NIEUWS-EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZUID-BEVELAND oveRöenkinq ONJUISTE HUURVERHOGING 30STE JAARGANG No. 6 10 JULI 1964 J. A. WESTSTRATE - MIDDELBURG UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „DE SCHELDEBODE" Verschijnt des vrijdags DRUK Fa. F. VAN DER PEYL KRUTNINGEN J. M. C. VAN DER PEYL - KRUININGEN VOOR BEDRIJFSPANDEN Land- en Tuinbouw Fa. D. Pieierse - Wemeldinge geslapen^ 0|een I J. Kole - Yerseke - Tel. 372 PLAATSELIJK NIEUWS YERSEKE REDACTEUR: ROUAANSE KAAI 21 - TELEF. (01180) 2158 Abonnementsprijs b$j vooruitbetaling 1,40 per kwartaal Franco per post 2,80 per halfjaar ADMINISTRATIE MARKT 19 - TELEF. (01180) 881 - GIRO 28425 Advertentieprijs 1-25 mm 3,verder 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief In te zenden vóór woensdag 12 uur Jefta nu, de Gileadiet, was een strijdbaar held, maar hrj was een hoerekind. Richt. 11 1. Jefta de Gileadiet uit de stam van Manasse, was een hoerekind. Welk een weedom zit er in deze aanduiding op gesloten! Hij is uit hoererij geboren, en de naam van zijn moeder staat niet ver meld. Zou de geboorte van Jefta niet heen wijzen, naar de gruwelijke afgo dendienst der Kanaanieten, die bij de heiligdommen hunner afgoden de kin deren des Verbonds tot zedeloosheid ver leidden? Het kind uit ontucht geboren, droeg de schande van zijn ouders mee. Door zijn geboorte toch lag hij onder het oordeel Gods. Het onechte kind was uit het volk des Verbonds, dat de hei ligheid des Heren moest uitstralen, uit gestoten, en: „Geen bastaard zal in de vergadering des Heren komen; zelfs zijn tiende geslacht zal in de vergadering des Heren niet komen". (Deut. 23:2). Ja, zulk een bastaard stond op één lijn met de Ammoniet en de Moabiet, van wie Gods wet hetzelfde bepaalde (vs. 3). En alsof dit nog niet genoeg is wordt hij door zijn broeders uit het huis van zijn vader gedreven, en in 't geheim moet hij vluchten, om zijn leven te red den. Zo zwerft hij rond in het land Tob, en wordt hij een bende-hoofd, levend van roof en plundertochten. Door wei nigen bemind, is hy door velen gevreesd. Hoe is het toch mogelyk, dat de brief aan de Hebreeën, Jefta telt onder de helden des geloofs, en zijn naam in één adem genoemd wordt met de namen van Abel en Henoch en Noach en Abraham en Mozes? Dat kan alleen door de ge nade Gods, welke nooit te doorgonden, maar enkel te aanbidden is. Wie zich zelf kent roeme dan ook in de vrije gunst, die eeuwig God bewoog, want door heel de heilshistorie staat met gul den schrift geschreven: Het dwaze der wereld heeft God uitverkoren... en het geen niets is... opdat geen vlees zou roemen voor Hem. Zo moet alle lof en dank en aanbidding de Here worden ge bracht, die uit vrije ontferming en sou- vereine genade zondaren zoekt, en daar bij redenen neemt uit Zichzelf. (Uit een Dagboek) De nieuwe huurverhoging is een feit. Zij zal gelden zowel voor woningen als voor bedrijfspanden in een percentage van 10 tot 12% Het zijn die huren voor bedrijfspanden, die ditmaal onze aandacht trekken, omdat er bij een aan tal leden van de Tweede Kamer de wens naar voren is gekomen deze huren niet met het zelfde percentage te verhogen als die voor woningen maar met... 25 Blijkens het voorlopig verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de Huurwet vond deze laatste gedachte ge hoor bij de regering en al is zij niet verwezenlijkt, toch zal er discussie zijn over de hoogte van huren van bedrijfs panden, omdat huurder en verhuurder het over de huurprijs van een bedrijfs pand eens moeten worden, willen zij als zakenmensen zuiver tegeonver elkaar staan. Verschillende brillen. Het zou niet zo vreemd zijn indien er voor de prijsvorming van bedrijfspanden andere normen werden aangelegd