NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq Wordt het geld duurder AlvWillegen Gzn 30STE JAARGANG No. 9 31 JULI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUINTNGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN panics rmcjea Land- en Tuinbouw f-Webringen Al vWillegen Gzn REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2453 Abonnementsprijs bjj vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01130) 381 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Toen zeide Naomi tot haar schoondochter: Gezegend zij hij de Here, die zijn weldadigheid niet heeft nagelaten aan de le venden en aan de doden. Voorts zeide Naomi tot haar: Die man is ons nabestaande, hij is een van onze lossers. Ruth 2 20 Twee weduwen zonder uitzicht in Ka naan. Ja. er is wel uitzicht, ook al schijnt alles donker, want zgeloven in de Here, en dan schijnt het licht, zelfs in de donkerste nacht. O, wat schijnt al les donker te zjjn. Naar bestel des He ren had elk gezin in Kanaan zijn eigen grond. Want het land was toch onder pand van de trouw des Heren, en zó waarlijk als men deel had aan de bodem in Kanaan, zo waarlijk had men deel aan God, Die beloofd had de Verlosser te zenden. Daarom was ook ieder aan de grond van Kanaan gehecht: deze was hem een teken en zegel van Gods trouw. Maar dit schijnt voor Naomi en- Ruth niet te gelden. Als kinderloze weduwen zullen ze niet voortleven in de heilige linie. En zó groot is haar armoede, dat Naomi zelfs de vaderlijke erve verkopen moet voor brood. Ze heeft geen deel meer aan Kanaans grond. Ze heeft al leen haar God. Maar de Here zorgt. Als Ruth uit gaat om aren te lezen, wat het recht was der weduwen in Israel,, leidt de He- re haar weg naar de landerijen van Bo- GOUD'ZILVER-OPTIEK UURWERKEN TEL.-223 - KflPELLE Z B az. Deze, gehoord hebben van het geloof der Moabietische, geeft bevelen aan gaande haar, en ze heeft het goed bij hem. Met veel gelezen graan keert ze huiswaarts, om haar schoonmoeder te vertellen, hoe de Here heeft gezorgd. En als Naomi de naam van Boaz hoort prijst zij de Here. Ze ziet het licht in de duisternis van haar leven. De Here heeft dit bewerkt, en Hij heeft gedacht aan Zijn genade, Zijn trouw aan Naomi niet gekrenkt. Boaz is een der lossers, een der nabestaanden, die naar de wet de plicht had, voor zijn verarmd fa milielid de grond te kopen, die verloren was. En Naomi ziet in verschiet, hoe zij weer deel krijgt aan Gods erve. Ja nog verder ziet zij 's Heren heil. Dezelf de wet des Heren eiste dat het naaste famililid, dat ongehuwd was, trouwen moest met de kinderloos overgebleven weduwe, terwijl de eerste zoon, uit zulk een huwelijk geboren, zou staan op naam van de overledene, die eerst met die vrouw gehuwd was geweest. In Boaz ziet Naomi deze dubbele losser. Dus prijst zij de Here. En haar lofzang is een psalm op Gods trouw. (Uit een Dagboek) LOONEXPLOSIE SCHOKTE HET VERTROUWEN De loonexplosie van eind 1963 heeft het vertrouwen in de waarde van onze gulden een ernstige schok bezorgd. De gevolgen zjjn niet uitgebleven en wer ken in tweeërlei richting door. Enerzijds kunnen wij een steeds toenemende con sumptiedrang waarnemen. De besparin gen hebben daaronder zichtbaar gele den. Wij kunnen dit in elke statistiek nalezen. Een ander gevolg wordt in de investeringen geopenbaard. Particulieren, fondsen en het bedrijfs leven doen wat ze kunnen om hun mid delen in vast goed te beleggen of in pro- duktiemiddelen, die bij de toenemende drang naar verbruik him rente ruim schoots zullen opbrengen. Ook door