«Dcm. BAAYENSI Gevaarlijke uitlatingen YERSEKE ^a^SEÏJ|5is0*r WEMELDINGE KRUININGEN RILLAND-BATH KRABBENPIJKE WAARDE KAPELLE-BIEZELINGE Land- en Tuinbouw Breng zomerse kleuren in uw woning V.Z.O.S. gaat weer beginnen. De vacanties zijn weer voorbij en onze plaatselijke gymnastiekvereniging gaat weer met de lessen beginnen. Allereerst wordt begonnen met de training voor de vaardigheidsproeven voor aspiranten en leden, waarvoor weer geheel nieuwe aantrekkelijke oe fenstof is samengesteld, terwijl het exa men hiervoor in november zal worden afgenomen. Voorts zal er worden deel genomen aan verschillende Kring- en Bondsactiviteiten en verschillende wed strijden worden georganiseerd. In Octo ber zal een wedstrijd worden gehouden tussen een dames en een herenploeg van V.Z.O.S. en Sparta uit Dordrecht, welke te Yerseke zal plaats vinden, terwijl in november de retumwedstrijd te Dor drecht zal worden gehouden. Voorts is V.Z.O.S. door het K.N.G.V. de organi satie toegewezen van de Distriktskeur- tumwedstrijdZuid wat de kwart en halve finale voor turnsters en jeugdtum- sters om het landskampioenschap om vat. Er is momenteel weer gelegenheid tot het aanmelden van nieuwe leden waar voor wij voor nadere bijzonderheden verwijzen naar de advertentie elders in ons blad. Geslaagd... dus gefeliciteerd. In Rotterdam slaagde voor het di ploma hulpmonteur en monteur (Elec tro techniek) Kees Verlare, Breeweg, en Hans Pikaar, Bekhof. De speciaalzaak voor Uw BRIL Kleine vangsten. De laatste weken is het niet bijzon der druk met de hengelaars. De oorzaak hiervan is de zeer geringe vangsten, vooral vanaf de wal. Ook vanuit de bo ten wordt minder gevangen dan vorig jaar om deze tijd. Deskundigen op het gebied van de hengelsport verwachten echter binnenkort weer betere vangsten, zodat dan de drukte in deze tak van sport ongetwijfeld weer zal toenemen. Opening bejaardensoos. Naar we vernemen ligt het in de be doeling het gebouw aan de haven; het welk zal worden ingericht voor bejaar densoos en tevens onderdak zal bieden aan een aantal plaatselijke verenigingen, zeer binnenkort te openen. Wij hopen hierover weldra nadere mededelingen te kunnen doen. Postduivenvluchten. De postduivenhoudersvereniging „De Postduif" nam deel aan de volgende vluchten: Vanuit Orleans, afstand 428 km, uit slag: 1 A. Oudeman; 2, 4, 5 en 7 C. Lamper; 3 en 9 J. Vleugel; 6 en 10 A. op 'tHof; 8 J. Feytel; 11 Fr. Timmer man. Vlucht vanuit Creil: 1, 2, 4, 7, 9 en 13 M. Oudeman; 3, 8 en 15 J. Vleugel; 5, 6 en 10 C. Lamper; 11 F. Timmerman; 12 A. op 'tHof; 14 J. Feytel. Vlucht van St. Quentin: 1, 3 en 12 C. Lalmper; 2 en 11 J. Vleugel; 4, 6 en 13 A. op 'tHof; 5 P. Vujjk; 7 en 9 M. Oudeman; 8 en 10 F. Timmerman. Extra dienst. Op dinsdagavond 25 augustus zal er in de Geref. Gemeente alhier een extra dienst worden gehouden, waarin zal voorgaan kandidaat F. Harinck. Deze dienst begint om 7.30 uur. Koeien braken los. Vorige week donderdag hebben een aantal koeien van dhr van H. him wei land verlaten. Het graan van de Gebr. W. leek de dieren aantrekkelijker. Daar het graan nat was, leverde het uit stapje nog al wat schade op. In' ver band hiermede werd de politie er bij gehaald. Verzekering dekt de schade. Wedvluchten. De oude duiven van de P.V. „De Vrij heidsduif" alhier werden gelost in Ar ras. De uitslag was: 1 P. Willeboer; 2 J. Voois; 3 H. van Koeveringe; 4 C. van Koeveringe; 5 P. Kakebeeke. De jonge duiven vlogen van hetzelfde lossingsstation. Hier was de uitslag: 1, 3 en 6 J. Waverijn; 2 en 8 