dan voor woningen omdat de economische betekenis voor beide partijen een ge heel andere is. Die economische beteke nis wordt hier niet beïnvloed of minder beïnvloed door sociale factoren. Het onderhoud van een bedrijfspand wordt zowel door de huurder als door de verhuurder door een geheel andere bril bekeken. Zien de huurders van een woning zonder meer naar de betekenis van het onderhoud voor het woongenot, de huurders van bedrijfspanden hebben meer oog voor de betekenis van het pand voor hun bedrijf. De verhuurders vinden het ook niet onbelangrijk welk bedrijf er in hun pand gevestigd is en hoe de financiële uitkomsten zijn van de onderneming. Zijn die uitkomsten goed, dan zal de eigenaar trachten een deel van de on dernemerspremie voor zich op te eisen omdat hij van mening is dat goede uit komsten mede te danken zijn aan de ligging, de stand en de goodwill van het pand. De huurder zal dit niet gemak kelijk toegeven maar hij zal stellig be reid zijn een deel van zijn extra winst aan de eigenaar af te staan omdat ver plaatsing van zijn bedrijf hoge kosten met zich brengt en voor een zaak meest al meer schade betekent dan voor een Beter zien en er beter uitzien MET EEN BRIL VAN Kapalla Z.-B. Tal. 01102-223 Uitsluitend merkbrillen van topklasse. particulier, die op dit punt meer mo biel is. Eigenaar profiteert. Is een pand voor vele bedrijfsdoelein den geschikt, dan zal een eigenaar niet ongevoelig zijn voor de wens naar een goed onderhoud. Gaat het de hurende ondernemer niet goed of minder goed, dan zal de verhuurder de gebruiker van het pand graag zien vertrekken om van een nieuwe huurder betere resultaten te verwachten met kans op een hoge huur. Is het pand voor bepaalde doeleinden zeer geschikt en voor andere minder, dan zal de huurder met goede resultaten een sterke binding voelen aan zijn be drijfspand en bereid zijn daarvoor offers te brengen door het onderhoud of ge deeltelijk of geheel voor zijn rekening te nemen. Hij zal er daarbij naar streven het perceel geheel aan zijn speciale wen sen aan te passen. In concreto betekent dit meestal dat de huurder de gevel en de bedrijfsruimte waar de klantenkring komt onderhoudt. Hij vernieuwt en ver fraait dit deel van het perceel telkens om het aan de smaak en de eisen van de tijd aan te passen. Als hij er in slaagt langs deze weg de, gunst van het publiek te winnen, dan profiteert daar vroeg of laat ook de eigenaar van. Dit hoeft niet aan de lig ging zijn te danken maar desondanks in casseert hij mede een deel van de on- dememerspremie. Met een huurverho ging, die een gevolg is van stijgende exploitatiekosten, heeft dit alles niets te maken, want die exploitatie neemt im mers de huurder al voor zijn rekening. Invloed van de omgeving. Wij merkten reeds op dat de ligging, de stand van een bedrijfspand van gro te invloed zijn op de huurprijs. Een be paalde buurt kan economisch sterk ach teruit-, maar evenzeer vooruit gaan. Achteruitgang wordt veroorzaakt o.m. door veroudering van een buurt, door opkomst van nieuwe wijken, door het parkeerprobleem en door veranderde koopgewoonten van het publiek. Aan gezien het huurdrama al bijna een kwart eeuw zijn invloed doet gelden, winnen deze factoren steeds aan waarde. Vooruitgang van een buurt kan even eens plaatsvinden door verbetering of toeneming van de bebouwing in de om geving, door bevolkingsvermeerdering in een stad, door snellere verplaatsings mogelijkheden van het publiek enz. Het is duidelijk dat de huurwaarde van een bedrijfspand daardoor aanzienlijk in ne gatieve of positieve zin wordt beïnvloed. Met die wijziging in huurwaarde ver schuift ook de onderhoudsdrang in de richting van eigenaar of huurder. Het is uit de boze een algemene huur verhoging