de ze beweging vindt een vlucht plaats uit de munt in de richting van allerlei in vesteringen. Vanzelfsprekend worden bij een der gelijke gang van zaken ook veel fou tieve aankopen gedaan, die evenzeer in verliezen uitlopen als een voortgaande muntontwaarding. De vraag naar on roerend goed werd plotseling zo groot dat de prijzen in geen enkele verhou ding meer staan tot een mogelijk ren dement. Strafdeposito. Bij de huizen is dit zeer duidelijk aan het licht gekomen. Onder druk van het toenemend verbruik zijn vele zaken blij ven expanderen, waarvoor uiteraard grote bedragen nodig waren, die door lening of plaatsing van aandelen moes ten worden verkregen. Op deze wijze is de kredietexpansie ontstaan, die nu tot krapte leidt op de kapitaalmarkt en de hypotheek- en bankrente opschroeft. De banken zjjn in hun kredietverle ning al zover gegaan dat ze een z.g. strafdeposito moeten aanhouden bij de Ned. Bank. Dit omvat een bedrag van 165 miljoen renteloos gebonden geld; een rechtstreeks gevolg van de uitzet ting van kredieten met 750 miljoen gulden in een periode van 5 maanden. In de komende maanden zal het ge brek aan kapitaal zich nog scherper openbaren in een verdere stijging van de rente, die nu in vele gevallen al bo ven de 6 is gestegen. Deze verkrap- ping is een doelstelling van onze mone taire autoriteiten, die daarmee een af koeling van de oververhitte conjunctuur tot stand hopen te brengen. Laten wij trachten enige gevolgen van de kapi- taalschaartse te etaleren. Wikken en wegen Op de huizenmarkt heeft de geringe beschikbaarheid van kapitaal tegen ho ge rente tot een zekere stabiliteit in de prijzen geleid. De hoge kosten hebben er toe geleid dat gegadigden zich laten afschrikken en de aankopen niet dan na langdurige onderhandelingen tot stand komen. Alhoewel zeker niet ge zegd kan worden dat de prijsstijgingen in de woningbouw een keerpunt hebben bereikt, worden investeringen niet zon der zorgen gedaan. Dat is een gelukkig verschijnsel om dat vooral op de markt van oude hui zen reeds de nodige miskopen hadden plaats gevonden. Ook de nieuwbouw ontmoet aarzelende belangstelling en voor de bedrijfsbouw kan in menige sector al uitstel worden geconstateerd, meer dan eens ook gedwongen door het uitblijven van de nodige vergunning. Bij de aanschaf van andere bedrijfs middelen ontmoeten wij het zelfde beeld nog in versterkte mate. Er wordt nu langer gewikt en gewogen voordat men tot investeringen besluit, zodat er meer zekerheid bestaat over de doelmatigheid van een vernieuwing voordat de beslis sing valt. Hiermee krijgen de hoogst- nodige investeringen voorrang en wor den geld en arbeidskrachten allereerst daar aangewend waar ze het meest drin gend worden gevraagd. De schaduw Er kleeft aan dit proces ook een scha duwzijde omdat een aantal vernieuwin gen en vooral diepte-investeringen op geschort wordt. Het zijn deze diepte investeringen, die een verbetering van de bedrijfsapparatuur beogen, welke on ze concurrentiekracht t.o.v. het buiten land vergroten en dit wordt nu uitge steld. Het nadeel weegt niet op tegen het grote voordeel dat minder investe ringverlichting brengt aan het front van de invoer en in het gebruik van arbeidskracht. De vermindering van invoer is gun stig voor onze betalingsbalans, die dit jaar een groot tekort gaat vertonen. De besparing van arbeidskracht bevordert het evenwicht op de arbeidsmarkt en dit was tenslotte een van de doelstel lingen van de loonexplosie. Kooplust getemperd Op de beurs is het gebrek aan vol doende vermogensaanbod