S. Danker; 4 en 9 P. Willeboer; 5 J. Voois; 7 J. Krombeen. Het verkeer. Op rijksweg 58, ter hoogte van de Zanddijk, had donderdagavond om on geveer kwart over vijf een aanrijding plaats tussen een tractor met twee aan hangwagens bestuurd door C. M. de Witte uit Borssele en een vrachtauto met aanhangwagen bestuurd door J. J. Riemens uit Nw. en St. Joosland. De W. verleende geen voorrang toen hij zich, komende van de Zanddijk, tussen het verkeer op de Rijksweg wilde voegen. Een volgwagen van de tractor en de vrachtauto (liepen aanzienlijke schade op. Dezelfde avond had nog een botsing plaats tussen een combine bestuurd door W. H. uit Westkapelle en een vracht auto bestuurd door W. C. J. M. uit Wateringen. De combine hield niet ge noeg rechts en de vrachtauto week niet voldoende naar links uit. Maandagavond kwam de auto van J. N. uit Kruiningen in aanraking met de auto van H. B. S. uit Rheijdt (Did.). N. wilde bij Vlake passeren, maar zag hiervan af toen hij een tegenligger ont waarde. S. remde echter af, waardoor een botsing met lichte materiële schade, onafwendbaar was. Dat er tijdens het weekend geen ver keersongelukken zijn gebeurd mag wel als een wonder worden beschouwd. Za terdag passeerden 8600 auto's Kruinin gen in de richting Walcheren en zon dag kwamen er 9600 auto's terug. Ten gevolge van kettingbotsingen bij Rilland ontstonden wel grote opstoppingen. Tractors op de weg. Een dagelijks verschijnsel op de Rijks weg is ,een itractor met achter zich tientallen auto's. Uit dit filerijden ont staan dikwijls kettingbotsingen. Natuurlijk heeft iedere tractor het volste recht van de weg gebruik te maken, maar er zou veel ongenoegen voorkomen kunnen worden, indien deze weggebruikers het overige verkeer ter- wille zou zijn. Hoe? Door even op de parkeerstrook plaats te nemen tot het snelverkeer weer op gang is gekomen. Dit kan een productieverlies van eni ge minuten betekenen, maar de winst die er tegenover staat is veel groter. Het Muziekfeest. Ter viering van het 100-jarig bestaan van de Kon. Harmonie ,,E. M. M." op 5 september a.s. is een bijzonder aan trekkelijk programma samengesteld. Het feest begint 's middags om twee uur met een rondgang van de uitgenodigde muziekgezelschappen. Daarna volgt een grote show op de markt, waarin de zeven korpsen niet alleen apart, maar ook gezamenlijk hun kunnen zullen tonen. Na dit schow-programma bestaat ge legenheid „E. M. M." met haar jubileum te feliciteren. Het avondprogramma vermeldt het optreden van „De Para- plukes" uit Breda, een lampionoptocht en tot slot van de dag een show door de uit zestig leden bestaande drumband uit Breda. De danslustigen kunnen 's avonds aan hun trekken komen. Vergadering Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam op maandag 17 aug. bijeen ter behandeling van een vrij korte agenda. Op de presentielijst ontbraken de namen van wethouder D. Midavaine en van de leden N. G. Kamps-Visser en R. Rijk. Door burgemeester en wethouders werd in deze vergadering de ontwerp begroting der gemeente, zomede de ont- werp-begroting van het gemeentelijk woningbedrijf aan de raad aangeboden. De behandeling van deze begrotingen zal op een nader te bepalen datum plaats vinden. In hun aanbiedingsbrief schreven burgemeestèr en wethouders ondermeer het volgende: „Het stemt tot voldoening dat ook voor het dienstjaar 1965 een niet gering overschot aan gewone mid delen te verwachten valt. Dit overschot ondergebracht in de raming op „on voorziene uitgaven", en belopende ruim 50.000,, zal