BAAYENS <CDom De sterren liegen niet KRUININGEN HANSWEERT RILLAND-BATH KRABBENDIJKE WEMELDINGE drage in de kosten van aansluiting op het elektriciteitsnet van 8 percelen aan de W. Kanaalweg en de Zwaakseweg werd aanvaard. De bijdrage bedraagt 20 van de aansluitingskosten. Thans houdt men rekening met een bedrag van 8000,voor alle percelen. Voor de aanschaffing van een elektrische heggeschaar werd een krediet verleend van 2500,de machine zal bestaan uit generatorset, twee knipmachines en kettingzaag. Voor de aanschaffing van nieuw meubilair voor de Vereniging voor chr. onderwijs aan schipperskinderen werd de medewerking door de raad toe gezegd. De kosten zullen ongeveer 5000,zijn. De gemeentereken'ing over 1963 werd aangeboden en sluit met de volgende cijfers. Gew. dienst, inkom sten 860.636,17, uitgaven 859.131,65, batig slot 1.504,52. jKapit^aldiepst, inkomsten 2.086.050,10, uitgaven 2.048.526,82, batig slot 37.523,82. De commissie tot nazien bestaat uit de heren P. J. Dekker, A. J. de Schipper en C. de Kraker. Voorstellen tot aan koop van diverse percelen grond wer den door de raad volledig goedgekeurd. Dit betreft een totaalbedrag van 72.531,Een strook grond aan de Oranjeboomstraat, eigendom der Ned. Herv. Gemeente, in erfpacht bij mevr. J. Minnaar-Klap c.s., met een bedrag van 2230,n.l. voor de Ned. Herv. Gemeente 202,en voor de erfpach ters 2028,Een strook grond aan de Zd. Achterweg, eigendom van mevr. M. J. Hamelink-Burger te SilVolde voor een bedrag van 1298,50. Een stuk grond aan de Brouwerijweg, eigendom van de heer K. P. L. Dóminicus, voor een be drag van 46.§02,50. Een stuk grond aan de Zd. Achterweg, eigendom van mej. A. J. M. Dóminicus te Schiedam, voor een bedrag van 22.500,Dit al les is nodig voor het doortrekken van de Spoorlaan naar de Zandweg, welke in het uitbreidingsplan liggen. De raad ging verder akkoord met het ontwerp van Ged. Staten om de wethouders salarissen te verhogen tot een bedrag van 1680,per jaar per 1 januari 1964. Dhr. Zuidweg vroeg nogmaals de aandacht voor de bocht aan de Zandweg van de tuin van dhr. Dóminicus, om deze in 'ce snoeien. Vergadering Plattelandsvrouwen. Dezer dagen hield de afd. Wemeldin- ge van de Bond van Plattelandsvrou wen haar najaarsvergadering in het gebouw van de Vrij Evang. zondags school onder leiding van haar presiden te mevr. E. Eckhardt-Dominicus. Mevr. Van Gorp-Pieterse bracht verslag uit van de prov. voorjaarsvergadering te Goes en mej. M. Bórns van de voor jaarsvergadering te Utrecht. Naar de najaarsvergadering in Rilland-Bath werd Zr. C. Borns afgevaardigd. Voorts werd het winterprogramma besproken. Ver der werd er deze avond een demonstra tie gegeven van de N.V. Buisman te Zwartsluis. Negen verschillende manie ren van koffiezetten werden gedemon streerd en aan de aanwezigen werd een aardige attentie aangeboden. Internationale Binnenscheepvaartdag. Op de dezer dagen gehouden Inter nationale Binnenscheepvaartdag te Gent was Wemeldinge vertegenwoordigd door B. en W. en de secretaris. De Schelde Rijnverbinding en het akkoord van 13 mei 1963 stonden in het middelpunt der belangstelling. Gezien haar ligging .aan het kanaal door Zuid-Beveland is de gemeente Wemeldinge rechtstreeks be trokken bij de plannen voor de nieuwe verbinding. Door zijn aanwezigheid op deze scheep vaartdag geeft 't gemeente bestuur blijk dat het de ontwikkeling op dit gebied nauwlettend volgt. Sorry, Wim. Vorige week noteerden wij als uitslag van de schaakwedstrijd M. van Gastel W. 't Jong 100. U hebt het al begre pen, natuurlijk moet dit zijn 10. Het verkeer. Vorige week donderdag had op de voorrangssplitsing ZanddijkStations weg, ter hoogte van de spoorwegover gang, een aanrijding plaats tussen een A.M.Z.