NIEUWS" EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND >5 oveRöenkinq funeste fiscale vertragingspolitiek 30STE JAARGANG No. 14 4 SEPTEMBER 1964 A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN YflLLEGEN Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge uit- geslapen^ 0feen I J. Kole - Yerseke - Tel. 372 e REDACTEUR ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2458 Abonnementsprijs bg vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUININGEN ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 881 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur „Mijn knecht Mozes is gestor ven, zo maak u nu op, trek over de Jordaan, gij en al dit volk tot het land, dat ik aan den kinderen Israëls geve." Jozua 1 2. Mijn knecht Mozes dat is een ere titel. Mozes was in zeer bijzondere zin knecht Gods. En als zodanig heeft hij ontzaglijk veel voor Gods volk gedaan. Hij leidde het uit Egypte, door de woestijn; hij verdroeg het en was be reid zich voor dit volk te offeren; hij ordende het gehele volksleven en gaf net zijn godsdientstig karakter. Zijn dood aan de vooravond van een zware en grootse nieuwe taak is een gevoelige slag. Hij laat een lege plaats achter. Wie zal hem kunnen vervangen? Maar Gods werk gaat voort: Hij heeft een opvolger gereed, Jozua. Tenslotte is het niet de knecht, die het doet. Zelfs Mozes is niet onmis baar. God doet het: „het land, dat Ik den kinderen Israëls geve." God heeft het gedaan door Mozes' hand en zo zal Hij het doen door middel van Jozua. En zo gaat Hij voort door alle geslachten. Geweldige troost en bemoediging, als we denken aan onze menselijke zwak heden, aan de moeiten die moeten overwonnen, aan het wegvallen van zoveeef ^groten". God gaat ongehin derd en onweerstaanbaar Zijn majes- Beter zien. en ex* beter uitzien MET EEN BRIL VAN KapalU Z.-B Tal. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. feitelijke gang,ook in de huidige door boze geeslten schijnbaar totaal be heerste wereld. Mozes dood -Jozua, de jongere, volgt hem op. Tenslotte is het toch zo, dat ouderenr hun plaats eens moeten inruimen voor jongere krach ten. Die zijn actiever hebben meer initiatieven, zijn beter* op de nieuwe tijd ingesteld. Jawel, maar Jozua was acht en negentig jaar, toen God hem tot z'n taak riep. Het heeft wat te zeggen, dat Mozes en Jozua beide veertig jaar nadat ze zelf hun werk wilden be ginnen, door God geroepen werden. Niet onze jeugd en wijsheid, maar de roeping Godswege en Zijn genade maken ons bekwaam voor onze taak, welke die ook zij. (van onze economische (medewerker) Met een wachttijd van nog ten minste een jaar wordt ons nu een spec taculaire belastingverlaging van ruim een miljard gulden in het vooruitzicht gesteld. Het heeft heel wat moeite ge kost om de regering zover te krijgen. Nu het plan re is, valt het op hoe groot de achterstand wel is, die de regering heeft in het aanpassen van tarieven aan de automatische werking van de progressie oij Icons *erhog;ngen. Om de tarieven aan te pissen aan de koopkracht van I960 en het heffings niveau van vier jaar geleden moet er een daling in ie heffing komei van ruim Ó50 milioen gulden. In het proces van de loonsverhogin gen en belastingheffing heeft de rege ring in nog geen vijf jaar tijd een fis cale winst genoten van meer dan een half miljard. Zal er nog ooit een re gering gevormd worden, die zich zal verzetten tegen loonsverhogingen bij gelijkblijvende belastingtarieven als dit de schatkist gemiddeld meer dan 100 miljoen extra por jaar oplevert? Het ware te wensen dat de vakver enigingen hun looneisen aan een eis tot rieven voor inkomsten- en loonbalas- ting. De gehele volkshuishouding zou daan bij winnen! Te zwaar getrokken. Behalve dq 650 taiiljoen inflatie heffing, die extra in de schatkist is gerold, zijn er daarnaast verschillende indirecete belastingen in de loop der jaren verhoogd. Het was reeds te verwachten dat daaronder de hogere belastingen op 'benzine en sigaretten gehandhaafd zouden blijven. Per jaar brengt dit 120 miljoen extra op. Per saldo kunnen we uit het ver strekte cijfermateriaal concluderen, dat er in de achter ons liggende jaren veel te zwaar aan het betaalvermogen van ons volk is getrokken en dat een cor rectie dringend noodzakelijk is. Daar naast behoort onze volkvertegen woordiging er op toe te zien, dat een dergelijke achterstand in de aanpassing niet meer kan ontstaan. Welke zijn de gevolgen van deze vertragingsmethode in de fiscale aanpasing? Voordelig. De overheid gaat er een voordeel in zien om de inflatie toe te laten. Ook in ons land heeft de regering onvol doende weerstand geboden aan de in flatie. Weliswaar moeten wij het wel zo zien, dat hier sprake is van een collectieve schuld van de overheden in alle E.E.G.