NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq cCjOl^S cLe sthaat Thcdeinct, A3 vWillegen Gzn Gero^S*ettes A3 vWillegen Gzn i WATERSTANDEN. klokjes -h VEERTIG-JARIG JUBILEUM „DE SCHELPJES" 30STE JAARGANG No. 15 11 SEPTEMBER 1964 REDACTEUR: I A. WESTSTRATE - MIDDELBURG ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bfl vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE' Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN MARKT 19 - TELEF. (01130 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Toen antwoordden zij Jozua, zeggende: Al wat gij ons ge boden hebt, zullen wij doen, en alom, waar gij ons zenden zult, zullen wij gaan Alleenlijk, dat de Here uw God met u zij, gelijk als Hij met Mozes geweest is. Jozua 1 16, 17 In deze geschiedenis hebben we drie voorwaarden, die noodzakelijk zijn voor het welslagen van het nieuwe begin. In de eerste plaats: de bereidheid om ten koste van opofferingen met de an deren mee te strijden. De stammen Ru ben, Gad en half Manasse hadden grond gebied toegewezen gekregen ten oosten van de Jordaan. De verovering van het westelijk gedeelte was voor hen dus van geen belang. Toch gingen zij mee in de strijd in verbondenheid met hun broe deren. Een dergelijke eendracht, besef van verantwoordelijkheid ook voor onze volksgenoten, bereidheid om ons moeite voor anderen te getroosten, is volstrekt noodzakelijk voor het welzijn en de op bouw van een gehele natie. Tweedracht en zelfzucht richten een volk te gronde. In de tweede plaats erkennen deze stammen het gezag van Jozua; ze be loven hem volstrekte gehoorzaamheid. Een der grootste noden en gevaren is de totale gezagscrisis, waarin we thans over de gehele linie verkeren en die de verhouding ouderskinderen, werkgever werknemer, overheidonderdaan be heerst. Herstel van het gezag, erken ning van het goddelijk recht der over heden is volstrekt noodzakelijk voor een gezonde samenleving. Maar dan moet het derde er bij: dat de Here uw God met u zrj. Dat betekent in dit verband: het gezag van mensen, op welke plaats ze ook staan, is niet absoluut. Boven de gezagsdragers staat de Here God als Potentaat der potentaten. En alle overheden zijn bij de uitoefening van hun gezag aan Zijn wil gebonden. Zo wordt het gezag, dat niet van mensen is, hoewel het door mensen uit geoefend wordt, dragelijk, aanvaard baar. Zo laat het ons onze rechtmatige, niet overmatige, vrijheid. (Uit een Dagboek) HET CORPUS DELIRIUM ,,Dit is 'm" zei de juffrouw met het bibberveertje op de hoed, terwijl ze de rechter met haar paraplu bijna een oog uitstakli ,,Doe die paraplu maar weg" vermaande die geschrokken, „we kunnen het wel zonder."' „Maar ik heb nog meer meegebracht" beefde het veertje zenuwachtig. „Kom 's hier Sorrie!" riep ze naar de tribune. En, een beetje verontschuldigend tegen de rechter „Ze heet eigenlijk Sjorsien, maar we noemen d'r altijd Sorrie." Van de tribune kwam een mager, langwerpig meisje met in haar hand een groot pak, gewikkeld in een blauw geruite handdoek. „Laat dat meisje maar op de (tribunei," vermaande de rechter. „Maar dat is m'n corpus de lirium!" riep de verdachte, „Kom hier, Sorrie, anders verlies ik m'n proces." „Ja, opoe", antwoordde Georgina tam, en met een wijde boog om de parketwacht stapte ze het zaaltje in. „Ga daar maar zitten, meisje" wees de rechter, „en laten we nu eens bij het begin beginnen.' „Niks te zitten. Ze heeft nog jonge benen. Kom hier met m'n corpus," weersprak opoe. „Laat dat pak maar dicht," adviseerde de rechter, „we willen eerst de getuige