-bus en een personenauto be stuurd door E. H. C. v. d. P. De aan rijding ontstond doordat de bus-chauf feur geen voorrang verleende aan de van de richting Rijksweg komende per sonenauto. De auto werd zwaar en de bus licht beschadigd. Maandag j.l. reed op het veerhaven plateau een vrachtauto achteruit tegen de voorkant van een personenauto. Ook hier ontstond materiële schade. Zangavond met Kees Deenik. Op vrijdag 2 oktober a.s. zal in het kerkgebouw van de Ned. Herv. gemeen te een zangavond worden gehouden. De avond wordt aangeboden door de Bijbel Kiosk Vereniging. Velen zullen deze diensten van de radio kennen. Behalve dat Kees Deenik, de troubadour van het geestelijk lied, solistisch optreedt, zal ook de samenzang onder zijn leiding plaatsvinden. Verdér werken mee: de gemengde zangvereniging „Crq^pendo", dirigent dhr. A. B. Holster, de phr. ge mengde zangvereniging „Jubilate Deo", dirigent dhr. I. Ruissen, de organiste mej. M. Kok en de predikanten Ds. J. H. J. Hoffman en Ds. J. Koolstra. De uitvoering begint om 8 uur. Wij advi seren u tijdig aanwezig te zijn, daar voor deze unieke avond een grote be langstelling wordt verwacht. Wedvlucht. Door de P.V. „De Vrijheidsduif" werd deelgenomen aan een wedvlucht vanuit Parkestone. De uitslag hiervanwas: 1 e$ 7 J.1 Waverijn; 2 Schiër-Nevé; 3 W. van Velzen; 4 J. Oele Jzn.; 5 J. van Iwaraden; 6 M. Stroosnijder. Baden duurder. De gemeenteraad heeft dinsdagavond het voorstel van B. en W. de badtarie- ven ingaande 1 januari 1965 te verho gen, aangenomen. Voor kinderen wordt de prijs per bad dan 0,40 (12 baden 4,en voor volwassenen 0,50 (12 baden 5,Over 1963 was het ver lies per bad ruim 19 ct. Door de ta riefsverhoging zal het verlies terugge bracht kunnen worden tot 11 ct. Dhrn. J. Griep (V.V.D.) en E. Suy (K.V.P.) menen, dat met deze tarieven de bad huizen binnen enige jaren verdwenen zullen zijn De voorzitter hoopt dit, want de badinrichtingen zijn een aanhouden de zorg voor de gemeente. Daarom stel len B. en W. voor zoveel mogelijk op de aanvragen voor het verstrekken van een premie voor de aanleg van een douche gunstig te beslissen. Vervolgens werd het voorstel tot verkoop van vier percelen grond, t.w. aan A. van Noor den en J. G. Versluis alhier en I. Go- verse en J. M. de Bruyn te Ossenisse aan de orde gesteld. B. en W. stelden voor deze in het Eindje de Rondte ge legen percelen te verkopen voor 15, per m2. In dit bedrag is een. toeslag van 1,50 per m- begrepen ter storting in een te vormen fonds voor dorpsuit breiding. Over deze verkoop ontstond een langdurige discussie tussen de voor zitter en dhr. Suy. De laatste meende dat de grond verkocht moest worden tegen de vastgestelde uitgifteprijs van ongeveer 11,50 per m2. De betrokken mensen hadden met deze prijs als basis hun bouwkosten financieel rond. En nu krijgen ze bericht dat de prijs omhoog moet. Dat is toch een grote tegenval ler. En zijn rechtsgevoel verzette zich hiertegen. Volgens de voorzitter moest een misverstand uit de weg geruimd worden. Dhr. M. Ie Clercq, op wiens initiatief de huizen worden gebouwd, ging er, terecht, van uit dat de grond 11,50 zou kosten en deze prijs noemde hij tegenover de aspirant-kopers. Later kwam hij bij de gemeente met het voor stel de grond te kopen. B. en W. heeft toen een prijs berekend. Hierbij werd rekening gehouden met het advies van G.S. om gelet op de financiële positie van de gemeente de bouwgrond niet te goedkoop van de hand te doen. Want Kruiningen is, gezien andere plaatsen, lang niet duur met zijn grond. Ook de betrokken mensen boffen nog met de prijs van 15,Dhr. J. Griep