-partners, maar dit neemt de verantwoordelijkheid van Nederland niet weg. Het wórdt de hoogste tijd dat er met de vele goede raadgevingen van de heer Marjolin ernst wordt gemaakt. Hoge fiscale inkomsten van een over heid zijn er oorzaak van dat de uit gaven gemakkelijker vloeien dan bij een meer krappe begroting. In goede tijden, zoals wij nu beleven, wordt er toch al door de overheid op extra hoge belastinginkomsten gespeeld in verband met de conjunctuurafremming. Naar onze mening is deze anti- cyclistische belastingheffingspolitiek maar een matig succes. Bij het be staande inkomstenpeil van de Staat der Nederlanden zou naar onze mening de natiojnale schuld piq'g verder gedaald moeten zijn. Het laatste wordt moge lijk terecht pfgieremd* maar van serieus oppotten voor moeilijke tijden komt toch niet veel terecht. De weerslag. Het tekort aan koopkracht dat ons volk door de hoge belastingheffing in vergelijking met andere landen heeft gehad, heeft wel onze consumptie ge remd, maar in zodanige mate dat hier mogelijk één der oorzaken ligt van de loonexplosie, die ons nu in veel groter moeilijkheden brengt. De loonexplosie van eind 1963 was immers een gevolg van de ontdekking van groepen werknemers, dat zij stukken achter geraakten bij hun bui tenlandse collega's. Hieruijt is tduide- lijk dat men maar niet altijd plukken kan! Het vierde gevolg van de hoge hef fingen is neergekomen op de ruggen van de middengroepen met nog een extra druk op het midden- en klein bedrijf. Een en ander maal is door de regering toegegeven dat de midden groepen te zwaar belast waren. In feite wordt deze toestand na de ver laging voortgezet, omdat er nu reeds 100 miljoen beschikbaar is voor de af zwakking van de progressie. Van het teveel geheven belastinggeld hadden vele kleine en middenondememers hun investeringen in hun bedrijven kunnen vergroten. Daarmee zou de weerstand zijn vergroot.. Zij hadden van dit geld ook een goede pensioenregeling kunnen opbouwen. Die kans werd hun door de fiscale druk ontnomen. Op de kop. Minister Witteveen heeft daar een andere mening over. Hij stelt in een interview dat is afgedrukt in een onzer grootste weeekbladen, dat het voor de kleine zelfstandigen toch van zo veel belang is, dat zij een hoger ouderdoms pensioen krijgen, een pensioen dat bo vendien nog waardevast zal zijn en dus met de jaren hoe langer hoe hoger wordt. „Velen van hen heben, doordat zij er niet toe in staat waren, onvoldoende voorzieningen voor de oude dag ge troffen," aldus onze minister van fi nanciën, die hiermee rechtvaardigen wil dat de zelfstandigen tenminste nog een half jaar vroeger verhoogde pre mie a.o.W. zullen moeten betalen voordat zij belastirgverlaging krggen. Hier draait de bewindsman de hele zaak op de kop. Ten eerste geeft hij toe dat de zelfstandigen niet in staat waren tot het maken van oudedags voorzieningen. Vervolgens vraagt hg zich niet af waarom de zelfstandigen dit dan niet konden. Hg vergeet vast te stellen, dat de hoge belastingen daarvan de oorzaak waren en als klap op de vuurpijl wil hij die zelfstandigen nu met dwang de hogere premie laten betalen om ze tot pensioenvorming te dwingen. Waarvan die hogere premie betaald moet worden, wordt nergens vermeld. De dupe van Den Haag. De zelfstandigen zgn de dupe van een overspannen conjunctuur, zo meent prof. Witteveen. Zij zijn naar onze mening al jaren de dupe van de anti- cyclistische fiscale politiek van de regering, die bovendien nog bezig is het economisch klimaat voor deze groep verstikkend te maken. Om deze reden is het een gebiedende eis dat er per 1 januari 1965 reeds een flinke bel lastingverlaging komt, zodat de zelf standige niet opnieuw de dupe wordt van de termijnen-politiek van dit en het vorige kabinet. De regering hoeft geen krokodillen tranen te huilen over de onmogelijk heid van belastingverlaging op korte termijn. Die is evengoed mogelijk als de loonexplosie