van bedrijfspanden na een kwarteeuw van economische evolutie nog te willen verdedigen. De huur van ruim ten voor bedrijfseconomische doeleinden zou geheel apart door een afzonderlijke huuradviescommissie moeten worden be keken voor zover de huurstop daarvoor nog moet worden gehandhaafd. Te kwetsbaar. Wij zien echter uit het voorgaande dat de huurder van een bedrijfspand in het algemeen zeer kwetsbaar is. Zijn be drijfsresultaten hangen in hoge mate sa men met ligging en presentatie van zijn pand. Daarom verzetten wij ons ook tegen de adviezen van diegenen, die uit likwi- diteitsoverwegingen de zakenman naar een huurpand drijven. Die zakenman geeft een deel van zijn bedrijfseconomi sche besluitvaardigheid prijs. Wil de overheid de economische positie van ondernemers versterken, dan is hulp noodzakelijk om de bedrijfspanden, al thans juridisch, in eigendom te krijgen. De algemeen geldende huurverhoging voor zakenpanden zal er echter toe lei den, dat een aantal zakenmensen huur verhoging krijgt te dragen, die deze lastenverzwaring niet kunnen torsen en eraan te gronde gaan. Het thans gevoer de prijsbeleid brengt menig ondernemer in grote moeilijkheden. De huurverhoging vormt daarbij helaas geen uitzondering. (Nadruk verboden) Drs. M. KUN STWEIDE VOOR BETERE BODEMSTRUCTUUR De belangstelling voor kunstweiden neemt toe. Dat is begrijpelijk, kunst- weide verbetert de structuur, verhoogt het organische stofgehalte en daarmee niet onbelangrijk de vruchtbaarheid van de grond. De beste zaaitijd is begin augustus, bijvoorbeeld na vroege aardappelen. De kunstweide, die hoge opbrengsten kan geven, blijft twee jaar liggen, tot er weer aardappelen in kunnen. Deze profi teren vervolgens van de gestegen bo demvruchtbaarheid; er valt dan heel wat te rooien. De bemesting (stikstof, fosfaat en kali) dient voor de inzaai te worden ge geven. Zij kan dan nog worden inge werkt, zodat weinig verliezen optreden en het jonge gras vlot aan de groei kan komen. Zodoende kan dit jaar nog een goede snede gras worden geoogst. Men kan klaverrijke of klaverarme zaaimengsels kiezen. Er is voor beide iets te zeggen, elk heeft zijn speciale voordelen. Raadpleeg hierover de voor lichtingsdienst, die u tevens raad kan geven over de bemesting. Deze moet na melijk worden aangepast aan het soort mengsel dat u kiest en aan het gebruik dat u gaat maken van de kunstweide. uit" Fabrieken Zevenbergen modieuze mantels Grote Markt 12 Bergen op Zoom WEES GEEN DROMER Een aarzelende automobilist is een man, die om ongelukken vraagt. Het is een man of vrouw die niet weet wat hij of zij wil, die aan alles denkt be halve aan zijn richting, waar hij van plan is naar toe te gaan. Hij is de za kenman, de vrachtwagenchauffeur, de vakantieganger die droomt, die niet be seft dat hij in het verkeer is, die niet op de gedachte komt, dat hij anderen door zijn onachtzaamheid in gevaar brengt, want daar komt het op neer. Daardoor gebeuren er ongelukken. On gelukken die niet hadden hoeven te ge beuren. Als men niet op het laatste mo ment wakker wordt uit zijn mijmering, is het voor de mensen die wél bij het verkeer zijn onduidelijk waaróm plotse ling iets gebeurt dat schijnbaar onbe grijpelijk is. Onduidelijk gedrag noemt het Ver bond voor Veilig Verkeer een gedrag dat met de huidige verkeersdichtheid niet meer mogelijk is. Iedereen moet als hij in zijn auto zit, of op zijn scoo ter, bromfiets of fiets, één gedachte en één aandacht hebben, en wel voor het verkeer. Het klinkt overdreven, maar iedereen die niet bereid is het te doen, moet zich niet in het verkeer begeven. Hij moet te voet gaan. En dan nog, bij voorbeeld bij een zebrapad, verdient het aanbeveling tijdig te laten zien wat men van plan is en dus