ten dele dienen te worden aangewend tot dekking van de kosten van rente en afschrijving van aan de begroting toe te voegen nieuwe kapi taalsuitgaven. In dit verband gaan onze gedachten uit naar:: a. verbetering en verbreding van de Hoofdweg (Rilland station) b. de stichting van een scholen complex t.b.v. de School met de Bijbel en de Geref. Gemeenteschool; c. de aan leg van een sportveldencomplex; d. de bouw van een bejaardencentrum. De realisering van bovengenoemde, min of meer urgente, kapitaalswerken, is in de huidige (tijdomstandigheden echter niet slechts afhankelijk van een gunstige begrotingspositie dezer gemeente, maar tevens in belangrijke mate van de toe stand waarin de arbeids-, de materiaal- en kapitaalmarkt verkeren. Ons streven blijft er echter op gericht om de ge noemde, voor onze gemeente van groot belang zijnde, voorzieningen op korte termijn te realiseren". Ter voorlopige vaststelling worden aan de Raad aangeboden de gemeente rekening, de rekening van het Gemeen telijk woningbedrijf en de rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1962. Tot leden van de commissie, belast met het onderzoek van deze rekeningen werden door de voorzitter aangewezen de heren R. Rijk en A. Krijnsen. Een krediet van 6000.werd be schikbaar gesteld wegens gemeentelijke bijdrage in de kosten van aansluiting van een zestal z.g. onrendabele per celen op het electriciteitsnet. De raad besloot tevens om in principe accoord te gaan met het plan van de N.V. PZEM tot aansluiting van een drietal „super"- onrendabele percelen. Aangezien de overeenkomst met de Nederlandse Hervörmde Kerk betref fende het plaatsen en het onderhouden van een torenuurwferk per 30 september1 1964 afloopt en niet wordt verlengd, besloot de raad, mede terwille van een goede openbare tijdsaanwijzing, om het bestaande, versleten uurwerk te vervangen door een ander, en "aan de kerkvoogdij wegens het onderhoud van dit uurwerk en van de wijzerplaat een „afkoopsom" toe te kennen. In totaal werd hiervoor 1300.— beschikbaar gesteld. Aan de onderwijzer aan de openbare lagere school, de heer G. J. van Eek, werd op diens verzoek eervol ontslag uit gemeentedienst verleend. Een crediet van 4550.— werd beschik baar gesteld voor de inrichting van een tweede leslokaal voor de School met de Bijbel in het „Sint Jozefsgebouw". Tot gemeentelijke schilders benoemde de raad de heren M. J. van der Maarel en J. C. Traas, beide woonachtig te Rilland-Bath. De eerste „eerste". Dezer dagen werd de eerste steen ge legd voor de eerste „Bogaerswoning" te Bath in de Kazernestraat aldaar. Deze woning wordt gebouwd voor de heer L. J. Dronkers, woonachtig te Bath. Over de kop geslagen. Op de Rijksweg sloeg dezer dagen door nog onbekende oorzaak een Belgische auto over de kop. De uit Brussel afkom stige bestuurder en twee Engelse lifters kwamen er zonder ongelukken af. De auto w'erd zodanig beschadigd, dat deze met een takelwagen moest worden weggesleept- Tegen een boom. Een busje, bestuurd door de heer M. K. uit St. Willebrord, reed met grote snelheid tegen een naast de Rijksweg staande boom. De heer K., die alleen in de auto zat, werd er uit geslingerd en liep enkele hoofdwonden op. Hij werd naar het Algemeen Ziekenhuis te Ber gen op Zoom vervoerd voor de behan deling van zijn wonden. De auto werd totaal vernield. De postduiven. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtpost" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin. De uitslag was:: 1 C. de Meester, 2 C. Coremans, 3 en 14 A. van de Klooster, 4, 6, 8 en 13 H. Roeland, 5 en 12 M. Bolier, 7, 10 en 16 G. v. d. Griek, 15 Jac. van Stel, 9 S. J. Prevo, 17 en 18 M. Harthoom. De damesprijs werd gewonnen door C. de Meester met jde eerste prijs. Muzikaal bezoek. Zaterdagavond bracht het muziek- gezelchap „Rillandia" een bezoek aan het dorp Bath, waar enige muzieknum mers werden gespeeld. Dat deze geste door de bewoners zeer werd gewaardeerd bleek wel uit de grote belangstelling van de zgde der bewoners. Enorme drukte 'op Rijksweg. Zaterdag was het bijzonder druk op de Rijksweg met autoverkeer, doordat vele Belgen wegens Maria Hemelvaart zich op de weg bevonden, hetgeen ook weer verschillende aanrijdingen ver oorzaakte. Bij een inhaalmanoeuvre op de Kreekrakdam verloor de bestuurder G. N. K. uit Breda, de macht over het stuur en kwam in botsing met de wagen van H. K. uit München-Gladbach, waarbij beide wagens aanzienlijk be schadigd werden. Toen de Duitse be stuurder S. M. K. uit Krefeld-Urdingen in de file moest remmen, botste J. C. E. v. D. uit Aalst er met zijn auto boven op. Door de schok kwam de Neder landse wagen tegen twee bomen langs de weg. Beide wagens moesten worden weggesleept. Een Belgische auto be stuurd door L. E. uit Boekhout reed in de file op de wagen van M. A. E. B. uit Roosendaal. Met lichte schade liep dit af. De wagen van J. A. M. W. uit Gilze werd van achter geraakt door de wa gen van P. J. L. uit Roermond. Ook hier liep het af met lichte schade. Aanrijding. Maandagmorgen omstreeks elf uur had op de rijksweg in de Hogerwaard- polder een aanrijding plaats, waarbij drie auto's waren betrokken. Eén van de bestuurders werd licht aan het hoofd gewond. Alle auto's werden zwaar be schadigd. Een personenauto bestuurd door A. A. D. uit Capelle a/d IJssel wilde gaan inhalen, hetgeen niet lukte, omdat uit tegenovergestelde richting een file naderde. D. moest sterk afrem men, kwam met zijn rechterwielen in de berm terecht, waardoor hij de macht over het stuur verloor, dwars over de weg schoot en daar een auto bestuurd door J. L. uit Goes ramde. Tenslotte kwam hij in aanraking met een Duitse personenauto, bestuurd door J. H. E. uit Dülken, die licht werd gewond. Zijn auto werd zo zwaar beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Bij 't vissen verdronken? Alhier verkeert men in ernstige on gerustheid over het lot van drie perso nen die dinsdagmorgen vanaf de Ratte- kaai de Oosterschelde zijn opgevaren met een motorbobtje. Het bootje werd 's middags tegen drie uur terug ver wacht. De inzittenden waren de 50-ja rige Rillandse bakker G. de Koster, de Haagse onderwijzer Jac. Blok (uit Ril land afkomstig) met zijn twaalfjarig dochtertje. Toen de opvarenden niet op tijd terugkeerden, werd de politie ge waarschuwd, die op alle manieren heeft getracht om iets van de vermisten te weten te komen. Woensdagmorgen was het bootje gevonden zonder inzittenden, zodat het ergste wordt gevreesd. Onderwijsbenoeming. Dhr. L. J. Hoiting, hoofd aan de School met de Bijbel alhier, is ingaan de 1 september benoemd tot hoofd van de Ned. Herv. Gemeenteschool, Kanalen eiland-Zuid te Utrecht. Deze school start per genoemde datum als een nieuwe school. Kettingbotsing. Maandag botsten bij de spoorweg overgang tussen Krabbendijke en Ril land 6 auto's op elkaar. Deze ketting botsing ontstond doordat er een wagen niet meer bijtijds kon stoppen voor de 'overweg en nu zijn wagen tot stilstand bracht tegen de achterbumper van zijn voorganger. Er vielen geen gewonden, de materiële schade