horen". Maar opoe zette het pak op de grond en be gon ijverig aan de blauwe handdoek te prutsen. Er trad een manspersoon naar voren met een ontzettende snor. Zijn vierkant hoofd ruftte dijrecfc »op de schouders en hij kende de eed van buiten. Hij bleek dan ook gepensioneerd gemeente veldwachter te zijn. „Edelachtbare", be kende hij, „ik houd veel van katten." „Zo," zei de rechter in zijn papieren zoekend, „en op de achtste mei, wat gebeurde er toen met de juffrouw Herinnert u zich dat nog?" „Op acht mei 1964, des voormiddags te tien uur vijftienbegon de ge tuige. „Maakt u het een beetje kort", verzocht de rechter. „Juist, edelachtbare. Om 10 uur 15 dan verliet mijn poes, genaamd Mieke, mijn woning. Zij begaf zich naar het huis van de verdachte. Deze was al geruime tijd met de melkboer in ge sprek. GOUD-ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL223 - KflPELLE Z B „Zit u nu wel, rechter! Een mens kan geen liter melk kopen of die man bemoeit er zich mee!" zei de juffrouw met het veertje, die nog steeds met het hoofd op de grond aan de blauwe handdoek zat te frutselen. „Houdt u zich er buiten," beval de rechter, „en maakt u het alstublieft zo kort mogelijk." „Juist", zei de gewezen veldwachter. „Mijn poea, genaamd Mieke, begaf zich naar de woning van dit vrouws persoon en hield zich daar enige tfld op. Vervolgens nam ze plaats in de vensterbank. De buurvrouw merkte dat op en ging ijlings naar binnen waar ze haar paraplu greep. Ze ging daarmee haar kamer in en stiet van binnen uit mijn poes van de vensterbank, zodat het arme dier op de stoep viel." „Arm dier Mooi arm dier! Een moordenaar is 't, meneer de rechter. U moest eens kunnen zien hoe bloed dorstig dat dier uit zijn ogen kijkt!" Onverstoorbaar ging de getuige ver der „Ik begaf mij daarop persoonlijk naar de woning van de verdachte. Toen ik daar aankwam, riep zij het woord „Kwer" tegen mij, zoals in de dagvaarding staat omschreven." „Kwer?" vroeg de rechter verbaasd. „Wat betekent dat: Kwer?" „Dat weet ik niet, edelachtbare, maar ik voel me er door beledigd." „Juffrouw, kom eens hier. Wat be tekent Kwer?" wilde de rechter weten. „Niks meneer, 't Is zö maar een woord. KwerTegelijk schoot de knoop uit de blauwe handdoek. „Hier is-t-ie meneer de rechter!" riep ze triomfantelijk en met wijds gebaar zette ze een vogelkooi op de groene tafel. Angstig hipte daarin de kanarie van het ene stokje op het andere. „Al twee jaar loert «£ie gemene k^t op mijn Piet. Èn dat beest heeft net zo goed recht van bestaan, zeg u nu zelf." Over het bestaansrecht van katten en kanariepietje,! deed de rechter geen uitspraak. Maar de juffrouw met het veertje werd vrijgesproken. Omdat Kwer geen beledigend woord is. Sorrie sloeg de kooi weer onder de arm. Terneergeslagen verliet de ge wezen politieman het zaaltje. ,Kwer... kwer..." koerde opoe zacht jes^ toen hij langs haar kwam. WILLY H. HEITUNG (Nadruk verboden) ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief WU willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven co mogelijk advies op elke vraag. WU kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Onderhoud woning. Het onderhoud van onze woning wordt sterk verwaar loosd. Wat moeten wij doen? vraagt J. J. v. H. Het beste kunt u zich onverwijld naar de bouwpolitie in uw gemeente begeven en verzoeken met spoed de situatie te willen komen opnemen. Over de houten schoorsteen kunt u een klacht indienen bij het hoofd van de brandweer. Men komt dan de toestand in ogenschouw nemen en treedt in contact met de eige