duidelijk voel baar. Matiging in de investeringen heeft tot gevolg dat de winstkansen worden afgeremd, de kooplust vap aandelen wordt getemperd en de koersen, althans van Nederlandse aandelen, de neiging vertonen tot dalen. Die koersdaling is wel gunstig voor de inflatoire werking, maar zij sleept nadelige gevolgen ach ter zich aan. Nu de behoefte aan meer likwide mid delen zich bij menig bedrijf gaat open baren om de gevolgen van de loonexplo sie op te vangen, wordt het aantrekken van die middelen belemmerd door slapte in het aanbod. Dit kan een aantal be drijven in een moeilijke positie brengen omdat ze nu ook niet bij hun bankier terecht kunnen of bij de institutionele beleggers. Uit kringen van de E.E.G. wordt er sterk bij de Westeuropese regeringenop aangedrongen om de inflatielust te be teugelen. Daarnaast is de Nederlandse regering vast van plan de monetaire gang van zaken zo min mogelijk te ver storen. Blijvende geldschaarste Met het oog op al weer nieuwe drei gende looneisen en de op handen zgnde belastingverlaging, die politiek niet meer te stuiten is, zal de overheid de geld- schepping zoveel mogelijk blijven be heersen. De consumptiedrang zal moe ten worden afgeremd en één der effec tieve middelen is dus een hoge prijs voor het geld te vragen. Daarom verwachten wij voor 't eerst volgende jaar op zijn minst een voort duren van de schaarste op de kapitaal markt. Het is nu eenmaal niet zo dat de regeringspolitiek precies parallel zal lopen met de wensen in het bedrijfs leven. Derhalve moeten de ondernemers- beslissingen zodanig zijn dat zij ook in hun likwiditeit voldoende ruimte hou den voor het nemen van beslissingen. Heeft men -deze vooruitziende blik niet, dan kan dit een nadelige invloed uitoefenen op de vrijheid van handelen en zelfs kunnen zwakke broeders daar door de ondergang tegemoet gaan. (Nadruk verboden) Drs. M. STOPPELBEMESTING Nog staan er granen te velde. Het lgkt erop, dat straks een goede oogst kan worden geborgen. Maar wat ge beurt er met de percelen daarna, als ze geruimd zijn? Voor de oorlog werd in vele streken dan algemeen stoppelbemes ting toegepast. Dat is wat in onbruik geraakt, maar men komt er op terug. Er is thans weer een groeiende be langstelling voor het uitstrooien van fosfaat en kali over de stoppel. Want naast de voordeliger prys van deze meststoffen in de zomer, zjjn er ook landbouwkundige voordelen. Men rijdt gemakkelijker over de stoppel, dan over het geploegde voorjaarsland. De struc tuur wordt minder geschaad. De mest stoffen worden beter door de bouwvoor verdeeld. Vooral bij het gewas aardappelen kan dit laatste tot merkbaar hogere op brengsten leiden. En nu de „norm" voor kalibemesting op zeekleigronden voor dit gewas is verhoogd, is er reden te meer om althans een deel van deze be mesting reeds in de nazomer of in de herfst, als de velden zijn geruimd, over de stoppel toe te dienen. GOUDZILVER-OPTIEK-UURWERKEN TEL:223 - KflPELLE Z B. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bijsluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wil willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zijn en geven zo mogelijk advies op elke vraag. Wij kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Motorsloepen. Ik ben eigenaar van motorsloepen die ik verhuur aan sport vissers. Zelf ga ik niet met de huurder mee. Ben ik verantwoordelijk voor de huurder of gaat deze op eigen risico vissen? Moet ik de huurder laten teke nen dat hij alle verantwoording zelf draagt? vraagt N. P. U verhuurt motorsloepen en vraagt wie dan het risico moet dragen: de ver huurder of de huurder. Er zijn twee mo gelijkheden: 1. U laat de huurder een formulier tekenen waarin hij verklaart alle risico's zelf te dragen. 