ook dan geldt weer aandacht bij het verkeer. Wij zouden iedereen die de deur ach ter zich dichttrekt willen aanraden at tent te zijn, want zodra u die bewuste huisdeur achter u sluit, staat u bloot aan verkeersgevaren. Daarom, wees duidelijk in uw gedrag. ALLE VRAGEN VOOR DEZE RUBRIEK UITSLUITEND TE ZENDEN AAN: REDACTIE „MET RAAD EN DAAD", ROUAANSE KAAI 21, MIDDELBURG met bysluiting van een postzegel van 12 cent voor doorzending van uw brief Wy willen u met onze adviezen zo goed mogelijk van dienst zyn en geven r.o mogelijk advies op elke vraag. Wy kunnen echter geen aansprakelijkheid aanvaarden voor elders verkregen inlichtingen of gegevens RED Wagensmeer. ïn mijn witte vest uit acrylgaren is een wagensmeervlek gekomen. Met wasbenzine en eau de co logne heb ik het er niet uitgekregen. Wat te doen?, vraagt Pechvogel. Benzine is hiervoor toch wel het aan gewezen middel. Deze vlekken dienen direkt te worden verwijderd. Een scho ne doek er onder leggen en steeds blij ven betten met benzine tot de vlek ver dwenen is. Oude vlekken eerst weken in benzine. Hierbij hebt u wel geduld no dig, want het vliegt er niet bepaald vanaf, maar op de duur zal het u wel lukken. Oppassen voor vuur! Voetbal. Graag had ik de namen van alle Nederlandse voetballers die in het Nederlands elftal waren en zijn op genomen, van 1920 af. Wij zouden minstens een hele kran tenpagina nodig hebben om al deze na men te publiceren, afgezien nog dat er veel speurwerk nodig zou zijn om al de ze namen (vele honderden) uit diverse archieven op te diepen. Wij verwijzen u naar het secretariaat van de K.N.V.B., Verlengde Tolweg 6 te 's-Gravenhage. U zult er echter wel rekening mee moe ten houden, dat u op hoge kosten komt, wanneer de K.N.V.B. dit allemaal voor uw rekening moet uitzoeken! Bedrijfsongeval. Door een ongeval op het bedrijf ben ik een oog verloren. Kan ik nu aanspraak maken op invali- diteitsuitkering en ook op smartegeld? In principe heeft u zeker recht op uit kering. Eerst krijgt u een tijdelijke uit kering, die 80 van het loon zal be dragen en die wordt uitgekeerd tot 42 dagen na het ongeval. Daarna krijgt u een voorlopige rente, waarvan de hoog te afhankelijk zal zijn van de mate van uw arbeidsongeschiktheid. Deze voor lopige rente kan, en dat is in uw geval zeer waarschijnlijk, overgaan in een de finitieve rente, dus ook afhankelijk van de mate van uw arbeidsongeschiktheid. Op smartegeld maakt u weinig kans. Dit is ook niet geregeld in de ongeval lenwet. Smartegeld kan men enkel ver krijgen na een civielrechterlijke proce dure. U zult dus hiervoor een advokaat in de aim moeten nemen. Op smarte geld zult u echter hoogstens aanspraak kunnen maken, indien u uw oog heeft verloren door ernstige nalatigheid van een derde. Woningwetwoning. Ik bewoon een huurhuis, een z.g. woningwetwoning, die ik graag zou willen kopen. De bouw vereniging wil mij het huis echter niet verkopen, terwijl ik meen dat er een wettelijke regeling dienaangaande moet bestaan. Kunt u mij hierover inlichten? Er bestaat inderdaad een ministeriële regeling, krachtens welke het mogelijk is dat huurders van woningwetwoningen eigenaar kunnen worden door aankoop. Dit echter alleen indien het bestuur der bouwvereniging hiermee akkoord gaat. Het bestuur kan allerlei overwegigin- gen hebben om een woning niet af te stoten en daaraan zult u weinig kunnen veranderen. Of het feit dat u pas lid bent geworden van de bouwvereniging hier van doorslaggevende betekenis is geweest, lijkt ons erg onwaarschynijk. Acteur. Kunt u mij helpen aan het adres van de acteur Reitze van der Lin den, die de hoofdrol speelt in de door Fons Rademakers gemaakte film „Het Mes"? Het adres van Reitze van der Linden luidt: Amstel 336, Amsterdam-C. Nieuwe