was echter vrij groot. Voetbal. Het tweede elftal voetbalde zaterdag tegen A.K.F. en behaalde de zege met 4—2. Bezoek uit Curasao. Mevr. C. Plaisir-Korstanje brengt momenteel een bezoek aan Nederland. Ze is voor enkele weken overgekomen uit Curagao om hier haar ouders en fa milie te komen bezoeken. Naiar Canada. Onze dorpsgenoot J. van Koeveringe is vorige week maandag vertrokken naar Canada om er zijn kinderen te bezoe ken. Het is de tweede reis van dhr. Van Koeveringe naar Canada. Hij is er 6 jaar geleden ook heen geweest. Hij is van plan er 9 maanden te blijven. Benoeming P.T.T. Bij het postkantoor alhier is tot hulp besteller benoemd dhr. C. A. Nieuwen- huize te Yerseke. Reis vrouwenvereniging. De vrouwenvereniging „Weest een zegen" maakte dezer dagen een bus tochtje naar België. Bezocht werden Antwerpen, Brugge, waar een rond vaart werd gemaakt door de grachten en Oostende. In Oostende werd de pier bezocht en een rondrit gemaakt in landauwers. Daarna keerde men, na in Middelburg gedineerd te hebben, huis waarts. Nieuwe straat. De verlenging van de Hinkelingestraat is thans gereed gekomen. Het is nu dus ook mogelijk vanuit het centrum snel in de Noordweg te komen. Wedvluchten. De duiven van de P.V. „De Luchtbo de" werden in Noyon gelost met noord oosten wind- Zij legden een afstand af van 221 km. De uitslag was: 1, 13 A. J. Kruysse; 2 F. v. d. Berge; 3, 8, 10 M. Sinke; 4, 6, 7 A. A. Visser; 5, 15, 16 K. M. Staal; 9, 14, 18, 19, 20, 24, 25, C. A. van Oosten; 11, 17, 21 H. van Doorn; 12, 22, 23 J. Moerland. „De Scheldeduif" maakte een wed vlucht vanuit Arras. De duiven kwa men van deze afstand in de volgende volgorde terug: 1 Jac. Minnaard; 2 P- van den Dorpel; 3, 4 W. Krijnsen; 5, 7 C. J. Clement; 6 M. Minnaard. Gemeenteraad. De gemeenteraad hoopt op vrijdag 21 augustus om 7.30 uur bijeen te komen. De agenda vermeldt o.a. het in voor bereiding verklaren van een nieuw uit breidingsplan West, het voteren van een bedrag van 12.000,50 voor de aankoop van gronden voor een nieuwe aanslui ting van de Westweg op de Rijksweg en opheffing van de Instelling voor Maatschappelijke zorg. Wielerkoers. De te houden wielerkoers op zaterdag 22 augustus a.s. zal niet dezelfde wegen berijden als vorig jaar, wegens werk zaamheden in de Westveerpolder. De te rijden route is nu: Dorpsstraat (start), Havenstraat, Weel weg, Molenweg, Plas- seweg, Hoofdstraat. Veertig renners hebben zich aangemeld voor deze wed strijd over 75 km. De ronde is 3600 'm lang. Aanvang 3 uur. Te 2 uur zullen 22 aspiranten starten voor een afstand van 25 km. De ouders van kinderen en bezitters van huisdieren worden er op opmerk zaam gemaakt, deze van de te rijden wegen af te houden, zowel in het be lang van renners als van kinderen en dieren. Des avonds zullen de muziekvereni gingen „Vooruit" en „Excelsior" uit Kloetinge een concert op de tent verzor gen. Juniorenhengelwedstrijd. De hengelsportvereniging „De Kapel- se Kanaalvissers" organiseerde zater dagmiddag een wedstrijd in het kanaal door Zuid-Beveland voor haar junioren. Met 185 punten wist Jaap Benou zich als eerste te klasseren. In totaal namen er 27 juinoren aan de wedstrijd deel. die op het sein van voorzitter L. C. Oele om half twee hun lijntjes in het water brachten. Maar de vis was hun echter niet gezind, want er werd uiter mate weinig gevangen. De verdere uit slagen zijn: 2. C. Burger, 155 pnt.; 3. Kees Welleman; 4. N. Ruissen; 5. Jo- han Pietersen, elk met 50 pnt.; 6. Ron- ny Pietersen en 7 J. K. Zegers, beiden met 25 