2. U draagt de verantwoordelijkheid zelf maar dan dient u zich beslist te verzekeren. Stroomverbruik. Kunt u mij zeg gen hoe groot het stroomverbruik is van een koelkast inh. 135 liter? De menin gen lopen uiteen van 0,30 0,40 tot 1,25 k 1,50 per week. Er zijn zeer uiteenlopende systemen, maar we zullen aannemen dat u een koelkast bedoelt met motor en ther mostaat, zodat alleen stroom wordt ge bruikt als de temperatuur te hoog op loopt. Zo'n koelkast werkt in de regel met een motor van 0,10 of 0,12 pk en die verbruikt na inschakeling 100 Watt. Het juiste vermogen en/of het juiste stroomverbruik zijn op uw koel kast (en trouwens op elk elektrisch ap paraat) duidelijk op een metalen plaat je opgegeven. De motor loopt per week van 148 uur ongeveer 36 tot 44 uur en dat kost u dus de prijs van hoogstens 4,5 kWh per week volgens het tarief van uw elektriciteitsmaatschappij. Vliegende Hollander. Gaarne zou ik enkele bijzonderheden willen verne men over: 1. O.a. de legende van „De Vliegende Hollander", daar ik als Zeeuw wel iets over dit geheimzinnige spook schip heb horen vertellen, maar nooit het juiste verhaal achterhaald heb. 2. Over de „Franse trap". Er werd mij verteld dat die van Yerseke doorliep naar Tholen. Is dit zo? 3. Het adres van de „Nederlandse Genealogische Ver eniging". 1. De Vliegende Hollander is de naam van een koopvaarder ook wel de aan duiding van de kapitein ervan dat volgens oude zeemansverhalen met do den bemand en met volle zeilen tegen de wind in zou rondvaren, zelfs door andere schepen heen zou zeilen en dat voor de schepen die het ontmoette een dreigende ondergang zou zijn. De ver halen hierover zijn niet ouder dan de 17e eeuw en vermoedelijk van Engelse oorsprong (The flying Dutchman). Oor spronkelijk werd het gebied om de Kaap aangewezen als de plaats waar de Vlie gende Hollander verscheen, in latere tij den spookte het schip op Engelse en Duitse, tenslotte op alle zeeën. De kapi tein, die in de Nederlandse sage Van Straaten heet, zou tjjdens een storm om Kaap de Goede Hoop hebben willen va ren. Toen hem dit werd ontraden, zou hg gezworen hebben met behulp van de duivel de tocht te volbrengen. Sinds dien moet hij zeilen tot het einde der dagen, zonder ooit aan land te komen. Volgens andere verhalen voer de kapi tein uit op Goede Vrijdag en moet nu dolen als de Wandelende Jood uit Chris tus' wederkomst. Het verhaal is literair o.a. bewerkt door Heinrich Heine en muzikaal door Richard Wagner. 2. Dat de „Franse trap" bij Yerseke doorliep 'naar Tholen is eveneens een oud, zij het veel minder bekend verhaal, dat ook als fictie kan worden beschouwd. 3. Op uw laatste vraag komen we nog terug. Mondfiat. Is mondfiat (synoniem voor „gevat") een officieel Nederlands woord Het woord „mondfiat" is een aardige vondst, maar geen officieel Nederlands woord. Het komt in geen enkel woor denboek voor, ook niet in de grote Van Dale. Uitzendbureau. Kan iedere typiste een uitzendbureau oprichten? Iedere typiste kan, mits zij ook in het bezit van een middenstandsdiploma is, een uitzendbureau oprichten. Gehuwde werkende vrouw. Naar aanleiding van een scriptie die ik voor mijn eindexamen moet maken, zou ik graag inlichtingen willen hebben over de volgende vraag: Wat doet de over heid voor de Nederlandse buitenshuis werkende gehuwde vrouw? Door de gunstige conjunctuur van de laatste