vond dat B. en W. eerst met het voorstel tot vorming van een fonds voor dorpsuit breiding had moeten komen en dan met het voorstel tot verkoop van de grond. Nu wordt geld gestort in een fonds dat er nog niet is. Dhr. Suy vroeg nog of nu voor alle objecten in het Eindje de Rondte de grondprijs op 15,wordt gesteld. We gaan geen onderscheid ma ken, aldus de voorzitter. Na nog enige discussie werd het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Ook kwam aan de orde een wijziging In de gemeentebegroting '19Q4. Dhr. Griep vond dat de kosten voor het aanleggen van een nieuwe stortplaats voor huis vuil niet meevallen. Deze aanleg kost n.l. 3000,meer dan was geraamd. Dhr. Suy vroeg zich af of het wel no dig is, tekort zijnde grond om het be staande stort te dekken, tot een be drag van 3300,aan te voeren. Kan deze grond niet gehaald worden uit het nieuw te vormen stort? Een en ander zal nog nader worden bekeken. Voors hands wordt de wijziging zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het ka naal door Zuid-Beveland kwam opnieuw ter sprake. Diverse leden vonden dat het onderhoud veel te wensen overlaat. Op diverse plaatsen is de basaltglooiing weggeslagen. Vooral ter hoogte van de Hansweertse Boomdijk ontstaat hier door een gevaarlijke situatie. In de rondvraag haakte dhr. Suy nog in op de mededeling vari de voorzitter dat-of*- 6 oktober a.s. een Gentse deputatie het kanaal komt bezichtigen. Er wordt ge varen van de buitenhaven naar Wemel dinge. Deze mededeling was ontvangen via een contactman in Breda. Waarom heeft Gent niet rechtstreeks contact op genomen met Kruiningen? Waarom wordt dé deputatie door het Yersekse gemeentebestuur ontvangen en waarom wordt de lunch in Yerseke genuttigd? Hij vond dat Yerseke zijn belangen goed weet te verkopen. Hij hoopte dat de voorzitter de Kruiningse belangen aan de Gentse deputatie weet te verkopen. Verder stelde dhr. Z. Jansen (K.V.P.) de vraag of de voorzitter al had ge sproken met de Hansweertse sportver enigingen i.v.irt7. het beheervan de ijs baan. Hierop antwoordde de voorzitter dat dit onderhoud in oktober zal plaats vinden. Dhr. Griep dacht dat het beter zou zijn, wanneer er in Hanswee$ eep ijscjub \yerd opgericht. Dat" moet daar toch mogelijk zijn. Anderj^ zullen er moeilijkheden ontstaan (b.v. bij verde ling recette). De voorzitter zal zijn best doen deze kwestie zo goed mogelijk op te lossen. Dhr. W. J. Pouwer (C.H.) vroeg of, nu de huidige pachter ver trekt, de gemeente stappen gaat onder nemen om meer ruimte te krijgen voor een strandje aan de zeedijk te Hans- weert. De voorzitter deelde hierop me de, dat het waterschap de gemeente in de gelegenheid heeft gesteld om de wen sen kenbaar te maken. Gedacht wordt zelf een gedeelte van de dijk te pach ten, b.v. tot een paar honderd meter voorbij de huidige trap. Verder vroeg -dhr. Pouwer aandacht voor het pad, dat voert van de Boomdijk naar de Dijk- straat. De toestand van dit pad, dat veel door fietsers wordt gebruikt, is zo slech, dat gebruik er van levensgevaar lijk is. De voorzitter zegde toe een en ander te laten bekijken. Dhr. P. Polder man (V.V.D.) had de notulen van 14 ok tober 1958 nog eens geraadpleegd. Hier in staat dat de gemeente zich verplicht voor het onderhoud van de blusvijver bij de woning van dhr. J. Wiskerke zorg te dragen. De wallen van deze vijver en ook van de vijver in het Clercq's wegje zijn door de bewoners van de vijvers nogal aangetast. Daarom stelde hij voor een beschoeiing van rijshout aan te bren gen. Dit zal volgens de voorzitter nog al een kostbare zaak worden. Dhr- C. Slabbekoorn (P.v.d.A.) vroeg of, nu het autobezit steeds toeneemt