punten." Zij die niet in de prijzen vielen, mochten van voorzitter L. C. Oele als troostprijs een plak chocolade ontvangen. Het ligt bij H.V.K.K. in de bedoeling een volgend jaar weer een ju niorenwedstrijd te organiseren. „Nicoleen" op bezoek te Biezelinge. Het tamboers- en pijperkorps „Nico leen" uit Kamperland heeft zaterdag avond een bezoek gebracht aan haar zustervereniging „Jonge Kracht" te Biezelinge. Het uitwisselingsbezoek be gon met een muzikale rondwandeling door het dorp, door beide korpsen. Een en ander trok veel bekijks. Na afloop hiervan begaven de korpsen zich naar het dit jaar gereedgekomen en aange legde recreatiegebied „De Zwarte Weel". Daar concerteerden de bands elk afzon derlijk op het plateau achter de vijver. Ook hier was grote belangstelling. Voor al het figuurmarsen van „Nicoleen" was bijzonder aardig en goed verzorgd. Met een taptoe werd de avond besloten. Auto's botsten. Vrijdagmiddag omstreeks twaalf uur kwamen op de kruising Rijksweg Smokkelhoekweg twee auto's met el kaar in botsing. Uit de richting Goes kwam dhr. W. H. J. v. O. uit Tilburg en wilde links de rijksweg verlaten. Een voor hem rijdende vrachtwagen belem merde echter het uitzicht. Op dat mo ment naderde vanuit tegenovergestelde richting J. J. A. uit Rilland-Bath. Een botsing was niet meer te voorkomen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Beide voertuigen werden evenwel flink beschadigd. Voetbal. De voetbalvereniging „Kapelle" zal na de rustperiode van enkele weken za terdag a.s. als voorbereiding op de ko mende competitie met het eerste elftal deelnemen aan een toernooi te Kloetin ge, waaraan naast Kloetinge I en II ook nog deel zullen nemen Wemeldin- ge I, Wolf aartsdijk I en een gecombi neerd elftal van Terneuzense Boys.Voor zaterdag 29 augustus staan voor het tweede elftal en de B-junioren vriend schappelijke wedstrijden op het pro gramma. Het eerste elftal en het A- juniorenelftal gaan dan naar Krabben dijke voor het spelen van nederlaagwed strijden. Rioleringswerken. De firma J. A. Legs is te Biezelinge in de Hoofdstraat begonnen met het leggen van een nieuwe riolering. In de laatstgehouden raadsvergadering werd dit werk aan deze firma onderhands ge gund. Wedvluchten. De postduivenhoudersvereniging Oost West, Thuis Best te Kapelle nam zowel met jonge als oude duiven deel aan een wedvlucht vanuit Dourdan, afstand 356 km. De uitslagen zijn als volgt. Jonge duiven: 1 W. Hundersmarck 2 en 6 C. Langenberg; 3 en 10 Jac. Schrier; 4, 7 en 9 M. P. van Oeffelen; 5 A. Arrebout; 8 P. I. Butler. Oude duiven: 1 en 3 W. Hunders marck; 2 en 4 J. H. C. Poleij; 5 A. J. L. Luteijn. Aanrijding. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur had er op de rijksweg bij de kruising Vierwegen een aanrijding plaats tussen een bestelauto en een personenauto. Dhr. J. v. d. B. uit Kruiningen reed in de richting Goes en wilde links de Vier wegen inslaan. Op het moment dat hij richting aangaf en voorsorteerde pas seerde rechts van hem een personen auto. Daarachter kwam de Duitser D. G. uit Viersum aangereden. Deze was ook al aan het inhalen. Toen hij zag dat dit niet meer lukte, zwenkte hij te rug naar het midden van de weg maar kwam daarbij in botsing met v. d. B. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De auto's liepen lichte mate riële schade op. Bloemententoonstelling. De Floraliavereniging is van plan ook dit jaar weer een bloemententoonstel ling te organiseren. Naast de planten die aan de schoolkinderen zijn uitge reikt en die op deze expositie tentoon gesteld zullen worden, zullen ook par ticulieren weer in kunnen zenden. De d£>tum en plaats waar de tentoonstel ling zal worden gehouden, is nog niet definitief bekend. Deze zal vermoedelijk medio september plaats vinden. KALKTOESTAND VAN DE GROND VERDIENT AANDACHT Uit het grondonderzoek is duidelijk gebleken, dat veel Nederlandse gronden arm zijn aan kalk. Deze toestand wordt verergerd door dat er jaarlijks grote hoeveelheden kalk verloren gaan, enerzijds door opneming door het gewas, anderzijds door uit spoeling. Het gevaar voor verzuring van onze gronden is heden ten dage nog groter geworden, doordat verschillende mest stoffen minder kalk aanvoeren of zelfs zuur reageren. Door het gebruik van mengmeststof- fen wordt eveneens kalk aan de grond onttrokken. Ter verbetering van de kalktoestand kan men gebruik maken van de eigen lijke kalkmeststoffen, in de eerste plaats om grote kalktekorten op te heffen. Door regelmatig gebruik te maken van Thomasmeel wordt de pH op een gemakkelijke en goedkope wijze op peil gehouden. Ook chilisalpeter en kalksalpeter rea geren positief op de kalktoestand. Een goede kalktoestand is het fun dament voor een hoge plantenproduk- tie. Een verwaarlozing van de kalkvoor- ziening leidt onherroepelijk tot slechte bedrijfsresultaten. Het is weer de tijd, dat we zwaar bepakte auto's langs de wegen zien rij den. De tijd, dat we pa tegen ma ho ren klagen, dat hij niet door de achter ruit kan zien wat er aankomt. Hij kan het verkeer niet zien. Het geluk moet hem behulpzaam zijn. En dus haalt hij onverantwoordelijk in. Het is ook weer de tijd, dat vele mensen achter het stuur gaan alsof ze geboren afstandrijders zijn. Zo met de air van: het is nu acht uur in de mor gen, vanavond om dezelfde tijd moeten we in Ulm zijn. We kunnen dan twee keer een half uur rusten. Het zijn van die kreten, waarmee zelfs de meest geroutineerde rijder bedrogen uitkomt. Het zijn levensgevaarlijke uit latingen, want het betekent een tempo rijden, dat dikwijls boven de kracht van de automobilist en de auto ligt. Het betekent dus meer krachten ver gen, dan verantwoord is. Het betekent ongelukken provoceren, omdat o.a. de reactie-snelheid terugloopt. Oververmoeidheid is een gevaarlijke metgezel in de auto. Kortom vakantie is anders. Vakan tie moet rust betekenen op allerlei ge bied. Ook in het verkeer. We vragen 'niet aan u om over de weg voort te kruipen. We vragen verantwoordelijk heid. Dus gèen overbelaste auto's. Niet met zijn vijven als er eigenlijk maar vier in kunnen. Zorg voldoende lucht te hebben. En vergeet niet dat over vermoeidheid levensgevaarlijk is. Denk aan deze punten. Dan hebt u, hopen we, een prettige vakantie. Als een doe-het-zelver thuis gaat schilderen, is het nuttig als hij zich houdt aan enkele grondprincipes. Wie dit niet doet, loopt gevaar bij het schil deren van zijn interieur fouten te ma ken die het gehele werk bederven. Voor de prettige vrije tijdsbesteding, die het zelfschilderen toch is, kan de doe-het- zelver kiezen uit de 48 kleurstalen van de Flexa-kleurcollectie, ontworpen door de bekende architect S. L. Speyer, G.K.f. Er is dus keus te over om de lente of de zomer in huis te halen. Eén van de grondbeginselen van het schilderen is dat een grote verscheidenheid aan kleur vermeden dient te worden. In een ka mer met vier wanden in vier verschil lende kleuren is het vrijwel onmogelijk te leven. Onder alle omstandigheden moet de kleurgeving sober blijven. In

Scheldebode | 1964 | | pagina 2