van vorig jaar. Als nu de fiscale verlaging tot 1 januaï^ 1967 al bekend Jkan worden gemaakt, hoe vangt de regering dan de belastinggevolgen op van de tot 1 januari 1967 nog te verwachten loons verhogingen) Hoe zal tie <*vierh)eid dan tot die datum eventueel verdere verschuiving naar de indirecte belas tingen bevorderen? Dat proces zal wel doorgang vinden. Reken maar! Als nieuwe las! drs. M ZET AKKERBOUW DE KLOK TERUG? De gedachte wint weer veld de be mesting vóór de winter toe te dienen. D.w.z. alvorens te ploegen de fosfaat en kali voor het volgende gewas op het land ',te brengen, net zoals men vroeger deed. De klok terugzetten Soms is dat niet verkeerd. Als men de arbeid rond kan krijgen is er in dit geval zelfs veel voor te zeggen. Werkt het niet sneller en gemakkelijker over de stop pel, wordt de verdeling door de bouw- voor er niet beter door en ligt de prijs van de meststoffen niet gunstiger thans, dan straks in het voorjaar? In een natte winter is het mogelijk dat een gedeelte, althans van de kali, onder de bouwvoor terecht komt. Maar van praktische betekenis is deze uit spoeling niet, behalve op de zeer lichte gronden. Wel is het zaak de giften deugdelijk aan te passen aan het eerst volgende gewas. Vooral t.a.v. de kali is de behoefte zeer verschillend. Laat de tijd dit toe, dan loont het (net als vroeger) de enkelvoudige meststoffen te strooien. Een nauwkeurige dosering is h iermee mogelijk, maar ook de mengmeststoffen 0-20-20 of 0-15-30 voldoen meestal uitstekend. Op elk bedrijf liggen de omstandig heden verschillend. Dat spreekt. Maar algemeen kan men zeggen:: door de voorspoedige en vroege oogst zit de boer deze herfst ruimer in zijn tijd. Hij kan het zich veroorloven de klok eens terug te zetten en aldus te profiteren van de voordelen ener, wat in onbruik geraakt, stopelbemesting! Fabrieken Zevenbergen ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bgsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wg willen u met onze adviezen zo goed mogeiyk van dienst z(jn en geven zo mogeiyk advies op elke vraag. Wg kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Witlof. Kunt u mij uitgebreid in lichten over de teelt van witlof Daar een uitvoerige voorlichting te uitgebreid zou worden voor deze ru briek, geven wij u in het kort de teelt- gegevens weer. Wg rekenen er op, dat u de beschikking heeft over de nodige witlofwortela. Half tot eind oktober rooit u de wortels op, kort ze in tot op ca. 25 cm. lengte, zodat ze bij het inkuilen allen op dezelfde hoogte komen Het loof wordt tot op ca. 2 cm. boven de wortelhals afgesneden. Eventuele zijscheuten afbreken. Daarna zet u de gehele partij of een gedeelte er van in een kuil van ca. 1 meter breed en 30 cm. diep en de lengte afhankelijk van het aantal wortels. De wortels manetje aan mannetje naast elkaar in een in de grond gelijkgemaakte wrik, daarna aandrukken, dan weer wrik, enz. enz. Daarna 25 a 30 cm- grond er op, liefst onbemeste, fijne, gezeefde grond. Van boven enigszins rond. Do t u het buiten, dan een greppel er omheen voor afloop van het regenwater. Tegen vorst afdekken met stro e.d. U kunt het ook in de kelder of in grote kisten doen. Oogsten als de koppen er door komen. In partijen en de rest voorlopig inkuilen. Wilt u meer uitgebreide voorlichting, schaf u dan het boekje „De teelt van witlof" aan, door C. J. van der Ven, uitgave de Kleine Tuin bouwbibliotheek, uitgever J. B. Wolters, Groningen. Bruiloftskosten. Mijn dochter is vorig jaar getrouwd en dus heb ik vele onkosten gehad, als burgerlijk en kerkelijk huwelijk, auto's, reiskosten, vieren bruiloft, uitzet etc. etc. Kan ik hiervoor een zeker bedrag in mindering brengen op mijn inkomen over 1963? Deze kosten zijn niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, noch kunnen zij als buitengewone lasten tot aftrek leiden. Het zijn nl. geen kosten van ziektje of enig dergelijk onheil, noch behoren zij volgens de rechtspraak tot de kosten van noodzakelijk levens onderhoud. Onbruikbare thee. Hoe kan ik van ongeveer 3 kg onbruikbare thee een afrastering te kleuren en daarna met vernis in goedei staat behouden. Ik heb nl. wel eens gehoord dat er van theeverfstof wordt gemaakt, aldus J. C. de J. U wilt van onbruikbare thee een kleurstof verkrijgen om paaltjes van op zijn beurt weer verf wordt gemaakt. Dat