en schade oplevert. Voor het op ruimen van deze boom wordt een vrij grote schadevergoeding geëist. Is dat juist? De regels van het burenrecht (afstand van bomen en dergelijke) uit het Bur gerlijk Wetboek zijn niet van toepassing als deze bomen behoren tot de openbare dienst. Wel is het zo, dat de betrokken overheidsinstantie aansprakelijk is voor schade, welke voortvloeit uit de boom in kwestie. Zoals uit uw schrijven blijkt is er vermoedelijk schade. Een aktie wegens onrechtmatige daad is dan zin loos. In uw geval rest er niets anders LINKS UITWIJKEN BIJ INGEHAALD WORDEN Zou de man, die door de grote zwar te auto naar de middenberm wordt ge drukt, zijn wagen nog in bedwang kun nen houden? Het is te hopen van wel, anders wordt er weer een middenberm ongeluk aan de lange lijst toegevoegd. Veel van dergelijke ongelukken op de autosnelwegen vinden er hun oorzaak in, dat de inhalende auto's van de weg worden gedrongen door plotseling naar links uitwijkende voertuigen. „Links uitwijken bij ingehaald wor den" is één van de ernstige fouten, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de Surveillance-groep Auto Snelwegen van de Rijkspolitie (beter bekend als de „witte Porsche patrouilles") in hun ge zamenlijke Actie Zwarte Zes bestrijden. Om ongelukken te voorkomen, is het noodzakelijk alvorens men gaat inhalen er zich door middel van zijn spiegels goed van te overtuigen, dat de achter liggende linkerweghelft vrij is. dan het gevraagde bedrag aan schade loosstelling te betalen. Verzuiling. Ik wil een scriptie schrijven over de verzuiling in Neder land. Kunt u mij hierover wat lectuur opgeven Dat is natuurlijk een boeiend onder werp, dat een uitgebreid terrein bestrijkt (politiek, radio en t.v., vakbond enz.). Wij nemen aan dat u de krant goed leest en met name de ontwikkeling op het gebied der t.v., waar de laatste tijd veel over te doen is, goed heeft ge volgd. Verder bestaat er een overzichte lijk boekje van de hand van H. G. Leigt, getiteld „De kaart van politiek Neder land" waarin u veel wetenswaardighe den aantreft over onze politieke groe-j peringen. Interessant is ook een soort- j gelijk boekje van N. Patijn, getiteld: „Kerkelijke kaart van Nederland" (bei de boeken uitgegeven bij Kok, Kampen). Een boek van geheel andere aard, dat vaak op ironische toon ons zuilenstelsel onder de loep neemt, is „Onaardige Economie" van Prof. J. Wemelsfelder, uitgegeven bij De Bussy te Amsterdam en als pocket in de boekhandel verkrijg baar. Walter Ulbricht. Is Walter Ul- bricht vroeger nazi geweest? Wat heeft hij eigenlijk uitgevoerd ten tgde van de Spaanse burgeroorlog? Walter Ulbricht is tijdens de Spaan se burgeroorlog in Spanje werkzaam ge weest als politiek commissaris. Ulbricht werd in 1928 lid van de Duitse commu nistische partij. Hij moest in 1932 naar Moskou vluchten, omdat hij beschuldigd werd van ophitsing tot moord op twee politie-officieren. Hieruit blijkt al dat hij allebehalve nazi-gezind was en dat dit in zijn gedrag ook wel tot uiting kwam. Spaans L.O. Wordt er in ons land wel een opleiding voor Spaans L.O. ge geven? Er wordt n.l. op sommige Ulo scholen Spaanse les gegeven. Er is wel degelijk een opleiding voor Spaans L.O. Die moet men ook hebben om les te kunnen geven aan een Ulo, waar Spaans gegeven wordt. Inlichtin gen over deze studie, welke door een instituut te Amsterdam o.a. verzorgd wordt, bij mejuffrouw A. van Heusden, Stadionkade 80, Amsterdam. Mata Hari. Wat is nu eigenlijk „Mata Hari" De één beweert dat het een vulkaan is, de ander zegt dat het een spionne was en de derde denkt een Chinees gerecht. Mata Hari (d.i. het oog van de zon) heette eigenlijk Margaretha Geertruida Zelle. Zij werd in 1876 in Leeuwarden geboren als dochter van een Friese pet- tenwinkelier. Zij huwde met een kapi tein van het K.N.I.L., welk huwelijk mislukte. In 1903 trok zij r.aar Parijs, was eerst model, later danseres. Als courtisane had zij relaties tot in de hoogste kringen. In wereldoorlog I zou zij volgens de Fransen hebben gespio neerd voor de Duitsers. Een krijgsraad veroordeelde haar ter dood. Dit vonnis werd in 1919 in de slotgracht van Vin- cennes voltrokken. De beschuldiging is later wel in twijfel getrokken, maar tot op heden geldt de naam Mata Hari als die van een fatale vrouw, die de faam van meesterspionne verwierf. Vrijgezellenbond. Bestaat er ook een r.-k. vrijgezellenbond en zo ja, kunt u mij hiervan het adres opgeven? Een r.-k. vrijgezellenbond is er niet, evenmin als een prot. christelijke. De algemene vrijgezellenbond, opgericht door Ger Greyn, r.-k. gemeentesecreta ris van het Limburgse Grevenbicht, telt echter zeer veel r.-k. leden. De vereni ging organiseerde 5, 6 en 7 september een vrijgezellencongres in „De IJzeren Man" te Vught. Zeevaartschool. Ik ben 17 jaar en heb diploma Ambachtsschool bankwer ker en twee jaar avondschool. Kan ik hiermee in aanmerking komen voor de zeevaartschool of wat moet ik anders voor papieren hebben? Met uw diploma's (Ambachtsschool en 2 jaar avondschool) kunt u een opleiding voor machinist volgen aan de zeevaart school. Fabrieken Zevenbergen WEMELDINGE Van 410 oktober 1964 Maandag 5 oktober: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 2.37 2.57 8.14 8.35 Maandag 3.23 3.41 8.54 9.17 Dinsdag 4.05 4.20 9.30 9.55 Woensdag 4.41 4.53 10.03 10.31 Donderdag 5.14 5.25 10.37 11.06 Vrijdag 5.47 5.55 11.10 11.34 Zaterdag 6.16 6.26 11.40 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 35 minuten vroeger

Scheldebode | 1964 | | pagina 1