en hiermee gepaard gaande steeds meer garages verschijnen, het niet mogelijk is dat de gemeente een aantal model-garage's ontwerpt. Bij het aanvragen van een bouwvergunning zal dit gemakkelijk zijn voor de betrokken mensen. Verder vroeg hij of de rondgang door de ge meente met betrekking tot de garage's enz. al beëindigd is. Over het eerste punt zei de voorzitter er niet voor te voelen de gemeente als architect te la ten opreden. En overigens, op dit ge bied wordt altijd soepel opgetreden. De controle-rondgang op garage's enz. is nog niet afgesloten. Scheepvaartbeweging. In de maand augustus 1964 passeer den er het kanaal door Zuid-Beveland 7.888 schepen van 4.478.485 ton. Hier van waren 5.283 schepen van 3.073.686 ton geladen en 2.605 schepen van 1.404.799 ton waren ledig. De geladen schepen bestonden uit 4.958 motorsche pen van 2.613.679 ton, 315 sleepschepen van 465.483 ton en 10 coasters van 3.524 ton. De ledige schepen bestonden uit 1.857 motorschepen van 1.116.468 ton, 194 sleepschepen van 271.610 ton en 17 coasters van 5.347 ton. Tevens passeer den er 537 sleepboten van 11.374 ton. Van België passeerden er 59 duweenhe- den, naar België 48 (vorige maand 49 en 54 stuks). Tot de rijnvaart behoor den 1.119 geladen motorschepen van 752.785 ton, 157 geladen sleepschepen van 225.289 ton, tevens 186 ledige mo torschepen van 175.230 ton en 28 ledige sleepschepen van 46.915 ton, alle van België. Naar België passeerden er, be horende tot de rijnvaart, 786 geladen motorschepen van 520.112 ton, 61 sleep schepen van 90.790 ton, tevens 11? le dige motorschepen van 69.723 ton en 3 ledige sleepschepen van 3.345 ton. In nationaliteiten waren de schepen als volgt verdeeld: 4.401 Nederlandse, 2.228 Belgische, 476 Duitse, 438 Fran se, 340 Zwitserse, 1 Luxemburgs, 3 Oostenrijkse en 1 Engels. In de maand augustus passeerden er 442 schepen minder dan in de maand juli. Hengelconcours. De Hansweertse Hengelsportvereni ging „De Pilk" organiseerde zaterdag j.l. weer een groot internationaal hen gelconcours. Ook nu was er weer grote belangstelling voor deze wedstrijd: 364 ■deelnemers probeerden zoveel mogelijk vis boven water te brengen. Om 11.45 uur werd de: vlag gehesen: teken voor de deelnemers, dat de wedstrijd was be gonnen. Er waren 100 prijzen beschik baar gesteld, die in zaal „Zeelandia" door de burgemeester van Kruiningen, dhr. A. Schipper, werden uitgereikt. De uitslag was als volgt: 1. A. van Liere Azn., Kapelle-Biezelinge, 699 pnt., zee- hengeluitrusting; 2. W. Harteveld, Vlaardingen, 674 pnt., zeehengel en mo len; 3. A. v. d. Berg, Krabbendijke, 616 pnt., hengel met molen; 4. A. Krughts, Antwerpen, 608 pnt.; 5. mevr. v. Twist, Scherpenisse, 495 pnt.; 6. J. van Dron- gelen, Sluiskil, 493 pnt.; 7. P. Kruf, Halsteren, 480 pnt.; 8. J. de Vliégher, Héist-Knokke, 4?9 prift; 9. ïnevr. Ha- melinck, Terneuzen, 435 put.; 10. A. Jacxsens, Heist-Knokke, 398 pnt. O -I.:. V Voetbal. h Zondag kwam alleenrhet eerste elftal van Hansweertse' Boys tussen de lijnen en wel te Kwadendamme. Het begin was niet zo hoopgevend. Wel wérd er stevig aangevallen, maar de afwerking ontbrak volkomen. Daarentegen waren de weinige aanvallen van de gastheren veel gevaarlijker. Na 20 minuten spelen liet de achterhoede een steekje vallen, waarvan de midvoor gretig gebruik maakte (01). Nog voor de rust geluk te het echter gelijk tè maken. Na de rust en tegen de wind in ging het heel wat beter. Er werd sneller gespeeld en beter gecombineerd. De eindstand werd 41 voor de Boys. Uit twee wedstrij den hebben de Boys nu 4 punten. Dit geldt ook voor „buurman" Kruiningen, Waartegen de Boys a.s. zondag moeten spelen. Het belooft