naressen. Gaan deze niet tot reparatie over, dan is het mogelijk dat de dienst Bouw- en Woningtoezicht zelf de repa raties laat uitvoeren op rekening van de eigenaressen. Nederlands passagiersschip. Ik ben 22 jaar en zou graag werken op een Nederlands passagiersschip. Welke vrou welijke beroepen worden hier uitge oefend? vraagt mej. C. P. De mogelijkheden voor vrouwelijk per soneel op onze passagiersboten zjjn zeer gering. Men heeft soms een linnenjuf frouw nodig, waarvoor geen specifieke vooropleiding vereist is, voorts wordt een enkele keer nog wel eens een kleu terleidster gevraagd die de kinderen van de passagiers moet bezighouden, en een heel enkele keer een gymnastiek- onderwijzeres. Maar u kunt eens schrij ven aan de Rotterdamse Lloyd of de Holland-Amerika-Lijn (afd. personeels zaken) beide gevestigd te Rotterdam, of ze een mogelijkheid voor u zien. Vakantierecht. Mqn dochter van 17 jaar is 3 jaar als hulp in de huishou ding werkzaam en heeft nu 1 week va kantie gehad met 2 gulden extra. Waar heeft zij recht op? vraagt mevr. N. Helaas is voor huishoudelijk perso neel nog maar weinig wettelijk geregeld en is men vrijwel afhankelijk van het geen bij de indiensttreding werd over eengekomen. Heeft u destijds geen af spraak gemaakt over vakantie en even tueel vakantiegeld? Zo neen, dan kan uw dochter achteraf geen eisen meer stellen. Het geven van vakantiegeld is niet wettelijk verplicht voor elke werk gever en zeker niet in de huishoudelijke sector; wel echter kostgeldvergoeding voor de maaltijden die uw dochter in haar vakantie mist. Er is momenteel een regeling in de maak voor huishou delijk personeel, waarin minimum-voor- waarden worden opgesteld voor vakan tie e.d.; informeert u hier maar eens naar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Aan de hand daarvan kunt u dan eens gaan praten met de werkgeefster van uw dochter. Voetbal. Als eten voetbalspeler gekocht wordt door een bepaalde club, krijgt hij dan zelf het bedrag, dat voor hem geboden wordt? De speler zelf krjjgt 5van de transfersom. De club bepaalt uiteraard het bedrag dat voor de betrokken spe ler gevraagd zal worden. Natuurlijk kan die speler daarop laanmerkingen maken, maar gewoonlijk praat hij dan tegen dovemansoren. Dat voor spelers als Klaassens en Bennaers slechts een vrij laag bedrag werd betaald, kan niet op rekening van hun leeftijd wor den geschreven. Beide spelers kunnen nog best een aantal jaren mee en in die jaren kunnen zij hun nieuwe club nog zulke grote diensten bewijzen, dat men rustig kan zeggen, dat zij ver moedelijk een hoger bedrag waard zijn. Maar in dit geval heeft Feijenoord de belangrijke diensten, die deze spelers de Rotterdamse ploeg hebben bewezen, willen eren door het ze nu ook gemak kelijk! ito maken een andere club te vinden. Zou Feijenoord de helft meer gevraagd hebben, dan hadden V.V.V. en D.F.C. deze spelers niet kunnen kopen. Natuurlek zit er nog veel meer achter die handel dan gewoonlijk aan de openbaarheid wordt prijsgegeven. Behalve 5 van het transferbedrag kan een speler soms nog andere faci liteiten ontvangen (huis, baan enz.). Plasticfabriek. Kunt u mij het adres geven van de plasticfabriek Sel- col in Engeland? Het adres van de plasticfabriek luidt: Selcol plastic, 114116, Chairing Cross Road, Londen W.C.C., England. Ambassades. en gezantschappen. Kunt u mij mededelen waar ik de adres sen kan krijgen van alle ambassades en gezantschappen in Nederland? Wat is het verschil tussen een ambassade, ge zantschap en nuntiatuur? Wat is de taak van een