jaren is de vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten sterk gestegen. De regering heeft dan ook wel ingezien, dat het werken voor de vrouw, in het bijzonder voor de gehuwde vrouw, aan trekkelijker moet worden gemaakt. In 1961 besloot de regering dat in die sec toren van het bedrijfsleven, waar nog verschillen bestonden tussen mannen- en vrouwenionen, de laatste zo spoedig mo gelijk verhoogd zouden moeten worden tot 85 van de mannenlonen. Ook op het gebied der belastingen werd de ge huwde werkende vrouw tegemoet geko men. Per 1 januari 1962 is één derde van de arbeidsinkomsten van deze vrjj van inkomstenbelasting, met een maxi mum van 2.000,de eerste 500, is steeds vrjj van inkomstenbelasting. Voor de vrouw die in het bedrijf of het beroep van de man meewerkt, zal de vrijstelling als regel 750,bedragen. Auto-vloerbedekking. Ik wilde ko kosmatten in mijn auto nemen, maar moet ik de rubber vloerbedekking dan eerst verwijderen of kan ik die laten liggen? Is het waar dat rubber matten op den duur gaan rotten? Tegenover de voordelen van de rub ber vloerbedekking staat anderzijds dat wanneer er vocht onder de vloerbedek king komt, dit vocht moeilijk verdampt en dientengevolge zich rottingsverschijn- selen kunnen voordoen. Wanneer het in de wagens ergens lekt, krijgt men dat al heel gauw. Dit kan bij regenweer bij voorbeeld gebeuren. Toch hangt dit in grote mate van de autobezitter zelf af. Als deze zijn wagen goed onderhoudt en dus ook regelmatig de vloer schoon maakt en de matten verwijdert, kan het euvel worden voorkomen. Wenst u ech ter kokosmatten aan te brengen, dan is dat natuurlijk uitstekend, maar dan kunt u beter de rubbermatten verwijde ren. Bliksem. Kan bij onweder, dus bij bliksem, de televisie stuk slaan via de antenne of lichtnet? Ik zou dit willen weten voor bovengronds en ondergronds lichtnet en voor een normale en cen trale televisie-antenne. Bij blikseminslag op een bovengronds lichtnet kan inderdaad enig gevaar ont staan voor in de aangesloten huizen aanwezige apparatuur, maar de elektri citeitsmaatschappijen hebben wel vol doende voorzorgen genomen, o.a. door plaatsing van bliksemafleiders o.a., dat een en ander tot een minimum wordt beperkt. U behoeft hiervoor dus geen extra maatregelen te treffen. Bij onder grondse lichtnetten is geen gevaar voor blikseminslag. Bij directe inslag op een televisie-ontenne wordt het gehele huis getroffen. Van belang is het daarom al leenstaande of hoge gebouwen te be veiligen met een bliksemafleider of de televisiemast, als deze erg hoog is, deug delijk te aarden, zoals een bliksemaflei der. Wat u feitelijk zult bedoelen zijn uitlopertjes van de bliksem, die zich mogelijk via de antenne-invoer door uw toestel naar aarde ontladen. Deze kun nen inderdaad uw klank- of beeldradio doen inbranden en daarom is het beslist aan te bevelen bij opkomend onweer de antennestekers los te nemen en zover mogelijk van de contactdoos weg te hangen, ook al is de (centrale of eigen) antennemast geaard. Gedurende de zomermaanden vestigt het Verbond voor Veilig Verkeer onder meer met dit affiche de aandacht op de noodzaak van voldoende afstand houden in het verkeer WEMELDINGE Van 28 augustus 1964 Vrijdae 7 augustus: Nieuwe Maan HOOGW. LAAGW. v.m. n.m. v.m. n.m. Zondag 9.27 9.53 2.49 3.25 Maandag 10.39 11.12 3.58 4.38 Dinsdag 12.04 5.17 6.02 Woensdag 0.41 1.20 6.40 7.16 Donderdag 1.54 2.23 7.44 8.16 Vrijdag 2.54 3.20 8.38 9.11 Zaterdag 3.46 4.12 9.29 10.02 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1964 | | pagina 1