dus weer een span nende strijd te worden. Serenade „Rillandia". De muziekvereniging Rillandia bracht vrijdagavond een serenade bij haar lid Adrie de Bókx, die óp deze dag in het huwelijk is getreden. Er was een flin ke belangstelling. Auto's in botsing. Zondagmiddag j.l. kwamen twee per sonenauto's op de hoek HoofdwegMa- rijkestraat in botsing. De ene auto werd bestuurd door de Rillander C. in de Weij en de andere door C. Langevelde uit Krabbendijke. Met enige materiële schade liep dit af. Geen voorrang verleend. De Rillander M. v. L. kwam zondag avond met zijn bromfiets in aanraking met een auto, bestuurd door L. O. te Bergen op Zoom. De aanrijding ontstond doordat v. L. geen voorrang verleende op de kruising HoogstraatBosstraat te Bergen op Zoom. De bromfietser kwam te vallen en moest met een been fractuur naar het Burger Gasthuis wor den vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Toelatingsexamen. Voor het toelatingsexamen R.M.L.S. te Goes slaagde A. B. Blok alhier. Voetbal. Rillandia II speelde saterdag tegen de Terneuzense Boys II. Hoewel de wed strijd niet gemakkelijk was, wist Ril landia te winnen met 21. Raads ver gade ring. De raad van Rilland-Bath krijgt in zijn vergadering van dinsdagavond a.s. de „slotfase" te behandelen van de ver bouw van de brandweergarage. De ver bouwing zelf is thans voltooid, zo delen B. en W. mede, maar het instructie lokaal moet nog worden voorzien van gordijnen, meubilair, enz. Daarmee zal een bedrag van 1710,-gemoeid zijn. B. en W. stellen voor, dit bedrag te vo teren. Een ander voorstel voor deze ver gadering behelst de uitbreiding en her stel van het schoolplei|i voor de open bare school. Er komt n.l. een strook grond vrij, die bij het plein kan ge voegd worden en betegeld moet worden. Als dit werk uitgevoerd wordt, willen B. en W. ook de verzakkingen opheffen en de afwatering verbeteren. Het totaal bedrag zou 1241,zijn. De verkeers ongevallen die zich in het afgelopen seizoen hebben voorgedaan op het deel van de Rijksweg bij de grens van Ril land-Bath en Woensdrecht hebben B. en W. aanleiding gegeven, de artsen te Woensdrecht als lijkschouwer te benoe men, die daartoe bereid werden gevon den. Plattelandsvrouwen. Voor de eerste maal in dit seizoen zijn de Plattelandsvrouwen weer bijeen gekomen in de zaal van „De Koophan del". Mevr. Donker-Biewenga vertoon de dia's van haar reis door Frankrijk en vertelde van haar ervaringen. Tot lid van de provinciale kascdrnmlsSlé wefrd benoemd mevr. Jansse-Kasse, terwijl De speciaalzaak voor Uw BRIL Bekend figuur overleden. Op de algemene begraafplaats in de ze gemeente werd woensdagmiddag het stoffelijk overschot van dhr. Chr. van Hoorn ter aarde besteld. Wijlen dhr. Van Hoorn was tijdené zijn leven een bekende figuur in ons dorpleven. Ge durende 38 jaar was hij gemeenteveld wachter, terwijl hij tevens vele jaren de funkties van gemeentebode, deurwaar der voor de plaatselijke belastingen en schatter voor het vergunningsrecht van dranklokaliteiten vervulde. In 1943 ging hij, in verband met de toen plaats heb bende reorganisatie van de politie, over naar de marechausee. In 1946 werd hij gepensioneerd. Zijn laatste levensjaren bracht hij door in de gemeente Koude- kerke. Intrede Ds. van Bruggen. Zondagavond deed Ds. G. van Brug gen intrede in zijn nieuwe gemeente, de Vrij Evang. Gemeente alhier. In de morgendienst werd hij bevestigd door de consulent der gemeente, Ds. D. de Jonge uit Yerseke. De nieuwe predikant werd 19 april 1907 in Kampen geboren. In 1937 werd hij kandidaat in de theo logie en werd in datzelfde jaar beves tigd als hulppredikant. In 1938 kreeg hij zijn eerste