gezant, consul, ambassa deur en nuntius? De hoofden der verschillende diplo matieke zendingen zijn ingedeeld in vier klassen. De hoogste klasse is die van ambassadeur. Zij hebben de rang van minister en voeren dus de titel van ex cellentie. Zij hebben voorrang boven andere politieke vertegenwoordigers. Voor de eerste wereldoorlog vond men ambassadeurs slechts in de hoofdsteden der grote mogendheden, terwijl men naar kleinere landen gezanten afvaar digde. Daarin is grote verandering ge komen. Nederland heeft na de tweede wereldoorlog naar vele landen, ook de kleinere dus, ambassadeurs gezonden en ontvangt ook vele diplomatieke ver tegenwoordigers van die rang. Niette min is het verschil tussen ambassadeurs en gezanten meer een kwestie van rang en titel dan van onderscheid in werk zaamheden. Met de gewone gezanten wordt de pauselijke internuntius gelijk gesteld. Dat is een afgevaardigde van het Vaticaan. Het laagst op de ladder staat de zaakgelastigde. Ambassadeurs en gezanten en zaakgelastigden regelen allerlei zaken, die voor het diplomatieke contact tussen twee landen van belang kunnen zijn, dit genomen in de meest ruime zin. Vanzelfsprekend plegen zij geregeld overleg met de minister van buitenlandse zaken van hun land. De consuls missen de voorrechten der di plomaten. Hun taak is een meer zake lijke. Zij zijn er vooral ter voorlichting van landgenoten in het vreemde land en ter ondersteuning van reizigers uit het land dat hen aanstelde. Consuls behoe ven zelfs niet altijd de nationaliteit van het vertegenwoordigende land te bezit ten. Soms worden ter plaatse consuls gezocht en aangesteld. Wanneer u de adressen van alle ambassades en ge zantschappen in Den Haag wilt hebben, verzoekt u daarom in een brief aan het ministerie van buitenlandse zaken. Als u in het telefoonboek van Den Haag achter het woord ambassade kijkt, vindt u overigens al talrqke adressen. Ook kunt u er de staatsalmanak op naslaan. Discuswerper. Kunt u mij het adres geven van discuswerper Kees Koch? Het adres van de bekende discuswer per Kees Koch luidt: Prins Alexander- straat 25, Nieuwerkerk a/d IJssel. Hij is geboren in 1936. Tijdens de Europese kampioenschappen in 1962 (niet in 1963 dus, zoals u vermoedde) werd hij tweede met een worp van 55,96 meter. Oorlogsslachtoffers. Hoeveel doden zijn er tijdens de eerste wereldoorlog gevallen Het aantal slachtoffers tijdens de eer ste wereldoorlog ligt tussen de 9 en 10 miljoen. In de meeste boeken over deze oorlog wordt dit aantal genoemd. Het betreft hier slechts een ruwe schatting, want hoeveel doden er precies zijn ge vallen heeft men nooit precies kunnen vaststellen. De hervormde kleuter school „De Schelpjes" te Yerseke heeft op woensdag 2 september j.l. haar 40-jarig jubi leum gevierd. Ook was het op deze dag 40 jaar geleden, dat de hoofd leidster van deze kleu terschool, mejuffrouw S. C. Duinkerke, zich aan deze school verbond. In 't hervormd verenigings gebouw „De Haven" werd dit dubbele jubi leum gevierd met een groot aantal genodigden en belangstellenden. Na het zingen van een welkomstlied door een aantal kleuters, opende de voorzitter, de heer E. Poelman, deze bijeen komst met het laten zin gen van Psalm 138 1. Daarna las hij Psalm 100 uit de bijbel voor. Dhr. Poelman liet in zijn openingswoord dui delijk naar voren komen, dat de ouders van de kleuters een goede keus gedaan hadden hun kinderen toe te vertrouwen aan juffrouw Duinkerke. Hij sprak een bijzonder woord van welkom toe aan burgemeester en mevr. Willemsen, mej. De Jonge, inspectrice van