wilt u dan op paaltjes die dienen voor afrastering smeren. Wij raden u dit aan: koop gewoon verf en experi menteer niet met theestof, die door een chemische kunstgreep inderdaad tot een smeersel kon worden omge- brouwen, doch als verf volslagen onge schikt is en zeker niet bestand is tegen weer en wind, wat toch voor verf die een afrastering in de buiten lucht kleur moet geven, een allereerste vereiste is. Houten palen die gedeel telijk in de grond komen te staan, dienen te worden behandeld met car- bolineum. Destalinisatie. Heeft de destalini satie in Rusland ook nog een weer slag gehad op de situatie in Oost- Duitsland Toen Rusland de algehele destalini satie afkondigde, leidde dit in Oost- Duitsland aanvankelijk tot een op zich tamelijk onbegrijpelijke verwarring. Vele Oostduitsers rebelleerden tegen het strenge regiem, dat ten tijde van Stalin in deze staat heerste. Toen na de dood van Stalin aldra verbete ringen in het beleid werden aange bracht, had deze nieuwe politiek een volkomen onverwachte uitwerking. Een demonstratie van bouwvakarbei ders in Berlijn op 16 juni 1953, nota bene georganiseerd door de commu nistische leiders zelf, groeide de vol gende dag uit tot een uitbarsting van verzet, zodat de Russen gedwongen waren scherpe maatregelen te treffen. Pas geleidelijk is de destalinisatie in Oost-Duitsland het beleid meer en meer gaan bepalen. Onderwijs. - Komt iemand met akte L.O.-handelskennis beter beslagen ten ijs dan iemand met het einddiploma H.B.S.-A. Iemand, die de akte L.O.-handels- kennis bezit, is zeker beter onderlegd dan iemand met een diploma H.B.S.-A, althans op het gebied van boekhouden en handels- en wetskennis. De oplei ding voor L.O.-handelskennis is een ge specialiseerde opleiding, die sommige vakker diepgaander behandelt dan de H.B.S.-A, waar men tenslotte aan veel vakken diepgaander behandelt dan de aandacht moet besteden. Overijgens kan de H.B.S.-A natuurlijk van grote betekenis zijn voor iemand, die b.v. in de bedrijfsadministratie verder wil of een andere handelsstudie wil' volgen. Daartoe geeft deze middelbare oplei ding natuurlijk een hechte basis. ,Het Oranje Kruis' wijst gemeenten op gevaar van flessen zonder statiegeld De Koninklijke Nationale Bond voor het Reddingwezen en Eerste Hulp bij ongelukken, Het Oranje Kruis, ver wacht dat de verwondigen die worden opgelopen in bos en hei en op het strand in ernst en aantal zullen toe nemen, naarmate het gebruik van de z.g. eenmalige flessen glasverpak king zonder statiegeld zal stijgen. Dit staat in een schrijven, dat deze organisatie dezer dagen zond aan alle gemeenten in ons land. De hulpverleningsdiensten aan onze kust houden zich nu reeds vrijwel uit sluitend bezig met eerste hulp bij ver wondingen. Alleen al in één Neder landse badplaats werd tijdens dit sei zoen 1.168 maal hulp verleend bij aan het strand opgelopen verwondingen. In een aantal gevallen waren deze verwondingen, opgedaan door glas scherven, zelfs vrij ernstig. Het is wel duidelijk, dat het aantal soortgelijke ongevallen over het ge hele land een aanzienlijk veelvoud be draagt. Sinds enige weken {worden flessen zonder statiegeld in de handel ge bracht doqfr twee grote brouwerijen. Naar het zich echter laat aanzien zullen binnen korte tijd enige miljoenen „één malige flessen" per jaar voor Neder lands gebruik worden geproduceerd. Voor de gevolgen hiervan, op de ter reinen voor de openluchtrecreatie, is Het Oranje Kruis bevreesd. De organisatie verzoekt de gemeen ten dan ook om maatregelen te nemen, teniende het achteloos wegwerpen van verpakkingsresten door een deel van het publiek zoveel mogelijk tegen te gaan. De Nationale Bond wijst op de nood zaak om recreatieplaatsen in voldoende mate te voorzien van afvalbakken. Het toezicht houden van politiezijde op het gebruik zal dringend noodza kelijk zijn. Het Oranje Kruis zou overtredingen strafbaar gesteld willen zien, dit om de toerist tegen zichzelf te beschermen. WEMELDINGE van 6 12 september 1964. Zondag 6 september: N.M. HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 3.37 3.57 9.07 9.42 Maandag 4.23 4.44 9.51 10.25 Dinsdag 5.08 5.22 10.34 11.02 Woensdag 5.43 5.57 11.11 11.39 Donderdag 6.14 6.28 11.38 Vrijdag 6.46 6.56 12.07 12.16 Zaterdag 7.18 7.30 12.43 12.52 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1964 | | pagina 1