gemeente, n.l. Veendam; verder stond hij te Heerde en 17 jaar te Utrecht. Ds. van Bruggen heeft zit ting in het hoofdbestuur van het Ned. Bijbel Genootschap en is verder eind- redakteur van het blad „Ons Orgaan". Ds. van Bruggen hield zijn intrede- predikatie naar aanleiding van Epheze 6 19, n.l. „En bid ook voor mij dat mij bij het openen van mijn mond het woord geschonken worde om vrijmoedig het geheimenis van het Evangelie bekend te maken". De dienst werd begonnen met het zingen van Psalm 89 1 en 7. De Schriftlezing hield Ds. van Bruggen uit 1 Petr. 1 1325. Ds. van Bruggen vroeg in zijn prediking speciaal om de voorbede der gemeente. In deze dienst waren vele afgevaar digden aanwezig, waarvan de volgende personen het woord voerden. Eerst sprak ouderling G. Veerhoek namens de Gemeente en Kerkeraad en heette de predikant met zijn gezin welkom in de gemeente. Verder sprak Ds. J. Karelse namens het Comité van de Vrij Evang. Gemeenten in Nederland, Ds. M. v. d. Molen namens de Zeeuwse gemeenten, Ds. A. J. L. Hoogkamer namens de plaatselijke kerken en burgemeester C. N. F. van Sas namens de burgerlijke gemeente. Ds. de Jonge las een brief voor van de vorige voorganger Ds. Niewöhner, thans predikant te Apel doorn. Namens de gemeente sprak dhr. Nijkam. Tot slot antwoordde Ds. van Bruggen de sprekers en dankte hen voor de vriendelijke woorden. In deze dienst zong het koor der Vrij Evang. Gemeen te enkele liederen, n.l. „Zegen, Heer, Uw dienaar" en „De Meester is wach tend op u". Organiste in deze dienst was mevr. Zuidweg-Schouwenaar. Voetbal. Na een week rust treden de elftallen zaterdag weer in het veld. Het eerste elftal gaat naar A.Z.V.V. II op bezoek en het tweede elftal zal thuis spelen tegen Kapelle II. Raadsvergadering. Dinsdagavond vergaderde de raad de zer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester C. N. F. van Sas. Aan het begin der vergadering herdacht de burgemeester de overleden oud-gemeen teveldwachter dhr. Chr. van Hoorn. De burgemeester sprak over 40 jaar trou we dienst in het belang der gemeente en deelde mede dat hij de begrafenis zal bijwonen. Tot ambtenaar ter secretarie was aangenomen dhr. A. K. v. d. Hoe ven uit Wissenkerke. Het voorstel tot toekenning van een compensatie in verband met de plaats gehad hebbende huurverhoging per 1 juli 1964 aan het gemeentepersoneel werd zonder meer aanvaard, evenals een toekenning van een uitkering ineens van 3% van het jaarsalaris. Als leden der commissie van advies ingevolge de woonruimtewet werden herbenoemd dhrn. P. J. J. Dek ker, J. A. de Schipper, C. de Kraker, M. Zuidweg en C. M. bagevos. Het voorstel tot het verlenen van een bij- door B. J. TEN WESEPE 44) Als rustige mensen drukten ze elkaar de hand en bij het naar huis lopen pas seerden ze het hotel, waar Geerts be leefd groette, maar met een blik van verstandhouding in zijn ogen het twee tal nakeek. De kennismaking met mevrouw Groen was allerhartelijkst. Het werd een ge zellige vrijdagavond en om half twaalf bracht de vrouw des huizes haar gast naar de logeerkamer. Gedurende de volgende dag zag Jo- docus haar enkel tijdens de maaltijden, want Ellie had op haar gemak het dorp bekeken en 's middags een lange wan deling gemaakt. De zondag was dubbel prettig. Ellie was terstond bereid mee te gaan naar de kerk en dat deed haar in de ogen van mevrouw Groen weer enkele graden stijgen, 's Middags, toen de oudere vrouw een dutje deed, knepen ze er stil tussenuit en dwaalden hand in hand tussen de landerijen in de omgeving van het dorp. En wellicht zou de ba lans ten gunste van Ellie Meerveld zijn overgeslagen, als niet het lot dit an ders had beschikt. 