tijdregeling. Ik heb ver nomen dat er een regeling in de maak is ter vaststelling van de thans nog in tijd variërende christelijke feestdagen als Pasen, Pinksteren, enz. Ik meen, dat het aldus zou worden: eerste Paasdag volgend op de tweede zaterdag in april. Van welk orgaan, welke autoriteit gaat dit ingrijpen uit? Op welk tijdstip zal de in werking treding plaats hebben? Een desbetreffend voorstel is reeds herhaaldeilijk in de algemene vergade ring der Verenigde Naties ingediend, maar stuitte daar voornamelijk op ver zet van de moslems en de rooms-katho- lieke kerk. Tijdens het jongste concilie bleek de rooms-katholieke kerk haar houding te hebben gewijzigd en is ver klaard, dat men geen bezwaar meer zou hebben tegen een vaste datum voor Pasen. Het principe van de nieuwe tijd regeling zou zyn, dat elk kwartaal be gint op een zondag en een vast aantal dagen krijgt, verdeeld in twee maanden van 30 en één maand van 31 dagen, te zamen voor 4 kwartalen 364 dagen. De 365ste dag is dan een z.g. blanco-dag, evenals de 336ste dag gedurende de schrikkeljaren. Een dergelijke regeling zou veel gemakkelijker zijn voor statis tici, boekhouders, produktieschema's enz. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen dat werd afgenomen voor het Goese Lyceum slaagden alle vier de deelnemende leer lingen van de openbare Prinses Beatrix- school alhier, Nelleke Leendertse, Wil liam Schouwenaar, Hedy Scheepe en Jaap Stevense; Jacoba Bom, leerlinge van de Hervormde school, slaagde ook voor dit examen. Voor het kandidaatsxamen le gedeel te civiel-ingeneiur slaagde te Delft dhr. H. de Jonge. Rijkspostspaarbank. Aan het kantoor Yerseke werd in de maand juni ingelegd 27.778,36, terwijl 14.222,22 terugbetaald werd. Op naar de 500! Dat de Bond van Bejaarden niet over gebrek aan belangstelling te klagen heeft, blijkt thans uit het feit dat het 400ste lid is ingeschreven. Het bestuur is dan ook vol goede moed er nog dit jaar 500 leden van te kunnen maken en wekt alle vrienden en bejaarden op hieraan mee te werken. Loop der bevolking over juni. Ingekomen personen: F. A. K. Klerk v. Leiden n. Dominicusstr. 3; E. Berman v. Leiden n. Dominicusstr. 3; C. J. Fraanje en gezin v. Breda n. Juliana- str. 38; J. C. Noorthoek v. St. Philips- land n. Kerkhoekstr. 2; D. Koeman en gezin v. Wemeldinge n. De Meulemees- terstr. 4; G. M. Bom v. België n. Ju- lianastr. 14; L. de Wolf v. 's-Graven- polder n. Marijkelaan 31; M. K. van Putten v. Amersfoort n. Sandeestr. 1. Vertrokken personen: G. van Velzen v. Damstr. 90 n. Amsterdam, Koningin neweg 30; A. F. van Lierop en gezin v. Van Tienhovenstr. 10 n. Goes, Moer- beistr. 3; M. Sinke v. Damstr. 138 n. Wageningen, Kortenburg 4; B. Sinke v. Burg. Sinkelaan 19 n. IJsland; P. E. Hokke v. Dominicusstr. 3 n. Hoogeveen, Schutstr. 42; I. A. E. v. d. Meij-v. Op bergen v. Wijngaardstr. 2 n. Beverwijk, v. d. Hoopstr. 125; J. de Koeijer v. Bern- hardstr. 15 n. Krabbendijke, Doelstr. 48; D. H. Vermast v. Oude Boogaert 12 n. Goes, Heemisseweg 190. Verhuizingen binnen de gemeente: S. V. d. Bliek v. Steeweg 6 n. Van Klin- kenbergstr. 1; A. C. Pekaar en gezin v. Van Klinkenbergstr. 1 n. Steeweg 6; T. F. de Wolf- van Damme v. Molenlaan 6 n. Marijkelaan 31. Mossels. „Puike, groote Mossels te koop 75 cent per ton bij Gebrs. Plansoen". (Advertentie uit plaatselyk blaadje van 20 januari 1909.) WEMELDINGE Van 12—18 juli 1964 Donderdag 16 juli: Eerste Kwartier Zondag 5.41 6.05 11.15 11.52 Maandag 6.29 6.51 11.59 Dinsdag 7.16 7.36 0.32 12.48 Woensdag 7.59 8.16 1.18 1.42 Donderdag 8.42 8.59 2.01 2.30 Vrijdag 9.29 9.50 2.56 3.26 Zaterdag 10.32 10.53 3.55 4.32 Te Hansweert 35 minuten vroeger Te Yerseke 5 minuten later

Scheldebode | 1964 | | pagina 1