het kleuter- onderwas in Zeeland en dhr. P. de Koeijer, oud-bestuurslid van de school. Alvorens tot het officiële gedeelte van deze bijeenkomst werd overgegaan, werd door een aantal kleuters het kinderspel „Catootje" opgevoerd. De blonde fee met haar zilveren stemmetje oogstte bij de aanwezigen groot succes. De secretaris-penningmeester, dhr. D. Commee gaf een overzicht van het 40- jarig bestaan van de kleuterschool. Hij legde vooral de nadruk op de periode nè. 1940. In 1940 werd door oorlogshan delingen het kleuterschoolgebouw „Eben Haëzer" achter de Ned. Herv. kerk ge heel verwoest. Na op diverse plaatsen in de gemeente te zijn gehuisvest werd in 1949 de noodschool aan de Margriet straat in gebruik genomen. In 1959 werd de nieuwe kleuterschool aan de Bree- weg officieel in gebruik genomen. De voorzitter bood juffrouw Duin kerke namens het bestuur zijn geluk wensen aan. Namens het bestuur bood mevr. S. van Stee-de Winter haar een bloemstuk en een gouden polshorloge aan. Mej. Duinkerke dankte het bestuur hartelijk voor deze felicitaties en sprak de wens uit, dat zij met Gods hulp in de toekomst haar krachten zal mogen geven. Burgemeester A. C. Willemsen bracht namens de gemeente Yerseke zijn geluk wensen over zowel aan 't schoolbestuur als aan mej. Duinkerke. De burgemees ter bracht in zgn toespraak naar vo ren, dat juffrouw Duinkerke in hart en nieren kleuteronderwijzeres is. De vol ledig bezette zaal getuigt tevens van de sympathie voor mej. Duinkerke. Vele mensen, aldus de burgemeester, die thans een maatschappelijke positie hebben ver overd, hebben hun eerste opleiding op deze kleuterschool ontvangen. De bur gemeester deelde voorts mede, dat ge zien de vele verdiensten van mej. Duin kerke, het Hare Majesteit behaagd heeft haar te begiftigen met de gouden ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Achtereenvolgens werden gelukwen sen aangeboden door dhr. Verboom, di recteur van de kweekschool voor op leiding van kleuterleidsters en mej. De Jonge, inspectrice van het kleuteronder wijs in Zeeland. Als oud-bestuurslid sprak dhr. P. de Koeijer. Hij werd voor de vele verdiensten beloond met een bloemstukje. Namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente sprak Ds. H. R. J. Reijenga, die in zijn toespraak duidelijk naar voren liet komen, dat op de chris telijke kleuterschool het geestelijk fun dament gelegd wordt voor goede leden van Christus' Kerk. Dhr. L. M. v. d. Vliet bracht namens het bestuur van de Hervormde Schoolvereniging zijn ge lukwensen over. Namens het bestuur van de school der GerefGemeente sprak dhr. B. J. de Winter. Beide sprekers lie ten in hun toespraak naar voren komen de goede verstandhouding tussen de la gere scholen en de jubilerende kleuter school. Tot slot sprak dhr. W. Goeman als oud-voorzitter van de kleuterschool vereniging. In een geestige toespraak haalde hij enige voorvallen aan geduren de zijn voorzitterschap. Een overzicht van het 40-jarig bestaan der school werd door Zuster Koopman in dicht vorm gegeven. Tot slot werd nog de film „Waar kin derogen gluren" vertoond. GOUD ZILVER OPTIEK UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B OOK 10» IVtBKB' WEMELDLNGE Van 1319 september 1964 Zondag 13 september: Eerste Kwartier Zondag 7.52 8.06 1.15 1.29 Maandag 8.36 9.00 1.54 2.22 Dinsdag 9.40 10.20 2.56 3.39 Woensdag 11.02 11.47 4.24 5.03 Donderdag 12.32 5.47 6.16 Vrijdag 1.03 1.33 6.53 7.13 Zaterdag 2.00 2.22 7.38 8.00 Te Yerseke 5 minuten later Te Hansweert 40 minuten vroeger

Scheldebode | 1964 | | pagina 1