's Maandagsmorgens bracht Jodocus het meisje naar de bus en maakten ze een afspraak voor een volgende keer. „Ik ben vrijdag en zaterdag weer vrij", zei ze, „maar ik moet dan za terdagavond bijtijds weer weg, want zondag heb ik de hele dag dienst. Jam mer, hé?" „Kom, kom, er komen nog meer da gen. Als je zin hebt, kom dan vrijdag morgen vroeg hierheen. Ik zal het zo proberen te versieren, dat ik vrijdag middag vroeg klaar ben, hè?" Ze greep zijn hand, maar hij nam haar rustig in zijn armen en drukte een zoen op haar lippen, waarna ze blozend in de bus stapte. Hij keek de bus na tot deze uit het oog verdwenen was en bij het naar huis gaan ontmoette hij opnieuw Geerts, die hem met een grijn zend gezicht aankeek. „Nou is die zwarte zeker weer aan de beurt?" vroeg hij spottend. Jodocus bleef staan en keek de an der recht in het gezicht. „Als jij je eens met je eigen zaken bemoeide, hè?" De lach bestierf op het gelaat van de ander. „Neem me niet kwalijk, Groen, zo was het natuurlijk niet bedoeld". Maar Jodocus was alweer verder ge lopen, de ander geheel negerend. Die maandag reed hij wat later zijn wijk in en was ook later thuis. En ge lijk, toen hij het Zuideinde in zwenkte, zag hij, dat er wat aan de hand was. Hij keek in ernstige gezichten en op het moment, dat hij afstapte, vroeg hij: „Is er wat?" Een buurvrouw antwoordde: „Ga maar naar binnen, Jodocus..." In de winkel trof hij een andere buur vrouw en die deelde hem de jobstijding mede. Zijn moeder was onwel geworden en achter de toonbank gevallen. Waar schijnlijk een beroerte. Dokter Meijer had haar meteen naar het ziekenhuis in Goes laten overbrengen. Het beste was maar, dat Jodocus meteen naar Goes ging. De jongeman werd lijkwit. Hij had even tijd nodig om dit allemaal te ver werken. Moeder plotseling ziek gewor den... hoe kon dat nou? Ze was toch altijd kerngezond en klaagde nooit over pijn of moeheid of zoiets. Maar hij be greep toch wel, dat het bittere ernst was en dus ging hij automatisch naar boven om zich te verkleden. Een half uur later waren de gordij nen voor de winkel neergelaten en op de deur prijkte een briefje: „Wegens ziekte gesloten". Jodocus had een wa gen gehuurd en reed in snelle vaart naar de stad. In het ziekenhuis aangekomen, kreeg hij te horen, dat zijn moeder nog bui ten bewustzijn was. Hij mocht er even bij en schrok van het scheve, vertrok ken gezicht. Een dokter nam hem mee en vroeg bijzonderheden over haar, over hem zelf en zijn verdere familie. En Jodocus moest vertellen, dat er wel meer gevallen van beroerten in de fa milie waren voorgekomen. De arts verheelde niet, dat de toe stand ernstig was, maar natuurlijk niet hopeloos. De leeftijd in aanmerking ne mende, was er voldoende grond om het niet al te somber in te zien. Voorlopig moest men maar afwachten. Jodocus bleef die dag tot laat in de avond, maar toen hij zijn zuster van het station haalde, die telegrafisch op de hoogte was gesteld, lag moeder Groen nog steeds buiten bewustzijn. Er volgden nu dagen van leed en angst. Verdriet om de slag, die de vrouw getroffen had. En angst om het leven, dat nu zo broos geworden was. Dinsdagsmiddags deelde de dokter mee, dat het bewustzijn was terugge keerd, maar dat moedér Groen aan één zijde verlamd was. „Doch ook dat kan weer in orde ko men", troostte de arts. „Dat het be wustzijn terug is, kunnen we al een schrede in "de goede richting noemen". Dinsdagsavonds v/erd in huize Groen te Kwadenvoorde overleg gepleegd over de zaak. Geertje zei: „Ik kan natuur lijk hier wel een paar dagen blijven, maar ik heb nog nooit ift de winkel ge holpen, dus het heeft eigenlijk weinig zin". (Wordt vervolgd)

Scheldebode | 1964 | | pagina 2